bosanski (hrvatski) jezik

Locked
Reina
Posts: 1236
Joined: 08/04/2005 11:58

#126

Post by Reina »

kazu nisu ucili i ne znaju gramatiku bosanskog jezika ali zato znaju
cije se rijeci ubacuju u taj jezik... smijesno :lol:

al da se ne bi dalje prepirali samo da pojasnim da je i Aleksandar Belic koji je napisao rad "Bosanski jezik i stil" inace ugledni srpski pa i svjetski lingvista 1937. rekao "da nema nikakve sumnje da je BOSANSKI JEZIK narodna osnovica srpskog jezika u skladu sa reformom Vuka Karadzica".






Image
Harrys
Posts: 7352
Joined: 28/04/2004 10:35

#127

Post by Harrys »

Sta si se ti Reina uhvatila naziva jezika.Nije uopste problem naziva,vec sustina, sadrzaj.Sta rade od jezika ovi rjecnikoklepci.Ako nastave,to ce biti neki sataras.
capry
Posts: 124
Joined: 24/02/2006 18:50

#128

Post by capry »

Vodenjak wrote:
capry wrote:
damir_k87 wrote: Nemoras biti profesor Bosanskog, Hrvatskog, Sprskog jezika da si svjestan sta se desava. Ja sam ti samo jednu godinu isao u Bosni u skolu i to nakon rata, i znam da puno grijesim sta se tice gramatike. Ali uopste nemoras biti neki ekspert da skontas sta se desava u Bosni. Situacija je "Mrzimo Srbe, hocemo da se razlikujemo sto vise od njih, hrvati su manje losi, hajde ubaciti cemo hrvatske rijeci". To mezes skontat' a nemoras znati ni historiju, ni jezik nemoras toliko puno znati, ni nista. Jednostavno politicka govna.
u pravu si
ti sa sa jednim razredom u bosni i sa takvim (ne)poznavanjem jezika imas pravo samo da pitas ili eventualno da konstatujes kakva je situacija jer ne moras bit profesor da bi vidio sta se desava, kao sto ti rece
ali tvoj domet je toliki i ne smijes dalje
a ti se upustio u nakve analize, dijagnoze, komentare i rasprave
ne moze to tako
ali si ofulio u ovoj dijagnozi gdje kazes da je to samo zato sto mrzimo srbe
nema to veze s tim
a kad bi i bilo tako kao sto ti kazes (a nije!) ne bi bilo besmisleno
Ne daj se smesti @Damir_k87!
Vrlo si blizu istine!
ako ga iko smete ti ces
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#129

Post by Vodenjak »

capry wrote:
Vodenjak wrote:
capry wrote: u pravu si
ti sa sa jednim razredom u bosni i sa takvim (ne)poznavanjem jezika imas pravo samo da pitas ili eventualno da konstatujes kakva je situacija jer ne moras bit profesor da bi vidio sta se desava, kao sto ti rece
ali tvoj domet je toliki i ne smijes dalje
a ti se upustio u nakve analize, dijagnoze, komentare i rasprave
ne moze to tako
ali si ofulio u ovoj dijagnozi gdje kazes da je to samo zato sto mrzimo srbe
nema to veze s tim
a kad bi i bilo tako kao sto ti kazes (a nije!) ne bi bilo besmisleno
Ne daj se smesti @Damir_k87!
Vrlo si blizu istine!
ako ga iko smete ti ces
To ti po sebi cijenis? :D

;-)
capry
Posts: 124
Joined: 24/02/2006 18:50

#130

Post by capry »

@vodenjak
mojne ba :-D
da sve do jednoga smetes na forumu mene neces :-)
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#131

Post by Vodenjak »

capry wrote:@vodenjak
mojne ba :-D
da sve do jednoga smetes na forumu mene neces :-)
Evo, predajem se ondaK...
Necu ni pokusati! :-)

8-)
capry
Posts: 124
Joined: 24/02/2006 18:50

#132

Post by capry »

@ vodenjak
nisam se nadao ovakvim postovima od tebe
mislim na ovaj post potpore ovom malom sto je zavrsio u bosni jedan razred pa se digo da uspostavlja normu i standard bosanskoga jezika
ja sam u bosni zavrsio 16 godina skole i uz to studirao strani jezik, a kada studiras bilo koji strani jezik maternji je alfa i omega
i - da budem neskroman malo - kompetentniji sam od vecine forumasa - cast prof bosanskoga - kada je ova tema u pitanju
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#133

Post by Vodenjak »

capry wrote:@ vodenjak
nisam se nadao ovakvim postovima od tebe
mislim na ovaj post potpore ovom malom sto je zavrsio u bosni jedan razred pa se digo da uspostavlja normu i standard bosanskoga jezika
ja sam u bosni zavrsio 16 godina skole i uz to studirao strani jezik, a kada studiras bilo koji strani jezik maternji je alfa i omega
i - da budem neskroman malo - kompetentniji sam od vecine forumasa - cast prof bosanskoga - kada je ova tema u pitanju
OK...

Kad je vec tako, ne mislis li da je sva prica oko jezika, njegovih silnih i NAsilnih promjena prakticno preko noci (pa makar i vracanjem u neku davnu, izvornu proslost) u jednoj situaciji kada imamo sve vise i vise nepismenih, ipak jedna daleko vise politicka igra, a puno manje briga oko jezika kao naucne kategorije!?
Ja dilema nemam. Jezik kojim govorim i pisem nazivam Bosanskim jezikom ali ga i dalje smatram jezikom koje oni koji to zele nazivaju Hrvatskim ili Srpskim.
Posto-poto vracanje na stare izraze, rijeci i ostalo smatram arhaicnim i kao sto jednom napisah, smatram to silovanjem svog maternjeg jezika!
Jezik je, kao sto mnogi ovdje s pravom primjetise, ziva materija i pokusaj ozivljavanja necega sto je iz ovih ili onih razloga proslo je suludo i kontraproduktivno!
Uz to, KO je taj ko se smije usuditi da procijeni i ocijeni sta je to IZVORNI jezik?
Uceci moj dragi i mili Svedski jezik :-) , morao sam u par navrata citati neke tekstove objavljene prije ca 80 godina. Vise od pola nisam razumio, a domicilni Svedjani su razumjeli oko 70% istih tekstova...
U zadnjih 200 godina, ova zemlja ne zna sta je rat sto znaci da nije bilo nikakvog nametanja silom kako, cini mi se, i ti medju ostalima, tvrdis da se izgubio Bosanski jezik (ovim ne mislim na formalni naziv jezika).
Objasni mi onda, kako je doslo do tolikih promjena unutar Svedskog jezika?
Kao toliko ucen covjek, trebao bi to znati! :P :-)

;-)
capry
Posts: 124
Joined: 24/02/2006 18:50

#134

Post by capry »

Vodenjak wrote:
capry wrote:@ vodenjak
nisam se nadao ovakvim postovima od tebe
mislim na ovaj post potpore ovom malom sto je zavrsio u bosni jedan razred pa se digo da uspostavlja normu i standard bosanskoga jezika
ja sam u bosni zavrsio 16 godina skole i uz to studirao strani jezik, a kada studiras bilo koji strani jezik maternji je alfa i omega
i - da budem neskroman malo - kompetentniji sam od vecine forumasa - cast prof bosanskoga - kada je ova tema u pitanju
OK...

Kad je vec tako, ne mislis li da je sva prica oko jezika, njegovih silnih i NAsilnih promjena prakticno preko noci (pa makar i vracanjem u neku davnu, izvornu proslost) u jednoj situaciji kada imamo sve vise i vise nepismenih, ipak jedna daleko vise politicka igra, a puno manje briga oko jezika kao naucne kategorije!?
Ja dilema nemam. Jezik kojim govorim i pisem nazivam Bosanskim jezikom ali ga i dalje smatram jezikom koje oni koji to zele nazivaju Hrvatskim ili Srpskim.
Posto-poto vracanje na stare izraze, rijeci i ostalo smatram arhaicnim i kao sto jednom napisah, smatram to silovanjem svog maternjeg jezika!
Jezik je, kao sto mnogi ovdje s pravom primjetise, ziva materija i pokusaj ozivljavanja necega sto je iz ovih ili onih razloga proslo je suludo i kontraproduktivno!
Uz to, KO je taj ko se smije usuditi da procijeni i ocijeni sta je to IZVORNI jezik?
Uceci moj dragi i mili Svedski jezik :-) , morao sam u par navrata citati neke tekstove objavljene prije ca 80 godina. Vise od pola nisam razumio, a domicilni Svedjani su razumjeli oko 70% istih tekstova...
U zadnjih 200 godina, ova zemlja ne zna sta je rat sto znaci da nije bilo nikakvog nametanja silom kako, cini mi se, i ti medju ostalima, tvrdis da se izgubio Bosanski jezik (ovim ne mislim na formalni naziv jezika).
Objasni mi onda, kako je doslo do tolikih promjena unutar Svedskog jezika?
Kao toliko ucen covjek, trebao bi to znati! :P :-)

;-)
jezik je materija koja se stalno mijenja i dobro je dok se mijenja jer kad se stane mijenjat nesto ne valja (ovo je bilo u svojstvu ucena covjeka :-D )
ali mene nerviraju neki dvostruki standardi kod tebe i grupe ljudi koji slicno razmisljaju, a to je da ti - priznajuci promjenjivost jezika - osporavas svaku promjenu nastalu poslije 1990. g.
sve su promjene jednake ali su neke jednakije???
sad ces reci da su neke plod nacionalistickih strijemljenja
pa mozda ces malo biti i u pravu ali eto, de ti kao pametan - a vjerujem i ucen - covjek reci sta je trebalo raditi
kad imamo ovakve susjede mislim da nam ne preostaje nista nego korisititi njihove metode kako bismo se zastitili od njih
to sto si reko za svedski je normalno i nije me iznenadilo
u turskom jeziku imas tendenciju prociscavanja jezika od arapskih i perzijskih rijeci koju je uveo ataturk
ta tendencija u isto vrijeme podrazumijeva i vracanje iskonskim turskim korijenima iz perioda prije osmanlija (znaci prije pocetka XIV stoljeca) jer to smatraju vise svjim posto su tada bili poprilicno imuni od arapskog i perzijskog utjecaja
pa sto se i mi ponekad, kad zatreba, ne bismo vratili korijenima
bez silovanja
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#135

Post by Vodenjak »

capry wrote:
Vodenjak wrote:
capry wrote:@ vodenjak
nisam se nadao ovakvim postovima od tebe
mislim na ovaj post potpore ovom malom sto je zavrsio u bosni jedan razred pa se digo da uspostavlja normu i standard bosanskoga jezika
ja sam u bosni zavrsio 16 godina skole i uz to studirao strani jezik, a kada studiras bilo koji strani jezik maternji je alfa i omega
i - da budem neskroman malo - kompetentniji sam od vecine forumasa - cast prof bosanskoga - kada je ova tema u pitanju
OK...

Kad je vec tako, ne mislis li da je sva prica oko jezika, njegovih silnih i NAsilnih promjena prakticno preko noci (pa makar i vracanjem u neku davnu, izvornu proslost) u jednoj situaciji kada imamo sve vise i vise nepismenih, ipak jedna daleko vise politicka igra, a puno manje briga oko jezika kao naucne kategorije!?
Ja dilema nemam. Jezik kojim govorim i pisem nazivam Bosanskim jezikom ali ga i dalje smatram jezikom koje oni koji to zele nazivaju Hrvatskim ili Srpskim.
Posto-poto vracanje na stare izraze, rijeci i ostalo smatram arhaicnim i kao sto jednom napisah, smatram to silovanjem svog maternjeg jezika!
Jezik je, kao sto mnogi ovdje s pravom primjetise, ziva materija i pokusaj ozivljavanja necega sto je iz ovih ili onih razloga proslo je suludo i kontraproduktivno!
Uz to, KO je taj ko se smije usuditi da procijeni i ocijeni sta je to IZVORNI jezik?
Uceci moj dragi i mili Svedski jezik :-) , morao sam u par navrata citati neke tekstove objavljene prije ca 80 godina. Vise od pola nisam razumio, a domicilni Svedjani su razumjeli oko 70% istih tekstova...
U zadnjih 200 godina, ova zemlja ne zna sta je rat sto znaci da nije bilo nikakvog nametanja silom kako, cini mi se, i ti medju ostalima, tvrdis da se izgubio Bosanski jezik (ovim ne mislim na formalni naziv jezika).
Objasni mi onda, kako je doslo do tolikih promjena unutar Svedskog jezika?
Kao toliko ucen covjek, trebao bi to znati! :P :-)

;-)
jezik je materija koja se stalno mijenja i dobro je dok se mijenja jer kad se stane mijenjat nesto ne valja (ovo je bilo u svojstvu ucena covjeka :-D )
ali mene nerviraju neki dvostruki standardi kod tebe i grupe ljudi koji slicno razmisljaju, a to je da ti - priznajuci promjenjivost jezika - osporavas svaku promjenu nastalu poslije 1990. g.
sve su promjene jednake ali su neke jednakije???1

sad ces reci da su neke plod nacionalistickih strijemljenja
pa mozda ces malo biti i u pravu ali eto, de ti kao pametan - a vjerujem i ucen - covjek reci sta je trebalo raditi
kad imamo ovakve susjede mislim da nam ne preostaje nista nego korisititi njihove metode kako bismo se zastitili od njih
2to sto si reko za svedski je normalno i nije me iznenadilo
u turskom jeziku imas tendenciju prociscavanja jezika od arapskih i perzijskih rijeci koju je uveo ataturk

ta tendencija u isto vrijeme podrazumijeva i vracanje iskonskim turskim korijenima iz perioda prije osmanlija (znaci prije pocetka XIV stoljeca) jer to smatraju vise svjim posto su tada bili poprilicno imuni od arapskog i perzijskog utjecaja
3pa sto se i mi ponekad, kad zatreba, ne bismo vratili korijenima
bez silovanja
1. Dakle, ti priznajes da je do promjene jezika doslo zbog dnevno-politicke situacije sto prakticno daje za pravo @Damiru da napise ono sto je napisao. Osim toga, znam ja da ti znas i to da obican covjek sasvim sigurno ne primjecuje sve promjene koje se desavaju u jeziku. Obican ih covjek automatski usvaja i ne razmislja puno o tome. One dolaze i prolaze automatizmom. Medjutim, ove promjene koje su se kod nas desile, zaparale bi usi i da je covjek gluhonijem :-) (govorim, naravno, o svim pokusajima na sve strane!)

2. U svedskom nije doslo do prociscavanja od bilo cijih tudjica (mozda cak obrnuto, doslo je do preuzimanja mnogih rijeci iz, prije svega, engleskog). Sve se odigravalo evolutivnim putem, bez ikakve NAMJERE da se nesto radikalno mijenja!

3. Opet te pitam, STA su korijeni i KO moze da ih odredi sa sigurnoscu?
(Osim mozda ujke Sema Osmanagica iz Amerike :-) :-) )
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#136

Post by Jara »

Murat Sabanovic wrote:mene najvise na kurac idu njihovi mjeseci
pa jebo te u citavoj evropi mjeseci se isto izgovoraju samo u hrvatskoj ne
a sto je najgore mi preuzimamo hrvatske nazive mjeseci....

i hocemo u evropu
:lol: :lol: :lol:
Ne u čitavoj Evropi...slične nazive mjeseci imaju još neki narodi, npr. Česi ( koji su već u Evropi), Ukrajinci...
Lipa (vrsta drveta) se slično izgovara i piše u slavenskim jezicima. Na hrvatskom je lipanj juni, a na ukrajinskom je lipen juli. Lipe cvatu...južnije-ranije, sjevernije- kasnije... :)
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#137

Post by Jara »

senada wrote: svi jezici svijeta su moji... ljudi imaju problem koji se zove "pamet" koja im otvara sve manipulativne prostore, kako bi se uspijevali sto manje razumijeti....eee... moj, ti, @etogajebi, da znas samo koliko se novca zaradilo na toj jezickoj "t(v)o(r)bi".. sve sami telektualci i poliglote... :-)
I moji! :-D :)
vesela
Posts: 1244
Joined: 08/12/2005 20:03

#138 Re: bosanski (hrvatski) jezik

Post by vesela »

damir_k87 wrote:Nalazim se u inostranstvu i rijetko kad da procitam magazin, novine ili vjesti na nasem jeziku. Eto ovdje na sarajevo-x-u najvise i procitam toga. Vec sve vise primjecujem da se u nas jezik mjesa hrvatski. Prvo pocelo sa "tko" umjesto "ko", reko hajd' mala promjena. Kad onda neki dan vidim pise "zahod" umjesto "zatvor". Daj ba ljudi sta je ovo, meni je bilo previse kad je se pretvorilo 'lako' ,u 'lahko' a kamol' da sad pricam o nekim zahodima. I onda jos danas citam nesto o piramidama u Visokom kad ono pise "svibanj". Pa je*o vas svibanj, ja neznam ni koji je to mjesec. Sta je ovo Bosna i Hercegovina ili Hrvatska!? :x
(p.s. nemam nista protiv hrvata, iako im je jezik postao humor)
moradoh se vratiti na pocetni post, jer mi se cini da je damir bez razloga napadnut i diskusija prosirena...

bez obzira gdje on zivi i koliko poznaje jezik, on govori svoj maternji jezik, koji mu niko ne moze osporiti...ocito je damir sa podrucja gdje se ne koriste hrvatske rijeci i normalno je da mu zvuci strano i pomodarski, pa cak i nametnuto!...

nijedan moj prijatelj Hrvat iz Sarajeva ne govori svibanj, nogomet, opcina itd. cak ni sada, kad je to ocito "pod moranje"...nas jezik je "na raskrsnici" gdje jedna generacija ne moze da odbaci nesto sto je "dio nje" i druga generacija kojoj je sasvim normalno da upotrebljava hrvatske rijeci, jer ih uce u skoli, cuju na TV i druze se sa svojim vrsnjacima koji govore vise hrvatskih rijeci...

ne vidim razlog da se na ovoj temi vraca na staro-slavenske jezike...mi imamo 3 zvanicna jezika i pravo na izbor...mislim da se damir samo cudi otkud hrvatske rijeci na podrucjima gdje se nisu prije koristile...ni meni nije jasno!
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#139

Post by sulesavic »

Prvo, razmotrimo kako je poèela ova tema. Neko se javio s tezom u koju je ukljuèio odnos zahod/zatvor.

Onda se malo trunilo o ugro¾enosti bosanskog/hrvatskog/srpskog jezika.

Pa se onda malo kopalo po historiji jezika.

Pa je neko uvidio odnos zahod/zatvor.

Zatim je neko, imam osjeæaj, potegao Riðanoviæa (jednog obiènog ¹aljivd¾iju, po mom skromnom mi¹ljenju, autoru jednog dobrog, ali, ipak, nauèno-popularnog djela - Jezik i njegova struktura, koji je, kao anglist, bio malo ljut ¹to nije uèestvovao u izradi jezièkih priruènika bosanskog jezika).

I onda se de¹ava ono ¹to je mo¾da i povodom/uzrokom rata - popovi/hod¾e se poènu baviti naukom, politièari vjerom, nauènici politikom i nastane kurc¹lus.
Harrys
Posts: 7352
Joined: 28/04/2004 10:35

#140

Post by Harrys »

capry wrote:
jezik je materija koja se stalno mijenja i dobro je dok se mijenja jer kad se stane mijenjat nesto ne valja (ovo je bilo u svojstvu ucena covjeka :-D )
ali mene nerviraju neki dvostruki standardi kod tebe i grupe ljudi koji slicno razmisljaju, a to je da ti - priznajuci promjenjivost jezika - osporavas svaku promjenu nastalu poslije 1990. g.
sve su promjene jednake ali su neke jednakije???
sad ces reci da su neke plod nacionalistickih strijemljenja
pa mozda ces malo biti i u pravu ali eto, de ti kao pametan - a vjerujem i ucen - covjek reci sta je trebalo raditi
kad imamo ovakve susjede mislim da nam ne preostaje nista nego korisititi njihove metode kako bismo se zastitili od njih
to sto si reko za svedski je normalno i nije me iznenadilo
u turskom jeziku imas tendenciju prociscavanja jezika od arapskih i perzijskih rijeci koju je uveo ataturk
ta tendencija u isto vrijeme podrazumijeva i vracanje iskonskim turskim korijenima iz perioda prije osmanlija (znaci prije pocetka XIV stoljeca) jer to smatraju vise svjim posto su tada bili poprilicno imuni od arapskog i perzijskog utjecaja
pa sto se i mi ponekad, kad zatreba, ne bismo vratili korijenima
bez silovanja
capry,sa ovim postom u kojem iznosis slaganje da se jezik moze mijenjati preko noci, i to od strane pojedinaca,na uticaj dnevo-politicke situacije,definitvno si ispao kao ozbiljni sagovornik.
Jedan primjer o promjeni jezika.
Francuska Akademija nauka godinama vodi diskusiju o tome,treba li sa jedne rijeci ukinuti samo akcenat.Vode se istrazivanja da li je izgovor te rijeci u narodu "omeksao" a posebno kako bi ta promjena uticala na knjizevnost odnosno na tvorbu drugih rijeci sa istom osnovom.
Reina
Posts: 1236
Joined: 08/04/2005 11:58

#141

Post by Reina »

Harrys wrote:Sta si se ti Reina uhvatila naziva jezika.Nije uopste problem naziva,vec sustina, sadrzaj.Sta rade od jezika ovi rjecnikoklepci.Ako nastave,to ce biti neki sataras.

ma znam ja sta pisem i osvrnula sam se na komentar @damira_87 koji
iako ne zna ni gramatiku ni pravopis bosanskog jezika zna reci kako je bosanski jezik sad takav iz nekih politickih razlika a ne sto je on u stvari takav...mada naravno treba jos raditi na standardizaciji jezika....

Ali neked kad citam komentare na forumu onih koji su otisli vani kod
njih je uglavnom vrijeme za BiH stalo onog momenta kada su otisli
odavde kako po pitanju jezika tako i drugih stvari.... zato je donekle
opravdan razlog ovakvih razmisljanja.... ja donekle i Damira razumijem
kad ovako pise kao i drugi u njihovim glavama je samo postojanje i poznavanje uglavnom srpskog jezika .... Serbizacija bosanskoga jezika koja je trajala od 1918 pa do skora nikog nije zaobisla ni Sloveniju ni Hrvatsku a pogotovu BiH.
Normalno jeste da se oslobadjamo nametnutih rijeci i oblika, i da cuvamo svoj jezik. Evo neko rece da "opcina" nije bosanska rijec ali jos u 17 stoljeću stari Bošnjaci govore općina, pa tako ću govoriti i ja i nije ovo sve
preko noci.... koliko cete godina jos govoriti da je preko noci...
Hrvatski, srpski i bosanski jezik su slicni jezici , ali svaki sa svojim fonetskim, leksickim i stilistickim posebnostima. A to sto historijsko pojavljivanje i koristenje bosanskog nekima ne ide na ruku to je vec njihov problem...
Last edited by Reina on 14/05/2006 10:21, edited 1 time in total.
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#142

Post by sulesavic »

Jezik se mijenja. Neki glasovi zastarijevaju.

op¹tina - opæina (nekome se ovo ne sviða)

op¹tenit - opæenit (je li ovdje nekome ne¹to ne ¹tima?)
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#143

Post by ztluhcs »

mr__bosnjak wrote:Bosnjaci jesu ilirksog porijekla vecinom. Slaveni nisu dosli u Bosnu i nametli jezik nego je jezik prihvacen oko Bosne pa zamislite koliki je taj uticaj kada stoljecima se nalazis oko slavensko-govornih zemalja. Ilirski Bosnjaci su i danas samo sto govore prihvacenim slavenskim jezikom. Moguce je da i ima dijelova Slavena koji su dosli u Bosnu kao i Kelta, Gota itd. Sama rijec Bosna je ilirska i sto neko rece "sto onda nema ilirskih rijeci". Ko kaze da ih nema, ko kaze da su sve nase rijeci slavenske? Takodze vjerovanje u vile koje je bilo sve do pocetka 20 stoljeca je postojalo i u Ilira kao i tetoviranje sto je narucito kod bosanskih katolika(kao i kod albanskih katolika) bilo jako prosireno na pocetku 20 stoljeca. Bosna je jos u rimsko doba bila sjediste provincije Ilirije a naseljavali su je ilirska plemena Desidijati(srednja Bosna), Dalmati(Hercegovina i Dalmacija) itd. Iliri su takodze bili poznati kao vrsni ratnici ciji ratovanje nije bilo tako avancirano strategijski koliko je bilo zestoko i cesto divljacki i kolika je bila zelja Ilira za slobodom da su masovno se branili od Rima i drugih okupatora(na koga vas posjeca?) i mnogo, mnogo drugog dok osim jezika nema ama bas bilo kakvih dokaza za slavenstvo Bosnjaka.
A jel mi imamo direktne nasljedne veze sa Atlantiðanima ili su to Iliri pa mi onda s njima? Ili èekaj ja mislim da smo zapadno evropskog porijekla jer su ono neandertalci do¹li s tog podruèja ovamo, al u isto vrijeme su tamo bili i kromanjonci... Belaj, a mi jo¹ uvjek po genetskim istra¾ivanjima imamo najvi¹e neandertalskih markera jel. Ovaj dio Balkana najèi¹æi genetski materijal, a i vidi se iz prilo¾enog zadnjih godina...Èisti Evropljani. A imaju nas obièaj i Turcima zvati... Ja ipak mislim da smo mi sjeme civilizacije, svi narodi su u nama i od nas krenuli...
Last edited by ztluhcs on 14/05/2006 22:00, edited 1 time in total.
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#144

Post by ztluhcs »

... praviti piramide po svijetu.... :D :D :D
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#145

Post by senada »

sulesavic wrote:Jezik se mijenja. Neki glasovi zastarijevaju.

opština - općina (nekome se ovo ne sviđa)

opštenit - općenit (je li ovdje nekome nešto ne štima?)
uopsten = opste obuhvacen :)
Hadzi-Murat
Posts: 261
Joined: 25/04/2006 11:44

#146

Post by Hadzi-Murat »

Vodenjak wrote:
Trebaju li ti papiri Hadzi-Murate?
Bas te opucala zavist, ljubomora ili sta li je vec, pa i na djecu skaces! :oops:

:roll: :roll:

:zzzz:
Vodenjak, mislio sam da ti nisi dijete...
capry
Posts: 124
Joined: 24/02/2006 18:50

#147

Post by capry »

@vodenjak
pitas ko je taj ko ce utvrditi sta su korijeni
ja mislim da ih nije moguce utvrditi stoprocentno ali u slucajevima kad to s lahkocom (ja nikad u zivotu nisam izgovorio lako bez h!, cak i prije 90. :-D ) mozemo zasto da se pravimo slijepi kod ociju
recimo - strah me da ne postanem dosadan s ovim baseskijom ali... - kad vidimo da baseskija koristi narodne nazive mjeseci, pri tome znajuci da je on tada bio imun od svih politickih utjecaja na jezik, kako se mozemo praviti ludi i slijepi kod ociju i reci ''mi to ne zelimo, tako se kod nas ne govori, eto tih naziva hrvatima, to je i jeste njihovo''
e ja gospodo tako lahoko ne dam ono sto je moje bilo pa makar se i zaboravilo vremenom ali ga ne dam je r je moje
mislim da nas jezik na taj nacin moze samo postati bogatiji
i ako je neko toliko navro da se vraca korijenina - pusti ga, zasto mu braniti
a kako ti vec rekoh u nekim slucajevima korijeni su jasni k'o dan i moze ih utvrditi svako ko poznaje osmanski jezik i pogleda autograf baseskijina ljetopisa (moze i prijepis ne mora bit autograf)
necu navoditi dalje ali ima jos situacija gdje je jasno sta su korijeni
naravno, ima i onih spornih o kojima sada ne bih
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#148

Post by kekec »

Reina wrote:kazu nisu ucili i ne znaju gramatiku bosanskog jezika ali zato znaju
cije se rijeci ubacuju u taj jezik... smijesno :lol:

al da se ne bi dalje prepirali samo da pojasnim da je i Aleksandar Belic koji je napisao rad "Bosanski jezik i stil" inace ugledni srpski pa i svjetski lingvista 1937. rekao "da nema nikakve sumnje da je BOSANSKI JEZIK narodna osnovica srpskog jezika u skladu sa reformom Vuka Karadzica".
Image
Reina, nekada davno bi slicna tema na kojoj se
konstatovalo da je gornja slika fotomontaza. :-D

------------------------------
A vezano za mjesece. Ispade da su nazivi: januar, februar... srpski.
Pa hebo ga mis, ko ih uvali srbima, kada svi slovenski narodi koriste sijecnje, veljace... :-)
Zakljucak: u Bosni za mjesece koristimo slovenske i latinske nazive,
a nikako srpske, odnosno hrvatske. :)
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#149

Post by Vodenjak »

capry wrote:@vodenjak
pitas ko je taj ko ce utvrditi sta su korijeni
ja mislim da ih nije moguce utvrditi stoprocentno ali u slucajevima kad to s lahkocom (ja nikad u zivotu nisam izgovorio lako bez h!, cak i prije 90. :-D ) mozemo zasto da se pravimo slijepi kod ociju
recimo - strah me da ne postanem dosadan s ovim baseskijom ali... - kad vidimo da baseskija koristi narodne nazive mjeseci, pri tome znajuci da je on tada bio imun od svih politickih utjecaja na jezik, kako se mozemo praviti ludi i slijepi kod ociju i reci ''mi to ne zelimo, tako se kod nas ne govori, eto tih naziva hrvatima, to je i jeste njihovo''
e ja gospodo tako lahoko ne dam ono sto je moje bilo pa makar se i zaboravilo vremenom ali ga ne dam je r je moje
mislim da nas jezik na taj nacin moze samo postati bogatiji
i ako je neko toliko navro da se vraca korijenina - pusti ga, zasto mu braniti
a kako ti vec rekoh u nekim slucajevima korijeni su jasni k'o dan i moze ih utvrditi svako ko poznaje osmanski jezik i pogleda autograf baseskijina ljetopisa (moze i prijepis ne mora bit autograf)
necu navoditi dalje ali ima jos situacija gdje je jasno sta su korijeni
naravno, ima i onih spornih o kojima sada ne bih
Trebam li ja korijene svog jezika traziti u osmanskom jeziku @capry?? :shock: :shock:
O cemu ti?
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#150

Post by Vodenjak »

Hadzi-Murat wrote:
Vodenjak wrote:
Trebaju li ti papiri Hadzi-Murate?
Bas te opucala zavist, ljubomora ili sta li je vec, pa i na djecu skaces! :oops:

:roll: :roll:

:zzzz:
Vodenjak, mislio sam da ti nisi dijete...
A ja sam mislio da se ti ne bavis podmetanjima...
@Damir je i za tebe (cini mi se) i za mene samo dijete koje barem pokusava da razmislja svojom glavom:
Hadzi-Murat wrote:
Vodenjak wrote: Ne daj se smesti @Damir_k87!
Vrlo si blizu istine!
Jel sto je jednu godinu isao u skolu u Bosni, pa sada uziva vani, a govori o situaciji u BiH? Vidim da se braca filozofi iz dijaspore odmah prepoznaju...samo bi jos bilo dobro da zivite u Bosni...kredibiliteta radi...kada je o ovim temama rijec.
Trebaju li ti papiri Hadzi-Murate?
Bas te opucala zavist, ljubomora ili sta li je vec, pa i na djecu skaces! :oops:

:roll: :roll:

:zzzz:
Locked