BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#151 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by nikeze »

Benjaminsky wrote: 30/09/2022 11:50
Loki2k9 wrote: 27/09/2022 15:21Hrvati kantone u Bosni i Hercegovini nazivaju županijama.
Ne čine to svi. Jeste da čini velik postotak, ali ne svi.
Kad se pošalje pismo u Zapadnohercegovački kanton vrate ga kao da je poslan na nepostojeću lokaciju, pa opet šalji na Zapadnohercegovačku županiju jer sve ide preko pošta HZHB u tome je kvaka.
User avatar
Rejhana
Posts: 187
Joined: 10/03/2008 21:19

#152 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Rejhana »

AKADEMSKO ILUSTROVANJE KNJIGE

- Do očiju mi je nedavno došla knjiga "Drevna Bosna". Prvo što svako može vidjeti je da je knjiga izuzetno raskošno grafički opremljena, s mnoštvom predivnih ilustracija. Knjigu koja svojim oblikom podsjeća na neki srednjovjekovni manuskript predivno je uredio akademik prof. dr Mehmed Akšamija, profesionalni fotograf, grafički dizajner i filmski radnik. U tom smislu se ni jedna primjedba ne može izreći.

Listajući tako ovu knjigu, sve moje lampice se popališe na 42. strani. Bosna na Al-Idrisijevoj karti svijeta iz 1154. godine!
I tako, moja oduševljenost knjigom naglo splasne, pa krenuh u daljnja promatraja akademikovih ilustracija. Nađoh svega i svačega - od lažnih prepravljanih karata, ilustracija s Pinteresta, izmišljenih grbova, do dvorova naših kraljeva iz Minecraft igrice!
Sve u svemu, skupila se pozamašna i zanimljiva kolekcija plagijata svih vrsta.

U nastavku "level pro" kolekcija plagijata profesora Akšamije.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#153 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by dr_Evil »

Evo se Ivo Komsic odlucio prikljuciti ovoj nasoj temi:

https://www.oslobodjenje.ba/dosjei/teme ... -ii-926016

https://istraga.ba/profesor-enver-halil ... s-kojim-o/

Enver Halilovic je pretjerao mislim.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#154 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by dr_Evil »

Rejhana wrote: 22/12/2023 14:14

Image

Nisam siguran jel ovo mit ili je oznaceno samo pogresno podrucje. Internet je nejasan oko ovog. Ona obnovljena karta iz 1928-e bi trebala da prikazuje i Hrvatsku i Bosnu - ali... KO zna arapski nek navali :)
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#155 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Truba »

mozemo li umetnuti bosnu

Image
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#156 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by dr_Evil »

Truba wrote: 15/02/2024 09:19 mozemo li umetnuti bosnu
Spoiler
Show
Image
Znas i sam da na par ovih polja mozemo, na par ne mozemo jer je odlika zapadnog carstva u odnosu na istocno, isto tako mozemo dodati neka polja sta nisu tipicna za zapad, npr roman zamijenit sa poezijom ili ilustruacijom. Jedino porazavajuce u citavom ovom jeste nepostojanje visokog obrazovanja u BiH, to je stvarno sramotno, osim ako skolu sufizma posmatramo kao neki faktor, ja nisam. Dok recimo medresa je starija od gimnazija.. mada ne znam zasto ikoga to zanima.

Istovremeno.. pa truba dragi tvoji su iz Bosne otkada je Bosne, to je autosovinizam.

Podsjeca me na one sta pricaju protiv Jugoslavije, a nikako da shvate da su im otac i dedo pravili tog Yugu.
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#157 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Truba »

okacio sam i srbima ovo pitanje i sve sto sam dobio je odgovor da su srbi to radili za hrvate

cisto me zanima ako neko zna bolje meni se iskreno ne da guglati znam samo za vinodolski zakonik i vatroslava

ostalo mi je nepoznato vjerojatno forumasi znaju bolje ima onaj forumas sto stalno kaci neke bosanske rjecnike pa vjerujem da ce se pojaviti
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#158 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by dr_Evil »

ma za rjecnike je lako, jer su sacuvani u osmanskim spisima, pa nisi dijete, zato i rekoh neke mozemo ubaciti i uporediti.

Ali za zakon si upravu, nije lako pronaci nista. Methodios se spominje u Ljetopisu kao knjiga zakona u 11 stoljecu, ali niko nema primjer iste. Isto tako povelju Kulina bana mozes posmatrati kao zakonik ili povelju Kralja Tvrtka, jer njime daje zakon o Dubrovcanima.
Post Reply