BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
Seawolf
Posts: 7741
Joined: 14/06/2012 22:59

#101 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Seawolf »

Benjaminsky wrote: 16/09/2022 08:41
Seawolf wrote: 15/09/2022 20:04
Pa i Vlatko Vuković Kosača je bio k'o neki političar.

A kralj je lagao po komandnoj odgovornosti.
Mislim da je V. Vuković prenio svoje uvjerenje. Izvukao je živu glavu i to je već neka pobjeda. A da je bio političar, u to sumnjam.
Sve u svemu stekao sam dojam da ste Morski Vuče bili suvremenici tog doba.
Haman da jesam.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#102 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Benjaminsky »

Seawolf wrote: 16/09/2022 08:48
Benjaminsky wrote: 16/09/2022 08:41

Mislim da je V. Vuković prenio svoje uvjerenje. Izvukao je živu glavu i to je već neka pobjeda. A da je bio političar, u to sumnjam.
Sve u svemu stekao sam dojam da ste Morski Vuče bili suvremenici tog doba.
Haman da jesam.
:thumbup:
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#103 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by cyprus »

Osnovni mit je da je srednji vijek bio neki slavan i divan period kojim se treba ponosit... A u suštini, really really shitty time to be alive :)
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#104 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Benjaminsky »

cyprus wrote: 18/09/2022 15:31 Osnovni mit je da je srednji vijek bio neki slavan i divan period kojim se treba ponosit... A u suštini, really really shitty time to be alive :)
Ovo je nova teorija. Molim te javi mi gdje si pročitao tu tezu. Čitam knjige iz povijesti preko 50 godina i sad sam se postidio jer nisam čuo za tu teoriju.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#105 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by cyprus »

Benjaminsky wrote: 18/09/2022 16:17
cyprus wrote: 18/09/2022 15:31 Osnovni mit je da je srednji vijek bio neki slavan i divan period kojim se treba ponosit... A u suštini, really really shitty time to be alive :)
Ovo je nova teorija. Molim te javi mi gdje si pročitao tu tezu. Čitam knjige iz povijesti preko 50 godina i sad sam se postidio jer nisam čuo za tu teoriju.

Za šta nisi čuo? Da se ljudi glorificiraju srednjovjekovlje bez ikakvog razumnog razloga, ili da je je riječ o usranom periodu? :-D
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#106 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Benjaminsky »

cyprus wrote: 18/09/2022 17:08 Za šta nisi čuo? Da se ljudi glorificiraju srednjovjekovlje bez ikakvog razumnog razloga, ili da je je riječ o usranom periodu? :-D
Ne nisam čuo, a ni čitao. Prvi put to čujem. Zato i pitam tko je promovirao tu teoriju. Ljudi ne glorificiraju srednjovjekovlje - to čine budale.
Znači, dobro si iščitao Johana Huizingu i njegovu "Jesen srednjeg vijeka".
Inače je sumnjiv taj srednji vijek; ima neke bezvzenjakoviće kao što su Dante, Boccaccio, Petrarca, Brunelleschi, Michelangelo, da Vinci, Kopernik, Jan Hus... Baš su oni krivi za taj "uneređeni period".
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#107 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by cyprus »

Šta bolan :D
Osmi Socrates
Posts: 8113
Joined: 19/10/2020 15:33

#108 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Osmi Socrates »

Vi izgleda, prijatelji moji, i ne znate šta istoričari smatraju pod "srednji vijek", a raspravljali bi o istoriji.

Pa jbmt život. :lol:

Ja se ovdje uvijek dobro zabavim. :lol:
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#109 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Benjaminsky »

Naravno, taj pojam je rastegljiv i dan-danas među povjesničarima kao što je i relativno - relativno. A budući da povijest nije egzaktna znanost, sve je moguće. To je što bi rekli neki, više terminološko pitanje.
Neki računaju kraj srednjeg vijeka od:

- izuma tiskarskog stroja (oko 1450.)
- osvajanje Carigrada (1453.),
- otkriće Amerike (1492.),
- početak reformacije (1517.)
- Veliki seljački rat (1525.).
- pa čak i smrt dva najveća renesansna pisca: Shakespearea i Cervantesa 1616.

Lijepo je kad se čovjek može zabavljati i s obziljnim.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#110 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Truba »

cyprus wrote: 18/09/2022 15:31 Osnovni mit je da je srednji vijek bio neki slavan i divan period kojim se treba ponosit... A u suštini, really really shitty time to be alive :)
danas... sada...19.9.2022
živimo u najboljem mogućem trenutku u ljudskoj povijesti

dovoljno mi je pogledat kako su žandari prije 100 godina ubijali štrajkače ili prosvjednike bez ikakve kazne
ili prije 200 godina kada si morao kada prolazi stranac okupator okrenut se prema njemu poklonit i sići s konja
ili prije 500 ili 1000 godina kad ti u selo ulete osvajači iz azije sve pobiju protjeraju...kaže knjiga michael prawdin džingis kan...prva generacija osvajača bila je ružna ko noć... njihovi potomci ljepotani ...druga generacija osvajača (odveli žene odavde i iz srednišnje europe u seksualno roblje)

samo zamislite državu bez granica...siguran si samo u dvorcu s velikim zidovima i to mjesec dva opsade onda umreš od gladi


evo čitam knjigu o Vizantiji... bosna se spominje samo jednom 1167 kao vazalna država a bugarska... jedno 100 puta kao super država koja se ratovala i koje se plašila vizantija
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#111 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by cyprus »

Black swan wrote: 19/09/2022 12:14
cyprus wrote: 18/09/2022 15:31 Osnovni mit je da je srednji vijek bio neki slavan i divan period kojim se treba ponosit... A u suštini, really really shitty time to be alive :)
danas... sada...19.9.2022
živimo u najboljem mogućem trenutku u ljudskoj povijesti
Hajd da se jednom u potpunosti složim... Jedino bih napravio zadršku - možda je 2019. godina bila bolja, jer je ovo od pandemije pa do inflacije sve nekakvo turbulentno, ne zna se na šta će izać... Trebat će neki period da se vidi jel ipak nastavljamo ka daljem progresu, ili smo prešli u trend dugoročnog nazadovanja...

Međutim, ovo nekakvo pretpostavljanje mudrosti srednjovjekovnih vladara i njihova glorifikacija naspram današnjih političara - smiješno :-)

Ja Tvrtka i Kulina, kao vladare koji predstavljaju vrhunac srednjovjekovnog ugleda kod nas, doživljavam recimo ko neku priprostiju verziju Fikreta Prevljaka :) O ostalima da ne govorim... I da ne bude zabune, isto mislim i o Karlu Velikom, Fridrihu Barbarosi, Ričardu Lavljeg Srca i da ne nabrajam...
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#112 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Benjaminsky »

Black swan wrote: 19/09/2022 12:14evo čitam knjigu o Vizantiji...
Molim vas možete li napisati autora te knjige i naslov?
Unaprijed vam hvala.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#113 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Truba »

ima na temi o vizantiji
onaj amater fajfrić s 2 doktorata iz prava piše povijest
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#114 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Benjaminsky »

Black swan wrote: 21/09/2022 15:02 ima na temi o vizantiji
onaj amater fajfrić s 2 doktorata iz prava piše povijest
Nema veze što ima dva doktorata. To ništa ne govori. Tesla ga nije imao, pa je malo jači u svom domenu nego Fajfrić u svom.
Imam tu knjigu. Pročitao sam je prije 14 godina. I ne samo nju što se tiče Bizanta. Ta mu knjiga i nije nešto. To sam mu i napisao. Nije stavio ni jednu rodoslovnu kartu. Jer uz takvu knjigu obavezno trebaju ići porodična stabla da se knjiga razumije. Drugo; nije stavio bibliografiju djela s kojima se služio. To ne ide nikako... Malo je čudno za doktora da pravi takav velik propust. Ostrogorski je puuuno bolji. Doduše, Ostrogorski je stavio rodoslovna stabla, ali šturo. Priznajem da me je razočarao po tom pitanju. Ja uz svaku knjigu (Osmanlije, Habsburzi) stavim vrlo detaljne rodoslovne karte jer toga nema u našim knjigama. Mogao si vidjeti na mojoj temi. Jer toga nema ne samo u našim, nego i u hrvatskim, ni srpskim, ni crnogorskim... Albanci s Kosova su pali na dupe kad su vidjeli da su zastupljeni s pet velikaških porodica...
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#115 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Truba »

te mi karte i nisu bitne
ali što nema MAPA to je šteta... također što su slike kojih je malo resize ko poštanska marka
plus što je puno tipfelera i neujednačenih stilova

mnogo je bolja o osmanskim sultanima od ove
a najbolja je križarski ratovi

da nema biografije... al u tekstu nešto kaže prepriča... onda navede citat nekogd jela s autorom
i to me iritira

ali opet sve skupa za amatersko uživanje usprkos svemu je sasma ok knjiga

osobno ne volim ni pretjerani akademski stil... toga se također gnušam

ima dva doktorata iz prava... ovo su mu vjerojatno strast i ljubav pa da se malo makne od fusnota :thumbup:
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#116 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Benjaminsky »

Black swan wrote: 21/09/2022 19:55 te mi karte i nisu bitne
ali što nema MAPA to je šteta... također što su slike kojih je malo resize ko poštanska marka
plus što je puno tipfelera i neujednačenih stilova

mnogo je bolja o osmanskim sultanima od ove
a najbolja je križarski ratovi

da nema biografije... al u tekstu nešto kaže prepriča... onda navede citat nekogd jela s autorom
i to me iritira

ali opet sve skupa za amatersko uživanje usprkos svemu je sasma ok knjiga

osobno ne volim ni pretjerani akademski stil... toga se također gnušam

ima dva doktorata iz prava... ovo su mu vjerojatno strast i ljubav pa da se malo makne od fusnota :thumbup:
Ma da; svakom svoje. Bez ponavanja odnosa u dinastiji nema shvaćanja odnosa između drugih dinastija i monarhija. Ako ima tipflera (mada sumnjam da ih ima) oni su nastali jer teks kucam direktno u okvir odgovora. Ne bavim se copy > paste. Vas ne zanima genealogija, ali bi se iznenadili koliko ima ljudi koje zanima. Nejasno je koje su to slike kao poštanske marke? Možda vam je malen ekran. Ali kad se slike skinu na komp mogu se uvećati na neslućene veličine. Isto tako je nejasno šta je "bolje o osmanskim sultanima"?
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#117 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Truba »

Bolan nema lektora grk i armenac malim slovom
A nije bilo ni grafickog urednika jer su slike resize da se kockice vide i uzasne su

Mene vise zanima da prodjem kroz tu povijest
Genealogiju zaboravim za 2 minuta :mrgreen:
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#118 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Benjaminsky »

Black swan wrote: 22/09/2022 13:07 Bolan nema lektora grk i armenac malim slovom
A nije bilo ni grafickog urednika jer su slike resize da se kockice vide i uzasne su

Mene vise zanima da prodjem kroz tu povijest
Genealogiju zaboravim za 2 minuta :mrgreen:
To je radni rukopis i zato su pristuni propusti. A tko radi - taj i griješi. Onaj tko ne radi - ne griješi.

Da, ali ako se genealoški podaci (odnosi) zaborave, onda može svašta biti. Kao u onom vicu; ispadne čovjek sam sebi unuk...
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#119 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Benjaminsky »

Baš sam prelistao i ne vidim da negdje piše "grk" i "armenac".
Molim te javi mi gdje je to? Hvala.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#120 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Truba »

Image

baš ste nepovjerljivi evo
u ovoj knjizi non stop i narodi malim slovom
ne uvijek ali često
prečesto
možda je moje izdanje neko s greškama a vi imate drugo popravljeno
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#121 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Benjaminsky »

Black swan wrote: 27/09/2022 10:10 Image

baš ste nepovjerljivi evo
u ovoj knjizi non stop i narodi malim slovom
ne uvijek ali često
prečesto
možda je moje izdanje neko s greškama a vi imate drugo popravljeno
Očito da je nesporazum u pitanju. Ja sam mislio na svoje tekstove koje objavljujem, a ti si mislio na Farjfrića.
Evo, vidi šta sam napisao gore:
"To je radni rukopis i zato su pristuni propusti. A tko radi - taj i griješi. Onaj tko ne radi - ne griješi."
I još sam dodao:
"Baš sam prelistao i ne vidim da negdje piše "grk" i "armenac".
Molim te javi mi gdje je to?"
Dakle mislio sam na svoje tekstove...

A taj Fajrfić je loš, on je od toga napravio tezgu. Napisao je knjigu o carevima, a nije stavio ni jednu jedinu rodoslovnu kartu. Jesi li vidio ona obiteljska stabla koja sam stavio jutros na "Vizantiji". E kad on uradi onako nešto, skinut ću mu kapu.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#122 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Truba »

ja sam FAJFRIĆ
u smislu da sam isti on i da bi moje knjige bile kao njegove :D
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#123 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Benjaminsky »

Black swan wrote: 27/09/2022 11:56 ja sam FAJFRIĆ
u smislu da sam isti on i da bi moje knjige bile kao njegove :D
To je tvoja stvar.
Ali ja ne bih volio da su mi knjige pune pravopisnih grešaka kao njegove, da nemaju bibliografiju, da su nedovršene i da tezgarim.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#124 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Truba »

većina ljudi je ko fajfrić
to je činjenica
te karte mi nisu bitne :D
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#125 Re: BOSANSKI HISTORIJSKI MITOVI

Post by Benjaminsky »

Black swan wrote: 27/09/2022 11:59 većina ljudi je ko fajfrić
to je činjenica
te karte mi nisu bitne :D
Da, u pravu si. Većina ljudi su kao on.
A bez onih karata o Bizantu (a i ostalima) možda nikad nećeš povezati stvari koje sam ja povezao. ;-)
Jer kad vidiš tko je kome rod i zašto su se spajali brakom (čitaj: interesom), onda se otvori nebo... :-)
Post Reply