Bosanski begovi

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#226 Re: Bosanski begovi

Post by seln »

ovo_malo_duse wrote:
seln wrote:Slavna proslost je uvijek dobra fasada za vlastitu beznacajnost.
Lupanje floskulama, pokazuje nesposobnost da napises nesto pametno na ovu temu. To moze svako dijete koje je sposobno da na google napise "Slavna proslost"

Mogao si napisati i ovo:
"Nepoznavati vlastitu proslost, jednako je neodgovorno kao ne brinuti o vlastitoj buducnosti..
Ne poznavati pravopis je jos gore.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2794
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#227 Re: Bosanski begovi

Post by ovo_malo_duse »

Ne poznavati pravopis je jos gore.
Mnogi nisu shvatili a izgleda ni ti.

Glupost se ne lijeci pravilnim knjizevnim izrazavanjem.

No sikiriki zelen si jos nadoces u voznji.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#228 Re: Bosanski begovi

Post by harač »

nakon što sam naletio na fantastičnu zbirku koja je ostala iza Bašagića i izložena je u muzeju u centru bratislave, ovakve me kolekcije ne iznenađuju...
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#229 Re: Bosanski begovi

Post by Jara »

Zanimljiva tema. :thumbup:
Ne upratih sve, možda negdje ima. :oops: Može li ukratko: Otkud begovima imanja?
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#230 Re: Bosanski begovi

Post by seln »

ovo_malo_duse wrote:
Ne poznavati pravopis je jos gore.
Mnogi nisu shvatili a izgleda ni ti.

Glupost se ne lijeci pravilnim knjizevnim izrazavanjem.

No sikiriki zelen si jos nadoces u voznji.
Vidim, od predaka si naslijedio samo aroganciju....nista nam, nista ilm.
I nisam zelen, vec crven.

Ljudi se hvale svim i svacim. Neko ima slavnog rodjaka, neko ahbaba, neko je dobio autogram od Merlina...
ali, najzalosnija varijanta mi je pozivanje na bivsu begovsku kastu, korumpiranu, zavidnu i pohlepnu kakva je vec bila.
Vidim, pjeva se tuzbalica o otetoj zemlji...a od koga je doticni beg dobio zemlju? Bila njegova od ameba naovamo?
Ili je i ta zemlja oteta od nekoga?
Sta su radili ti begovi kad nisu bili zauzeti medjusobnim intrigama?
Borili se za prosperitet zemlje? Malo morgen!
pretresnov
Posts: 327
Joined: 12/03/2012 11:29

#231 Re: Bosanski begovi

Post by pretresnov »

Jara wrote:Zanimljiva tema. :thumbup:
Ne upratih sve, možda negdje ima. :oops: Može li ukratko: Otkud begovima imanja?
Dao im sultan što su ga dobro služili, dakle: klali, pljačkali, haračili, protjerivali, islamizirali i silovali naše pretke Bosance i Bosanke (svih uzrasta).
User avatar
sinuhe
Posts: 11456
Joined: 03/06/2011 11:33

#232 Re: Bosanski begovi

Post by sinuhe »

To bi im moglo proci samo da su podanike u okovima drzali. Ja za takve slucajeve ne znam.
pretresnov
Posts: 327
Joined: 12/03/2012 11:29

#233 Re: Bosanski begovi

Post by pretresnov »

Edin Wien wrote:
pretresnov wrote: "Stvari su se promijenile tokom i nakon Prvog svjetskog rata i u Kraljevini SHS. Tada su počeli prvi pritisci na moju porodicu i u to vrijeme je dosta vrijednih komada oteto, pa su moji preci odlučili sve umjetnine sakriti po trezorima širom Evrope, sa čime ja, do prije 15 godina, nisam bio upoznat. Budući da sam i sam pobjegao od komunističkog režima u Švedsku, uskoro sam primio pismo u kojem su mi otkrivene tajne lokacije svih ovih vrhunskih djela” – navodi Kulenović" http://bihvijesti.com/bih-vijesti/kultu ... trezorima/

Zar nije trebao otići na policiju da prijavi? Masa je umjetnina pokradeno i uglavnom se zna odakle i kome. I kakvi su to šupljaci o pismima u kojima baš njemu neko otkriva tajne lokacije djela Leonarda da Vincija i sl.? Na svojoj stranici kaže da je pismo anonimno?! Koga li je ovaj potplatio u švedskoj policiji i EU da ga ne istražuju.

Kulenovići su inače bili sultanove haračlije, mnoge su zavili u crno a bavili su se i kamatarenjem. Nema govora da su potomci bana Kulina, kako ovaj spletkaroš tvrdi. A da je spletkaroš, vidi se i po "anonimnom pismu".

Koja je internet stranica švedske policije? Ovo je neki novi "Muradif Pajt" iz SDA kolekcije komičnih likova. Sa 9 milijardi nestalih ratnih donacija.
Ne znam kako mozes za jednu casnu i uglednu porodicu poput Kulenovica ovako pisati.
Istorija nije pocela ni sa partizanima niti SDA. Oni od begova koji su prije prvog svjetskog rata spasili zivote
i imanje u inostranstvu danas se njihovi potomci uopste ne bave politikom. Ovi u Bosni su skroz novi igraci.
Časna i ugledna, uh. Klanje, pljačka, haračluk, otimačina, protjerivanje, silovanje... eto zašta se bolan sticalo "bogatstvo" kod sultana.

Samo sam pitao za link stranice švedske policije (može i Interpol). Zna se kako se prave kolekcije umjetnina a kako se iste "prave". Sjetimo se da jevrejske žrtve i danas vraćaju umjetnine koje su nacisti ostavili u švicarske banke.

A to da je ovog (tvog rođaka?) neko "anonimno" obavijestio gdje se nalazi toliko blago, još 500 godina staro, u to ću povjerovati kad na vrbi rodi... Ko zna koliko se glava zakotrljalo i sudbina zavilo u crno da se "napravi" dotična kolekcija.
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#234 Re: Bosanski begovi

Post by bijela »

pretresnov wrote:
Časna i ugledna, uh. Klanje, pljačka, haračluk, otimačina, protjerivanje, silovanje... eto zašta se bolan sticalo "bogatstvo" kod sultana.
koji li je ratko tebe učio historiju...
FrankSlade
Posts: 297
Joined: 07/03/2012 23:47

#235 Re: Bosanski begovi

Post by FrankSlade »

pretresnov wrote:
Jara wrote:Zanimljiva tema. :thumbup:
Ne upratih sve, možda negdje ima. :oops: Može li ukratko: Otkud begovima imanja?
Dao im sultan što su ga dobro služili, dakle: klali, pljačkali, haračili, protjerivali, islamizirali i silovali naše pretke Bosance i Bosanke (svih uzrasta).
Image

Smiri se histericna i ne siri lazi. Da je istina ono sto kazes, krscana danas uopste ne bi bilo na Balkanu.
User avatar
shecher
Posts: 381
Joined: 26/01/2012 21:29
Location: na raskrsnici

#236 Re: Bosanski begovi

Post by shecher »

bijela wrote:
pretresnov wrote:
Časna i ugledna, uh. Klanje, pljačka, haračluk, otimačina, protjerivanje, silovanje... eto zašta se bolan sticalo "bogatstvo" kod sultana.
koji li je ratko tebe učio historiju...
:D :thumbup:
Haettenschweiler
Posts: 635
Joined: 15/03/2010 18:29

#237 Re: Bosanski begovi

Post by Haettenschweiler »

harač wrote:nakon što sam naletio na fantastičnu zbirku koja je ostala iza Bašagića i izložena je u muzeju u centru bratislave, ovakve me kolekcije ne iznenađuju...

U kojem muzeju tačno i da li je to bila stalna izložba? Samo da znam ako se slučajno nekada nađem u Bratislavi.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#238 Re: Bosanski begovi

Post by harač »

Haettenschweiler wrote:
harač wrote:nakon što sam naletio na fantastičnu zbirku koja je ostala iza Bašagića i izložena je u muzeju u centru bratislave, ovakve me kolekcije ne iznenađuju...

U kojem muzeju tačno i da li je to bila stalna izložba? Samo da znam ako se slučajno nekada nađem u Bratislavi.
eh sad, i ja sam samo jednom bio :D ali u strogom centru, u starom gradu... ima velika tabla tipa "Safet-beg Bašagić Collection". to je kolekcija koju im je on poklonio (pred Prvi svjetski rat, ako se ne varam), i mislim da je najveća kolekcija islamskih manuskripata (i sl.) u Evropi i dio je UNESCOve baštine

p.s. prošle godine je na FIN-u slovačka ambasada održala izložbu replika najvrijednijih primjeraka
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#239 Re: Bosanski begovi

Post by dragan.s »

seln wrote: Vidim, od predaka si naslijedio samo aroganciju....nista nam, nista ilm.
I nisam zelen, vec crven.

Ljudi se hvale svim i svacim. Neko ima slavnog rodjaka, neko ahbaba, neko je dobio autogram od Merlina...
ali, najzalosnija varijanta mi je pozivanje na bivsu begovsku kastu, korumpiranu, zavidnu i pohlepnu kakva je vec bila.
Vidim, pjeva se tuzbalica o otetoj zemlji...a od koga je doticni beg dobio zemlju? Bila njegova od ameba naovamo?
Ili je i ta zemlja oteta od nekoga?
Sta su radili ti begovi kad nisu bili zauzeti medjusobnim intrigama?
Borili se za prosperitet zemlje? Malo morgen!
:thumbup:
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#240 Re: Bosanski begovi

Post by theTruePath »

pretresnov wrote:
Jara wrote:Zanimljiva tema. :thumbup:
Ne upratih sve, možda negdje ima. :oops: Može li ukratko: Otkud begovima imanja?
Dao im sultan što su ga dobro služili, dakle: klali, pljačkali, haračili, protjerivali, islamizirali i silovali naše pretke Bosance i Bosanke (svih uzrasta).
ejs cuj to'? :lol:
User avatar
Edin Wien
Posts: 148
Joined: 18/12/2011 13:58
Location: Singapore

#241 Re: Bosanski begovi

Post by Edin Wien »

ovo_malo_duse wrote: Kog' si "roda" sto bi stari ljudi kazali. Ovo moze na pp.
Inicijali mojih prezimena su A.-H. Od toga je ovo A. od Dervente do Doboja jako poznato.
Došli smo iz Mađarske kada i Gradaščevići.
User avatar
sinuhe
Posts: 11456
Joined: 03/06/2011 11:33

#242 Re: Bosanski begovi

Post by sinuhe »

Kulenovici su cesto umjetnici. Skenderov brat je bio slikar i ubijen je prilikom bijega iz Kerestinca 1941.

Rizah naravno ne posjeduje djelo da Vincija vec njegovog ucenika, ali tako je sa umjetninama. Ljudi vole da se hvale :D
Haettenschweiler
Posts: 635
Joined: 15/03/2010 18:29

#243 Re: Bosanski begovi

Post by Haettenschweiler »

sinuhe wrote:Kulenovici su cesto umjetnici. Skenderov brat je bio slikar i ubijen je prilikom bijega iz Kerestinca 1941.

Rizah naravno ne posjeduje djelo da Vincija vec njegovog ucenika, ali tako je sa umjetninama. Ljudi vole da se hvale :D

Isključimo potpuno da Vinčija, kolekcija je opet nevjerovatna. Koji muzej na Balkanu već posjeduje djela Rembrandta, Van Gogha, Kandyskog, Muncha, Constablea...ili su i to samo radovi njihovih učenika?
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2794
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#244 Re: Bosanski begovi

Post by ovo_malo_duse »

Da zavrsim sa ovom temom citiracu ono sto sam napisao na samom pocetku i kako sam predvidio tako se i desilo.
Ima mnogo stvari za koje se nezna i koje bi se mogle napisati i argumentovano pokazati, stvari koje se cuvaju u porodicama ili su poklonjene ili oduzete pa sad stoje u muzejima.

100 godina ispiranja mozga je urodilo plodom., treba se pomiriti sa tim i ne obazirati se na provokacije.

Papagajsko ponavljanje otimanje, silovanje, pljackanje itd, itd, je samo posljedica tog istog ispiranja mozga, gdje jse samo ponavljaju iste floskule, generalizacija, bez valjane argumentacije.

Ne postoji grupacija ljudi u kojoj se pored 80-90% casnih i postenih ne nalazi 10 - 20 % onih necasnih koji su spremni na sve zarad licnih interesa. 100 godina se uzimalo th 10%procenata kao primjer te grupe ljudi da bi se kompletna grupacija prikazala takvom . I dans imamo to sto imamo a to je u biti i bio cilj.

I na karaju da ne ostanem duzan ovom "crvenom". Ne kitim se njihovim perjem imam dovoljno svoga.
Ali sam ponosan na svoje predtke, na sve njih, od Carskih "uctuglija", preko komesara u XIV Hercegocakoj do svog oca oficra ABiH . Da ne nabrajam ove izmedzu bit ce predugo.
Ne kamcim za oduzetim imam i vise nego dovoljno (nisi shvatio poenntu)

Dzaba se deklarises crvenim, zalen si u dusi i pod tim ne msislim na politicke ili nacionalne boje.
Ne sekiraj se razumijem ja tebe kao sto rece Sopenhauer:

„Da bi se priznala tuđa vrijdnost, treba imati sopstvenu.“
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#245 Re: Bosanski begovi

Post by Jara »

pretresnov wrote:
Jara wrote:Zanimljiva tema. :thumbup:
Ne upratih sve, možda negdje ima. :oops: Može li ukratko: Otkud begovima imanja?
Dao im sultan što su ga dobro služili, dakle: klali, pljačkali, haračili, protjerivali, islamizirali i silovali naše pretke Bosance i Bosanke (svih uzrasta).
Misliš na isti način na koji je nastao manji bh. entitet?
Sve ovo što nabrajaš događalo se u nedavnoj prošlosti nad potomcima tih istih islamiziranih predaka.

Ali, odosmo s teme. Ovo nije konkretan odgovor. Zanimalo me kako je administrativno izgledalo davanje imanja.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#246 Re: Bosanski begovi

Post by seln »

ovo_malo_duse wrote:
I na karaju da ne ostanem duzan ovom "crvenom".
Nemoj, zna se da su begovi bili halapace
Ne kitim se njihovim perjem imam dovoljno svoga.
Imaju i kokosi...
Ali sam ponosan na svoje predtke, na sve njih, od Carskih "uctuglija", preko komesara u XIV Hercegocakoj do svog oca oficra ABiH . Da ne nabrajam ove izmedzu bit ce predugo.
Imas li nesto licno na sta si ponosan?
Ne kamcim za oduzetim imam i vise nego dovoljno (nisi shvatio poenntu)
Nisam ni imenovao tebe, vec sam mislio na sve vas iz drustva "nama je nekad pripadalo pola bascarsije". Jeste, a prije toga je pripadalo nekom drugom.
Dzaba se deklarises crvenim, zalen si u dusi i pod tim ne msislim na politicke ili nacionalne boje.
Posto ti je otac bio u ABiH, ja ti po godinama vjerovatno mogu biti otac. Ali ipak ti meni objasni neke stvari o zivotu, nama plebejcima fali begovske moci shvatanja.
Ne sekiraj se razumijem ja tebe kao sto rece Sopenhauer:

„Da bi se priznala tuđa vrijdnost, treba imati sopstvenu.“
"Ko nema vlastito misljenje, sluzi se citatima"

seln, poznati filozof, 21. vijek
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#247 Re: Bosanski begovi

Post by Trebam te »

Edin Wien wrote:
ovo_malo_duse wrote: Kog' si "roda" sto bi stari ljudi kazali. Ovo moze na pp.
Inicijali mojih prezimena su A.-H. Od toga je ovo A. od Dervente do Doboja jako poznato.
Došli smo iz Mađarske kada i Gradaščevići.
Sigurno si Avdibegovic potomak Hadzi Hrustanbega, ciji potomci (begovi) srusise najbolju zgradu u centru Dervente samo sto je istorijski pripadala drugom begu (Prkos zgradu) :lol: :D :run:
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2794
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#248 Re: Bosanski begovi

Post by ovo_malo_duse »

Nemoj, zna se da su begovi bili halapace


Zna se, pa zna se. :lol: :lol:
Imaju i kokosi...


Bravo...Jos jedan dokaz pravopisa i nivoa kulture izrazavanja.. :-?
Imas li nesto licno na sta si ponosan?
Posto ti je otac bio u ABiH, ja ti po godinama vjerovatno mogu biti otac. Ali ipak ti meni objasni neke stvari o zivotu, nama plebejcima fali begovske moci shvatanja.
Ponosan sam izmedzu ostalog na krv koju sam prolio kao pripadnik ABIH i rane koje nosim is tog vremena.
Ponosan sam sto posjedujem pismo potpisano od 5 crvenih genrala koji me izbacuju iz Titine vojne oficirske skole zbog kako rekose prekobrojnog broja kandidata muslimanske nacionalnosti a bez obzira na ocjene i postignute uspjehe, pa vas crvene mogu lupat argumentima u glavu.
Ponosan sam i na titulu koju nosim i status koji imam u danasnjem drustvu stvoren vlastitim trudom i zalaganjem.
Ponosan sam na mnogo toga mogao bih pisati do sutra ali ja nisam predmet diskusije na ovoj temi.

Mozda ti ovo da indikaciju, koliko imam godina...MADA..pogrijesio sam u proslom postu kad sam rekao da ces shvatiti jer neces.
Vakum u glavi se ne popunjava godinama, niti obrazovanjem...
"Ko nema vlastito misljenje, sluzi se citatima"

seln, poznati filozof, 21. vijek
Slazem se 100 % de pogodi nas jos kojim citatom, samo pazi kad kopiras mozda nije napisano u skladu sa pravpoisom.
pretresnov
Posts: 327
Joined: 12/03/2012 11:29

#249 Re: Bosanski begovi

Post by pretresnov »

theTruePath wrote:
pretresnov wrote:
Jara wrote:Zanimljiva tema. :thumbup:
Ne upratih sve, možda negdje ima. :oops: Može li ukratko: Otkud begovima imanja?
Dao im sultan što su ga dobro služili, dakle: klali, pljačkali, haračili, protjerivali, islamizirali i silovali naše pretke Bosance i Bosanke (svih uzrasta).
ejs cuj to'? :lol:
Samo se tenkre može smijati na to.
pretresnov
Posts: 327
Joined: 12/03/2012 11:29

#250 Re: Bosanski begovi

Post by pretresnov »

FrankSlade wrote:
pretresnov wrote:
Jara wrote:Zanimljiva tema. :thumbup:
Ne upratih sve, možda negdje ima. :oops: Može li ukratko: Otkud begovima imanja?
Dao im sultan što su ga dobro služili, dakle: klali, pljačkali, haračili, protjerivali, islamizirali i silovali naše pretke Bosance i Bosanke (svih uzrasta).
Smiri se histericna i ne siri lazi. Da je istina ono sto kazes, krscana danas uopste ne bi bilo na Balkanu.
Gdje vidiš laži? Procentualno: muslimani danas većina a prije toga ih bilo: nijedan. Šta nije jasno?
Post Reply