Bosanski begovi

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#201 Re: Bosanski begovi

Post by Eborg »

@ovo_malo_duse: Iako nije usko vezano za temu, zanima me ova tvoja tvrdnja o praćenju porijekla do 15. vijeka. Kojom metodom si došao do tih podataka osim ako se ne radi o usmenoj predaji (koja može malo biti upitna)? Većina genealoških i sličnih istraživanja u BiH se vrše na osnovu današnjih/austro-ugarskih zemljišnih knjiga, odnosno osmanskih tapija. A mislim da te tapije, tj. arhive istih sežu tek do 18. vijeka, ne dalje.
User avatar
Edin Wien
Posts: 148
Joined: 18/12/2011 13:58
Location: Singapore

#202 Re: Bosanski begovi

Post by Edin Wien »

:)
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2801
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#203 Re: Bosanski begovi

Post by ovo_malo_duse »

Eborg wrote:@ovo_malo_duse: Iako nije usko vezano za temu, zanima me ova tvoja tvrdnja o praćenju porijekla do 15. vijeka. Kojom metodom si došao do tih podataka osim ako se ne radi o usmenoj predaji (koja može malo biti upitna)? Većina genealoških i sličnih istraživanja u BiH se vrše na osnovu današnjih/austro-ugarskih zemljišnih knjiga, odnosno osmanskih tapija. A mislim da te tapije, tj. arhive istih sežu tek do 18. vijeka, ne dalje.
Sa jedne strane je tacno ovo sto Edin kaze. Sa druge strane postoje razni izvori od turskih tapija do franjevackih zapisa.

Ja imam podatak da je Hudaverdi Bosna Mehmed-beg se naseliio u Podlisju izmedzu 1468- 1475. Ozenio djevojku iz reda starosjedilaca i napravio tu svoju "kulu", mjesto je kasnije nazvano po njegovoj tituli Repovac ( konjski rep na kacigi). Ovo je takodze tacna istorijska cinjenica.

Nije tesko ni provjeriti. Evo sta sam sasvim jednostavnim "guglanjem" pronasao:
Nuh-beg Repovac je praunuk Hudaverdi Bosna Mehmed-bega, jednog od najkrupnijih bosansko-hercegovačkih feudalaca u XVI stoljeću, no tek pojednom njegovom potomku iz XIX st. prozvaće se ova grana Nuhbegovićima. Mehmed-beg ili Gulami Šahi, kako se još naziva u dokumentima, imao je 1592. godine zeamet u vrijednosti od 88.596 akči, što predstavlja najveći iznos dosad poznatih zeameta u Bosni. Ovakva veličina zeameta pokazuje da je važnost Mehmed-bega u bosanskoj timarsko-spahijskoj organizaciji bila golema.
Obrati paznju na boldano i godina... sto znaci da 3 generacije unazad otprilike daju potvdu godina o kojima ja pisem.
User avatar
sinuhe
Posts: 11478
Joined: 03/06/2011 11:33

#204 Re: Bosanski begovi

Post by sinuhe »

seln wrote:Jos nisam upoznao neku ljudsku nulu koja nije tvrdila da je plemenitog podrijekla.
Ni to nema veze sa begovima. Jesi li ikad upoznao naseg covjeka a da ti je priznao da je siromasan?
palamuda
Posts: 950
Joined: 04/09/2009 23:33

#205 Re: Bosanski begovi

Post by palamuda »

@ovo malo duše, poštujem što si napisao i ako imaš veze sa ovim navedenim onda ok, iako se ne mogu složiti da ovdje ima nešto 100% pouzdano ali nek bude pola dovoljno je.

Ja sam kako me napraviste repa bez korjena i ne znam ništa valjda smo vazda sluge bile i pravili agdu.

Temu nisam upropastio ja nego likovi koju su se pojavili da nam objasne da su prije 500 godina imali sluge i nisu se ženili sa svakim što je potpuno irelevantno.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#206 Re: Bosanski begovi

Post by theTruePath »

ja ja hajd sad pusti temu na miru
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#207 Re: Bosanski begovi

Post by ljubav_aha »

ovo_malo_duse wrote:
@ Ljubav_aha to za strance nisam siguran postoji dobar dio literature na "nasim" jezicima. Samo sto je ta literatura drzana pokrivena. Kad kazem nasim navescu ti primjer mog rahmetli djeda ( zivio 100 godina okruglo) koji je 6 puta mjenjao drzavu, 3 sluzbena jezika i 3 pisma a da nije maknuo iz Bosne. Kad je bio dijete ucio turski na arapskom pismu u mejtefu, po dolasku austrije sve preslo na latinicu a zatim kraljevina shs, pa kraljevina yu, pa NDH pa FNRJ/SFRJ pa RBIH itd.
to je tipican slucaj sa genracijama tvog dede,isit slucaj je i sa mojim dedm,koji je umro 105 godini :) razumijem,prenosenje prica sa generacije na generaciju,naravno

ne znam,sto se desilo sa domcaom literaturom ,ali uvijek pronadjem vise odgovora u inostranoj literaturi :-D
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#208 Re: Bosanski begovi

Post by ljubav_aha »

palamuda wrote: Temu nisam upropastio ja nego likovi koju su se pojavili da nam objasne da su prije 500 godina imali sluge i nisu se ženili sa svakim što je potpuno irelevantno.
takva praksa jeste koristena,zasto ti smata takca cinjenica

kod mojih su sluge bile do pocetka 2oo sv. rata,ali imati pare ne znaci nemati dobru dusu,jednsotavno ,u zivotu ,neko ima vise ,neko manje :)
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2801
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#209 Re: Bosanski begovi

Post by ovo_malo_duse »

User avatar
Edin Wien
Posts: 148
Joined: 18/12/2011 13:58
Location: Singapore

#210 Re: Bosanski begovi

Post by Edin Wien »

ovo_malo_duse wrote:Evo jos malo offtopic
http://bihvijesti.com/bih-vijesti/kultu ... trezorima/
Ovo nije off topic ovo je bas "u sridu". :-D

Vecini i u Bosni i dijaspori nepoznato da postoje i zbirke i citave bilioteke.
Kada o tome nesto kazes ljudi te gledaju kao da si dosao iz paralelnog univerzuma.
User avatar
Edin Wien
Posts: 148
Joined: 18/12/2011 13:58
Location: Singapore

#211 Re: Bosanski begovi

Post by Edin Wien »

ljubav_aha wrote:
palamuda wrote: Temu nisam upropastio ja nego likovi koju su se pojavili da nam objasne da su prije 500 godina imali sluge i nisu se ženili sa svakim što je potpuno irelevantno.
takva praksa jeste koristena,zasto ti smata takca cinjenica

kod mojih su sluge bile do pocetka 2oo sv. rata,ali imati pare ne znaci nemati dobru dusu,jednsotavno ,u zivotu ,neko ima vise ,neko manje :)
Kod mojih su i danas. :D
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#212 Re: Bosanski begovi

Post by Eborg »

ovo_malo_duse wrote:Evo jos malo offtopic
http://bihvijesti.com/bih-vijesti/kultu ... trezorima/
Ovo stvarno nevjerovatno zvuci. :smile:
Haettenschweiler
Posts: 635
Joined: 15/03/2010 18:29

#213 Re: Bosanski begovi

Post by Haettenschweiler »

Eborg wrote:
ovo_malo_duse wrote:Evo jos malo offtopic
http://bihvijesti.com/bih-vijesti/kultu ... trezorima/
Ovo stvarno nevjerovatno zvuci. :smile:
I meni je ovo pravo šuhveli. Da ovo nije neki novi Omerbašić? Ima li ko da potvrdi istinitost članka?
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#214 Re: Bosanski begovi

Post by Eborg »

Pa s obzirom da je to sve javno izloženo onda je očito istina. :)

http://www.kulenoviccollection.se/
User avatar
Edin Wien
Posts: 148
Joined: 18/12/2011 13:58
Location: Singapore

#215 Re: Bosanski begovi

Post by Edin Wien »

Eborg wrote:Pa s obzirom da je to sve javno izloženo onda je očito istina. :)

http://www.kulenoviccollection.se/
Pa naravno da je istina, ko ne vjeruje moze i obici. Rizabeg je napravio i izvrsnu obiteljsku stranicu Kulenovica i kako
vidim postavio je i jedno porodicno stablo Kulenovica. Sto me iskreno iznenadili jer takve stvari su izuzetno privatnog karaktera.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2801
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#216 Re: Bosanski begovi

Post by ovo_malo_duse »

Edin Wien wrote:
ovo_malo_duse wrote:Evo jos malo offtopic
http://bihvijesti.com/bih-vijesti/kultu ... trezorima/
Ovo nije off topic ovo je bas "u sridu". :-D

Vecini i u Bosni i dijaspori nepoznato da postoje i zbirke i citave bilioteke.
Kada o tome nesto kazes ljudi te gledaju kao da si dosao iz paralelnog univerzuma.
Znam ja moj Edine da je to u sridu, al znas kako kazu nije beg cicija...Dugo ce jos vremena trebati da se isprica prava istina a mozda ...hm ne mozda nego vjerovatno se nikad nece javno ni ispricati..prenosice se u u odredzenom broju begovskih porodica sa koljena na koljeno kako se prenosilo zadnjih 100 godina i u tom krugu ljudi ce se znati prava istina...a vecina ce i dalje prenosti laznu istoriju koja se dugogodisnjim ispiranjem mozga ukorijenila a to im je bio i cilj....

Nego palamuda dok su Kulenovici uzivali u djelima Leonarada i Picasa "gazda Milutin" je bio nosilac razvoja tog novog drustva....da nije tuzno covjek bi se mogao i nasmijati...

Doko ovo pisem, samo mi jedna misao povalci drugu prisjetih se filma o Aleksi Santicu( cast velikom piscu) i silnih "gazda" po Mostarskoj carsiji i prikaza njihovog bogatstva, snage i sile i intervjua sa rahmetli Eminom o kojoj on napisa pjesmu.

Kaze rahmetli Emina, na upit gdje ju je Aleksa mogao vidjet..citiram: "Ma pusti bona(novinarka), nije on u taj vakat ni u nas sokak smio zavirit a ne da me bez vela u babinoj avliji vidi, to je samo cuo, pricalo se u taj vakat okolo o curinskoj ljepoti ako se znalo da u nekoj familiji ima plaha cura"..

Eto to ti je nasa istorija ona skrojena i ona stvarna o kojoj se nije smijelo pricati...
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#217 Re: Bosanski begovi

Post by dragan.s »

ovo_malo_duse wrote:...
Doko ovo pisem, samo mi jedna misao povalci drugu prisjetih se filma o Aleksi Santicu( cast velikom piscu) i silnih "gazda" po Mostarskoj carsiji i prikaza njihovog bogatstva, snage i sile i intervjua sa rahmetli Eminom o kojoj on napisa pjesmu.

Kaze rahmetli Emina, na upit gdje ju je Aleksa mogao vidjet..citiram: "Ma pusti bona(novinarka), nije on u taj vakat ni u nas sokak smio zavirit a ne da me bez vela u babinoj avliji vidi, to je samo cuo, pricalo se u taj vakat okolo o curinskoj ljepoti ako se znalo da u nekoj familiji ima plaha cura"..

Eto to ti je nasa istorija ona skrojena i ona stvarna o kojoj se nije smijelo pricati...
Ne znam šta je u ovoj priči o Emini istorijska neistina. Aleksa stvarno Eminu nikad nije ni vidio nepokrivenu i nikad se nije tvrdilo drugačije. U filmu on fino objašnjava stricu kako su mu iz nekog lista naručili pjesmu iz muslimanskog života i on je napisao Eminu. A čuo je za njenu lepotu po pričama u gradu. I to se sve zna odavno i nisam čuo da iko tvrdi drugačije. Samo neki od svega vole da prave zavjeru.
A o begovima se sad ispredaju legende. Za 40 godina je u BiH A-U monarhija puno više uradila nego svi begovi zajedno za 400 godina do tada. Lijepo se sjećati svojih predaka, ne sporim, ali nas je njihovo vrijeme tako zakopalo da posljedice osjećamo i danas.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2801
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#218 Re: Bosanski begovi

Post by ovo_malo_duse »

A o begovima se sad ispredaju legende. Za 40 godina je u BiH A-U monarhija puno više uradila nego svi begovi zajedno za 400 godina do tada. Lijepo se sjećati svojih predaka, ne sporim, ali nas je njihovo vrijeme tako zakopalo da posljedice osjećamo i danas.
Cuj Cuj.. Pa zato im ubise prestonasljednika, kao sto stari dobri cika "Tosha" rece: (napsiah tamo na temi o atentatu) "Dooooos'o cooojk da im pravi pruge i mostove aaaa oni ga ubishe"
Ali da to ostavimo po strani ...Daj cinjenice ....Na sta ciljas na prugu mozda, mostove poneku zgradu..
Prvo govoris o 2 potpuno razlicita razdoblja industrjskog razvoja drustva...
Pogledaj rezultate svakog zasebno i s obzirom na drustveno uredzenje i industrijski razvoj pa pricaj o tome ko je vise uradio.
Jos jedna stvar mislis da je A_U ulagala sopstvena sredstva. Ubiralo se drug moj i tada, a ko je i tada platio najveci ceh pa bosanski begovi naravno...Ni to neces naci u zvanicnoj istoriji jer istoriju pisu pobjednici..

Kazes lijepo se sjecati predaka...Zato ste nas 100 godina prisiljavali da ucimo o vasima a da svoje zaboravimo?

Njihovo vrijeme "NAS" zakopalo..Koga to nas?..Jeli i to iz knjge istorije od 300 listova u kojoj se o prvih 150 uci o 3 srpska ustanka...
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2801
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#219 Re: Bosanski begovi

Post by ovo_malo_duse »

Jos jedan off topic. Tema nosi naslov Bosanski begovi pa ja eto pisem o dosta stvari koje se ticu Bosanskih begova...

Trazeci jedan podatak pronadzoh ovo:
1919 : Uredba o pobiranju prihoda (žetvi) u 1919. godini s beglučkih ziratnih zemljišta u Bosni i Hercegovini. Sl. Novine broj 81.
Ovim agrarnim reformama Bošnjacima je oduzeto 1.175.305 hektara poljorivrednog i šumskog zemljišta a od akcionarskih društava, banaka i drugih institucija 110.922 hektara. Ova zemlja je dodijeljena 249.518 srpskoj obitelji među kojima su bili naseljenici i kolonizatori a naročito "Solunaši". Međutim, agrarna reforma je pogodila i Muslimane u Makedoniji, Kosovu i Metohiji, Sandžaku i Crnoj Gori gdje je oduzeto 231.098 hektara zemljišta i dodijeljeno 48.267 srpskih obitelji. Na cčtavoj teritoriji KSHS je tada oduzeto 1.924.307 hektara i dodijeljeno 614.603 pretežno srpske obitelji, dok je u samoj Bosni i Hercegovini oduzeto 1.286.227 hektara i podijeljeno na 249.518 srpskih obitelji. Ukupno je 65% oduzete zemlje oduzeto samo u Bosni i Hercegovini.
1.286.227 hektara poljorivrednog i šumskog zemljišta a ovo je bio samo prvi krug.

Evo ja predlazem da mi potomci Bosanskih begova pokrenemo inicijativu da vratimo drzavi sve ono sto su joj nasi preci naudili/ upropastili/ unazadili...Da se uradi Restitucija - vraćanje oduzete imovine od 1918 na ovamo, nemora se cak ni nadoknaditi steta ucinja na vlasnistvu, neka vrate u posijed zemljiste. Evo ja i moja porodica cemo prvi da poklonimo drzavi Bosni i Hercegovini sve sto je oduzeto i nije sa danasnjim datumom u nasem vlasnistvu, mislim da bi se i druga vecina potomaka slozila sa tim...

Pa da vidimo onda ko ima tapiju na Bosansku zemlju...(Austrija je vrsila popis tako da se tacno zna vlasnicka struktura 1910-1914 )
pretresnov
Posts: 327
Joined: 12/03/2012 11:29

#220 Re: Bosanski begovi

Post by pretresnov »

ovo_malo_duse wrote:
Edin Wien wrote:
ovo_malo_duse wrote:Evo jos malo offtopic
http://bihvijesti.com/bih-vijesti/kultu ... trezorima/
Ovo nije off topic ovo je bas "u sridu". :-D

Vecini i u Bosni i dijaspori nepoznato da postoje i zbirke i citave bilioteke.
Kada o tome nesto kazes ljudi te gledaju kao da si dosao iz paralelnog univerzuma.
Znam ja moj Edine da je to u sridu, al znas kako kazu nije beg cicija...Dugo ce jos vremena trebati da se isprica prava istina a mozda ...hm ne mozda nego vjerovatno se nikad nece javno ni ispricati..prenosice se u u odredzenom broju begovskih porodica sa koljena na koljeno kako se prenosilo zadnjih 100 godina i u tom krugu ljudi ce se znati prava istina...a vecina ce i dalje prenosti laznu istoriju koja se dugogodisnjim ispiranjem mozga ukorijenila a to im je bio i cilj....

Nego palamuda dok su Kulenovici uzivali u djelima Leonarada i Picasa "gazda Milutin" je bio nosilac razvoja tog novog drustva....da nije tuzno covjek bi se mogao i nasmijati...

Doko ovo pisem, samo mi jedna misao povalci drugu prisjetih se filma o Aleksi Santicu( cast velikom piscu) i silnih "gazda" po Mostarskoj carsiji i prikaza njihovog bogatstva, snage i sile i intervjua sa rahmetli Eminom o kojoj on napisa pjesmu.

Kaze rahmetli Emina, na upit gdje ju je Aleksa mogao vidjet..citiram: "Ma pusti bona(novinarka), nije on u taj vakat ni u nas sokak smio zavirit a ne da me bez vela u babinoj avliji vidi, to je samo cuo, pricalo se u taj vakat okolo o curinskoj ljepoti ako se znalo da u nekoj familiji ima plaha cura"..

Eto to ti je nasa istorija ona skrojena i ona stvarna o kojoj se nije smijelo pricati...

"Stvari su se promijenile tokom i nakon Prvog svjetskog rata i u Kraljevini SHS. Tada su počeli prvi pritisci na moju porodicu i u to vrijeme je dosta vrijednih komada oteto, pa su moji preci odlučili sve umjetnine sakriti po trezorima širom Evrope, sa čime ja, do prije 15 godina, nisam bio upoznat. Budući da sam i sam pobjegao od komunističkog režima u Švedsku, uskoro sam primio pismo u kojem su mi otkrivene tajne lokacije svih ovih vrhunskih djela” – navodi Kulenović"

Zar nije trebao otići na policiju da prijavi? Masa je umjetnina pokradeno i uglavnom se zna odakle i kome. I kakvi su to šupljaci o pismima u kojima baš njemu neko otkriva tajne lokacije djela Leonarda da Vincija i sl.? Na svojoj stranici kaže da je pismo anonimno?! Koga li je ovaj potplatio u švedskoj policiji i EU da ga ne istražuju.

Kulenovići su inače bili sultanove haračlije, mnoge su zavili u crno a bavili su se i kamatarenjem. Nema govora da su potomci bana Kulina, kako ovaj spletkaroš tvrdi. A da je spletkaroš, vidi se i po "anonimnom pismu".

Koja je internet stranica švedske policije? Ovo je neki novi "Muradif Pajt" iz SDA kolekcije komičnih likova. Sa 9 milijardi nestalih ratnih donacija.
User avatar
Edin Wien
Posts: 148
Joined: 18/12/2011 13:58
Location: Singapore

#221 Re: Bosanski begovi

Post by Edin Wien »

Ne znam kako mozes za jednu casnu i uglednu porodicu poput Kulenovica ovako pisati.
Istorija nije pocela ni sa partizanima niti SDA. Oni od begova koji su prije prvog svjetskog rata spasili zivote
i imanje u inostranstvu danas se njihovi potomci uopste ne bave politikom. Ovi u Bosni su skroz novi igraci.
User avatar
Edin Wien
Posts: 148
Joined: 18/12/2011 13:58
Location: Singapore

#222 Re: Bosanski begovi

Post by Edin Wien »

.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#223 Re: Bosanski begovi

Post by seln »

Slavna proslost je uvijek dobra fasada za vlastitu beznacajnost.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2801
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#224 Re: Bosanski begovi

Post by ovo_malo_duse »

Edine mislim da si me pogresno shvatio obrati paznju na boldirano..
Evo ja i moja porodica cemo prvi da poklonimo drzavi Bosni i Hercegovini sve sto je oduzeto i nije sa danasnjim datumom u nasem vlasnistvu, mislim da bi se i druga vecina potomaka slozila sa tim...
Ne govorim o imovini koja je kupljena nazad ili vracena u posjed, govorim o imovini koja je oduzimana godinama bez ikakve nadoknade...

Ogromna vecina tih posjeda je PC_u. Citam nedavno da je jevrejska zajednica u Hrvatskoj pokrenula inicijativu vracanja imovine oduzete jevrejima od strane NDH u Hrvatskoj i da ce to kako izgleda proci u Hrvatskom saboru pod budnim okom Europske unije...a zasto, pa postoji univerzalno pravilo o privatnom vlasnistvu koje vazi u zapadnom svijetu. Privatnu imovinu uknjzenu 1/1 se nemoze oduzeti bez pravicne nadoknade...

Planiram poceti sakupljati dokumentaciju cisto kao hobi pa ako i kad se pokrene pitanje restitucije ili mozda i BIH prime u EU (a doce vrijeme i za to), da pokrenem proces vracanja imovine, ne sa ciljemn da mi je vrate u posijed nego kao sto rekoh da je poklonim drzavi BiH. Mislim da bi bilo jos zainteresiranih porodica, a tada bi se velicina imovine mjerila sa ovom vojnom oko koje se dize tolika halabuka. Narocito mi je intersantna imovina u PC_u mislim da nakon restitucije (kad bi se ukljucilo vise porodica) da bi u PC vlasnicka struktura bila puno drugacija...

Drugo pusti ove sto provociraju nemoj da se obazires. Interesujeme me iz koje porodice dolazis. Kog' si "roda" sto bi stari ljudi kazali. Ovo moze na pp.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2801
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#225 Re: Bosanski begovi

Post by ovo_malo_duse »

seln wrote:Slavna proslost je uvijek dobra fasada za vlastitu beznacajnost.
Lupanje floskulama, pokazuje nesposobnost da napises nesto pametno na ovu temu. To moze svako dijete koje je sposobno da na google napise "Slavna proslost"

Mogao si napisati i ovo:
"Nepoznavati vlastitu proslost, jednako je neodgovorno kao ne brinuti o vlastitoj buducnosti..
Post Reply