Bosanski begovi

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#301 Re: Bosanski begovi

Post by dragan.s »

Nijedna informacija sa slike (majice) nije tačna:

- agrarnom reformom je u posjed seljaka predato oko 546 000 ha što je u akrima oko 1 348 148.
- zemlja nije konfiskovana nego je plaćena bivšim vlasnicima. Isplaćeno je 65 miliona dinara odmah u gotovini, još 65 miliona u roku od godinu dana + 130 miliona u državnim obveznicama + 25 miliona za beglučke zemlje. 1933.-će je isplaćeno još 50 miliona u obveznicama za pašnjake i šikare. Naknadno je bivšim vlasnicima ponuđena druga državna zemlje ako je žele sami obrađivati.
- u BiH nije bilo nikakve kolonizacije iz drugih dijelova (tada) kraljevine. Kolonizacija se podsticala u Vojvodini i Kosovu i mnogi seljaci iz BiH su odlazili tamo. Posebne su pogodnosti imali Solunski dobrovoljci kojima je država davala zemlju i pomoć u izgradnji kuća.
User avatar
warna 1444
Posts: 668
Joined: 17/04/2012 19:25
Location: Duo castelli al ponte de Neretua

#302 Re: Bosanski begovi

Post by warna 1444 »

Menkic1235 wrote: Osman je inacer bio vojskovodja i postao je onda kralj/ Sultan.
Osman nije nikada bio sultan, imao je samo titulu gazi
Menkic1235
Posts: 121
Joined: 02/07/2012 14:22

#303 Re: Bosanski begovi

Post by Menkic1235 »

Moji djedovi i sa ocevi i sa majkine strane su bili Begovi. Tako da imamo ja i moja sestra nekih 60 duluma zemlje; jedan dulum je valjda 1000 m^2... Samo neznam sta cu sa tom zemljom, za mene to nema neke vrijednosti osim emotivne. Imamo jednu vikendicu na toj zemlji i to je to. Ostatak je samo zemlja i nista vise.

A deda mog oca je imao nekih 200 duluma ali mu je znaci vise od pola oduzeto za vrijeme neke reforme u Austro Ugarskoj.
Last edited by Menkic1235 on 13/07/2012 23:28, edited 1 time in total.
User avatar
warna 1444
Posts: 668
Joined: 17/04/2012 19:25
Location: Duo castelli al ponte de Neretua

#304 Re: Bosanski begovi

Post by warna 1444 »

Da nema ko od vas slučajno link za download knjige " Ajani " od Avde Sućeske, imam drugi dio, al nemam čitavu knjigu, poslužila bi me ovih dana.
Hvala unaprijed
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4780
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#305 Re: Bosanski begovi

Post by Tvrtko II Kotromanić »

dragan.s wrote:Nijedna informacija sa slike (majice) nije tačna:

- agrarnom reformom je u posjed seljaka predato oko 546 000 ha što je u akrima oko 1 348 148.
- zemlja nije konfiskovana nego je plaćena bivšim vlasnicima. Isplaćeno je 65 miliona dinara odmah u gotovini, još 65 miliona u roku od godinu dana + 130 miliona u državnim obveznicama + 25 miliona za beglučke zemlje. 1933.-će je isplaćeno još 50 miliona u obveznicama za pašnjake i šikare. Naknadno je bivšim vlasnicima ponuđena druga državna zemlje ako je žele sami obrađivati.
- u BiH nije bilo nikakve kolonizacije iz drugih dijelova (tada) kraljevine. Kolonizacija se podsticala u Vojvodini i Kosovu i mnogi seljaci iz BiH su odlazili tamo. Posebne su pogodnosti imali Solunski dobrovoljci kojima je država davala zemlju i pomoć u izgradnji kuća.
:lol:
ne treba nista vise od ovoga dodati na boldirano :run:
User avatar
warna 1444
Posts: 668
Joined: 17/04/2012 19:25
Location: Duo castelli al ponte de Neretua

#306 Re: Bosanski begovi

Post by warna 1444 »

Vidio sam da je neko pominjao EŠRAF - to je bila oznaka za pojam ajana - Ajani - ugledni ljudi, viđeniji ljudi, časni ljudi
Jedna knjiga, upravo ona koju sam ja boldirao na prošloj stranici govori o njima, knjiga od Avde Sućeske
User avatar
Čovjek
Posts: 476
Joined: 06/09/2010 02:23

#307 Re: Bosanski begovi

Post by Čovjek »

ovo_malo_duse wrote:
Eborg wrote:@ovo_malo_duse: Iako nije usko vezano za temu, zanima me ova tvoja tvrdnja o praćenju porijekla do 15. vijeka. Kojom metodom si došao do tih podataka osim ako se ne radi o usmenoj predaji (koja može malo biti upitna)? Većina genealoških i sličnih istraživanja u BiH se vrše na osnovu današnjih/austro-ugarskih zemljišnih knjiga, odnosno osmanskih tapija. A mislim da te tapije, tj. arhive istih sežu tek do 18. vijeka, ne dalje.
Sa jedne strane je tacno ovo sto Edin kaze. Sa druge strane postoje razni izvori od turskih tapija do franjevackih zapisa.

Ja imam podatak da je Hudaverdi Bosna Mehmed-beg se naseliio u Podlisju izmedzu 1468- 1475. Ozenio djevojku iz reda starosjedilaca i napravio tu svoju "kulu", mjesto je kasnije nazvano po njegovoj tituli Repovac ( konjski rep na kacigi). Ovo je takodze tacna istorijska cinjenica.

Nije tesko ni provjeriti. Evo sta sam sasvim jednostavnim "guglanjem" pronasao:
Nuh-beg Repovac je praunuk Hudaverdi Bosna Mehmed-bega, jednog od najkrupnijih bosansko-hercegovačkih feudalaca u XVI stoljeću, no tek pojednom njegovom potomku iz XIX st. prozvaće se ova grana Nuhbegovićima. Mehmed-beg ili Gulami Šahi, kako se još naziva u dokumentima, imao je 1592. godine zeamet u vrijednosti od 88.596 akči, što predstavlja najveći iznos dosad poznatih zeameta u Bosni. Ovakva veličina zeameta pokazuje da je važnost Mehmed-bega u bosanskoj timarsko-spahijskoj organizaciji bila golema.
Obrati paznju na boldano i godina... sto znaci da 3 generacije unazad otprilike daju potvdu godina o kojima ja pisem.
Ako imaš kakvih podataka o potomcima Hudaverdi Bosna Mehmed Bega, pošalji na PP. Ja sam jedan od brojnih pripadnika te loze, pa bih bio zahvalan. Pozdrav
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#308 Re: Bosanski begovi

Post by TheMule »

theTruePath wrote:ja sam ZA da begovske porodice opet "zavladaju",,zasto da ne :D

salu na stranu,bosnjaci danas i nemaju neku elitu/aristrokatiju...sto je zalostno ,jer svaki narod to manje vise ima

osim ako racunamo Izetbegovice :D

zanimljivo o begovskim porodicama iz Sa:

http://bosnahistorija.16.forumer.com/a/ ... t2206.html
A sto li je to zalosno?
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#309 Re: Bosanski begovi

Post by Hodidid »

Postoji hajmo ga tako reci kalendar vodecih evropskih vlastelinskih plemickih familija koji se s vremena na vrijeme updatira sto bi rekli. Taj kalendar da ga tako nazovemo zove se Gotha. Od bosanskih plemickih porodica tu su koliko je meni poznato ubrojani samo Filipovici.Zasto i kako samo oni ne znam ali tako je.

http://www.almanachdegotha.org/
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#310 Re: Bosanski begovi

Post by theTruePath »

Bit ce drago Muhamedu Filipovic 8-) :D
User avatar
piupiu
Posts: 16345
Joined: 05/01/2008 05:08

#311 Re: Bosanski begovi

Post by piupiu »

Evo još jedne teme na kojoj pada krv je kod nas o svakoj temi piše 6 profesionalnih i 3 miliona amatera istoričara i svih tri miliona i šest se medjusobno krve. :D Čitam maloprije kako je jedna od karakteristika domaćeg 'plemstva' da ga tako nazovem bila prenosenje usmene kulture. To je i karakteristika naše narodne kulture, pa me zanima po cemu je to neka posebna karakteristika begovata? Je li se radi samo o usmenom predanju o porodici? Tamo neki prvi lik na temi kaže begovi su sačuvali kulturu i jezik. Na koji su način oni 'sačuvali' kulturu? Koju su to kulturu oni 'čuvali', a koju 'sačuvali'? Šta o tome kažu ovi silni nasljednici? :D
User avatar
piupiu
Posts: 16345
Joined: 05/01/2008 05:08

#312 Re: Bosanski begovi

Post by piupiu »

I dan danas ovo skorojevićstvo isto funkcioniše kao i u donjem tekstu...
Dio predstavnika austrougarske vlasti je prihvatio teorije o srednjovjekovnome porijeklu bosanskih
begova smatrajući ih plemstvom. Zbog nejasnog historijskog porijekla, ali i zbog činjenice da se
nakon austro-ugarske okupacije 1878. broj osoba koje su zahtijevale titulu "beg" znatno uvećavao,
jedan dio begova u Bosni je 1894. zahtijevao da se znanstveno ispita ko ima pravo na begovsku
titulu. Predlagali su da Uredništvo Glasnika Zemaljskog muzeja zatraži od svih begovskih obitelji
privremeno fermane i dokumente i na temelju toga utvrdi ko se može, a ko ne može zvati begom.
"Kao što je austro-ugarsko plemstvo zaštićeno od države, trebalo bi i naša vlada da uzme u zaštitu
prave begove". Oni su istupili sa tezom o predosmanskom porijeklu bosanskih begova, a Osmanlije
su samo srednjovjekovnom plemstvu "oduzeli prijašnje naslove i podijelili im svoj počasni naslov
'beg". Tvrdili su kako je za razvoj begovata presudno razdoblje druge polovice 18. i prva polovica
19. stoljeća. Tada su se begovske obitelji bile jako osilile, malo su se bojali bosanskoga vezira i
međusobno su vodili krvave obračune. Vladali su uglavnom u kapetanijama i muselimlucima. "Sve
druge begovske porodice, koje nijesu imale vlasti u šakama, panule su u drugi red plemstva, jer su
ih kapetanske i muselimske porodice sasvim zanemarile i samo su među se vezale ženidbeno
srodstvo". Oni su zagovarali tezu da se begom može zvati onaj ko ima carski turali ferman na
zijamet "jer njegovi stari ili su bili plemići u vrijeme bosanske kraljevine ili su za junačka djela
stekli zijamet; ako li pak koje porodice nemaju fermana, jer im je metnimo u slučaju vatre ili
kakove nesreće zadnjih pedeset godina turali ferman propao, a stari ljudi iz njegove okolice znaju,
da je koljenović i begovski sin, može se begom nazivati. Ako ne ima fermana na ziamet, a stari
ljudi ne znaju, da je sojević i beg najmanje bar od sto godina, nema nikakva prava na naziv beg, pa
ne treba ni da se prodaje za plemića". Da bi se u tom smislu sačuvalo bosanskohercegovačko
plemstvo "mora se, dok je vrijeme, oplijeviti šenicu, jer kad zaraste u travu onda će biti vrlo teško
ili nemoguće". Ukazuje se na pojavu "nadribegova" koji će, ako im se ne stane na put, poplaviti
Bosnu "pa će begova doteći svukud". Prema njihovim tvrdnjama, nadribegovi nastaju na tri načina:
prvo, prema imenima (od Širbega nastaju Širbegovići; od Alajbega-Alajbegoviči i tako dalje);
drugo, mladi činovnici završe škole, zaposle se u državnoj službi pa jednostavno sebi dodaju iza
imena zvanje beg "da se proda Švabama za plemića i da imponira u društvu",i treći način je
jednostavno uzimanje prezimena starih i znamenitih begovskih obitelji "da bi se u tuđini prodao za
koljenovića".

http://postjugo.filg.uj.edu.pl/baza/files/33/BEGOVI.pdf
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#313 Re: Bosanski begovi

Post by Banksy »

Dobar tekst. Ti si nedavno preporučila neku Kamberovićevu knjigu?
User avatar
piupiu
Posts: 16345
Joined: 05/01/2008 05:08

#314 Re: Bosanski begovi

Post by piupiu »

Banksy wrote:Dobar tekst. Ti si nedavno preporučila neku Kamberovićevu knjigu?
Jesam. "Historiografija u BiH u službi politike". Zapravo je zbirka tekstova. :)
PM72
Posts: 17626
Joined: 30/04/2012 16:54

#315 Re: Bosanski begovi

Post by PM72 »

dragan.s wrote:Nijedna informacija sa slike (majice) nije tačna:

- agrarnom reformom je u posjed seljaka predato oko 546 000 ha što je u akrima oko 1 348 148.
- zemlja nije konfiskovana nego je plaćena bivšim vlasnicima. Isplaćeno je 65 miliona dinara odmah u gotovini, još 65 miliona u roku od godinu dana + 130 miliona u državnim obveznicama + 25 miliona za beglučke zemlje. 1933.-će je isplaćeno još 50 miliona u obveznicama za pašnjake i šikare. Naknadno je bivšim vlasnicima ponuđena druga državna zemlje ako je žele sami obrađivati.
- u BiH nije bilo nikakve kolonizacije iz drugih dijelova (tada) kraljevine. Kolonizacija se podsticala u Vojvodini i Kosovu i mnogi seljaci iz BiH su odlazili tamo. Posebne su pogodnosti imali Solunski dobrovoljci kojima je država davala zemlju i pomoć u izgradnji kuća.
Tim obveznicama mogli su obrisati guzicu kao i kraljevim dinarima...to je bilo bezvrijedno.Nijednom pravoslavcu ni katoliku nije oduzeta zemlja nego samo muslimanima.Također,agrarna reforma nije provedene u Srbiji (jer su sve protjerali,srušili i preveli) niti U Hrvatskoj ili Sloveniji.

Solunski dobrovoljci dobijali su besplatno oduzetu zemlju i pravljene su im kuće specifičnog oblika krova - zvani šajkača.zemlju su dobijali i ostali pravoslavci naseljeni na muslimansku zemlju.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#316 Re: Bosanski begovi

Post by Banksy »

piupiu wrote:
Banksy wrote:Dobar tekst. Ti si nedavno preporučila neku Kamberovićevu knjigu?
Jesam. "Historiografija u BiH u službi politike". Zapravo je zbirka tekstova. :)
Našla sam je, hvala. :thumbup:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#317 Re: Bosanski begovi

Post by Gojeni H »

piupiu wrote:I dan danas ovo skorojevićstvo isto funkcioniše kao i u donjem tekstu...
Jedan od jacih mitova medju Bosnjacima, kao sto imamo priliku vidjeti i na ovom forumu ... svi potomci begova.
Jedino u mojoj lozi ima svega, ali begova nema ... :D
blecak
Posts: 1379
Joined: 15/11/2006 09:28

#318 Re: Bosanski begovi

Post by blecak »

Mihailo Latas aka Omer-paša Latas (1806–1871)

Image

uz svesrdnu korumpiranu otomansko-imperijalističku podršku dokrajčio, zgazio i slomio je intelektualnu i vojnu elitu Bošnjaka fizički i duhovno, direktno osiromašujući i obezglavljujući naš narod u prelomnom trenutku, čime nas je dugotrajno napravio nacijom bez kursa (hendikepiranom, nesigurnom i frustriranom).

Bosanski salon sa kolekcijom starog oružja, vlasništvo Adem-age Mešića iz Tešnja

Image

Kao posljedicu imamo mecene i intelektualce koji lutaju (Adem-aga Mešić, Adil-beg Zulfikarpašić) u potrazi za idejom kako opet stati na noge (često i griješeći u tim nastojanjima) i učiniti Bošnjake opet ponosnim i gordim.
I gomilu drugih koji traže samo sebe i svoj interes (današnja kvazi elita koja se klanja i dalje istim centrima moći i drugima čak i kad ne moraju to).

Bošnjački institut
User avatar
dr_Evil
Posts: 12164
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#319 Re: Bosanski begovi

Post by dr_Evil »

Hajde da probamo oziviti ovu umrlu temu.

Ev sta mene zanima, Omer Pasa Latas, srbin, kazu zatvorio 1500-2500 begova, a 400 poslao u lancima u Stambol.

Opet kada trazimo begovske familije naidjemo na istih 20, a svi znamo da ih je bilo mnogo mnogo vise. Da li je moguce pronaci spisak ovih zatvorenih, to bi dali jedan fin presjek begova u Bosni u taj vakat, tesko da cemo proanci neku knjigu koja to popisuje
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#320 Re: Bosanski begovi

Post by Škobo Habu »

dr_Evil wrote: 02/12/2019 10:26 Hajde da probamo oziviti ovu umrlu temu.

Ev sta mene zanima, Omer Pasa Latas, srbin, kazu zatvorio 1500-2500 begova, a 400 poslao u lancima u Stambol.

Opet kada trazimo begovske familije naidjemo na istih 20, a svi znamo da ih je bilo mnogo mnogo vise. Da li je moguce pronaci spisak ovih zatvorenih, to bi dali jedan fin presjek begova u Bosni u taj vakat, tesko da cemo proanci neku knjigu koja to popisuje
Možda je posl'o, al' sa prostora cijele Rumelije? :rofl:
User avatar
dr_Evil
Posts: 12164
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#321 Re: Bosanski begovi

Post by dr_Evil »

Škobo Habu wrote: 02/12/2019 11:44

Možda je posl'o, al' sa prostora cijele Rumelije? :rofl:
I meni broj nikako ne odgovara sa realnoscu, ali cesto se spominje po ovome forumu taj citat sa wikipeide:
Slomio je ustanak bosanskoga begovata na čelu sa Ali-pašom Rizvanbegovićem 1851. godine. Oko tisuću najuglednijih aga i begova je pozatvarao, a oko 400 poslao okovane u Carigrad
Kako je moguce da neko pozatvara i pobije tolike begove, a da mi ne znamo ni ko su ni sta su, osim par vodecih !
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#322 Re: Bosanski begovi

Post by stubrijez »

Moram prokomentarisat mozda je off... Ja se uvijek najezim a cesto, cesto cujem sjetnu recenicu: ovo ti je bila nekad sve begovska zemlja... nije rat ni poceo bio a vec se pricalo sace se vracat zemlja begovima. Ko je zivio tad sigurno se sjeca te pompe. To sto su ti vazali imali to je sve pokradeno nekom drugom za vrijeme turaka a velika vecina njih ni nisu bili Bosanci (ne mislim Bosnjaci) vec su kao vjerni ljudi rezima uvezeni najvise iz Srbije ili poturceni. Kmetovi su zivjeli obespravljeno u teskom feudalizmu na rubu robovlasnistva djeca im nisu isla u skolu, generacije, i tako 500 godina. E sad nam je slicno ko kad bismo pricali ovi rezimski novopeceni lopovi sto pokradose ono sto je pripadalo gradjanima sad vaze za neke uglednike i uvazene gradjane. Eto moderne paralele. Al bosnjo ko bosnjo uvijek voli imat bega svoga da mu laze i otima.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12164
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#323 Re: Bosanski begovi

Post by dr_Evil »

stubrijez wrote: 25/03/2020 10:11 Moram prokomentarisat mozda je off... Ja se uvijek najezim a cesto, cesto cujem sjetnu recenicu: ovo ti je bila nekad sve begovska zemlja... nije rat ni poceo bio a vec se pricalo sace se vracat zemlja begovima. Ko je zivio tad sigurno se sjeca te pompe. To sto su ti vazali imali to je sve pokradeno nekom drugom za vrijeme turaka a velika vecina njih ni nisu bili Bosanci (ne mislim Bosnjaci) vec su kao vjerni ljudi rezima uvezeni najvise iz Srbije ili poturceni. Kmetovi su zivjeli obespravljeno u teskom feudalizmu na rubu robovlasnistva djeca im nisu isla u skolu, generacije, i tako 500 godina. E sad nam je slicno ko kad bismo pricali ovi rezimski novopeceni lopovi sto pokradose ono sto je pripadalo gradjanima sad vaze za neke uglednike i uvazene gradjane. Eto moderne paralele. Al bosnjo ko bosnjo uvijek voli imat bega svoga da mu laze i otima.
Daleko od toga da Bosnjaci vole svoje begove i da su uvijek stajali uz njih kako to vole da naglase. Ko je imao vlast i obrazovanje taj je zapisivao sta njemu odgovora, isto kao sto danasnji "begovi", tj fukare koje su pokrale svu drustvenu imovinu imaju medije pa pisu sta hoce.

Feudalizam koji je vladao kod nas se ne moze porediti sa onim u europi ali opet je bio feudalizam. Ovo sto danas imamo je opet feudalizam, nista se nije promijenilo samo je mnogo ljepse upakovano.

Bio je jedan dio begova koji su ostali iz kraljevskog doba, ali kroz nase ratove sve je to izginulo, vecina njih laze ili izmislja svoje porijeklo. Ali ostaje cinjenica da smo u bosni imali i begove koji nisu bili veleposjednici, to meni nije jasno. Kad citas o begovima uvijek 20 istih prezimena spominju, a znamo sigurno da ih je bilo mnogo vise. Ko pise ove knjige meni nije jasno nikako.

Slazem se sa tobom, danasnji novopeceni bogatasi se mogu porediti sa ondasnjim begovima po nastanku imovine. Ubiti, prevariti i ukrasti, tako je nastajalo plemstvo, i onda pricaj o ratnim zaslugama kao danas sto pricaju Sarajlicu, a kuca veca od Dzekine u DBV-u
Bosna99_Vitez
Posts: 10
Joined: 02/01/2019 16:53

#324 Re: Bosanski begovi

Post by Bosna99_Vitez »

Pozdrav svima! Dok smo na ovoj temi, htio bih pitati da li neko zna koje su najbolje očuvane begovske kuće/palate/odžaci iz osmanskog perioda u BiH?

S obzirom da je bilo toliko begova, čudi me koliko je malo ostalo od kulturne baštine. :-?
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#325 Re: Bosanski begovi

Post by sadie_forever »

Bosna99_Vitez wrote: 31/03/2020 21:57 Pozdrav svima! Dok smo na ovoj temi, htio bih pitati da li neko zna koje su najbolje očuvane begovske kuće/palate/odžaci iz osmanskog perioda u BiH?

S obzirom da je bilo toliko begova, čudi me koliko je malo ostalo od kulturne baštine. :-?
Nije se odrzavalo,zalosno.mislim da komunisticki rezim nije smatrao vrijednim taj dio historije
Post Reply