Bosanski begovi

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
denideni
Posts: 270
Joined: 01/06/2012 15:41

#276 Re: Bosanski begovi

Post by denideni »

warna 1444 wrote:Okupacija je privremeno zaposjedanje teritorije jedne države od strane druge države
Ako ti smatraš privremenim zaposjedanjem teritorije 415 god vladavine, onda je to tako
To je tvoje slobodno tumacenje,vrijeme je relativno pa tako i za okupatore
.Tako nisu mislili vodje Nevesinjske puske npr. i ostale patriote.To vrijeme je bilo vrijeme budjenja Juznih Slovena koje se nastavilo sa "MLADOM BOSNOM" i ostalim pokretima.To sto smo na kraju sve razhebali zbog hrvatskog i srpskog nacionalizma i zelje za dominacijom je nesto drugo.

Vidis da je bilo privremeno "pozeljece drumovi turaka ali turaka nigdje biti nece".
Za dvije godine u Parizu kod trijumfalne kapije ce paradirati zemlje koje su unistile posljednju monarhiju koja htjela vlada malim narodima u Evropi i taj dan svaki JUZNI SLOVEN treba da bude ponosan. :)
User avatar
warna 1444
Posts: 668
Joined: 17/04/2012 19:25
Location: Duo castelli al ponte de Neretua

#277 Re: Bosanski begovi

Post by warna 1444 »

Nevesinjskom puškom su koliko ja znam pravoslavni stanovnici na ovim prostorima, htjeli pripojiti dijelove istočne Hercegovine Crnoj gori, i praktički raskomadati cjelovitost BiH
A što govoriš patriotizam, to patriotizma nije vidjelo, željeli su se samo okoristiti na račun teritorije koja je tada pripadala Osmanskom carstvu,
Južni Slaveni su tada spavali
Svi ti patrioti i Južni Slaveni sada imaju svoje države tako da je to malo pisano u smislu komunistički diktirane historije
User avatar
denideni
Posts: 270
Joined: 01/06/2012 15:41

#278 Re: Bosanski begovi

Post by denideni »

warna 1444 wrote:Nevesinjskom puškom su koliko ja znam pravoslavni stanovnici na ovim prostorima, htjeli pripojiti dijelove istočne Hercegovine Crnoj gori, i praktički raskomadati cjelovitost BiH
A što govoriš patriotizam, to patriotizma nije vidjelo, željeli su se samo okoristiti na račun teritorije koja je tada pripadala Osmanskom carstvu,
Južni Slaveni su tada spavali
Svi ti patrioti i Južni Slaveni sada imaju svoje države tako da je to malo pisano u smislu komunistički diktirane historije
:-) O kakvoj cijelovitosti BiH pricas u to vrijeme.Normalno da su tada jedino vidjeli pomoc od Crne Gore i Srbije.Ne mislis valjda da bi im begovi iz Sarajeva poslali pomoc u oslobadjanju :D .
Nemoj tadasnje vrijeme da preslikavas na sadasnje.To su bili poceci ujedinjenja Juznih Slovena i tada su ljudi to stvarno osjecali i zeljeli na svim prostorima bivse Yuge.Procitaj malo tekstove "Bosanske Vile" i o ilirskom pokretu npr.To su bili pametni mudri ljudi za razliku od danasnjih hostaplera.

Bosanska vila je bio bosanskohercegovački list za književnost, kulturu i društvena pitanja, i jedan od najstarijih časopisa te vrste u Bosni i Hercegovini. Kao saradnike je okupljao mlade srpske, hrvatske i muslimanske pisce, odbacujući nacionalnu isključivost i propovjedajući kulturno jedinstvo.
Last edited by denideni on 05/07/2012 18:45, edited 1 time in total.
User avatar
warna 1444
Posts: 668
Joined: 17/04/2012 19:25
Location: Duo castelli al ponte de Neretua

#279 Re: Bosanski begovi

Post by warna 1444 »

[quote="denideni"
:-) O kakvoj cijelovitosti BiH pricas u to vrijeme.Normalno da su tada jedino vidjeli pomoc od Crne Gore i Srbije.Ne mislis valjda da bi im begovi iz Sarajeva poslali pomoc u oslobadjanju :D .
Nemoj tadasnje vrijeme da preslikavas na sadasnje.To su bili poceci ujedinjenja Juznih Slovena i tada su ljudi to stvarno osjecali i zeljeli na svim prostorima bivse Yuge.Procitaj malo tekstove "Bosanske Vile" i o ilirskom pokretu npr.To su bili pametni mudri ljudi za razliku od danasnjih hostaplera.[/quote]
Zaboravio sam da dodam u sastavu bosanskog Ejaleta, no svejedno, ta ti priča ne drži vodu
Zato su napadali na svoje Slovene Srbi i Crnogorci, i ostalo pravoslavno stanovništvo da otjeraju Osmanlije kojima tu nije mjesto, da oslobode zemlju, da ujedine Južne Slovene, samo eto što su ubijali Južne Slovene u službi Osmanskog carstva, koji su naravno prisiljeni da se bore protiv Srba i Crnogoraca, kao i pravoslavaca, jer tada nisu imali svoj sopstveni identitet, upravo tako kako ti kažeš
Svi Bosanci koji su bili podanici Osmanskog carstva, islamske konfesije, smatrali su obavezom branjenje granica Carstva, što su smatrali u isto vrijeme i branjenjem svoje vjere
Dobro znamo šta se desilo sa muslimanima na području Ugarske i Slavonije za vrijeme Velikog bečkog rata i Drugog morejskog
Ta priča u ujedinjavanju Južnih Slavena i Ilirskom pokretu nije zaživjela iz razloga što se u isto vrijeme kada je Ilirski pokret na čelu sa Ljudevitom Gajom obrazovao, u Srbiji se također formirala Velikosrpska ideologija, po kojoj su svi narodi koji pričaju štokavskim jezikom Srbi, tako da priča o ujedinjavanju je priča za malu djecu, i da, begovi nisu činili većinu stanovništva bosanskog Ejaleta, niti su mogli da upravljaju masama, ukoliko su se oni već našli spremnim da se bore za Južnoslovenstvo
User avatar
warna 1444
Posts: 668
Joined: 17/04/2012 19:25
Location: Duo castelli al ponte de Neretua

#280 Re: Bosanski begovi

Post by warna 1444 »

Zaboravio sam da dodam u sastavu bosanskog Ejaleta, no svejedno, ta ti priča ne drži vodu
Zato su napadali na svoje Slovene Srbi i Crnogorci, i ostalo pravoslavno stanovništvo da otjeraju Osmanlije kojima tu nije mjesto, da oslobode zemlju, da ujedine Južne Slovene, samo eto što su ubijali Južne Slovene u službi Osmanskog carstva, koji su naravno prisiljeni da se bore protiv Srba i Crnogoraca, kao i pravoslavaca, jer tada nisu imali svoj sopstveni identitet, upravo tako kako ti kažeš
Svi Bosanci koji su bili podanici Osmanskog carstva, islamske konfesije, smatrali su obavezom branjenje granica Carstva, što su smatrali u isto vrijeme i branjenjem svoje vjere
Dobro znamo šta se desilo sa muslimanima na području Ugarske i Slavonije za vrijeme Velikog bečkog rata i Drugog morejskog
Ta priča u ujedinjavanju Južnih Slavena i Ilirskom pokretu nije zaživjela iz razloga što se u isto vrijeme kada je Ilirski pokret na čelu sa Ljudevitom Gajom obrazovao, u Srbiji se također formirala Velikosrpska ideologija, po kojoj su svi narodi koji pričaju štokavskim jezikom Srbi, tako da priča o ujedinjavanju je priča za malu djecu, i da, begovi nisu činili većinu stanovništva bosanskog Ejaleta, niti su mogli da upravljaju masama, ukoliko su se oni već našli spremnim da se bore za Južnoslovenstvo
User avatar
denideni
Posts: 270
Joined: 01/06/2012 15:41

#281 Re: Bosanski begovi

Post by denideni »

warna 1444 wrote:Zaboravio sam da dodam u sastavu bosanskog Ejaleta, no svejedno, ta ti priča ne drži vodu
Zato su napadali na svoje Slovene Srbi i Crnogorci, i ostalo pravoslavno stanovništvo da otjeraju Osmanlije kojima tu nije mjesto, da oslobode zemlju, da ujedine Južne Slovene, samo eto što su ubijali Južne Slovene u službi Osmanskog carstva, koji su naravno prisiljeni da se bore protiv Srba i Crnogoraca, kao i pravoslavaca, jer tada nisu imali svoj sopstveni identitet, upravo tako kako ti kažeš
Svi Bosanci koji su bili podanici Osmanskog carstva, islamske konfesije, smatrali su obavezom branjenje granica Carstva, što su smatrali u isto vrijeme i branjenjem svoje vjere
Dobro znamo šta se desilo sa muslimanima na području Ugarske i Slavonije za vrijeme Velikog bečkog rata i Drugog morejskog
Ta priča u ujedinjavanju Južnih Slavena i Ilirskom pokretu nije zaživjela iz razloga što se u isto vrijeme kada je Ilirski pokret na čelu sa Ljudevitom Gajom obrazovao, u Srbiji se također formirala Velikosrpska ideologija, po kojoj su svi narodi koji pričaju štokavskim jezikom Srbi, tako da priča o ujedinjavanju je priča za malu djecu, i da, begovi nisu činili većinu stanovništva bosanskog Ejaleta, niti su mogli da upravljaju masama, ukoliko su se oni već našli spremnim da se bore za Južnoslovenstvo
Bosanska vila

Bosanska vila


Bosanska vila je bio bosanskohercegovački list za književnost, kulturu i društvena pitanja, i jedan od najstarijih časopisa te vrste u Bosni i Hercegovini. Kao saradnike je okupljao mlade srpske, hrvatske i muslimanske pisce, odbacujući nacionalnu isključivost i propovjedajući kulturno jedinstvo.[1] Izdavač časopisa je Srpsko prosvjetno-kulturno društvo Prosvjeta iz Sarajeva, a prvi glavni i odgovorni urednik bio je Božidar Nikašinović.



Prvi broj Bosanske vile objavljen je u 16. decembra 1885. godine[2], u Sarajevu, noseći u uzglavlju odrednicu List za zabavu, pouku i književnost. Pokreću ga četiri mlada bosanskohercegovačka učitelja: Božidar Nikašinović, Nikola Šumonja, Nikola Kašiković i Stevo Kaluđerčić. Prvih deset brojeva urednik je bio Božidar Nikašinović, narednih sedamnaest Nikola Šumonja, a od 1. aprila 1887. godine urednik postaje Nikola Kašiković.[3]
„Izrađen u novoj Štampariji Špindlera i Lešnera, tehnički lepo opremljen, list je imao 16 stranica kvart-formata i po obimu bio dvostruko veći od negdašnjeg Trebevića. Naslovnu glavu izradio je Stevo Kaluđerčić, slikar amater sa razvijenim smislom za dekorativno, i u njoj pokušao figurativno da predstavi ideju lista: nad delom Sarajeva pored Miljacke lebdi devojka vila s plamtećom zubljom u levoj ruci, dok desnom pridržava razastrtu traku na kojoj se leprša krupan natpis: Bosanska vila.“
(Todor Kruševac: Bosanskohercegovački listovi u XIX veku, Sarajevo, Veselin Masleša, Sarajevo, 1978, str. 308)
Naslovna stranica prvog Vilinog broja predstavlja jedan od najboljih dokaza na koji način su njeni pokretači doživljavali Sarajevo, kao svoje kulturno središte, a samim tim i cjelokupnu zemlju Bosnu i Hercegovinu. Autor naslovne stranice Stevo Kaluđerčić, je obuhvatajući panoramu Sarajeva, iznad koje lebdi vila prikazao, slikajući jedne pored drugih crkve i džamije, svu šarolikost ovih strana zamagljenih.[2] Važnost časopisa za ovaj region, prepoznaje i turski sultan Abdul Hamid II, koji 1895. godine jednog od osnivača časopisa, Nikolu Kašikovića, odlikuje Ordenom Medžidije trećeg stepena.


Kao urednici ili članovi redakcije, pored pobrojanih, u kreiranju časopisa učestvovali su Dimitrije Mitrinović, Vladimir Ćorović, Aleksa Šantić, Jovan Dučić, Osman Đikić, Milan Prelog, Petar Kočić, Svetislav Stefanović, Jovan Maksimović, Veljko Petrović, Marko Car, Simo Eraković, Sima Pandurević, Milorad Pavlović, Pera Taletov, Isidora Sekulić, Ivo Andrić i Tin Ujević. List je izlazio punih 29 godina, svakih 15 dana - sve do početka Prvog svjetskog rata.
User avatar
warna 1444
Posts: 668
Joined: 17/04/2012 19:25
Location: Duo castelli al ponte de Neretua

#282 Re: Bosanski begovi

Post by warna 1444 »

Ovdje je jednostavno u pitanju sukob autora, odnosno literatura koje su korištene, oni zastupaju mišljenje koje ti proklamuješ,
A knjiga koju sam ja koristio za pripremanje ispita priča ono što ja pišem
Kakve je izvore koristio taj časopis ?
User avatar
denideni
Posts: 270
Joined: 01/06/2012 15:41

#283 Re: Bosanski begovi

Post by denideni »

warna 1444 wrote:Ovdje je jednostavno u pitanju sukob autora, odnosno literatura koje su korištene, oni zastupaju mišljenje koje ti proklamuješ,
A knjiga koju sam ja koristio za pripremanje ispita priča ono što ja pišem
Kakve je izvore koristio taj časopis ?
1885 godine je osnovan casopis.

http://scc.digital.nb.rs/collection/bosanska-vila
User avatar
Edin Wien
Posts: 148
Joined: 18/12/2011 13:58
Location: Singapore

#284 Re: Bosanski begovi

Post by Edin Wien »

Dragi ljubitelji istorije :)

Pozdravlja vas i Selami jedan praaaavi i 100% :D potomak bosanskih begova i preporucuje
knjigu Prof. Husnije Kamberovica "Begovski Zemljisni Posjedi"

Edin A.-H.
User avatar
warna 1444
Posts: 668
Joined: 17/04/2012 19:25
Location: Duo castelli al ponte de Neretua

#285 Re: Bosanski begovi

Post by warna 1444 »

Edin Wien wrote:Dragi ljubitelji istorije :)

Pozdravlja vas i Selami jedan praaaavi i 100% :D potomak bosanskih begova i preporucuje
knjigu Prof. Husnije Kamberovica "Begovski Zemljisni Posjedi"

Edin A.-H.
A da nam je možda slučajno ti pošalješ u e - formi, praaaavi potomče begova :mrgreen:
User avatar
warna 1444
Posts: 668
Joined: 17/04/2012 19:25
Location: Duo castelli al ponte de Neretua

#286 Re: Bosanski begovi

Post by warna 1444 »

U ovom linku koji si poslao mnogo naslova ima, međutim, sve je sitno pisano, teško je odrediti smijernice, da možda napišeš, koji se tiče Ilirskog pokreta ?
Suprotnu tezu uvijek vrijedi pročitati i sagledati
User avatar
denideni
Posts: 270
Joined: 01/06/2012 15:41

#287 Re: Bosanski begovi

Post by denideni »

warna 1444 wrote:
U ovom linku koji si poslao mnogo naslova ima, međutim, sve je sitno pisano, teško je odrediti smijernice, da možda napišeš, koji se tiče Ilirskog pokreta ?
Suprotnu tezu uvijek vrijedi pročitati i sagledati
Kliknes na broj koji zelis i onda imas gore zumiranje.Nije samo u pitanju ilirski pokret,ima dosta zanimljivih stvari o kulturnom zivotu Bosne u to doba.
User avatar
Edin Wien
Posts: 148
Joined: 18/12/2011 13:58
Location: Singapore

#288 Re: Bosanski begovi

Post by Edin Wien »

Pogledajte ovde, jedan od download linkova je jos aktivan. :)

http://klix.com/index.php? ... &Itemid=63
User avatar
warna 1444
Posts: 668
Joined: 17/04/2012 19:25
Location: Duo castelli al ponte de Neretua

#289 Re: Bosanski begovi

Post by warna 1444 »

Edin Wien wrote:Pogledajte ovde, jedan od download linkova je jos aktivan. :)

http://klix.com/index.php? ... &Itemid=63
Skinuo sam, zahvaljujem
User avatar
Edin Wien
Posts: 148
Joined: 18/12/2011 13:58
Location: Singapore

#290 Re: Bosanski begovi

Post by Edin Wien »

Vidim da vas dosta interesuje Nevesinjska Puska i dogadjaji vezani za to. Napisao sam ranije
da je nekoliko moji rodjaka s majcine strane ucestvovalo u tim dogadjajima ali to vec sve stoji u knjigama.

Jedna stvar za koju nisam znao a za koju cuo od jednog starijeg gospodina ciji su preci ucestvovali u ratovima
s Crnogorcima je veliki obracun Vladike sa plemenom Kuca. Pleme Kuca se sastoji (i danas) od Srpskog, Albanskog i Bosnjackog ogranka. Upravo sa ovim Srpskim Kucima se vladika obracunavao sa velikom brutalnoscu. Ubijana su djeca u rukama majki i paljene crkve.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#291 Re: Bosanski begovi

Post by Eborg »

Sad pročitah za jednu begovsku porodicu: "...bili su smatrani članovima ešrafa (plemstva)..." pa mi je to baš nije najjasnije.

Prije svega, šta je ešraf, koliko znam u Otomanskom carstvu osim vladajuće porodice sultana plemstvo nije postojalo? Isto tako kako neko može biti "smatran" - valjda ili jeste ili nije?
Menkic1235
Posts: 121
Joined: 02/07/2012 14:22

#292 Re: Bosanski begovi

Post by Menkic1235 »

@eBORG

To sto ti kazes nije u potpunosti tacno. Otomansko carstvo je dozvoljavalo da se Plemstvo odrzi u nekoj formi na papiru. Jedino plemici koji su presli na Islam su imali pravo da zadrze svoje prezime i za vrijeme Otomanskog carstva a i za vrijeme moderne Turske. Tako je recimo mala princeza Katarina Kotromanica dobila kraljevski grob u Makedoniji jer je se ipak postivalo da je ona od kraljevske loze. Sami Sultani su nakon osvajana Karigrada preuzeli titule Vizantskih careva.

A i dan danas u Turskoj jedino mozemo naci plemicka prezimena koja nisu postala Turska. Prezime Kotromanic, Kulin itd mozete naci i dan danas u Tuskoj jer jedino oni nisu bili prisiljeni da prime Tursko prezime za vrijeme Ataturka.

Bosanski plemici su presli na Islam i na taj nacin zadrzali svoju zemlju. Samo sto su postali "Begovi" umjesto "vlastela".
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#293 Re: Bosanski begovi

Post by Eborg »

Pa kako onda se to tvrdi za porodicu koja je navodno došla iz Male Azije krajem 16. i početkom 17. vijeka? Nisu mogli biti bosansko-hercegovački plemići.
Menkic1235
Posts: 121
Joined: 02/07/2012 14:22

#294 Re: Bosanski begovi

Post by Menkic1235 »

Eborg wrote:Pa kako onda se to tvrdi za porodicu koja je navodno došla iz Male Azije krajem 16. i početkom 17. vijeka? Nisu mogli biti bosansko-hercegovački plemići.
Pa onda su bili plemici iz neke druge zemlje. Titulu plemica moze ti samo dodijeliti kralj. Kralj je postavljen od Boga i on dijeli titule plemica ili ih oduzima.

Tako svi Bosanski banovi i kraljevi u svojoj intitulaciji navode:"Ja bosanski kralj/ban... Bozijom voljom gospodin...." Sultani su bili Sultani "Allahovom voljom" i predstavljali su Allahovu volju na ovom svijetu. Bosanski kraljevi su bili kraljevi Bozijom voljom i njima je taj legitimitet davala Crkva. Znaci poltika i vjera, drzava i kruna su povezane bile kjroz taj koncept.

Kasnije u 14. vijeku je Bosna dobila i "stanak Bosanski" te je se desila neka demokratizacija drzave posto su na tom stanku i Djedovi Crkve Bosanske ali i Katolicke Crkve te vodje svih vlastelskih plemena imali pravo glasa. Tadase u poveljama prvi put i spominje "Drzava Bosanska" i "Rusag Bosanski" (14. i 15. vijek) i tada se spominje ideal:"Za kralja, vjeru i drzavu." (Prije toga je to samo bilo za kralja i vjeru). Kao slag na tortu tog ideala se javlja Viteska kultura i viteske igre i vitestvo (ginjenje za taj ideal). Sultani su imali Janjicare kao neku vrstu Turskog Vitestva,

A kralju/banu crkva opet stavlja krunu na glavu koja je dobija direktno od Boga. Tako je bilo i u tim Turskim drzavicama. Tada je jedna Turska drzavica pod vodstvom Osmana postala vodeca i unistila sve druge "plemenske Turske zemlje" i po tom su Turci dobili ime Osmanlije. Osman je inacer bio vojskovodja i postao je onda kralj/ Sultan.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#295 Re: Bosanski begovi

Post by Eborg »

Svjestan sam ja svega toga no također zanima me koliko to ima uporišta. Svako svašta može lupiti u svojoj knjizi. Doduše, ovo je prenesena tvrdnja Thalloczya.

Npr. mislim da sam to i ranije pitao pa nisam dobio pravi odgovor. Koliko "daleko" se može istraživati porijeklo nekih porodica ako već imaju taj plemićki (osmanski?) status? Da li su arhive tek krenule nekad kasnije ili se na osnovu dokumenata može ići prilično daleko u prošlost?

Npr. za neke porodice se tvrdi takvo osmansko porijeklo iz 16. i 17. vijeka a stabla im kreću tek iz 18. ili najčešće iz 19. vijekak kada su već poodavno u BiH.
User avatar
warna 1444
Posts: 668
Joined: 17/04/2012 19:25
Location: Duo castelli al ponte de Neretua

#296 Re: Bosanski begovi

Post by warna 1444 »

Sigurno je da se na osnovu dokumenata može ići daleko u prošlost i sezati za porijeklom nekih begovskih porodica,
Mnoge porodice ( begovske ) su imale svoje rodonačelnike u klasičnom dobu Osmanskog carstva,
mnogi su se istakli u poznatim borbama pa su na osnovu zasluga dobivali timare i zijamete koji su u većini slučajeva ostajali u krugu porodice
Na taj način su mnoge porodice stekle ime, dobile naziv bey - ili gospodin sa prevoda na bosanski jezik
Uglavnom, bitke kao bitke se mnogo proučavaju u historijskoj nauci ( logično ) te su mnogi osmanski dokumenti te bitke bilježili,
postojala je osmanska institucija pod nazivom joklama - ovdje se zapravo radilo o prozivci spahija koji su pošli na određeni pohod u ime sultana, tada su osmanski službenici imali nizove popisnih knjiga ili deftera sa podacima o ratnicima, veličini posjeda koji su uživali te se na osnovu tih i takvih popisnih deftera vršio uvid u prošlost određenih begovskih porodica
User avatar
Edin Wien
Posts: 148
Joined: 18/12/2011 13:58
Location: Singapore

#297 Re: Bosanski begovi

Post by Edin Wien »

Eborg wrote:Sad pročitah za jednu begovsku porodicu: "...bili su smatrani članovima ešrafa (plemstva)..." pa mi je to baš nije najjasnije.

Prije svega, šta je ešraf, koliko znam u Otomanskom carstvu osim vladajuće porodice sultana plemstvo nije postojalo? Isto tako kako neko može biti "smatran" - valjda ili jeste ili nije?
Za ovaj izraz "Ešraf" se ne mogu sjetiti da sam ga ikada čuo. Za ostalo si sam već dao odgovor kada kažeš
"smatrani". Plemstvo ti onako kako su ga stari begovi u Bosni koristili ima nešto drugčije značenje nego
u evropskom smislu. Kaže se "moje plemstvo" ili "naše plemstvo je starije od tvoga" ili "plemstvo moje majke" i sl.
Ali formalnog plemstva nije bilo. Što se tiče ovog plemstva u ovom begovsko-bosanskom smislu u Bosni su bili
jedno 3-4 razine. Nekih 5-6 familija ti je bilo top level i svi su ostali bili "nižeg plemstva" odnosno smatrani su takvim.
Plemstvo se sticalo bogastvom i ugledom, junačkim ponašanjem ali i gubilo kukavičlukom nekog člana familije ili
neprimjerenim ponašanjem ili neprimjerenom ženidbom/udajom ali najćešće je bila kombinacija svih tih faktora.
User avatar
Edin Wien
Posts: 148
Joined: 18/12/2011 13:58
Location: Singapore

#298 Re: Bosanski begovi

Post by Edin Wien »

Image :D
User avatar
warna 1444
Posts: 668
Joined: 17/04/2012 19:25
Location: Duo castelli al ponte de Neretua

#299 Re: Bosanski begovi

Post by warna 1444 »

Ako je ovo tačno sa slike, podatak je zaista zapanjujući, doduše, nisam se nešto ovim bavio, i čitao, al me zaista iznenadio ovaj podatak
dimpozium servilium
Posts: 3
Joined: 10/07/2012 20:27
Location: vjerna žEKIPA

#300 Re: Bosanski begovi

Post by dimpozium servilium »

warna 1444 wrote:Ako je ovo tačno sa slike, podatak je zaista zapanjujući, doduše, nisam se nešto ovim bavio, i čitao, al me zaista iznenadio ovaj podatak
Da ti pravo kazem, i ja sam pomalo u shoku. Ogromna cifra je u pitanju!
Post Reply