Bosanske krize.

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
Retro0000
Posts: 130
Joined: 01/05/2021 11:36

#1 Bosanske krize.

Post by Retro0000 »

Švicarci tvrde da su kroz svaku krizu koja se je u Švicarskoj dogodila postali jači i da su iz nje nešto naučili. Bosna je stara oko 1000 godina i sigurno je i ona imala svoje krize i kad su se one desile i je je li narod u Bosni postao kroz njih jači i naučio nešto od njih? Ko se poznaje dobro sa bosanskom historijom?
Piaty
Posts: 5675
Joined: 01/12/2020 00:58

#2 Re: Bosanske krize.

Post by Piaty »

Dobro.

A moze li jos neki slucaj o izlasku iz krize, samo da je izvan germanskog svijeta?

Sto se tice Bosne, mislim da je 1945 godine dozivjela jedan sok i jedan bolan prelazak u nesto sto se zove socijalizam. Da ne pricamo o posljedicama strasnog rata.

Trebalo je, vecinski ruralno i konzervativno stanovnistvo, uvesti u nov komunisticki poredak, sto bi tesko palo bilo kojoj zemlji u Europi, a kamoli Bosni.

Ako taj period mozemo nazvati kriznim, onda mislim da se Bosna (a pod tim prvenstveno mislim na muslimane Bosne) jako dobro snasla u novim prilikama.
Da li je Bosna u tom slucaju pokusala da "pliva", da li je to bio natalitet njenog stanovnista, svejedno je.

Ne dajem nikakav kredit komunizmu, niti sam komunista, samo kazem da je bilo tako kako je bilo.

Mozda ovo uopce nije dobar primjer ali eto.

Zanimljiva tema.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#3 Re: Bosanske krize.

Post by stubrijez »

Mi ovde nikad ne izlazimo iz krize vec samo prelazimo iz jedne u drugu, hebe nas karma... I kad je nema sami sebi napravimo krizu da nam bude lakse.
Post Reply