Bosanska vozacka u EU

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#1 Bosanska vozacka u EU

Post by All Apologies »

Na koji nacin vozac kamiona sa bosanskom vozackom moze odslusati/polagati 5 modula za cod 95 kako bi stekao pravo rada u EU, konkretno u Njemackoj?
Moze li se slusati/polagati u Hrvatskoj ili Sloveniji i da li pri tome ostaje bosanska dozvola, a za module se dobije potvrda (jer dozvolu druge zemlje vjerovatno ne moze dobiti bez prijave prebivalista)?
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#2 Re: Bosanska vozacka u EU

Post by TDK-90 »

Ja sam preveo samo B kategoriju jer samo nju priznaju , bosansku vozacku su mi uzeli.

Poznanik je vozac kamiona i morao je u autoskolu da polaze sve ispocetka, a za licencu je isao u München u skolu.
Za kamion se moze polagati do 50 godina starosti :bih:
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#3 Re: Bosanska vozacka u EU

Post by All Apologies »

A taj poznanik je imao boravisnu u Njemackoj?

Mnogo nasih ide za sloveniju sa bosanskom vozackom pa tamo nekako sve rijese. Ne znam kako se vode tih prvih 6 mjeseci dok je vozacka jos uvijek bosanska :? Mozda je to jedina opcija - ostanak u Sloveniji do dobijanja dozvole pa prelazak u De

Hvala ti na informacijama u sakom slucaju :-D
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#4 Re: Bosanska vozacka u EU

Post by TDK-90 »

Ma da, ovaj ima boravak, radio dole kao vozac i sada hoce da vozi i u Njemackoj. Sadasnji sef neke spedicije mu je posudito novac koji ce odraditi prakticno ulozio u njega. Pricao je da je bio razocaran kada je ponovo stari vozac morao u autoskolu :-)

A to sa Slovenijom ima neki sistem kako to ide, jer ima dosta tih vozaca iz Slovenije koji nekako rade u Njemackoj :-? Ako imas stalnu vizu u Sloveniji to ti skoro isto kao da imas Njemacku vizu samo se prebacis....naravno prvo posao moras imati :-D
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#5 Re: Bosanska vozacka u EU

Post by All Apologies »

Hvala ti puno :-D
User avatar
Dino777
Posts: 846
Joined: 29/04/2014 12:49

#6 Re: Bosanska vozacka u EU

Post by Dino777 »

Znaci priznaje se Bosanska vozacka u npr Austriji?
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#7 Re: Bosanska vozacka u EU

Post by hrle1976 »

Ovo za Sloveniju sto znam je od jednog sofera kamiona koji tamo radi. Navodno, kako on kaze, slovenacka vozacka se izdaje kao u zajam dok radi za slovenacku firmu. BiH vozacka se ne nisti vec se cuva i vlasnik je dobije nazad ako raskine ugovor ili ostane bez posla u Sloveniji. Vozacku nije moguce zamjeniti za njemacku ili bilo koje druge drzave clanice EU.
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#8 Re: Bosanska vozacka u EU

Post by All Apologies »

Po grupama na fb vidjela sam da su neki nasi mijenjali svoju vozacku za hr ako su imali tamo prebivaliste, medjutim u vozackoj pod rednim brojem 12 stoji upisano BiH i u Njemackoj im nisu htjeli zamijeniti vozacke jer su polozene u BiH vec moraju ponovo polagati. Pri tome mislim na vece kategorije, za B kategoriju ima sporazum i ta se samo prevede.
Moj muz je dobio posao u Njemackoj i sada s bosanskom vozackom moze voziti kamion 6 mjeseci. Tek cekamo termin za vizu (saglasnost smo hvala Bogu dobili) pa tako jos uvijek nemamo sve informacije.

Svi kazu da se nakon 6 mjeseci mora polagati (posto proces izdavanja traje i do 2 mjeseca preporucuju i da se krene ranije), a ponovno polaganje kategorija od C do CE je preko 3000 eura.
Samo jedan covjek nam se javio i kaze da se moze vozacka zamijeniti sa svim kategorijama ako mu je to zanat jer mu nece uskratiti da se bavi svojim poslom, ali bi izgleda za to trebalo poslati diplomu skole - vozaca motornih vozila na priznavanje. Da je to stvarno moguce vjerujem da bi svi vozaci tako radili, ali opet mozda ni ne znaju za to.
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#9 Re: Bosanska vozacka u EU

Post by All Apologies »

Eh da i za ovaj kod smo se raspitali.
U nasu vozacku se ne upisuje, dakle, dobije se samo certifikat.
Vidjela sam na netu da ima polaganje i u hr, medjutim govore da ne vrijedi za nas jer hr nije u sengen zoni ili kazu da se ne moze kod njih, odnosno u hr moze samo ko ima hr boravisnu dozvolu, a u sloveniji boravisna ne treba. U Njemackoj ako se ide ispred firme dosta je jeftinije, a sam za sebe kosta 600-700 eura. U Sloveniji je cijena oko 550 eura, u hrvatskoj oko 170.
Ne znam kako je hr, u slo se dobiju skripte i odgovara se na oko 300 pitanja, u njemackoj se kazu samo odslusa.
Kod95 vrijedi 5 godina.
Muz ce morati polagati u slo jer gazda trazi da ima polozen prije nego sto dodje raditi. Eto ako kome bude trebalo :)
sarkasticna
Posts: 188
Joined: 06/03/2017 18:34

#10 Re: Bosanska vozacka u EU

Post by sarkasticna »

All Apologies wrote:Po grupama na fb vidjela sam da su neki nasi mijenjali svoju vozacku za hr ako su imali tamo prebivaliste, medjutim u vozackoj pod rednim brojem 12 stoji upisano BiH i u Njemackoj im nisu htjeli zamijeniti vozacke jer su polozene u BiH vec moraju ponovo polagati. Pri tome mislim na vece kategorije, za B kategoriju ima sporazum i ta se samo prevede.
Moj muz je dobio posao u Njemackoj i sada s bosanskom vozackom moze voziti kamion 6 mjeseci. Tek cekamo termin za vizu (saglasnost smo hvala Bogu dobili) pa tako jos uvijek nemamo sve informacije.

Svi kazu da se nakon 6 mjeseci mora polagati (posto proces izdavanja traje i do 2 mjeseca preporucuju i da se krene ranije), a ponovno polaganje kategorija od C do CE je preko 3000 eura.
Samo jedan covjek nam se javio i kaze da se moze vozacka zamijeniti sa svim kategorijama ako mu je to zanat jer mu nece uskratiti da se bavi svojim poslom, ali bi izgleda za to trebalo poslati diplomu skole - vozaca motornih vozila na priznavanje. Da je to stvarno moguce vjerujem da bi svi vozaci tako radili, ali opet mozda ni ne znaju za to.
Da li se još uvijek može voziti u Njemačkoj prvih 6 mj sa bosanskom vozačkom ili hrvatskom koja ima onu napomenu BiH,pitam za C kategoriju. I da li je ovo istina za zanat,ako ima srednju školu u BiH može li se vrevesti u Njem?
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#11 Re: Bosanska vozacka u EU

Post by All Apologies »

Tacno je da se moze voziti 6 mjeseci. U toku tih 6 mjeseci treba polagati testove i voznju za profesionalne kategorije kako bi se nakon isteka moglo ostati na poslu i voziti. Prije dolaska treba imati polozen cod 95. Nisam sigurna koliko znace nasa skola i svi oni certifikati, moj muz sve to ima, ali ne znam da li mu je to bitno za priznavanje iako su iz firme trazili sve te papire koje ima da predaju kao prilog.
Prma iskustvima drugih - ukoliko neko doseli u Njemacku bez polozenog cod 95 u sloveniji onda ga mora polagati u Njemackoj, ne moze s njemackom prijavom boravka ici u Sloveniju polagati jer mu ga kasnije nece priznati i morao bi polagati ihk ispit na njemackom jeziku, ali ako se polozi u Sloveniji prije dolaska u Njemacku onda priznaju.
Dadan1102
Posts: 2
Joined: 12/12/2018 22:33

#12 Re: Bosanska vozacka u EU

Post by Dadan1102 »

pozdrav Je l ti radio muz gore 6 mjeseci?

ima li neke price da bi se konacno trebale priznati sve kategorije iz BiH?
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#13 Re: Bosanska vozacka u EU

Post by All Apologies »

Dadan1102 wrote:pozdrav Je l ti radio muz gore 6 mjeseci?

ima li neke price da bi se konacno trebale priznati sve kategorije iz BiH?
Pozdrav.
Sto se tice prica o priznavanju kategorija iz BiH - bilo je govora o tome kad su trebali priznati srpske vozacke koje nisu prije toga bile priznate. Portali su izvjestavali kao da se sporazum odnosi na sve zemlje balkana. U suradnji s jednim nasim portalom dobila sam odgovor iz ministarstva u bosni da mi imamo sporazum na priznavanju b kategorije, a za dalje kategorije uopce ne postoji plan da se razgovara. To je bilo 2016. i do danas je stanje vidim ostalo isto.
Moj muz je prije dolaska u Njemacku u Sloveniji polozio cod95 i kostalo ga je 550e. U Njemackoj je s nasom vozackom imao pravo da vozi 6 mjeseci i isto je pravilo i sad tako da je od prvog dana mogao da radi. U TOKU TIH 6 MJESECI (kako ne bi dosao u priliku da mu pravo voznje istekne) polozio je u njemackoj ostale kategorije koje iz BiH nisu priznate (testovi su bili na hr jeziku). To mu je firma finansirala i kostalo je ukupno 2600e s tim da je sve polozio iz prvog pokusaja. Nakon toga predao je dokumente za njemacku vozacku u koju su na osnovu certifikata iz slovenije upisali i cod95. Ne znam da li je pomoglo ista sto je imao zavrsenu skolu za vozaca motornih vozila, ali dobili smo informaciju da nije vec imao polozen cod95 u sloveniji, u njemackoj bi prvo morao polagati ihk ispit i to iskljucivo na njemackom jeziku, a sam ispit opisali su kao veoma opsiran, dugotrajan i tezak. Informaciju sam u Njemackoj prije njegovog odlaska u sloveniju provjerila u nadleznim institucijama i dobila sam potvrdu da je zaista tako. Ovdje nakon 5 godina treba obnoviti cod95, ali tada ce biti samo slusanje bez obaveze ponovnog polaganja.
Eto, nadam se da sam pomogla. Sretno!
User avatar
Darh Wader
Posts: 434
Joined: 25/09/2009 19:04
Location: New Mexico

#14 Re: Bosanska vozacka u EU

Post by Darh Wader »

All Apologies wrote:
Pozdrav.
Sto se tice prica o priznavanju kategorija iz BiH - bilo je govora o tome kad su trebali priznati srpske vozacke koje nisu prije toga bile priznate. Portali su izvjestavali kao da se sporazum odnosi na sve zemlje balkana. U suradnji s jednim nasim portalom dobila sam odgovor iz ministarstva u bosni da mi imamo sporazum na priznavanju b kategorije, a za dalje kategorije uopce ne postoji plan da se razgovara. To je bilo 2016. i do danas je stanje vidim ostalo isto.
Moj muz je prije dolaska u Njemacku u Sloveniji polozio cod95 i kostalo ga je 550e. U Njemackoj je s nasom vozackom imao pravo da vozi 6 mjeseci i isto je pravilo i sad tako da je od prvog dana mogao da radi. U TOKU TIH 6 MJESECI (kako ne bi dosao u priliku da mu pravo voznje istekne) polozio je u njemackoj ostale kategorije koje iz BiH nisu priznate (testovi su bili na hr jeziku). To mu je firma finansirala i kostalo je ukupno 2600e s tim da je sve polozio iz prvog pokusaja. Nakon toga predao je dokumente za njemacku vozacku u koju su na osnovu certifikata iz slovenije upisali i cod95. Ne znam da li je pomoglo ista sto je imao zavrsenu skolu za vozaca motornih vozila, ali dobili smo informaciju da nije vec imao polozen cod95 u sloveniji, u njemackoj bi prvo morao polagati ihk ispit i to iskljucivo na njemackom jeziku, a sam ispit opisali su kao veoma opsiran, dugotrajan i tezak. Informaciju sam u Njemackoj prije njegovog odlaska u sloveniju provjerila u nadleznim institucijama i dobila sam potvrdu da je zaista tako. Ovdje nakon 5 godina treba obnoviti cod95, ali tada ce biti samo slusanje bez obaveze ponovnog polaganja.
Eto, nadam se da sam pomogla. Sretno!
Našao sam ovaj tekst iz prošle godine o priznavanju BH vozačke za sve kategorije.
“Predmetnom izjavom je omogućena zamjena bh. vozačkih dozvola kategorije A i B i potkategorije A1, bez obaveze polaganja teoretskog i praktičnog dijela ispita. Uvažavajući navedeno, te inicijative građana BiH da se predmetna Zajednička izjava dopuni i obuhvati i ostale kategorije i potkategorije vozačkih dozvola, MKTBiH je putem Veleposlanstva Savezne Republike Njemačke u Sarajevu pokrenulo aktivnosti na dopuni Zajedničke izjave o namjeri Saveznog ministarstva prometa i digitalne infrastrukture Savezne Republike Njemačke i MKTBiH o postupku zamjene vozačkih dozvola kategorije A i B, i potkategorije A1, bez polaganja dodatnog teoretskog ili praktičnog ispita, obuhvati i ostale kategorije i potkategorije vozačkih dozvola i to kategorije BE, C, CE, D i DE, i potkategorije B1, C1, C1E, D1, D1 “, stoji u pojašnjenju ministarstva.

MKTBiH je nakon toga putem Njemačkog veleposlanstva nadležnom ministarstvu poslao popunjen upitnik koji se odnosio na dostavu informacija poput uvjeta u pogledu izdavanja vozačkih dozvola, starosne dobi za stjecanje vozačke dozvole određene kategorije i potkategorije, osposobljavanja vozača motornih vozila, organiziranja ispita za vozače motornih vozila, izdavanje vozačke dozvole, liječničkog uvjerenja, postupka priznavanja i zamjene stranih vozačkih dozvola i niza drugih.

“U prilogu upitnika su dostavljeni i podaci koji se odnose na broj prometnih nesreća u periodu od 2012. do 2016. godine. Također, nadležnom organu u Njemačkoj je dostavljen i dopis koji se odnosi na izmjene propisa, u periodu od 2010. do danas, u oblasti sigurnosti prometa , odnosno osposobljavanja vozača motornih vozila i organiziranja ispita za vozača motornih vozila, kako bi se opravdala dopuna Zajedničke izjave “, pojašnjavaju iz MKTBiH.

Ističu da sada čekaju odgovor njemačke strane o tome hoće li se priznati i ostale kategorije, a ukoliko odgovor bude pozitivan, pristupit će se potpisivanju proširene izjave kako bi ista stupila na snagu.
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#15 Re: Bosanska vozacka u EU

Post by All Apologies »

Našao sam ovaj tekst iz prošle godine o priznavanju BH vozačke za sve kategorije.
“Predmetnom izjavom je omogućena zamjena bh. vozačkih dozvola kategorije A i B i potkategorije A1, bez obaveze polaganja teoretskog i praktičnog dijela ispita. Uvažavajući navedeno, te inicijative građana BiH da se predmetna Zajednička izjava dopuni i obuhvati i ostale kategorije i potkategorije vozačkih dozvola, MKTBiH je putem Veleposlanstva Savezne Republike Njemačke u Sarajevu pokrenulo aktivnosti na dopuni Zajedničke izjave o namjeri Saveznog ministarstva prometa i digitalne infrastrukture Savezne Republike Njemačke i MKTBiH o postupku zamjene vozačkih dozvola kategorije A i B, i potkategorije A1, bez polaganja dodatnog teoretskog ili praktičnog ispita, obuhvati i ostale kategorije i potkategorije vozačkih dozvola i to kategorije BE, C, CE, D i DE, i potkategorije B1, C1, C1E, D1, D1 “, stoji u pojašnjenju ministarstva.

MKTBiH je nakon toga putem Njemačkog veleposlanstva nadležnom ministarstvu poslao popunjen upitnik koji se odnosio na dostavu informacija poput uvjeta u pogledu izdavanja vozačkih dozvola, starosne dobi za stjecanje vozačke dozvole određene kategorije i potkategorije, osposobljavanja vozača motornih vozila, organiziranja ispita za vozače motornih vozila, izdavanje vozačke dozvole, liječničkog uvjerenja, postupka priznavanja i zamjene stranih vozačkih dozvola i niza drugih.

“U prilogu upitnika su dostavljeni i podaci koji se odnose na broj prometnih nesreća u periodu od 2012. do 2016. godine. Također, nadležnom organu u Njemačkoj je dostavljen i dopis koji se odnosi na izmjene propisa, u periodu od 2010. do danas, u oblasti sigurnosti prometa , odnosno osposobljavanja vozača motornih vozila i organiziranja ispita za vozača motornih vozila, kako bi se opravdala dopuna Zajedničke izjave “, pojašnjavaju iz MKTBiH.

Ističu da sada čekaju odgovor njemačke strane o tome hoće li se priznati i ostale kategorije, a ukoliko odgovor bude pozitivan, pristupit će se potpisivanju proširene izjave kako bi ista stupila na snagu.
Bilo bi mi drago da se to zaista i desi. Nasi ljudi ovdje su puno bolji od rumuna, poljaka, rusa, ne kradu i obavljaju uredno i posteno svoj posao. Mom muzu su rekli da ne priznaju jer se kod nas ne polaze na kamionu s prikolicom, a dobijes tu kategoriju. Na kraju srpsku priznase, a cisto sumnjam da se i kod njih nesto drugacije nego u Bosni polaze.

Ovo je odgovor Ministarstva komunikacija i prometa bh kojeg sam preko jednog naseg portala dobila 16.1.2017.:
Poštovana,

ovo je odgovor iz Ministarstvu komunikacija i prometa BiH:

Priznavanje i zamjena bh. vozačkih dozvola u Saveznoj Republici Njemačkoj uređena je Zajedničkom izjavom o namjeri Saveznog ministarstva prometa i digitalne infrastrukture Savezne Republike Njemačke i Ministarstva komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine o postupku zamjene vozačkih dozvola („Službeni glasnik BiH“ - Međunarodni ugovori, broj 1/15) koja je stupila na snagu 10 februara 2015. godine, čime je omogućena zamjena bh. vozačkih dozvola kategorije „A“ i „B“ i potkategorije „A1“, bez obaveze polaganja teoretskog i praktičnog dijela ispita. Dok priznavanje i zamjena ostalih kategorija i potkategorija nisu predviđeni predmetnom Zajedničkom izjavom.

Pozdrav
Vidim da su se nakon toga ipak pomaknuli s mrtve tacke. Nadam se da ce uroditi plodom i omoguciti nasem narodu da radi ovdje gdje radnike traze i cijene :)
Dadan1102
Posts: 2
Joined: 12/12/2018 22:33

#16 Re: Bosanska vozacka u EU

Post by Dadan1102 »

All Apologies wrote:
Dadan1102 wrote:pozdrav Je l ti radio muz gore 6 mjeseci?

ima li neke price da bi se konacno trebale priznati sve kategorije iz BiH?
Pozdrav.
Sto se tice prica o priznavanju kategorija iz BiH - bilo je govora o tome kad su trebali priznati srpske vozacke koje nisu prije toga bile priznate. Portali su izvjestavali kao da se sporazum odnosi na sve zemlje balkana. U suradnji s jednim nasim portalom dobila sam odgovor iz ministarstva u bosni da mi imamo sporazum na priznavanju b kategorije, a za dalje kategorije uopce ne postoji plan da se razgovara. To je bilo 2016. i do danas je stanje vidim ostalo isto.
Moj muz je prije dolaska u Njemacku u Sloveniji polozio cod95 i kostalo ga je 550e. U Njemackoj je s nasom vozackom imao pravo da vozi 6 mjeseci i isto je pravilo i sad tako da je od prvog dana mogao da radi. U TOKU TIH 6 MJESECI (kako ne bi dosao u priliku da mu pravo voznje istekne) polozio je u njemackoj ostale kategorije koje iz BiH nisu priznate (testovi su bili na hr jeziku). To mu je firma finansirala i kostalo je ukupno 2600e s tim da je sve polozio iz prvog pokusaja. Nakon toga predao je dokumente za njemacku vozacku u koju su na osnovu certifikata iz slovenije upisali i cod95. Ne znam da li je pomoglo ista sto je imao zavrsenu skolu za vozaca motornih vozila, ali dobili smo informaciju da nije vec imao polozen cod95 u sloveniji, u njemackoj bi prvo morao polagati ihk ispit i to iskljucivo na njemackom jeziku, a sam ispit opisali su kao veoma opsiran, dugotrajan i tezak. Informaciju sam u Njemackoj prije njegovog odlaska u sloveniju provjerila u nadleznim institucijama i dobila sam potvrdu da je zaista tako. Ovdje nakon 5 godina treba obnoviti cod95, ali tada ce biti samo slusanje bez obaveze ponovnog polaganja.
Eto, nadam se da sam pomogla. Sretno!
Ako sam vas dobro razumio da nije imao Slovenski COD95 morao bi gore raditi IHK test i polagati te kategorije ponovo, ali posto je imao onda je samo isao na obuku i polaganje voznje? U kojoj ste vi pokrajini u Njemackoj?

Moja situacija je sledeca, ja sam polozio C i E kategoriju tek prosle godine i cod 95 u sloveniji takodje. Poceo sam voziti u Hrvatskoj prije 2 mjeseca *zbog iskustva ali i zbog HR vozacke* i dobio sam njihovu vozacku u koju su mi upisali cod95 iz slovenije, tako da sada imam Hr vozacku sa codom koja mi vazi 5godina, ali u rubrici 12 stoji da je prepisana sa BiH vozacke dozvole. Termin za vizu u Njemackoj amabasadi ocekujem do kraja sedmog mjeseca, pa bi sada poceo da trazim posao gore.

Ako se do 7og mjeseca ne rijesi nista oko priznavanja dozvola iz Bih ja bi vjerovatno isto trebao polagati gore ponovo voznju, ali nadam se ne i IHK jer sam cuo da je skup dugotrajan i tezak. hvala na informacijama.
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#17 Re: Bosanska vozacka u EU

Post by All Apologies »

Dadan1102 wrote:
Ako sam vas dobro razumio da nije imao Slovenski COD95 morao bi gore raditi IHK test i polagati te kategorije ponovo, ali posto je imao onda je samo isao na obuku i polaganje voznje? U kojoj ste vi pokrajini u Njemackoj?

Moja situacija je sledeca, ja sam polozio C i E kategoriju tek prosle godine i cod 95 u sloveniji takodje. Poceo sam voziti u Hrvatskoj prije 2 mjeseca *zbog iskustva ali i zbog HR vozacke* i dobio sam njihovu vozacku u koju su mi upisali cod95 iz slovenije, tako da sada imam Hr vozacku sa codom koja mi vazi 5godina, ali u rubrici 12 stoji da je prepisana sa BiH vozacke dozvole. Termin za vizu u Njemackoj amabasadi ocekujem do kraja sedmog mjeseca, pa bi sada poceo da trazim posao gore.

Ako se do 7og mjeseca ne rijesi nista oko priznavanja dozvola iz Bih ja bi vjerovatno isto trebao polagati gore ponovo voznju, ali nadam se ne i IHK jer sam cuo da je skup dugotrajan i tezak. hvala na informacijama.
Dobro ste razumjeli :thumbup: Mi smo u BW, Offenburg. Ukljucite se u IUSNJ grupe na fb, naci cete dosta informacija i iskustava drugih.
Post Reply