Bosanska stara kuca

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

User avatar
Bihac_4_ever
Posts: 608
Joined: 21/05/2007 20:34

#1 Bosanska stara kuca

Post by Bihac_4_ever »

Moze li meni neko reci,kako izgleda jedna original Bosanska stara kuca,sta sve mora imati,one detalje itd.

Hvala...
User avatar
iznobed
Posts: 41
Joined: 23/11/2007 04:48

#2 Re: Bosanska stara kuca

Post by iznobed »

b_stulic
Posts: 103
Joined: 31/07/2008 15:05

#3 Re: Bosanska stara kuca

Post by b_stulic »

MIlsim da ima stranica http://www.aneks8komisija.com.ba Tamo moes pronaci nesto
Zah
Posts: 944
Joined: 22/07/2008 02:01

#5 Re: Bosanska stara kuca

Post by Zah »

Kad covjek pogleda ove stare kuce, ne moze a da se ne zapita, zasto i danas ne gradimo tako. Kad je napravljeno Djecije selo u Gracanici, odem kod rodbine a onda prosetam do tog sela koje se nalazilo na jednom brdu. Kako samo lijepe kuce. Ima sve ono sto ima jedan dupleks kuca, ali to je takva arhiktektura da ostajes zadivljen. Kad bih sad pravio kucu, pravio bih bas tako. To je mnogo ljerpse nego ovo sto radimo danas.
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#6 Re: Bosanska stara kuca

Post by Bosanac_21 »

Meni se najvise svidjaju nase bosanske kuce. Onaj gornji sprat sto je izbocen, pa cardak - ma milina. Onih u Jajcu se ne mogu nagledati, tako su lijepe.
Sto se namjestaja tice, te kuce ne mogu proci bez secije, mangale, djuguma, ibrika - milina :thumbup:

Posto si moj Krajisnik, evo kuce porodice Hamdije Pozderca u Cazinu:
Image

Image

Ove su u Pocitelju nesto posebno (sve novo-obnovljene):
Image

Omerbegovica u Jajcu:

Image

Resulbegovica nekad u Trebinju:

Image
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#7 Re: Bosanska stara kuca

Post by uozo »

Idealna kuca je bila sa prizemljem i dva sprata. Prizemlje je bilo obicno zidano od kamena sa velikim drvenim dvokrilnim vratima. Tu se uglavnom drzala stoka, veliki kazani za kuhanje i namirnice za zimu. Uglavnom je bilo bez prozora ili sa par dosta manjih prozora, sa onim musapcima. Drvene stepenice vode na srednji sprat koji je bio ujedno i najvazniji. Tu se nalazila velika prostorija sa secijom uza zidove. Prostor u sredini je bio uglavnom prazan jer se koristio za mnogo stvari. Zimi je tu u sredini mangala koja je koristila za grijanje. Tu se jede, kuha pita itd... Odzak je obavezan. To je nesto poput kamina i sluzi za grijanje. Iz odzaka se vadi zar i nosi u mangalu. Na srednjem spratu treba da bude i mutvak koji se zimi koristio i za spavanje zbog grijanja. Tavan je u srednjem spratu nizi, isto da bi se lakse i brze zagrijao. U jednom cosku, najcesce pored vrata stajao je veliki duboki ormar u kome je bila i gusulhana za uzimanje abdesta. Tavan je ukrasen drvetom. Prozori su uzi i visi sa musapcima. Srednji sprat je siri od donjeg i prepoznatljiv je po drvenim gredama koje stoje ukoso. Kod familija kod kojih se striktno vodilo racuna o segregaciji prostor izmedju veceg Mutvaka u kome su boravili zenski clanovi familije i velike sobe sa secijom postojao je ormar koji je razdvajao prostorije a cije su se police okretale i taku su zene mogle da dodaju muskarcima hranu, kafu itd..., a da nemaju fizickog kontakta
Na trecem spratu su ble sobe za misafire i za porodice, jer su cesto vise genaracija zivjeli u jednoj kuci.

Ovo je generalno za osmanlijske kuce.
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#8 Re: Bosanska stara kuca

Post by babanovac »

Arhitektura koja je skoro pa nestala.
Da su nasa naslje bila gradjena na ovaj nacin, umjesto ove kvaziarhitekture, svako selo bi bilo turisticka atrakcija.
Inace, imam namjeru gradit' nesto slicno bosanskoj kuci, s tom razlikom da bi samo s vana imala taj izgled.
Unutrasnji elementi bi bili kakve danas srecemo.Treba li naglasiti da ce biti od siporeksa :) Ispod fasade se ne vidi.
I nece biti ovolika kao kod Pozderaca. Prizemlje, garaza ispod prizemlja sa strane tako da se ne vidi sa procelja, evenualno nekad urediti potkrovlje, ako bude potrebe.
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#9 Re: Bosanska stara kuca

Post by Van Halen »

Najbolji primjer bosanske stare kuće, su kuće u Jajcu.
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#10 Re: Bosanska stara kuca

Post by uozo »

Jos nesto, negdje sam procit'o da je ovo prosirenje gornjeg sprata sa cikmama, nastalo zbog dobijanja prostora u kucama koje su zidane u uskim sokacima u gradovima.
Zah
Posts: 944
Joined: 22/07/2008 02:01

#11 Re: Bosanska stara kuca

Post by Zah »

Dijelim tvoje misljenje Babanovac. Kad odes u Njemacku mozes vidjeti koliko oni drze do svojih starih kuca. Ja sam stanovao u jednoj koja je bila stara preko 300 godina. Kuca je jako dobro ocuvana. Sad grade nove, ali one se ne razlikuju puno od starih. Kako bi danas izgledala bosanka sela da nismo napustili nasu tradicionalnu gradnju.Bas onako kako kaze Babanovac. Svako selo turisticka atrakcija.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#12 Re: Bosanska stara kuca

Post by ljubav_aha »

prelijepa tema ,orijentalna umjetnost ,begovske kuce :)

evo jedan vrlo interesatan dio clanka

"Kada sam prije nekoliko godina, odmah iza ovog rata, doveo grupu Norvežana u Bosnu, u Konjic, moj zavičaj, i htio da im pokažem nešto što je autentično hercegovačko i muslimansko, onda sam ih odveo u jednu staru, oronulu begovsku kuću. Htio sam im pokazati kako su komunisti i kuće klasnih neprijatelja stavljali pod zaštitu države. Begovska kuća više, nažalost, nije pod zaštitom države, možda se već i urušila od tada, jer država koja stoji na tri noge jedva da održava samu sebe, iako bi da se prikaže, makar jednom svojom trećinom, da je danas više muslimaska nego kad to nikako nije bila. Ali sam zato mojim Norvežanima otkrio nešto što se malo znalo: u hercegovačkom Konjicu, u begovskim kućama u ono vrijeme, gajila se svilena buba i pravila svila. To mi je riješilo zagonetku zašto su dudovi bili omiljeno voće mog djetinjstva. "
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#13 Re: Bosanska stara kuca

Post by ljubav_aha »

deranica kuca,najstarija kuca u BL,Seher,koja je je bila izgradjenja 1580 godine a unistena tokom zadnjeg rata "begova kuća imala sve što tada bosanske kuće nisu imale: muški i ženski ulaz, kupatilo i sobu za goste i poslugu, ostavu, muške i ženske prostorije i toplu vodu"

Image

http://www.nezavisne.com/nedjeljne/vije ... -kuce.html
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2627
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#14 Re: Bosanska stara kuca

Post by Ja_Ja »

Iskopa ovu temu u potrazi za nacrtom stare bosanske kuce, pa reko nije zgoreg da upitam i ovdje.

Potrebna mi je skica stare bosanske kuce po kojoj bi mogao da se vodim u gradnji iste. Da li ima neko neki primjer, ili slicno?

Na internetu mogu samo da nadjem slike poput ove:

Image

ili u najboljem slucaju nesto poput ovog sto se na google-u moze vidjeti i u 3D izdanju:

Image
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#15 Re: Bosanska stara kuca

Post by Tranquilizer »

Evo jedna friška :D

Image
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#16 Re: Bosanska stara kuca

Post by Van Halen »

Karakteristika stare bosanske kuće je strmi krov sa šindrom, i mali prozori koji su smješteni blizu krova...
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2627
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#17 Re: Bosanska stara kuca

Post by Ja_Ja »

Tranquilizer wrote:Evo jedna friška :D

Image
Imas kakav plan/skicu te kuce? Dimenzije itd..
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#18 Re: Bosanska stara kuca

Post by heckler »

Nemam ti sta pametno reci na ovu temu osim da ti cestitam i zazelim da istrjes u planu da kucu napravis u tom stilu. Meni nije jasno zasto bas svi koji grade kuce sad ne rade u tom stilu. :(
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#19 Re: Bosanska stara kuca

Post by Tranquilizer »

naravno, citav projekat ako treba...zavisi koliko placas ?
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#20 Re: Bosanska stara kuca

Post by Toto »

uozo wrote:Jos nesto, negdje sam procit'o da je ovo prosirenje gornjeg sprata sa cikmama, nastalo zbog dobijanja prostora u kucama koje su zidane u uskim sokacima u gradovima.
iz istog razloga kuce u San Franciscu jako lice na starobosanske kuce
Image
Image
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#21 Re: Bosanska stara kuca

Post by Toto »

U Blagaju u Velegicevini se nalaze izvanredno ocuvani primjerci bosansko-herecegovack arhitekture iz osmanskoh doba
Image
neki od tih objekata su pretvoreni u hostele pa se moze i nociti u orginalnim objektima muzejima

http://www.velagomed.ba
Image
Image
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#22 Re: Bosanska stara kuca

Post by Toto »

Travnik prije vise od stotinjak godina
Image
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#23 Re: Bosanska stara kuca

Post by zonbirile »

mislim da se poztaju kuće velikaše,koje nisu prava slika i prilika bosanske stare kuće.Opet se iskrivljava realnost,nadam se nenamjerno.
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2627
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#24 Re: Bosanska stara kuca

Post by Ja_Ja »

Tranquilizer wrote:naravno, citav projekat ako treba...zavisi koliko placas ?
Na zalost i pored dobre volje i razumijevanja nisam u stanju da nesto placam jer se radi o ne profitnom projektu prezentacije BH bastine tako da se krpim kako znam i umijem. Hvala u svakom slucaju :)
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#25 Re: Bosanska stara kuca

Post by Tranquilizer »

ma ako je neki humani projekat (da si nam fino objasnio kako i šta) nije problem nabaviti cemo, mada možeš i sam otici i premjeriti sve na licu mjesta, radi se o Panjinoj kuli na Sedreniku...nedavno je obnovljena i skroz fino izgleda :D

http://www.visitsarajevo.ba/sightseeing ... njina-kula
Post Reply