Bosanska stara kuca

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#26 Re: Bosanska stara kuca

Post by suncica24 »

Sorry, ali super mi je ovo :D
nisam u stanju da nesto placam jer se radi o ne profitnom projektu prezentacije BH bastine
Znaci, kad odes zubaru da ti popravi zub, kazes,ma, necu ja nista posebno, nije to prezentacija tvog umjeca, vec ja to radi zdravlja, jer moram i neces da platis?
Ili kod advokata da ti napravi neki ugovor, kazes fino da ce to ostati samo izmedju tebe i druge strane i kad ti zatrazi nekih 500 joja, fino preko vrata i ne platis?

Arhitektura je posao!
Sorry, ali nece ovdje neko deset dana crtati, izlaziti na parcelu, prepravljati i raditi tek onako, eto sto tebi treba projekat i svidja ti se bas tip starobosanske kuce, pa bi neki takav (samo za licnu upotrebu, sic!).
Koje smo mi budale... :x

PS: Zakon ti trazi idejni i izvedbeni projekat (ako se radi legalno...), koji moraju biti potpisani od strane projektanta... e da vidim gdje ces naci nekog da ti to onako :oops:
Last edited by suncica24 on 22/04/2011 11:24, edited 2 times in total.
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#27 Re: Bosanska stara kuca

Post by Tranquilizer »

suncica24 wrote:
Arhitektura je posao!
Sorry, ali nece ovdje neko deset dana crtati, izlaziti na parcelu, prepravljati i raditi tek onako, eto sto tebi treba projekat i svidja ti se bas tip starobosanske kuce, pa bi neki takav (samo za licnu upotrebu, sic!).
Koje smo mi budale...
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2627
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#28 Re: Bosanska stara kuca

Post by Ja_Ja »

Pa dobro mozda sam ja pogrijesio sto nisam lijepo objasnio zasto i kako mi treba. Moram prvo da kazem da nisam trazio od nekog da potrosi svoje resurse (vrijeme, umjece, novac) da bi meni pruzio svoj rad. Jednostavno sam pitao ako neko ima neku staru skicu ili plan da je voljan da podijeli da bi bio zahvalan, i to je sve. Mislim da nema potreba za "jacim" komentarima tako da ni ja necu ulaziti u predzadnji post nesto dublje.

A posto se interesujete evo ja cu podijeliti s vama vise informacija kako bi se bolje informisali. Zivim i radim u inostranstvu tako da mi je nesto teze naci nacrt nase stare bosanske kuce. A nacrt mi je potreban kako bi pokusao napraviti umanjenu verziju stare bosanske kuce na Festivalu Nacija u gradu u kojem zivim a koji ce se odrzavati krajem augusta ove godine. U tome nemam apsolutno nikakve finansijske koristi i ako me taj poduhvat ne udari po djepu nece me sigurno uciniti bogatim te s toga na zalost nisam u stanju da placam za ono sto sam na predhodnoj stranici trazio. Ovdje se cisto radi o jednom pokusaju promocije nase zemlje za 300.000 posjetilaca festivala.

S tim recenim shvatam u potpunosti da ljudi u planove i skice uloze svoj trud, rad i novcana sredstva te stoga nisam ni ocekivao da ce 10 ljudi stojati u liniji da mi da svoj prijedlog, ali sam se nadao da mozda neko naleti ko ima neki plan da bi podijelio.

Googlajuci sam nasao da je ITC Zenica radila stare bosanske kuce pa i citava etno sela na ZEPS-u. Imam ideju kako bi to moglo izgledati ali sam htio da potvrdim dimenzije i ostale male detalje kojih se ja ne bi sjetio da sam nacrtam sve. Sve u svemu hvala vam na informacijama koje ste do sada podijelili.
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#29 Re: Bosanska stara kuca

Post by Toto »

@JA-JA
pokusaj na google books da potrzis glasnike zemaljskog muzeja bosne i hercegovine u periodu 1850 1900 ima sigurno objavljen naucno istrazivacki rad beckog arhitekte i profesora koji je obradio starobosansku arhitekturu..

ima dosta skica enterijera i eksterijera sa jako mnogo detalja akohoces da radis neke makete ili restauraciju ..
pokusaj koristiti njemacke kljucne rijeci, jer je Glanik izdavan dvojezicno a mislim da je Google prvo skeniro austrougarska izdanja
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#30 Re: Bosanska stara kuca

Post by zijancer »

''Arhitektura Bosne i put u savremeno'' - Dušan Grabrijan i Juraj Neidhardt
pokusaj ovo naći, ja sam svoju kopiju kupila u onoj kopirnici na trgu 6. aprila.. ako ne nađeš, a još uvijek ti je bitno :mrgreen: pokušaću da ti skeniram
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#31 Re: Bosanska stara kuca

Post by zijancer »

Ja_Ja wrote:
Tranquilizer wrote:Evo jedna friška :D

Image
Imas kakav plan/skicu te kuce? Dimenzije itd..
ama ofo je samo THe_ljetna_ReZZidencija_faMiLLije_Panja :mrgreen: , jok kuća :skoljka: (ili kako im je vec pravo ime)
http://www.spomenici-sa.ba/dokument.aspx?id=86
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#32 Re: Bosanska stara kuca

Post by Toto »

zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#33 Re: Bosanska stara kuca

Post by zijancer »

ca je ovo toto?
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#34 Re: Bosanska stara kuca

Post by Toto »

zijancer wrote:ca je ovo toto?
neka djecurlija crtala uzi zavicaj a mene podsjeca na Jajce
pa kontam: valjda je to to :D
http://us.fotolia.com/search?k=bosnia&s ... offset=200
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#35 Re: Bosanska stara kuca

Post by suncica24 »

Ja_Ja wrote:Pa dobro mozda sam ja pogrijesio sto nisam lijepo objasnio zasto i kako mi treba. Moram prvo da kazem da nisam trazio od nekog da potrosi svoje resurse (vrijeme, umjece, novac) da bi meni pruzio svoj rad. Jednostavno sam pitao ako neko ima neku staru skicu ili plan da je voljan da podijeli da bi bio zahvalan, i to je sve. Mislim da nema potreba za "jacim" komentarima tako da ni ja necu ulaziti u predzadnji post nesto dublje.

A posto se interesujete evo ja cu podijeliti s vama vise informacija kako bi se bolje informisali. Zivim i radim u inostranstvu tako da mi je nesto teze naci nacrt nase stare bosanske kuce. A nacrt mi je potreban kako bi pokusao napraviti umanjenu verziju stare bosanske kuce na Festivalu Nacija u gradu u kojem zivim a koji ce se odrzavati krajem augusta ove godine. U tome nemam apsolutno nikakve finansijske koristi i ako me taj poduhvat ne udari po djepu nece me sigurno uciniti bogatim te s toga na zalost nisam u stanju da placam za ono sto sam na predhodnoj stranici trazio. Ovdje se cisto radi o jednom pokusaju promocije nase zemlje za 300.000 posjetilaca festivala.

S tim recenim shvatam u potpunosti da ljudi u planove i skice uloze svoj trud, rad i novcana sredstva te stoga nisam ni ocekivao da ce 10 ljudi stojati u liniji da mi da svoj prijedlog, ali sam se nadao da mozda neko naleti ko ima neki plan da bi podijelio.

Googlajuci sam nasao da je ITC Zenica radila stare bosanske kuce pa i citava etno sela na ZEPS-u. Imam ideju kako bi to moglo izgledati ali sam htio da potvrdim dimenzije i ostale male detalje kojih se ja ne bi sjetio da sam nacrtam sve. Sve u svemu hvala vam na informacijama koje ste do sada podijelili.
Pa sto odmah ne rece :D

Sorry, ali fakat ljuti to sto ti ljudi struku cesto smatraju za hobi, pa onda dodje "de mi samo nacrtaj ovo"... i ti budala po 1000 put :-)

Uglavnom, kao sto neko rece imas dosta skica u knjizi prof. Neidharta i Grabijana. Takodjer, u knjizi prof. Kurte ima skica koje bi ti mogle pomoci.
Samo, zavisi u kojem mjerilu namjeravas praviti maketu i da li namjeravas praviti i unutrasnjost kuce, buduci da je i ona osobena kao i eksterijer (ne zaboravi bascu i ona je vazan dio "asambla").
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#36 Re: Bosanska stara kuca

Post by zijancer »

Ovaj, mislim da se Kurto tu više bavio bosanskim slogom (iliti šta se dogodilo kada su austrijski i češki đaci zakuhali brainstorming eksperimentišući sa elementima, proporcijama i kompozicijom.. domaĆĆe arhitekture :mrgreen: - ciji kamen temeljac predstavlja ..bosanski paviljon by Carlo Panek za Svjetsku izložbu u Parizu 1900 ), a ne autentičnom stambenom arhitekturom što je opet proučavao Neidhardt.
izgubiće se čovjek :mrgreen:
nego ima li neko u šteku kakvih fotki svrzine kuće, pa da mu iskombinujemo, sa ovim tlocrtima koje ću skenirati, materijal za tu mAketu :P
User avatar
Zeleni most
Posts: 754
Joined: 01/11/2013 21:18

#37 Re: Bosanska stara kuca

Post by Zeleni most »

Banja Luka

Image

Image
User avatar
Zeleni most
Posts: 754
Joined: 01/11/2013 21:18

#38 Re: Bosanska stara kuca

Post by Zeleni most »

Image

Maglaj, Huzeirbegov konak
User avatar
Zeleni most
Posts: 754
Joined: 01/11/2013 21:18

#39 Re: Bosanska stara kuca

Post by Zeleni most »

Image

Bosanska kuća, muzej u Gradišču
User avatar
Zeleni most
Posts: 754
Joined: 01/11/2013 21:18

#40 Re: Bosanska stara kuca

Post by Zeleni most »

Image

Image

Image

HASAN PAŞA HANI
Diyarbakır, Turska


(Nema veze sa bosanskom starom kucom, ali da stavim pod umjetnost i kulturu :D )
User avatar
zforumas
Posts: 8615
Joined: 25/10/2016 20:35

#41 Re: Bosanska stara kuca

Post by zforumas »

Eminagica konak, Tesanj

ImageImage
User avatar
Zeleni most
Posts: 754
Joined: 01/11/2013 21:18

#42 Re: Bosanska stara kuca

Post by Zeleni most »

Image

B.Luka
User avatar
Zeleni most
Posts: 754
Joined: 01/11/2013 21:18

#43 Re: Bosanska stara kuca

Post by Zeleni most »

Image

Banja Luka
Kod Arnaudije dok još nije bilo Tranzita
User avatar
Zeleni most
Posts: 754
Joined: 01/11/2013 21:18

#44 Re: Bosanska stara kuca

Post by Zeleni most »

Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
Zeleni most
Posts: 754
Joined: 01/11/2013 21:18

#45 Re: Bosanska stara kuca

Post by Zeleni most »

Image

Image

Image
User avatar
Zeleni most
Posts: 754
Joined: 01/11/2013 21:18

#46 Re: Bosanska stara kuca

Post by Zeleni most »

Image

Banja Luka (nazalost prodano i sruseno)
User avatar
Zeleni most
Posts: 754
Joined: 01/11/2013 21:18

#47 Re: Bosanska stara kuca

Post by Zeleni most »

Image

Image
Image

Image

Image

Image

Banja Luka
User avatar
Zeleni most
Posts: 754
Joined: 01/11/2013 21:18

#48 Re: Bosanska stara kuca

Post by Zeleni most »

Image
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#49 Re: Bosanska stara kuca

Post by Haris.ba »

Ima li neko da objasni u čemu je fazon pa je ova vrsta kuće/objekta ugodna oku. Zlatni rez, proporcije?
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#50 Re: Bosanska stara kuca

Post by belfy »

Zeleni most wrote: 28/04/2021 00:11 Image
ovo vise lici na nesto iz Spanije dok je bila pod Otomanima. ne znam niti jednu od starih Bosanskih kuca gdje su krovovi bili viseslojni i "razbacani"... tradicionalni Bosanski krov je "na cetiri vode". cak i ovaj dio trijema sa lukovima mislim da je nepoznat u gradnji bosanskih kuca...
Post Reply