Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Zeljocity
Posts: 155
Joined: 18/04/2011 14:35

#26 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by Zeljocity »

Ludzak wrote:
Zeljocity wrote:
Ludzak wrote:Manite nas više tih vjerskih bogomolja. Imamo ih više nego vjernika. Dajte nam bolnice, firme, stručnjake, inženjere, doktore...
dajte nam prosperitet. Crkve i dzamije nam to nece podariti.
Dzamije i ostale bogomolje vecinom grade ljui iz svog dzepa, znaci skupe se pare pa se to gradi osim ako nije neki zasticeni spomenik i sl. znaci vrlo rijetko kad tu drzava da svoj novac. Na kraju krajeva te bogomolje su jedno od rijetkih mjesta u ovom svijetu gdje se covjek bar za tren moze skloniti od vulgarnosti ovog svijeta i cuti po neku finu rijec.
Znači ljudima nije stalo do egzistencije, nego do raznih bogomolja.

Imamo li mi ijednog poznatog inženjera ? I ako ga imamo onda su to većinom inžinjeri koji su se školovali u drugim državama i rade u njoj. Škole nam propadaju, zlosatavljaju nam djecu, kriminal na sve strane, korupcija na sve strane, a mi palamudimo kako ćemo crkvu nazvati. Da se država očituje po bogomoljama, mi bi po tom pitanju bili prvi u svijetu.
Citaj molim te sta pisem, to sto ti navodis je STVAR DRZAVE a to sto se u dzamiji skuplja sargija za izgradnju druge dzamije pa ko to moze zabraniti?? Znaci rijetko kad drzava izdvoji novac za bogomolju izuzetak su bogomolje koje su proglasene kao historijsko naslijedze. Ulaganje u skolstvo, prevenciju korupcije, prevenciju maloljetnog nasilja itd.. je stvar drzave i tu drzava mora da agira.
User avatar
Ludzak
Posts: 5482
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#27 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by Ludzak »

Zeljocity wrote:
Citaj molim te sta pisem, to sto ti navodis je STVAR DRZAVE a to sto se u dzamiji skuplja sargija za izgradnju druge dzamije pa ko to moze zabraniti?? Znaci rijetko kad drzava izdvoji novac za bogomolju izuzetak su bogomolje koje su proglasene kao historijsko naslijedze. Ulaganje u skolstvo, prevenciju korupcije, prevenciju maloljetnog nasilja itd.. je stvar drzave i tu drzava mora da agira.
Čitaj šta ti ja pišem.
Znači naš narod bi radije ulagao za bogomolje, nego za prosperitet.

Zapravo, u to sam se i uvjerio čim ste glasali za Bakira, Dodika i Čovića.
Zeljocity
Posts: 155
Joined: 18/04/2011 14:35

#28 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by Zeljocity »

Ludzak wrote:
Zeljocity wrote:
Citaj molim te sta pisem, to sto ti navodis je STVAR DRZAVE a to sto se u dzamiji skuplja sargija za izgradnju druge dzamije pa ko to moze zabraniti?? Znaci rijetko kad drzava izdvoji novac za bogomolju izuzetak su bogomolje koje su proglasene kao historijsko naslijedze. Ulaganje u skolstvo, prevenciju korupcije, prevenciju maloljetnog nasilja itd.. je stvar drzave i tu drzava mora da agira.
Čitaj šta ti ja pišem.
Znači naš narod bi radije ulagao za bogomolje, nego za prosperitet.

Zapravo, u to sam se i uvjerio čim ste glasali za Bakira, Dodika i Čovića.

Sta sad igramo se izvrtanja rijeci itd..??? Narod se bori radi placa porez od tog poreza drzava treba da se pobrine za mnoge stvari ali eto hajde valjda narod treba skupljati sargiju i za otvaranje firmi?? Ma daj molim te. Drzava ne daje pare za bogomolje iako pare dobija od naroda i sad ljude treba napadat sto podrzavaju izgradnju bogomolja. Bezveze mi to dodje druze, bez uvrede ali fakat bezveze.
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#29 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by ABH017 »

Zeljocity wrote:
Ludzak wrote:
Zeljocity wrote:
Citaj molim te sta pisem, to sto ti navodis je STVAR DRZAVE a to sto se u dzamiji skuplja sargija za izgradnju druge dzamije pa ko to moze zabraniti?? Znaci rijetko kad drzava izdvoji novac za bogomolju izuzetak su bogomolje koje su proglasene kao historijsko naslijedze. Ulaganje u skolstvo, prevenciju korupcije, prevenciju maloljetnog nasilja itd.. je stvar drzave i tu drzava mora da agira.
Čitaj šta ti ja pišem.
Znači naš narod bi radije ulagao za bogomolje, nego za prosperitet.

Zapravo, u to sam se i uvjerio čim ste glasali za Bakira, Dodika i Čovića.

Sta sad igramo se izvrtanja rijeci itd..??? Narod se bori radi placa porez od tog poreza drzava treba da se pobrine za mnoge stvari ali eto hajde valjda narod treba skupljati sargiju i za otvaranje firmi?? Ma daj molim te. Drzava ne daje pare za bogomolje iako pare dobija od naroda i sad ljude treba napadat sto podrzavaju izgradnju bogomolja. Bezveze mi to dodje druze, bez uvrede ali fakat bezveze.
Pa niko nikom ne brani da prostre sergiju ispred neke dvorane, kluba, puba, na raskrsnici i prikuplja pare za izgradnju fabrike. Najlakše je na forumu glumiti nekakvog zabrinutog građanina i napadati druge zašto mi/nam nešto ne obezbijede.
Kako glupo zvuči pokušaj sukobljavanja bogomolja vs. fabrika. Kao da se iz budžeta odvajaju pare za gradnju bogomolja. Ja bih prvi bio protiv toga.
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#30 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by Ali Kemal »

ABH017 wrote:Kako glupo zvuči pokušaj sukobljavanja bogomolja vs. fabrika. Kao da se iz budžeta odvajaju pare za gradnju bogomolja. Ja bih prvi bio protiv toga.
Uopste nije glupo poredjenje. Sve vjerske zajednice imaju prihode, jer naplacuju svoje usluge, porez ne placaju normalno.
Daje im se najkvalitetnije gradsko zemljiste, upletene su u vlast, drzava je klerno-nacionalisticka, da Bog sacuva. :oops:
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#31 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by ABH017 »

Ali Kemal wrote:
ABH017 wrote:Kako glupo zvuči pokušaj sukobljavanja bogomolja vs. fabrika. Kao da se iz budžeta odvajaju pare za gradnju bogomolja. Ja bih prvi bio protiv toga.
Uopste nije glupo poredjenje. Sve vjerske zajednice imaju prihode, jer naplacuju svoje usluge, porez ne placaju normalno.
Daje im se najkvalitetnije gradsko zemljiste, upletene su u vlast, drzava je klerno-nacionalisticka, da Bog sacuva. :oops:
Koliko npr. zemljišta država BiH daje IZ-i?
Bolan ako je arap otvorio centar u sred Sarajeva, to nije vlasništvo religijske zajednice, već jednog čovjeka.
S druge strane, ako neko uvakufi svoje privatno zemljište, kakve to veze ima sa državom?
Laž je da vjerske zajednice ne plaćaju porez.
Nije religijska zajednica zadužena za gradnju fabrika, već država. A ako ti IZ gledaš kroz Bakira, onda promijeni dioptriju.
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#32 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by ABH017 »

Na kraju krajeva, stalno zaboravljate da i vjernicima trebaju fabrike. I vjernicima trebaju radna mjesta. Ali nismo toliko blentavi da ih tražimo od vjerskih službenika. Hodžino je da drži džamiju i klanja, i da usmjeri djecu, koja dođu u džamiju, kako treba. Neće ti vjerski službenik doći na vrata da ti vazi, ni da ti uzima pare, pa mi nije jasno zašto vam toliko smetaju bogomolje.
Oni uzimaju pare samo od vjernika.
Zašto ih se onda plašite?
Kad je tebi, Ali Kemal, ili Ludzak, neki vjerski službenik uzeo pare? Nemojte ubrajati, ako ste vi njih zvali za nešto.
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#33 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by ABH017 »

Ludzak wrote:
Zeljocity wrote:
Citaj molim te sta pisem, to sto ti navodis je STVAR DRZAVE a to sto se u dzamiji skuplja sargija za izgradnju druge dzamije pa ko to moze zabraniti?? Znaci rijetko kad drzava izdvoji novac za bogomolju izuzetak su bogomolje koje su proglasene kao historijsko naslijedze. Ulaganje u skolstvo, prevenciju korupcije, prevenciju maloljetnog nasilja itd.. je stvar drzave i tu drzava mora da agira.
Čitaj šta ti ja pišem.
Znači naš narod bi radije ulagao za bogomolje, nego za prosperitet.

Zapravo, u to sam se i uvjerio čim ste glasali za Bakira, Dodika i Čovića.
Evo ja glasao za Dennisa Gratza i smatram ga svojim bratom. I opet ću ako Bog da, in ša Allah.

https://bs.m.wikipedia.org/wiki/Dennis_Gratz

I šta je tebe briga gdje neko drugi želi da ulaže novac? Da neće vjernici pitati tebe šta da rade sa svojim novcem?
Zabrinjavajuća je nečija opčinjenost tuđim novčanikom i džepom, tuđim životom i brigama.

A sad ti meni odgovori zašto nemamo više Dennisa u parlamentu?
Iako to nije tema ove emisije.
Zeljocity
Posts: 155
Joined: 18/04/2011 14:35

#34 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by Zeljocity »




Milorad Tomanić o kanonu iz 451. g. - koja crkva može biti autokefalna

https://www.youtube.com/watch?v=-iCP-fH9ZYs

Znaci ako sam ja ovo dobro razumio Spc NEMA znaci NEMA jurisdikciju u Bosni?? Evo perfektan razlog za osnivanje bosanske pravoslavne crkve :bih:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#35 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by fatamorgana »

Zeljocity wrote:


Milorad Tomanić o kanonu iz 451. g. - koja crkva može biti autokefalna

https://www.youtube.com/watch?v=-iCP-fH9ZYs

Znaci ako sam ja ovo dobro razumio Spc NEMA znaci NEMA jurisdikciju u Bosni?? Evo perfektan razlog za osnivanje bosanske pravoslavne crkve :bih:
Ima pravoslavna crkva kod ekonomije, al nemoj greškom da uđeš u katedralu, blizu su! :lol:
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#36 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by patriot_1 »

O tome trebaju odlučiti bosanski pravoslavci a ne nitko drugi!
S obzirom koliko su navezani na Srbiju,sumnjam da je to moguće!
User avatar
XXS
Posts: 1702
Joined: 29/11/2009 19:32

#37 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by XXS »

Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?
Jedan mali problem sa ovom incijativom.
Bosnjaci bi morali ici u ovu crkvu jer bi bez njih zjapila prazna.
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#38 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by kritichar »

Problem je što ne možeš naći pravoslavca koji voli Bosnu. Iako mu je čitava loza bosanska, iako možda nije ni vidio Srbije, Srbija je njemu jedina domovina.
A Srbi koji vole Bosnu su uglavnom ljevičari.
User avatar
sinuhe
Posts: 11483
Joined: 03/06/2011 11:33

#39 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by sinuhe »

Kod Srba najcesce zene idu u crkvu dok muskarcima smeta pop, kazu ne valja :?
Pa eto jedino da neko privuce srpskog muskarca u BPC -muska crkva.
radostan dan
Posts: 27092
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#40 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by radostan dan »

Sveti Pipoje, moj skromni prijedlog za prvog sveca BPC, u spomen na jednog od prvih inicijatora osnivanja pomenute crkve, ovdje na forumu...
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#41 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by sabina1 »

radostan dan wrote:Sveti Pipoje, moj skromni prijedlog za prvog sveca BPC, u spomen na jednog od prvih inicijatora osnivanja pomenute crkve, ovdje na forumu...
Odakle ovoj crkvi :
- imovina
- sveštenstvo
- vjernici
?

Možda bi pomenuti Pipoje imao odgovor.
radostan dan
Posts: 27092
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#42 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by radostan dan »

sv. Pipoje ima odgovor, samo se signal gubi povremeno...
emric
Posts: 1211
Joined: 21/03/2018 18:03

#43 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by emric »

Nakon Ukrajinske Pravoslavne Crkve, red je da zaživi i Bosanska Pravoslavna Crkva. SPC je pravoslavcima u Bosni nanijela mnogo zla.
radostan dan
Posts: 27092
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#44 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by radostan dan »

emric wrote:Nakon Ukrajinske Pravoslavne Crkve, red je da zaživi i Bosanska Pravoslavna Crkva. SPC je pravoslavcima u Bosni nanijela mnogo zla.

:thumbup:
srećom, tu je bila katolička, da ih oboži i umnoži.
radostan dan
Posts: 27092
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#45 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by radostan dan »

željko komšić multipraktik
radostan dan
Posts: 27092
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#46 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by radostan dan »

može želja sve....
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#47 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by insomnia78 »

Auh
NAJVEĆI RASKOL PRAVOSLAVLJA Ruska pravoslavna crkva prekida odnose sa Carigradom http://www.blic.rs/41qr6f1
vjecnikomentator
Posts: 74
Joined: 08/10/2018 01:39

#48 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by vjecnikomentator »

insomnia78 wrote:Auh
NAJVEĆI RASKOL PRAVOSLAVLJA Ruska pravoslavna crkva prekida odnose sa Carigradom http://www.blic.rs/41qr6f1
:lol: :lol: :lol: Šta ti je politika. Preko noći zamrziš brata, mijenjate religiju, crkvu, šta god. :run: :run: :run:
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#49 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by high_volume »

emric wrote:Nakon Ukrajinske Pravoslavne Crkve, red je da zaživi i Bosanska Pravoslavna Crkva. SPC je pravoslavcima u Bosni nanijela mnogo zla.
Čini se da svaka Crkva ima svog boga :-)
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#50 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by dr.gog »

Zeljocity wrote:Bas kao sto i naslov teme glasi iznesite svoje misljenje. Da li bi u BIH trebalo osnovati Bosansku pravoslavnu crkvu za koju vec na Facebooku vidim da ima osnovana grupa, doduse nije otvorena za sve pa nisam uspio puno ni istraziti ili ne? Zasto? Prednosti ili nedostatci jednog takvog cina? Potencijalni problemi?
Religijska fantazija u dobu bezobličnih društvenih mreža. Onaj ko prouči temeljne vrijednosti ortodoksnog kršćanstva, i osjeća se kršćaninom, dobro zna da je stavljanje prefiksa obična demagogija i zloupotreba. Zašto? Pa zato što je sam Kristov nauk nadnacionalan, kakav bi trebao biti i nauk svake istinske monoteističke zajednice. To je moje mišljenje, lični stav na osnovu naučenog i pročitanog. Ko misli drugačije, ima slobodnu volju, neka bude gdje mu je komotno. Ako vjeruje u Boga, kao i ja, ionako njemu prepuštamo suđenje. A razum nam je dat na dar, i trebamo ga koristiti.
Ne treba se svađati i prepirati, niti drugome naturati svoje poimanje, niti unižavati nekoga jer vjeruje ili ne vjeruje.

Da sam funkcioner, i da mi dođe neko sa zahtjevom registraciju javnog djelovanja te crkve, ja bih odobrio. Svakom svoje.
Post Reply