Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Zeljocity
Posts: 155
Joined: 18/04/2011 14:35

#1 Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by Zeljocity »

Bas kao sto i naslov teme glasi iznesite svoje misljenje. Da li bi u BIH trebalo osnovati Bosansku pravoslavnu crkvu za koju vec na Facebooku vidim da ima osnovana grupa, doduse nije otvorena za sve pa nisam uspio puno ni istraziti ili ne? Zasto? Prednosti ili nedostatci jednog takvog cina? Potencijalni problemi?
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#2 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by ABH017 »

Nema šanse. Kler i nacionalističke pravoslavne elite su u posljednjem ratu izbrisale prefiks bosanski iz svega postojećeg. Čak su i prvenstveni naziv Srpska Republika Bosna i Hercegovina skratili na Republika Srpska. Izbrisano je sve što bi moglo podsjećati na Bosansko ili se dovoditi u konotaciju nečeg zajedničkog sa druga dva naroda u BiH. Povratak naziva BPC, a posebno odvajanje od SPC je, za sad, u ovakvim društveno-političkim odnosima, prosto nemoguće.
Koliko sam mogao da vidim, ta grupa na fb ima 13 članova, što samo po sebi pokazuje koliki je interes za istim.
Zeljocity
Posts: 155
Joined: 18/04/2011 14:35

#3 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by Zeljocity »

Pa vidis nisi daleko od istine medjutim ja vjerujem da bi u pocetku to bila jako mala crkva da se tako izjasnim ali da bi vremenom mogla preuzet primat od spc-ea u BIH ali ovdje mislim na period od par generacija. Vjerujem da bi se ljudi poceli razmisljati u smislu zivim u BIH, BIH je moja domovina zasto ne bpc?
User avatar
malamirha
Posts: 180
Joined: 29/03/2015 20:45

#4 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by malamirha »

Zeljocity wrote:Pa vidis nisi daleko od istine medjutim ja vjerujem da bi u pocetku to bila jako mala crkva da se tako izjasnim ali da bi vremenom mogla preuzet primat od spc-ea u BIH ali ovdje mislim na period od par generacija. Vjerujem da bi se ljudi poceli razmisljati u smislu zivim u BIH, BIH je moja domovina zasto ne bpc?
neki ni ne znaju da će postati bošnjaci katoličke, pravoslavne vjeroispovijesti. :lol:
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#5 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by Tesla10 »

Ima li neko link od te grupe?
Zeljocity
Posts: 155
Joined: 18/04/2011 14:35

#6 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by Zeljocity »

Tesla10 wrote:Ima li neko link od te grupe?

https://www.facebook.com/groups/37265929605/?fref=ts ali je zatvorena grupa znaci moras postati clan grupe da bi vidjeo o cemu tamo diskutuju.
Zeljocity
Posts: 155
Joined: 18/04/2011 14:35

#7 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by Zeljocity »

malamirha wrote:
Zeljocity wrote:Pa vidis nisi daleko od istine medjutim ja vjerujem da bi u pocetku to bila jako mala crkva da se tako izjasnim ali da bi vremenom mogla preuzet primat od spc-ea u BIH ali ovdje mislim na period od par generacija. Vjerujem da bi se ljudi poceli razmisljati u smislu zivim u BIH, BIH je moja domovina zasto ne bpc?
neki ni ne znaju da će postati bošnjaci katoličke, pravoslavne vjeroispovijesti. :lol:
Zaobidzi nas sa bezze komentarima. Hvala.
User avatar
malamirha
Posts: 180
Joined: 29/03/2015 20:45

#8 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by malamirha »

Zeljocity wrote:
malamirha wrote:
Zeljocity wrote:Pa vidis nisi daleko od istine medjutim ja vjerujem da bi u pocetku to bila jako mala crkva da se tako izjasnim ali da bi vremenom mogla preuzet primat od spc-ea u BIH ali ovdje mislim na period od par generacija. Vjerujem da bi se ljudi poceli razmisljati u smislu zivim u BIH, BIH je moja domovina zasto ne bpc?
neki ni ne znaju da će postati bošnjaci katoličke, pravoslavne vjeroispovijesti. :lol:
Zaobidzi nas sa bezze komentarima. Hvala.
ne moze biti bezvezniji od vasih. :D
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by Truba »

fino pređete na pravoslavlje pa osnujte svoju crkvu i čekajte priznanje svih ostalih pravoslavnih crkava
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#10 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by Tesla10 »

Neki od članova grupe su vidim i dalje u "onom fazonu". Mada je grupa zanimljiva mora se priznati. Ima potencijal.
Seawolf
Posts: 7727
Joined: 14/06/2012 22:59

#11 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by Seawolf »

A ko je potencijalna "klijentela" te B.P.C, ovdje u BIH?

Ako je neko stanovnik BIH i pri tome je vjernik pravoslavac, ne vjerujem da ima potrebu da izlazi iz S.P.C, koja je sasvim dobro (zlobnici bi rekli i predobro) organizovana u BIH, i prelazi u neku drugu pravoslavnu crkvu. Svoju djecu takav vaspitava u istome duhu, pa će i oni po krštenju ostati pripadnici S.P.C, ili će protivno volji svojih roditelja, primiti islam, ili biti džedaji, agnostici, ateisti, pa ni takvima ne treba nova pravoslavna crkva.

Ako je neko rođen i odrastao odgojen u ateizmu, teško da će postati sljedbenikom neke od postojećih religijskih zajednica, a pogotovu neke nove pravoslavne crkve.

Dakle, sveštenstvo za službovanje u novoj pravoslavnoj (ili bili kojoj) crkvi bi se našlo, ali vjernici teško.
Zeljocity
Posts: 155
Joined: 18/04/2011 14:35

#12 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by Zeljocity »

Seawolf wrote:A ko je potencijalna "klijentela" te B.P.C, ovdje u BIH?

Ako je neko stanovnik BIH i pri tome je vjernik pravoslavac, ne vjerujem da ima potrebu da izlazi iz S.P.C, koja je sasvim dobro (zlobnici bi rekli i predobro) organizovana u BIH, i prelazi u neku drugu pravoslavnu crkvu. Svoju djecu takav vaspitava u istome duhu, pa će i oni po krštenju ostati pripadnici S.P.C, ili će protivno volji svojih roditelja, primiti islam, ili biti džedaji, agnostici, ateisti, pa ni takvima ne treba nova pravoslavna crkva.

Ako je neko rođen i odrastao odgojen u ateizmu, teško da će postati sljedbenikom neke od postojećih religijskih zajednica, a pogotovu neke nove pravoslavne crkve.

Dakle, sveštenstvo za službovanje u novoj pravoslavnoj (ili bili kojoj) crkvi bi se našlo, ali vjernici teško.
Pa ne znas nikad, kazem u pocetku bi to bila mala vjerska zajednica ali vjerujem da na duze staze moze i potisnut srpsku pravoslavnu crkvu. Mislim ni spc u BIH nije jos napunio 100god. Spc se u BIH pod tim imenom osniva tek 1920god.
Zeljocity
Posts: 155
Joined: 18/04/2011 14:35

#13 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by Zeljocity »

Seawolf wrote:A ko je potencijalna "klijentela" te B.P.C, ovdje u BIH?

Ako je neko stanovnik BIH i pri tome je vjernik pravoslavac, ne vjerujem da ima potrebu da izlazi iz S.P.C, koja je sasvim dobro (zlobnici bi rekli i predobro) organizovana u BIH, i prelazi u neku drugu pravoslavnu crkvu. Svoju djecu takav vaspitava u istome duhu, pa će i oni po krštenju ostati pripadnici S.P.C, ili će protivno volji svojih roditelja, primiti islam, ili biti džedaji, agnostici, ateisti, pa ni takvima ne treba nova pravoslavna crkva.

Ako je neko rođen i odrastao odgojen u ateizmu, teško da će postati sljedbenikom neke od postojećih religijskih zajednica, a pogotovu neke nove pravoslavne crkve.

Dakle, sveštenstvo za službovanje u novoj pravoslavnoj (ili bili kojoj) crkvi bi se našlo, ali vjernici teško.
Ja znam samo da bih volio imati tu mogucnost. 100% sam ubjedjen da ima pravoslavaca a i katolika u Bosni koji se ne osjecaju niti srbima niti hrvatima nego bosancima tako da i to treba uzeti u obzir. Prefiks srpska se pravoslavnoj crkvi u BIH dodaje tek 1920god. tako da nije to bas tako davno bilo zar ne?
Last edited by Zeljocity on 08/01/2016 18:45, edited 1 time in total.
Zeljocity
Posts: 155
Joined: 18/04/2011 14:35

#14 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by Zeljocity »

Tesla10 wrote:Neki od članova grupe su vidim i dalje u "onom fazonu". Mada je grupa zanimljiva mora se priznati. Ima potencijal.

Suskalo se o bosanskoj pravoslavnoj crkvi vec prije par godina mozda skoro i 10 ali izgleda da nije daleko odmaklo od tad pa do danas.

Malo proguglah pa naletih na ovo http://www.crkvabosanska.org/
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#15 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by Kikibombona »

Pa prvo bi Srbi trebali zamijeniti srpstvo sa bosanstvom da bi 'bosanska crkva' imala smisla. Ko ima makar mali kontakt sa realnoscu jasno mu je da ce prije krscanstvo izumrijeti nego ce se to desiti.

Ova prica me podsjeca na Islamsku zajednicu Srbije koju vecina muslimana u drzavi Srbiji smatra kao nakaradu koja veze sa vjerom nema.

Moze se i ovdje napraviti slican frankenstajn od crkve, ali ne vidim ko ce od toga imati koristi?
Saul Alvarez
Posts: 258
Joined: 15/07/2015 09:27

#16 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by Saul Alvarez »

Zeljocity wrote:
Tesla10 wrote:Neki od članova grupe su vidim i dalje u "onom fazonu". Mada je grupa zanimljiva mora se priznati. Ima potencijal.

Suskalo se o bosanskoj pravoslavnoj crkvi vec prije par godina mozda skoro i 10 ali izgleda da nije daleko odmaklo od tad pa do danas.

Malo proguglah pa naletih na ovo http://www.crkvabosanska.org/
Trebalo bi nakon 600 godina ponovo osnovati Crkvu Bosansku.
Pa da se muslimani, katolici i pravoslavci vrate u pradjedovsku vjeru. :-D
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#17 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by Truba »

zasto sesto
ajmo se vratiti u vrijeme pokrstavanja slavena
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#18 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by ABH017 »

Black swan wrote:zasto sesto
ajmo se vratiti u vrijeme pokrstavanja slavena
Neki još uvijek i žive u tom periodu.
Zeljocity
Posts: 155
Joined: 18/04/2011 14:35

#19 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by Zeljocity »

Kikibombona wrote:Pa prvo bi Srbi trebali zamijeniti srpstvo sa bosanstvom da bi 'bosanska crkva' imala smisla. Ko ima makar mali kontakt sa realnoscu jasno mu je da ce prije krscanstvo izumrijeti nego ce se to desiti.

Ova prica me podsjeca na Islamsku zajednicu Srbije koju vecina muslimana u drzavi Srbiji smatra kao nakaradu koja veze sa vjerom nema.

Moze se i ovdje napraviti slican frankenstajn od crkve, ali ne vidim ko ce od toga imati koristi?
Zasto bi to bilo kako ti kazes frankestajna od crkve?? Niko nebi silio nekoga ko je clan spc da predje u bosansku pravoslavnu crkvu. Jednostavno kazem ima ljudi koji su pravoslavci ali se ne osjecaju srbima i treba i dati alternativu.
Zeljocity
Posts: 155
Joined: 18/04/2011 14:35

#20 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by Zeljocity »

Saul Alvarez wrote:
Zeljocity wrote:
Tesla10 wrote:Neki od članova grupe su vidim i dalje u "onom fazonu". Mada je grupa zanimljiva mora se priznati. Ima potencijal.

Suskalo se o bosanskoj pravoslavnoj crkvi vec prije par godina mozda skoro i 10 ali izgleda da nije daleko odmaklo od tad pa do danas.

Malo proguglah pa naletih na ovo http://www.crkvabosanska.org/
Trebalo bi nakon 600 godina ponovo osnovati Crkvu Bosansku.
Pa da se muslimani, katolici i pravoslavci vrate u pradjedovsku vjeru. :-D
Pa po prilozenom linku crkva bosanska je izgleda obnovljena eh sad ako neko ima vise info neka podjeli sa nama.
User avatar
gospodja profiterka
Posts: 1516
Joined: 11/03/2015 22:25
Location: Tamo gdje mi nije mjesto

#21 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by gospodja profiterka »

Zeljocity wrote:
Kikibombona wrote:Pa prvo bi Srbi trebali zamijeniti srpstvo sa bosanstvom da bi 'bosanska crkva' imala smisla. Ko ima makar mali kontakt sa realnoscu jasno mu je da ce prije krscanstvo izumrijeti nego ce se to desiti.

Ova prica me podsjeca na Islamsku zajednicu Srbije koju vecina muslimana u drzavi Srbiji smatra kao nakaradu koja veze sa vjerom nema.

Moze se i ovdje napraviti slican frankenstajn od crkve, ali ne vidim ko ce od toga imati koristi?
Zasto bi to bilo kako ti kazes frankestajna od crkve?? Niko nebi silio nekoga ko je clan spc da predje u bosansku pravoslavnu crkvu. Jednostavno kazem ima ljudi koji su pravoslavci ali se ne osjecaju srbima i treba i dati alternativu.
Nema baš. Oni koji su religiozni, koje zanima vjera i prakticiraju je dovoljno da im treba ikakva crkva, obično imaju i izgrađen nacionalni identitet. Onima koji nisu vjernici obično ni nacionalni osjećaj nije pretjerano izražen, ali im ne treba nikakva crkva. Naprosto nisu vjernici. Tako da nikakva BPC nema perspektivu osim, kako neko gore reče, ako neki Bosanci pređu na pravoslavlje pa osnuju svoju crkvu i pričekaju jedno 300-400 godina da ih priznaju ostale autokefalne crkve (što je preduvjet legitimiteta u IPC-u).
User avatar
Ludzak
Posts: 5488
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#22 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by Ludzak »

Manite nas više tih vjerskih bogomolja. Imamo ih više nego vjernika. Dajte nam bolnice, firme, stručnjake, inženjere, doktore...
dajte nam prosperitet. Crkve i dzamije nam to nece podariti.
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#23 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by ABH017 »

Ludzak wrote:Manite nas više tih vjerskih bogomolja. Imamo ih više nego vjernika. Dajte nam bolnice, firme, stručnjake, inženjere, doktore...
dajte nam prosperitet. Crkve i dzamije nam to nece podariti.
Eh baš je forum, i to pdf religija, pravo mjesto za apele za izgradnju fabrika, bolnica, za pokretanje industrijske revolucije, a za zanemarivanje bogomolja.
Pa na kojem mjestu, na kojem pdf-u onda, da se piše o bogomoljama, religiji, vjeri?
Ako religija, crkve i džamije neće podariti prosperitet, koja je svrha tražiti ga ovdje?
Zeljocity
Posts: 155
Joined: 18/04/2011 14:35

#24 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by Zeljocity »

Ludzak wrote:Manite nas više tih vjerskih bogomolja. Imamo ih više nego vjernika. Dajte nam bolnice, firme, stručnjake, inženjere, doktore...
dajte nam prosperitet. Crkve i dzamije nam to nece podariti.
Dzamije i ostale bogomolje vecinom grade ljui iz svog dzepa, znaci skupe se pare pa se to gradi osim ako nije neki zasticeni spomenik i sl. znaci vrlo rijetko kad tu drzava da svoj novac. Na kraju krajeva te bogomolje su jedno od rijetkih mjesta u ovom svijetu gdje se covjek bar za tren moze skloniti od vulgarnosti ovog svijeta i cuti po neku finu rijec.
User avatar
Ludzak
Posts: 5488
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#25 Re: Bosanska pravoslavna crkva? Da ili ne?

Post by Ludzak »

Zeljocity wrote:
Ludzak wrote:Manite nas više tih vjerskih bogomolja. Imamo ih više nego vjernika. Dajte nam bolnice, firme, stručnjake, inženjere, doktore...
dajte nam prosperitet. Crkve i dzamije nam to nece podariti.
Dzamije i ostale bogomolje vecinom grade ljui iz svog dzepa, znaci skupe se pare pa se to gradi osim ako nije neki zasticeni spomenik i sl. znaci vrlo rijetko kad tu drzava da svoj novac. Na kraju krajeva te bogomolje su jedno od rijetkih mjesta u ovom svijetu gdje se covjek bar za tren moze skloniti od vulgarnosti ovog svijeta i cuti po neku finu rijec.
Znači ljudima nije stalo do egzistencije, nego do raznih bogomolja.

Imamo li mi ijednog poznatog inženjera ? I ako ga imamo onda su to većinom inžinjeri koji su se školovali u drugim državama i rade u njoj. Škole nam propadaju, zlosatavljaju nam djecu, kriminal na sve strane, korupcija na sve strane, a mi palamudimo kako ćemo crkvu nazvati. Da se država očituje po bogomoljama, mi bi po tom pitanju bili prvi u svijetu.
Post Reply