"Bosanska knjiga mrtvih", 95.940 imena ubijenih i nestalih

User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#26 Re: "Bosanska knjiga mrtvih", 95.940 imena ubijenih i nestal

Post by nosara »

Kada imamo imena onda je to kraj zloupotreba i manipulacija.
Svaka cast, Tokaca...
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#27 Re: "Bosanska knjiga mrtvih", 95.940 imena ubijenih i nestal

Post by Banksy »

drunken tiger wrote:
Tokača je plaćenik koji radi u interesu drugih država i više politike iz vana. Rezultate njegovih "istraživanja" koristila je odbrana Srbije kada ih je BiH tužila. Treba li reći da su dobro iskoristili te "podatke". DIC=smijurija za ozbiljan naučni rad.
Apsolutno.
Kako je za ''nas'' u ratu štimao brojeve i dodavao nule, tako ih sad, za neke nove nalogodavce, oduzima.
Vrlo je važno imati brojeve i tačne podatke, ali teško da je on taj koji ih može dati.


... oni koji navode Tokacu kao nepristrasnog istrazivaca ne pominju ili ne znaju da je isti bio na celu Drzavne komisija za prikupljanje cinjenica o ratnim zlocinima koja je osnovana odlukom ratnog Predsjednistva BiH koju je potpisao Alija Izetbegovic, 28. aprila 1992. godine. U vreme najzesce ratne propagande Tokaca i njegova komisija je lansirala propagandne cifre od skoro 300.000 pobijenih Muslimana sto su prenosili svi svetski mediji.

Danas kad je jasno da se ti podaci ne mogu nicim dokazati Tokaca je drasticno umanjio ukupan broj stradalih tokom rata u Bosni i Hercegovini 1992-1995.na oko 98.000, od toga Bosnjaka 66 000, a od te cifre oko 33 000 bosnjackih civila. Dakle, cifra je smanjena sa 300 000 na oko 33 000 sto je Tokaci odmah donelo epitet ''nepristrasnog'' istrazivaca, cak i kod srpskih medija.
Medjutim, oni koji su ga oznacavali kao nepristrasnog zaboravljali su da je cifru od 300 000 zrtava on sam lansirao.
Sem toga, ama bas niko nema uvida u metode rada Tokacinog instituta. Inicijativu REKOM-a za utvrdjivanje istine Tokaca je odbio.

Mirsad Tokača prijavljen zbog pronevjere stranih donacija

04.03.2010

Vlade Norveške, Švicarske i Švedske uputile su prošlog petka Tužilaštvu BiH krivičnu prijavu protiv direktora Istraživačko-dokumentacionog centra (IDC) Mirsada Tokače zbog pronevjere velikog iznosa donatorskih sredstava koja je IDC primao po osnovu projekata finansiranih iz tih zemalja

Prijava je, upućena u tajnosti, putem ambasada Norveške, Švicarske i Švedske u Sarajevu. Ovu informaciju sinoć je potvrdio i Bosse Hedberg, švedski ambasador u BiH.

"Obavljene su revizije trošenja finansijskih sredstava naše zemlje u IDC-u. Tom prilikom utvrđena je određena nekonzistentnost u računima, zbog čega smo odlučili sve prijaviti Tužilaštvu BiH. Smatramo da je situacija vrlo ozbiljna. Također, odlučili smo suspendirati saradnju sa IDC-om i gospodinom Tokačom do otklanjanja navedenih sumnji", rekao je Hedberg.

Ambasador nije mogao reći koliko je novca eventualno pronevjereno, ali je ponovio da je "stvar ozbiljna". Najavio je da će se Ambasada Švedske danas i službeno očitovati o ovom slučaju.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#28 Re: "Bosanska knjiga mrtvih", 95.940 imena ubijenih i nestal

Post by nosara »

Krivična prijava

Nudili su mi deal

Prije više od dvije godine protiv Vas su ambasade Švedske, Švicarske i Norveške podnijele krivičnu prijavu zbog navodnih nezakonitosti u utrošku donacija. Da li ste saslušavani od nadležnog tužilaštva i u kojoj fazi je postupak?

Meni je zaista neprijatno o tome govoriti ne zato što osjećam neki strah ili krivicu već zato što ja nikada nisam dobio nikakav poziv, niti sam imao ikakav razgovor. Znam vrlo dobro šta su procedure. Cilj uopće nije bio to. Cilj je bio da me se diskreditira i kompromitira, jer sam se ja na neki način našao između čekića i nakovnja. Nisam htio pristati na neke projekte koji su se odvijali u tom period. Ja sam ih napustio. To nije odgovaralo nekim stranim donatorima i ne odgovara im ni dan-danas. Ja sam očigledno žrtva jedne konstrukcije, jedne revizije koja je u potpunosti falsifikat. Finansijska policija je bila u IDC-u. Ljudi su dobili dokumentaciju i neka rade svoj posao. 20 godina se borim za vladavinu zakona. Sebe ne želim izuzeti od toga. Ako sam napravio neko krivično djelo, ako sam bilo šta uradio što se kosi sa zakonima ove zemlje, tu sam na dispoziciji. Nikakve ja za sebe ne tražim ni privilegije ni bilo šta drugo.

Ko vam je nudio deal?

Moji donatori, koji su kasnije podnijeli krivičnu prijavu i rekli su mi “nebitno je šta će biti, mi ćemo tebe kompromitovati”. U atmosferi u kojoj mi živimo, to je bilo jednostavno. Sutradan se, što bi se reklo, digao avaz, pišite ga malim slovima, “da sam ja pronevjerio milione”. Molim vas, ko god želi, ima uvid u moje račune, šta sam ja to imao od imovine, da li sam dobio od države stan sa 40 godina radnog staža, da li sam dobio od države neku nagradu zato što sam ovdje bio u ratu ili bilo kakvu materijalnu satisfakciju, šta sam imao od imovine prije rata, šta imam poslije, sve je to vidljivo.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#29 Re: "Bosanska knjiga mrtvih", 95.940 imena ubijenih i nestal

Post by Banksy »

Dakle ...
vlade Švedske, Švicarske i Norveške, koje daju donatorske milione Tokači, iznenada jednog dana odluče da njega, onoga kome daju milione, iz nekog nepoznatog, iracionalnog razloga, ''kompromitiraju''?

:mrgreen:

edit: vidi, nije važno što je krao, ili manje je važno što je krao ... važno je što je njegova vjerodostojnost, imajući u vidu njegovu prošlost, apsolutno nepostojeća ...
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#30 Re: "Bosanska knjiga mrtvih", 95.940 imena ubijenih i nestal

Post by nosara »

Banksy wrote:Dakle ...
vlade Švedske, Švicarske i Norveške, koje daju donatorske milione Tokači, iznenada jednog dana odluče da njega, onoga kome daju milione, iz nekog nepoznatog, iracionalnog razloga, ''kompromitiraju''?

:mrgreen:

edit: vidi, nije važno što je krao, ili manje je važno što je krao ... važno je što je njegova vjerodostojnost, imajući u vidu njegovu prošlost, apsolutno nepostojeća ...
Necemo tako... Ako je olajavan da je krao, a niko ga do danas nije ni pitao, a ne ispitao, nesto smrdi...

Njegova ratna nevjerodostojnost je kao i svaka druga iz tog perioda, u sluzbi defamacije neprijatelja... U ratu i ljubavi sve je dozvoljeno... :wink:
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#31 Re: "Bosanska knjiga mrtvih", 95.940 imena ubijenih i nestal

Post by Banksy »

nosara wrote:
Necemo tako... Ako je olajavan da je krao, a niko ga do danas nije ni pitao, a ne ispitao, nesto smrdi...

Njegova ratna nevjerodostojnost je kao i svaka druga iz tog perioda, u sluzbi defamacije neprijatelja... U ratu i ljubavi sve je dozvoljeno... :wink:
Haj' dobro ... :mrgreen:
User avatar
karanana
Posts: 47238
Joined: 26/02/2004 00:00

#32 Re: "Bosanska knjiga mrtvih", 95.940 imena ubijenih i nestal

Post by karanana »

opet kazem: diskreditujte tokacin rad na neki nacin....na primjer: navedite da je broj zrtava neke regije, nacije ili vojske slagao i lazirao.
onda mi nadjite vjerodostojnije i tacnije podatke pa da ga zajedno nabijemo nogom u guzicu.

svi nesto pricaju vakav je nakav je....a kad trazis alternativu, nema je ni blizu.
i zasto je cifra od 100.000 mala? mala u odnosu na sta? da je 300.000, da li bi nam bilo bolje?
Bane Coolin
Posts: 66
Joined: 21/01/2013 10:57

#33 Re: "Bosanska knjiga mrtvih", 95.940 imena ubijenih i nestal

Post by Bane Coolin »

ne može nekom ući u glavu, džaba pričaš
laprdaju uprazno, a kad ih pitaš za PROTUargumente, da DOKAŽU da to nije tačno........nula bodova
iz zadnje klupe
Posts: 936
Joined: 27/07/2012 18:10

#34 Re: "Bosanska knjiga mrtvih", 95.940 imena ubijenih i nestal

Post by iz zadnje klupe »

Titova Jugoslavija nadobijala stotine miliona dolara od Njemačke na osnovu prenapuhanih ratnih zrtava (NJemacka placala i za zrtve tzv"bratoubilackih ratova" tj. ustase vs. cetnici vs. zeleni kadar ).

Ogroman je to biznis, ja ne znam Tokaču, ne znam koliko je vjerodostojan, ali de nek se neko nadje organizovano da ga bar djelimicno demantuje vjerodostojnim podacima, pa da ga zajedno pljujemo....

Inače i u svijetu je to vrlo osjetljiva tema...

Moglo bi se, da hoce, tačno utvrditi koliko je Jevreja ubijeno, sigurno je strahovita cifra, ali da li baš šest miliona, ko zna ,mošda bi se utvrdilo i više, ali više ne bi bio medju zivima (skinuli bi ga dal' CIA ili MOSAD) ko bi to probao vjerodostojno prebrojati

Srbija tvrdi da joj je trećina muske populacije stradala u prvom svjetskom ratu, mošda i jest, ali ćasto niko nije probao to vjerodostojno prebrojati

ITD, ITD...
Kralj Bosanski
Posts: 32
Joined: 19/01/2013 14:27

#35 Re: "Bosanska knjiga mrtvih", 95.940 imena ubijenih i nestal

Post by Kralj Bosanski »

Bane Coolin wrote:
cyprus wrote: PS Jel možda postoje podaci po opštinama?
ima i razvrstano je po regijama
sarajevska
podrinje
posavina
Neretva
centralna Bosna
pounje
Vrbas
ima li ovdje općine po naciji i po statusu civil/vojnik
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#36 Re: "Bosanska knjiga mrtvih", 95.940 imena ubijenih i nestal

Post by uglavnomja »

svaka cast za trud
ali ...


ne mogu vjerovati da je od 95.000 nastradalih 478 ostalih :shock: :shock: :? :?


halo, pa samo ja znam par ljudi koji su poginuli :sad: i nikad u zivotu nisu bili nista drugo nego jugosloveni, djeca iz (visestruko) mijesanih brakova.


tako da je ova knjiga nastavak podjela i manipulacija :roll:
Ripicipi
Posts: 4171
Joined: 11/01/2007 21:55
Location: BiH, a vi???

#37 Re: "Bosanska knjiga mrtvih", 95.940 imena ubijenih i nestal

Post by Ripicipi »

karanana wrote:opet kazem: diskreditujte tokacin rad na neki nacin....na primjer: navedite da je broj zrtava neke regije, nacije ili vojske slagao i lazirao.
onda mi nadjite vjerodostojnije i tacnije podatke pa da ga zajedno nabijemo nogom u guzicu.

svi nesto pricaju vakav je nakav je....a kad trazis alternativu, nema je ni blizu.
i zasto je cifra od 100.000 mala? mala u odnosu na sta? da je 300.000, da li bi nam bilo bolje?
:thumbup:

Slicne brojke je utvrdio i Hag, tako da je broj vjerovatno tacan.
Zadnja tri pitanja su ti odlicna ;-) Neki bi voljeli da su zrtve milionske :roll:
Kralj Bosanski
Posts: 32
Joined: 19/01/2013 14:27

#38 Re: "Bosanska knjiga mrtvih", 95.940 imena ubijenih i nestal

Post by Kralj Bosanski »

uglavnomja wrote:svaka cast za trud
ali ...


ne mogu vjerovati da je od 95.000 nastradalih 478 ostalih :shock: :shock: :? :?


halo, pa samo ja znam par ljudi koji su poginuli :sad: i nikad u zivotu nisu bili nista drugo nego jugosloveni, djeca iz (visestruko) mijesanih brakova.


tako da je ova knjiga nastavak podjela i manipulacija :roll:
ha,ha, najbolji su ovi lafo neutralci, njaki jugosi, bosanci
e moj jaro, kad su na primjer na Grbavici čete dolazile sa spiskovima, da ubijaju NEsrbe, dobro su znali ko je ko, i pazi, nijednom se ne zajebaše pa silovaše neku srpkinju, ili koknuše brata srbina,
naravoučenije, ako ti i slični ne znaju KO su, oni će ti reći, no sikiriki :lol:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#39 Re: "Bosanska knjiga mrtvih", 95.940 imena ubijenih i nestal

Post by uglavnomja »

ne znam sta ti znaci lafo neutralac, ja jako dobro znam ko je agresor i sta je bilo.

i kazem da su ovi podaci o nacionalnoj prpadnosti nidje veze :roll: 100 % nastradalih su konstitutivni :roll:

mora da su ovih 400 ostalih romi, jevreji, cesi, itd...

negirana je citava jedna grupacija, da ne kazem generacija, koju je bolio spolni organ i za vjeru i za naciju.

ako se ekremov i mirjanin sin zove vedran, gdje spada? koji je to hepek tokaca da ga trpa po prezimenu ili imenu u tor?
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45221
Joined: 29/12/2005 01:20

#40 Re: "Bosanska knjiga mrtvih", 95.940 imena ubijenih i nestal

Post by jeza u ledja »

Koliko vidim, 88% ubijenih srpskih civila je sa podrucja Sarajeva. Sad mi nije jasno ovo mjesto prebivalista. Je li to mjesto prebivalista od prije rata, ili u vrijeme kada su ubijeni?
Kralj Bosanski
Posts: 32
Joined: 19/01/2013 14:27

#41 Re: "Bosanska knjiga mrtvih", 95.940 imena ubijenih i nestal

Post by Kralj Bosanski »

uglavnomja wrote:
mora da su ovih 400 ostalih romi, jevreji, cesi, itd...
pa upravo to i jeste ta cifra, toliko je i bilo STVARNIH ostalih

uglavnomja wrote: ako se ekremov i mirjanin sin zove vedran, gdje spada? koji je to hepek tokaca da ga trpa po prezimenu ili imenu u tor?
može se on zvati i Džon Vejn, čete će njemu naći "poreklo pradedova" i bez greške ga svrstati,
PONAVLJAM ti , ko god ne zna ko je i šta je, oni će mu bez greške "okrit" :lol: no sikiriki, no :oops:
Kralj Bosanski
Posts: 32
Joined: 19/01/2013 14:27

#42 Re: "Bosanska knjiga mrtvih", 95.940 imena ubijenih i nestal

Post by Kralj Bosanski »

jeza u ledja wrote:Koliko vidim, 88% ubijenih srpskih civila je sa podrucja Sarajeva. Sad mi nije jasno ovo mjesto prebivalista. Je li to mjesto prebivalista od prije rata, ili u vrijeme kada su ubijeni?
kolko sam JA vidio lijepo piše "ubijeni i nestali po općini STANOVANJA"
sarajevska
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#43 Re: "Bosanska knjiga mrtvih", 95.940 imena ubijenih i nestal

Post by uglavnomja »

jako smijesno :cry:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45221
Joined: 29/12/2005 01:20

#44 Re: "Bosanska knjiga mrtvih", 95.940 imena ubijenih i nestal

Post by jeza u ledja »

Kralj Bosanski wrote:
jeza u ledja wrote:Koliko vidim, 88% ubijenih srpskih civila je sa podrucja Sarajeva. Sad mi nije jasno ovo mjesto prebivalista. Je li to mjesto prebivalista od prije rata, ili u vrijeme kada su ubijeni?
kolko sam JA vidio lijepo piše "ubijeni i nestali po općini STANOVANJA"
sarajevska
Dobro, sta znaci to opcina stanovanja? Da li je to opcina stanovanja u vrijeme smrti, ili opcina stanovanja iz 91e?
Sta ako je recimo neki Srbin brisnuo iz Starog Grada recimo u aprilu na Pale i poginuo u Lukavici recimo u junu. Koja mu je "opcina stanovanja"? Vecina ljudi je poginulo u tih prvhi 6 mjeseci rata, znaci vrlo je kratak period izmedju mira i trenutka smrti. Da li su negdje drugo prijavljeni u medjuvremenu?
Da li imaju brojke GDJE je neko poginuo (ako se zna), na prostoru koje opcine i koji pravni subjekt (ako je ijedan) je registrovao smrt.

Konkretno, mnogi bi zeljeli znati koliko je civila poginulo ne na podrucju Sarajeva, vec na podrucju Sarajeva pod kontrolom TO i ABiH.
Kralj Bosanski
Posts: 32
Joined: 19/01/2013 14:27

#45 Re: "Bosanska knjiga mrtvih", 95.940 imena ubijenih i nestal

Post by Kralj Bosanski »

da si čito uvod, znao bi
kupi knjigu, tamo piše ime i prezime, i sva ostala identifikaciona obilježja (mjesto rođenja, mjesto stanovanja...) te mjesto smrti
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#46 Re: "Bosanska knjiga mrtvih", 95.940 imena ubijenih i nestal

Post by cindrlimindrli »

Bane Coolin wrote:
cyprus wrote: PS Jel možda postoje podaci po opštinama?
ima i razvrstano je po regijama
sarajevska
podrinje
posavina
Neretva
centralna Bosna
pounje
Vrbas

Image
Ako su mu ovo konacni rezultati istrazivanja onda je stvarno "ofrlje". Recimo, u podacima za Srednju Bosnu
po opstinima nema nista za Bugojno, Travnik, Gornji i Donji Vakuf.
Kralj Bosanski
Posts: 32
Joined: 19/01/2013 14:27

#47 Re: "Bosanska knjiga mrtvih", 95.940 imena ubijenih i nestal

Post by Kralj Bosanski »

cindrlimindrli wrote:
Bane Coolin wrote:
cyprus wrote: PS Jel možda postoje podaci po opštinama?
ima i razvrstano je po regijama
sarajevska
podrinje
posavina
Neretva
centralna Bosna
pounje
Vrbas

Image
Ako su mu ovo konacni rezultati istrazivanja onda je stvarno "ofrlje". Recimo, u podacima za Srednju Bosnu
po opstinima nema nista za Bugojno, Travnik, Gornji i Donji Vakuf.
šta misliš što TU nema :-)
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#48 Re: "Bosanska knjiga mrtvih", 95.940 imena ubijenih i nestal

Post by cindrlimindrli »

Kralj Bosanski wrote:šta misliš što TU nema
Ne znam, posto kurlatas ocima jedino sto mi pada na pamet je da su pomenuti gradovi mozda u zapadnoj
Hercegovini?

Edit: ipak su u "Vrbasu" :roll: ...
Kralj Bosanski
Posts: 32
Joined: 19/01/2013 14:27

#49 Re: "Bosanska knjiga mrtvih", 95.940 imena ubijenih i nestal

Post by Kralj Bosanski »

nosara wrote:
Kada imamo imena onda je to kraj zloupotreba i manipulacija.
Svaka cast, Tokaca...
zanimljivo je da ga "napadaju" i jedni, i drugi i treći
Bošnjaci zato što je kao "malo" prikazao broj poginulih Bošnjaka, valjda je trebalo biti "minimalno" 100.000 :-)
Srbi ga napadaju, jer je kao prikazao mali broj civila srba koji su poginuli, kao biva, mnoge je civile prikazao kao poginule vojnike, a kod Bošnjaka obrnuto, kao mnoge vojne žrtve ko civilne, naročito kažu, za Srebrenicu
a Hrvati, kao najmanje su "izginuli"
svi se "bolesno" trude da to budu što veće cifre, jel moguće da su se BH ljudi toliko mentalno sjebali
Last edited by Kralj Bosanski on 25/01/2013 18:40, edited 1 time in total.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45221
Joined: 29/12/2005 01:20

#50 Re: "Bosanska knjiga mrtvih", 95.940 imena ubijenih i nestal

Post by jeza u ledja »

"Kralj Bosanski", nauci komunicirati normalno, a ne da se svadjas.

"Mjesto smrti" nista ne znaci ako je mjesto smrti Sarajevo.
Post Reply