Bosanska dolina piramida

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#2076 Re: Bosanska dolina piramida

Post by Ramzess Veliki »

Geometrija I odnosi strana, na ovome se treba posebno detaljno raditi, ovdje sam obuhvatio samo osnovne odnose koji se vide na prvu:

Detaljan prikaz izohipsi Visocice, zvanicna 3D mjerenja zavoda za geodeziju:
https://ibb.co/b6eK38
Image
Prikaz, odnosno analiza pravaca i rubova Visocice na osnovu postojecih izohipsi:
https://ibb.co/dyKabT

Odstupanje topografskog pravca sjevera od osovine sjeverne strane - magnetni i topografski pravac sjevera nisu u istom pravcu, a razlika se naziva magnetska deklinacija i zavisno od vremena moze iznositi vise ili manje (magnetni polovi se krecu), a zadnja mjerenja su iznosila 4 stepena. U ovom prikazu iznosi 6,29 stepeni, tako da mozemo slobodno reci da je sjeverna strana pravilno orijentisana prema magnetnom polu.
https://ibb.co/n1ksO8

Analiza strana brdo Kriz. Strane su devastirane erozijom tako da je bilo tesko pronaci centar uzvisenja, ali je ovo bitno za narednu analizu:
https://ibb.co/iO4DVo
Ako kopiramo narandzaste linije baze brda Kriz i prenesemo na vrh Visocice, baza se poklapa sa izohipsama na Visocici ... :thumbup:
https://ibb.co/dyKabT

Odnosi vrhova tri uzvisenja:
https://ibb.co/mVZDVo
Prava V1-Vc je paralelna sa Pc-Zc, ali ne tvori istostranicni trougao, jer je istostranicni trougao prikazan za tackama Vc-Zc-Pi (oznacen zelenim pravcima). Interesantna je strana P1-P2-P3 jer se P1-P2 idealno poklapa sa geometrijskim istostranicnim trouglom ???
Tacka Pc koja je kraj pravca Pc-Zc a koji je idealno paralelan sa bridom V1-Vc me je intrigirala ... ona je ujedino vrh lijeve bocne strane (glavna vidljiva strana tzv. piramide Mjeseca, dok nismo na tom mjestu otkrili ovo:
https://ibb.co/fVO7qo

Toliko od mene za sada o geometriji, ima tu jos toga ali nemam na ovom racunaru.
Last edited by Ramzess Veliki on 21/05/2018 11:20, edited 1 time in total.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#2077 Re: Bosanska dolina piramida

Post by Ramzess Veliki »

Nazalost, Semir ce sve ovo iskoristiti da promovira sebe cim to vidi, uzet ce tudje znanje i prodavati kao svoje. Do danas nisam htio ovo objaviti.
Ako nista, bar cemo imati koristi od turista. :sad:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#2078 Re: Bosanska dolina piramida

Post by Ommadawn »

Ramzess Veliki wrote:Nazalost, Semir ce sve ovo iskoristiti da promovira sebe cim to vidi, uzet ce tudje znanje i prodavati kao svoje. Do danas nisam htio ovo objaviti.
Ako nista, bar cemo imati koristi od turista. :sad:
Zašto nisi to zaštitio?
Hajde što nećeš zaraditi koju pinku od toga nego što će onaj hakurčina sa šeširom uzeti i eventualno izvrnuti sve to sa nekim svojim nebulozama.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#2079 Re: Bosanska dolina piramida

Post by Ramzess Veliki »

Ommadawn wrote:
Ramzess Veliki wrote:Nazalost, Semir ce sve ovo iskoristiti da promovira sebe cim to vidi, uzet ce tudje znanje i prodavati kao svoje. Do danas nisam htio ovo objaviti.
Ako nista, bar cemo imati koristi od turista. :sad:
Zašto nisi to zaštitio?
Hajde što nećeš zaraditi koju pinku od toga nego što će onaj hakurčina sa šeširom uzeti i eventualno izvrnuti sve to sa nekim svojim nebulozama.
Ne moze se zastititi ideja kao autorsko pravo, tako i da zastitim, mala korist. A zao mi da ne ostane objavljeno, ako nista neko ce nastaviti raditi na tome dalje. Mozda drzava prepozna bitnost pa proglasi objekat od nacionalnog interesa I dovede strucnjake, a onog svemirca makne odatle, I natovari mu finansijsku inspekciju. :thumbup:
pemanapemani
Posts: 5354
Joined: 09/09/2008 15:12

#2080 Re: Bosanska dolina piramida

Post by pemanapemani »

Hvala druže, svaka čast. :thumbup:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#2081 Re: Bosanska dolina piramida

Post by Ramzess Veliki »

Jos nesto bitno, sto se provlaci oko ovakvih projekata ... mozda postoji organizovana struktura kojom upravljaju velike sile I koje svjesno umanjuju stvarnu sliku ovakvih projekata u javnosti, cineci ih manje vaznim da bi na miru mogli da istrazuju. U jednom razgovoru sa jednim nepoznatim likom sam postavio pitanje zasto se neke stvari na projektu svjesno zataskavaju ... odgovorio mi je "Radi prevlasti nad tehnologijom ..."
Kako mi nije bilo jasno o cemu govori, zamolio sam ga da mi pojasni, a pojasnjenje je bilo ovo: "Prevlast u svijetu cini tehnologija. Veliki igraci tragaju za drevnim tehnologijama, ko ih prije pronadje imat ce odredjenu tehnolosku prednost, patente koje ce unovciti."

Mozda se nadaju da je u Visocici zakopan NLO ??? :shock:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#2082 Re: Bosanska dolina piramida

Post by Smrcak15 »

Ramzess Veliki wrote:Slike maltera na povrsini blokova (ovakav malter je bio I na rubu piramide, odnosno piramidalnog uzvisenja):
https://ibb.co/djQnqo
https://ibb.co/h1a938
Ramzes iako si mi ljuti oponent na religiji, i imali smo zestoke okrsaje, ti si daleko potrebniji na ovoj temi nego na religiji zbog poznavanja materije i sto si sam ucestvovao. Hvala sto si podijelio sa nama svoja iskustva :thumbup: iako si mi oponent na temama na religjii ovdje te 100% podrzavam jer ocito poznajes temu zato :thumbup:

dobro je da si ovim nevjernim tomama razjasnio neke stvari koji tvrde da nista tamo nema a nogom krocili tamo nisu :-)

ovdje je drzava pogrijesila sto se nije aktivnije ukljucila u ovom projektu sad bi sigurno daleko vise odmakli nego sto je sad stanje, mada je i ovo dobro sobzirom kako se gusio ovaj projekat od samog pocetka.

ovako postiraj slike, klikni na imgi ubaci adresu izmedju daq se slika odmah pokaze
Image
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#2083 Re: Bosanska dolina piramida

Post by Ramzess Veliki »

Smrcak15 wrote: ovako postiraj slike, klikni na imgi ubaci adresu izmedju daq se slika odmah pokaze
Meni nece ... :zid: :zid: :zid:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#2084 Re: Bosanska dolina piramida

Post by Ramzess Veliki »

Ramzess Veliki wrote:
Smrcak15 wrote: ovako postiraj slike, klikni na imgi ubaci adresu izmedju daq se slika odmah pokaze
Meni nece ... :zid: :zid: :zid:
Taj projekat trazi ozbiljnog rada, pristupa nekim zabranjenim lokacijama i podrsku akademskih struktura dok ih ima zivih, ovi stari ako pomru od ovih sa travnickog i slicnih univerziteta mozemo samo dobiti kontraefekat ... :sad:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#2085 Re: Bosanska dolina piramida

Post by Smrcak15 »

Ramzess Veliki wrote:
Ramzess Veliki wrote:
Smrcak15 wrote: ovako postiraj slike, klikni na imgi ubaci adresu izmedju daq se slika odmah pokaze
Meni nece ... :zid: :zid: :zid:
Taj projekat trazi ozbiljnog rada, pristupa nekim zabranjenim lokacijama i podrsku akademskih struktura dok ih ima zivih, ovi stari ako pomru od ovih sa travnickog i slicnih univerziteta mozemo samo dobiti kontraefekat ... :sad:

upravo tako, samo sto je drzava zakala kad je najvise trebala, i ona Zilka Kujundzic koja se protivila da tu nema nista ovo ono, nikakve piramide itd
mozda to nisu piramide kao u egiptu ali su modifikovana brda i izljeven beton da lice na piramide i to je u rangu piramida u egiptu.

Sta znas o pristutnosti te energije na vrhu piramide koju su izmjerili?
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#2086 Re: Bosanska dolina piramida

Post by dustaban »

masta more svasta...

Image
Image
Image
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#2087 Re: Bosanska dolina piramida

Post by Smrcak15 »

dustaban wrote:masta more svasta...

Image
Image
Image
Pitaj ramzesa on je radio istrazivanja...pa ako i on masta , onda cemo prije tebi vjerovati nego njemu jer ti iza foruma vise znas o piramidama nego on sto je radio istrazivanja na licu mjesta.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#2088 Re: Bosanska dolina piramida

Post by dustaban »

Smrcak15 wrote:
dustaban wrote:masta more svasta...
(slike "evolucije piramide u Photoshopu, da ne ponavljam)
Pitaj ramzesa on je radio istrazivanja...pa ako i on masta , onda cemo prije tebi vjerovati nego njemu jer ti iza foruma vise znas o piramidama nego on sto je radio istrazivanja na licu mjesta.
A sta su to Ramzes & Istrazivaci pronasli za ovih, koliko to vec godina, haman desetak?!

(ako su oni sedimentni slojevi - beton i malter, onda je cijela planeta jedna vjestacka Megastructure!)
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#2089 Re: Bosanska dolina piramida

Post by Dope_Man »

Ma eto covjek je lijepo napisao svoje misljenje i iskustva sa terena. Nigdje covjek nije napisao da misli da se tu nalazi ikakva piramida kao sto ce te vjernici u piramide pokusati uvjeriti. Covjek je napisao neke druge stvari koje imaju daleko vise smisla od Svemirkove price koju uopste ne brani vec je i rekao da bi najbolje bilo da Svemirka nije bilo tu. Ali vjernici u piramide ne znaju procitati tako tekst, vec vide ''ima nesta'' i pocnu vristati ''ON CE MENI NEMA PIRAMIDE, A PIRAMIDE JE BILO I BICE''.

Dustaban, preporucujem da procitas Ramzesove postove, zanimljivi su definitivno a sustina i njegovo misljenje o svemu, kako je i sam izdvaja, je:
Sustina je da su tri brda geoformirana ljudskim radom kako bi se dobile pravilne geometrijske konture, nece se iskopati piramida, to je glupo pretpostavljati, ali imamo sjevernu i dijelom bocne strane Visocice koji su od materijala dovucenog na taj lokalitet kako bi se popunile praznine u postojecem brdu kako bi se dobila piramidalna povrsina
Naravno, i ovog se da zakljuciti da je covjek rekao da su tu sakrivene piramide koje su igradili vanzemaljci, eto vidi se crno na bijelo.. il plavkasto, kakva je vec podloga na forumu :-)
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#2090 Re: Bosanska dolina piramida

Post by Ramzess Veliki »

Smrcak15 wrote: Sta znas o pristutnosti te energije na vrhu piramide koju su izmjerili?
Mislim da mozda ima neke logike, ali nije moja oblast pa ne bih to mogao komentarisati. Ako mjerni instrumenti dokazuju evidentne razlike u energiji, nemam razloga da ne vjerujem. Koliko mi je poznato, istrazivanja egipatskih piramida su pokazala da se one ponasaju kao kolektori energije koji koncentrisu svemirska zracenja. Taj efekat koristi piramidalni ostrac nozeva koji je jedno vrijeme bio hit na internetu, sad se iz nekog razloga ne moze naci ni na youtubeu, ali sam pronasao ovaj link:



Te piramidalne kolektore energije moze svako napraviti, princip rada je rasterecenje zamora materijala usljed koncentrisanja energije na njega. U prevodu, kod koristenja ostrice dolazi do zamora materijala i tupljenja ostrice, a ta kosmicka energija rasterecuje zamor materijala i atomi se vracaju u prvobitno rastereceno stanje. Tako sam cuo, nisam probao. :D
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#2091 Re: Bosanska dolina piramida

Post by Ramzess Veliki »

dustaban wrote:masta more svasta...

Image
Mislim da sam dosta jasno opovrgnuo ovu donju sliku.
Ako se hrvatski arheolozi slazu sa mojim tezama mislim da nemam razloga da ih posebno dokazujem.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#2092 Re: Bosanska dolina piramida

Post by Smrcak15 »

Dope_Man wrote:Ma eto covjek je lijepo napisao svoje misljenje i iskustva sa terena. Nigdje covjek nije napisao da misli da se tu nalazi ikakva piramida kao sto ce te vjernici u piramide pokusati uvjeriti. Covjek je napisao neke druge stvari koje imaju daleko vise smisla od Svemirkove price koju uopste ne brani vec je i rekao da bi najbolje bilo da Svemirka nije bilo tu. Ali vjernici u piramide ne znaju procitati tako tekst, vec vide ''ima nesta'' i pocnu vristati ''ON CE MENI NEMA PIRAMIDE, A PIRAMIDE JE BILO I BICE''.

Dustaban, preporucujem da procitas Ramzesove postove, zanimljivi su definitivno a sustina i njegovo misljenje o svemu, kako je i sam izdvaja, je:
Sustina je da su tri brda geoformirana ljudskim radom kako bi se dobile pravilne geometrijske konture, nece se iskopati piramida, to je glupo pretpostavljati, ali imamo sjevernu i dijelom bocne strane Visocice koji su od materijala dovucenog na taj lokalitet kako bi se popunile praznine u postojecem brdu kako bi se dobila piramidalna povrsina
Naravno, i ovog se da zakljuciti da je covjek rekao da su tu sakrivene piramide koje su igradili vanzemaljci, eto vidi se crno na bijelo.. il plavkasto, kakva je vec podloga na forumu :-)
dodji na svijet junace

pa vidis da pricamo ovdje o modifikovanim brdima koje lice na piramide, znaci brdo je formirano da lici na piramidu, samim tim je i piramidalnog oblika iako nije klasicna piramida kao u egiptu ili mexiku.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#2093 Re: Bosanska dolina piramida

Post by Smrcak15 »

Ramzess Veliki wrote:
dustaban wrote:masta more svasta...

Image
Mislim da sam dosta jasno opovrgnuo ovu donju sliku.
Ako se hrvatski arheolozi slazu sa mojim tezama mislim da nemam razloga da ih posebno dokazujem.
evo jedno pitanje

je li cijela sjeverna strana piramide sunca poplocana betonom, od dna do vrha???
Image
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#2094 Re: Bosanska dolina piramida

Post by invincible1921 »

Uz duzno postovanje prije svega Ramzesu, ali ove slike meni izgledaju kao gomila kamenja i kao nesto sto mozes svugdje nac :D ne kazem da je @ramzes u krivu sa svojim stavom, ali meni ovo presmijesno izgleda
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#2095 Re: Bosanska dolina piramida

Post by Ramzess Veliki »

Smrcak15 wrote: evo jedno pitanje

je li cijela sjeverna strana piramide sunca poplocana betonom, od dna do vrha???
Ne bih to znao reci, ako si bio gore, vidjeo si da je povrsina ogromna i bez obimne gradjevinske mehanizacije sve sto se rukama uradi je ceprkanje po povrsini. Istrazne sonde su kopane neselektivno, najvise u donjoj zoni, I par na rubovima. Da bismo napravili realnu sliku potrebno je da se uradi cca 300tinjak iskopina i da se kartiraju u geoloskom poprecnom profilu. Za to se koristi busaca garnitura koja daje dubinski profil sa sastavom materijala. Tako bi dobili tacnu predstavu koliki su slojevi blokova a na kojoj dubini pocinje izvorni materijal. Time bi se otklonila mnoga pitanja. Vjerovatno bi dobili i tacnu debljinu pokrovnog sloja do unutrasnjih galerija koje me najvise interesuju, jer prema iskazima nasih artiljeraca cija je posada boravila na Visocici tokom rata, kad su trpjeli udare neprijateljske artiljerije Visococa je zvonila kao da je suplja. A tu su i dubinska snimanja njemackog SFOR-a koja pokazuju tri galerije unutar Visocice.

Postoji jedna stara legenda o Visocici, da je Visocica gradjena kao ljuska od jajeta, I ako se ljuska polomi voda ce preplaviti dolinu.
Navodno su turski osvajaci culi za tu legendu i zbog toga nikada nisu usli u staru tvrdjavu.

U ono prvo vrijeme istrazivanja ja sam trazio da dovucemo bagere i da pocnemo ozbiljno uklanjati povrsinski sloj da definitivno kazemo sta ima i sta nema, ali su se arheolozi usprotivili obrazlozenjem da ce mehanizacija unistiti eventualne artefakte koji bi se tu mogli naci. Prof. Ali Barakat je podrzavao moju ideju sa obrazlozenjem da su kise vec davno sprale sa povrsine sve sto je moglo biti i da ako zele tragati za artefaktima, mogu ih pronaci jedino u podnozju padine. Kako god, rijec arheologa je prevladala.

Da tu nesto definitivno ima i da se za to zna i prikriva moze se zakljuciti iz sljedeceg - direktor zavicajnog muzeja Hodovic predlagao je da se angazuju italijanski arheolozi uz obrazlozenje da postoji mogucnost da Vatikanska biblioteka moze imati neke zapise o objektu. Po dolasku njihovih arheologa, Mario Andreta je prvo bio izuzetno uzbudjen, u odusevljenju je komentarisao "Ljudi, niste svjesni sta ste pronasli, ovo ce natjerati histriologe da ponovo preispituju istoriju!" Poslije nekog vremena se utisao, a nesto kasnije je izjavio da tu nema nista ... ali da je italijanska vlada zainteresirana da vrsi istrazivanja geologije koja je kao izuzetno interesantna i da imaju namjeru da zakupe prostor Visocice, ograde je i da ce dovesti karabinjere da osiguravaju prostor da slucajni prolaznici ne smetaju tokom istrazivanja. Nas clan je odgovorio - To mozete dobiti kad nasa policija bude osiguravala Vatikan. Poslije toga italijanski tim je napustio lokalitet.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#2096 Re: Bosanska dolina piramida

Post by Smrcak15 »

Ramzess Veliki wrote:
Smrcak15 wrote: evo jedno pitanje

je li cijela sjeverna strana piramide sunca poplocana betonom, od dna do vrha???
Ne bih to znao reci, ako si bio gore, vidjeo si da je povrsina ogromna i bez obimne gradjevinske mehanizacije sve sto se rukama uradi je ceprkanje po povrsini. Istrazne sonde su kopane neselektivno, najvise u donjoj zoni, I par na rubovima. Da bismo napravili realnu sliku potrebno je da se uradi cca 300tinjak iskopina i da se kartiraju u geoloskom poprecnom profilu. Za to se koristi busaca garnitura koja daje dubinski profil sa sastavom materijala. Tako bi dobili tacnu predstavu koliki su slojevi blokova a na kojoj dubini pocinje izvorni materijal. Time bi se otklonila mnoga pitanja. Vjerovatno bi dobili i tacnu debljinu pokrovnog sloja do unutrasnjih galerija koje me najvise interesuju, jer prema iskazima nasih artiljeraca cija je posada boravila na Visocici tokom rata, kad su trpjeli udare neprijateljske artiljerije Visococa je zvonila kao da je suplja. A tu su i dubinska snimanja njemackog SFOR-a koja pokazuju tri galerije unutar Visocice.

Postoji jedna stara legenda o Visocici, da je Visocica gradjena kao ljuska od jajeta, I ako se ljuska polomi voda ce preplaviti dolinu.
Navodno su turski osvajaci culi za tu legendu i zbog toga nikada nisu usli u staru tvrdjavu.

U ono prvo vrijeme istrazivanja ja sam trazio da dovucemo bagere i da pocnemo ozbiljno uklanjati povrsinski sloj da definitivno kazemo sta ima i sta nema, ali su se arheolozi usprotivili obrazlozenjem da ce mehanizacija unistiti eventualne artefakte koji bi se tu mogli naci. Prof. Ali Barakat je podrzavao moju ideju sa obrazlozenjem da su kise vec davno sprale sa povrsine sve sto je moglo biti i da ako zele tragati za artefaktima, mogu ih pronaci jedino u podnozju padine. Kako god, rijec arheologa je prevladala.

Da tu nesto definitivno ima i da se za to zna i prikriva moze se zakljuciti iz sljedeceg - direktor zavicajnog muzeja Hodovic predlagao je da se angazuju italijanski arheolozi uz obrazlozenje da postoji mogucnost da Vatikanska biblioteka moze imati neke zapise o objektu. Po dolasku njihovih arheologa, Mario Andreta je prvo bio izuzetno uzbudjen, u odusevljenju je komentarisao "Ljudi, niste svjesni sta ste pronasli, ovo ce natjerati histriologe da ponovo preispituju istoriju!" Poslije nekog vremena se utisao, a nesto kasnije je izjavio da tu nema nista ... ali da je italijanska vlada zainteresirana da vrsi istrazivanja geologije koja je kao izuzetno interesantna i da imaju namjeru da zakupe prostor Visocice, ograde je i da ce dovesti karabinjere da osiguravaju prostor da slucajni prolaznici ne smetaju tokom istrazivanja. Nas clan je odgovorio - To mozete dobiti kad nasa policija bude osiguravala Vatikan. Poslije toga italijanski tim je napustio lokalitet.

Ko zna kakve se tu mucke kriju ispod stola.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#2097 Re: Bosanska dolina piramida

Post by Ramzess Veliki »

invincible1921 wrote:Uz duzno postovanje prije svega Ramzesu, ali ove slike meni izgledaju kao gomila kamenja i kao nesto sto mozes svugdje nac :D ne kazem da je @ramzes u krivu sa svojim stavom, ali meni ovo presmijesno izgleda
Svakako da je gomila kamenja. :lol:
Samo sto to kamenje ne pripada geoloskom sastavu ni jednog okolnog brda, jer je u pitanju rijecni sljunak. Najblize nalaziste rijecnog sljunka te velicine je u koritu rijeke Bosne, koja je prilicno udaljena, a postoji geoloski stariji sloj sljunka jezerskog sedimenta u zoni Ravne gdje su ti famozni tuneli, a I ta je lokacija udaljena pola sata voznje, I rijec je o podzemnim slojevima.

Da bi shvatio o cemu se radi moras razmisljati kao zidar ... ako dobijes zadatak da poravnas jednu stranu brda u ravnu povrsinu koja ce trajno zadrzati oblik, kako ces to uraditi, sa kojim materijalima ces posao uraditi na najbrzi i najjeftiniji nacin? Geoloske strukture tog I okolnih brda su preovladjujuce slojevi pjescara razlicite debljine i slojevi glina. Brda od rijecnog sljunka su nepostojeca, jer se sljunak formira samo u rijecnim tokovima kada vode kotrljaju kamenje, lome ga i i oblikuju ih u oblik pijeska I sljunaka.
Logika kaze da sljunak nema sta tu da trazi ako su prirodni procesi u pitanju.
Drugo pitanje je sta radi krecni malter izmedju tih sljunaka? Ne postoji prirodni proces stvaranja krecnog maltera u mjesavini sa sljuncima. Cak i da su sljunci nekim cudom dospjeli na padinu, kise bi ih sprale u vrlo kratkom periodu i grupisale u podnozju, je li tako? :D
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#2098 Re: Bosanska dolina piramida

Post by invincible1921 »

Ramzess Veliki wrote:
invincible1921 wrote:Uz duzno postovanje prije svega Ramzesu, ali ove slike meni izgledaju kao gomila kamenja i kao nesto sto mozes svugdje nac :D ne kazem da je @ramzes u krivu sa svojim stavom, ali meni ovo presmijesno izgleda
Svakako da je gomila kamenja. :lol:
Samo sto to kamenje ne pripada geoloskom sastavu ni jednog okolnog brda, jer je u pitanju rijecni sljunak. Najblize nalaziste rijecnog sljunka te velicine je u koritu rijeke Bosne, koja je prilicno udaljena, a postoji geoloski stariji sloj sljunka jezerskog sedimenta u zoni Ravne gdje su ti famozni tuneli, a I ta je lokacija udaljena pola sata voznje, I rijec je o podzemnim slojevima.

Da bi shvatio o cemu se radi moras razmisljati kao zidar ... ako dobijes zadatak da poravnas jednu stranu brda u ravnu povrsinu koja ce trajno zadrzati oblik, kako ces to uraditi, sa kojim materijalima ces posao uraditi na najbrzi i najjeftiniji nacin? Geoloske strukture tog I okolnih brda su preovladjujuce slojevi pjescara razlicite debljine i slojevi glina. Brda od rijecnog sljunka su nepostojeca, jer se sljunak formira samo u rijecnim tokovima kada vode kotrljaju kamenje, lome ga i i oblikuju ih u oblik pijeska I sljunaka.
Logika kaze da sljunak nema sta tu da trazi ako su prirodni procesi u pitanju.
Drugo pitanje je sta radi krecni malter izmedju tih sljunaka? Ne postoji prirodni proces stvaranja krecnog maltera u mjesavini sa sljuncima. Cak i da su sljunci nekim cudom dospjeli na padinu, kise bi ih sprale u vrlo kratkom periodu i grupisale u podnozju, je li tako? :D
Aha....a dobro sve i da to stoji, kolike su sanse da su tako nesto uradili Rimljani ili srednjovijekovni ljudi ?
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#2099 Re: Bosanska dolina piramida

Post by Ommadawn »

Ramzess Veliki wrote:
invincible1921 wrote:Uz duzno postovanje prije svega Ramzesu, ali ove slike meni izgledaju kao gomila kamenja i kao nesto sto mozes svugdje nac :D ne kazem da je @ramzes u krivu sa svojim stavom, ali meni ovo presmijesno izgleda
Svakako da je gomila kamenja. :lol:
Samo sto to kamenje ne pripada geoloskom sastavu ni jednog okolnog brda, jer je u pitanju rijecni sljunak. Najblize nalaziste rijecnog sljunka te velicine je u koritu rijeke Bosne, koja je prilicno udaljena, a postoji geoloski stariji sloj sljunka jezerskog sedimenta u zoni Ravne gdje su ti famozni tuneli, a I ta je lokacija udaljena pola sata voznje, I rijec je o podzemnim slojevima.

Da bi shvatio o cemu se radi moras razmisljati kao zidar ... ako dobijes zadatak da poravnas jednu stranu brda u ravnu povrsinu koja ce trajno zadrzati oblik, kako ces to uraditi, sa kojim materijalima ces posao uraditi na najbrzi i najjeftiniji nacin? Geoloske strukture tog I okolnih brda su preovladjujuce slojevi pjescara razlicite debljine i slojevi glina. Brda od rijecnog sljunka su nepostojeca, jer se sljunak formira samo u rijecnim tokovima kada vode kotrljaju kamenje, lome ga i i oblikuju ih u oblik pijeska I sljunaka.
Logika kaze da sljunak nema sta tu da trazi ako su prirodni procesi u pitanju.
Drugo pitanje je sta radi krecni malter izmedju tih sljunaka? Ne postoji prirodni proces stvaranja krecnog maltera u mjesavini sa sljuncima. Cak i da su sljunci nekim cudom dospjeli na padinu, kise bi ih sprale u vrlo kratkom periodu i grupisale u podnozju, je li tako? :D
Ali piramida nije? Ili?
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#2100 Re: Bosanska dolina piramida

Post by Ramzess Veliki »

Da je vlast iz bivse Juge znala za objekat govori sljedeci podatak - Ulaz u Visocicu se nalazi u starom gradu tvrdjavi Visoki, izidan je sa visokim svodom i stepenistem koje vodi u dubinu, kao dio tvrdjave. Ovo znam od rodjaka koji se tu igrao kao klinac i ulazio sa malom rajom unutra. On tvrdi da je stepeniste strmo, I da zavrsava sa provalijom u koju su oni kao djeca bacali kamenje, I da je provalija jako duboka jer je kamenje dugo padalo dok ne udari u dno. 70-tih je JNA dosla I zatrpala taj ulaz. Zasto je JNA tu dolazila kad gore nikada nije bilo vojnih objekata?
Drugo sto sam takodje cuo je porijeklo informacije na osnovu koje je otpocela sva ta prica - kako sam cuo, jedan srbijanski istoricar je nakon rata nazvao direktora zavicajnog muzeja Visokog i ispricao mu da tu postoji piramida, ili neki ogromni drevni objekat cije postojanje se prikriva. Ovaj je zatim trazio po internetu nekog ko se razumije u piramide i zabranjenu arheologiju i nasao - koga drugog neko Semira, I pozvao ga da procjeni o cemu se radi. Semir se popeo na brdo i hladno izjavio "Ja ovdje vidim piramide". :D

Ostaje jos jedno vazno pitanje - zasto arheolozi u doba SFRJ nikada nisu vrsili ozbiljnija istrazivanja na tvrdjavi Visoki kad se zna njen historijski znacaj, a takodje ni na ostalim bitnim gradovima tvrdjavama kao sto je Kraljeva Sutjeska ...
Post Reply