Bosanska dolina piramida

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#3576 Re: Bosanska dolina piramida

Post by tranquil »

arman1 wrote: 26/07/2021 11:39 Napokon sam bio u Semirovoj zoni, tunelskoj. Još nisam bio na piramidama.
Nisam išao privatno nego me prijatelj zamolio da kao pratnja idemo uz četvero iz UK. Rade na nekom institutu ali je vođe ekipe u zavadi s Semirom zbog nekih autorizacija i exkluziviteta (to je sav odgovor). Naše je bio samo da u ruksacima i pod odječom nosimo neku elektroniku.
Ljudi su obavljali neka mjerenja u Visokom, Prijedoru, Tešnju i Nevesinju.
Sve je prošlo bez problema izuzev što je jedan uređaj krepao, vjerovatno zbog vlage (u tunelima je preko 85%).
Ono što moram priznati da je sve organizovano na najvišem nivou, sa strane Semirove ekipe.
Poslije sam s prijateljem i još nekim društvom obišao park Ravne i nije ni čudo što se toliki vračaju tamo. Mjesto i da nema sve ove priće oko piramida vrijedi posjetiti.
Ako visočaci budu pametni i ne dopuste mafiji da sve pokvari tamo će biti novi eldorado.

P.S.
Ovi englezi su uvjereni da su tuneli djelo smislenog rada, izbjegavaju reći ljudskog, mada za razliku od Semira misle da nisu namjerno zatrpani nego da je u pitanju poplava ili nešto slično. Zamjeraju Semiru što je dopustio ulazak turista u tunele prije nego su završena neka mjerenja.
Ono što njih najviše interesuje su navodne epizode porasta udjela kisika u mikroatmosferi, a to se uglavnom dešava u večim podzemnim kompleksima uz poklapanje još nekih preduslova. Na pitanje šta misle pod većim kažu da negdje u dubini sigurno postoji jedna ili više prostorija veličine koncertne hale koje su u kontaktu s tekućom vodom.
Sam podzemni kompleks s povećanim udjelom kisika i zaštićen od uticaja atmosferskog zagađenja i kojekakvih zraćenja uključujući kosmičko(oduvijek prisutno) je dovoljno faktora da bi se postigao određeni terapeutski učinak. Tu nema ništa mistično. Materijal kroz koji su bušeni tuneli svojom strukturom zaustavlja zraćenje, a dotok kisika odozdo omogućava da udišemo ono što su udisali ljudi prije nego je počela primjena vatre.
E ko je i zašto bušio tunele ne znaju mada misle da je moguće da su bili dio drevnog sistema za opskrbu vodom.
Rekli su da ih piramide ne interesuju profesionalno mada je brat jednog od članova tima bio volonter na istim. Lik je pozornik, te je jedan godišnji sa vjerenicom je proveo na Visočici (u njoj).
Koliko zna arheologe u UK više interesuju stečci i kamene kugle koje se mogu prona po cijeloj BiH i okolini.
Pitanje, nešto pokušavam da razumijem.

Oni otkopavaju tunele, ok.

Kako se ti zatrpani pa otkopani tuneli razlikuju od npr. tunela koji nikada ranije nije postojao, tj. novootkopanog tunela? Ako je to navodno bilo zatrpano, kako oni znaju da je tu bio tunel, a ne da ga oni sami prilikom svojih radova zapravo ne stvaraju? Mada sam bio na Visočici, nisam ulazio u "tunele". Po svim slikama koje sam vidio, nisam primjetio ništa što bi ukazivalo na drevni ljudski rad, samo ono što je očito vidljivo, a to je novi ljudski rad. Ili na nekim slikama jednostavno izgleda kao prirodni zid pećine.

Dakle, šta vam govori da je taj "tunel" djelo drevnih ljudi, a ne entuzijasta iz 21. vijeka, ili eventualno zatrpana prirodna pećina?

Evo, sada je priča i o navodnoj većoj prostoriji. Baš je zanimljivo kako on prvo zna šta će pronaći, pa onda to stvarno i otkopa, pa me tako ne bi iznenadilo da on s vremenom "otkopa" i neku "dvoranu", samo me zanima kako možemo znati da li je i ta "dvorana" tvorevina, nemam pojma, ljudi iz Butmirske kulture, ili tvorevina Semira Osmanagića?
User avatar
GarfieldLover
Posts: 406
Joined: 05/03/2013 13:07

#3577 Re: Bosanska dolina piramida

Post by GarfieldLover »

Pitanje, nešto pokušavam da razumijem.

Oni otkopavaju tunele, ok.

Kako se ti zatrpani pa otkopani tuneli razlikuju od npr. tunela koji nikada ranije nije postojao, tj. novootkopanog tunela? Ako je to navodno bilo zatrpano, kako oni znaju da je tu bio tunel, a ne da ga oni sami prilikom svojih radova zapravo ne stvaraju? Mada sam bio na Visočici, nisam ulazio u "tunele". Po svim slikama koje sam vidio, nisam primjetio ništa što bi ukazivalo na drevni ljudski rad, samo ono što je očito vidljivo, a to je novi ljudski rad. Ili na nekim slikama jednostavno izgleda kao prirodni zid pećine.

Dakle, šta vam govori da je taj "tunel" djelo drevnih ljudi, a ne entuzijasta iz 21. vijeka, ili eventualno zatrpana prirodna pećina?

Evo, sada je priča i o navodnoj većoj prostoriji. Baš je zanimljivo kako on prvo zna šta će pronaći, pa onda to stvarno i otkopa, pa me tako ne bi iznenadilo da on s vremenom "otkopa" i neku "dvoranu", samo me zanima kako možemo znati da li je i ta "dvorana" tvorevina, nemam pojma, ljudi iz Butmirske kulture, ili tvorevina Semira Osmanagića?
[/quote]


Tako što je sasvim druga vrsta materijala 'okolo' i u toj 'rupi'. Kao da recimo imaš napravljen tunel, a onda u njega naspeš šljunak. Kad dođeš nekad kasnije da kopaš, jasno ti je da ne praviš tek tad ti taj tunel, nego samo vadiš taj nasuti šljunak. Na par mjesta kad su vadili i izbacivali van šljunak, desilo se da su naišli na nezatrpanu prostoriju.

Ne branim nikoga, samo pričam šta sam čula i vidjela u dva odlaska :) Meni se dopalo, jako je zanimljivo... Ne pričam o ljekovitosti, čudesnim zračenjima, ljekovitoj vodi... pričam o tome da ideš stotinama metara pod zemljom i nije zagušljivo, dišeš lijepo i normalno. Naiđeš na neki kamen koji FAKAT izgleda čudno, a kažu ti da postoji i naučni dokaz da je neobičan (ispitivanja). Ne udubljujem se. Išla sam kao na jedan zanimljiv izlet. OK; išla sam na DVA zanimljiva izleta :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#3578 Re: Bosanska dolina piramida

Post by Haris.ba »

GarfieldLover wrote: 26/07/2021 13:21 Tako što je sasvim druga vrsta materijala 'okolo' i u toj 'rupi'. Kao da recimo imaš napravljen tunel, a onda u njega naspeš šljunak.
Pa sljunak je i zidovima. :D

Image

P.S.
Jesu li ove drvene nosace otkopali?
User avatar
GarfieldLover
Posts: 406
Joined: 05/03/2013 13:07

#3579 Re: Bosanska dolina piramida

Post by GarfieldLover »

Nije isto, stvarno. Teško je objasniti, mora se vidjeti. Kad probaš rukom kopkati, negdje ide teško, kao zemlja. A negdje, u tim udubinama, ide lako, samo se osipa i pada na pod...

Po meni su sa gredama solidno uradili, ne djeluje mi sfušereno. Ipak si pod zemljom, može ti se na glavu sručiti. ALi izgleda čvrsto, valjda je radio neko ko se razumije :)
User avatar
arman1
Posts: 5294
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#3580 Re: Bosanska dolina piramida

Post by arman1 »

tranquil wrote: 26/07/2021 13:14
Pitanje, nešto pokušavam da razumijem.

Oni otkopavaju tunele, ok.

Kako se ti zatrpani pa otkopani tuneli razlikuju od npr. tunela koji nikada ranije nije postojao, tj. novootkopanog tunela? Ako je to navodno bilo zatrpano, kako oni znaju da je tu bio tunel, a ne da ga oni sami prilikom svojih radova zapravo ne stvaraju? Mada sam bio na Visočici, nisam ulazio u "tunele". Po svim slikama koje sam vidio, nisam primjetio ništa što bi ukazivalo na drevni ljudski rad, samo ono što je očito vidljivo, a to je novi ljudski rad. Ili na nekim slikama jednostavno izgleda kao prirodni zid pećine.

Dakle, šta vam govori da je taj "tunel" djelo drevnih ljudi, a ne entuzijasta iz 21. vijeka, ili eventualno zatrpana prirodna pećina?

Evo, sada je priča i o navodnoj većoj prostoriji. Baš je zanimljivo kako on prvo zna šta će pronaći, pa onda to stvarno i otkopa, pa me tako ne bi iznenadilo da on s vremenom "otkopa" i neku "dvoranu", samo me zanima kako možemo znati da li je i ta "dvorana" tvorevina, nemam pojma, ljudi iz Butmirske kulture, ili tvorevina Semira Osmanagića?
i meni je to bilo šuhveli dok se nisam spustio dole. Zidovi tunela su manje više materijal koji se nalazi lokalno, bukvalno zakopaš par metara u dubinu i to je to.
Ovi kanali ili tuneli su ispunjeni rastresitim materijalom slično onom koji vidiš kad bujica nanese materijal na cestu u padinskim dijelovima grada nakon kiše. Zbog tog vjerujem ovim englezima da je najvjerovatnije neka poplava ovo sve zapušila nakon što je napušteno.
Kad siđeš dole i ako imaš malo jaču lampu ili naočale sa UHS staklom pojma (nemam šta je, dobio i vratio) tačno vidiš gdje su ulazi u sporedne tunele ili nanosi materijala u otkopanim koji nisu do kraja očišćeni.
Kroz jedan otvor se može vidjeti to neko podzemno jezero, mada nedaju da se priđe.
Ovo o toj podzemnoj velikoj prostoriji ili više njih je pretpostavka ovog engleza zbog porasta nivoa kisika.
Ovi nanosi kojima je zatrapan dio tunela su dosta porozni i pretpostavlja se da je neki od tunela spojen sa donjom inrastrukturom.
Lično mislim da nikad nećemo saznati ko je to kopao jer zvanična istorija nema ama baš nikakvog traga o postojanju sveg ovog, a kamoli ko stoji iz tog.
Istina je da su tu stvarno nekakvi tuneli i da postoje tragovi koji upučuje da su probijani svijesno, a ko ih je probijao da li neki Mujo iz sazviježđa Minotaura ili sa obala Nila/Bosne možemo samo nagađati.

Bez obzira na naučnu stranu sveg ovog treba podržati Semira jer ima po svemu sudeći dobre namjere i zna šta radi.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#3581 Re: Bosanska dolina piramida

Post by tranquil »

GarfieldLover wrote: 26/07/2021 13:21 Tako što je sasvim druga vrsta materijala 'okolo' i u toj 'rupi'. Kao da recimo imaš napravljen tunel, a onda u njega naspeš šljunak. Kad dođeš nekad kasnije da kopaš, jasno ti je da ne praviš tek tad ti taj tunel, nego samo vadiš taj nasuti šljunak. Na par mjesta kad su vadili i izbacivali van šljunak, desilo se da su naišli na nezatrpanu prostoriju.

Ne branim nikoga, samo pričam šta sam čula i vidjela u dva odlaska :) Meni se dopalo, jako je zanimljivo... Ne pričam o ljekovitosti, čudesnim zračenjima, ljekovitoj vodi... pričam o tome da ideš stotinama metara pod zemljom i nije zagušljivo, dišeš lijepo i normalno. Naiđeš na neki kamen koji FAKAT izgleda čudno, a kažu ti da postoji i naučni dokaz da je neobičan (ispitivanja). Ne udubljujem se. Išla sam kao na jedan zanimljiv izlet. OK; išla sam na DVA zanimljiva izleta :D
Kao što je @Haris.ba primjetio, šljunak je i u zidovima. Kako izgleda, pa čak i po tvom objašnjenju, vrlo moguće je da je materijal koji su izbacili, ako je šljunak u pitanju, zapravo isti kao i materijal koji je ostao u zidovima "tunela", pa bi po tome ispalo da oni fakat kopaju novi tunel, a ne otkopavaju stari. Zato i pitam.

Ako neko tvrdi da je to vještački tunel, očekujem bilo kakav trag (drevne) ljudske aktivnosti, neki obrađeni materijal u zidovima, a ne da izgleda kao da je neko nedavno kopao kroz okamenjeni šljunak.

Ako je neko u prošlosti stvarno napravio tunel koji izgleda kao da je neko kopao kroz šljunak, i onda tu rupu opet na kraju zakopao šljunkom, usudio bih se reći da to i nije bila u pitanju neka baš inteligentna i razvijena civilizacija.
User avatar
arman1
Posts: 5294
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#3582 Re: Bosanska dolina piramida

Post by arman1 »

GarfieldLover wrote: 26/07/2021 13:39 Po meni su sa gredama solidno uradili, ne djeluje mi sfušereno. Ipak si pod zemljom, može ti se na glavu sručiti. ALi izgleda čvrsto, valjda je radio neko ko se razumije :)
Naši rudari. I dan danas dolaze ljudi iz rudnika u kontrolu konstrukcija.
Ovi što su protiv Semira su pokušavali sve da obustave kao nije sigurno. I poslali su inspekciju, a inspekcija je jedino mogla konsultovati ljude koji su vodili postavljanje ovih greda jer su to najsručnije osobe u toj oblasti. kad se sjetim tunela koje smo mi kopali u ratu ovo je deluxe.
User avatar
arman1
Posts: 5294
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#3583 Re: Bosanska dolina piramida

Post by arman1 »

tranquil wrote: 26/07/2021 13:42
GarfieldLover wrote: 26/07/2021 13:21 Tako što je sasvim druga vrsta materijala 'okolo' i u toj 'rupi'. Kao da recimo imaš napravljen tunel, a onda u njega naspeš šljunak. Kad dođeš nekad kasnije da kopaš, jasno ti je da ne praviš tek tad ti taj tunel, nego samo vadiš taj nasuti šljunak. Na par mjesta kad su vadili i izbacivali van šljunak, desilo se da su naišli na nezatrpanu prostoriju.

Ne branim nikoga, samo pričam šta sam čula i vidjela u dva odlaska :) Meni se dopalo, jako je zanimljivo... Ne pričam o ljekovitosti, čudesnim zračenjima, ljekovitoj vodi... pričam o tome da ideš stotinama metara pod zemljom i nije zagušljivo, dišeš lijepo i normalno. Naiđeš na neki kamen koji FAKAT izgleda čudno, a kažu ti da postoji i naučni dokaz da je neobičan (ispitivanja). Ne udubljujem se. Išla sam kao na jedan zanimljiv izlet. OK; išla sam na DVA zanimljiva izleta :D
Kao što je @Haris.ba primjetio, šljunak je i u zidovima. Kako izgleda, pa čak i po tvom objašnjenju, vrlo moguće je da je materijal koji su izbacili, ako je šljunak u pitanju, zapravo isti kao i materijal koji je ostao u zidovima "tunela", pa bi po tome ispalo da oni fakat kopaju novi tunel, a ne otkopavaju stari. Zato i pitam.

Ako neko tvrdi da je to vještački tunel, očekujem bilo kakav trag (drevne) ljudske aktivnosti, neki obrađeni materijal u zidovima, a ne da izgleda kao da je neko nedavno kopao kroz okamenjeni šljunak.

Ako je neko u prošlosti stvarno napravio tunel koji izgleda kao da je neko kopao kroz šljunak, i onda tu rupu opet na kraju zakopao šljunkom, usudio bih se reći da to i nije bila u pitanju neka baš inteligentna i razvijena civilizacija.
Nije isti materijal zidova tunela i ispune. Ispuna više odgovara materijalu koji se nalazi često u dolini rijeka.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#3584 Re: Bosanska dolina piramida

Post by high_volume »

tranquil wrote: 26/07/2021 13:42
Ako neko tvrdi da je to vještački tunel, očekujem bilo kakav trag (drevne) ljudske aktivnosti, neki obrađeni materijal u zidovima, a ne da izgleda kao da je neko nedavno kopao kroz okamenjeni šljunak.

Ako je neko u prošlosti stvarno napravio tunel koji izgleda kao da je neko kopao kroz šljunak, i onda tu rupu opet na kraju zakopao šljunkom, usudio bih se reći da to i nije bila u pitanju neka baš inteligentna i razvijena civilizacija.
Bilo bi nam korisnije da se usudiš otići u Visoko i osobno uvjeriš ili razuvjeriš druge tvrdnje ili pretpostavke u porijeklo ovih tunela. A i jednostavnije je, to je samo 30-tak km i jedan pristojan dnevni izlet, nego nagađati ili pokazivati mudrost skepticizmom i podcjenom nečijih iskustava :-)
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#3585 Re: Bosanska dolina piramida

Post by tranquil »

arman1 wrote: 26/07/2021 13:40
tranquil wrote: 26/07/2021 13:14
Pitanje, nešto pokušavam da razumijem.

Oni otkopavaju tunele, ok.

Kako se ti zatrpani pa otkopani tuneli razlikuju od npr. tunela koji nikada ranije nije postojao, tj. novootkopanog tunela? Ako je to navodno bilo zatrpano, kako oni znaju da je tu bio tunel, a ne da ga oni sami prilikom svojih radova zapravo ne stvaraju? Mada sam bio na Visočici, nisam ulazio u "tunele". Po svim slikama koje sam vidio, nisam primjetio ništa što bi ukazivalo na drevni ljudski rad, samo ono što je očito vidljivo, a to je novi ljudski rad. Ili na nekim slikama jednostavno izgleda kao prirodni zid pećine.

Dakle, šta vam govori da je taj "tunel" djelo drevnih ljudi, a ne entuzijasta iz 21. vijeka, ili eventualno zatrpana prirodna pećina?

Evo, sada je priča i o navodnoj većoj prostoriji. Baš je zanimljivo kako on prvo zna šta će pronaći, pa onda to stvarno i otkopa, pa me tako ne bi iznenadilo da on s vremenom "otkopa" i neku "dvoranu", samo me zanima kako možemo znati da li je i ta "dvorana" tvorevina, nemam pojma, ljudi iz Butmirske kulture, ili tvorevina Semira Osmanagića?
i meni je to bilo šuhveli dok se nisam spustio dole. Zidovi tunela su manje više materijal koji se nalazi lokalno, bukvalno zakopaš par metara u dubinu i to je to.
Ovi kanali ili tuneli su ispunjeni rastresitim materijalom slično onom koji vidiš kad bujica nanese materijal na cestu u padinskim dijelovima grada nakon kiše. Zbog tog vjerujem ovim englezima da je najvjerovatnije neka poplava ovo sve zapušila nakon što je napušteno.
Kad siđeš dole i ako imaš malo jaču lampu ili naočale sa UHS staklom pojma (nemam šta je, dobio i vratio) tačno vidiš gdje su ulazi u sporedne tunele ili nanosi materijala u otkopanim koji nisu do kraja očišćeni.
Kroz jedan otvor se može vidjeti to neko podzemno jezero, mada nedaju da se priđe.
Ovo o toj podzemnoj velikoj prostoriji ili više njih je pretpostavka ovog engleza zbog porasta nivoa kisika.
Ovi nanosi kojima je zatrapan dio tunela su dosta porozni i pretpostavlja se da je neki od tunela spojen sa donjom inrastrukturom.
Lično mislim da nikad nećemo saznati ko je to kopao jer zvanična istorija nema ama baš nikakvog traga o postojanju sveg ovog, a kamoli ko stoji iz tog.
Istina je da su tu stvarno nekakvi tuneli i da postoje tragovi koji upučuje da su probijani svijesno, a ko ih je probijao da li neki Mujo iz sazviježđa Minotaura ili sa obala Nila/Bosne možemo samo nagađati.

Bez obzira na naučnu stranu sveg ovog treba podržati Semira jer ima po svemu sudeći dobre namjere i zna šta radi.
Semir se već kompromitovao projektom piramida, koji još nismo svi zaboravili, tako da mi moraš oprostiti na skepticizmu po pitanju njegovog projekta tunela, ali sam spreman da budem razuvjeren, pod uslovom da se prezentiraju pravi dokazi.

Prirodne podzemne pećine, pa i sa podzemnim vodenim površinama, nisu baš toliko neuobičajene. A ako protiče voda, onda kola i vazduh. Ne znam zašto vas takve stvari impresioniraju. Strujanje vazduha u pećinama je prilično normalna stvar, zapravo u Hercegovini imamo veliki kompleks pećina i "dvorana", sve nastalo prirodnim putem, sa tolikom strujanjem vazduha, da se pećina zapravo i zove po strujanju vazduha.

Što se materijala tiče, kao što si sam rekao, tek si nedavno ušao tamo, dakle nisi bio na iskopavanju, i koji su materijal izbacili, to ne možeš ni ti sa sigurnošću znati. "Nanos materijala" ništa ne znači, možda je bio šljunak, a ako je bio šljunak, ne vidim razliku od onog što je sada u zidovima.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#3586 Re: Bosanska dolina piramida

Post by tranquil »

arman1 wrote: 26/07/2021 13:47
tranquil wrote: 26/07/2021 13:42

Kao što je @Haris.ba primjetio, šljunak je i u zidovima. Kako izgleda, pa čak i po tvom objašnjenju, vrlo moguće je da je materijal koji su izbacili, ako je šljunak u pitanju, zapravo isti kao i materijal koji je ostao u zidovima "tunela", pa bi po tome ispalo da oni fakat kopaju novi tunel, a ne otkopavaju stari. Zato i pitam.

Ako neko tvrdi da je to vještački tunel, očekujem bilo kakav trag (drevne) ljudske aktivnosti, neki obrađeni materijal u zidovima, a ne da izgleda kao da je neko nedavno kopao kroz okamenjeni šljunak.

Ako je neko u prošlosti stvarno napravio tunel koji izgleda kao da je neko kopao kroz šljunak, i onda tu rupu opet na kraju zakopao šljunkom, usudio bih se reći da to i nije bila u pitanju neka baš inteligentna i razvijena civilizacija.
Nije isti materijal zidova tunela i ispune. Ispuna više odgovara materijalu koji se nalazi često u dolini rijeka.
Ček, znači bio si na iskopavanju? Zar nisi rekao da si nedavno tek ušao tamo?
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#3587 Re: Bosanska dolina piramida

Post by tranquil »

high_volume wrote: 26/07/2021 13:48
tranquil wrote: 26/07/2021 13:42
Ako neko tvrdi da je to vještački tunel, očekujem bilo kakav trag (drevne) ljudske aktivnosti, neki obrađeni materijal u zidovima, a ne da izgleda kao da je neko nedavno kopao kroz okamenjeni šljunak.

Ako je neko u prošlosti stvarno napravio tunel koji izgleda kao da je neko kopao kroz šljunak, i onda tu rupu opet na kraju zakopao šljunkom, usudio bih se reći da to i nije bila u pitanju neka baš inteligentna i razvijena civilizacija.
Bilo bi nam korisnije da se usudiš otići u Visoko i osobno uvjeriš ili razuvjeriš druge tvrdnje ili pretpostavke u porijeklo ovih tunela. A i jednostavnije je, to je samo 30-tak km i jedan pristojan dnevni izlet, nego nagađati ili pokazivati mudrost skepticizmom i podcjenom nečijih iskustava :-)
Bio sam na Visočici, i to je bilo katastrofalno loše iskustvo, tako da bih prije nego što mu opet poklonim vrijeme, ipak volio neku potvrdu, a da nije "rekao neki Englez, vještački je ali možda nisu ljudi". To mi već zvuči alarmantno loše, da neko može vidjeti ne samo da vještački tunel, nego i nagađati da to nisu napravili ljudi, nego pretpostavljam vanzemaljci. To mi zvuči neozbiljno, i ne želim obilaziti dok ozbiljniji i odrasliji ljudi ne počnu pričati o ovome.
User avatar
arman1
Posts: 5294
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#3588 Re: Bosanska dolina piramida

Post by arman1 »

tranquil wrote: 26/07/2021 13:53
arman1 wrote: 26/07/2021 13:47
Nije isti materijal zidova tunela i ispune. Ispuna više odgovara materijalu koji se nalazi često u dolini rijeka.
Ček, znači bio si na iskopavanju? Zar nisi rekao da si nedavno tek ušao tamo?
Nisam bio na iskopavanju ali znam dosta osoba koje su bile. Znam par ljudi koji su radili za Semira ili još rade za njega. Ovi što su otišli, otišli su jer je znalo postati prenaporno ili su našli nešto parali.
Kako su mi objasnili zidovi su "puni" kvarca, dok ga u nanosim jedva ima, u zidovima skoro da i nema organske materije dok je u nanosima ima jako puno, čak su našli i komade obrađenog drveta..
Po priridi sam malo skeptičan i nemam namjeru nikog razuvjeravati. Ako misliš da nema ništa i da je sve velika prevara odeš tamo pa se do kraja uvjeriš ili razuvjeriš.
Pričajući da je sve prevara, a da sve nisi obišao, na kraju nisi kritičan i skeptičan, nego zlonamjeran.
Kad sve obiđeš pa kažeš da misliš da nema ništa to je tvoje pravo isto kao i moje da kažem da imna, na bazi vlastitog iskustva i zapažanja.

Osoba bliska meni tvrdi da od kako je počeli da ide tamo se osjeća puno bolje(hronični bolesnik) i nije jedina. Je li placebo ili spet okolnosti nisam DR.
Nije Novak Đoković doktor nauka ali dovoljno je pametan da zna šta mu prija, a moraš se složit da je svjetski broj jedan u tenisu.
User avatar
Hebrew
Posts: 31
Joined: 14/09/2018 16:45

#3589 Re: Bosanska dolina piramida

Post by Hebrew »

Svakom normalnom mozgu je jasno da u Visokom ne postoje piramide što ne znači da ne treba raditi na turizmu kao naprimjer u Međugorju.
User avatar
Hebrew
Posts: 31
Joined: 14/09/2018 16:45

#3590 Re: Bosanska dolina piramida

Post by Hebrew »

:gunjastajl:
User avatar
arman1
Posts: 5294
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#3591 Re: Bosanska dolina piramida

Post by arman1 »

tranquil wrote: 26/07/2021 13:57 Bio sam na Visočici, i to je bilo katastrofalno loše iskustvo, tako da bih prije nego što mu opet poklonim vrijeme, ipak volio neku potvrdu, a da nije "rekao neki Englez, vještački je ali možda nisu ljudi". To mi već zvuči alarmantno loše, da neko može vidjeti ne samo da vještački tunel, nego i nagađati da to nisu napravili ljudi, nego pretpostavljam vanzemaljci. To mi zvuči neozbiljno, i ne želim obilaziti dok ozbiljniji i odrasliji ljudi ne počnu pričati o ovome.
Pretpostavljam da se referiraš na moj unos. Čovjek nije spomenuo vanzemaljce, samo nije 100% siguran da je ovo izgradila ljudska vrsta, ili bar moderni čovjek.
Ne znam šta očekujete nakon par hiljada godina da će te naći? Turistički vodić ili mapu s upustvom za upotrebu, raskrsnice sa semaforima ili Dinosaurlend sa toboganima. Naučnici smatraju da bi 500 godina nakon što ih čovjek napusti većina modernih naselja bila neprepoznatljiva usljed djelovanja prirode.
Odeš u španiju ili italiju i vidiš kako su kamene stepenice izlizane nakon 100 godina upotrebe(ljudksih stopala i obuće).
Zvanična nauka je potvrdila postojanje ljudskih naselja u okolini Visokog starih oko 5.000 godina ili 3.000 p.n.e. U pitanju su primitivne zajednice koje su koristile kameni alati i sigurno nisu kopali komplekse tunela.
Last edited by arman1 on 26/07/2021 14:23, edited 1 time in total.
User avatar
drag_gost
Posts: 5509
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#3592 Re: Bosanska dolina piramida

Post by drag_gost »

Bio sam par puta... ima nesto tu definitivno, a sta, zaista se ne bih usudio... uglavnom, zrak jeste vrhunski. Kao nekome ko sjedi desetak sati dnevno za laptopom, meni je zaista djelovalo terapeutski.
User avatar
arman1
Posts: 5294
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#3593 Re: Bosanska dolina piramida

Post by arman1 »

Hebrew wrote: 26/07/2021 14:10 Svakom normalnom mozgu je jasno da u Visokom ne postoje piramide što ne znači da ne treba raditi na turizmu kao naprimjer u Međugorju.
Stvar treba ispitati do kraja bez predrasuda koristeći naučne metode i moderne tehnologije. Apriori reći ima ili nema bez valajnog dokaza je neozbiljno. Naravno treba iskoristiti i turistički/ekonomski potencijal. Na kraju ture vodić se zahvaljuje na plaćanju ulaznica jer se na taj način finansiraju.
Namjeravam opet ići ali u privatnoj režiji i bez NASA gađeterije i naočala koje kao da je Disney dizajnirao.
Namjeravam posjetiti Visočicu i ostale kupe/piramide.
Bio sam u Međugorju i znam ko su "vidjelice", ipak mi je lakše povjerovati u jetija, vanzemaljece i piramide.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#3594 Re: Bosanska dolina piramida

Post by tranquil »

arman1 wrote: 26/07/2021 14:06
tranquil wrote: 26/07/2021 13:53

Ček, znači bio si na iskopavanju? Zar nisi rekao da si nedavno tek ušao tamo?
Nisam bio na iskopavanju ali znam dosta osoba koje su bile. Znam par ljudi koji su radili za Semira ili još rade za njega. Ovi što su otišli, otišli su jer je znalo postati prenaporno ili su našli nešto parali.
Kako su mi objasnili zidovi su "puni" kvarca, dok ga u nanosim jedva ima, u zidovima skoro da i nema organske materije dok je u nanosima ima jako puno, čak su našli i komade obrađenog drveta..
Po priridi sam malo skeptičan i nemam namjeru nikog razuvjeravati. Ako misliš da nema ništa i da je sve velika prevara odeš tamo pa se do kraja uvjeriš ili razuvjeriš.
Pričajući da je sve prevara, a da sve nisi obišao, na kraju nisi kritičan i skeptičan, nego zlonamjeran.
Kad sve obiđeš pa kažeš da misliš da nema ništa to je tvoje pravo isto kao i moje da kažem da imna, na bazi vlastitog iskustva i zapažanja.

Osoba bliska meni tvrdi da od kako je počeli da ide tamo se osjeća puno bolje(hronični bolesnik) i nije jedina. Je li placebo ili spet okolnosti nisam DR.
Nije Novak Đoković doktor nauka ali dovoljno je pametan da zna šta mu prija, a moraš se složit da je svjetski broj jedan u tenisu.
Vidiš, stav poput tvog je ono što godinama odbija ljude od Osmanagićevih projekata (naravno, uz nedostatak konkretnih dokaza). Samo sam postavio pitanja o tome kako oni znaju da su tuneli vještački, i vrlo brzo sam optužen da sam zlonamjeran.

Meni jeste jasno da su oni vjerovatno kopali tamo gdje je mekše, a gdje je tvrđe proglasili zidovima. Naravno da tle varira u sastavu, negdje je tvrđe, a negdje mekše. Moje osnovno pitanje je i dalje, koji je dokaz da su "zidovi" nastali vještački? Svaki vještački obrađen materijal ima tragove obrade, gdje su tragovi obrade ovdje? Na slikama je i dalje okamenjeni šljunak, sa kvarcom ili bez, kao da je bitno. Dva sloja materijala unutar planine imaju različit sastav je opet jako uobičajena pojava, i definitivno nije dokaz da je jedan od tih nanosa nastao vještačkim putem.

I gdje je taj navodni obrađeni komad drveta koji si odjednom uveo u priču? Svaki put kada pitam za neki dokaz, pojavi se nova tvrdnja koja se opet ne može provjeriti.

Kao što si rekao, a u čemu se sto posto slažem, ti nisi doktor, a Novak Đoković je broj jedan u tenisu. Impresivno, ali i dalje to nisu reference stručnjaka kojem bi povjerovao o tako velikim tvrdnjama kao što je vještački tunel, ili spontano izlječenje, što je, iako pomenuta totalno usput, čak i mnogo veća, zapravo ogromna tvrdnja. A sud ljudi koji jesu stručnjaci na tu temu ovdje se, vidim, odbacuje.

Usput, pogledao sam tvoje postove na ovu temu, i definitivno nisi nikada bio skeptik.
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#3595 Re: Bosanska dolina piramida

Post by nemezis »

Ja bio u tunelima. Priča vodiča bezveze, priča neistine koje su lako provjerljive. Nikakav poseban efekat zraka nisam primijetio, zrak kao u nekoj pećini, dodjes po vrućini unutra lijepo hladno, naravno da je lakše disati. Zid lagano zaroviš, sljunak. Raspored tunela nelogičan za ljudsko djelo. Treba otići i vidjeti.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#3596 Re: Bosanska dolina piramida

Post by tranquil »

arman1 wrote: 26/07/2021 14:14
tranquil wrote: 26/07/2021 13:57 Bio sam na Visočici, i to je bilo katastrofalno loše iskustvo, tako da bih prije nego što mu opet poklonim vrijeme, ipak volio neku potvrdu, a da nije "rekao neki Englez, vještački je ali možda nisu ljudi". To mi već zvuči alarmantno loše, da neko može vidjeti ne samo da vještački tunel, nego i nagađati da to nisu napravili ljudi, nego pretpostavljam vanzemaljci. To mi zvuči neozbiljno, i ne želim obilaziti dok ozbiljniji i odrasliji ljudi ne počnu pričati o ovome.
Pretpostavljam da se referiraš na moj unos. Čovjek nije spomenuo vanzemaljce, samo nije 100% siguran da je ovo izgradila ljudska vrsta, ili bar moderni čovjek.
Ne znam šta očekujete nakon par hiljada godina da će te naći? Turistički vodić ili mapu s upustvom za upotrebu, raskrsnice sa semaforima ili Dinosaurlend sa toboganima. Naučnici smatraju da bi 500 godina nakon što ih čovjek napusti većina modernih naselja bila neprepoznatljiva usljed djelovanja prirode.
Odeš u španiju ili italiju i vidiš kako su kamene stepenice izlizane nakon 100 godina upotrebe(ljudksih stopala i obuće).
Zvanična nauka je potvrdila postojanje ljudskih naselja u okolini Visokog starih oko 5.000 godina ili 3.000 p.n.e. U pitanju su primitivne zajednice koje su koristile kameni alati i sigurno nisu kopali komplekse tunela.
To je velika tvrdnja.

Što se tiče onoga što očekujem, vidiš, stvari ovako trebaju da funkcioniraju:

Neko iznese tvrdnju, npr, prije nekoliko hiljada godina tu je neko izgradio kompleks pećina. Onda se pojavi tvrdoglavi skeptik i kaže "meni trebaju dokazi o tome da je to stvarno vještački", a onda istraživač kaže "pa evo na ovim ovdje zidovima jasno vidimo da su polagane ploče, ovdje su tragovi čekića i dlijeta, ovdje je neko polirao kamen, sve vještački tragovi, ali jasno vidljivi i opipljivi, nikakav turistički vodič ili mapa ili semafor, samo jasni znakovi vještačke obrade u otkopanom materijalu". A onda skeptik kaže "pazi stvarno, vidi impresivno, svaka čast, promijenio sam mišljenje".

Ono što se dešava je međutim sljedeće:

Neko iznese tvrdnju, npr, prije nekoliko hiljada godina tu je neko izgradio kompleks pećina. Onda se pojavi tvrdoglavi skeptik i kaže "meni trebaju dokazi o tome da je to stvarno vještački". Ljudi koji brane projekat međutim kažu "ne budi zlonamjeran, nema tragova to je vrijeme izbrisalo, osim različitog sastava tla (?), šta još hoćeš, semafore i tobogane? Osim toga, dobro znaš da u to vrijeme nije ni bilo oruđa za obradu, tako da ko zna ko je to napravio, možda je neka napredna civilizacija koja nije ostavila druge tragove osim zatrpanog tunela kod Visokog".

Vidiš, ti iz nekog razloga misliš da si svoju tvrdnju nekako pojačao sa tom pričom o nauci poznatim primitivnim zajednicama oko Visokog, a zapravo si jednu veliku nedokazanu tvrdnju pokušao poduprijeti sa još većom i nevjerovatnijom tvrdnjom, a to je da je to djelo nekih moćnih drevnih, ali nepoznatih civilizacija, ili eventualno čak vanzemaljaca.

Dakle svaki put kada nešto hoćeš da dokažeš, ti radiš suprotno, praviš još veće i još teže dokazive tvrdnje. Te tvoje tvrdnje se možda međusobno podupiru, ali ni jedna nema materijalni dokaz.

Da probaš priču ograničiti na tunele, i načine njegovog nastanka, a ne širiti na spontana ozdravljenja i drevne vanzemaljce, priču bi možda bilo lakše za progutati. Ali problem je što tih dokaza o vještačkim zidovima, kako se i dalje čini, nema, pa se zato i širi priča.
User avatar
arman1
Posts: 5294
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#3597 Re: Bosanska dolina piramida

Post by arman1 »

tranquil wrote: 26/07/2021 14:27 Usput, pogledao sam tvoje postove na ovu temu, i definitivno nisi nikada bio skeptik.
Nisam nikad odbacio apriori mogučnost da nešto postoji osim prilike da se zaradi i oživi zamrli kraj. U nauci postoje dva pristupa. Postoji ideja ili tvrdnja. Istražuješ dok se nepobitno ne utvrdi da je tačna ili da nije tačna. Istraživanje dizjniraš na način da sa što manje resursa ili uz što veće benefite dobiješ rezultat.
Da mi je govorila samo komšinica ima nešto, sumnjao bih. Ali kad par hiljada ljudi koji su bili tvrdi da ima nešto otvoren sam da prihvatim, a posebno kad su najglasniji da nema ništa oni koji nisu bili. Usput oni koji su protiv uglvanom govore da nema ništa istovremeno govore da je Međugorje nešto gdje ima nešto "spritualno".
Odem i vidim da ima nešto i sad mi neko kaže vjeruj meni, a ne svojim očima. Elektronske igračke da i ne spominjemo.
Skeptik sam prema Semirovoj izjavi da je namjerno zatrpano i vjerujem ovom englezu da je neka poplava ili više njih to zatrpala nakon što je napušteno i više niko do danas nije to čisti.
Ne vjerujem u te neke energetske generatore i više vjerujem u neke praktične stvari, sistemi vodoopskrbe, čuvanje hrane, religijske instalacije, odbrambena infrastruktura.

Nađem nešto što izgleda kao neki simbol, a vodić kaže to nije bilo prije nego je neko pokušavao biti duhovit. Lakše je reći da je to nešto i dodati mističnu notu ali na duge staze se odbije od glavu.
User avatar
arman1
Posts: 5294
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#3598 Re: Bosanska dolina piramida

Post by arman1 »

tranquil wrote: 26/07/2021 14:45 To je velika tvrdnja.

Što se tiče onoga što očekujem, vidiš, stvari ovako trebaju da funkcioniraju:

Neko iznese tvrdnju, npr, prije nekoliko hiljada godina tu je neko izgradio kompleks pećina. Onda se pojavi tvrdoglavi skeptik i kaže "meni trebaju dokazi o tome da je to stvarno vještački", a onda istraživač kaže "pa evo na ovim ovdje zidovima jasno vidimo da su polagane ploče, ovdje su tragovi čekića i dlijeta, ovdje je neko polirao kamen, sve vještački tragovi, ali jasno vidljivi i opipljivi, nikakav turistički vodič ili mapa ili semafor, samo jasni znakovi vještačke obrade u otkopanom materijalu". A onda skeptik kaže "pazi stvarno, vidi impresivno, svaka čast, promijenio sam mišljenje".

Ono što se dešava je međutim sljedeće:

Neko iznese tvrdnju, npr, prije nekoliko hiljada godina tu je neko izgradio kompleks pećina. Onda se pojavi tvrdoglavi skeptik i kaže "meni trebaju dokazi o tome da je to stvarno vještački". Ljudi koji brane projekat međutim kažu "ne budi zlonamjeran, nema tragova to je vrijeme izbrisalo, osim različitog sastava tla (?), šta još hoćeš, semafore i tobogane? Osim toga, dobro znaš da u to vrijeme nije ni bilo oruđa za obradu, tako da ko zna ko je to napravio, možda je neka napredna civilizacija koja nije ostavila druge tragove osim zatrpanog tunela kod Visokog".

Vidiš, ti iz nekog razloga misliš da si svoju tvrdnju nekako pojačao sa tom pričom o nauci poznatim primitivnim zajednicama oko Visokog, a zapravo si jednu veliku nedokazanu tvrdnju pokušao poduprijeti sa još većom i nevjerovatnijom tvrdnjom, a to je da je to djelo nekih moćnih drevnih, ali nepoznatih civilizacija, ili eventualno čak vanzemaljaca.

Dakle svaki put kada nešto hoćeš da dokažeš, ti radiš suprotno, praviš još veće i još teže dokazive tvrdnje. Te tvoje tvrdnje se možda međusobno podupiru, ali ni jedna nema materijalni dokaz.

Da probaš priču ograničiti na tunele, i načine njegovog nastanka, a ne širiti na spontana ozdravljenja i drevne vanzemaljce, priču bi možda bilo lakše za progutati. Ali problem je što tih dokaza o vještačkim zidovima, kako se i dalje čini, nema, pa se zato i širi priča.
Odeš i vidiš i ne dopusti da ti ja ili neko drugi formira mišljenje.

Ljudi tvrdili da je zemlja ravna ploča,
Ljudi tvrdili da je zemlja centar svemira,
Ljudi tvrdili da se nije zdravo kupati,
Ljudi tvrdili da krompir nije za ljudsku upotrebu,
Ljudi tvrdili da čovjek nika neće letjeti, osim bačen s zidova.
Ljudi tvrdili da kad kreneš zapadno od evrope dođeš do Indije, (hebo ameriku.
Ljudi tvrdili da čovjek nikad neće doći do mjeseca, neki kažu i da nije.
Mogu ovako do sutra. A sve su to tvrdili vodeći umovi svog vremena.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#3599 Re: Bosanska dolina piramida

Post by invincible1921 »

tranquil wrote: 26/07/2021 14:27
arman1 wrote: 26/07/2021 14:06
Nisam bio na iskopavanju ali znam dosta osoba koje su bile. Znam par ljudi koji su radili za Semira ili još rade za njega. Ovi što su otišli, otišli su jer je znalo postati prenaporno ili su našli nešto parali.
Kako su mi objasnili zidovi su "puni" kvarca, dok ga u nanosim jedva ima, u zidovima skoro da i nema organske materije dok je u nanosima ima jako puno, čak su našli i komade obrađenog drveta..
Po priridi sam malo skeptičan i nemam namjeru nikog razuvjeravati. Ako misliš da nema ništa i da je sve velika prevara odeš tamo pa se do kraja uvjeriš ili razuvjeriš.
Pričajući da je sve prevara, a da sve nisi obišao, na kraju nisi kritičan i skeptičan, nego zlonamjeran.
Kad sve obiđeš pa kažeš da misliš da nema ništa to je tvoje pravo isto kao i moje da kažem da imna, na bazi vlastitog iskustva i zapažanja.

Osoba bliska meni tvrdi da od kako je počeli da ide tamo se osjeća puno bolje(hronični bolesnik) i nije jedina. Je li placebo ili spet okolnosti nisam DR.
Nije Novak Đoković doktor nauka ali dovoljno je pametan da zna šta mu prija, a moraš se složit da je svjetski broj jedan u tenisu.
Vidiš, stav poput tvog je ono što godinama odbija ljude od Osmanagićevih projekata (naravno, uz nedostatak konkretnih dokaza). Samo sam postavio pitanja o tome kako oni znaju da su tuneli vještački, i vrlo brzo sam optužen da sam zlonamjeran.

Meni jeste jasno da su oni vjerovatno kopali tamo gdje je mekše, a gdje je tvrđe proglasili zidovima. Naravno da tle varira u sastavu, negdje je tvrđe, a negdje mekše. Moje osnovno pitanje je i dalje, koji je dokaz da su "zidovi" nastali vještački? Svaki vještački obrađen materijal ima tragove obrade, gdje su tragovi obrade ovdje? Na slikama je i dalje okamenjeni šljunak, sa kvarcom ili bez, kao da je bitno. Dva sloja materijala unutar planine imaju različit sastav je opet jako uobičajena pojava, i definitivno nije dokaz da je jedan od tih nanosa nastao vještačkim putem.

I gdje je taj navodni obrađeni komad drveta koji si odjednom uveo u priču? Svaki put kada pitam za neki dokaz, pojavi se nova tvrdnja koja se opet ne može provjeriti.

Kao što si rekao, a u čemu se sto posto slažem, ti nisi doktor, a Novak Đoković je broj jedan u tenisu. Impresivno, ali i dalje to nisu reference stručnjaka kojem bi povjerovao o tako velikim tvrdnjama kao što je vještački tunel, ili spontano izlječenje, što je, iako pomenuta totalno usput, čak i mnogo veća, zapravo ogromna tvrdnja. A sud ljudi koji jesu stručnjaci na tu temu ovdje se, vidim, odbacuje.

Usput, pogledao sam tvoje postove na ovu temu, i definitivno nisi nikada bio skeptik.
Pa cekaj dok ga obrade :D :D

Stvarno su pojedini nevjerovatni...

Prvo bile piramide znaci hoce za vratove da se hvataju ko tvrdi suprotno ...odjednom to vise ni semir ne spominje

Pa vanzemaljci...ovo necu ni komentarisat

Onda idu zidovi piramide evo ga naselje ha hu...opet corak i opet se svi usutili oko toga, Semir prvi

Onda odjednom civlizacija neka drevna...isti ishod

Onda idu nakva naselja tuneli...maltene i to je na jako klimavim nogama da postane zaboravljena glupost

Na kraju svega covjek ae ufatio maltene religije i onoga sto ti niko ne moze osporit tj da li ces vjerovat ili neces...prodaje nakvu energiju.

Nakon svih provala koje je priredio, ja sutra da vidim svemirski beod u visokom ne bi mj vjerovo.

Semir za ovih 15/20 godina koliko vec, nije ponudio skoro nijedan dokaz za ono sto prica...nego digne hajku pricu i onda se usuti
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#3600 Re: Bosanska dolina piramida

Post by tranquil »

arman1 wrote: 26/07/2021 14:48
tranquil wrote: 26/07/2021 14:27 Usput, pogledao sam tvoje postove na ovu temu, i definitivno nisi nikada bio skeptik.
Nisam nikad odbacio apriori mogučnost da nešto postoji osim prilike da se zaradi i oživi zamrli kraj. U nauci postoje dva pristupa. Postoji ideja ili tvrdnja. Istražuješ dok se nepobitno ne utvrdi da je tačna ili da nije tačna. Istraživanje dizjniraš na način da sa što manje resursa ili uz što veće benefite dobiješ rezultat.
Da mi je govorila samo komšinica ima nešto, sumnjao bih. Ali kad par hiljada ljudi koji su bili tvrdi da ima nešto otvoren sam da prihvatim, a posebno kad su najglasniji da nema ništa oni koji nisu bili. Usput oni koji su protiv uglvanom govore da nema ništa istovremeno govore da je Međugorje nešto gdje ima nešto "spritualno".
Odem i vidim da ima nešto i sad mi neko kaže vjeruj meni, a ne svojim očima. Elektronske igračke da i ne spominjemo.
Skeptik sam prema Semirovoj izjavi da je namjerno zatrpano i vjerujem ovom englezu da je neka poplava ili više njih to zatrpala nakon što je napušteno i više niko do danas nije to čisti.
Ne vjerujem u te neke energetske generatore i više vjerujem u neke praktične stvari, sistemi vodoopskrbe, čuvanje hrane, religijske instalacije, odbrambena infrastruktura.

Nađem nešto što izgleda kao neki simbol, a vodić kaže to nije bilo prije nego je neko pokušavao biti duhovit. Lakše je reći da je to nešto i dodati mističnu notu ali na duge staze se odbije od glavu.
Mislim da je na ovim temama o piramidama i sličnim projektima već rečeno koja je razlika između Međugorja i ovih "piramida" i "tunela", ali evo opet.

Ako ti neko ukaže na razliku između tvrdnji o tunelima i tvdrnji o Gospi u Međugorju, i kaže da je prvo stvar arheologije a drugo stvar vjere", to ne znači da tvrde da u "Međugorju ima nešto spiritualno". Tvrdnje o tzv. Gospi iz Međugorja su religijske prirode, što znači da se niti mogu dokazati, niti su podložne dokazivanju. Neko je rekao "ja vidio natprirodno biće, Jevrejku staru preko 2.000 godina", i ljudi to ili vjeruju ili ne vjeruju. To ne možeš podrvrgnuti dokazivanju.

Ako hoćeš da Međugorje porediš s nečim, uzmi radije priču o Ajvaz-Dedi, dakle o porijeklu Ajvatovice. U pitanju je poznato okupljalište u kateogriji religijski turizam, Nema šanse da se, kao i u slučaju Međugorja, bilo šta dokaže, ili vjeruješ ili ne vjeruješ. Niko ne traži dokaze, niti iko može naći dokaze koji će osporiti to dvoje. Ako će ti biti lakše, ne vjerujem ni u natprirodne posjete Međugorju, ni u Ajvaz-Dedino lomljenje stijena dovom.

S druge strane, tuneli bi trebali biti opipljivi i trebalo bi biti moguće ih dokazati, oni navodno i postoje, jedina stvar je to što se mora dokazati da je taj zid "tunela", a koji izgleda kao okamenjeni šljunak, vještački obrađen prije nekoliko hiljada godina. Nekoliko tragova vještačke obrade, neki tragovi oruđa, bilo šta slično bi pomoglo dokazivanju, ali avaj, tih tragova nema. Što je još gore, suočeni smo sa logikom "tragove vještačke obrade zida je izbrisalo vrijeme, ali zidovi su iz nekog razloga još tu, samo ne možemo dokazati da je to vještački zid". Izvini ako imam viši standard po pitanju dokaza, pa mi to nije dovoljno.
Post Reply