Bosanci u Engleskoj?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
nadanboljkovic
Posts: 5
Joined: 11/11/2013 18:58

#1 Bosanci u Engleskoj?

Post by nadanboljkovic »

Sam naslov kaze: ima li Bosanaca u Engleskoj?
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#2 Re: Bosanci u Engleskoj?

Post by Keiko »

Ima.
nadanboljkovic
Posts: 5
Joined: 11/11/2013 18:58

#3 Re: Bosanci u Engleskoj?

Post by nadanboljkovic »

Tražim stan za iznajmiti u Londonu, a imam još nekih pitanja. Pa može li par pitanja?
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#4 Re: Bosanci u Engleskoj?

Post by Keiko »

Ja nisam u UK ali sam odgovorila na tvoje pitanje. Naci stan u Londonu je nemoguce ako nisi vec u Londonu i ako nemas poprilicno £££.
nadanboljkovic
Posts: 5
Joined: 11/11/2013 18:58

#5 Re: Bosanci u Engleskoj?

Post by nadanboljkovic »

Imaš li iskustva iz prve ruke?
nadanboljkovic
Posts: 5
Joined: 11/11/2013 18:58

#6 Re: Bosanci u Engleskoj?

Post by nadanboljkovic »

Ima li iko u UK?
User avatar
newlevel
Posts: 1168
Joined: 30/03/2013 23:51

#7 Re: AW: Bosanci u Engleskoj?

Post by newlevel »

Kad nas ima u Vijetnamu, onda nas zasigurno ima i u uk.

Gesendet von meinem C1505 mit Tapatalk 2
nadanboljkovic
Posts: 5
Joined: 11/11/2013 18:58

#8 Re: Bosanci u Engleskoj?

Post by nadanboljkovic »

Nema ovdje izgleda.
gusjenica
Posts: 5
Joined: 18/11/2013 21:37
Location: UK

#9 Re: Bosanci u Engleskoj?

Post by gusjenica »

Ima nas! :-D
samir987sa
Posts: 8
Joined: 16/06/2009 11:00

#10 Re: Bosanci u Engleskoj?

Post by samir987sa »

ima, ja sam trazio preko neta i slao linkove prijatelju da provjeri za mene- jer se desava da stave slike i onda se ispostavi kad dodjes to uopste nije to... tako da ne preporucujem da uzimas nesto bez da si vidio prije.

i moras odmah pripremiti novac za kiriju i depozit unaprijed ( neko trazi 2 ili 3 kirije unaprijed).

evo linkova gdje sam ja trazio

http://www.spareroom.mobi/

http://www.gumtree.com/london

http://www.rightmove.co.uk/
gusjenica
Posts: 5
Joined: 18/11/2013 21:37
Location: UK

#11 Re: Bosanci u Engleskoj?

Post by gusjenica »

Slažem se sa zadnjim postom.

Mislim da je poprilično teško naći stan ako nisi ovdje ali nemam vlastitog iskustva s tim. Isto tako, agencije često traže preporuku od prijašnjeg gazde i status zaposlenja ali naravno to zavisi od agencije/gazde.
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#12 Re: Bosanci u Engleskoj?

Post by Keiko »

I moras imati bankovni racun sa kojeg ces stalnim nalgom (standing order) placati kiriju. Ponekad se trazi i preporuka od banke .
samir987sa
Posts: 8
Joined: 16/06/2009 11:00

#13 Re: Bosanci u Engleskoj?

Post by samir987sa »

Keiko wrote:I moras imati bankovni racun sa kojeg ces stalnim nalgom (standing order) placati kiriju. Ponekad se trazi i preporuka od banke .


Ako autor teme jos uvijek cita, nije pod moranje ovo gore navedeno, nego kako sebi nadjes brate =) Govorim iz iskustva.
User avatar
Sandra N.
Posts: 402
Joined: 06/09/2008 17:24

#14 Re: Bosanci u Engleskoj?

Post by Sandra N. »

Kazu da je Engleska jedna od najskupljih drzava za zivot na EU kontinentu.

Da li ima nasih tamo ?
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#15 Re: Bosanci u Engleskoj?

Post by vazi »

Sandra N. wrote:Kazu da je Engleska jedna od najskupljih drzava za zivot na EU kontinentu.

Da li ima nasih tamo ?
bezbeli da ih ima samo izgleda nisu na forumu.

A o skupoci u UK, ja s ene bih slozila . Cesto idem tamo i jeftinije je nego ovdje gdje zivim (francuska) i hrana i garderoba.

ne znam kakvo je stanje s kirijama i cijenama stanova/kuca.
User avatar
antonija
Posts: 487
Joined: 23/06/2009 15:55

#16 Re: Bosanci u Engleskoj?

Post by antonija »

vazi wrote:
Sandra N. wrote:Kazu da je Engleska jedna od najskupljih drzava za zivot na EU kontinentu.

Da li ima nasih tamo ?
bezbeli da ih ima samo izgleda nisu na forumu.

A o skupoci u UK, ja s ene bih slozila . Cesto idem tamo i jeftinije je nego ovdje gdje zivim (francuska) i hrana i garderoba.

ne znam kakvo je stanje s kirijama i cijenama stanova/kuca.
Siromašni Britanci biraju između hrane i grijanja: tisuće ljudi svake zime umre od hladnoće u svojim domovima

Oko 300,000 Britanaca su morali birati između grijanja ili hrane za ovu božićnu sezonu dok je devet milijuna više u rizičnoj grupi "siromaštva zbog goriva" do 2016. godine, upozorila je vladina savjetna grupa tražeći od premijera da brzo djeluje.

U godišnjem izvještaju, Savjetnička grupa za siromaštvo zbog goriva (FPAG) je urgirala da je nedavno povećanje cijene energije uvećalo godišnji račun za energiju do 7%, najvjerojatnije prisiljavajući 300,000 domova da budu energetski siromašni.

Sa svakim povećanjem energije od 1%, oko 40,000 domaćinstava postaju energetski siromašna, izvjestio je Telegraph.

FPAG je također ocijenio da bi oko 9 milijuna domaćinstava moglo živjeti u energetskom siromaštvu već 2016. godine ako vlada hitno ne poduzme nešto.

Kada obitelj troši više od 10% svojih primanja na grijanje, smatra se da je obitelj prešla prag energetskog siromaštva.

Prema izvještaju, skoro polovica energetski siromašnih obitelji su umirovljenici, jedna trećina su bolesni ili invalidi a jedna petina ima dijete od 5 godina ili manje.

"Toksični koktel povećanja veleprodajnih cijena, visoka cijena energetskih reformi i smanjenje dohotka u mnogim domaćinstvima znači da će se stupanj energetskog siromaštva astronomski povećati bez radikalnog djelovanja," rekao je prvi čovjek FPAG-a Derek Lickorish.

Predloženo rješenje FPAG-a traži od vlade da preuzme veću ulogu u rješavanju problema energetskog siromaštva.

FPAG je tražio od premijera Davida Camerona da formira vladinu grupu sa članovima iz raznih odjela radi rješavanja problema energetskog siromaštva i da razvije novu dužnost za lokalne vlasti kao poticaj da bi se dostigli ciljevi u vezi energetskog siromaštva.

Grupa je takođe tražila od vlade da uradi procjenu reformi u oblasti socijalne pomoći zbog energetskog siromaštva.

"Sve je manje vremena za vladu da zaštiti one s najmanjim dohotkom," dodao je Lickorish. "Hladna zima, reforme socijalne pomoći smanjuju dohotke i sve to u vrijeme mjera štednje i drugih sve većih troškova za domaćinstva. Problemi onih koji nemaju dovoljno novca za gorivo nisu nikad bili ozbiljniji."

Trenutno britanska vlada raspravlja o prijedlogu da ograniči djelovanje energetskih kompanija na samo četiri vrste tarifa te da prisili kompanije da omoguće potrošačima najnižu cijenu u svakoj tarifi.

Kritičari programa tvrde da će vlada izazvati veće cijene energije, da će obeshrabriti potrošače da ne kupuju i izazvati veliku borbu između energetskih kompanija.

"Trenutni planovi vlade za energetsku efikasnost nisu adekvatni da bi se suočili s ozbiljnošću problema,” rekao je prvi čovjek Consumer Focus-a Mike O'Connor Telegraph-u.

"Od osnovne je važnosti mnogo ambiciozniji energetski program”, dodao je. "Milijuni starijih ljudi, obitelji s djecom, te invalida će biti u hladnoći domova boreći se da plate račune dok se ne donesu dodatne mjere."

Institut za istraživanje javne politike (IPPR) je također rekao da bi vladine mjere mogle biti štetne, izjavio je Guardian.

The Energy Company Obligation (ECO), formirana da se smanje računi za grijanje u siromašnim domaćinstvima pružajući im dodatne usluge kao što su energetski efikasni bojleri, bi mogla dodati 187 dolara na energetski račun obitelji. Tako bi "pogurali" neke obitelji koje nisu prije tražile pomoć preko praga od 10% i u energetsko siromaštvo.

Istraživanja pokazuju kako je broj osoba koje godišnje umiru zbog nemogućnosti da ugriju vlastiti dom i do 4 puta veći od brojki s kojima je u javnost izašla britanska vlada.

"Oko 7,800 ljudi tijekom zime umre jer nisu u mogućnosti adekvatno ugrijati svoj dom", rekla je profesorica Christine Liddell sa sveučilišta Ulster, za britanski list The Independent.
Brojke od oko 7,800 mrtvih potvrdili su iz organizacije WHO (World Health Organisation), navodi se kako je to čak 4 puta više od smrtno stradalih u prometnim nesrećama.

Fenomen "siromaštva grijanja" (eng. "fuel poverty ") definira se onda kada bi osoba trebala potrošiti dodatnih 10% na grijanje vlastitog doma.


Nadalje, brojka od 7,800 odnosi se samo na osobe koje su umrle unutar vlastitih domova jer nisu imali dovoljno novca za adekvatno grijanje.
Prema podacima za zimu 2010, ukupan broj mrtvih od posljedica zime u Engleskoj i Walesu, u koji su ubrojeni i beskućnici i ostali slučajevi, bio je oko 25,700.

Smrt 7,800 osoba u njihovim domovima isključivo je vezana uz nemogućnost plaćanja adekvatnog grijanja.

DW
Djubre_
Posts: 3143
Joined: 01/06/2011 23:25
Location: Iron City

#17 Re: Bosanci u Engleskoj?

Post by Djubre_ »

Ima nasih kako nema.. iz cijele bosne.. manjina jesu ali ih ima.. pa i moja "bivsa" zena je tamo 10 godina.. znam ih dosta da su tamo ali na netu su slabo, samo fb..

Sent from my SAMSUNG-SGH-I747 using Tapatalk 2
User avatar
Salcho
Posts: 260
Joined: 28/05/2012 11:16

#18 Re: Bosanci u Engleskoj?

Post by Salcho »

Djubre_ wrote:Ima nasih kako nema.. iz cijele bosne.. manjina jesu ali ih ima.. pa i moja "bivsa" zena je tamo 10 godina.. znam ih dosta da su tamo ali na netu su slabo, samo fb..

Sent from my SAMSUNG-SGH-I747 using Tapatalk 2
Vjerovatno si u pravu u potpunosti.

A u ostalom mislim da vise nemaju nikakvu povezanost sa BiH i potrebnu da citaju nase vijesti ili pak da budu na nasim forumima.
senadkahrimanovic
Posts: 2
Joined: 10/07/2014 15:29

#19 Re: Bosanci u Engleskoj?

Post by senadkahrimanovic »

ima bosanaca u engleskoj
ja zivim u skotskoj ima bosanaca malo vise u engleskoj
:bih:
senadkahrimanovic
Posts: 2
Joined: 10/07/2014 15:29

#20 Re: Bosanci u Engleskoj?

Post by senadkahrimanovic »

za stan u londnu
moze se naci soba samo za od £500 to £800 mjesecno zavisi od lokacije
imam prijatelja u londonu tak da znam
watervoter
Posts: 7
Joined: 06/10/2016 10:33

#21 Re: Bosanci u Engleskoj?

Post by watervoter »

Zdravo raja, nadam se da cu moci ozivjeti ovu temu. :razz: Ubrzo bi trebao preseliti u Englesku na jednogodisnji master pa bi imao nekoliko prakticnih pitanja,bio bi pravo sretan ako bi mi neko mogao pomoci. :razz:

1. Gdje najjednostavnije i najbrze otvoriti bankovni racun?Sve sto mi treba je da dobijem debitnu karticu koju mogu koristiti za online kupovinu i za Paypal Odlazak u minus mi je nebitan,treba mi sto niza mjesecna naknada i neka normalna pokrivenost bankomatima i online pregled stanja troskova.

2. Koju SIM karticu mogu najjednostavnije kupiti vec prvi dan za telefon?Neki obican broj minuta za pozive i poruke, uglavnom mi treba mi 3G internet.

3. Da li je igdje moguce kupiti mobilni telefon na 12 mjeseci?Sve vidim ugovore na 24 mjeseca?

4. Da li je nekih 50 funti sedmicno dovoljno za hranu za jednu osobu ako sam sebi kuham?

Ako se jos sta sjetim napisem. :bih: :bih: :bih:
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#22 Re: Bosanci u Engleskoj?

Post by hrle1976 »

Sandra N. wrote:Kazu da je Engleska jedna od najskupljih drzava za zivot na EU kontinentu.

Da li ima nasih tamo ?
Malo. Imam poznanika cija rodica tamo zivi vec 30 godina, ako ne i vise. On prica, kako ona u tih 30 godina, od kojih je skoro pola provela u Londonu, nije upoznala pet ljudi sa ex-YU prostora sa adresom u UK.

Skupi su stanovi za kupiti ili iznajmiti, kako gje po drugom pitanju ali u vecini slucaja je znatno skuplje. Sto se hrane tice mnogo je jeftinija od jedne Francuske, Svicarske ili Skandinavsih drzava. Mislim, da je postala i jeftinija po tom pitanji i od Njemacke, jer u zadnje vrijeme imam osjecaja da u Njemackoj je hrana ko poskupila za nekih 10%

No problem je nezaposlenost, imaju velik broj nezaposlenih, pa tako mnogo njih ide sa otoka na kontinentalni dio u potrazi za poslom.


Kad se ko racuna unutar over EU, Ceska ima ko najnizi broj nezaposlenih, svega 4% a Slovacka gotovo 10% Inace jedina ozbiljna drzava po pitanju nezaposlenosti je Njemacka, koja ima malo iznad 4% ostalo je sve otislo u 3 ljepe.

Kad gledas omladinu onda brzo skontas da Spanija je najgora zemlja u EU za omladinu, cak imaju 0,2% vise nezaposlenih omladinaca nego Grcka. Hrvatska i Italija nezaostaju puno. Dodjes malo do ozbiljnihi drzava kao Svedska, Velika Britanija, Luxemburg pa skontas da je sve oko 20% opet Njemacka ispod 10% tacnije 7%
watervoter
Posts: 7
Joined: 06/10/2016 10:33

#23 Re: Bosanci u Engleskoj?

Post by watervoter »

Malo Engleza na forumu. :P :bih:
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#24 Re: Bosanci u Engleskoj?

Post by stakasa »

hrle1976 wrote:
Sandra N. wrote:Kazu da je Engleska jedna od najskupljih drzava za zivot na EU kontinentu.

Da li ima nasih tamo ?
Malo. Imam poznanika cija rodica tamo zivi vec 30 godina, ako ne i vise. On prica, kako ona u tih 30 godina, od kojih je skoro pola provela u Londonu, nije upoznala pet ljudi sa ex-YU prostora sa adresom u UK.

Skupi su stanovi za kupiti ili iznajmiti, kako gje po drugom pitanju ali u vecini slucaja je znatno skuplje. Sto se hrane tice mnogo je jeftinija od jedne Francuske, Svicarske ili Skandinavsih drzava. Mislim, da je postala i jeftinija po tom pitanji i od Njemacke, jer u zadnje vrijeme imam osjecaja da u Njemackoj je hrana ko poskupila za nekih 10%

No problem je nezaposlenost, imaju velik broj nezaposlenih, pa tako mnogo njih ide sa otoka na kontinentalni dio u potrazi za poslom.


Kad se ko racuna unutar over EU, Ceska ima ko najnizi broj nezaposlenih, svega 4% a Slovacka gotovo 10% Inace jedina ozbiljna drzava po pitanju nezaposlenosti je Njemacka, koja ima malo iznad 4% ostalo je sve otislo u 3 ljepe.

Kad gledas omladinu onda brzo skontas da Spanija je najgora zemlja u EU za omladinu, cak imaju 0,2% vise nezaposlenih omladinaca nego Grcka. Hrvatska i Italija nezaostaju puno. Dodjes malo do ozbiljnihi drzava kao Svedska, Velika Britanija, Luxemburg pa skontas da je sve oko 20% opet Njemacka ispod 10% tacnije 7%
zviz, prestani da varas ovaj napaceni narod
Post Reply