Bosanci i Hercegovci!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
Envy
Posts: 1366
Joined: 05/06/2008 08:13

#1 Bosanci i Hercegovci!

Post by Envy »

Jedno pitanje mozda glupo ali meni nikad nije bilo jasno zasto kada se neko obraca cestitkom, ili u prici obicno kazu "Bosanci i Hercegovci",naglasavaju i Hercegovinu, zasto ne samo Bosanci, koliko znam i Hercegovina je u Bosni i oni su Bosanci,zive u toj zemlji Bosni..?Moze li mi neko malo o tome..Hvala
User avatar
BiH-x
Posts: 2193
Joined: 18/07/2008 22:09

#2 Re: Bosanci i Hercegovci!

Post by BiH-x »

Envy wrote:Jedno pitanje mozda glupo ali meni nikad nije bilo jasno zasto kada se neko obraca cestitkom, ili u prici obicno kazu "Bosanci i Hercegovci",naglasavaju i Hercegovinu, zasto ne samo Bosanci, koliko znam i Hercegovina je u Bosni i oni su Bosanci,zive u toj zemlji Bosni..?Moze li mi neko malo o tome..Hvala
Nije i nisu
User avatar
avicena
Posts: 2316
Joined: 08/07/2005 00:19

#3 Re: Bosanci i Hercegovci!

Post by avicena »

Stjepan Vukčić Kosača (cca 1404- 22. maja 1466), herceg (vojvoda) svetog Save, bio je feudalni vladar zemlje koja danas po njemu nosi ime Hercegovina i najistaknutiji među Kosačama.

Godine 1448. priklonio se Osmanlijama i srpskom despotu Đurađu Brankoviću u napadu na bosanskog kralja i usvojio titulu hercega, kojom ga je oslovljavao Fridrik III, car Svetog Rimskog Carstva. Tokom trećeg braka, s bavarskom princezom Cecilijom, u korespodenciji je koristio njemačku transliteraciju njegove titule vojvoda - Hercog (što je, u narodnom jeziku, evaluiralo u 'herceg'). Teritorija pod njegovom vlašću, od tada poznata pod imenom Herceštvo Svetog Save (kasnije Hercegovina), protezala se od Lima do Cetine i od Rame do Kotorskog zaljeva. Na tom je prostoru bio poput samostalnog vladara.

Herceg Stjepan Vukčić Kosača umro je 1466. godine. Nakon osmanlijskog osvajanja, posjed hercegove zemlje dobio je ime Hercegovina. Kroz dalji razvoj hercegovačke historije, obim područja Hercegovina se mijenjao, a održao se do danas.

Wikipedia
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#4 Re: Bosanci i Hercegovci!

Post by nellington »

User avatar
avicena
Posts: 2316
Joined: 08/07/2005 00:19

#5 Re: Bosanci i Hercegovci!

Post by avicena »

Da bar nam ostaviše hercegovačku morsku obalu pa neka tog dodatka...

Image
Locked