Boris Dežulović više ne piše za Oslobođenje.

Post Reply
User avatar
Edin H.
Posts: 46899
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#1176 Re: Boris Dežulović više ne piše za Oslobođenje.

Post by Edin H. »

halo_ba wrote:
Boris nije dosao sa akreditacijom, niti avionom.

https://www.bhdani.ba/portal/arhiva-67- ... 5160.shtml
Prvi pokušaj - preko Sokolović-Kolonije i Butmira - zapeo je na aerodromskoj pisti, odakle su tenkovi tukli Dobrinju i nije bilo šanse niti za noćni prelazak. One večeri kad su Danska i Njemačka igrale finale Europskog nogometnog prvenstva - sjećam se jer smo za danskog fotografa Jorgena cijeli dan tražili akumulator za televizor - na kraju smo, u polupijanu očaju, pitali čak i za kanalizaciju. Uz smijeh su nam objasnili da su tim predgrađima Srbi u Ilidži čak i kanalizaciju presjekli. Pitali smo, jasno, i za Futyja - morali su zapamtiti toga luđaka duge kose i neobičnog slovensko-srpsko-hrvatskog naglaska - ali njega tamo nitko nije vidio. Pamte, doduše, jednog Slovenca, novinara, koji se muvao tuda, ali taj se zvao Ivo Štandeker. Tada još nismo znali da je jedna od granata na Dobrinji, koje smo gledali s tavana u Butmiru, bila i njegova. Izdahnut će nekoliko sati kasnije, jer Srbi nisu dopustili njegov transport do koševske bolnice.

Drugi put smo pokušali dva tjedna kasnije, s druge strane, preko Kiseljaka. Za nas koji smo rat u Bosni i blokadu Sarajeva pratili preko televizije bio je to pravi šok: ne samo da smo u Sarajevo mogli bez problema, već smo na zadnjem punktu HVO-a dobili i pratnju srpske milicije s Ilidže, koja nas je - nakon pića s "braćom Hrvatima" - preko desetak barikada dovela do Stupa, predavši nas opet HVO-u. Tad smo prvi put - a prošla su samo tri mjeseca otkako je počeo rat u BiH - iz prve ruke čuli priče o zajedničkim operacijama protiv "balija" i razmjeni oružja, municije, nafte i hrane između Srba i Hrvata.

Još pod dojmom zajedničke rakije sa četnicima s Ilidže i haveoovcima iz Kiseljaka, našli smo se na Stupu - "samo pravo, samo pravo" - i odjednom je, iz općeg košmara, ispred nas izronio spaljeni kostur zgrade Oslobođenja. To je, dakle, to - pogledali smo se Maganja i ja: uspjeli smo! Urlali smo poput idiota deset minuta, polijevajući se pivom, praćeni pogledima Sarajlija koje nakon stotinu dana opsade zacijelo nije moglo iznenaditi mahnito deranje iz automobila, koliko možda njegova splitska registracija.

Na putu ka slobodi HVO vas vodi :D

OK, ali novinarsku akreditaciju je morao imati.

Gdje li je sipao benzin u Sarajevu? :D
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1177 Re: Boris Dežulović više ne piše za Oslobođenje.

Post by General War »

Edin H. wrote:
halo_ba wrote:
Boris nije dosao sa akreditacijom, niti avionom.

https://www.bhdani.ba/portal/arhiva-67- ... 5160.shtml
Prvi pokušaj - preko Sokolović-Kolonije i Butmira - zapeo je na aerodromskoj pisti, odakle su tenkovi tukli Dobrinju i nije bilo šanse niti za noćni prelazak. One večeri kad su Danska i Njemačka igrale finale Europskog nogometnog prvenstva - sjećam se jer smo za danskog fotografa Jorgena cijeli dan tražili akumulator za televizor - na kraju smo, u polupijanu očaju, pitali čak i za kanalizaciju. Uz smijeh su nam objasnili da su tim predgrađima Srbi u Ilidži čak i kanalizaciju presjekli. Pitali smo, jasno, i za Futyja - morali su zapamtiti toga luđaka duge kose i neobičnog slovensko-srpsko-hrvatskog naglaska - ali njega tamo nitko nije vidio. Pamte, doduše, jednog Slovenca, novinara, koji se muvao tuda, ali taj se zvao Ivo Štandeker. Tada još nismo znali da je jedna od granata na Dobrinji, koje smo gledali s tavana u Butmiru, bila i njegova. Izdahnut će nekoliko sati kasnije, jer Srbi nisu dopustili njegov transport do koševske bolnice.

Drugi put smo pokušali dva tjedna kasnije, s druge strane, preko Kiseljaka. Za nas koji smo rat u Bosni i blokadu Sarajeva pratili preko televizije bio je to pravi šok: ne samo da smo u Sarajevo mogli bez problema, već smo na zadnjem punktu HVO-a dobili i pratnju srpske milicije s Ilidže, koja nas je - nakon pića s "braćom Hrvatima" - preko desetak barikada dovela do Stupa, predavši nas opet HVO-u. Tad smo prvi put - a prošla su samo tri mjeseca otkako je počeo rat u BiH - iz prve ruke čuli priče o zajedničkim operacijama protiv "balija" i razmjeni oružja, municije, nafte i hrane između Srba i Hrvata.

Još pod dojmom zajedničke rakije sa četnicima s Ilidže i haveoovcima iz Kiseljaka, našli smo se na Stupu - "samo pravo, samo pravo" - i odjednom je, iz općeg košmara, ispred nas izronio spaljeni kostur zgrade Oslobođenja. To je, dakle, to - pogledali smo se Maganja i ja: uspjeli smo! Urlali smo poput idiota deset minuta, polijevajući se pivom, praćeni pogledima Sarajlija koje nakon stotinu dana opsade zacijelo nije moglo iznenaditi mahnito deranje iz automobila, koliko možda njegova splitska registracija.

Na putu ka slobodi HVO vas vodi :D

OK, ali novinarsku akreditaciju je morao imati.

Gdje li je sipao benzin u Sarajevu? :D
Jos ce ispasti da sarajevo nije bilo pod opsadom, jelo se , pilo...a i benzin se s'ipo :mrgreen:
Risto djogo ispade ipak po nekima ovdje u pravu :lol:
User avatar
Edin H.
Posts: 46899
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#1178 Re: Boris Dežulović više ne piše za Oslobođenje.

Post by Edin H. »

General War wrote:
Jos ce ispasti da sarajevo nije bilo pod opsadom, jelo se , pilo...a i benzin se s'ipo :mrgreen:
Risto djogo ispade ipak po nekima ovdje u pravu :lol:
Ti si malo bukva-lac, jel' de? :skoljka:

Sem toga, ovdje je priznao da je vozio pod utjecajem alkohola kada je usao u Sarajevo, nadam se da ce MUP reagovati. :oops:
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1179 Re: Boris Dežulović više ne piše za Oslobođenje.

Post by General War »

Edin H. wrote:
General War wrote:
Jos ce ispasti da sarajevo nije bilo pod opsadom, jelo se , pilo...a i benzin se s'ipo :mrgreen:
Risto djogo ispade ipak po nekima ovdje u pravu :lol:
Ti si malo bukva-lac, jel' de? :skoljka:

Sem toga, ovdje je priznao da je vozio pod utjecajem alkohola kada je usao u Sarajevo, nadam se da ce MUP reagovati. :oops:
Ma vala vise ko ce ovdje znat ko se zajebava a ko misli tako...
:lol: :thumbup:
Mjeso baklavu i bamlju pa mi nije dobro nikako :mrgreen:
User avatar
Edin H.
Posts: 46899
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#1180 Re: Boris Dežulović više ne piše za Oslobođenje.

Post by Edin H. »

General War wrote: Ma vala vise ko ce ovdje znat ko se zajebava a ko misli tako...
:lol: :thumbup:
Mjeso baklavu i bamlju pa mi nije dobro nikako :mrgreen:
Meni dade Barry Amerikanac kanister of deset litara benzina nako :D , kad je isao litar po deset maraka.

Da sam znao da ce ga Vildana poslije nagaziti Borisa dao bi mu dzaba da se voza po gradu. :D
kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#1181 Re: Boris Dežulović više ne piše za Oslobođenje.

Post by kiligonzales »

insomnia78 wrote:Gomila gluposti. Neki dan u tekstu o seriji Alija poljuvase i Bakira i porodicu Izetbegovic i Tursku... uostalom da je to u pitanju zasto bi ga pustili da objavi onaj “oprostajni” clanak. U njemu se i sam dotice razloga
Ne znam zasto je toliko tesko povjerovati Vildani i mnogo ozbiljniji listovi od Oslobodjenja u evropi i svijetu se iz ovih ili onih razloga libe objavljivati stvari koje “vrijedjaju poslanika”
doduse i ja se sprdam sa anadolskom verzijom nase prezivljene stvarnosti jer im serija izgleda kao amaterski komad, a ne serija koja treba na dobar nacin docarati nasu stvarnost...

gledam je i pokusavam pogadjati likove prema vidjenom :D
kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#1182 Re: Boris Dežulović više ne piše za Oslobođenje.

Post by kiligonzales »

Svi vi koji zelite citati Dezulovica, eto skupite simbolicnih 100KM, za domenu i hosting "samodezulovic.ba", neko cemu od forumasa od sebe dizajnirati blog ili sajt i dati administracijski pristup, nek objavljuje sta hoce i koliko hoce, eto ko odradjuje marketing moze ga malo ispromovirati i na socijalnim mrezama, da nebi bilo vise zalopojki, kako je neko Dezulovica otjerao iz Sarajeva, pa ce on biti non stop tu. Tako da mu stranacki mediji nece moci stati pisanju u kraj.Posto ima armiju citatelja, taman mu dodje dobro za promocije. Objasnicemo mu malo kako stoje stvari sa slikama i autorskim pravima i sta bas na blogu ne smije da forsira ako hoce od adsensa da zaradi sebi dovoljno. Nek se prevazidje malo. Dosta redakcija koje ce ga sikanirati zbog pisanja.

Posto zivimo u digitalnoj eri, nema potrebe za lele kukom ovolikim. Brzo ce on naci angazman novi ovdje.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#1183 Re: Boris Dežulović više ne piše za Oslobođenje.

Post by Hakiz »

Ti od drveta ne vidiš šumu.

Nije Dežulović razlog, on je povod. Pisaće on na drugim mjestima i tamo ćemo ga čitati.

Nije ova priča o Dežuloviću. Već kako naslov kaže.
kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#1184 Re: Boris Dežulović više ne piše za Oslobođenje.

Post by kiligonzales »

Hakiz wrote:Ti od drveta ne vidiš šumu.

Nije Dežulović razlog, on je povod. Pisaće on na drugim mjestima i tamo ćemo ga čitati.

Nije ova priča o Dežuloviću. Već kako naslov kaže.
Privatni medij na stranackom konopcu, njegova sudbina zadesice svakog ko u svete krave takne.

Oslobođenje je odavno samo Zarobljenje.

Soft core verzija Avaza, nista vise.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1185 Re: Boris Dežulović više ne piše za Oslobođenje.

Post by General War »

Hakiz wrote:Ti od drveta ne vidiš šumu.

Nije Dežulović razlog, on je povod. Pisaće on na drugim mjestima i tamo ćemo ga čitati.

Nije ova priča o Dežuloviću. Već kako naslov kaže.
E fala bogu da neko konta :thumbup:
Ne mogu da vjerujem kako svijet ni nacrtano ne razumije...ili namjerno obrce stvari.
User avatar
BHCluster
Posts: 23302
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#1186 Re: Boris Dežulović više ne piše za Oslobođenje.

Post by BHCluster »


Radi usporedbe.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1187 Re: Boris Dežulović više ne piše za Oslobođenje.

Post by General War »

kiligonzales wrote:Svi vi koji zelite citati Dezulovica, eto skupite simbolicnih 100KM, za domenu i hosting "samodezulovic.ba", neko cemu od forumasa od sebe dizajnirati blog ili sajt i dati administracijski pristup, nek objavljuje sta hoce i koliko hoce, eto ko odradjuje marketing moze ga malo ispromovirati i na socijalnim mrezama, da nebi bilo vise zalopojki, kako je neko Dezulovica otjerao iz Sarajeva, pa ce on biti non stop tu. Tako da mu stranacki mediji nece moci stati pisanju u kraj.Posto ima armiju citatelja, taman mu dodje dobro za promocije. Objasnicemo mu malo kako stoje stvari sa slikama i autorskim pravima i sta bas na blogu ne smije da forsira ako hoce od adsensa da zaradi sebi dovoljno. Nek se prevazidje malo. Dosta redakcija koje ce ga sikanirati zbog pisanja.

Posto zivimo u digitalnoj eri, nema potrebe za lele kukom ovolikim. Brzo ce on naci angazman novi ovdje.
...U prevodu; ako ne volite (politicki motivisanu) cenzuru, razgulite vani ko sav pametan patriotski nastrojen svijet, jel tako?
Treba li da uletimo jos sto maraka pa da i mi osnujemo neku nagradu (sedmo aprilsku npr) pa mozemo Orhana Pamuka nagraditi u seheru?
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1188 Re: Boris Dežulović više ne piše za Oslobođenje.

Post by General War »

Dasi wrote:
General War wrote:Mozes i nastavit, ja se najeo baklave pa ionako se zavalio u stolicu..nema sanse da se pomjerim :D
Ok, ja nisam tema ovdje...kakve sad ima veze jedno sa drugi vec nesto bzze pokusavas
Nigdje ja nisam rekao da sam u pravu, ali ovo sto si napisao nema veze s vezom...ako si svjestan vremana a po pisanju moze se onda zakljuciti da si se i "snasao" u tom vremenu pa odatle onda vidim razlog ovoga sto pises.
Opet si u pravu, snasao sam se... ovde Bakirov savjetnik glavom i bradom.
Etiketiranje, etiketiranje...
Vec drugi put pokusavas da ovu konverzaciju, nazovimo je tako, svedes na licni nivo. Ali neces uspjeti da me navedes na zakljucak da si se i ti
"snasao" ali na drugoj strani, onoj istocnoj, pa da spominjem Bosnjake nastale u hotelu, bosanski jezik... Neces uspjeti jer sam Bosanac, FGR kako nas naziva SDA mladez i pojedini forumasi pa me boli briga ko si, odakle si, sta si i sta radis da bi mogao platiti racune.
Ja sam se snasao toliko da radim za privatnika i privatno, nije lose ne zalim se a da moze bolje uvijek moze. Da si ikad ista radio privatno znao bi kako kapitalizam funkcionise i sta sve moras uraditi i progutati da bi nastavio zaradjivati i placati racune. Kad smo to rijesili idemo dalje.
Kazes...
General War wrote:Ma ne pada mi na pamet..jeli ti majstoru unaprijed das lovu kad ti nesto popravi ili po zavrsenom poslu?
Pa ti si uletio klizeci...a opet ne razumijes sustinu.
Je li ti seres o majstoru prije lose obavljenog posla ili poslije? Ti u ovom slucaju nisi ni upoznao majstora a kamo li mu dao sansu da ti promijeni gumicu na cesmi.
Znaci, ne citas Oslobodjenje ali znas koja ga politika uredjuje. "Nisi sutnuo loptu u zivotu ali znas s kojom postavkom selektor treba izaci na teren".
General War wrote:Nigdje ja nisam rekao da sam u pravu
pa kaze
General War wrote:Stvarno ili se djeca javljau ili nazalost neko ko nemoze ocigledne stvari da razluci...ili po partijskoj dezuri.
Kad govno umotas u celofan ono je opet govno ili sto bi rekli "nije govno nego se pas posro". Znaci, ko ima drugacije vidjenje od tvog je... dijete, neko ko NE MOZE ocigledne (tebi, koji ne citas Oslobodjenje) stvari da razluci ili je partijski potrcko. Nema cetvrtog, da mozda ipak ti nisi u pravu kad uplices politiku u ovo.

Pojeo sam tulumbu :D

I da, jos nesto. Hipoteticki.
Recimo, da je izasla Dezuloviceva kolumna, da je to onda uticalo na otkazivanje par stalnih oglasivaca, otkazivanje pretplate i samim tim pad tiraza. Onda to sve zajedno umanjilo prihode pa dovelo do toga da se otpusti cistacica, sekretarica, lektor... Da li bi iko otvorio temu za te ljude? Da li bi iko znao za njihovu sudbinu i da li bi ikoga bolio kurac za njih.
Ti bas ne znas sta hoces da kazes...opet me nesto etiketiras...sta me ba briga ko si...samo si se upustio u diskusiju sa mnom zakljuckom da si svjestan vremena, Ok postujem ali sto to meni nesto prebacujes? Niti razumijes temu niti si mi ikakav kontra argument prostro da pa o necemu diskutijemo vec nekakav odgovr vise na privatnoj osnovi.
Hipoteticki:
Eto imas ti pa otvaraj temu za svaku nepravdu za koju misis da ima razloga....jel to cekas mene pa da opet mi kazes kako si se ti "prilagodio" ili tako nesto...i da ja pretjerujem i da moram stalno biti u pravu?
ako imas sta smisleno rec, reci, ako ne...zaobidji me i i svima dobro :thumbup:
kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#1189 Re: Boris Dežulović više ne piše za Oslobođenje.

Post by kiligonzales »

General War wrote:
kiligonzales wrote:Svi vi koji zelite citati Dezulovica, eto skupite simbolicnih 100KM, za domenu i hosting "samodezulovic.ba", neko cemu od forumasa od sebe dizajnirati blog ili sajt i dati administracijski pristup, nek objavljuje sta hoce i koliko hoce, eto ko odradjuje marketing moze ga malo ispromovirati i na socijalnim mrezama, da nebi bilo vise zalopojki, kako je neko Dezulovica otjerao iz Sarajeva, pa ce on biti non stop tu. Tako da mu stranacki mediji nece moci stati pisanju u kraj.Posto ima armiju citatelja, taman mu dodje dobro za promocije. Objasnicemo mu malo kako stoje stvari sa slikama i autorskim pravima i sta bas na blogu ne smije da forsira ako hoce od adsensa da zaradi sebi dovoljno. Nek se prevazidje malo. Dosta redakcija koje ce ga sikanirati zbog pisanja.

Posto zivimo u digitalnoj eri, nema potrebe za lele kukom ovolikim. Brzo ce on naci angazman novi ovdje.
...U prevodu; ako ne volite (politicki motivisanu) cenzuru, razgulite vani ko sav pametan patriotski nastrojen svijet, jel tako?
Treba li da uletimo jos sto maraka pa da i mi osnujemo neku nagradu (sedmo aprilsku npr) pa mozemo Orhana Pamuka nagraditi u seheru?
Nisam razgulio, tu sam i ne volim politicki motiviranu cenzuru. Osjetio sam dobro kako se stranacka moc moze odbiti preko ledja malog apoliticnog gradjanina , ali kad se vec ne mozes bosti sa rogatim, dostojanstveno odes i prije nego ti neko sjedne na žuč ili na leđa. Pricamo o cenzuri koja je dosla zbog politicke pozadine vlasnika samog medija, sigurno mu Bakir nije citao tekst prije objave, a mozda ni sami vlasnik medija, ali posto su pravila sluzbe jasna, preko nekih stvari mu se nije moglo preci i eto problema. Ne lele kukam za Dezulovicem jer da je htio biti poltron, slijedio bi pravila sluzbe i ostao u istom mediju, vise ga cijenim sto je ostao dosljedan sebi, slijedio svoj ideal i otisao iz "Oslobodjenja".Za to mu svaka cast.

Privatni je medij u pitanju, zna se i na cijem konopcu, prema tome njihova su i pravila. Jeli to tesko shvatiti? Svi vise manje znamo iza kojih medija ko stoji, znaci nema maltane medija bez povodca i opet fol se zgrazavamo nad necijom urednickom politikom. Manje zemlje, a vise licemjernih ljudi nema.

Svakako su sesto aprilsku nagradu obezvrijedili sami po sebi, tako da su je u ovome periodu zloupotrebili dajuci je i kome treba i ne treba, mozda bi je i meni dali da sam odradio kakav koncert na otvorenom za KS, po mogucnosti novogodisnji ili kakvu predstavu, mozda i tebi ko zna. :D

Na kraju sto je problem biti neovisan? Ime ima, pero ima, vjerovatno i ima zanimljivu postavu oko sebe istomisljenika, ljudi koji ne zele biti dio necije halke, tala, niti na necijem konopcu, okupi i napravi sopstveni medij. Realno ko te moze cenzurisati tada. Nije covjek umro sto je otisao iz Oslobodjenja. Nacin na koji je otisao je i suvise dostojanstven.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1190 Re: Boris Dežulović više ne piše za Oslobođenje.

Post by General War »

kiligonzales wrote:
General War wrote:
kiligonzales wrote:Svi vi koji zelite citati Dezulovica, eto skupite simbolicnih 100KM, za domenu i hosting "samodezulovic.ba", neko cemu od forumasa od sebe dizajnirati blog ili sajt i dati administracijski pristup, nek objavljuje sta hoce i koliko hoce, eto ko odradjuje marketing moze ga malo ispromovirati i na socijalnim mrezama, da nebi bilo vise zalopojki, kako je neko Dezulovica otjerao iz Sarajeva, pa ce on biti non stop tu. Tako da mu stranacki mediji nece moci stati pisanju u kraj.Posto ima armiju citatelja, taman mu dodje dobro za promocije. Objasnicemo mu malo kako stoje stvari sa slikama i autorskim pravima i sta bas na blogu ne smije da forsira ako hoce od adsensa da zaradi sebi dovoljno. Nek se prevazidje malo. Dosta redakcija koje ce ga sikanirati zbog pisanja.

Posto zivimo u digitalnoj eri, nema potrebe za lele kukom ovolikim. Brzo ce on naci angazman novi ovdje.
...U prevodu; ako ne volite (politicki motivisanu) cenzuru, razgulite vani ko sav pametan patriotski nastrojen svijet, jel tako?
Treba li da uletimo jos sto maraka pa da i mi osnujemo neku nagradu (sedmo aprilsku npr) pa mozemo Orhana Pamuka nagraditi u seheru?
Nisam razgulio, tu sam i ne volim politicki motiviranu cenzuru. Osjetio sam dobro kako se stranacka moc moze odbiti preko ledja malog apoliticnog gradjanina , ali kad se vec ne mozes bosti sa rogatim, dostojanstveno odes i prije nego ti neko sjedne na žuč ili na leđa. Pricamo o cenzuri koja je dosla zbog politicke pozadine vlasnika samog medija, sigurno mu Bakir nije citao tekst prije objave, a mozda ni sami vlasnik medija, ali posto su pravila sluzbe jasna, preko nekih stvari mu se nije moglo preci i eto problema. Ne lele kukam za Dezulovicem jer da je htio biti poltron, slijedio bi pravila sluzbe i ostao u istom mediju, vise ga cijenim sto je ostao dosljedan sebi, slijedio svoj ideal i otisao iz "Oslobodjenja".Za to mu svaka cast.

Privatni je medij u pitanju, zna se i na cijem konopcu, prema tome njihova su i pravila. Jeli to tesko shvatiti? Svi vise manje znamo iza kojih medija ko stoji, znaci nema maltane medija bez povodca i opet fol se zgrazavamo nad necijom urednickom politikom. Manje zemlje, a vise licemjernih ljudi nema.

Svakako su sesto aprilsku nagradu obezvrijedili sami po sebi, tako da su je u ovome periodu zloupotrebili dajuci je i kome treba i ne treba, mozda bi je i meni dali da sam odradio kakav koncert na otvorenom za KS, po mogucnosti novogodisnji ili kakvu predstavu, mozda i tebi ko zna. :D

Na kraju sto je problem biti neovisan? Ime ima, pero ima, vjerovatno i ima zanimljivu postavu oko sebe istomisljenika, ljudi koji ne zele biti dio necije halke, tala, niti na necijem konopcu, okupi i napravi sopstveni medij. Realno ko te moze cenzurisati tada. Nije covjek umro sto je otisao iz Oslobodjenja. Nacin na koji je otisao je i suvise dostojanstven.
Nije ba problem Dezulovic, nije ba problem da ce on ostat bez hljeba ni da ima gdje pisat, nije ni problem Orhan Pamuk i on ce se snaci bez sarajevske nagrade...problem je "novi nacin" borbe protiv slobodne rijeci u BiH i kontrole podobnosti...sta je granica onda ako SVAKO moze te okriviti za vrijedjanje (samo) vjerskih osjecaja (a da niko ni nezna sta si uradio/napisao)...sutra to moze biti nacionalno, etnicko osjecanje ugrozeno...meni je to "srednji vijek" nacin komunikacije.
Najteze je prvi put nesto uraditi...kasnije je to lakse a i osokoli i druge da to isto urade kako im bude odogvaralo: srbi sa svojima, hrati sa svojima...i na kraju sta se onda ima ko ovdje snebivat sa desavanjima hanam onih u PC ili zapadnoj hercegovini?
Dezulovic je "reper": ako njemu mozes ladno ucerat, pa zamisli kako ce se drugi tek provest ako budu kritikovali nesto sto ne treba.
kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#1191 Re: Boris Dežulović više ne piše za Oslobođenje.

Post by kiligonzales »

General War wrote: Nije ba problem Dezulovic, nije ba problem da ce on ostat bez hljeba ni da ima gdje pisat, nije ni problem Orhan Pamuk i on ce se snaci bez sarajevske nagrade...problem je "novi nacin" borbe protiv slobodne rijeci u BiH i kontrole podobnosti...sta je granica onda ako SVAKO moze te okriviti za vrijedjanje (samo) vjerskih osjecaja (a da niko ni nezna sta si uradio/napisao)...sutra to moze biti nacionalno, etnicko osjecanje ugrozeno...meni je to "srednji vijek" nacin komunikacije.
Najteze je prvi put nesto uraditi...kasnije je to lakse a i osokoli i druge da to isto urade kako im bude odogvaralo: srbi sa svojima, hrati sa svojima...i na kraju sta se onda ima ko ovdje snebivat sa desavanjima hanam onih u PC ili zapadnoj hercegovini?
Dezulovic je "reper": ako njemu mozes ladno ucerat, pa zamisli kako ce se drugi tek provest ako budu kritikovali nesto sto ne treba.
Jeli tesko shvatiti eru u kojoj se zivi? Imali Dezulovica na socijalnim mrezama, imali igdje pod komadom ovog neba prostora da objavi svoju kolumnu, ako ga je vec Oslobodjenje osudilo na otkaz zbog nje i nije mu dao da je objavi? Nije to nikakav "novi" nacin borbe, ovdje je cenzura prisutna oduvijek, ko sto je nekad u Jugi sve islo pod cenzuru sto se aktuelnom rezimu nije svidjelo, danas ide pod cenzuru urednistva kojem kapa para od nekog parali tajkuna sa necijom clanskom kartom i sta je tu sporno? Nije ta direktiva dosla sa vrha drzave, niti je tamo uletila murija, sipa, neko, niti je pola medija dobila nogu radi njegovog teksta, kako se isti nebi objavio...

Isto tako je i sa Pamukom, znamo ko vlada u KS i znamo zbog koga je ispusio foru i nikom nista, ruzno jeste, nepravda jeste, ali u drzavi gdje vladaju pravila begovata, njihovih poltroncica i sila jaceg, sta ti preostaje...

Mogu gaziti ljude autima, premlacivati ih do smrti, prijetiti, dijeliti otkaze, medijski kompromitovati, privoditi s ciljem urusavanja kredibiliteta, potom u nekim sumnjivim procesima i oslobadjati, igrati se kadija i koga briga jel ista od toga tacno kad je vec dalo rezultata u javnosti i sta ti tu mozes samo s vikom i drekom kako je nekome napravljena nepravda, ne mozes nista bez "kuke i motike", nekog rumunskog scenarija, palih glava politicara... Ovako mozes samo sisati motku i posmatrati nepravdu i topiti se jer ni oni koji bi iste trebali smjeniti nista manje zlo nisu od istih, vec su u politici da bi parazitirali jednako kao i oni.

Mislim ko ovdje koga moze pozvati na odgovornost? Gledamo 20+ godina politicare razlicitih stranaka koje sjede po parlamentima, skupstinama kantona, klepaju paru, a niko ih nikada nije upitao za ikakvu odgovornost, sto ste to uradili tako i tako, a niste ovako i ovako...
User avatar
Matzan
Posts: 7008
Joined: 16/01/2015 13:25

#1192 Re: Boris Dežulović više ne piše za Oslobođenje.

Post by Matzan »

E vala,ako se sad narod ne digne i ne napravi revoluciju, nikad neće.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1193 Re: Boris Dežulović više ne piše za Oslobođenje.

Post by General War »

kiligonzales wrote:
General War wrote: Nije ba problem Dezulovic, nije ba problem da ce on ostat bez hljeba ni da ima gdje pisat, nije ni problem Orhan Pamuk i on ce se snaci bez sarajevske nagrade...problem je "novi nacin" borbe protiv slobodne rijeci u BiH i kontrole podobnosti...sta je granica onda ako SVAKO moze te okriviti za vrijedjanje (samo) vjerskih osjecaja (a da niko ni nezna sta si uradio/napisao)...sutra to moze biti nacionalno, etnicko osjecanje ugrozeno...meni je to "srednji vijek" nacin komunikacije.
Najteze je prvi put nesto uraditi...kasnije je to lakse a i osokoli i druge da to isto urade kako im bude odogvaralo: srbi sa svojima, hrati sa svojima...i na kraju sta se onda ima ko ovdje snebivat sa desavanjima hanam onih u PC ili zapadnoj hercegovini?
Dezulovic je "reper": ako njemu mozes ladno ucerat, pa zamisli kako ce se drugi tek provest ako budu kritikovali nesto sto ne treba.
Jeli tesko shvatiti eru u kojoj se zivi? Imali Dezulovica na socijalnim mrezama, imali igdje pod komadom ovog neba prostora da objavi svoju kolumnu, ako ga je vec Oslobodjenje osudilo na otkaz zbog nje i nije mu dao da je objavi? Nije to nikakav "novi" nacin borbe, ovdje je cenzura prisutna oduvijek, ko sto je nekad u Jugi sve islo pod cenzuru sto se aktuelnom rezimu nije svidjelo, danas ide pod cenzuru urednistva kojem kapa para od nekog parali tajkuna sa necijom clanskom kartom i sta je tu sporno? Nije ta direktiva dosla sa vrha drzave, niti je tamo uletila murija, sipa, neko, niti je pola medija dobila nogu radi njegovog teksta, kako se isti nebi objavio...

Isto tako je i sa Pamukom, znamo ko vlada u KS i znamo zbog koga je ispusio foru i nikom nista, ruzno jeste, nepravda jeste, ali u drzavi gdje vladaju pravila begovata, njihovih poltroncica i sila jaceg, sta ti preostaje...

Mogu gaziti ljude autima, premlacivati ih do smrti, prijetiti, dijeliti otkaze, medijski kompromitovati, privoditi s ciljem urusavanja kredibiliteta, potom u nekim sumnjivim procesima i oslobadjati, igrati se kadija i koga briga jel ista od toga tacno kad je vec dalo rezultata u javnosti i sta ti tu mozes samo s vikom i drekom kako je nekome napravljena nepravda, ne mozes nista bez "kuke i motike", nekog rumunskog scenarija, palih glava politicara... Ovako mozes samo sisati motku i posmatrati nepravdu i topiti se jer ni oni koji bi iste trebali smjeniti nista manje zlo nisu od istih, vec su u politici da bi parazitirali jednako kao i oni.

Mislim ko ovdje koga moze pozvati na odgovornost? Gledamo 20+ godina politicare razlicitih stranaka koje sjede po parlamentima, skupstinama kantona, klepaju paru, a niko ih nikada nije upitao za ikakvu odgovornost, sto ste to uradili tako i tako, a niste ovako i ovako...
Sto bi rekli; na zapadu nista novo...sve si u pravu, ali sto smo onda na pod forumu "politika"? Sta mi tu mozemo, kako ti rece?
Ne mislim da sam ja otkrio toplu vodu, ali ako neko ovdje misli da skidanjem ona dva magarca Dodika i Covica... baketa...i od sutra pravna drzava, vara se.
Za jugoslaviju se nikad nije tvrdilo da je zemlja slobodnih medija i demokratska zemlja...ali je objasnjeno i zasto. Ovdje se tvrdi sve a radi se obratno.
User avatar
BHCluster
Posts: 23302
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#1194 Re: Boris Dežulović više ne piše za Oslobođenje.

Post by BHCluster »

Pa zar nema mogucnosti da se objavi cenzurirana misao? Objavis na interwebu i ovako dobijes jos veci publicitet besplatno.
kiligonzales
Posts: 5436
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#1195 Re: Boris Dežulović više ne piše za Oslobođenje.

Post by kiligonzales »

General War wrote: Sto bi rekli; na zapadu nista novo...sve si u pravu, ali sto smo onda na pod forumu "politika"? Sta mi tu mozemo, kako ti rece?
Ne mislim da sam ja otkrio toplu vodu, ali ako neko ovdje misli da skidanjem ona dva magarca Dodika i Covica... baketa...i od sutra pravna drzava, vara se.
Za jugoslaviju se nikad nije tvrdilo da je zemlja slobodnih medija i demokratska zemlja...ali je objasnjeno i zasto. Ovdje se tvrdi sve a radi se obratno.
A eto tu smo, nisam nekad ne znam zasto... I BiH ce valjda imati neki rumunski scenarij, eno tamo pravi prevrat, korupciju trebe kako znaju i umiju...Poneka i motka sjevne nekom preko ledja... valjda tako treba... Ovdje se smjene vlasti, niko nikog ne uhapsi i tako 2 decenije i pitamo se sto nam nije bolje...

Ovdje se radi kako radi i to je to...
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#1196 Re: Boris Dežulović više ne piše za Oslobođenje.

Post by JThomas »

i feral je preživio tuđmana, da bi se ugasio pod demokratskom, "tržišnom" represijom otkazivanja oglašavanja.

a istovremeni uzrok i rezultat tih kretanja je da u današnjoj hrvatskoj, u odnosu na tuđmanovo vrijeme, ferala nema a srednjovjekovne ideje imaju veći prostor i bolju prođu. mi idemo u istom smjeru, a ovo je samo eklatantan simptom.

naravno, kritičari kritike vlasti će ono u komšijskoj avliji nazvati ustaštvom, fašizmom i ultradesnicom, a ovo kod nas slobodnom uređivačkom politikom u okolnostima tržišne privrede. a isto je u pitanju.
Bodkin
Posts: 21515
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#1197 Re: Boris Dežulović više ne piše za Oslobođenje.

Post by Bodkin »

JThomas wrote:i feral je preživio tuđmana, da bi se ugasio pod demokratskom, "tržišnom" represijom otkazivanja oglašavanja.

a istovremeni uzrok i rezultat tih kretanja je da u današnjoj hrvatskoj, u odnosu na tuđmanovo vrijeme, ferala nema a srednjovjekovne ideje imaju veći prostor i bolju prođu. mi idemo u istom smjeru, a ovo je samo eklatantan simptom.

naravno, kritičari kritike vlasti će ono u komšijskoj avliji nazvati ustaštvom, fašizmom i ultradesnicom, a ovo kod nas slobodnom uređivačkom politikom u okolnostima tržišne privrede. a isto je u pitanju.
:thumbup: :thumbup:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58435
Joined: 03/08/2010 19:04

#1198 Re: Boris Dežulović više ne piše za Oslobođenje.

Post by kakavdanakneiskustvu »

JThomas wrote:i feral je preživio tuđmana, da bi se ugasio pod demokratskom, "tržišnom" represijom otkazivanja oglašavanja.

a istovremeni uzrok i rezultat tih kretanja je da u današnjoj hrvatskoj, u odnosu na tuđmanovo vrijeme, ferala nema a srednjovjekovne ideje imaju veći prostor i bolju prođu. mi idemo u istom smjeru, a ovo je samo eklatantan simptom.

naravno, kritičari kritike vlasti će ono u komšijskoj avliji nazvati ustaštvom, fašizmom i ultradesnicom, a ovo kod nas slobodnom uređivačkom politikom u okolnostima tržišne privrede. a isto je u pitanju.
:thumbup:
mirza_15
Posts: 10598
Joined: 19/01/2015 09:26

#1199 Re: Boris Dežulović više ne piše za Oslobođenje.

Post by mirza_15 »

Kakva ba crna cenzura. Mozes vala pljunuti po kome god hoces i kako god hoces. Nema teme o kojoj ne mozes da pises. E sada, to sto ce ti pljuvanje po Radoncicu objaviti Stav i Faktor, a pljuvanje po Baketu Avaz je druga stvar. Postoji cenzura na nivou samog lista, portala ili cega vec. To je prica o tome postoji li nezavisni medij. Ja mislim da ne postoji ne kod nas nego u svijetu. I taj isti Dezulovic je u Oslobodjenju objavio najmanje 350 tekstova i kada mu je samo jedan odbijen pise se o nekakvoj cenzuri. On da hoce moze danas objaviti taj tekst negdje drugo. Cenzura je kada u kafani opsujes partiju pa zavrsis u zatvoru ili za "crk'o marsal" na informativnom razgovoru u miliciji. Generalno mi se ova medijska zabokrecina i bosanski lonac gadi kao i mnoge druge stvari u drustvu, ali pricati o nekoj globalnoj cenzuri je presmjesno.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#1200 Re: Boris Dežulović više ne piše za Oslobođenje.

Post by General War »

JThomas wrote:i feral je preživio tuđmana, da bi se ugasio pod demokratskom, "tržišnom" represijom otkazivanja oglašavanja.

a istovremeni uzrok i rezultat tih kretanja je da u današnjoj hrvatskoj, u odnosu na tuđmanovo vrijeme, ferala nema a srednjovjekovne ideje imaju veći prostor i bolju prođu. mi idemo u istom smjeru, a ovo je samo eklatantan simptom.

naravno, kritičari kritike vlasti će ono u komšijskoj avliji nazvati ustaštvom, fašizmom i ultradesnicom, a ovo kod nas slobodnom uređivačkom politikom u okolnostima tržišne privrede. a isto je u pitanju.
Et
:thumbup:
Post Reply