BORCI NA ULICI, DOKTORI I POLICIJA U ŠTRAJKU, JE LI OVO DNO?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#451 Re: BORCI NA ULICI, DOKTORI I POLICIJA U ŠTRAJKU, JE LI OVO DNO?

Post by славянин »

Leverage wrote:
Hakiz wrote:Ovdje treba generalni štrajk realnog sektora.

Svi štrajkuju osim onih koji stvaraju novac da bi štrajkačima bile ispunjene želje. A u mnogo gorim uslovima su nego štrajkači.
Nema realnog sektora, ne postoji, uništen je ili privatizovan. Nema ko da štrajkuje.
Ima ali isti nema moc, lako je reci zasto ne strajkuje realni sektor - pa zato sto zaustavljanje proizvodnje prvo steti istim a onda vladi.Nasa privreda nije sposobna da trpi gubitke od protesta za razliku od budzetlija jer se njima pare serviraju iz budzeta dok privatni sektor iste mora zaraditi.
User avatar
Leverage
Posts: 9515
Joined: 27/05/2018 16:32

#452 Re: BORCI NA ULICI, DOKTORI I POLICIJA U ŠTRAJKU, JE LI OVO DNO?

Post by Leverage »

славянин wrote: Ima ali isti nema moc, lako je reci zasto ne strajkuje realni sektor - pa zato sto zaustavljanje proizvodnje prvo steti istim a onda vladi.Nasa privreda nije sposobna da trpi gubitke od protesta za razliku od budzetlija jer se njima pare serviraju iz budzeta dok privatni sektor iste mora zaraditi.
Možda je pretjerano reći da ga nema, slažem se, ali nije to ono što je nekad bilo. Nekad je u realnom sektoru radio najveći broj ljudi, danas to nije ni frakcija nekadašnjeg broja. Većina uspješnih preduzeća su privatizovana, neka poput EP i BHT služe za uhljebljavanje rodbine stranačkih kadrova, tako da u realnom sektoru pod državnim vlasništvom nema baš puno radnika. Ti ljudi su obespravljeni i izbezumljeni, nemaju snage da se bore s vjetrenjačama.

Postoji ogroman broj ljudi na budžetu koji ne rade za Bog zna kakve pare, zdravstvo i prosvjeta su u kanalu. Ti ljudi, zajedno sa onima koji ne rade, jedini su koji mogu napraviti suštinsku promjenu u strukturi vlasti.
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#453 Re: BORCI NA ULICI, DOKTORI I POLICIJA U ŠTRAJKU, JE LI OVO DNO?

Post by Hakiz »

Ma, propašću i povući sve sa sobom. Ko preživi neka evocira uspomene.

Šteta što nema generalnog štrajka realnog sektora. Neka se sve poravna, možda će neko drugi bolje graditi.
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#454 Re: BORCI NA ULICI, DOKTORI I POLICIJA U ŠTRAJKU, JE LI OVO DNO?

Post by medvjed23 »

u privatnom sektoru uglavnom imaš dvije opcije: ako hoćeš, radi, ako nećeš, ima ko hoće.. tu je malo il nimalo prostora za štrajk, a potreba za istim je barem tri puta veća nego u javnom sektoru.. ta asimetrija u pravima, koja se nije ni okrznula od pravdu, mogla bi se ublažiti kad bi bilo solidarnosti i kad bi oni, koji su u mogućnosti da štrajkuju, to radili na općoj osnovi, za dobrobit svih radnika.. al jok, bitan je moj esnaf, a oni tamo, u ahmićima nek prave svoje udruženje..
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#455 Re: BORCI NA ULICI, DOKTORI I POLICIJA U ŠTRAJKU, JE LI OVO DNO?

Post by Hakiz »

Leverage wrote: Postoji ogroman broj ljudi na budžetu koji ne rade za Bog zna kakve pare, zdravstvo i prosvjeta su u kanalu. Ti ljudi, zajedno sa onima koji ne rade, jedini su koji mogu napraviti suštinsku promjenu u strukturi vlasti.
Ali ovakvim štrajkovima to neče napraviti. Neće naštetiti vlastima pa da ih natjeraju na promjene, ispaštaju oni koji nisu vlast.
User avatar
Leverage
Posts: 9515
Joined: 27/05/2018 16:32

#456 Re: BORCI NA ULICI, DOKTORI I POLICIJA U ŠTRAJKU, JE LI OVO DNO?

Post by Leverage »

Hakiz wrote: Ali ovakvim štrajkovima to neče napraviti. Neće naštetiti vlastima pa da ih natjeraju na promjene, ispaštaju oni koji nisu vlast.
Nema nikakve svrhe štrajkovati dok je SDA na vlasti, ti ljudi ne razumiju probleme radnika jer nikad ništa nisu radili. Možeš samo dobit' pendrekom. I to je to.

Ako hoćeš da štrajkuješ prvo izaberi vlast koju možeš natjerat' da se bori da tvoja prava. To možeš samo od radničke partije, nikako od elitističke.

Nije džaba bila ona paljevina dok je SDP bio najjača stranka. Partija radnika nije radila ono što se od nje tražilo i pljuštale su premijerske ostavke dok su radnici i oni koji nemaju posao pokazali šta misle o toj vlasti.

Sad znaju šta ih čeka u tom slučaju. Kladio bih se i na gore. Da sam na njihovom mjestu ne bih rahat spavao dok ne uradim što traže od mene.
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#457 Re: BORCI NA ULICI, DOKTORI I POLICIJA U ŠTRAJKU, JE LI OVO DNO?

Post by biscanka2 »

spreca wrote:
biscanka2 wrote:Demobilisani borci i traže pomoć (ne odštetu) u visini najniže penzije za boračke porodice koje žive sa primanjima manjim od 220,00 KM mjesečno.
Ako takvi nisu socijalni slučajevi onda ne znam ko jeste.
Ovako u Titino vrrjeme nije bilo...peMzije bile Ok.a socijalni slucajevi dobivali pomoc plus narod im je pomagao...a danas smo svi za socijale i ako ko bajagi radimo :razz: ali nema nam ko pomoci a nema ni Tite :mrgreen: ...jel tako druze Dragma :D
U Titino vrijeme bila su na TV 2-3 programa,od novina Borba, Oslobdjenje..., a sve to pod odredjenom kontrolom.
Ono sto se nije objavljivalo nije se ni znalo ali ko god je imao zdrav vid i logicno
razmisljanje, na osnovu mase naroda koji je 60-70 godina Jugoslaviju u smjeru zapada napustalo,znao je da ga je siromastina na taj put natjerala.
Kako god ali to i nije los potez bio.
Mi koji smo tada otisli pomagali smo svoje i gradili sebi da se imamo gdje "vratiti".
Proradile su tvornice gradjevinskog materijala,namjestaja pa cak i tekstila.
Stim svim ulaganjima u svoju domovinu otvarana ili prosirivana su radna mjesta a s
tim kod naroda ojacana kupovna moc .Sve devize su preko Beograda isle. :mrgreen:
Danasnja mogucnost informisanja pokazuje da nista skriveno niti zatajito ostati
nemoze. :)
U Titinom dobu, moci korupcije,kriminala i kradje manje je bilo.
Za to a i (kad vidimo kakve bagre sve na balkanu imamo), za njegovu sposobnost dugogodisnjeg odrzanja mira, ja mu kapu skidam. :kakoste:[/quote]
Biscanko duso...da ti to nije slucajno majka pricala o Titinom vremenu....kolko imas godina...nekako si mi povrsna u ocjeni tog vremena.....Mozda je tako se pricalo u Golubicu :D :lol: {salim se.. koji ja jako volim i imam tamo i rodbine i prijatelja)...niko ne govori da je tad bilo idealno ali covjek je bio covjek a danas nas smatraju stokom i zivotinjama...bona ti vidis da ovi danas nemogu da od rata na ovamo da pokradu i uniste sta im je ostalo u amanet a kamoli da sta naprave....i dan danas zive sa onoga sto im je ostalo pose Tite i ekipe....koji je to politicar posle rata imao bogstva kao danas Scepo,Bakir ,Covic,Dodik itd itd.....samo mogu teci ....Ustani Tito da ovim danasnjim :izet: mamu koroz mamu i da ih zatvorimo dozivotno na Goli otok koji bi vjerovatno bio premali koliko ih se je nakotillo[/quote]

Salio se ti ili ne ali sve je istina a bila sam u starosnoj dobi kad se sve u pamcenje urezati
dalo tako da se rahmetli majka (bez koje sam rano ostala) oko toga nije zamarala. :-D
U postu zelim ukazati da ni tada bas sve nije bajno bilo ali (kao sto na kraju mozes
procitati) od onog sto smo doprinosili izgradjivale su se fabrike,bolnice, skole a svim tim
otvaralu su se radna mjesta i normalno da je i zemlja napredovala.Sad imamo sirom balkana
bagru koja sve te doprinose (bili iz unutar zemlje ili s vana) pokrade i lagano ali sigurno sve
te balkanske zemlje unistise. :(
:oops: Zato ja fino Titi, kad god ga spomenem, rahmet predam (u postu nisam htjela jer
pomislih da me u radikale ne strpate :mrgreen: ).
Za Golubic sam uvijek znala al u njemu sam tek prije desetak godina bila al svidio mi se.
Okolo njega priroda - ma divota. :-)
:saveta: E,ovo Biscanko duso :stidljiv: :kiss:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#458 Re: BORCI NA ULICI, DOKTORI I POLICIJA U ŠTRAJKU, JE LI OVO DNO?

Post by славянин »

medvjed23 wrote:u privatnom sektoru uglavnom imaš dvije opcije: ako hoćeš, radi, ako nećeš, ima ko hoće.. tu je malo il nimalo prostora za štrajk, a potreba za istim je barem tri puta veća nego u javnom sektoru.. ta asimetrija u pravima, koja se nije ni okrznula od pravdu, mogla bi se ublažiti kad bi bilo solidarnosti i kad bi oni, koji su u mogućnosti da štrajkuju, to radili na općoj osnovi, za dobrobit svih radnika.. al jok, bitan je moj esnaf, a oni tamo, u ahmićima nek prave svoje udruženje..
Pogresno si ti mene shvatio - strajk u privatnom sektoru znaci kraj firme u vecini slucajeva.Mi nemamo industriju i jake firme koje mogu da izdrze udare strajkova - privatni sektor finansira u vecini javni.Firme su utucene nedostatkom infrastrukture,birokratijom,otezanim izvozom/uvozom jer nismo u EU itd.Generalno situacija u privatnom sektoru oslikava realno stanje ekonomije - to sto se finansira veca plata preko natezanja iz budzeta i kredita prema javnim sektoru jeste kupovina javnog mora i glasackog tijela.

Svi nekako imaju tu zamisao da privatnici ono kao lopatama pare uzimaju padaju sa neba... kako da ne.
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#459 Re: BORCI NA ULICI, DOKTORI I POLICIJA U ŠTRAJKU, JE LI OVO DNO?

Post by medvjed23 »

славянин wrote:
medvjed23 wrote:u privatnom sektoru uglavnom imaš dvije opcije: ako hoćeš, radi, ako nećeš, ima ko hoće.. tu je malo il nimalo prostora za štrajk, a potreba za istim je barem tri puta veća nego u javnom sektoru.. ta asimetrija u pravima, koja se nije ni okrznula od pravdu, mogla bi se ublažiti kad bi bilo solidarnosti i kad bi oni, koji su u mogućnosti da štrajkuju, to radili na općoj osnovi, za dobrobit svih radnika.. al jok, bitan je moj esnaf, a oni tamo, u ahmićima nek prave svoje udruženje..
Pogresno si ti mene shvatio - strajk u privatnom sektoru znaci kraj firme u vecini slucajeva.Mi nemamo industriju i jake firme koje mogu da izdrze udare strajkova - privatni sektor finansira u vecini javni.Firme su utucene nedostatkom infrastrukture,birokratijom,otezanim izvozom/uvozom jer nismo u EU itd.Generalno situacija u privatnom sektoru oslikava realno stanje ekonomije - to sto se finansira veca plata preko natezanja iz budzeta i kredita prema javnim sektoru jeste kupovina javnog mora i glasackog tijela.

Svi nekako imaju tu zamisao da privatnici ono kao lopatama pare uzimaju padaju sa neba... kako da ne.
kraj firme? možda u nekoj oblasti sa deficitom radne snage, gdje ne postoji mogućnost da u kratkom roku nađeš zamjenu za otpuštenog čovjeka.. al svejedno, čak i ako si ti sasvim u pravu, to samo pojačava poentu koju iznesoh.. prostora za štrajk je jako malo, a uzroci toga, moguće, leže na različitim stranama..
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#460 Re: BORCI NA ULICI, DOKTORI I POLICIJA U ŠTRAJKU, JE LI OVO DNO?

Post by славянин »

Kada bi ti rekao da nema vozaca sa C karegorijom tj. postoji deficit, kao ni zanata (varioca,armiraca,bagerista,dizalicara itd), plus visokokvalifikovanih tipa elektroinzinjera,gradjevinskih inzinjera itd (rade na zapadu) mozda bi razumio da ovaj “visak” sto imamo su pretezno ljudi sa ekonomijom,pravom,politickim naukama,filozofijom i cime vec ne.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#461 Re: BORCI NA ULICI, DOKTORI I POLICIJA U ŠTRAJKU, JE LI OVO DNO?

Post by uglavnomja »

u titino doba u jugi 2-3 prgrama (po republici, da ne bude zabune)
:-)
a u isto doba u komsiluku, italija, austrija ... po 300 kanala na kablu ... :oops:
i interent i portali

kod njih nikad nije papirnih novina ni vijesti koje su se objavljivale jednom dnevno ... ili nijednom, nije se moglo desiti da nema mjesta u novinama ni vremena u tv dnevniku, nije bio ogranicen broj strana i minuta
a tek politicke volje




sve isto, mislim isto njesra drugo pakovanje, stranka na vlasti kontrolise medije ili bar dio medija (danas kad ima masa medija, nekad su postojali samo drzavni mediji, nije to titin izum)

ah, taj zapad, pravo iz kamenog u digitalno doba :D
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#462 Re: BORCI NA ULICI, DOKTORI I POLICIJA U ŠTRAJKU, JE LI OVO DNO?

Post by Fudo387 »

spreca wrote:
dragma wrote:Demobilisani borci i traže pomoć (ne odštetu) u visini najniže penzije za boračke porodice koje žive sa primanjima manjim od 220,00 KM mjesečno.
Ako takvi nisu socijalni slučajevi onda ne znam ko jeste.
Ovako u Titino vrrjeme nije bilo...peMzije bile Ok.a socijalni slucajevi dobivali pomoc plus narod im je pomagao...a danas smo svi za socijale i ako ko bajagi radimo :razz: ali nema nam ko pomoci a nema ni Tite :mrgreen: ...jel tako druze Dragma :D
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#463 Re: BORCI NA ULICI, DOKTORI I POLICIJA U ŠTRAJKU, JE LI OVO DNO?

Post by spreca »

Fudo387 wrote:
spreca wrote:
dragma wrote:Demobilisani borci i traže pomoć (ne odštetu) u visini najniže penzije za boračke porodice koje žive sa primanjima manjim od 220,00 KM mjesečno.
Ako takvi nisu socijalni slučajevi onda ne znam ko jeste.
Ovako u Titino vrrjeme nije bilo...peMzije bile Ok.a socijalni slucajevi dobivali pomoc plus narod im je pomagao...a danas smo svi za socijale i ako ko bajagi radimo :razz: ali nema nam ko pomoci a nema ni Tite :mrgreen: ...jel tako druze Dragma :D
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Fudo...tebe bi za sefa Golog otoka :lol: :lol: ......
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#464 Re: BORCI NA ULICI, DOKTORI I POLICIJA U ŠTRAJKU, JE LI OVO DNO?

Post by Hakiz »

Ugavnomja:

U Titovo doba su bila dva kanala. Jedan "domaći" a drugi izbor emisija drugih televizija. Pa je na primjer u BiH prvi kanal bio popunjen programom TVSA a na drugom kanalu su bile emisije TVZA, TVBG itd. Da, tada nisu postojale televizije BiH ,Srbije Hrvatske nego Televizija Sarajevo, Televizija Zagreb. Televizija Beograd itd.

U to boba su na trulom zapadu imali 10 do 30 kanala, nisu imali 300. I internet nije postojao.

Tek u drugoj polovini 1980-ih su se počeli pojavljivati novi kanali, a u doba Ante Markovića su krenule privatne televizije. A to je već kraj 1980.ih i početak 1990-ih.

Nekako imam osjećaj da ti je neko pogrešno pričao o Titovom dobu, da ga nisi sam doživjeo.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#465 Re: BORCI NA ULICI, DOKTORI I POLICIJA U ŠTRAJKU, JE LI OVO DNO?

Post by Fudo387 »

I bio je onaj dosadni mufid memija.
Po vazdan sam sere o spoljnopolitickim zajebancijama.
A sto je bio karizmatican u pm.
Prvi kanal mufid memija,
Drugi kanal mufid memija.
Raja djecu plasila njime, ne budes li sluso, upalicemo mufida.
Bizi.
muzicar_iz_parka
Posts: 3818
Joined: 02/06/2012 18:59

#466 Re: BORCI NA ULICI, DOKTORI I POLICIJA U ŠTRAJKU, JE LI OVO DNO?

Post by muzicar_iz_parka »

Da je sve bilo idealo u bivsoj drzavi, nije, ali opet ljudi su imali vise razloga da ostanu nego danas.
Realno vise je ljudi otislo u novije vrijeme nego u periodu bivse drzave.
Opet drugačija su vremena i poeeđenja teža, danas čak i Slovenci napuštaju svoju državu, koji su uvijek procentualno imali najmanje dijaspore od svih naroda.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#467 Re: BORCI NA ULICI, DOKTORI I POLICIJA U ŠTRAJKU, JE LI OVO DNO?

Post by Banksy »

Fudo387 wrote:
Kakav tretman imaju veterani u Americi?
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#468 Re: BORCI NA ULICI, DOKTORI I POLICIJA U ŠTRAJKU, JE LI OVO DNO?

Post by Fudo387 »

Banksy wrote:
Fudo387 wrote:
Kakav tretman imaju veterani u Americi?
Odlican.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#469 Re: BORCI NA ULICI, DOKTORI I POLICIJA U ŠTRAJKU, JE LI OVO DNO?

Post by spreca »

Fudo387 wrote:I bio je onaj dosadni mufid memija.
Po vazdan sam sere o spoljnopolitickim zajebancijama.
A sto je bio karizmatican u pm.
Prvi kanal mufid memija,
Drugi kanal mufid memija.
Raja djecu plasila njime, ne budes li sluso, upalicemo mufida.
Bizi.
Fudo da tebi nesto kaze cika spreca :mrgreen: ...nisu te trebali strasiti Mufidom Memijom :lol: ...Memija je bio Novinar a ne kao ovi danas nepismena piskarala koja ni gramatiku neznaju a kamoli sta drugo....ko je danas novinar?...nema ih moj Fudo zato nam je ovako kako jeste...steta sto se nisi ranije rodio da se malo namirises drzave i rahatluka...nije ti bila nafaka :mrgreen:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#470 Re: BORCI NA ULICI, DOKTORI I POLICIJA U ŠTRAJKU, JE LI OVO DNO?

Post by spreca »

Fudo387 wrote:
Banksy wrote:
Fudo387 wrote:
Kakav tretman imaju veterani u Americi?
Odlican.
jedino sto se poneki upuca od bijede
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#471 Re: BORCI NA ULICI, DOKTORI I POLICIJA U ŠTRAJKU, JE LI OVO DNO?

Post by Fudo387 »

spreca wrote: jedino sto se poneki upuca od bijede
ptsd je zajebana stvar, ne podnosi ga svako isto.
muzicar_iz_parka
Posts: 3818
Joined: 02/06/2012 18:59

#472 Re: BORCI NA ULICI, DOKTORI I POLICIJA U ŠTRAJKU, JE LI OVO DNO?

Post by muzicar_iz_parka »

Banksy wrote:
Fudo387 wrote:
Kakav tretman imaju veterani u Americi?
U Americi ideš u vojsku na određeno vrijeme, dobrovoljno i na osnovu angažmana imaš određene garantovane beneficije prema trajanju službovanja.

U BiH su veterani bili obavezni ići u rat, shodno tome i obaveza države je da se brine za njih. Pogledati na Hrvatsku kako se to čini.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#473 Re: BORCI NA ULICI, DOKTORI I POLICIJA U ŠTRAJKU, JE LI OVO DNO?

Post by славянин »

muzicar_iz_parka wrote:
Banksy wrote:
Fudo387 wrote:
Kakav tretman imaju veterani u Americi?
U Americi ideš u vojsku na određeno vrijeme, dobrovoljno i na osnovu angažmana imaš određene garantovane beneficije prema trajanju službovanja.

U BiH su veterani bili obavezni ići u rat, shodno tome i obaveza države je da se brine za njih. Pogledati na Hrvatsku kako se to čini.
Sta su Ameri dali posle 2. svjetskog,Koreje i Vijetnama ? Mogucnost besplatnog skolovanja i preferencirano zaposljavanje :wink:
bumerangss
Posts: 4477
Joined: 12/01/2015 16:47

#474 Re: BORCI NA ULICI, DOKTORI I POLICIJA U ŠTRAJKU, JE LI OVO DNO?

Post by bumerangss »

Samo da znate da je od sutra generalništrajk radnika zaposlenih u zdravstvu (nedoktora jer su doktori dobili što su tražili) tako da ne idite u ambulante bezveze jer necete biti primljeni ako niste životno ugroženi

I da od sutra je i štrajk poreznih inspektora :D

I štrajk prosvjetnih radnika u osnovnom obrazopvanju :run:
User avatar
Leverage
Posts: 9515
Joined: 27/05/2018 16:32

#475 Re: BORCI NA ULICI, DOKTORI I POLICIJA U ŠTRAJKU, JE LI OVO DNO?

Post by Leverage »

Vidim reformska agenda daje rezultate.
Post Reply