Boravisna dozvola u dvije EU zemlje

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#1 Boravisna dozvola u dvije EU zemlje

Post by suncica24 »

Hajde da pokusam ovako saznati nesto.
Mozda se neko susretao sa istim/slicnim problemom. A mozda ima i neko da se razumije u temu.

Naime, imam privremenu boravisnu dozvolu u jednoj od EU zemalja.
Dozvola je trenutno u procesu reizdavanja (obnavlja se godisnje i to traje mjesecima).
U medjuvremenu, radi poslovnih obaveza, moram boraviti u drugoj EU zemlji. U periodu duzem od 3mj (tacnije, njih cetiri).
Tako da bih trebala i tu traziti dozvolu boravka (nije radna, studentska).

E sad, da li je moguce to ikako izbjeci?
Prvenstveno zbog papirologije koja trazi da "skoknem" do BiH po nekakve papire, pa onda "skoknem" do prve zemlje, po jos papira, pa masno platim i to skakutanje okolo, a i same papire.
Npr. ako izladjem iz zemlje (EU) nakon 3mj i formalno okoncam boravak u drugoj zemlji (pri policiji) nakon istog perioda?
Da li bi s te strane moglo biti problema u okvirima EU?
Jer, formalno, posjedujem dozvolu boravka (i dozvolu za povratak u zemlju br. 1 dok traje proces obnove boravisne dozvole)?
I, formalno, mogu se kretati u okviru EU bez ogranicenja (sve dok se ne radi o novoj radnoj dozvoli).
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#2 Re: Boravisna dozvola u dvije EU zemlje

Post by Zviz »

suncica24 wrote:Hajde da pokusam ovako saznati nesto.
Mozda se neko susretao sa istim/slicnim problemom. A mozda ima i neko da se razumije u temu.

Naime, imam privremenu boravisnu dozvolu u jednoj od EU zemalja.
Dozvola je trenutno u procesu reizdavanja (obnavlja se godisnje i to traje mjesecima).
U medjuvremenu, radi poslovnih obaveza, moram boraviti u drugoj EU zemlji. U periodu duzem od 3mj (tacnije, njih cetiri).
Tako da bih trebala i tu traziti dozvolu boravka (nije radna, studentska).

E sad, da li je moguce to ikako izbjeci?
Prvenstveno zbog papirologije koja trazi da "skoknem" do BiH po nekakve papire, pa onda "skoknem" do prve zemlje, po jos papira, pa masno platim i to skakutanje okolo, a i same papire.
Npr. ako izladjem iz zemlje (EU) nakon 3mj i formalno okoncam boravak u drugoj zemlji (pri policiji) nakon istog perioda?
Da li bi s te strane moglo biti problema u okvirima EU?
Jer, formalno, posjedujem dozvolu boravka (i dozvolu za povratak u zemlju br. 1 dok traje proces obnove boravisne dozvole)?
I, formalno, mogu se kretati u okviru EU bez ogranicenja (sve dok se ne radi o novoj radnoj dozvoli).
Nije moguce izbjeci, jer preko 3 mjeseca boravka moras se prijaviti nebitno da si drzavljan Irske a odes u Njemacku. Sve drugo se tretira kao ilegalan boravak! Kretanje je jedna stvar a boravak druga! Ako tebi njemacka odobrava boravak to nema nista sa Danskom ili Belgijom! Za boravak duzi od tri mjeseca vi MORATE izvrsiti prijavu, a svaka drzava ima svoj protokol kad je u pitanju boravisna dozvola.
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#3 Re: Boravisna dozvola u dvije EU zemlje

Post by suncica24 »

Hvala!

Izgleda da i postoji "olaksica" koja osobama koje imaju dozvolu u jednoj, smanjuje broj trazenih papira u drugoj zemlji.
A svakako, sto se mora, mora se.
User avatar
dedovic.almir
Posts: 585
Joined: 04/03/2012 23:28
Location: DE
Contact:

#4 Re: Boravisna dozvola u dvije EU zemlje

Post by dedovic.almir »

Olaksica postoji, ali je potrebno ispostovati proceduru koju zahtijevaju.

Bas kao sto rece i zviz.
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#5 Re: Boravisna dozvola u dvije EU zemlje

Post by suncica24 »

dedovic.almir wrote:Olaksica postoji, ali je potrebno ispostovati proceduru koju zahtijevaju.

Bas kao sto rece i zviz.
Kao sto rekoh: Sto se mora, mora se. :wink:
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#6 Re: Boravisna dozvola u dvije EU zemlje

Post by KatarinaKosaca »

suncica24 wrote:
dedovic.almir wrote:Olaksica postoji, ali je potrebno ispostovati proceduru koju zahtijevaju.

Bas kao sto rece i zviz.
Kao sto rekoh: Sto se mora, mora se. :wink:
Pa koju ti vrstu tarjeta de residencia imaš? Meni ta comunitaria vrijedi za cijelu EU :roll:
sombra
Posts: 111
Joined: 04/01/2008 10:03

#7 Re: Boravisna dozvola u dvije EU zemlje

Post by sombra »

I mene zanima nesto slicno, situacija je sljedeca. Boravim u jednoj EU zemlji, gdje nakon X godina imam pravo da podnesem zahtjev za drzavljanstvo. Iduce godine idem na godinu dana u drugu EU zemlju, na praksu, gdje pretpostavljam da ce mi trebati radna viza i boravisna dozvola.
Da li je moguce imati dvije boravisne dozvole od obje zemlje istovremeno?
Kad se vratim u zemlju A, da li ce tih godinu dana provedenih u zemlji B da se uracuna u X godina potrebnih za drzavljanstvo?
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#8 Re: Boravisna dozvola u dvije EU zemlje

Post by KatarinaKosaca »

sombra wrote:I mene zanima nesto slicno, situacija je sljedeca. Boravim u jednoj EU zemlji, gdje nakon X godina imam pravo da podnesem zahtjev za drzavljanstvo. Iduce godine idem na godinu dana u drugu EU zemlju, na praksu, gdje pretpostavljam da ce mi trebati radna viza i boravisna dozvola.
Da li je moguce imati dvije boravisne dozvole od obje zemlje istovremeno?
Kad se vratim u zemlju A, da li ce tih godinu dana provedenih u zemlji B da se uracuna u X godina potrebnih za drzavljanstvo?

Vjerovatno to malo zavisi i od vrste boravišne dozvole. Ja u istoj zemlji u kojoj je @sunčica imam boravišnu dozvolu na osnovu braka, koja mi je "comunitaria", dakle boravišna i radna dozvola za sve zemlje EU.
Za ostale, radne, studentske ne znam, zato sam nju i pitala koju ima...
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#9 Re: Boravisna dozvola u dvije EU zemlje

Post by Zviz »

sombra wrote:I mene zanima nesto slicno, situacija je sljedeca. Boravim u jednoj EU zemlji, gdje nakon X godina imam pravo da podnesem zahtjev za drzavljanstvo. Iduce godine idem na godinu dana u drugu EU zemlju, na praksu, gdje pretpostavljam da ce mi trebati radna viza i boravisna dozvola.
Da li je moguce imati dvije boravisne dozvole od obje zemlje istovremeno?
Kad se vratim u zemlju A, da li ce tih godinu dana provedenih u zemlji B da se uracuna u X godina potrebnih za drzavljanstvo?

Koliko sam u toku, u vecini zemlaja se trazi konstantan boravak bez prekida (godisnji odmori se ne tretiraju kao prekid) u tvom slucaju ti bi izgubio "1 godinu!" tako da bi pauziro proces u drzavi gdje ces potraziti drzavljanstvo.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#10 Re: Boravisna dozvola u dvije EU zemlje

Post by Zviz »

KatarinaKosaca wrote:
sombra wrote:I mene zanima nesto slicno, situacija je sljedeca. Boravim u jednoj EU zemlji, gdje nakon X godina imam pravo da podnesem zahtjev za drzavljanstvo. Iduce godine idem na godinu dana u drugu EU zemlju, na praksu, gdje pretpostavljam da ce mi trebati radna viza i boravisna dozvola.
Da li je moguce imati dvije boravisne dozvole od obje zemlje istovremeno?
Kad se vratim u zemlju A, da li ce tih godinu dana provedenih u zemlji B da se uracuna u X godina potrebnih za drzavljanstvo?

Vjerovatno to malo zavisi i od vrste boravišne dozvole. Ja u istoj zemlji u kojoj je @sunčica imam boravišnu dozvolu na osnovu braka, koja mi je "comunitaria", dakle boravišna i radna dozvola za sve zemlje EU.
Za ostale, radne, studentske ne znam, zato sam nju i pitala koju ima...
Nemozes na osnovu Spanske boravisne dozvole dobiti ili na racun nje boraviti duze od tri mjeseca u Danskoj ili dobiti dansku boravisnu dozvolu bez da ispunjavas uslove u propisane po Danskom zakonu. Tako da to da ti omogucava po citavoj Konfederaciji da imas boravak nije istina. Da li Danska kao jedina odskace, moguce, ali ako bi bila u Danskoj 3 mjeseca i jedan dan na osnovu Spanske boravisne dozvolje a drzavljanka BiH, u slucaju da te uhvate bila bi tretirana kao ilegalni stranac i deportovana u BiH a ne u Spaniju niti bi kontaktirali Spanske vlasti. Te bi dobila zabranu od 6 godina ulaza u EU. Ovo ti iz prve ruke govorim, jer sam imao jucer slucaj gdje je BiH covjek dobio deport iz Danske nazad u BiH a imao je boravisnu dozvolu u Austriji gdje je i radio ali u Danskoj se nalazio duze od tri mjeseca te on i kolege (iz drugih drzava inkl. Makedonije i Srbije) su mislili da to moze, ondonso onaj ko ih je poslao na rad je njima tako ispicao. Svi su dobili deport, jer su ilegalno boravili te radili. I mislio sam da se samo odnosi na rad, ne nego prvenstveno na boravak jer rad moze se tretirati kao iznajmljena radna sanaga koja je placena u drzavi porijekla ili nekoj drugoj, te da je poslodavac zaduzen da izganja radnu u DK koji je narucio radnu snagu. Tako da krivica oko rada bez dozvole ili ne nije njima se nametala na teret ali boravak je bio problem.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#11 Re: Boravisna dozvola u dvije EU zemlje

Post by KatarinaKosaca »

Fakat, nisam radila u Danskoj nikad :D , ali znam da je to za EU i da imam prava kao građani EU. Sad, moguće je da je to tretman u Španiji, za ostale zemlje sem proputovanja nisam ništa tražila, pa ne znam. Iako, nije mi onda jasno zašto je comunitaria kako je nazivaju.. Mislim , ipak, da je Danska iznimka u nekom pogledu, jer znam neke ljude koji sa tom i tkavom dozvolom rade u Njemačkoj bez da su išta drugo tražili.

I možda su ti Balkanci imali samo radnu dozvolu ili na osnovu radnog ugovora, a ne na osnovu braka sa EU građaninom po rođenju, jer i tu zakon pravi razliku, ako si supružnik nacionaliziranog i onog po rođenju.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#12 Re: Boravisna dozvola u dvije EU zemlje

Post by Zviz »

KatarinaKosaca wrote:Fakat, nisam radila u Danskoj nikad :D , ali znam da je to za EU i da imam prava kao građani EU. Sad, moguće je da je to tretman u Španiji, za ostale zemlje sem proputovanja nisam ništa tražila, pa ne znam. Iako, nije mi onda jasno zašto je comunitaria kako je nazivaju.. Mislim , ipak, da je Danska iznimka u nekom pogledu, jer znam neke ljude koji sa tom i tkavom dozvolom rade u Njemačkoj bez da su išta drugo tražili.

I možda su ti Balkanci imali samo radnu dozvolu ili na osnovu radnog ugovora, a ne na osnovu braka sa EU građaninom po rođenju, jer i tu zakon pravi razliku, ako si supružnik nacionaliziranog i onog po rođenju.
Momci su imali (svi) radnu i boravisnu dozvolu u Austriji, poslodavac u Austriji (neki nas covjek) je sredio rad sa nekim poslodavcom u Danskoj (dancom)... momci su dosli kao radna snaga na posud, poslodavac je placao firmi u Austriji i obezbjedio momcima boravak i dorucak, a platu su primali u Austriji. No zakonom kako je izgledalo sud je teretio danca za ilagelno "zaposljavanje" a momci su se teretili da na osnovu boravisne dozvole iz druge drzave su boravili u Danskoj ilegalno, jer boravisna dozvola u Austriji daje samo pravo za Austriju.

No dobro Danska i Svicarska (i ako ona nije u EU) su mozda najrigorznije drzave na Svijetu kad su ove "sitnice" u pitanju.

U Danskoj pa zato mislim da u svakoj drzavi imaju svoje procedure nije isto kad trazis boravisnu dozvolu ako si Englez ili Bosanca. Razlika je kao nebo i zemlja. Te brak neznaci nista. Jer vas tretiraju posebno. Tako da prava koja bi tvoj muz imao neznaci da ces i ti imati jer se gleda drzavljanstvo. I tu imam iz prve ruke primjera gdje je jedan sa Slovenackim drzavljanstvom na kraju napustio posao u Danskoj, jer zena mu je imala drzavljanstvo Srbije a njegovo primanje ondnosno plata nije bila dovoljna po parametrima da je izdrzava i onda je sud odlucio da zena mora napustiti drzavu a on moze ostati. Danas je sud u danskoj izbacio zenu iz Tajlanda koja je bila udata za muza (danac) no on iznenada umro, a nije postigla siguran status a djete koje je doslo sa 3 godine u Dansku koje samo zna pricati danski i djete (curica) je samo ovdje isla u skolu dzaba sve. I roditelji od umlrog muza, i citva grad se digao na noge oko deporta, pa cak i gradonacelnik koji je clan stranke sto inace podrzava stroge mjere oko stranaca (sam kaze da je pogresno) - ali dzaba sve - politicari -"zao nam je ali zakon je zakon i mora se postovati. Imate 72h da napustite." Zato dobro se raspitajte gdje god idete najbolje da posaljete e-mail na ambasadu drzave gdje idete, ili da drzavu gdje imate boravinsu upitate konkretno, jer better safe than sorry.
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#13 Re: Boravisna dozvola u dvije EU zemlje

Post by suncica24 »

Mislim da nije samo do Danske i Svedske, vec da je tako u svim drzavama EU.
Nisu ista pravila za osobe sa nacionalnoscu, tj. drzavljanstvom neke od EU drzava (tu mislim i na onu dobivenu po vezi spajanja porodice, tj. na osnovu vjencanja) i osobe koje imaju dozvolu privremenog ili trajnog boravka u nekoj od zemalja EU, a nemaju drzavljanstvo te iste zemlje.

Na kraju, ispalo je da postoje neke olaksice u vezi sa dobijanjem dozvole u drugoj zemlji EU, ako imas vec dozvolu u prvoj, ali... procedura je tu.

U svakom slucaju... izgleda najbolje rjesenje je udati se.
Za pasos :D
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#14 Re: Boravisna dozvola u dvije EU zemlje

Post by KatarinaKosaca »

Zviz wrote:Momci su imali (svi) radnu i boravisnu dozvolu u Austriji, poslodavac u Austriji (neki nas covjek) je sredio rad sa nekim poslodavcom u Danskoj (dancom)... momci su dosli kao radna snaga na posud, poslodavac je placao firmi u Austriji i obezbjedio momcima boravak i dorucak, a platu su primali u Austriji. No zakonom kako je izgledalo sud je teretio danca za ilagelno "zaposljavanje" a momci su se teretili da na osnovu boravisne dozvole iz druge drzave su boravili u Danskoj ilegalno, jer boravisna dozvola u Austriji daje samo pravo za Austriju.

No dobro Danska i Svicarska (i ako ona nije u EU) su mozda najrigorznije drzave na Svijetu kad su ove "sitnice" u pitanju.

U Danskoj pa zato mislim da u svakoj drzavi imaju svoje procedure nije isto kad trazis boravisnu dozvolu ako si Englez ili Bosanca. Razlika je kao nebo i zemlja. Te brak neznaci nista. Jer vas tretiraju posebno. Tako da prava koja bi tvoj muz imao neznaci da ces i ti imati jer se gleda drzavljanstvo. I tu imam iz prve ruke primjera gdje je jedan sa Slovenackim drzavljanstvom na kraju napustio posao u Danskoj, jer zena mu je imala drzavljanstvo Srbije a njegovo primanje ondnosno plata nije bila dovoljna po parametrima da je izdrzava i onda je sud odlucio da zena mora napustiti drzavu a on moze ostati. Danas je sud u danskoj izbacio zenu iz Tajlanda koja je bila udata za muza (danac) no on iznenada umro, a nije postigla siguran status a djete koje je doslo sa 3 godine u Dansku koje samo zna pricati danski i djete (curica) je samo ovdje isla u skolu dzaba sve. I roditelji od umlrog muza, i citva grad se digao na noge oko deporta, pa cak i gradonacelnik koji je clan stranke sto inace podrzava stroge mjere oko stranaca (sam kaze da je pogresno) - ali dzaba sve - politicari -"zao nam je ali zakon je zakon i mora se postovati. Imate 72h da napustite." Zato dobro se raspitajte gdje god idete najbolje da posaljete e-mail na ambasadu drzave gdje idete, ili da drzavu gdje imate boravinsu upitate konkretno, jer better safe than sorry.

Kao prvo razgovaraš sa svima kao da je životni san prati hale u Danskoj, a ni to ne mogu, jer i za to trebam znati malo danskoj jezika. :D Nije uopće riječ o meni, jer osobno sam davno ispunila uvjete za sticanje državljanstva, nisam to uradila da se ne bih odrekla bosanskog. Niti bih ikad sebi dozvolila da budem deportirana u ovim godinama, a niti bi vlada bilo koje zemlje mogla ili imala pravo da me odvoji od porodice. Toliko o tome.
Sunčicu sam jednostavno pitala koju ima vrstu boravka, jer nije isto imati radnu dozvolu koja vrijedi godinu dana i poslije te godine ne garantira ništa ili imati studentsku dozvolu koja prestaje sa prestankom školovanja ili imati porodični status. Samo toliko, ja neću u Dansku, ne brini :D I da biram zemlju za odlazak bila bi to Švica ili Austrija, ne Skandinavske zemlje. Opet ne znaš koju su vrstu vize imali ti Balkanci koji su deportirani, jednako kao što i ja stvarno ne znam da li mi ovo vrijedi u Danskoj, samo znam kad sam dobila prvu da su mi rekli ovo ti je status kao za "comunitarios", dakle europljane u smislu EU. Znam i neku Hrvaticu koja je prije ulaska Cro u EU sa tim otišla u Njemačku i radila, kao i jednog Bosanca koji je sa tim u Irskoj. Dakle, tom porodičnom boravišnom dozvolom, koja se po automatizmu produžava svakih 5 godina.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#15 Re: Boravisna dozvola u dvije EU zemlje

Post by KatarinaKosaca »

suncica24 wrote:Mislim da nije samo do Danske i Svedske, vec da je tako u svim drzavama EU.
Nisu ista pravila za osobe sa nacionalnoscu, tj. drzavljanstvom neke od EU drzava (tu mislim i na onu dobivenu po vezi spajanja porodice, tj. na osnovu vjencanja) i osobe koje imaju dozvolu privremenog ili trajnog boravka u nekoj od zemalja EU, a nemaju drzavljanstvo te iste zemlje.

Na kraju, ispalo je da postoje neke olaksice u vezi sa dobijanjem dozvole u drugoj zemlji EU, ako imas vec dozvolu u prvoj, ali... procedura je tu.

U svakom slucaju... izgleda najbolje rjesenje je udati se.
Za pasos :D

Državljanstvo se ne dobija pukim spajanjem porodice, Nego tarjeta comunitaria za koju ti znaš šta znači i vrijedi 5 godina. Poslije 3 godine braka sa špancem po rođenju (ovo koliko je god diskriminatorski, tako je, ne može biti nacionaliziran) stičeš uvjete za državljanstvo i taj proces traje oko 2 godine. U tom slučaju se moraš odeći bosanskog, to zvanično potpisati. Skontaj koliko ili šta ovdje tim gubiš, posebno ako imaš nekretnine u BIH. Srce na stranu, iako meni srce to nije dalo učiniti.
Ipak, ako ćeš to raditi plaćanjem, odnosno za papire (što ne smatram ničim lošim) nemoj baš sa Špancem ili Portugalcem. Pokušaj ili sa arapom naftašem ili bar švajcarcem :D
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#16 Re: Boravisna dozvola u dvije EU zemlje

Post by Zviz »

KatarinaKosaca wrote:
suncica24 wrote:Mislim da nije samo do Danske i Svedske, vec da je tako u svim drzavama EU.
Nisu ista pravila za osobe sa nacionalnoscu, tj. drzavljanstvom neke od EU drzava (tu mislim i na onu dobivenu po vezi spajanja porodice, tj. na osnovu vjencanja) i osobe koje imaju dozvolu privremenog ili trajnog boravka u nekoj od zemalja EU, a nemaju drzavljanstvo te iste zemlje.

Na kraju, ispalo je da postoje neke olaksice u vezi sa dobijanjem dozvole u drugoj zemlji EU, ako imas vec dozvolu u prvoj, ali... procedura je tu.

U svakom slucaju... izgleda najbolje rjesenje je udati se.
Za pasos :D

Državljanstvo se ne dobija pukim spajanjem porodice, Nego tarjeta comunitaria za koju ti znaš šta znači i vrijedi 5 godina. Poslije 3 godine braka sa špancem po rođenju (ovo koliko je god diskriminatorski, tako je, ne može biti nacionaliziran) stičeš uvjete za državljanstvo i taj proces traje oko 2 godine. U tom slučaju se moraš odeći bosanskog, to zvanično potpisati. Skontaj koliko ili šta ovdje tim gubiš, posebno ako imaš nekretnine u BIH. Srce na stranu, iako meni srce to nije dalo učiniti.
Ipak, ako ćeš to raditi plaćanjem, odnosno za papire (što ne smatram ničim lošim) nemoj baš sa Špancem ili Portugalcem. Pokušaj ili sa arapom naftašem ili bar švajcarcem :D

U Danskoj ti brak sa dancem ti nije nikakva garancija za drzavljanstvo. Jer drzavljanstvo samo mozes licno dobiti ako ispunis kriterije koje drzava postavlja. Fakticki mozes biti ozennjen/udat sa danskim drzavljaninom 100 godina ako si recimo tupan da polozis ispit neces ga nikada dobiti. Samo jedan primjer. A imas brdo prepreka. Tako da ako neko misli da ako ozeni/uda se za dankinju/danca i da ce na taj nacin samo po sebi drzavljanstvo (dansko) doci hbo je leza u ledja.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#17 Re: Boravisna dozvola u dvije EU zemlje

Post by KatarinaKosaca »

Zviz wrote:U Danskoj ti brak sa dancem ti nije nikakva garancija za drzavljanstvo. Jer drzavljanstvo samo mozes licno dobiti ako ispunis kriterije koje drzava postavlja. Fakticki mozes biti ozennjen/udat sa danskim drzavljaninom 100 godina ako si recimo tupan da polozis ispit neces ga nikada dobiti. Samo jedan primjer. A imas brdo prepreka. Tako da ako neko misli da ako ozeni/uda se za dankinju/danca i da ce na taj nacin samo po sebi drzavljanstvo (dansko) doci hbo je leza u ledja.
Izvini ko priča o Danskoj? :D Sunčici govorim o Španiji. :roll: jer je cura tamo.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#18 Re: Boravisna dozvola u dvije EU zemlje

Post by Zviz »

KatarinaKosaca wrote:
Zviz wrote:Momci su imali (svi) radnu i boravisnu dozvolu u Austriji, poslodavac u Austriji (neki nas covjek) je sredio rad sa nekim poslodavcom u Danskoj (dancom)... momci su dosli kao radna snaga na posud, poslodavac je placao firmi u Austriji i obezbjedio momcima boravak i dorucak, a platu su primali u Austriji. No zakonom kako je izgledalo sud je teretio danca za ilagelno "zaposljavanje" a momci su se teretili da na osnovu boravisne dozvole iz druge drzave su boravili u Danskoj ilegalno, jer boravisna dozvola u Austriji daje samo pravo za Austriju.

No dobro Danska i Svicarska (i ako ona nije u EU) su mozda najrigorznije drzave na Svijetu kad su ove "sitnice" u pitanju.

U Danskoj pa zato mislim da u svakoj drzavi imaju svoje procedure nije isto kad trazis boravisnu dozvolu ako si Englez ili Bosanca. Razlika je kao nebo i zemlja. Te brak neznaci nista. Jer vas tretiraju posebno. Tako da prava koja bi tvoj muz imao neznaci da ces i ti imati jer se gleda drzavljanstvo. I tu imam iz prve ruke primjera gdje je jedan sa Slovenackim drzavljanstvom na kraju napustio posao u Danskoj, jer zena mu je imala drzavljanstvo Srbije a njegovo primanje ondnosno plata nije bila dovoljna po parametrima da je izdrzava i onda je sud odlucio da zena mora napustiti drzavu a on moze ostati. Danas je sud u danskoj izbacio zenu iz Tajlanda koja je bila udata za muza (danac) no on iznenada umro, a nije postigla siguran status a djete koje je doslo sa 3 godine u Dansku koje samo zna pricati danski i djete (curica) je samo ovdje isla u skolu dzaba sve. I roditelji od umlrog muza, i citva grad se digao na noge oko deporta, pa cak i gradonacelnik koji je clan stranke sto inace podrzava stroge mjere oko stranaca (sam kaze da je pogresno) - ali dzaba sve - politicari -"zao nam je ali zakon je zakon i mora se postovati. Imate 72h da napustite." Zato dobro se raspitajte gdje god idete najbolje da posaljete e-mail na ambasadu drzave gdje idete, ili da drzavu gdje imate boravinsu upitate konkretno, jer better safe than sorry.

Kao prvo razgovaraš sa svima kao da je životni san prati hale u Danskoj, a ni to ne mogu, jer i za to trebam znati malo danskoj jezika. :D Nije uopće riječ o meni, jer osobno sam davno ispunila uvjete za sticanje državljanstva, nisam to uradila da se ne bih odrekla bosanskog. Niti bih ikad sebi dozvolila da budem deportirana u ovim godinama, a niti bi vlada bilo koje zemlje mogla ili imala pravo da me odvoji od porodice. Toliko o tome.
Sunčicu sam jednostavno pitala koju ima vrstu boravka, jer nije isto imati radnu dozvolu koja vrijedi godinu dana i poslije te godine ne garantira ništa ili imati studentsku dozvolu koja prestaje sa prestankom školovanja ili imati porodični status. Samo toliko, ja neću u Dansku, ne brini :D I da biram zemlju za odlazak bila bi to Švica ili Austrija, ne Skandinavske zemlje. Opet ne znaš koju su vrstu vize imali ti Balkanci koji su deportirani, jednako kao što i ja stvarno ne znam da li mi ovo vrijedi u Danskoj, samo znam kad sam dobila prvu da su mi rekli ovo ti je status kao za "comunitarios", dakle europljane u smislu EU. Znam i neku Hrvaticu koja je prije ulaska Cro u EU sa tim otišla u Njemačku i radila, kao i jednog Bosanca koji je sa tim u Irskoj. Dakle, tom porodičnom boravišnom dozvolom, koja se po automatizmu produžava svakih 5 godina.
To je nesto sto ti mislis da je tako, ja ti necu tvoje misli osporavati ili te ubjedjivati ali znam da drzavu briga. Ovdje je dosta ljudi odvojeno od porodice jer tako drzava kaze, pa nevidim razloga zato bi neko drugi ili ti bila izuzetak. Znam dobro koju su vrstu boravka imali, neki su imali (na osnovu rada) boravisnu u Austriji preko 3 godine! Ali da imas i permanentnu boravisnu dozvolu u Austriji ili Spaniji opet to nije permanentna ili privremena boravisna dozvola u Danskoj ili Belgiji.

Danska deportuje ljude u drzave cije su drzave drzavljani. Ne u drzave gdje moguce imaju boravisnu dozvolu ili u kojoj su vjencani ;-) Ti i ako si udata za spanca, ti si i dalje drzavljanka BiH i tretirana si kao takva a ne drugacije. Za tebe u Danskoj vaze jednaka prava i pravila kao za nekoga drugog sa istim drzavljanstvo koji zivi u npr. Sarajevu. Dok recimo tvoj muz moze doci u Dansku i raditi do 3 mjeseca bez da se registruje ako je placen u Spaniji ili ako je placen u Danskoj, onda moze da se registruje u Danskoj. Ti moras sve papire srediti za sebe unaprijed i preko amabasade i samo ces moci doci A: ako imas zagarantovan posao ili B: ako ti suprug zaradjuje toliko da te moze izdrzavati.

Nije tesko za razumiti ali ako neko misli da u svakoj drzavi vjencani list ima neko debeli znacaj onda niste znali da u Danskoj to nema nikakva znacaj osim za osiguranje u slucaju nedaj Boze...
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#19 Re: Boravisna dozvola u dvije EU zemlje

Post by Zviz »

KatarinaKosaca wrote:
Zviz wrote:U Danskoj ti brak sa dancem ti nije nikakva garancija za drzavljanstvo. Jer drzavljanstvo samo mozes licno dobiti ako ispunis kriterije koje drzava postavlja. Fakticki mozes biti ozennjen/udat sa danskim drzavljaninom 100 godina ako si recimo tupan da polozis ispit neces ga nikada dobiti. Samo jedan primjer. A imas brdo prepreka. Tako da ako neko misli da ako ozeni/uda se za dankinju/danca i da ce na taj nacin samo po sebi drzavljanstvo (dansko) doci hbo je leza u ledja.
Izvini ko priča o Danskoj? :D Sunčici govorim o Španiji. :roll: jer je cura tamo.

Ona zivi u jednoj (neka tajna) drzavi i prica da ima u toj, meni nepoznatoj drzavi, privremenu boravisnu dozvolu, a da u drugoj isto nepoznatoj drzavi ima poslovnih obaveza. Ja nemam pojma da li je rijec o Spaniji ili Portugalu, ali kao primjer sam naveo ako bi bila rijec o Danskoj kao toj drugoj drzavi zbog posla, da bi procedura bila kako pisem.

I smjesna su mi pisanja zivim u jednoj eu drzavi a isla/isao bi u drugu... ono pravo hipoteticki bas sve misli da zivi u BiH pa sebi predstvalja moguci scenario.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#20 Re: Boravisna dozvola u dvije EU zemlje

Post by KatarinaKosaca »

A, bože upornog Danca :D
neću, bolan u Dansku. Ali, država vraća tamo gdje ti je adresa i gdje ti je porodica.. ako je Danska iznimka, ponavljam ne znam za Dansku, a i ne zanima me plaho, pravo da ti kažem.
Pošto je cura postavila pitanje, ja joj postavila podpitanje, jer ima raznih vrsta boravišnih dozvola, ti počeo sa Danskom. Podsjetio si me na @sneki koja je na temi o životu u austriji pisala eseje o ljepotama Kanade :D

U svkaom slučaju, ako je tako u Danskoj , onda mi je jasno od koga je BIH prepisala zakon, jer ovdje postati legalan stranac je odiseja i odvaljivanje od taxi i para da ni najvećem dušmaninu ne poželim. Dakle, Danska je copy-paste :D
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#21 Re: Boravisna dozvola u dvije EU zemlje

Post by KatarinaKosaca »

Ok, sad te razumijem, pošto zaista u ovom postu nije navela gdje živi, to znam od ranije kad smo imale diskusiju o cijenama BIH u osnodu na Španiju. Isprika u tom smislu..
A haj sad malo o Danskoj :lol: :lol: :lol:
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#22 Re: Boravisna dozvola u dvije EU zemlje

Post by Zviz »

KatarinaKosaca wrote:A, bože upornog Danca :D
neću, bolan u Dansku. Ali, država vraća tamo gdje ti je adresa i gdje ti je porodica.. ako je Danska iznimka, ponavljam ne znam za Dansku, a i ne zanima me plaho, pravo da ti kažem.
Pošto je cura postavila pitanje, ja joj postavila podpitanje, jer ima raznih vrsta boravišnih dozvola, ti počeo sa Danskom. Podsjetio si me na @sneki koja je na temi o životu u austriji pisala eseje o ljepotama Kanade :D

U svkaom slučaju, ako je tako u Danskoj , onda mi je jasno od koga je BIH prepisala zakon, jer ovdje postati legalan stranac je odiseja i odvaljivanje od taxi i para da ni najvećem dušmaninu ne poželim. Dakle, Danska je copy-paste :D
Bio sam svjedok brojnim deportacijama i bilo je nasih koji su upisivali adrese robine kao i njihove, pa cak su neki bili regularno registrovani kod rodbine, mislim u drzavama kao Austrija, Slovenija i trazili su da budu deportovani u te drzave ali svi su bili deportovani u BiH. Danska ima rigorozne zakone kad su brojna pitanja u pitanju i to je to. Danska je jedina drzava clanica EU koja nije duzna da prati sve protokole ;-) Danska je absolutno iskljucena iz sljedecih pitanja kad je rijec o EU: pravosudje i unutarnji poslovi, gradjanstvo unije, euro i odbrana te ove tacke se samo mogu ukloniti refrendumom gradjana. Nebi znao cega je ili od koga je to copy-paste. I to mnogi neznaju pa misle, da su npr. sve sto se zakljuci u EU ono sto pripada pod kontrolom EU pravila da vazi i za DK. Nope, recimo stipendija gdje su po EU zakonima gradjani drzava eu odobreni da imaju stependiju Danske ako u Danskoj studiraju, danci su odmah naveli nekoliko tacki koje se treba ispuniti i opet kazu nije garancije nego odlucuje odbor da ili ne. Kad je rijec o deportaciji danska daje 6 godina ili dozivotno. Dok u drugim drzavama je drugacije.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#23 Re: Boravisna dozvola u dvije EU zemlje

Post by KatarinaKosaca »

Zviz wrote:Bio sam svjedok brojnim deportacijama i bilo je nasih koji su upisivali adrese robine kao i njihove, pa cak su neki bili regularno registrovani kod rodbine, mislim u drzavama kao Austrija, Slovenija i trazili su da budu deportovani u te drzave ali svi su bili deportovani u BiH. Danska ima rigorozne zakone kad su brojna pitanja u pitanju i to je to. Danska je jedina drzava clanica EU koja nije duzna da prati sve protokole ;-) Danska je absolutno iskljucena iz sljedecih pitanja kad je rijec o EU: pravosudje i unutarnji poslovi, gradjanstvo unije, euro i odbrana te ove tacke se samo mogu ukloniti refrendumom gradjana. Nebi znao cega je ili od koga je to copy-paste.
Za euro znam da nije u upotrebi, a kad nabrajaš ovo ostalo, onda jeste fakat iznimka.. U BIh je odiseja i to za romane. Vjenčan čovjek mora skupiti papire iz svoje zemlje da nije kažnjavan, rodni list, uvjerenje o državljanstvu, vjenčani list, kućnu listu, ja sam morala potpisati da ću ga hraniti, izdržavati itd,trebao mu je ljekarski pregled uključujući i test na sidu, platiti zdravstveno, izvod iz banke da ima para, posjedovni list o stanu.... moj ugovor o radu kao i dokaz o plaćenim porezima, uhhhh, još nešto ima, plus taksa i onda na to dobije boravišnu na godinu dana. Tako 3x, 3 godine i onda stiče pravo na državljanstvo što je opet odiseja... Kad bi se netko tim pozabavio, bilo bio elemenata za sud za ljudska prava, jer recimo netko ko boluje od side, je bolesnik i ne smije biti diskriminiran po bilo kom osnovu. Ili na primjer ja sam, valjda, vjenčanjem potpisala da ću biti u dobru i zlu, dakle izdržavaću ga itd.. Eto, tako ti je u naske dole :D
A da je ovo socijalna država, pa da ga moraju izdržavati ili davati pomoć pa da to traže i razumjela bih, ovako.. samo da bude što više papira i što više para..
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#24 Re: Boravisna dozvola u dvije EU zemlje

Post by suncica24 »

Zviz wrote:
KatarinaKosaca wrote:
Zviz wrote:U Danskoj ti brak sa dancem ti nije nikakva garancija za drzavljanstvo. Jer drzavljanstvo samo mozes licno dobiti ako ispunis kriterije koje drzava postavlja. Fakticki mozes biti ozennjen/udat sa danskim drzavljaninom 100 godina ako si recimo tupan da polozis ispit neces ga nikada dobiti. Samo jedan primjer. A imas brdo prepreka. Tako da ako neko misli da ako ozeni/uda se za dankinju/danca i da ce na taj nacin samo po sebi drzavljanstvo (dansko) doci hbo je leza u ledja.
Izvini ko priča o Danskoj? :D Sunčici govorim o Španiji. :roll: jer je cura tamo.

Ona zivi u jednoj (neka tajna) drzavi i prica da ima u toj, meni nepoznatoj drzavi, privremenu boravisnu dozvolu, a da u drugoj isto nepoznatoj drzavi ima poslovnih obaveza. Ja nemam pojma da li je rijec o Spaniji ili Portugalu, ali kao primjer sam naveo ako bi bila rijec o Danskoj kao toj drugoj drzavi zbog posla, da bi procedura bila kako pisem.

I smjesna su mi pisanja zivim u jednoj eu drzavi a isla/isao bi u drugu... ono pravo hipoteticki bas sve misli da zivi u BiH pa sebi predstvalja moguci scenario.
Ode ovo u nedogled.

:D

Uglavnom, hvala na pomoci.
Procedura je vec u proceduri.
User avatar
topcam
Posts: 5074
Joined: 08/07/2007 12:49

#25 Re: Boravisna dozvola u dvije EU zemlje

Post by topcam »

sombra wrote:I mene zanima nesto slicno, situacija je sljedeca. Boravim u jednoj EU zemlji, gdje nakon X godina imam pravo da podnesem zahtjev za drzavljanstvo. Iduce godine idem na godinu dana u drugu EU zemlju, na praksu, gdje pretpostavljam da ce mi trebati radna viza i boravisna dozvola.
Da li je moguce imati dvije boravisne dozvole od obje zemlje istovremeno?
Kad se vratim u zemlju A, da li ce tih godinu dana provedenih u zemlji B da se uracuna u X godina potrebnih za drzavljanstvo?
Ne vjerujem da ce ti nesto uracunati, EU nije drzava, vise jedna zajednica. Da si iz drzave G i radis u drzavi H to bi islo,
posto si ti iz A i hoces da ti se uracuna vrijeme iz B to ne ide. Dok sa boravkom u Q mozes u svim drzavama
raditi osim drzava Ö, Ä, Ü dok se vrijeme u P benificirano broji naspram boravka u drzavi H pod uslovom da je trajanje
boravka duze od 6 mjeseci.
Vjerovatno ces jednostavno izgubiti steceno pravo.
Post Reply