Boracko Jezero. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

User avatar
Bumerang
Posts: 1604
Joined: 27/06/2003 00:00

#51 Re: Boracko Jezero. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Bumerang »

Image
Last edited by Bumerang on 24/08/2020 01:44, edited 1 time in total.
ofentash
Posts: 125
Joined: 27/01/2019 10:03

#54 Re: Boracko Jezero. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by ofentash »

Može li mi neko objasniti po kojoj osnovi naplaćuju ulaz na Boracko jezero. Danas naiđoh, pa da svratim kad ono rampa. U stvari ko uzima pare od toga? Ne naplati mi Kusturica da uđem u Andrićgrad koji je privatno vlasništvo, a ovaj mi naplati da svratim kod Draganića na kafu.
User avatar
Bumerang
Posts: 1604
Joined: 27/06/2003 00:00

#55 Re: Boracko Jezero. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Bumerang »

Pa vjerovatno imaju ljudi i opstina kostanja infastrukture i ostalog, Odrzavanje i upravljanje prirodnim i drugim resursima kosta.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#56 Re: Boracko Jezero. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by _BataZiv_0809 »

Eko selo nije lose ko moze tolerisati zajednicki wc i taj rustikalni ugodjaj. Ima top vikendica prave hacijende :izet: samo jebe to sto fekalije zavrsavaju znamo gdje :run:
ofentash
Posts: 125
Joined: 27/01/2019 10:03

#57 Re: Boracko Jezero. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by ofentash »

Bumerang wrote: 23/08/2020 18:18 Pa vjerovatno imaju ljudi i opstina kostanja infastrukture i ostalog, Odrzavanje i upravljanje prirodnim i drugim resursima kosta.
Rekoše mi kasnije da to naplaćuje komunalno preduzeće iz Konjica, ali onda naplate dodatno i ulaz na plažu, postavljanje šatora, boravišnu taksu. Za tolike pare ne trude se da ga baš nešto posebno održavaju. Dolazio sam na jezero 80-tih, a i tokom rata. Tokom rata je 3-4 hiljade ljudi stalno živjelo tu, a izgledalo je čistije već sada.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#58 Re: Boracko Jezero. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by dobar osjecaj »

ofentash wrote: 23/08/2020 22:01
Bumerang wrote: 23/08/2020 18:18 Pa vjerovatno imaju ljudi i opstina kostanja infastrukture i ostalog, Odrzavanje i upravljanje prirodnim i drugim resursima kosta.
Rekoše mi kasnije da to naplaćuje komunalno preduzeće iz Konjica, ali onda naplate dodatno i ulaz na plažu, postavljanje šatora, boravišnu taksu. Za tolike pare ne trude se da ga baš nešto posebno održavaju. Dolazio sam na jezero 80-tih, a i tokom rata. Tokom rata je 3-4 hiljade ljudi stalno živjelo tu, a izgledalo je čistije već sada.
Zasto bi dolazio na jezero tokom rata?
User avatar
Bumerang
Posts: 1604
Joined: 27/06/2003 00:00

#59 Re: Boracko Jezero. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Bumerang »

ofentash wrote: 23/08/2020 22:01
Bumerang wrote: 23/08/2020 18:18 Pa vjerovatno imaju ljudi i opstina kostanja infastrukture i ostalog, Odrzavanje i upravljanje prirodnim i drugim resursima kosta.
Rekoše mi kasnije da to naplaćuje komunalno preduzeće iz Konjica, ali onda naplate dodatno i ulaz na plažu, postavljanje šatora, boravišnu taksu. Za tolike pare ne trude se da ga baš nešto posebno održavaju. Dolazio sam na jezero 80-tih, a i tokom rata. Tokom rata je 3-4 hiljade ljudi stalno živjelo tu, a izgledalo je čistije već sada.
Pa eto vidis, sam si rekao da je bilo cistije tokom rata. Znaci da danasnji izletnici jako mnogo prljaju plazu i okolis. Kolika naplacuje komunalno preduzece iz Konjica mjesecno/godisnje i sta im od radnih zadataka ulazi u tu cijenu, a koliko kostaju te dadzbine za ulaz na plazu, postavljanje satora i boravisna taksa po osobi dnevno i ko za to precizno uzima novac?
ofentash
Posts: 125
Joined: 27/01/2019 10:03

#60 Re: Boracko Jezero. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by ofentash »

dobar osjecaj wrote: 23/08/2020 22:37
ofentash wrote: 23/08/2020 22:01
Bumerang wrote: 23/08/2020 18:18 Pa vjerovatno imaju ljudi i opstina kostanja infastrukture i ostalog, Odrzavanje i upravljanje prirodnim i drugim resursima kosta.
Rekoše mi kasnije da to naplaćuje komunalno preduzeće iz Konjica, ali onda naplate dodatno i ulaz na plažu, postavljanje šatora, boravišnu taksu. Za tolike pare ne trude se da ga baš nešto posebno održavaju. Dolazio sam na jezero 80-tih, a i tokom rata. Tokom rata je 3-4 hiljade ljudi stalno živjelo tu, a izgledalo je čistije već sada.
Zasto bi dolazio na jezero tokom rata?
Živio sam na području opštine Konjic do Dejtonskog sporazuma, tačnije do januara 1996.
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#61 Re: Boracko Jezero. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by ranger »

ofentash wrote: 23/08/2020 22:01
Bumerang wrote: 23/08/2020 18:18 Pa vjerovatno imaju ljudi i opstina kostanja infastrukture i ostalog, Odrzavanje i upravljanje prirodnim i drugim resursima kosta.
Rekoše mi kasnije da to naplaćuje komunalno preduzeće iz Konjica, ali onda naplate dodatno i ulaz na plažu, postavljanje šatora, boravišnu taksu. Za tolike pare ne trude se da ga baš nešto posebno održavaju. Dolazio sam na jezero 80-tih, a i tokom rata. Tokom rata je 3-4 hiljade ljudi stalno živjelo tu, a izgledalo je čistije već sada.
Pa cistije bilo jer su bili domaci ljudi, sad ima 1 domaca porodica ostalo vikendasi i konjicki profiteri
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#62 Re: Boracko Jezero. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by baja »

Boracko jezero sad je puno uređenije neg prije nekih 10-ak godina kad sam zadnji put bio. Ipak se nesto radi za te pare.

Papanluka ima u velikim razmjerima, ali sta je tu je.

Jezero je bilo mnogo ćišće prije mjesec i po dana (2x bio ove god) kad je bilo manje ljudi nego sad u špici sezone.
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#63 Re: Boracko Jezero. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by _Reds_ »

ofentash wrote: 23/08/2020 22:01
Bumerang wrote: 23/08/2020 18:18 Pa vjerovatno imaju ljudi i opstina kostanja infastrukture i ostalog, Odrzavanje i upravljanje prirodnim i drugim resursima kosta.
Rekoše mi kasnije da to naplaćuje komunalno preduzeće iz Konjica, ali onda naplate dodatno i ulaz na plažu, postavljanje šatora, boravišnu taksu. Za tolike pare ne trude se da ga baš nešto posebno održavaju. Dolazio sam na jezero 80-tih, a i tokom rata. Tokom rata je 3-4 hiljade ljudi stalno živjelo tu, a izgledalo je čistije već sada.
Gdje je živjelo i kada ?

pa tu su bile borbe, od Glavatičeva do Boraka.
ofentash
Posts: 125
Joined: 27/01/2019 10:03

#64 Re: Boracko Jezero. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by ofentash »

_Reds_ wrote: 24/08/2020 09:50
ofentash wrote: 23/08/2020 22:01
Bumerang wrote: 23/08/2020 18:18 Pa vjerovatno imaju ljudi i opstina kostanja infastrukture i ostalog, Odrzavanje i upravljanje prirodnim i drugim resursima kosta.
Rekoše mi kasnije da to naplaćuje komunalno preduzeće iz Konjica, ali onda naplate dodatno i ulaz na plažu, postavljanje šatora, boravišnu taksu. Za tolike pare ne trude se da ga baš nešto posebno održavaju. Dolazio sam na jezero 80-tih, a i tokom rata. Tokom rata je 3-4 hiljade ljudi stalno živjelo tu, a izgledalo je čistije već sada.
Gdje je živjelo i kada ?

pa tu su bile borbe, od Glavatičeva do Boraka.
Svaki objekat na Boračkom jezeru je bio nastanjen tokom rata Srbima iz Konjica. Postojala je osmogodišnja škola, ratna bolnica. Život se odvijao relativno normalno. Linije su bile iz Boraka prema Neretvi. Jezero je povremeno granatirano, pred kraj rata, ali ništa strašno. U Glavatičevu je bilo borbi, naročito oko Lađanice.
Seyfo
Posts: 4330
Joined: 23/08/2011 14:12

#65 Re: Boracko Jezero. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Seyfo »

Boračko jezero je mnogo sređenije i uređenije nego prije rata, za vrijeme rata kao i čitav period od rata do prije par godina. Konstantno se sređuje u zadnjih 5g, proširuje se put iz Konjica sa velikim ulaganjima, a samo jezero se održava koliko je to moguće, obzirom na veliki broj posjetilaca. Kakav je sastav naroda koji živi u našoj državi,situacija i nije toliko loša što se tiče uređenosti i čistoće. Jezero je čisto jer je prirodno, nije dozvoljeno korištenje motornih plovila. Izviđača mali milion, djece, starijih, mlađih...
Ulaz se naplaćuje jer se na taj način pokrivaju troškovi odvoza smeća i održavanja.
Ko nije dobronamjeran,uvijek će naći bezbroj pritužbi. Nije sve ni idealno ni čisto, to svakako.

PS

Ne volim skretati priču prema nacionalnim temama, ali je promjena sastava stanovništva vidljiva u periodu poslije rata (kao i u drugim sredinama u BiH). Mnogima upravo to smeta i imaju pravo da se žale. Ali to nema i ne može imati nikakve veze sa poredbama kada je bilo sređenije, čišće i ljepše. Konjic,objektivno, nikad nije bio sređeniji i ljepši, isto kao i Trebinje npr.
ofentash
Posts: 125
Joined: 27/01/2019 10:03

#66 Re: Boracko Jezero. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by ofentash »

Seyfo wrote: 24/08/2020 15:24 Boračko jezero je mnogo sređenije i uređenije nego prije rata, za vrijeme rata kao i čitav period od rata do prije par godina. Konstantno se sređuje u zadnjih 5g, proširuje se put iz Konjica sa velikim ulaganjima, a samo jezero se održava koliko je to moguće, obzirom na veliki broj posjetilaca. Kakav je sastav naroda koji živi u našoj državi,situacija i nije toliko loša što se tiče uređenosti i čistoće. Jezero je čisto jer je prirodno, nije dozvoljeno korištenje motornih plovila. Izviđača mali milion, djece, starijih, mlađih...
Ulaz se naplaćuje jer se na taj način pokrivaju troškovi odvoza smeća i održavanja.
Ko nije dobronamjeran,uvijek će naći bezbroj pritužbi. Nije sve ni idealno ni čisto, to svakako.

PS

Ne volim skretati priču prema nacionalnim temama, ali je promjena sastava stanovništva vidljiva u periodu poslije rata (kao i u drugim sredinama u BiH). Mnogima upravo to smeta i imaju pravo da se žale. Ali to nema i ne može imati nikakve veze sa poredbama kada je bilo sređenije, čišće i ljepše. Konjic,objektivno, nikad nije bio sređeniji i ljepši, isto kao i Trebinje npr.
Ne sporim to da naplate parking ili sl., ali ne može niko postaviti barikadu i naplaćivati prolaz. Šta ako neću na plažu već kod nekoga privatno, ili proći na Kulu. Šta će mi onda naplatiti? Kakvu uslugu, ili korištenje čega? I to nema nikakve veze sa nacionalizmom već sa hajdučijom. Pokažite mi član zakona po kome civilno lice može blokirati javni put i kontrolisati saobraćaj? Naplatna rampa je NA PUTU koji ide i dalje od jezera.
Seyfo
Posts: 4330
Joined: 23/08/2011 14:12

#68 Re: Boracko Jezero. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Seyfo »

Ulaz se naplaćuje za povremene posjetioce a svi koji tamo žive ili imaju vikendice imaju drukčiji status.
User avatar
Bumerang
Posts: 1604
Joined: 27/06/2003 00:00

#69 Re: Boracko Jezero. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Bumerang »

ZANIMLJIVO TAKMIČENJE

Poznata imena pobjednika na međunarodnom triatlon kupu "Kulin ban" na Boračkom jezeru


A. B.

Boračko jezero triatlon Međunarodni triatlon kup

Image

U organizaciji Triatlon asocijacije u BiH ovog vikenda se održava 17. međunarodni triatlon kup "Kulin ban" 2020. na Boračkom jezeru koje se nalazi u srcu planine Prenj nadomak Konjica, a na kojem učestvuje oko 100 takmičara iz BiH i regije.
TEKST SE NASTAVLJA ISPOD OGLASA

Takmičari su se takmičili u sprint distanci - plivanju (750 metara), trčanju (5.000 metara) i vožnji biciklom (20 km), neprekidno. Danas je održana glavna utrka, a sve kategorije su bile razvrstane na muške i ženske.

Svi takmičari su učestvovali u apsolutnoj kategoriji, a osim nje, učesnici su razvrstani i prema godištima.

Tako je u apsolutnoj kategoriji za muškarce kada je riječ o internacionalnim takmičarima prvo mjesto osvojio Ognjen Stojanović koji dolazi iz Srbije, a iza njega su odmah bili Andrej Vištica iz Hrvatske (2. mjesto) te Vladimir Danko iz Srbije (3. mjesto).

Kada je riječ o takmičarima iz Bosne i Hercegovine, najbolji je bio Belmin Godinjak, zatim Fatih Tahirović i Vladimir Trbić.

U apsolutnoj kategoriji za žene, u internacionalnoj grupi takmičarki, pobjedu je odnijela Lana Gavrilović iz Srbije, a odmah iza nje su bile Neira Odobašić iz BiH i Nikolina Kopanja, koja također dolazi iz BiH.

Neira Odobašić iz BiH je osvojila prvo mjesto i u kategoriji takmičara iz BiH, a Nikolina Kopanja drugo. Na trećem je bila Tijana Salčinović.

Plivanje se odvijalo u jednom od najljepših prirodnih jezera u BiH, a biciklistička staza je vodila kroz prekrasan kraj koji je prije svega poznat po neukroćenim vrletima planina Visočice, Bjelašnice i Prenja.

Staza za trčanje pratila je obalu jezera i na kraju završavala prolazom kroz voćnjak šljiva i jabuka. Zona izmjene je bila u neposrednoj blizini početka plivanja i ciljne ravnine.

Interes za ovogodišnji triatlon kup bio je veći, ali je zbog pandemije koronavirusa broj takmičara ograničen na stotinu.

Osim navedenog, pred organizatorima je bio zahtjevan zadatak da osiguraju uslove za poštivanje propisanih i preporučenih higijensko-epidemioloških mjera pa je u Eko selu Boračko jezero, kao domaćinu takmičenja, bio omogućen prostor za neophodnu fizičku distancu, a osigurane su i dovoljne količine maski i zaštitnih dezinfekcionih sredstava.

https://www.klix.ba/sport/poznata-imena ... /200829093
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#70 Re: Boracko Jezero. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by stubrijez »

_BataZiv_0809 wrote: 23/08/2020 18:23 Eko selo nije lose ko moze tolerisati zajednicki wc i taj rustikalni ugodjaj. Ima top vikendica prave hacijende :izet: samo jebe to sto fekalije zavrsavaju znamo gdje :run:
Prijatelju, mokri cvor se to zove to ti je zajednicki nazivnik svih kampova na kugli zemaljskoj... Tu dolaze ljudi slobodna duha, neoptereceni, vole prirodu i zivot. Nije to mjesto za pacenike koji ppate od laznog luxuza i zavisti. Top hacijende su tu problem. Iz hacijende idu govna i smece u jezero. J sam recimo sa roditeljima kampovao kao klinac svake godine u drugom mjestu, bili smo po mjesec dana na moru, taj dozivljaj je nedokuciv a ovi sad sto prave top vile na Borackom i drugim jezerima su tada hodali bosi po tegu i lozili paturike u bubnjaricu. To sto sad svi hoce da usicare od svega je problem generalno ne samo na Borackom, isto se moze reci za kojekakve komunalne policije, parking firme uhljebske po svim gradovima, ko je njima dao nase ulice da naplacuju nama gradjanima parking??? To je kapitalizam bosanski gospodo, nema vise nase - sad je ili moje ili tvoje. Borackog sto se tice meni je eco selo OK i prihvatljivo skroz, malo su oni sto naplacuju sefcici nadrkani al OK... ono ostalo okolo ciganluk zivi teferic, korida.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#71 Re: Boracko Jezero. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by _BataZiv_0809 »

stubrijez wrote: 02/09/2020 23:03
Prijatelju, mokri cvor se to zove to ti je zajednicki nazivnik svih kampova na kugli zemaljskoj... Tu dolaze ljudi slobodna duha, neoptereceni, vole prirodu i zivot. Nije to mjesto za pacenike koji ppate od laznog luxuza i zavisti. Top hacijende su tu problem. Iz hacijende idu govna i smece u jezero. J sam recimo sa roditeljima kampovao kao klinac svake godine u drugom mjestu, bili smo po mjesec dana na moru, taj dozivljaj je nedokuciv a ovi sad sto prave top vile na Borackom i drugim jezerima su tada hodali bosi po tegu i lozili paturike u bubnjaricu. To sto sad svi hoce da usicare od svega je problem generalno ne samo na Borackom, isto se moze reci za kojekakve komunalne policije, parking firme uhljebske po svim gradovima, ko je njima dao nase ulice da naplacuju nama gradjanima parking??? To je kapitalizam bosanski gospodo, nema vise nase - sad je ili moje ili tvoje. Borackog sto se tice meni je eco selo OK i prihvatljivo skroz, malo su oni sto naplacuju sefcici nadrkani al OK... ono ostalo okolo ciganluk zivi teferic, korida.
Ha vidi drug, mozes biti slobodnog duha, neopterecen, voljeti prirodu i zivot, ne biti pacenik koji pati od laznog luksua i zavisti i da ti i dalje smeta dijeljenje zajednickog wc-a sa bagrom koja ne zna oprati govna iza sebe i koja u zajednicki "lavabo" istresa i ne opere sopstvene tjelesne izlucevine :-)

Krenes kenjat, hadzo prije tebe usro i dasku, krenes oprat zube i gledas u tudju hrakotinu, šlajm i bale iz nosa :roll:

Nije dakle problem zajedički wc, ilitiga mokri čvor, nego stoka koja ga koristi :run:
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#72 Re: Boracko Jezero. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by dobar osjecaj »

_BataZiv_0809 wrote: 02/09/2020 23:12
Ha vidi drug, mozes biti slobodnog duha, neopterecen, voljeti prirodu i zivot, ne biti pacenik koji pati od laznog luksua i zavisti i da ti i dalje smeta dijeljenje zajednickog wc-a sa bagrom koja ne zna oprati govna iza sebe i koja u zajednicki "lavabo" istresa i ne opere sopstvene tjelesne izlucevine :-)

Krenes kenjat, hadzo prije tebe usro i dasku, krenes oprat zube i gledas u tudju hrakotinu, šlajm i bale iz nosa :roll:

Nije dakle problem zajedički wc, ilitiga mokri čvor, nego stoka koja ga koristi :run:
Nizak stepen kulture zivljenja je svuda problem. Na cist wc covjek moze racunati samo u svom domu.

Svuda po javnim mjestima, wc je mjesto horora. U trznim centrima, restoranima, na benzinskim pumpama, u hotelima, sportskim dvoranama, radnim mjestima. Stekla sam utisak da su zene generalno daleko i u puno vecem procentu neurednije i sklonije ostavljanju nereda iza sebe.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#73 Re: Boracko Jezero. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by stubrijez »

to ti je druze generalno stanje nema veze sa kampom, seronje su suvuda oko nas... Ista ta bagra spava prije tebe u tom apartmanu sto kontas da je top.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#74 Re: Boracko Jezero. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by _BataZiv_0809 »

Spava, ali neko to ocisti za tebe.
User avatar
Bumerang
Posts: 1604
Joined: 27/06/2003 00:00

#75 Re: Boracko Jezero. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Bumerang »

dobar osjecaj wrote: 03/09/2020 11:27
_BataZiv_0809 wrote: 02/09/2020 23:12
Ha vidi drug, mozes biti slobodnog duha, neopterecen, voljeti prirodu i zivot, ne biti pacenik koji pati od laznog luksua i zavisti i da ti i dalje smeta dijeljenje zajednickog wc-a sa bagrom koja ne zna oprati govna iza sebe i koja u zajednicki "lavabo" istresa i ne opere sopstvene tjelesne izlucevine :-)

Krenes kenjat, hadzo prije tebe usro i dasku, krenes oprat zube i gledas u tudju hrakotinu, šlajm i bale iz nosa :roll:

Nije dakle problem zajedički wc, ilitiga mokri čvor, nego stoka koja ga koristi :run:
Nizak stepen kulture zivljenja je svuda problem. Na cist wc covjek moze racunati samo u svom domu.

Svuda po javnim mjestima, wc je mjesto horora. U trznim centrima, restoranima, na benzinskim pumpama, u hotelima, sportskim dvoranama, radnim mjestima. Stekla sam utisak da su zene generalno daleko i u puno vecem procentu neurednije i sklonije ostavljanju nereda iza sebe.
Prljanje WC se rjesava jednostavno kao i u drugim drzavama EU. Zaposliti osobu koja ce naplacivati koriscenje WC, cistiti ga stalno u toku radnog vremena i cisto odrzavati.
Post Reply