bombe u Oslu

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#651 Re: bombe u Oslu

Post by Soul_Sista »

horion_bosona wrote:jedan jako dug post, znam da je time osudjen da ga vecina ne procita, ali o ovom se ima dosta toga reci…

Jasno mi je da iz pozicije naseg drustva vecina sve promatra kao “samo i iskljucivo” stvar religije, jer bitnost religije za odredjivanje identiteta u BiH danas je primarna, s obzirom da je doslo do apsolutne prevage kolektivnog nad individualnim. Jos kad pritom dodamo i globalnu situaciju nakon 11.septembra i nametnute huntingtonovske vizure poimanja svijeta kroz sukob civilizacija, gdje upravo religija osnovna odrednica civilizacija.

Medjutim, mislim da je takvo stanoviste pogresno i da je posrijedi manipulacija. Kad je u pitanju ovaj masakr ali i globalna desavanja, rezonujem stvari kao iskljucivo ideolosko pitanje i sukob razlicitih ideoloskih koncepata.

Protiv sam toga da se “zlo” shvata kao nesto onostrano (sto je pozicija uglavnom vjernika). Ovdje se moglo cuti dosta puta kako je ovaj ubica bolesnik, “drugaciji od nas”, nenormalan i sl… Vec sam napisao da mislim da se ne radi “pomahnitaloj budali vec naprotiv izrazito proracunatom, hladnokrvnom covjeku sa jasnom namjerom, vodjenom radikalnim uvjerenjima”. Sve ukazuje da on nije poremecen, a sta znaci biti poremecen? Iako nisam psiholog ali to bi otprilike trebalo da znaci da nije svjestan svojih dijela i posljedica koje oni prouzrokuju, da nije u stanju da percipira realnost itd. Sto kod njega nije slucaj, jer je sve detaljno planirao, te je i sam izjavio da su njegova dijela “monstruozna ali neophodna”, i tu upravo dolazim do poente…

Opasno je njega oznacavati kao “nenormalnog” jer time oslobadjamo odgovornosti ideologiju iz koje je on crpio ishodiste da ovaj monstruozni teroristicki cin. Dakle nije on (samo) bolestan nego je ta ideologija bolesna. Kako mozemo oznaciti milje iz kojeg on dolazi, a radi se o tkz. konzervativnom poshu (kako i sami Norvezani oznacavaju takve). Svi (ili gotovo svi) norveski desnicari ce osuditi i ograditi se od masakra, ali to ne znaci da oni razlicito stvari gledaju od ubice, pogotovo kad je u pitanju “problem” multikulturalizma i imigranata. Naravno oni imaju “suptilnije” metode i solucije (ili neki od njih nisi imali hrabrosti za ovakav cin)…

Kakva je razlika izmedju Breivika i nekog politicara ili generala (njihovog stanja svjesti) koji su spremni zbog svojih uvjerenja i interesa staviti svoje podredjene u stanje da vjeruju kako je ispravno ubiti drugog i da je umrijeti u takvoj “misiji” casno!? Sto ima za posljedicu hiljade mrtvih. Jesu li npr. Bush i Karadzic nuzno “bolesni” ljudi s obzirom na ono za sto su odgovorni? Ili je bolesna ideologija koju su sprovodili? Od kad je svijeta ljudi ubijaju masovno ljude zarad odredjenih ciljeva, bilo da se radi o pukom interesu ili uvjerenju… Odatle i ona Machiavellijeva “cilj opravdava sredstvo”…

U razumjevanju djelovanja danasnje evropske (krajnje) desnice nuzno je napraviti analogiju sa Hitlerovom Njemackom. Hitler nikad ne bih dosao na vlast da odredjeni krugovi (prije svega oni koji su predstavljali krupni kapital) nisu u njemu vidjeli moguce rjesenje za ostvarenje svojih interesa, kako ekonomskih (ekspanzionizam->jeftina sirovina+radna snaga…) ali i obracuna sa “crvenim” i talasima koji su zapljuskivali iz pravca SSSR-a. Nesumnjivo da je sam Hitler i odredjeni ljudi iz njegovog najblizeg kruga vjerovao da je Die Endlösung gotovo primarni cilj njihove generacije. Ali ako “Jevrejsko pitanje” posmatramo iz cisto pragmaticno-politickog ugla jasno biva da su nacisti igrali na kartu visevjekovnog ukorjenjenog antisemitizma, te to koristili za agitovanje masa.

Da nema “problema” imigranata iz islamskih zemalja i “opasnosti od islama” odakle bi desnica crpila snagu za svoje politicko djelovanje? Nisu ti ljudi (imigranti) spali s neba u Evropu… Kome su u interesu njihova neintegracija i “medjukulturoloska” trvljenja? Konzervativci, cuvari sistema neoliberalnog kapitalizma, uvijek zamajavaju javnost sa pricama o identitetu, ugorzenom “nasem nacinu zivota” ili to ili rat, nema treceg… A socijalna pitanja, kljucna pitanja vezana bolje uredjenja drustva ostaju postrani (ovdje citaj Margaret Tutcher kao simbol evropskih konzervativaca)

Uostalom Breivik nije pucao po imigrantskoj cetvrti, te i sama godina koju uzima kao granicnu - 2083 (dvjesto godina od smrti Karla Marxa) ukazuje da je stvar ideoloske prirode a ne “civlizacijske”. On sam i jeste bio zadojeni islamofob, medjutim oni koji kreiraju tu ideologiju, te krupnije stvari i u dobroj mjeri citave decenijske trendove u drustvima, koriste islamofobiju samo kao sredstvo, a ne kao cilj toboze obracuna sa islamom (sto je nekad bio slucaj i sa antisemitizmom).

Iako je moj optimizam u doborj mjeri splasnuo kad je u pitanju projekat “ujedinjena Evropa” ali kao sistema vrijednosti, a ne kao zajednice celika i uglja, mislim da ce upravo nas kontinent, nakon promjena koje su neminovne i dokidanja danasnjeg sistem, dati za nekoliko decenija sliku kako svijet treba izgledati...
Tastatura ti se pozlatila za sve i jednu sastavljenu u postu. :) :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Ponosan
Posts: 689
Joined: 26/02/2011 14:09

#652 Re: bombe u Oslu

Post by Ponosan »

ovom krscanskom fundametalisti koji je unistio Norvesku idoli su Srpski koljaci,Mladic i Karadzic,jos samo nije spomenut Dodik,sto ne znaci da nece...da Bog dragi sacuva,kakvih sve likova ima na ovom dunjaluku!... odavno je jasno da u Evropi postoje snage koje mrze Islam,stoga i ne treba cuditi sto su te iste snage dozvolile genocid u srcu Evropesto su dozvolili srpskim koljacima da 4 pune godine biju Muslimane u BIH,na ocigled cijelog svijeta i kad su vidili da se ti Muslimani ne mogu tek tako istrebiti onda su se sjetili da bi rat ipak trebalo prekinuti...koji licemjeri....
User avatar
minderpuza
Posts: 114
Joined: 27/05/2011 19:27
Location: Na minderlucima

#653 Re: bombe u Oslu

Post by minderpuza »

Iskrena sucut porodicama a ovog krvoloka na elektricnu stolicu :x
simpozijum delirijum
Posts: 2102
Joined: 02/07/2008 07:45
Location: USA

#654 Re: bombe u Oslu

Post by simpozijum delirijum »

Njemacki turista je jedan od heroja koji je spasio mnogo zivota usred teroristickoga napada , bio je na susjednom otoku i cuo je pucnje a zatim primjetio nekoliko tinejdzera u vodi koji dozivaju u pomoc
uskocio je u mali camac i bacao poajseve za spavanje i vadio djecu iz vode , uprkos sto je camac bio mali , spasio je koliko je mogao , u napadu je ubijen i clan Norveske kraljevske familije
100 000 Norvezana na ulicama , svi zajedno za mir , svaka im cast , :thumbup: nece Norvesku slomiti par neo-nacista
cijeli text i opet moram reci ; zapadni mediji ne upotrebljavaju termin terorizam , teroristicki cin ili bilo koji drugi termin koji bi navodio na zakljucak da napad ima politicku pozadinu , samo termin ;"masovni ubica " usamljeni manijak i slicno
i nema niti jednoga izvinjena Muslimanskoj zajednici kada su objavili vijest i da je taj teroristicki napad izvrsen od strane Muslimana ( procitajte par prvih stranica ove teme i sve ce vam biti jasno )
cijeli text sa video snimcima ;
http://news.yahoo.com/blogs/lookout/ger ... 30165.html
User avatar
sinuhe
Posts: 11456
Joined: 03/06/2011 11:33

#655 Re: bombe u Oslu

Post by sinuhe »

Psihopatija nije bolest vec osobina.
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#656 Re: bombe u Oslu

Post by vratnik »

Der Spiegel u svakom clanku o ovm psihopati koristi termin terorista,
ne znam za ostale zapadne medije.
Upravo pisu kako u Norveskoj razmisljaju da to preformulisu, posto je za terorizam najveca kazna 21 godina, a za zlocin protiv covjecnosti (u sto zele da je preinace) se moze dosuditi veca kazna.
Znaci, sasvim jasno se kaze da je terorista.
PS: na kojoj stranici je amricino izvinjenje za preuranjene zakljucke, nisam vidio, a ocekujem?

Evo clanak, i ko ne razumije jezik moze vidjeti da pise terorista.
http://www.spiegel.de/panorama/justiz/0 ... 06,00.html
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40317
Joined: 29/06/2011 23:39

#657 Re: bombe u Oslu

Post by dječak sa šibicama »

Sucut porodicama i prijateljima poginulih.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#658 Re: bombe u Oslu

Post by hadzinicasa »

Image
User avatar
paravan
Posts: 541
Joined: 22/12/2010 12:43

#659 Re: bombe u Oslu

Post by paravan »

User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#660 Re: bombe u Oslu

Post by hadzinicasa »

User avatar
Sensei
Posts: 1061
Joined: 04/04/2005 19:01

#661 Re: bombe u Oslu

Post by Sensei »

zagazaga wrote:
PalaSa Marsa wrote:Bolestan u smislu da je krvolok, ali psihijatar koji ga je pregledao je konstatovao da je "normalan". E sad, haj' budi pametan.
http://www.vg.no/nyheter/innenriks/oslo ... d=10080776

jes' da mi gugl prevodio ali kako sam skontala on hoce da sad od svog suđenja napravi politicku tribinu...nadam se da mu nece dopustiti
Ponukan izlaganjima svojih Haških idola...
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#662 Re: bombe u Oslu

Post by vratnik »

Od napada do prvih teorija zavjere, tri dana. Dzaba toliki tragovi po internetu, dzaba stranice i stranice gluposti na koje se psihopata ponosi kao na svoje (pa makar se o plagijatu radilo), neko hoce valjda da optuzi norvesku vladu da hoce da pocne rat civilizacija, ili sta?
Na vecinu ovih pitanja gore se moze dati logican odgovor, ali jos ni vrijeme ni mjesto za ovakve prepirke. Kreten ubio 80 ro djece, unistio isto toliko porodica, a ovdje se traze nelogicnosti. Nema ih u umiranju, samo bol i patnja.
(dio odgovora mozete naci u cinjenici da se lik godinama spremao samo za ovo, i da odlicno poznaje norvesku policiju)
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#663 Re: bombe u Oslu

Post by amrica »

"Kan bli dømt til tvungent psykisk helsevern livet ut."

Mogao bi biti poslan na dozivotno psihijatrijsko lijecenje.
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#664 Re: bombe u Oslu

Post by Soul_Sista »

amrica wrote:"Kan bli dømt til tvungent psykisk helsevern livet ut."

Mogao bi biti poslan na dozivotno psihijatrijsko lijecenje.
Super, samo neka je pod kljucem :roll: ..nece se taj nikad izlijeciti :skoljka:
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#665 Re: bombe u Oslu

Post by luciferino »

amrica wrote:"Kan bli dømt til tvungent psykisk helsevern livet ut."

Mogao bi biti poslan na dozivotno psihijatrijsko lijecenje.
To je izgleda najblize dozivotnom zatvoru.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44870
Joined: 29/12/2005 01:20

#666 Re: bombe u Oslu

Post by jeza u ledja »

Kratak intervju s njegovim ocem (koji zivi u FRA i nije u kontaktu s njim vec 17 godina):

http://edition.cnn.com/video/#/video/wo ... er.reuters
User avatar
angel_libero
Posts: 35
Joined: 17/06/2011 18:20
Location: tu...sam...negdje...

#667 Re: bombe u Oslu

Post by angel_libero »

jeza u ledja wrote:Kratak intervju s njegovim ocem (koji zivi u FRA i nije u kontaktu s njim vec 17 godina):

http://edition.cnn.com/video/#/video/wo ... er.reuters

umjesto sto je ubio neduzne ljude, trebo je sebi zivot oduzet.
eh stim se slazem :!:
3metra kabla
Posts: 41
Joined: 01/07/2011 11:21

#668 Re: bombe u Oslu

Post by 3metra kabla »

Hoce da mu sude za zlocin protiv covjecnosti.Najveca moguca kazna 30 godina.Ovako normalna najveca kazna je 21 godinu
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#669 Re: bombe u Oslu

Post by Soul_Sista »

Sa slika nestalih koje su objavili danas ima i jedno Bosansko ime: Lejla Selaci, 17 godina iz Fredrikstada :roll:
Pise "savnet" to jeste da nedostaje, u prevodu mrtva ali ne jos pronadjena...

http://www.dagbladet.no/
User avatar
angel_libero
Posts: 35
Joined: 17/06/2011 18:20
Location: tu...sam...negdje...

#670 Re: bombe u Oslu

Post by angel_libero »

Soul_Sista wrote:Sa slika nestalih koje su objavili danas ima i jedno Bosansko ime: Lejla Selaci
nije bosanka nego je sa kosova.
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#671 Re: bombe u Oslu

Post by Soul_Sista »

angel_libero wrote:
Soul_Sista wrote:Sa slika nestalih koje su objavili danas ima i jedno Bosansko ime: Lejla Selaci
nije bosanka nego je sa kosova.
To je ime vise obicno u Bosni nego na Kosovu pa sam pomislila da je Bosanka. Zao mi je svakako.
simpozijum delirijum
Posts: 2102
Joined: 02/07/2008 07:45
Location: USA

#672 Re: bombe u Oslu

Post by simpozijum delirijum »

sa USA Yahoo o Brejviku ; i dalje upotrebljavaju termin ;"masovni ubojica" a ne terorista kao i vecina USA medija , njegov advokat tvrdi da je njegov klijent "Lud"
ovaj put komentari ( vise od 1000 ) su ohrabrujuci , ljudi ne gutaju tu pricu, Amerikanci se sada prisjecaju i bombaskoga napada u Oklahomi 1995 kada je tip ( cistokrvni Amerikanac , veteran iz prvoga zalivskoga rata Timoti Mec Vejt, ultra - Krscanin i desnicar ) sa slicnim idejama raznio drzavnu zgradu i pobio 168 ljudi
link;
http://news.yahoo.com/norway-mass-kille ... 15957.html
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#673 Re: bombe u Oslu

Post by Šandor »

horion_bosona wrote:Protiv sam toga da se “zlo” shvata kao nesto onostrano (sto je pozicija uglavnom vjernika). Ovdje se moglo cuti dosta puta kako je ovaj ubica bolesnik, “drugaciji od nas”, nenormalan i sl… Vec sam napisao da mislim da se ne radi “pomahnitaloj budali vec naprotiv izrazito proracunatom, hladnokrvnom covjeku sa jasnom namjerom, vodjenom radikalnim uvjerenjima”. Sve ukazuje da on nije poremecen, a sta znaci biti poremecen? Iako nisam psiholog ali to bi otprilike trebalo da znaci da nije svjestan svojih dijela i posljedica koje oni prouzrokuju, da nije u stanju da percipira realnost itd. Sto kod njega nije slucaj, jer je sve detaljno planirao, te je i sam izjavio da su njegova dijela “monstruozna ali neophodna”, i tu upravo dolazim do poente…
On jeste poremećen. Čovječe, tu nema nikakve dileme. On ne spada u kategoriju onih koji smatraju da je ok ubiti nekoga jer pripada određenoj grupi ali nisu to u stanju lično učiniti. On je ponosni izvršilac. Učinio je to s jednakom dozom ushićenja s kojom se dječica igraju u parku.

Najopasnije poremećene osobe su one koje su u stanju sakriti svoju poremećenost.
CungaLunga
Posts: 2921
Joined: 07/05/2010 02:56

#674 Re: bombe u Oslu

Post by CungaLunga »

Google mobilizira protiv manifesta teroriste, obecava da ce uciniti teze ekstremistima da sire propagandu preko interneta. Prilagoditi ce search engine tako da stranice protiv rasizma i ekstremizma ce se prve pojaviti ako se ukucaju kjucne rijeci.

Mobilizacija hakera za unistenje manifesta;
Operation UnManifest:
As Anders Behring Breivik wants to use the cruel action of killing over 90 young people to promote his 1516-page manifesto, also with the help of the internet, Anonymous suggests following action:
1. Find the Manifest of Anders Behring Breivik : 2083 – A European Declaration of Independence
2. Change it, add stupid stuff, remove parts, shoop his picture, do what you like to.....
3. Republish it everywhere and up vote releases from other peoples, declare that the faked ones are original
4. Let Anders become a joke, such that nobody will take him serious anymore
5. Spread this message around the internet and real life, translate it
6. Have a moment for the victims of his cruel attacks
We all are anonymous,
We all are Legion,
We all do not forgive murder,
We all do not forget the victims.
Anonymous su skupina hakera koji su prije pomagali osnivacu Wikileaks-a.
User avatar
tzipiripi
Posts: 2208
Joined: 25/03/2011 09:01

#675 Re: bombe u Oslu

Post by tzipiripi »

- Odvjetnik je također rekao da je njegov klijent Anders Breivik bio na drogama kada je počinio stravični zločin. Uzeo je steroide kako bi bio snažan, učinkovit i trezven.
- Dok je ubijao nedužne ljude, Breivik je na svom iPodu na najjačoj glasnoći slušao violinsku skladbu 'Lux Aeterna' ('Vječno svjetlo') u izvedbi Britanca Clinta Mansella.
Verzija 'Lux Aeterne' korištena je u filmu 'Gospodar prstenova: Dvije kule', u scenama borbi.
- 'Slušao sam tu skladbu nekoliko stotina puta i nikad mi nije dosta. Vrlo je inspirativna i potiče u vama strastveni gnjev. Stavit ću svoj iPod na najjači zvuk kako bih potisnuo strah', napisao je nekoliko sati prije počinjenja stravičnog zločina.

- Anders Behring Breivik , koji je priznao odgovornost za dva napada koji su u petak izvršeni u Norveškoj , bio je pod istragom u ožujku zbog kupovine kemikalija. Istraga je obustavljena jer su nadležne službe ocijenile kako njegov slučaj nije dovoljno važan.
Post Reply