Bolnica 'Dr A. Nakaš' se zatvara?

Post Reply
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#1 Bolnica 'Dr A. Nakaš' se zatvara?

Post by aurora313 »

Vijest koju sam napabirčio ovih dana je da naša vlada razmatra zatvaranje bolnice Dr Abdulah Nakaš, poznatoj kao Vojna bolnica u Kranjčevića ulici u Sarajevu.

Nakno kratkog razmišljanja, ostade mi dosta nejasnoća. Najprije, bolnice se u gradovima ne zatvaraju a posebno ako stanovništvo raste. Dalje, Sarajevo ustvari ima samo dvije bolnice: Univerzitetski klinički centar Sarajevo (UKCS) na Koševu izgrađenu davne 1896, te bolnicu Dr. A. Nakaš poznatu kao Vojna bolnica, izgrađenu u divno doba reda i rada u socijalizmu, i perfektno obnovljenu za velike novce nakon rata.

Prema vrlo šturim informacijama (a vi ste tu da popunjavata šta znate ili ste pročitali), bolnica Nakaš bi se trebala zatvoriti da bi u nju uselili nekakva ministarstva!

To valjda znači da bi dio doktora vjerovatno prešao na Koševo. Ali u našem autističkom sistemu, neko je skontao da doktore iz Nakaša treba raspodijeliti po mjesnim ambulantama! Recite mi, gdje ste i u kojoj lokalnoj ambulanti u Sarajevu vidjeli da ima ekstra prostora za doktore i dodatne ambulantne prostorije?!? Ili još bolje, gdje mislite da bi trebalo da odu hirurzi iz Nakaša izuzev negdje van BiH?

Ovo treba zaustaviti pod svaku cijenu. Umjesto da uzalud čekamo da nam dobrotvori izgrade novu bolnicu, ne smijemo čekati da nam neki naš ambiciozni političar za uništavanje svega zatvori i onu koja savršeno radi. Naime, operisan sam u septembru u Nakašu, i nemam ništa osim riječi hvale za osoblje, zgradu, sobe, banje, lokaciju, urednost...

Molim moderatore da ovu temu nekako istaknu. Možda bi ovome trebalo dodati i anketu sa vašim mišljenjem. U svakom slučaju, valja nam brzo reagovati.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#2 Re: Bolnica 'Dr A. Nakaš' se zatvara?

Post by uglavnomja »

jedino sto znam mimo ovoga je da su u pitanju federalna misnistarstva.

mislim, ako je istina ono :shock: :shock: :shock:

da pola miliona ljudi spadne na jednu bolnicu, sa prastarim zgradama, bez parkinga, ... :sad:
Sunculish
Posts: 415
Joined: 22/01/2013 13:27

#3 Re: Bolnica 'Dr A. Nakaš' se zatvara?

Post by Sunculish »

Mozda nema veze sa ovim ali me je zacudilo da na papiru iz dz, kada sam otvorila porodiljsko, pise da sam rodila u OBS iako sam rodila na GAK-u, sto potvrdjuje i otpusnica. Eh, da li se dr. preracunao ili sta li je??? :shock:
__Phoenix__
Posts: 2687
Joined: 25/10/2013 20:44

#4 Re: Bolnica 'Dr A. Nakaš' se zatvara?

Post by __Phoenix__ »

Napraviti od Vojne bolnice mjesto za ugodni boravak i liječenje SDA kadrova a Sebiju postaviti za direktora UKCS.
mario001
Posts: 2200
Joined: 26/09/2015 22:38

#5 Re: Bolnica 'Dr A. Nakaš' se zatvara?

Post by mario001 »

uglavnomja wrote:jedino sto znam mimo ovoga je da su u pitanju federalna misnistarstva.

mislim, ako je istina ono :shock: :shock: :shock:

da pola miliona ljudi spadne na jednu bolnicu, sa prastarim zgradama, bez parkinga, ... :sad:
Pa nista cudno, standard je i manji cak ali ovo je dobra odluka
User avatar
XXS
Posts: 1702
Joined: 29/11/2009 19:32

#7 Re: Bolnica 'Dr A. Nakaš' se zatvara?

Post by XXS »

Najbolje rjesenje je da to SDA privatizuje i otvori najvecu piljaru na Balkanu.
mario001
Posts: 2200
Joined: 26/09/2015 22:38

#8 Re: Bolnica 'Dr A. Nakaš' se zatvara?

Post by mario001 »

aurora313 wrote:Vijest koju sam napabirčio ovih dana je da naša vlada razmatra zatvaranje bolnice Dr Abdulah Nakaš, poznatoj kao Vojna bolnica u Kranjčevića ulici u Sarajevu.

Nakno kratkog razmišljanja, ostade mi dosta nejasnoća. Najprije, bolnice se u gradovima ne zatvaraju a posebno ako stanovništvo raste. Dalje, Sarajevo ustvari ima samo dvije bolnice: Univerzitetski klinički centar Sarajevo (UKCS) na Koševu izgrađenu davne 1896, te bolnicu Dr. A. Nakaš poznatu kao Vojna bolnica, izgrađenu u divno doba reda i rada u socijalizmu, i perfektno obnovljenu za velike novce nakon rata.

Prema vrlo šturim informacijama (a vi ste tu da popunjavata šta znate ili ste pročitali), bolnica Nakaš bi se trebala zatvoriti da bi u nju uselili nekakva ministarstva!

To valjda znači da bi dio doktora vjerovatno prešao na Koševo. Ali u našem autističkom sistemu, neko je skontao da doktore iz Nakaša treba raspodijeliti po mjesnim ambulantama! Recite mi, gdje ste i u kojoj lokalnoj ambulanti u Sarajevu vidjeli da ima ekstra prostora za doktore i dodatne ambulantne prostorije?!? Ili još bolje, gdje mislite da bi trebalo da odu hirurzi iz Nakaša izuzev negdje van BiH?

Ovo treba zaustaviti pod svaku cijenu. Umjesto da uzalud čekamo da nam dobrotvori izgrade novu bolnicu, ne smijemo čekati da nam neki naš ambiciozni političar za uništavanje svega zatvori i onu koja savršeno radi. Naime, operisan sam u septembru u Nakašu, i nemam ništa osim riječi hvale za osoblje, zgradu, sobe, banje, lokaciju, urednost...

Molim moderatore da ovu temu nekako istaknu. Možda bi ovome trebalo dodati i anketu sa vašim mišljenjem. U svakom slučaju, valja nam brzo reagovati.
Svi doktori iz Vojne bolnice prelaze u Klinicki da rade, taman toliko ljudi njima i fali (oko 600), nece se niko vracati na nivo primarne zdravstvene zastite.
Mod nas nije problem broj bolnica nego usluga koju oni pruzaju, svima fali kadrova i mislim da ce se ovim dobiti puno (ako se desi), smanjenje troskova, listi cekanja, brza usluga..ali najveci teret i dalje ostaje na primarnoj zastiti, to je ujedno i najveci problem
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#9 Re: Bolnica 'Dr A. Nakaš' se zatvara?

Post by Ali Kemal »

Dobra ideja, srusiti sve i napraviti jedan dobar trzni centar :D
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#10 Re: Bolnica 'Dr A. Nakaš' se zatvara?

Post by JThomas »

taman fali u tom rejonu :D
User avatar
gospodja profiterka
Posts: 1516
Joined: 11/03/2015 22:25
Location: Tamo gdje mi nije mjesto

#11 Re: Bolnica 'Dr A. Nakaš' se zatvara?

Post by gospodja profiterka »

Ih, otkad se zna da je Sebija zacrtala zatvoriti Nakaševu bolnicu i uzeti monopol na život i zdravlje na Koševu... :roll:
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#12 Re: Bolnica 'Dr A. Nakaš' se zatvara?

Post by aurora313 »

mario001 wrote:Svi doktori iz Vojne bolnice prelaze u Klinicki da rade, taman toliko ljudi njima i fali (oko 600), nece se niko vracati na nivo primarne zdravstvene zastite.
Mod nas nije problem broj bolnica nego usluga koju oni pruzaju, svima fali kadrova i mislim da ce se ovim dobiti puno (ako se desi), smanjenje troskova, listi cekanja, brza usluga..ali najveci teret i dalje ostaje na primarnoj zastiti, to je ujedno i najveci problem
Ali čemu? Vojna je izvanredno locirana, lako je doći do nje javnim prevoom, obnovljena je (a bio sam skoro na Koševu na Urološkoj... pa zar smo i dalje u 18 vijeku?).

Čemu? Nije potrebno ništa ulagati u obnovu Vojne ali svakako treba dati grdne novce za Koševsku. Koliko će nas opet koštati obnova ministarstva da se Vojna prebaci na novu namjenu?

Dajte da krenemo naivno: gdje samo staviti tih 600 ljekara i 600 njihovih automobila!

I na kraju, gdje je pogodnost za hiljade nas, korisnika?
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#13 Re: Bolnica 'Dr A. Nakaš' se zatvara?

Post by JThomas »

čemu? lijepo je napisao josemujica na drugoj temi - da gospoja izetbegović bude jedini gospodar života i zdravlja u ovom feudu. sve dalje je suvišno.

ili je ipak gospoja profiterka na ovoj, nešto mi se miješa... :D
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#14 Re: Bolnica 'Dr A. Nakaš' se zatvara?

Post by karanana »

ali kako ja da sada koristim usluge vojne bolnice? kad god mi je trebala bolnicka intervencija, moj doktor nikad nije napisao uputnicu za vojnu bolnicu nego za kosevo. ili je ta uputnica prihvatljiva i u jednoj i u drugoj bolnici samo sam ja mislio da je za iskljucivo za kosevo?
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#15 Re: Bolnica 'Dr A. Nakaš' se zatvara?

Post by GeeTnT »

aurora313 wrote:Vijest koju sam napabirčio ....
Dalje citao nisam....valjda je do mene...jebajiga.

Sad predlazem da se bolnica odmah preskoci i da se krene o vrecama, kasikama, Louis Vuitton-u, novom A6.... bice interesantnije...
User avatar
gospodja profiterka
Posts: 1516
Joined: 11/03/2015 22:25
Location: Tamo gdje mi nije mjesto

#16 Re: Bolnica 'Dr A. Nakaš' se zatvara?

Post by gospodja profiterka »

JThomas wrote:čemu? lijepo je napisao josemujica na drugoj temi - da gospoja izetbegović bude jedini gospodar života i zdravlja u ovom feudu. sve dalje je suvišno.

ili je ipak gospoja profiterka na ovoj, nešto mi se miješa... :D
Praznično raspoloženje, a? :lol:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#17 Re: Bolnica 'Dr A. Nakaš' se zatvara?

Post by JThomas »

GeeTnT wrote:
aurora313 wrote:Vijest koju sam napabirčio ....
Dalje citao nisam....valjda je do mene...jebajiga.

Sad predlazem da se bolnica odmah preskoci i da se krene o vrecama, kasikama, Louis Vuitton-u, novom A6.... bice interesantnije...
samo što je već službeno imenovana radna grupa za taj "projekat" na čelu sa gospojom izetbegović i novom ministricom zdravstva iz SBB.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#18 Re: Bolnica 'Dr A. Nakaš' se zatvara?

Post by JThomas »

i šokantno i nevjerovatno, preliminarno mišljenje radne grupe je da je upravo spajanje bolnica najbolje rješenje za sve... :D
User avatar
jao_situacije
Posts: 17948
Joined: 29/03/2014 19:20

#19 Re: Bolnica 'Dr A. Nakaš' se zatvara?

Post by jao_situacije »

a šta je sa onim novim zgradama na ukcs
koje su klinike uopće u tim novim zgradama, osim centra za srce
ne govorim o dipu, nego o onome iza
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#20 Re: Bolnica 'Dr A. Nakaš' se zatvara?

Post by GeeTnT »

JThomas wrote:
samo što je već službeno imenovana radna grupa za taj "projekat" na čelu sa gospojom izetbegović i novom ministricom zdravstva iz SBB.
Ma znam ba, ali nasa raja ne voli papirologiju, hirurgiju, ortopediju...mozda samo ginekologiju....nego daj nama exluzive, modnih detalja Sebije, i masaze u A6..ostalo je nebitno..
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11051
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#21 Re: Bolnica 'Dr A. Nakaš' se zatvara?

Post by Tito_i_Partija »

JThomas wrote:i šokantno i nevjerovatno, preliminarno mišljenje radne grupe je da je upravo spajanje bolnica najbolje rješenje za sve... :D
U jedinstvu je snaga. :D
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#22 Re: Bolnica 'Dr A. Nakaš' se zatvara?

Post by karanana »

jao_situacije wrote:a šta je sa onim novim zgradama na ukcs
koje su klinike uopće u tim novim zgradama, osim centra za srce
ne govorim o dipu, nego o onome iza
te zgrade su prazne i tu bi kao premjestili vojnu bolnicu.
meni se na prvu ucinilo smijesno, ali sto da ne?

mada stvarno ne znam sta bi sa vojnom bolnicom. cuj vlada federacije da se sastaje u operacionim salama i mrtvacnici.
User avatar
jazzer
Posts: 7216
Joined: 20/12/2004 14:44

#23 Re: Bolnica 'Dr A. Nakaš' se zatvara?

Post by jazzer »

Obzirom da UKCS nema naziv po nekom heroju u bijelom, nekom ciji je rad obiljezio neki period centra, njegovo buduce ime se nazire samo po sebi, 'UKCS Dr. Sebija Izetbegovic' :) . Bas zvuči lijepo, onako punih usta izgovoreno :lol:

Pa kad je kafe kuharica mladih muslimana dobila ulicu u hrasnom, zasto ne bi po Sebiji nazvali najvecu bolnicu u drzavi? :)
User avatar
XXS
Posts: 1702
Joined: 29/11/2009 19:32

#24 Re: Bolnica 'Dr A. Nakaš' se zatvara?

Post by XXS »

JThomas wrote: samo što je već službeno imenovana radna grupa za taj "projekat" na čelu sa gospojom izetbegović i novom ministricom zdravstva iz SBB.
Mimo zelja jednotrecinske prve hanume u BIH, postoji i politicka strategija iza ove igranke, a cilj je da se SDP-u ukine stabilan izvor prihoda koji oni ostvaruju kroz izdavanje prostorija vladi federacije tako sto bi se ured vlade preselio u vojnu bolnicu.

ps - gluho bilo da ko pomisli da branim SDP
User avatar
Logovan
Posts: 94406
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#25 Re: Bolnica 'Dr A. Nakaš' se zatvara?

Post by Logovan »

karanana wrote:
jao_situacije wrote:a šta je sa onim novim zgradama na ukcs
koje su klinike uopće u tim novim zgradama, osim centra za srce
ne govorim o dipu, nego o onome iza
te zgrade su prazne i tu bi kao premjestili vojnu bolnicu.
meni se na prvu ucinilo smijesno, ali sto da ne?

mada stvarno ne znam sta bi sa vojnom bolnicom. cuj vlada federacije da se sastaje u operacionim salama i mrtvacnici.
Jesu zgrade prazne, ali bolje je te prostore popunjavati novim doktorima, nego dovoditi one iz vojne bolnice.

Premještanjem ćemo dobiti samo jednu bolnicu. Zašto bi glavni grad imao samo jednu bolnicu? Hoće li ta bolnica biti prenatrpana doktorima? Šta ćemo sa par stotina automobila? Valja nove parkinge praviti. Koliko će uopšte premještanje koštati? Koliko će trajati premještanje? Pa možeš misliti koliko će narod ispaštati zbog ovoga.

Mnogo pitanja, a nijedan odgovor. Ovo će biti vrhunac gluposti od naših levata što nas vode.

Na ovo sve dodaj da je moguće da će se nešto iskomplikovati, tako da bi u premještanju moglo biti sranja.
Post Reply