Bolne afte, kako ih lijeciti?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
kinderlada
Posts: 264
Joined: 15/01/2009 14:47

#1 Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by kinderlada »

Vec duzi period imam konstatno afte u usnoj supljini, nerviraju uzasno, ali sto bole to je posebna prica. I to imam uvijek najmanje 2-3 istovremeno, kad one prodju, pojave se nove. Citala sam da razni faktori uticu na pojavu istih, ali meni je problem kako da me ne bole, nekada ne mogu ni jesti normalno, pa ni pricati. Pokusala sam malo popraviti imuni sistem mada ne vidim neko poboljsanje, one se i dalje pojavljuju.

Pokusala sam da ih ispiram sa Stomatidinom i Propolisom, ali imam osjecaj da ni to nije pomoglo, nego da tek same od sebe prodju ali tek nakon 15-ak dana.

Bila bih zahvalna ako imate kakav savjet sta bi moglo da pomogne? ?

PS:nisam bolesna da kazem da je zbog loseg imuniteta, prehlade ili slicno, nego imam to vec par mjeseci ..... :(
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#3 Re: Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by kockica_kockica »

Aftamed gel, nema stetnih utjecaja a otklanjaju tegobe i pomazu izlecenju.

Izbjegavaju hranu koja je bogata glutenom, takodjer kikiriki, bademi, cokolada, kafa, sir.

Nadji vitamin B1, folnu kiselinu i zeljezo.

Ako uzimas antiobiotike, analgetike, lijekove za gljivice prestani ih uzimati jer mogu biti uzrocnici afti.
User avatar
zvrzgana
Posts: 285
Joined: 23/01/2009 22:02

#4 Re: Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by zvrzgana »

Ja sam imala afte na mjestima gdje su mi nekada bili krajnici i bile su strasno bolne, nisam mogla gutati. Ono sto je meni pomoglo su Nystatin kapi (valjda sam dobro napisala). Dva puta dnevno sam ispirala grlo sa njima i nakon 4 dana bol je nestala. Pored toga sam takodje pazila na ishranu, nista kafa, caj, sokovi, jela sam iskljucivo svjeze pripremljenu hranu bez bilo kakvih zacina i dodataka. Od tada, da kucnem u drvo, nisu se vise javljale :)
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#5 Re: Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by starii »

lysobact tbl uzmi njih, zalfija, stomatidin (ne koristi ga duze od 5 dana)..a ne bi bilo loše i da uzmes bris sa afte da nema kakva bakterija...
zeks31
Posts: 10
Joined: 12/01/2009 15:00

#6 Re: Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by zeks31 »

kinderlada wrote:Vec duzi period imam konstatno afte u usnoj supljini, nerviraju uzasno, ali sto bole to je posebna prica. I to imam uvijek najmanje 2-3 istovremeno, kad one prodju, pojave se nove. Citala sam da razni faktori uticu na pojavu istih, ali meni je problem kako da me ne bole, nekada ne mogu ni jesti normalno, pa ni pricati. Pokusala sam malo popraviti imuni sistem mada ne vidim neko poboljsanje, one se i dalje pojavljuju.

Pokusala sam da ih ispiram sa Stomatidinom i Propolisom, ali imam osjecaj da ni to nije pomoglo, nego da tek same od sebe prodju ali tek nakon 15-ak dana.

Bila bih zahvalna ako imate kakav savjet sta bi moglo da pomogne? ?

PS:nisam bolesna da kazem da je zbog loseg imuniteta, prehlade ili slicno, nego imam to vec par mjeseci ..... :(
Mozda na pvt
Alkos
Posts: 2726
Joined: 08/10/2007 14:12
Location: Sarajevo;Centar

#7 Re: Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by Alkos »

Obavezno uzmi sta za imunitet, royal gelle ampule ili tablete, ili recimo nesto kao beta glucan. Imunitet se ne moze za 2-3 sedmice popraviti, ti preparati se moraju piti oko 3 mjeseca! Takodjer, uzmi B complex i pij' 3 puta dnevno po 2.
Pravi sebi zalfiju i posebno sljezov caj, malo pij, malo grgljaj!! Lysobact tablete cuclaj sto cesce, znam da su odvratne, ali imaju one svoju funkciju. Panthenol rastvor ili oriblete takodjer!
I za kraj, gencijana, ona dosadna ljubicasta tekucina. Svako malo uzmi stapic za usi, umoci u gencijanu i nanesi na aftu. Mozda ce ti poslije toga biti zubi ljubicast, ali prodje samo od sebe. :mrgreen:

Ja ti govorim sta sam ja sve koristio i hvala Bogu rjesio sam se tog problema. Istina, meni se to samo jednom upalilo i usta su bila puna afti, ali ako se vrate opet, znam kako cu ih docekati. :D Na prvom mjestu ti je imunitet i radi na tome, manje stresa, manje sekiracije i sve je ok! :thumbup:


I sto neko kaze, za svaki slucaj otidji izvadi nalaze i bris, modza ima kakve upale ili virusa...

PS - afte ti mozda iskacu jer ti je prenisko zeljezo, tako da za svaki slucaj izvadi nalaze i uzmi Feroglobin sirup, koji osim zeljeza sadrzi i B vitamin. I to ti moze pomoci ;)
Last edited by Alkos on 09/01/2011 15:49, edited 3 times in total.
Baba_Droga
Posts: 407
Joined: 24/01/2006 23:16

#8 Re: Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by Baba_Droga »

Dugo sam i sama imala problema sa aftama, najvise zbog pada imuniteta , ali mi se znalo desavati da je od neopranog voca ili povrca ( tipa jabuka, kruska, paradajz iz domaceg vrta)
Nakon svakojakih eksperimentisanja, definitivno sam skontala sta meni pomaze. Svaki put kada primjetim da ce mi se afta pojaviti (a sigurno i ti to primjetis) uzmem gazu natopim propolisom i trljam.
To boli , ali od te boli se ne umire :) Sustina je da skines taj povrsinski sloj afte...i to ponavljas 3 puta na dan...Zapravo mozes i cesce....Propolis obicno kupim na sajmovima meda, jer oni iz apoteke mi nisu dovoljno jaki :D

Umjesto propolisa, nekad znam uzeti i sode bikarbone i raditi isti postupak.....Ako ti je afta na nepristupacnom mjestu, mozes koristiti stapice za usi...ali mislim da je sustina da se skida sloj afte i sprecava njeno sirenje.

Gud lak :)
User avatar
kinderlada
Posts: 264
Joined: 15/01/2009 14:47

#9 Re: Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by kinderlada »

Hvala svima za savjete, ima da redom probam sve do cega dodjem :)

Sto neko rece manje stresa, eh kad bi moglo bez toga....

U svakom slucaju dosadne su,nikako da ih se rijesim, prije u par mjeseci izadje jedna i izdrzim je, ali kad ih je vise konstantno onda je malo teze.

:sax:
User avatar
Truba
Posts: 81760
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10 Re: Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by Truba »

imam jednu ultimativno veliku aftu
aftu nad aftama i to na dijelu jezika koji dodiruje zub
:D

propolis ne pomaze... samo vrijeme...

pritom kasljem ko lud :cry:
User avatar
kinderlada
Posts: 264
Joined: 15/01/2009 14:47

#11 Re: Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by kinderlada »

komi wrote:imam jednu ultimativno veliku aftu
aftu nad aftama i to na dijelu jezika koji dodiruje zub
:D

propolis ne pomaze... samo vrijeme...

pritom kasljem ko lud :cry:
Hajde postoji rjesenje, izvadis zub,pa ce manje boliti :D
User avatar
Truba
Posts: 81760
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12 Re: Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by Truba »

afte uzvraćaju udarac
imam ih nekoliko bolnih

ovakve nisu bile godinama :cry: :cry: :cry:

put
stres
pad imuniteta
i genetske predispozicije :x :x
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#13 Re: Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by developer10 »

I meni se jave povremeno. Kada ih ne tretiram ničim, potraju i više od 7 dana.
Često sam sebi "nadjem posla" jer pri pranju zuba u zurbi udarim cetkicom u meso donje vilice i tu stvorim malu ranicu koja za dan postane afta.

Tako sam prije mjesec-dva dana u razmaku od 3 dana napravio dvije :x

Morao sam ublaziti nekako bol, googlao malo i saznao da propolis pomaze. U apoteci sam kupio Apipro Dent propolis sprej i nanosio na afte. Uzasno pece nakon nanosenja ali kad prodje pocetni šok, bol se smanji, sto od ublazujuceg djelovanja propolisa, sto od utrnutosti mesa jer je propolis jak.

I da, nakon sto su obje prosle, za nekih 7 dana osjetio sam blago peckanje na novom mjestu ali sam odmah spricnuo sprej na prst i tako utrljao. U toku tog dana i to malo peckanja je nestalo. Mislim da stoji sto je neko rekao gore da se propolisom moze sprijeciti razvoj afte, barem u pocetnom stadijumu. Mozda nece kod svakog djelovati ali vrijedi pokusati!
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#14 Re: Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by kox »

Gencijana violet je po mom iskustvu neprevazidjena. Stomatidin ili Heksoral takodje pomazu.
User avatar
Truba
Posts: 81760
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#15 Re: Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by Truba »

jebo afte :x :x :x :x

ne mogu perec jesti normalno
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#16 Re: Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by miki27A »

NIko ne spomenu ove silver nitrate sticks (radi na principu hemijskog spaljivanja afte), koliko sam cula ovo je odlicno kod afti koje se pojavljuju cesto i koje su bas velike:
http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_ss_i_ ... Caps%2C690
User avatar
Chick Deluxe
Posts: 18
Joined: 15/10/2012 14:25

#17 Re: Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by Chick Deluxe »

Jel se afta moze pojavit na zdrijelu?? I
mishkina
Posts: 83
Joined: 19/12/2012 12:38

#18 Re: Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by mishkina »

Ja upravo imam dvije na grlu :(

Lijecila sam ih svim mogucim jos od utorka, ali juce mi je neko savjetovao da stavim sodu bikarbonu na njih, i u toku jednog dana su skoro nestale.

Ako neko proba sa sodom, javite rezultate!
User avatar
Chick Deluxe
Posts: 18
Joined: 15/10/2012 14:25

#19 Re: Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by Chick Deluxe »

jel bude bijel jezik tokom koristenja Lysobacta???
User avatar
smasma
Posts: 441
Joined: 27/12/2010 21:19

#20 Re: Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by smasma »

ja afte imam rijetko. A kad imam, lijecim ih svedskom grancicom
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#21 Re: Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by developer10 »

smasma wrote:ja afte imam rijetko. A kad imam, lijecim ih svedskom grancicom
Mislis "grEncicom"
User avatar
Truba
Posts: 81760
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#22 Re: Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by Truba »

opet počele
ne pomaže ništa dok se same ne smire
User avatar
Truba
Posts: 81760
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#23 Re: Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by Truba »

čini se da lisobact 2

pomaže

ili je placebo

efekat



odron u svakom slučaju ne znam što se pojavljuju ne mogu ni pričati niti normalno jesti

primijetio sam da se pojavljuju nakon

putovanja
stresa
pada imuniteta pred bolest
lavic
Posts: 3085
Joined: 14/04/2011 15:03

#24 Re: Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by lavic »

Kod afti mi pomaze lisobact i stvarno je dobar, on pomaze brzem zacjelivanju afti a soda bikarbona ili neki drugi dezificijens za usta pomaze otkljanjanju bakterija iz afti sto ubrzava zacjelivanje. U svakom slucaju 7 dana je minimum.....
dorkcic
Posts: 753
Joined: 19/12/2008 20:26

#25 Re: Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by dorkcic »

Lysobact sprej, odlična stvar.
Post Reply