bojkotujete li koga i zasto?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
♥ Julianna ♥
Posts: 8314
Joined: 19/06/2008 16:43
Location: U koži krokodila

#51 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by ♥ Julianna ♥ »

@wewa Pa ne treba biti isključiv, ne kažem i ne treba odustajati :) Treba raditi ono što ti iskljuivo tvoje nahođenje nalaže.
Ja samo kažem da vrlo često preispitujem motive kad vidim kampanje koje pozivaju na bojkot. Nisam sad neki pristalica teorija zavjere, ali mi smo potrošačko društvo a i tržište je prezasićeno brendovima. Normlano je da će se koristiti sva moguća sredstva kako bi se određeni brend izgurao s tržišta, pa i pozivanje na bojkot zbog ove ili one priče. Pa sjeti se samo one priče o dezodoransu Nivea ili tako nešto i njegovom kancerogenom sastojku. Kad pogledaš sve i jedan ima taj sastojak .Pa kampanja protiv Zarine odjeće nedavno je bilo tako nešto, pa kampanja protiv Victoria Secret veša, pa ovo oko CocaCole...sve vodeći brendovi.
eXit.LP
Posts: 101
Joined: 03/04/2008 14:46

#52 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by eXit.LP »

Faruk wrote:ja bojkotujem punicu :D :lol:
Gdje ćeš protiv njene pite :D
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#53 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by chuchumbamayumbe »

Da li ko bojkotuje proizvode Alma Ras?!
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#54 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by plain vanilla »

ja moram priznati da nikad nisam razmisljala ni globalno ni sta ce biti 1000 godina unaprijed :skoljka:
uvijek me nervirala prica o ozonu, ozonskim rupama, ekologiji..dok nisam postala osjetljiva na sunce, pa me sunce i u januaru przi i izaziva osip :lol: :lol:

ali i dalje ne ganjam proizvode koji nisu stetni za okolinu :skoljka:
♥ Julianna ♥
Posts: 8314
Joined: 19/06/2008 16:43
Location: U koži krokodila

#55 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by ♥ Julianna ♥ »

chuchumbamayumbe wrote:Da li ko bojkotuje proizvode Alma Ras?!

što njih?
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#56 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by vox-populi »

Ja se mogu kladiti da se kod sve i jednog bojkotasa moze naci neki proizvod koji koristi a koji bi trebao kao bojkotovati.
Pisao sam o ovome na onoj temi o (anti)globalizaciji. Ili bojkotujte sve, sto bi znacilo povuci se negdje na planinu i zivjeti od prirode ili nemojte truniti o parcijalnom bojkotu. Jer i radi se samo o parcijalnom, komformistickom bojkotu. Bojkotu onih stvari bez kojih mi se moze, ima odgovarajuca zamjena ili me ti produkti inace ne zanimaju. A kada se malo dublje udje u analizu sta bojkotujemo a sta ne, dodje se do zakljucka da ne bojkotujemo bruku stvari koje su u istoj ravni sa Coca-Colom, Nestleom i slicnim produktima....

Chill out and live your life, you ain't getting another one.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#57 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by wewa »

♥ Julianna ♥ wrote:@wewa Pa ne treba biti isključiv, ne kažem i ne treba odustajati :) Treba raditi ono što ti iskljuivo tvoje nahođenje nalaže.
Ja samo kažem da vrlo često preispitujem motive kad vidim kampanje koje pozivaju na bojkot. Nisam sad neki pristalica teorija zavjere, ali mi smo potrošačko društvo a i tržište je prezasićeno brendovima. Normlano je da će se koristiti sva moguća sredstva kako bi se određeni brend izgurao s tržišta, pa i pozivanje na bojkot zbog ove ili one priče. Pa sjeti se samo one priče o dezodoransu Nivea ili tako nešto i njegovom kancerogenom sastojku. Kad pogledaš sve i jedan ima taj sastojak .Pa kampanja protiv Zarine odjeće nedavno je bilo tako nešto, pa kampanja protiv Victoria Secret veša, pa ovo oko CocaCole...sve vodeći brendovi.
mene je strah globalizacije u njenom najgorem obliku - strah me kad vidim da konglomerati gutaju male proizvodjace jer mi se ne svidja posljedica toga: sve bude svedeno na istu mjeru i na koncu nemas izbora. a meni je to osnovna znacajka ljudskosti, mogucnost i pravo izbora.

osim toga, svaka od tih kampanja je prilika da naucimo i osvijestimo nesto novo. recimo, prica o stetnim sastojcima u dezodoransu me natjerala da citam sastojke. pa sam naucila da na nasem trzistu postoje svega 3-4 proizvoda koji ne sadrze kancerogeni spoj aluminija i onda samo njih i kupujem. cinim to zbog svog zdravlja, a ne zbog necije zelje za unistavanjem konkurencije.
Mir4ever
Posts: 4
Joined: 18/03/2012 19:12

#58 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by Mir4ever »

Mir4ever wrote:Je li neko nekad cuo za multiplikator novca? To je kada ti das 10 Km za neki proizvod recimo iz Njemacke a to 10 KM se multiplicira i obrne u Njemackoj 10 puta i poveca se bruto domaci proizvod za 100 KM a 10 njemackih firmi dobije po neki procenat u to 100KM. znam da zbuci komplikovano ali ne znam bolje objasniti,ako ima neki ekonomista nek objasni

hocu reci da trebamo kupovati domace proizvode koliko god mozemo jer to nije samo 1KM za BiH nego 10KM
upravo zbog ovoga bojkot ima smisla,jer kad ne kupis ness kafu nisi ih zakinuo za 2.5 KM nego za 25 KM i koliko god mi mislili da je bojkot bezazlen i da nema smisla,to se itekako odrazava na njihovo poslovanje i brzo to primjete,ja sam ZA bojkot svega sto je lose,hehe
Mir4ever
Posts: 4
Joined: 18/03/2012 19:12

#59 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by Mir4ever »

wewa wrote:
♥ Julianna ♥ wrote:@wewa Pa ne treba biti isključiv, ne kažem i ne treba odustajati :) Treba raditi ono što ti iskljuivo tvoje nahođenje nalaže.
Ja samo kažem da vrlo često preispitujem motive kad vidim kampanje koje pozivaju na bojkot. Nisam sad neki pristalica teorija zavjere, ali mi smo potrošačko društvo a i tržište je prezasićeno brendovima. Normlano je da će se koristiti sva moguća sredstva kako bi se određeni brend izgurao s tržišta, pa i pozivanje na bojkot zbog ove ili one priče. Pa sjeti se samo one priče o dezodoransu Nivea ili tako nešto i njegovom kancerogenom sastojku. Kad pogledaš sve i jedan ima taj sastojak .Pa kampanja protiv Zarine odjeće nedavno je bilo tako nešto, pa kampanja protiv Victoria Secret veša, pa ovo oko CocaCole...sve vodeći brendovi.
mene je strah globalizacije u njenom najgorem obliku - strah me kad vidim da konglomerati gutaju male proizvodjace jer mi se ne svidja posljedica toga: sve bude svedeno na istu mjeru i na koncu nemas izbora. a meni je to osnovna znacajka ljudskosti, mogucnost i pravo izbora.

osim toga, svaka od tih kampanja je prilika da naucimo i osvijestimo nesto novo. recimo, prica o stetnim sastojcima u dezodoransu me natjerala da citam sastojke. pa sam naucila da na nasem trzistu postoje svega 3-4 proizvoda koji ne sadrze kancerogeni spoj aluminija i onda samo njih i kupujem. cinim to zbog svog zdravlja, a ne zbog necije zelje za unistavanjem konkurencije.

a koja su to 3-4 proizvoda ako se smije znati
User avatar
Irm@
Posts: 4188
Joined: 26/11/2005 00:44
Location: tramvaj

#60 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by Irm@ »

6.april wrote:Dnevni avaz, Sarajevo taksi, Flaširanu vodu koja nije iz BiH, te svaku prodavnicu koja mi ne pruži profesionalnu uslugu.
+1
:bih:
♥ Julianna ♥
Posts: 8314
Joined: 19/06/2008 16:43
Location: U koži krokodila

#61 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by ♥ Julianna ♥ »

wewa wrote: mene je strah globalizacije u njenom najgorem obliku - strah me kad vidim da konglomerati gutaju male proizvodjace jer mi se ne svidja posljedica toga: sve bude svedeno na istu mjeru i na koncu nemas izbora. a meni je to osnovna znacajka ljudskosti, mogucnost i pravo izbora.

osim toga, svaka od tih kampanja je prilika da naucimo i osvijestimo nesto novo. recimo, prica o stetnim sastojcima u dezodoransu me natjerala da citam sastojke. pa sam naucila da na nasem trzistu postoje svega 3-4 proizvoda koji ne sadrze kancerogeni spoj aluminija i onda samo njih i kupujem. cinim to zbog svog zdravlja, a ne zbog necije zelje za unistavanjem konkurencije.
po znam, i meni je to bilo dovoljno da sad imam crv sumnje.Ali ja to nekao gledam ovako, paziću da ne satvim taj aluminij hlorid na sebe i čim izađem iz Merkatora pasće mi pu pu pu saksija na glavu il ću dobiti trovanje od sendviča kod trovača.ne treba samo pretjerivati i opteretiti se više nego što jedan naš, ionako brz i lud dan to može podnijeti.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#62 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by chuchumbamayumbe »

♥ Julianna ♥ wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Da li ko bojkotuje proizvode Alma Ras?!

što njih?
Zbog robovlasničkog odnosa prema radnicima.
Da znate šta tamo rade ljudima, koliku im mizeriju daju, nikada ne bi ste pogledali Alma Ras izlog, a kamoli nešto kupili.
User avatar
Faruk
Posts: 889
Joined: 03/04/2004 15:57
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan kokuz drugi mu se ruga

#63 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by Faruk »

eXit.LP wrote:
Faruk wrote:ja bojkotujem punicu :D :lol:
Gdje ćeš protiv njene pite :D
mamina je deset puta bolja 8-)

pored punice :lol: bojkot za najveće intelektualce i ponos ovog grada sarajevotaxi
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#64 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by wewa »

Mir4ever wrote:
a koja su to 3-4 proizvoda ako se smije znati
nivea nature fresh (3 vrste) i alverde dezodorans od nevena. mislim da i avene ima neki dezodorans, ali se kupuje u apotekama...
User avatar
Faruk
Posts: 889
Joined: 03/04/2004 15:57
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan kokuz drugi mu se ruga

#65 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by Faruk »

chuchumbamayumbe wrote:
♥ Julianna ♥ wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Da li ko bojkotuje proizvode Alma Ras?!

što njih?
Zbog robovlasničkog odnosa prema radnicima.
Da znate šta tamo rade ljudima, koliku im mizeriju daju, nikada ne bi ste pogledali Alma Ras izlog, a kamoli nešto kupili.
po tome ne bi trebali kupiti more proizvoda
misliš da je u drugim fabrikama bolje
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55671
Joined: 15/12/2008 16:53

#66 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by ultima_palabra »

chuchumbamayumbe wrote:
♥ Julianna ♥ wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Da li ko bojkotuje proizvode Alma Ras?!

što njih?
Zbog robovlasničkog odnosa prema radnicima.
Da znate šta tamo rade ljudima, koliku im mizeriju daju, nikada ne bi ste pogledali Alma Ras izlog, a kamoli nešto kupili.
To sam i ja čuo... npr. radnice iz pogona u Varešu moraju otići u Olovo da bi potrošile kupone za topli obrok koje dobiju... jer je tamo jedina radnja od gazde.
♥ Julianna ♥
Posts: 8314
Joined: 19/06/2008 16:43
Location: U koži krokodila

#67 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by ♥ Julianna ♥ »

chuchumbamayumbe wrote:
♥ Julianna ♥ wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Da li ko bojkotuje proizvode Alma Ras?!
što njih?
Zbog robovlasničkog odnosa prema radnicima.
Da znate šta tamo rade ljudima, koliku im mizeriju daju, nikada ne bi ste pogledali Alma Ras izlog, a kamoli nešto kupili.
Nisam ovo znala, ali evo recimo ovo vrijedi bojkotovati, jer Alma Ras osvaja BiH tržište i pretenduje na izvoz (ako već ne izvozi) tako da bi itekako osjetila reakciju tržišta. S druge strane ne znam kako bi drugačije imala konkurentne cijene, a relativno ok kvalitet. Isto tako sumnjam da bilo koaj domaća privatna firma koja iole dobro stoji na tržištu,uspjeh ne duguje leđima radnika. Sad se sjetih, slično nešto sam čula i za Belisimu.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#68 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by wewa »

radnici oslobodjenja topli obrok mogu potrositi samo u MIMSovim prodavnicama... to je valjda kod nas pravilo, a ne izuzetak.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#69 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by plain vanilla »

wewa wrote:
Mir4ever wrote:
a koja su to 3-4 proizvoda ako se smije znati
nivea nature fresh (3 vrste) i alverde dezodorans od nevena. mislim da i avene ima neki dezodorans, ali se kupuje u apotekama...
najbolji dezodorans :thumbup:
dok sam koristila dezodoranse, samo sam taj kupovala..ali sasvim slucajno, ne jer ne steti :lol: :lol:
ali sad ih vise ne koristim nikako
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55671
Joined: 15/12/2008 16:53

#70 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by ultima_palabra »

wewa wrote:radnici oslobodjenja topli obrok mogu potrositi samo u MIMSovim prodavnicama... to je valjda kod nas pravilo, a ne izuzetak.
Ma znam, ali makar ne moraju ići u Brezu ili Ilijaš da ga potroše.
User avatar
Halcyon
Posts: 2402
Joined: 01/09/2011 09:29
Location: Nürnberg

#71 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by Halcyon »

Bojkotujem slovenske i srpske proizvode. Slovenske zbog redovnog lopovluka prema BiH i njenim građanima, srpske zbog političkih zbivanja proteklih par stotina godina. :D
User avatar
prilagodjena
Posts: 8080
Joined: 17/09/2010 08:19

#72 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by prilagodjena »

plain vanilla wrote:
wewa wrote:
Mir4ever wrote:
a koja su to 3-4 proizvoda ako se smije znati
nivea nature fresh (3 vrste) i alverde dezodorans od nevena. mislim da i avene ima neki dezodorans, ali se kupuje u apotekama...
najbolji dezodorans :thumbup:
dok sam koristila dezodoranse, samo sam taj kupovala..ali sasvim slucajno, ne jer ne steti :lol: :lol:
ali sad ih vise ne koristim nikako
ja sam opet koristila ovaj alvedere od nevena i super je
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#73 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by LaCici »

Sarajevo taxi jer su bezobrazni
Dnevni avaz jer je nastao na kriminalu i ima najnepismenije i najneprofesionalnije novinare
Janu i ostale vode koje nisu iz BiH jer imamo toliko vode a uvozimo tudju
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#74 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by chuchumbamayumbe »

Faruk wrote:
chuchumbamayumbe wrote:
♥ Julianna ♥ wrote:

što njih?
Zbog robovlasničkog odnosa prema radnicima.
Da znate šta tamo rade ljudima, koliku im mizeriju daju, nikada ne bi ste pogledali Alma Ras izlog, a kamoli nešto kupili.
po tome ne bi trebali kupiti more proizvoda
misliš da je u drugim fabrikama bolje
Bolje je, u mnogima, pogotovu ako imate informaciju iz prve ruke.
Ne bih se ni sjetio da pomenem ovo, ali je u kontekstu bojkota Nike i njima sličnih.
Slabo se jedni robovlasnici razlikuju od drugih.
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#75 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by @mba »

globalizacija, kapitalizam, sve se danas svelo na profit, to je izvor sveg zla danasnjice, ali nece ni to dugo!
osobno bojkotujem neke proizvode velikh kompanija iz zdravstvenih razloga!
Post Reply