bojkotujete li koga i zasto?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#1 bojkotujete li koga i zasto?

Post by wewa »

brojtro, dezurna forumska moralistkinja kraj tastature :lol:

vidim da je medju narodom popularan Nestle, Ness kafa i sijaset njihovih proizvoda, pa me zanima jeste li ikad culi za bojkot Nestlea?
ja ih bojkotujem vec godinama, i iz godine u godinu sve je teze upratiti dokle su stigli njihovi pipci - preuzimaju ogroman broj kompanija, pa je u njihovom vlasnistvu i inace animal friendly Garnier, recimo...
Kanadska nevladina organizacija INFACT Canada (Infant Feeding Action Coalition) podržala je međunarodni bojkot proizvoda kompanije Néstle.

Prema izvorima Svjetske zdravstvene organizacije, 1,5 milijuna djece godišnje umire zbog nepravilnog hranjenja. Mnoga od te djece su iz siromašnih zemalja i umiru zbog toga što su hranjena adaptiranim mlijekom. Usprkos ovim činjenicama, Néstle nastavlja agresivno reklamirati svoje adaptirano mlijeko, kršeći tako međunarodne standarde.
Mnoge grupe i organizacije širom svijeta koje se bave monitoringom, praćenjem Néstlea došle su do zaključka da je Néstle odgovoran za više kršenja Pravilnika od bilo koje druge kompanije. Zato je upavo Néstle izdvojen i izabran za bojkot.

Ukoliko ih već ne bojkotirate, proučite činjenice i dokaze, razmislite i odreknite se Néstleovih proizvoda barem na tjedan dana! (popis proizvoda možete naći ovdje)

Grupe i organizacije koje bojkotiraju Néstle širom svijeta proglasile su tjedan od 2. do 8. srpnja Međunarodnim tjednom bez Néstlea.
Bojkot je do sada prisilio tu kompaniju na neke promjene, ali ona je još uvijek daleko od zadovoljavanja zahtjevima marketinških standarda koji mogu spasiti dječje živote.

Pravnici koji rade na implementiranju odredaba Međunarodnog pravilnika o marketingu nadomjestaka za majčino mlijeko u zakone, uvjereni su da se Néstle može prisiliti da udovolji zahtjevima tog Pravilnika. Međutim, bez pritisaka sa strane, Néstleu će i dalje zarada biti važnija od zdravlja djece i prava majki.

Više informacija i dokaza možete pronaći na stranicama Baby Milk Action, gdje možete i svojim potpisom podržati bojkot.

Posjetite i INFACT Canada.

Važno je Néstleu dati do znanja da ćete ih bojkotirati, bilo samo tijekom jednog tjedna ili u neograničenom razdoblju, sve dok ne prihvati plan koji su sastavile grupe za bojkot i ne počne djelovati u skladu s njime, kako bi se sačuvali dječji životi.
no, agresivni marketing nadomjestaka za majcino mlijeko nije jedini Nestleov grijeh - tu je i unistavanje prasuma zarad uzgoja palmi od kojih se dobija palmino ulje, a koje se sve vise koristi u prehrambenoj industriji...

poznajem ljude koji osim Nestlea bojkotuju i Nike, zbog oslanjanja na rad djece za sitne novce. to je i globalna posast, ali Nike slovi za jedan od zloglasnih brandova.

sta vi mislite o bojkotu?
*mima*

#2 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by *mima* »

nestle.......sta je to?
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#3 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by DaffyDuck »

:shock: Je li problem samo u agresivnoj kampanji ili u nekim sastojcima? Moje djete se hrani upravo nestleovim adaptiranim mlijekom, i nikad nije imao nikakvih problema
P.S. To je sve tok globalizacije i pobjedjuju najveci... ima takvih firmi koliko hoces :roll:
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#4 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by wewa »

Zubizareta wrote::shock: Je li problem samo u agresivnoj kampanji ili u nekim sastojcima? Moje djete se hrani upravo nestleovim adaptiranim mlijekom, i nikad nije imao nikakvih problema
ma ne, ne radi se o skodljivosti proizvoda, nemoj da te to brine.
radi se o odabiru strategije za marketing koja se svodi na sljedece: dodjes u zemlju treceg svijeta u kojoj djeca gladuju, a izvori pitke vode su ograniceni. u prvo vrijeme se pravis dobrociniteljem i dijelis besplatne uzorke nadomjestaka i 'spasavas djecu od gladi'. usput mamama pricas kako majcino mlijeko nije dovoljno dobro jer su majke neuhranjene. potom polagano prestajes dijeliti uzorke i pocnes prodavati svoj proizvod. majka je u ocaju i novac daje za tvoj proizvod jer zeli svom djetetu 'najbolje'. odavno vec ne doji zbog prethodne price. no, majka nema dovoljno novca za cijelu dozu praska pa ga razrjedjuje vecom kolicinom vode sumnjive ispravnosti. djeca pocinju umirati od neuhranjenosti...

evo, na ovom linku je dobar dio proizvoda i firmi koje Nestle obuhvata:
http://www.roda.hr/article/readlink/1319
gerberica
Posts: 4944
Joined: 26/07/2011 22:28

#5 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by gerberica »

AS Jelah otkako sam u njihovoj napolitaci nasla niti od vrece,kao dlake.Poslala sam im mail a oni meni trazili adresu da mi posalju kao paket u znak izvinjenja.Neka hvala,naravno nisam htjela,a ne kupujem vise nista njihovo.
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#6 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by Cholina_Lokica »

Dezurni moralist broj 2 :) Kod mene spisak kompanija koje bojkotujem je ogroman, toliko da u nasoj drzavi jedva funkcionisem sa proizvodima :)
User avatar
prilagodjena
Posts: 8080
Joined: 17/09/2010 08:19

#7 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by prilagodjena »

ja,ako ikako mogu,zaobilazim slovenačke fime i proizvode....samo radi love iz ljubljanske banke
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#8 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by wewa »

Cholina_Lokica wrote:Dezurni moralist broj 2 :) Kod mene spisak kompanija koje bojkotujem je ogroman, toliko da u nasoj drzavi jedva funkcionisem sa proizvodima :)
de daj spisak i razloge ;-) da ti se pridruzim :D
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#9 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by DaffyDuck »

prilagodjena wrote:ja,ako ikako mogu,zaobilazim slovenačke fime i proizvode....samo radi love iz ljubljanske banke
:thumbup:
KAd se sjetim kolika je frka bila kad su ponovo pokusali uci u Hrvatsku (Ljubljanska banka), a kod nas ih jos i docekali :-)
User avatar
MersY
Posts: 295
Joined: 21/12/2011 15:08

#10 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by MersY »

Bojkotujem Dnevni avaz, Federalnu televiziju, turske serije, Johnson & Johnson dječije proizvode, Nestle, Benetton...
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#11 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by baja »

trudim se da uzimam domace proizvode gdje god je to moguce
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#12 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by petunija »

Nisam znala ovo za Nestle, mislim da sam kupovala neke njihove proizvode, ali neću više.
Trebalo bi malo više pisati o ovima koji uništavaju okolinu ili zloupotrebljavaju djecu, bojkot proizvoda je jedina stvar koja može urazumiti te bezobzirne megalomane :x
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#13 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by Cholina_Lokica »

wewa wrote:
Cholina_Lokica wrote:Dezurni moralist broj 2 :) Kod mene spisak kompanija koje bojkotujem je ogroman, toliko da u nasoj drzavi jedva funkcionisem sa proizvodima :)
de daj spisak i razloge ;-) da ti se pridruzim :D
Ha su djeca, ha zivotinje :D Bolje ti je da napisem koga ne bojkotujem, ali sve vece kozmeticke kuce bojkotujem, loreal, kimberly klark, procter and gamble, henkel, max factor, pringles, gilette... ma pun ih klinac :D
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#14 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by wewa »

e da, zaboravila sam Dnevni Avaz :-)

kupovanje domacih proizvoda mi je nesto sto se podrazumijeva, s tim sto imam kriterije za odabir pri kupovini: domace, kvalitetno i bez konzervansa/aditiva. ako ne zadovoljava ova dva posljednja, onda uvozno, po mogucnosti iz zemlje u cije kriterije ispravnosti vjerujem, tipa austrije ili njemacke.
Cholina_Lokica wrote:
wewa wrote:
Cholina_Lokica wrote:Dezurni moralist broj 2 :) Kod mene spisak kompanija koje bojkotujem je ogroman, toliko da u nasoj drzavi jedva funkcionisem sa proizvodima :)
de daj spisak i razloge ;-) da ti se pridruzim :D
Ha su djeca, ha zivotinje :D Bolje ti je da napisem koga ne bojkotujem, ali sve vece kozmeticke kuce bojkotujem, loreal, kimberly klark, procter and gamble, henkel, max factor, pringles, gilette... ma pun ih klinac :D
sto se sredstava za ciscenje i kozmetike tice, biram neskodljive bilo po mene, okolis ili zivotinje. zato kupujem dm-ovu robnu marku ili frosch.
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#15 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by dr.Gonzo »

Ja bojkotujem televiziju.

I shopping, ako bas ne moram.

:)
User avatar
6.april
Posts: 820
Joined: 12/10/2011 09:50

#16 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by 6.april »

Dnevni avaz, Sarajevo taksi, Flaširanu vodu koja nije iz BiH, te svaku prodavnicu koja mi ne pruži profesionalnu uslugu.
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#17 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by Henry Chinaski »

Ne mogu baš reći da dosljedno bojkotujem neke proizvode ali ima ih dosta koje izbjegnem kad god mogu. A to je često. Pri tome, osim proizvoda široke potrošnje mislim i na televizije, muziku nekih likova i sl...
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#18 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by wewa »

petunija wrote:Nisam znala ovo za Nestle, mislim da sam kupovala neke njihove proizvode, ali neću više.
Trebalo bi malo više pisati o ovima koji uništavaju okolinu ili zloupotrebljavaju djecu, bojkot proizvoda je jedina stvar koja može urazumiti te bezobzirne megalomane :x
slazem se apsolutno! udarac po dzepu je jedino sto takve boli.
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#19 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by Cholina_Lokica »

wewa wrote:e da, zaboravila sam Dnevni Avaz :-)

kupovanje domacih proizvoda mi je nesto sto se podrazumijeva, s tim sto imam kriterije za odabir pri kupovini: domace, kvalitetno i bez konzervansa/aditiva. ako ne zadovoljava ova dva posljednja, onda uvozno, po mogucnosti iz zemlje u cije kriterije ispravnosti vjerujem, tipa austrije ili njemacke.
Cholina_Lokica wrote: sto se sredstava za ciscenje i kozmetike tice, biram neskodljive bilo po mene, okolis ili zivotinje. zato kupujem dm-ovu robnu marku ili frosch.
Ista sam ti... Samo tih nekoliko marki koristim, mada je kod naske jako tesko fercerati tako, ali se gura nekako :)
User avatar
amoninan
Posts: 3948
Joined: 11/11/2010 21:06
Location: echoplex

#20 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by amoninan »

bojkotujem sam sebe
zašto?
Zasad mi je to najpametnije
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#21 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by Not My Idea »

Avaz.
Ne samo da ne kupujem nego necu uopce da citam i ako se nadje u kuci ili npr u kaficu.

bit ce toga jos dok se sjetim :D
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#22 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by wewa »

Cholina_Lokica wrote: Ista sam ti... Samo tih nekoliko marki koristim, mada je kod naske jako tesko fercerati tako, ali se gura nekako :)
meni je cak i lakse - u drugim radnjama ni ne gledam takve proizvode. a i iskoristim popust u dm-u, isplati se.

osim toga, sretna sam jer u mom domu nema viska hemikalija, a i koza mi ne ispasta kao nekad davno...
eXit.LP
Posts: 101
Joined: 03/04/2008 14:46

#23 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by eXit.LP »

Sve od The Coca-Cola Company -> blacklisted
Nestle -> blacklisted
Nike -> about to be blacklisted :D
User avatar
MersY
Posts: 295
Joined: 21/12/2011 15:08

#24 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by MersY »

Not My Idea wrote:Avaz.
Ne samo da ne kupujem nego necu uopce da citam i ako se nadje u kuci ili npr u kaficu.

bit ce toga jos dok se sjetim :D
potpisujem...ne želim ni da ga vidim :D
User avatar
Janjicar
Posts: 5459
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#25 Re: bojkotujete li koga i zasto?

Post by Janjicar »

Dnevni avaz, sprske proizvode (izuzetak je Zdrepceva Krv :D )
Imam odredjene pjevace koje bohkotuje ali njih je podug spisak :)
Post Reply