Bojkot Sberbank - anti-bosanska politika Rusije

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#1 Bojkot Sberbank - anti-bosanska politika Rusije

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Ne znam da li je ova tema za ekonomiju ili politiku ali evo je na ekonomiji pa ako treba moderacija neka je premješta gdje joj je mjesto.

Je li došlo vrijeme da bojkotujemo Sberbank? Zašto?

Pa evo nakon svih dešavaja u Ukrajini izgleda da je Rusija krenula otvoreno rovariti i po BiH. Potvrđena je informacija da su Ruski specijalci preko RS stigli u BiH i da polulegalno borave bez prijave boravka Uredu za strance BiH.

http://www.klix.ba/vijesti/bih/vise-od- ... /141002045

Dakle da li su građani BiH, barem jedan dio njih, spreman konkretnim mjerama odgovoriti na ovakav akt Rusije. Konkretno mislim da potpuni bojkot Sberbank, neposluh, odbijanje vračanja kredita dok se Ruski odnos prema BiH ne izmijeni.

Šta mislite o tome? Ima li neko od pravnika da pojasni da li ima pravnog osnova za ovakvu akciju?
Last edited by Drvosjeca iz Dejcica on 17/11/2014 17:00, edited 2 times in total.
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#2 Re: Bojkot Sberbank?

Post by sema911s »

drvosjeca uz duzno ostovanje,.al zar mislis da smo mi to neki zaheban ud da se moze borit protiv banke(koja nije u vecinskom vlasnistvu rusa)

rusi su ti u mnogim drugim sferama za koje i neznas
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#3 Re: Bojkot Sberbank?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

sema911s wrote:drvosjeca uz duzno ostovanje,.al zar mislis da smo mi to neki zaheban ud da se moze borit protiv banke(koja nije u vecinskom vlasnistvu rusa)

rusi su ti u mnogim drugim sferama za koje i neznas
Ja sam naveo Sberbank, ima i Gazprom i dosta toga naravno ali pitanje je da li nakon ovoga trebamo reagovati kao društvo ili mirno spavati? :roll: Ovo je ipak jedan presedan, šalju se specijalne vojno-policijske snage bez znanja državnih organa.
User avatar
Truba
Posts: 81769
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4 Re: Bojkot Sberbank?

Post by Truba »

ovaj nas sberbank je registrovana u austriji mislim tako da nema efekta
a što se gasproma tiče ne bih se tu zajebavao zbog plina :D

ukratko
umiljato janje 2 majke doji
šta fali da sisamo amerikance eu ruje u arape :D

bili bismo na konju

što se specijalaca tiče to mi liči na preizbornu
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#5 Re: Bojkot Sberbank?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Black swan wrote:ovaj nas sberbank je registrovana u austriji mislim tako da nema efekta
a što se gasproma tiče ne bih se tu zajebavao zbog plina :D

ukratko
umiljato janje 2 majke doji
šta fali da sisamo amerikance eu ruje u arape :D

bili bismo na konju

što se specijalaca tiče to mi liči na preizbornu
Sjedište jeste u Austriji jer su kupili Volksbank i to je čisto tehnička stvar. Osnivač i većinski vlasnik Sberbanke je Ruska središnja banka, koja drži više od 60 posto glasačkih prava. :oops:
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#6 Re: Bojkot Sberbank?

Post by dobar osjecaj »

Sberbank je ovih dana mimo Austrije preko koje dobija dozvole za osnivanje poslovnica u Zapadnoj Evropi otvorila Sberbank Direct za njemacko trziste u Frankfurtu uz negodovanje u Austriji. U jednoj Austriji su nemocni da ucine bilo sta po tom pitanju. Tema za prst u uho, uz duzno postovanje. Niti smo trziste s nasa jadna nepuna 4 miliona stanovnika niti ima neke fajde.

http://diepresse.com/home/wirtschaft/in ... ins-Banken
crnoplavo
Posts: 1446
Joined: 28/01/2012 15:03

#7 Re: Bojkot Sberbank?

Post by crnoplavo »

mozemo bit most izmedu istoka i zapada sjevera i juvga

dignemo kredit velki, par desetinA MILIjardi i napravimo brodove prekookeanske i kupimo negdje komad zemlje na obali samo za luku il napravimo plutajucu, i prevozzimo robu izmedu risije i amerike i kine i amerike, budemo posrednici izn+medu njih jer nece htjet direktno priocat al radice preko nas sve
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#8 Re: Bojkot Sberbank?

Post by JoseMujica »

dok je došla ova banka ja tamo invalidninu prebacio :evil:
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#9 Re: Bojkot Sberbank?

Post by amko761 »

Hahaha čuj ovoga odbijanje vraćanja kredita u znak protesta :lol: :lol: :lol:

Znao sam da djeca pišu po forumima po internetima ali sad me nasmija. Popravio si mi dan, hvala ti :)
User avatar
bogumila
Posts: 1101
Joined: 28/07/2012 23:38

#10 Re: Bojkot Sberbank?

Post by bogumila »

svak ko je rusima trenutno klijent (ko sipa na gazprom, klijent je sberbanka i sl) taj se ne bavi se politikom na taj nacin da razumije i provodi bojkot. time je tvoj poziv besmislen. onaj ko je dosad koristio njihove usluge i dalje ce. onaj ko ih bojkotuje odavno i dalje ce.
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#11 Re: Bojkot Sberbank?

Post by UnscarD »

amko761 wrote:Hahaha čuj ovoga odbijanje vraćanja kredita u znak protesta :lol: :lol: :lol:

Znao sam da djeca pišu po forumima po internetima ali sad me nasmija. Popravio si mi dan, hvala ti :)
Sjooo da hoce Talijanski karabinjeri ilegalno da udju da i ja pocnem sa bojkotom ovog svog kredita prema Intesi .... :run:
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#12 Re: Bojkot Sberbank?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

bogumila wrote:svak ko je rusima trenutno klijent (ko sipa na gazprom, klijent je sberbanka i sl) taj se ne bavi se politikom na taj nacin da razumije i provodi bojkot. time je tvoj poziv besmislen. onaj ko je dosad koristio njihove usluge i dalje ce. onaj ko ih bojkotuje odavno i dalje ce.
Na žalost imaš pravo. Znao sam da je naše društvo totalni slijepac kada je u pitanju briga za državu, da nemamo sluha ni volje za obični protest na ulici a kamo li za kampanju bojkota. Ali OK ne osuđujem nikoga, to je stvar ličnog izbora kao kada kupuješ uvoznu mineralnu pored domaće. Aferim.
User avatar
drndalo
Posts: 22821
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#13 Re: Bojkot Sberbank?

Post by drndalo »

Ja ih bojkotujem vec 6 godina, jos iz vremena Volksbanke... Nesto ne vidim da su se nasekirali...

Kao ni RZB sto sam limitirao njihove usluge za 80%...

*ebe ih se stobiseono reklo...
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#14 Re: Bojkot Sberbank?

Post by daxon »

amko761 wrote:Hahaha čuj ovoga odbijanje vraćanja kredita u znak protesta :lol: :lol: :lol:

Znao sam da djeca pišu po forumima po internetima ali sad me nasmija. Popravio si mi dan, hvala ti :)
:lol: :lol: :lol:
ludilo :-)
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#15 Re: Bojkot Sberbank?

Post by detroit-mercy »

daxon wrote:
amko761 wrote:Hahaha čuj ovoga odbijanje vraćanja kredita u znak protesta :lol: :lol: :lol:

Znao sam da djeca pišu po forumima po internetima ali sad me nasmija. Popravio si mi dan, hvala ti :)
:lol: :lol: :lol:
ludilo :-)
Ma sto odmah ne kaze da nema za rate kredita, dzabe nas vako zajebava :mrgreen: .
User avatar
drndalo
Posts: 22821
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#16 Re: Bojkot Sberbank?

Post by drndalo »

Mislim da bi najpostenije bilo bojkotovati njihove pare, i ne posudjivati hin... A ako se posude, valja ih vracati... Nema selektivne bojkoterije... Pare mogu, ali rate nazad ne mogu.... :skoljka:
User avatar
Stoner
Posts: 1537
Joined: 16/05/2010 17:00
Location: Sarajevo

#17 Re: Bojkot Sberbank?

Post by Stoner »

Pa teoretski i jeste moguće da im se tako poremete neki planovi, jer logično ovise o potrošačima. Još kad bi znali zbog čega ih se bojkotuje možda bi nešto promjenili.
To se naravno neće desiti jer smo mi nebitni pa ruska oligarhija ne bi mijenjala vanjsku politiku zbog jednog dijela BH populacije.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#18 Re: Bojkot Sberbank?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Stoner wrote:Pa teoretski i jeste moguće da im se tako poremete neki planovi, jer logično ovise o potrošačima. Još kad bi znali zbog čega ih se bojkotuje možda bi nešto promjenili.
To se naravno neće desiti jer smo mi nebitni pa ruska oligarhija ne bi mijenjala vanjsku politiku zbog jednog dijela BH populacije.
Naravno, taj bojkot bi morao biti masovan. Nema smisla ni efekta da deset ljudi bojkotuje ruske ili bilo koje druge kompanije. Recimo zamisli da, lupam, 20.000 klijenata u BiH prestane vraćati kredit ili bojkotuje Gazprom zbog ruske politike prema BiH. Mislim da bi njihov ambasador rado saslušao zahtjeve i prenio svom šefu u Moskvi. Naravno mi smo mala zemlja, malo tržište, to sigurno Rusima ne bi predstavljao veliki gubitak ali sam siguran da im ne bi bilo ni svejedno.
SA 071
Posts: 3244
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#19 Re: Bojkot Sberbank?

Post by SA 071 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Ne znam da li je ova tema za ekonomiju ili politiku ali evo je na ekonomiji pa ako treba moderacija neka je premješta gdje joj je mjesto.

Je li došlo vrijeme da bojkotujemo Sberbank? Zašto?

Pa evo nakon svih dešavaja u Ukrajini izgleda da je Rusija krenula otvoreno rovariti i po BiH. Potvrđena je informacija da su Ruski specijalci preko RS stigli u BiH i da polulegalno borave bez prijave boravka Uredu za strance BiH.

http://www.klix.ba/vijesti/bih/vise-od- ... /141002045

Dakle da li su građani BiH, barem jedan dio njih, spreman konkretnim mjerama odgovoriti na ovakav akt Rusije. Konkretno mislim da potpuni bojkot Sberbank, neposluh, odbijanje vračanja kredita dok se Ruski odnos prema BiH ne izmijeni.

Šta mislite o tome? Ima li neko od pravnika da pojasni da li ima pravnog osnova za ovakvu akciju?
Nakon Ukrajine počela rovariti i po BiH? Prvo zašto misliš da Rusi rovare u Ukrajini. Prije će biti da dragi nam Amerikanci rovare u Ukrajini, a ovi logično ne žele "ankl Sema" na svojoj granici. Drugo, ispadoše umjetnici i glumci a ne specijalci :-)
User avatar
Stoner
Posts: 1537
Joined: 16/05/2010 17:00
Location: Sarajevo

#20 Re: Bojkot Sberbank?

Post by Stoner »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Stoner wrote:Pa teoretski i jeste moguće da im se tako poremete neki planovi, jer logično ovise o potrošačima. Još kad bi znali zbog čega ih se bojkotuje možda bi nešto promjenili.
To se naravno neće desiti jer smo mi nebitni pa ruska oligarhija ne bi mijenjala vanjsku politiku zbog jednog dijela BH populacije.
Naravno, taj bojkot bi morao biti masovan. Nema smisla ni efekta da deset ljudi bojkotuje ruske ili bilo koje druge kompanije. Recimo zamisli da, lupam, 20.000 klijenata u BiH prestane vraćati kredit ili bojkotuje Gazprom zbog ruske politike prema BiH. Mislim da bi njihov ambasador rado saslušao zahtjeve i prenio svom šefu u Moskvi. Naravno mi smo mala zemlja, malo tržište, to sigurno Rusima ne bi predstavljao veliki gubitak ali sam siguran da im ne bi bilo ni svejedno.
Slazem se ali kako ti kazes za to treba masa naroda a Rusi bi vjerovatno ponudili povoljniji trosak potrosacima pa ko zna kako bi secijasi reagovali.
Ne znam, ideja je cool i malo nerealna a nisam siguran kakve bi stvarne posljedice mogle biti. :mrgreen:
Vjerovatno bi se spominjalo i u svjetskim medijima i opala bi ekonomska saradnja sa Rusima a sa tog aspekta oni nista ne gube.
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#21 Re: Bojkot Sberbank?

Post by detroit-mercy »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Stoner wrote:Pa teoretski i jeste moguće da im se tako poremete neki planovi, jer logično ovise o potrošačima. Još kad bi znali zbog čega ih se bojkotuje možda bi nešto promjenili.
To se naravno neće desiti jer smo mi nebitni pa ruska oligarhija ne bi mijenjala vanjsku politiku zbog jednog dijela BH populacije.
Naravno, taj bojkot bi morao biti masovan. Nema smisla ni efekta da deset ljudi bojkotuje ruske ili bilo koje druge kompanije. Recimo zamisli da, lupam, 20.000 klijenata u BiH prestane vraćati kredit ili bojkotuje Gazprom zbog ruske politike prema BiH. Mislim da bi njihov ambasador rado saslušao zahtjeve i prenio svom šefu u Moskvi. Naravno mi smo mala zemlja, malo tržište, to sigurno Rusima ne bi predstavljao veliki gubitak ali sam siguran da im ne bi bilo ni svejedno.
Pa eto zimus kad upekne minus i kad je najveca potrosnja gasa :mrgreen: a ti uzmi i iskljuci si gas pa ih bojkotuj :mrgreen: .
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#22 Re: Bojkot Sberbank?

Post by Bluemore »

na kraju se ispostavi da nije ni predizborna :zzzz:
ja provjerenih informacija i portala.... a ni temi nije mahne
Last edited by Bluemore on 02/10/2014 23:07, edited 1 time in total.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#23 Re: Bojkot Sberbank?

Post by Bodkin »

odbijanje vracanja kredita :shock: :shock: :shock: bosansko okruzenje je toskicno za intelekt :D
User avatar
Stoner
Posts: 1537
Joined: 16/05/2010 17:00
Location: Sarajevo

#24 Re: Bojkot Sberbank?

Post by Stoner »

detroit-mercy wrote:
Pa eto zimus kad upekne minus i kad je najveca potrosnja gasa :mrgreen: a ti uzmi i iskljuci si gas pa ih bojkotuj :mrgreen: .
Haha. :mrgreen:
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#25 Re: Bojkot Sberbank?

Post by dobar osjecaj »

Vi ste veoma simpaticne sanjalice a pokretac teme vec drugi put u posljednjih godinu dana otvara temu u kojoj poziva na bojkot Sberbanke i prestanak vracanja kredita.
Banka posluje po zakonima koji regulisu tu oblast i u skladu sa zakonima ove drzave. Pojedinac koji ne vraca kredit krsi niz odredbi razlicitih zakona. Drzava kroz svoje zakone je duzna da sankcionise svakog takvog pojedinca ili te cudesne grupe i horde ljudi o kojima sanjate i zastiti interese banke. Ni znatno vece zemlje koje u odnosu na nas imaju pravo da nose naziv drzava s 40, 60, 80 miliona stanovnika ne mogu sebi priustiti da ugrozavaju odnose s ruskim firmama o cijem gasu ovisi veci dio Evrope a vi mislite da jedna sprdacina s 4 miliona moze. Probudite se ili natavite sanjati. Nadam se da je taj kredit koji je podigao pokretac teme zaista bio zivotno bitan i vrijedan te patnje.
Post Reply