BOG vs NAUKA

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
Moonlight Shadow
Posts: 70
Joined: 28/01/2011 19:53

#1 BOG vs NAUKA

Post by Moonlight Shadow »

Pozdrav!

Zanimalo bi me par stvari, a ticu se vjere i religije. Ne mogu da se otmem dojmu da li je sva ova pojava koja je tice vjerovanja u Boga doista istinita. Kao prvo, deklarisem se kao vjernik koji preispituje kako vjerske, tako i naucne cinjenice, te pokusava da dodje do razumnog objasnjenja.

Kao razumna osoba, nikako ne mogu da shvatim pricu kako je Bog nevidljiv, kako je svuda oko nas samo ga ne mozemo spoznati,a sa druge strane procitam na ovom forumu postove koji govore o tome kako se Bog nalazi na prijestolu sto se zove Ars, da gore zivi u dvorcima od cistog zlata i svile, da cemo ga moci vidjeti na Sudnjem danu.. Pa mi nije jasno, da li Bog putuje po Zemlji ili citavo vrijeme sjedi na Arsu? Ne izgleda mi logicno da Bog stvori Zemlju i ljude, zivotinje da hode na njoj, u istom vremenskom periodu, i najsavrsenijem obliku a naucnici tvrde da su jos prije postanka umnih ljudi na Zemlji po njoj hodili razni dinosaurusi, razni oblici predaka HOMO SAPIENSA, i da se zivot na Zemlji razvio iz vode.. Ko je u pravu?

Na Nacionalnoj Geografiji je bio dokumentarac gdje nam naucnici iznose cinjenice koje ce se desiti u dalekoj buducnosti.

I za divno cudo, nigdje se ne spominje Sudnji Dan, vec ljudi iznose podatke kako ce se Sunce uvecati od 250X svoje 0velicine i da ce sprziti Zemlju, rastopiti sve sto se na njoj nalazi i na kraju je usisati... Oceani ce se isusiti, i zivot na Zemlji vise nece biti moguc. To bi se prema nekim njihovim prognozama, trebalo desiti za 1.2-1.4 milijardi godina.

Sto je naravno u kontradiktornosti sa religijskim uvjerenjima.

Neka nam neko dovoljno strucan objasni kako je moguce da su prije postanka ljudi na Zemlji na njoj hodili razni oblici koji su predhodili nastanku UMNIH ljudi, ako se u KURANU eksplicitno naglasava da je Bog stvorio ljude u tacno odredjenom periodu, i u najsavrsenijem obliku?

Nigdje se ne spominje Bog i njegovo djelovanje na ovozemaljski zivot, pa se pitam ko je u pravu, BOG ili naucnici?

Da li je po vama, realnija mogucnost da nas zadesi Odredjenje Bozije i da nastupi Sudnji Dan, ili ipak pripadate ljudima koji su misljenja da ce se planeta sama unistiti i da niko nece ni znati da smo nekada postojali i zivjeli na njoj?

Kako se u vasim ocima manifestuje Bog, da li ga uopce mozete pojmiti i zamisliti?

Sta vi mislite, cak i ako ovo sto naucnici iznose nije tacno, zasto se svojski trude da svijetu dokazu da nikakvo Bozije djelovanje nije ukljuceno u proces stvaranja zivota na Zemlji, te da cemo izumrijeti na predhodno isprican nacin? Zasto oni ne vjeruju u Boga? Da li neko (razne vlade, masoni, iluminati) placa da pricaju takve stvari ili?

Samo neka bude diskusije... :D
Last edited by Moonlight Shadow on 06/02/2011 11:52, edited 3 times in total.
nesquik
Posts: 78
Joined: 26/12/2009 22:35

#2 Re: BOG vs NAUKA

Post by nesquik »

"Pa mi nije jasno, da li Bog putuje po Zemlji ili citavo vrijeme sjedi na Arsu?" Zar ne mislis da je ovo malo naivno shvatanje, mislim nemoj me pogresno razumjeti, ali mozda ljudiske mozak ne moze shvatiti boga,kao ni beskonacnost. To sto ti pises bi bilo uredu da pricas o nekom covjeku koji ili sjedi ili hoda, ali kad pricamo o bogu to nema previse smisla.

Teorija evolucije je u najmanju ruku ostecena, o tome mozes citati po netu, naravno ima za ima protiv ja bih ti preporucio da procitas ovo :http://www.allaboutthejourney.org/irred ... lexity.htm fino objasnjeno.

Sto se tice naucnika, vecina velikih umova su bili vjernici npr Georg Cantor (teorija skupova), Georges-Henri Lemaitre (teorija velikog praska),Gregor Mendel (genetika), da budem precizniji ti naucnici su postavili nabrojane teorije da bi dokazali postojanje boga. Osim njih ima jos jako puno naucnika vjernika, pa i sam Einstein. Otkud ideja da nauka i religija ne idu zajedno, o tome se moze raspravljati danima. Ali je cinjenica da je to vise uvjerenje ljudi nego istina.

I na kraju, mislim da je shvatanje ljudi da na sudnjem danu treba bog doci i rukama pocupat stabla, bacati vatre itd itd jednostavno dijetinjasta jednako kao i pretpostavka da je bog napravio zvijezde i planete i "nalijepio" ih po svemiru kao sto ljudi redaju ukrase po stanu. Sunce se povecava jer zakoni prirode kazu da se mora povecati, zar nije logicnije pretpostaviti da su ti zakoni tako "osmisljeni" da sve stvari u svemiru postoje u harmoniji i da na kraju donose i sudnji dan.
Moonlight Shadow
Posts: 70
Joined: 28/01/2011 19:53

#3 Re: BOG vs NAUKA

Post by Moonlight Shadow »

nesquik wrote:"Pa mi nije jasno, da li Bog putuje po Zemlji ili citavo vrijeme sjedi na Arsu?" Zar ne mislis da je ovo malo naivno shvatanje, mislim nemoj me pogresno razumjeti, ali mozda ljudiske mozak ne moze shvatiti boga,kao ni beskonacnost. To sto ti pises bi bilo uredu da pricas o nekom covjeku koji ili sjedi ili hoda, ali kad pricamo o bogu to nema previse smisla.

Teorija evolucije je u najmanju ruku ostecena, o tome mozes citati po netu, naravno ima za ima protiv ja bih ti preporucio da procitas ovo :http://www.allaboutthejourney.org/irred ... lexity.htm fino objasnjeno.

Sto se tice naucnika, vecina velikih umova su bili vjernici npr Georg Cantor (teorija skupova), Georges-Henri Lemaitre (teorija velikog praska),Gregor Mendel (genetika), da budem precizniji ti naucnici su postavili nabrojane teorije da bi dokazali postojanje boga. Osim njih ima jos jako puno naucnika vjernika, pa i sam Einstein. Otkud ideja da nauka i religija ne idu zajedno, o tome se moze raspravljati danima. Ali je cinjenica da je to vise uvjerenje ljudi nego istina.

I na kraju, mislim da je shvatanje ljudi da na sudnjem danu treba bog doci i rukama pocupat stabla, bacati vatre itd itd jednostavno dijetinjasta jednako kao i pretpostavka da je bog napravio zvijezde i planete i "nalijepio" ih po svemiru kao sto ljudi redaju ukrase po stanu. Sunce se povecava jer zakoni prirode kazu da se mora povecati, zar nije logicnije pretpostaviti da su ti zakoni tako "osmisljeni" da sve stvari u svemiru postoje u harmoniji i da na kraju donose i sudnji dan.
Iz tvog posta jedino mogu zakljuciti da se je Bog vec unaprijed odredio i postavio zakone i da on nece donijeti Sudnji Dan, odnosno da nece uloziti truda da ga ostvari, jer ga je vec odredio, odnosno stvorio (Sudnji Dan). Pa ipak jednu stvar ne razumijem, kako forumas KOTROMANIC je napisao da ce najzasluzniji ljudi moci vidjeti Bozije lice, to bi znacilo da mi licimo na Boga, odnosno da nas je Bog stvorio u svom obliku. Pa se sa pravom pitam, da li Bog ima oci, usi, da li hoda, odnosno ako vec ima neki oblik, otkuda mu taj oblik?

Ne smijem vise pisati, bojim se da me ljudi pogresno shvate..
User avatar
karbofix
Posts: 319
Joined: 14/10/2008 15:11

#4 Re: BOG vs NAUKA

Post by karbofix »

Kad je Agnes kao dijete odlazila s ocem u šetnje, jednom ga je upitala da li vjeruje u Boga. Otac joj je odgovorio: "Vjerujem u Stvoriteljev kompjuter." Taj odgovor je bio toliko čudan da ga je dijete zapamtilo. Čudna je bila ne samo riječ kmpjuter, nego i Stvoritelj; otac, naime, nije nikada rekao Bog, nego uvijek Stvoritelj, kao da bi htio značenje Boga ograničiti samo na njegovo inžinjersko djelo. Stvoriteljevo računalo: ali kako se čovjek može sporazumjeti s računalom? Zato je upitala oca da li se moli. Rekao je:"To je kao kad bi se molila Edisonu kad ti prestane svijetliti žarulja". Agnes govori sama sebi: Stvoritelj je stavio u računalo ploču s detaljnim programom i otišao. Da je Bog stvorio svijet, obraćajući se njemu, govore u prazno, ta misao nije nova. Ali, jedno je biti napušten od Boga naših predaka, a drugo je napusti li nas Bog - izumitelj svemirskog kompjutera. Na njegovom je mjestu sad program koji se u njegovoj odsutnosti neprestano odvija, a da u njemu nitko ništa ne može izmijeniti. Upisati program u kompjuter: to ne znači da je 'tamo gore' sve zapisano. U programu, naprimjer, nije bilo podatka da će godine 1815. biti bitka kod Waterloa i da će Francuzi izgubiti, nego samo to da je čovjek po prirodi agresivan, da mu je rat suđen i da će ga tehnički napredak činiti sve strašnijim. Sve ostalo, sa stajališta Stvoritelja, nema nikakav značaj i samo je igra varijacija i premutiacija grubo određenog programa, koji nije proročka anticipacija budućnosti, nego samo označava granice mogućnosti, unutar kojih je sve ostavljeno slučaju.

Milan Kundera, "Besmrtnost"

:run:
nesquik
Posts: 78
Joined: 26/12/2009 22:35

#5 Re: BOG vs NAUKA

Post by nesquik »

Moonlight Shadow wrote:
nesquik wrote:"Pa mi nije jasno, da li Bog putuje po Zemlji ili citavo vrijeme sjedi na Arsu?" Zar ne mislis da je ovo malo naivno shvatanje, mislim nemoj me pogresno razumjeti, ali mozda ljudiske mozak ne moze shvatiti boga,kao ni beskonacnost. To sto ti pises bi bilo uredu da pricas o nekom covjeku koji ili sjedi ili hoda, ali kad pricamo o bogu to nema previse smisla.

Teorija evolucije je u najmanju ruku ostecena, o tome mozes citati po netu, naravno ima za ima protiv ja bih ti preporucio da procitas ovo :http://www.allaboutthejourney.org/irred ... lexity.htm fino objasnjeno.

Sto se tice naucnika, vecina velikih umova su bili vjernici npr Georg Cantor (teorija skupova), Georges-Henri Lemaitre (teorija velikog praska),Gregor Mendel (genetika), da budem precizniji ti naucnici su postavili nabrojane teorije da bi dokazali postojanje boga. Osim njih ima jos jako puno naucnika vjernika, pa i sam Einstein. Otkud ideja da nauka i religija ne idu zajedno, o tome se moze raspravljati danima. Ali je cinjenica da je to vise uvjerenje ljudi nego istina.

I na kraju, mislim da je shvatanje ljudi da na sudnjem danu treba bog doci i rukama pocupat stabla, bacati vatre itd itd jednostavno dijetinjasta jednako kao i pretpostavka da je bog napravio zvijezde i planete i "nalijepio" ih po svemiru kao sto ljudi redaju ukrase po stanu. Sunce se povecava jer zakoni prirode kazu da se mora povecati, zar nije logicnije pretpostaviti da su ti zakoni tako "osmisljeni" da sve stvari u svemiru postoje u harmoniji i da na kraju donose i sudnji dan.
Iz tvog posta jedino mogu zakljuciti da se je Bog vec unaprijed odredio i postavio zakone i da on nece donijeti Sudnji Dan, odnosno da nece uloziti truda da ga ostvari, jer ga je vec odredio, odnosno stvorio (Sudnji Dan). Pa ipak jednu stvar ne razumijem, kako forumas KOTROMANIC je napisao da ce najzasluzniji ljudi moci vidjeti Bozije lice, to bi znacilo da mi licimo na Boga, odnosno da nas je Bog stvorio u svom obliku. Pa se sa pravom pitam, da li Bog ima oci, usi, da li hoda, odnosno ako vec ima neki oblik, otkuda mu taj oblik?

Ne smijem vise pisati, bojim se da me ljudi pogresno shvate..
pa ljudi su oduvijek boga (ili bogove) prikazivali antropomorfno, valjda zato sto nam je tako najlakse pojmiti boga.
nesquik
Posts: 78
Joined: 26/12/2009 22:35

#6 Re: BOG vs NAUKA

Post by nesquik »

karbofix wrote:Kad je Agnes kao dijete odlazila s ocem u šetnje, jednom ga je upitala da li vjeruje u Boga. Otac joj je odgovorio: "Vjerujem u Stvoriteljev kompjuter." Taj odgovor je bio toliko čudan da ga je dijete zapamtilo. Čudna je bila ne samo riječ kmpjuter, nego i Stvoritelj; otac, naime, nije nikada rekao Bog, nego uvijek Stvoritelj, kao da bi htio značenje Boga ograničiti samo na njegovo inžinjersko djelo. Stvoriteljevo računalo: ali kako se čovjek može sporazumjeti s računalom? Zato je upitala oca da li se moli. Rekao je:"To je kao kad bi se molila Edisonu kad ti prestane svijetliti žarulja". Agnes govori sama sebi: Stvoritelj je stavio u računalo ploču s detaljnim programom i otišao. Da je Bog stvorio svijet, obraćajući se njemu, govore u prazno, ta misao nije nova. Ali, jedno je biti napušten od Boga naših predaka, a drugo je napusti li nas Bog - izumitelj svemirskog kompjutera. Na njegovom je mjestu sad program koji se u njegovoj odsutnosti neprestano odvija, a da u njemu nitko ništa ne može izmijeniti. Upisati program u kompjuter: to ne znači da je 'tamo gore' sve zapisano. U programu, naprimjer, nije bilo podatka da će godine 1815. biti bitka kod Waterloa i da će Francuzi izgubiti, nego samo to da je čovjek po prirodi agresivan, da mu je rat suđen i da će ga tehnički napredak činiti sve strašnijim. Sve ostalo, sa stajališta Stvoritelja, nema nikakav značaj i samo je igra varijacija i premutiacija grubo određenog programa, koji nije proročka anticipacija budućnosti, nego samo označava granice mogućnosti, unutar kojih je sve ostavljeno slučaju.

Milan Kundera, "Besmrtnost"

:run:
upravo to pokusavam da kazem :D
postoje protokoli po kojim se stvari odvijaju, postoje osnovni podaci, ali sve ostalo zavisi od toga sta ljudi urade , tipa "if" petlje :D
Moonlight Shadow
Posts: 70
Joined: 28/01/2011 19:53

#7 Re: BOG vs NAUKA

Post by Moonlight Shadow »

nesquik wrote:
karbofix wrote:Kad je Agnes kao dijete odlazila s ocem u šetnje, jednom ga je upitala da li vjeruje u Boga. Otac joj je odgovorio: "Vjerujem u Stvoriteljev kompjuter." Taj odgovor je bio toliko čudan da ga je dijete zapamtilo. Čudna je bila ne samo riječ kmpjuter, nego i Stvoritelj; otac, naime, nije nikada rekao Bog, nego uvijek Stvoritelj, kao da bi htio značenje Boga ograničiti samo na njegovo inžinjersko djelo. Stvoriteljevo računalo: ali kako se čovjek može sporazumjeti s računalom? Zato je upitala oca da li se moli. Rekao je:"To je kao kad bi se molila Edisonu kad ti prestane svijetliti žarulja". Agnes govori sama sebi: Stvoritelj je stavio u računalo ploču s detaljnim programom i otišao. Da je Bog stvorio svijet, obraćajući se njemu, govore u prazno, ta misao nije nova. Ali, jedno je biti napušten od Boga naših predaka, a drugo je napusti li nas Bog - izumitelj svemirskog kompjutera. Na njegovom je mjestu sad program koji se u njegovoj odsutnosti neprestano odvija, a da u njemu nitko ništa ne može izmijeniti. Upisati program u kompjuter: to ne znači da je 'tamo gore' sve zapisano. U programu, naprimjer, nije bilo podatka da će godine 1815. biti bitka kod Waterloa i da će Francuzi izgubiti, nego samo to da je čovjek po prirodi agresivan, da mu je rat suđen i da će ga tehnički napredak činiti sve strašnijim. Sve ostalo, sa stajališta Stvoritelja, nema nikakav značaj i samo je igra varijacija i premutiacija grubo određenog programa, koji nije proročka anticipacija budućnosti, nego samo označava granice mogućnosti, unutar kojih je sve ostavljeno slučaju.

Milan Kundera, "Besmrtnost"

:run:
upravo to pokusavam da kazem :D
postoje protokoli po kojim se stvari odvijaju, postoje osnovni podaci, ali sve ostalo zavisi od toga sta ljudi urade , tipa "if" petlje :D
Da, da, ali sam pronasao ajete iz Kur'ana koji govore o tome kako je nas zivot predodredjen, tj. da ne mozemo uciniti nista drugo osim onoga sto nam je Allah predodredio da ce nam se desiti..

"On zna šta je bilo i prije njih i šta će biti poslije njih, a od onoga što On zna - drugi znaju samo onoliko koliko On želi." Al-Baqara:2)

Tako da ne vjerujem da nam je Bog dao slobodnu volju, jer sve sto radimo i uradimo, to se dogodi samo uz Boziju dozvolu i odredjenje..
Moonlight Shadow
Posts: 70
Joined: 28/01/2011 19:53

#8 Re: BOG vs NAUKA

Post by Moonlight Shadow »

nesquik wrote:
Moonlight Shadow wrote:
nesquik wrote:"Pa mi nije jasno, da li Bog putuje po Zemlji ili citavo vrijeme sjedi na Arsu?" Zar ne mislis da je ovo malo naivno shvatanje, mislim nemoj me pogresno razumjeti, ali mozda ljudiske mozak ne moze shvatiti boga,kao ni beskonacnost. To sto ti pises bi bilo uredu da pricas o nekom covjeku koji ili sjedi ili hoda, ali kad pricamo o bogu to nema previse smisla.

Teorija evolucije je u najmanju ruku ostecena, o tome mozes citati po netu, naravno ima za ima protiv ja bih ti preporucio da procitas ovo :http://www.allaboutthejourney.org/irred ... lexity.htm fino objasnjeno.

Sto se tice naucnika, vecina velikih umova su bili vjernici npr Georg Cantor (teorija skupova), Georges-Henri Lemaitre (teorija velikog praska),Gregor Mendel (genetika), da budem precizniji ti naucnici su postavili nabrojane teorije da bi dokazali postojanje boga. Osim njih ima jos jako puno naucnika vjernika, pa i sam Einstein. Otkud ideja da nauka i religija ne idu zajedno, o tome se moze raspravljati danima. Ali je cinjenica da je to vise uvjerenje ljudi nego istina.

I na kraju, mislim da je shvatanje ljudi da na sudnjem danu treba bog doci i rukama pocupat stabla, bacati vatre itd itd jednostavno dijetinjasta jednako kao i pretpostavka da je bog napravio zvijezde i planete i "nalijepio" ih po svemiru kao sto ljudi redaju ukrase po stanu. Sunce se povecava jer zakoni prirode kazu da se mora povecati, zar nije logicnije pretpostaviti da su ti zakoni tako "osmisljeni" da sve stvari u svemiru postoje u harmoniji i da na kraju donose i sudnji dan.
Iz tvog posta jedino mogu zakljuciti da se je Bog vec unaprijed odredio i postavio zakone i da on nece donijeti Sudnji Dan, odnosno da nece uloziti truda da ga ostvari, jer ga je vec odredio, odnosno stvorio (Sudnji Dan). Pa ipak jednu stvar ne razumijem, kako forumas KOTROMANIC je napisao da ce najzasluzniji ljudi moci vidjeti Bozije lice, to bi znacilo da mi licimo na Boga, odnosno da nas je Bog stvorio u svom obliku. Pa se sa pravom pitam, da li Bog ima oci, usi, da li hoda, odnosno ako vec ima neki oblik, otkuda mu taj oblik?

Ne smijem vise pisati, bojim se da me ljudi pogresno shvate..
pa ljudi su oduvijek boga (ili bogove) prikazivali antropomorfno, valjda zato sto nam je tako najlakse pojmiti boga.
Mozes li da nam objasnis ovaj pojam "antropomorfno"?
User avatar
srklet
Posts: 157
Joined: 11/01/2011 18:20

#9 Re: BOG vs NAUKA

Post by srklet »

karbofix wrote:Kad je Agnes kao dijete odlazila s ocem u šetnje, jednom ga je upitala da li vjeruje u Boga. Otac joj je odgovorio: "Vjerujem u Stvoriteljev kompjuter." Taj odgovor je bio toliko čudan da ga je dijete zapamtilo. Čudna je bila ne samo riječ kmpjuter, nego i Stvoritelj; otac, naime, nije nikada rekao Bog, nego uvijek Stvoritelj, kao da bi htio značenje Boga ograničiti samo na njegovo inžinjersko djelo. Stvoriteljevo računalo: ali kako se čovjek može sporazumjeti s računalom? Zato je upitala oca da li se moli. Rekao je:"To je kao kad bi se molila Edisonu kad ti prestane svijetliti žarulja". Agnes govori sama sebi: Stvoritelj je stavio u računalo ploču s detaljnim programom i otišao. Da je Bog stvorio svijet, obraćajući se njemu, govore u prazno, ta misao nije nova. Ali, jedno je biti napušten od Boga naših predaka, a drugo je napusti li nas Bog - izumitelj svemirskog kompjutera. Na njegovom je mjestu sad program koji se u njegovoj odsutnosti neprestano odvija, a da u njemu nitko ništa ne može izmijeniti. Upisati program u kompjuter: to ne znači da je 'tamo gore' sve zapisano. U programu, naprimjer, nije bilo podatka da će godine 1815. biti bitka kod Waterloa i da će Francuzi izgubiti, nego samo to da je čovjek po prirodi agresivan, da mu je rat suđen i da će ga tehnički napredak činiti sve strašnijim. Sve ostalo, sa stajališta Stvoritelja, nema nikakav značaj i samo je igra varijacija i premutiacija grubo određenog programa, koji nije proročka anticipacija budućnosti, nego samo označava granice mogućnosti, unutar kojih je sve ostavljeno slučaju.

Milan Kundera, "Besmrtnost"

:run:
Svidja mi se ovo poredjenje. Zaista sve govori da se o tako necemu radi, ovdje se odvija neki softver ali je krajnje glupo vjerovati da "programer" stalno zuri u ekran i prati svaki kod. Kojesta, njegovo je da s vremena na vrijeme, kad sistem zasteka, RESETUJE kompjuter.
A ovo je bogme zrelo za reseta.
:D
nesquik
Posts: 78
Joined: 26/12/2009 22:35

#10 Re: BOG vs NAUKA

Post by nesquik »

antropomorfno ili covjekoliko, sve skulpture i crtezi od "prvih" civilizacija na ovamo prikazuju bogove u ljudskom obliku.

a sto se tice ovih ajeta iz Kur'ana da je sve predodredeno, zasto bi onda postojao raj i pakao, razmisli ako nemas izbor nego radis ono sto moras, zar nije onda bespotrebna nagrada ili kazna. Mislim da je to tumacenje pogresno... Opet to su stvari koje covjek ne moze shvatiti. Ali eto bog zna sta ce biti, znaci zna tvoju odluku prije nego je ti doneses.
Meni je najdrazi primjer toga ovo pitanje :" Moze li Bog, koji je svemoguc, stvoriti stijenu koju ne moze podici?"
Moonlight Shadow
Posts: 70
Joined: 28/01/2011 19:53

#11 Re: BOG vs NAUKA

Post by Moonlight Shadow »

srklet wrote:
karbofix wrote:Kad je Agnes kao dijete odlazila s ocem u šetnje, jednom ga je upitala da li vjeruje u Boga. Otac joj je odgovorio: "Vjerujem u Stvoriteljev kompjuter." Taj odgovor je bio toliko čudan da ga je dijete zapamtilo. Čudna je bila ne samo riječ kmpjuter, nego i Stvoritelj; otac, naime, nije nikada rekao Bog, nego uvijek Stvoritelj, kao da bi htio značenje Boga ograničiti samo na njegovo inžinjersko djelo. Stvoriteljevo računalo: ali kako se čovjek može sporazumjeti s računalom? Zato je upitala oca da li se moli. Rekao je:"To je kao kad bi se molila Edisonu kad ti prestane svijetliti žarulja". Agnes govori sama sebi: Stvoritelj je stavio u računalo ploču s detaljnim programom i otišao. Da je Bog stvorio svijet, obraćajući se njemu, govore u prazno, ta misao nije nova. Ali, jedno je biti napušten od Boga naših predaka, a drugo je napusti li nas Bog - izumitelj svemirskog kompjutera. Na njegovom je mjestu sad program koji se u njegovoj odsutnosti neprestano odvija, a da u njemu nitko ništa ne može izmijeniti. Upisati program u kompjuter: to ne znači da je 'tamo gore' sve zapisano. U programu, naprimjer, nije bilo podatka da će godine 1815. biti bitka kod Waterloa i da će Francuzi izgubiti, nego samo to da je čovjek po prirodi agresivan, da mu je rat suđen i da će ga tehnički napredak činiti sve strašnijim. Sve ostalo, sa stajališta Stvoritelja, nema nikakav značaj i samo je igra varijacija i premutiacija grubo određenog programa, koji nije proročka anticipacija budućnosti, nego samo označava granice mogućnosti, unutar kojih je sve ostavljeno slučaju.

Milan Kundera, "Besmrtnost"

:run:
Svidja mi se ovo poredjenje. Zaista sve govori da se o tako necemu radi, ovdje se odvija neki softver ali je krajnje glupo vjerovati da "programer" stalno zuri u ekran i prati svaki kod. Kojesta, njegovo je da s vremena na vrijeme, kad sistem zasteka, RESETUJE kompjuter.
A ovo je bogme zrelo za reseta.
:D
“Allah je - nema boga osim Njega - Živi i Vječni! Ne obuzima Ga ni drijemež ni san! Njegovo je ono što je na nebesima i ono što je na Zemji! Ko se može pred Njim zauzimati za nekoga bez dopuštenja Njegova?! On zna šta je bilo i prije njih i šta će biti poslije njih, a od onoga što On zna - drugi znaju samo onoliko koliko On želi. Moć Njegova obuhvata i nebesa i Zemlju i Njemu ne dojadi održavanje njihovo; On je Svevišnji, Veličanstveni!” (Al-Baqara:2)

“U Njega su ključevi svih tajni, samo ih On zna, i On jedini zna šta je na kopnu i šta je u moru, i nijedan list ne opadne, a da On za nj ne zna; i nema zrna u tminama Zemlje niti ičeg svježeg niti ičeg suhog, ničeg što nije u jasnoj Knjizi.” (Al-Anam:59)

Ovi ajeti mi, nedvojbeno govore da Allah bdje nad nama, ima jos ajete koji govore tome u korist, ali sada ne mogu da ih pronadjem.. Nema potrebe da se tema zakljucava, treba da diskutujemo i da razmijenjujemo misljenja..

Mada mene zanima, sasvim druga stvar.. Kako li Bog izgleda, ustvari s cim bi mogli poistovjetiti Boga? Da li postoji nesto sto bi odgovaralo opisu BOGA?
User avatar
therrarrius
Posts: 1472
Joined: 25/01/2009 18:31
Location: Odovud do tamo

#12 Re: BOG vs NAUKA

Post by therrarrius »

Moonlight Shadow wrote:Pozdrav!

Zanimalo bi me par stvari, a ticu se vjere i religije. Ne mogu da se otmem dojmu da li je sva ova pojava koja je tice vjerovanja u Boga doista istinita. Kao prvo, deklarisem se kao vjernik koji preispituje kako vjerske, tako i naucne cinjenice, te pokusava da dodje do razumnog objasnjenja.

Kao razumna osoba, nikako ne mogu da shvatim pricu kako je Bog nevidljiv, kako je svuda oko nas samo ga ne mozemo spoznati,a sa druge strane procitam na ovom forumu postove koji govore o tome kako se Bog nalazi na prijestolu sto se zove Ars, da gore zivi u dvorcima od cistog zlata i svile, da cemo ga moci vidjeti na Sudnjem danu.. Pa mi nije jasno, da li Bog putuje po Zemlji ili citavo vrijeme sjedi na Arsu? Ne izgleda mi logicno da Bog stvori Zemlju i ljude, zivotinje da hode na njoj, u istom vremenskom periodu, a naucnici tvrde da su jos prije postanka umnih ljudi na Zemlji po njoj hodili razni dinosaurusi, razni oblici predaka HOMO SAPIENSA, i da se zivot na Zemlji razvio iz vode.. Ko je u pravu? Zasto bi nas naucnici lagali?

Gledam na Nacionalnoj Geografiji dokumentarac koji nam kazuje neke stvari koje ce se desiti u dalekoj buducnosti.
I za divno cudo, nigdje se ne spominje Sudnji Dan
, vec ljudi iznose podatke kako ce se Sunce uvecati od 250X svoje velicine i da ce sprziti Zemlju, rastopiti sve sto se na njoj nalazi i na kraju je usisati... Oceani ce se isusiti, i zivot na Zemlji vise nece biti moguc. To bi se prema nekim njihovim prognozama, trebalo desiti za 1.2-1.4 milijardi godina.

Nigdje se ne spominje Bog i njegovo djelovanje na ovozemaljski zivot, pa se pitam ko je u pravu, vjernici ili naucnici?


Sta vi mislite, cak i ako ovo sto naucnici iznose nije tacno, zasto se svojski trude da svijetu dokazu da nikakvo Bozije djelovanje nije ukljuceno u proces stvaranja zivota na Zemlji, te da cemo izumrijeti na predhodno isprican nacin? Zasto oni ne vjeruju u Boga? Da li neko (razne vlade, masoni) placa da pricaju takve stvari ili?

Samo neka bude diskusije... :D
nesquik wrote:antropomorfno ili covjekoliko, sve skulpture i crtezi od "prvih" civilizacija na ovamo prikazuju bogove u ljudskom obliku.

a sto se tice ovih ajeta iz Kur'ana da je sve predodredeno, zasto bi onda postojao raj i pakao, razmisli ako nemas izbor nego radis ono sto moras, zar nije onda bespotrebna nagrada ili kazna. Mislim da je to tumacenje pogresno... Opet to su stvari koje covjek ne moze shvatiti. Ali eto bog zna sta ce biti, znaci zna tvoju odluku prije nego je ti doneses.
Meni je najdrazi primjer toga ovo pitanje :" Moze li Bog, koji je svemoguc, stvoriti stijenu koju ne moze podici?"

:mrgreen: fant, fant, fantasticno.
Moonlight Shadow
Posts: 70
Joined: 28/01/2011 19:53

#13 Re: BOG vs NAUKA

Post by Moonlight Shadow »

nesquik wrote:antropomorfno ili covjekoliko, sve skulpture i crtezi od "prvih" civilizacija na ovamo prikazuju bogove u ljudskom obliku.

a sto se tice ovih ajeta iz Kur'ana da je sve predodredeno, zasto bi onda postojao raj i pakao, razmisli ako nemas izbor nego radis ono sto moras, zar nije onda bespotrebna nagrada ili kazna. Mislim da je to tumacenje pogresno... Opet to su stvari koje covjek ne moze shvatiti. Ali eto bog zna sta ce biti, znaci zna tvoju odluku prije nego je ti doneses.
Meni je najdrazi primjer toga ovo pitanje :" Moze li Bog, koji je svemoguc, stvoriti stijenu koju ne moze podici?"
NE. Zasto bi je onda stvarao, ako je ne moze podici? Ne znam da li postoji raj ili pakao, citao sam da su vec formirani, i da samo cekaju Boziju odredbu da nastupi Sudnji Dan, i da se napune onima koji su ih zasluzili. Mada, ako vec nisam pobornik evolucije, ne prisezem ni za teorijom kreacionizma, zato jer mi ne djeluje dovoljno uvjerljivo iz razloga jer, po mom poimanju, ima dosta nelogicnosti i nedorecenosti. Tako to bar ja shvatam.

Zasto bi, ako je vec Kuran uputa za sve ljude, samo 1.5 milijardi ljudi slijedilo tu Objavu, ako je poslana citavom covjecanstvu? Ako je Kuran univerzalna uputa i istina, kako je moguce da je svi ljudi ne slijede? Svi mi imamo mozak i razum i mozemo razmisljati, zar ne?

Kako je moguce da Sije, u Iranu vjesaju Sunite, i pritom uzvikuju: "Allahu Ekber"
Da li je Allah naredio da se vjesaju ljudi, muslimani koji propovjedaju Islam?


http://www.youtube.com/watch?v=C_yhUxFO ... re=related

Kako je moguce da se u jednom hadisu navodi da ce sve Dzenetlije (a ljudi ima par milijardi, a recimo neka i 5% od njih zasluzi Dzenet) svakog petka ici na Dzenetsku pijacu i gdje ce se moci okupljati i pricati, pa se pitam kakva je to pijaca?

Kako ce se Allah ponijeti prema ljudima kojima nije objavljena posljednja Objava, ili prema onima koji nisu ostavili svoje religije, a opet su vjerovali i dobra dijela cinili?
User avatar
karbofix
Posts: 319
Joined: 14/10/2008 15:11

#14 Re: BOG vs NAUKA

Post by karbofix »

Moonlight Shadow wrote:Tako da ne vjerujem da nam je Bog dao slobodnu volju, jer sve sto radimo i uradimo, to se dogodi samo uz Boziju dozvolu i odredjenje..
Moonlight Shadow wrote:Mada mene zanima, sasvim druga stvar.. Kako li Bog izgleda, ustvari s cim bi mogli poistovjetiti Boga? Da li postoji nesto sto bi odgovaralo opisu BOGA?
shvataš li šta si rekao? koji je ono 6. imanski šart?

ovako, kad sam bio mlađi, "neko" (nebitno ko) mi je to objasnio na sasvim ok način; naime, gradila se neka zgrada u blizini mjesta na kojem smo razgovarali. pitao sam ga o toj "slobodnoj volji", a on mi je rekao da je npr; Bog znao da će se ova zgrada graditi ovdje, baš na ovom mjestu, da je znao ko će je graditi, kad će završiti gradnju, ali je isto tako znao ko bi je gradio kad je ne bi gradio onaj ko je gradi, kad bi je završio taj drugi graditelj, itd itd.. neko je dobro maloprije napisao, sve je povezano uzročno-posljedičnom vezom, tj, ako bude ovo, bice ono...

mada ovo nema veze sa Bog vs. Nauka, ali ti si u ovih nekoliko postova napisao stvari veznaih za bar 2-3 teme...
Moonlight Shadow
Posts: 70
Joined: 28/01/2011 19:53

#15 Re: BOG vs NAUKA

Post by Moonlight Shadow »

karbofix wrote:
Moonlight Shadow wrote:Tako da ne vjerujem da nam je Bog dao slobodnu volju, jer sve sto radimo i uradimo, to se dogodi samo uz Boziju dozvolu i odredjenje..
Moonlight Shadow wrote:Mada mene zanima, sasvim druga stvar.. Kako li Bog izgleda, ustvari s cim bi mogli poistovjetiti Boga? Da li postoji nesto sto bi odgovaralo opisu BOGA?
shvataš li šta si rekao? koji je ono 6. imanski šart?

ovako, kad sam bio mlađi, "neko" (nebitno ko) mi je to objasnio na sasvim ok način; naime, gradila se neka zgrada u blizini mjesta na kojem smo razgovarali. pitao sam ga o toj "slobodnoj volji", a on mi je rekao da je npr; Bog znao da će se ova zgrada graditi ovdje, baš na ovom mjestu, da je znao ko će je graditi, kad će završiti gradnju, ali je isto tako znao ko bi je gradio kad je ne bi gradio onaj ko je gradi, kad bi je završio taj drugi graditelj, itd itd.. neko je dobro maloprije napisao, sve je povezano uzročno-posljedičnom vezom, tj, ako bude ovo, bice ono...

mada ovo nema veze sa Bog vs. Nauka, ali ti si u ovih nekoliko postova napisao stvari veznaih za bar 2-3 teme...
Pa jesam, ja sam se bas razvezao, i nisam se samo zadrzao na svojoj temi, jer sumnjam da mi niko dovoljno kompetentan ne moze odgovoriti na moja pitanja. Ono sto mogu izvuci iz tvoga posta je to da ti smatras da postoji vise vremenskih dimenzija, i da svaka nasa akcija takodjer sa sobom nosi uzrocno-posljedicnu vezu, i da sve sto radimo se reflektira na situaciju koja dolazi poslije nase akcije. Jesam li u pravu? Ali, gdje se sve to akumlira? Gdje se nalaze sve te dimenzije? Jer one vjerovatno postoje, jer inace gdje bi se nalazio raj ili pakao, nego u nekoj drugoj dimenziji?
User avatar
karbofix
Posts: 319
Joined: 14/10/2008 15:11

#16 Re: BOG vs NAUKA

Post by karbofix »

evo;
Image
ako uzmemo da su crne linije naš životni put, i sad, na svakoj raskrsnici se mislimo kuda poći. ali Bog zna kuda ćemo na kraju poći, ali zna i šta bi bilo da smo pošli lijevo ili desno umjesto pravo na mojoj skici. znači to je samo primjer, kojih ima mali milion.
Moonlight Shadow wrote: Pa jesam, ja sam se bas razvezao, i nisam se samo zadrzao na svojoj temi, jer sumnjam da mi niko dovoljno kompetentan ne moze odgovoriti na moja pitanja. Ono sto mogu izvuci iz tvoga posta je to da ti smatras da postoji vise vremenskih dimenzija, i da svaka nasa akcija takodjer sa sobom nosi uzrocno-posljedicnu vezu, i da sve sto radimo se reflektira na situaciju koja dolazi poslije nase akcije. Jesam li u pravu? Ali, gdje se sve to akumlira? Gdje se nalaze sve te dimenzije? Jer one vjerovatno postoje, jer inace gdje bi se nalazio raj ili pakao, nego u nekoj drugoj dimenziji?
da, upravu si. mislim da je sve to smješteno u "Stvoriteljevom kompjuteru" o kojem Kundera i govori. Pročitaj "Besmrtnost". Ima mnogo tih primjera tipa "uzročno-posljedična veza" i što mi se posebno sviđa, njegova "Teorija slučajnosti". :thumbup:
nesquik
Posts: 78
Joined: 26/12/2009 22:35

#17 Re: BOG vs NAUKA

Post by nesquik »

Moonlight Shadow wrote:
nesquik wrote:antropomorfno ili covjekoliko, sve skulpture i crtezi od "prvih" civilizacija na ovamo prikazuju bogove u ljudskom obliku.

a sto se tice ovih ajeta iz Kur'ana da je sve predodredeno, zasto bi onda postojao raj i pakao, razmisli ako nemas izbor nego radis ono sto moras, zar nije onda bespotrebna nagrada ili kazna. Mislim da je to tumacenje pogresno... Opet to su stvari koje covjek ne moze shvatiti. Ali eto bog zna sta ce biti, znaci zna tvoju odluku prije nego je ti doneses.
Meni je najdrazi primjer toga ovo pitanje :" Moze li Bog, koji je svemoguc, stvoriti stijenu koju ne moze podici?"
NE. Zasto bi je onda stvarao, ako je ne moze podici? Ne znam da li postoji raj ili pakao, citao sam da su vec formirani, i da samo cekaju Boziju odredbu da nastupi Sudnji Dan, i da se napune onima koji su ih zasluzili. Mada, ako vec nisam pobornik evolucije, ne prisezem ni za teorijom kreacionizma, zato jer mi ne djeluje dovoljno uvjerljivo iz razloga jer, po mom poimanju, ima dosta nelogicnosti i nedorecenosti. Tako to bar ja shvatam.

Zasto bi, ako je vec Kuran uputa za sve ljude, samo 1.5 milijardi ljudi slijedilo tu Objavu, ako je poslana citavom covjecanstvu? Ako je Kuran univerzalna uputa i istina, kako je moguce da je svi ljudi ne slijede? Svi mi imamo mozak i razum i mozemo razmisljati, zar ne?

Kako je moguce da Sije, u Iranu vjesaju Sunite, i pritom uzvikuju: "Allahu Ekber"
Da li je Allah naredio da se vjesaju ljudi, muslimani koji propovjedaju Islam?


http://www.youtube.com/watch?v=C_yhUxFO ... re=related

Kako je moguce da se u jednom hadisu navodi da ce sve Dzenetlije (a ljudi ima par milijardi, a recimo neka i 5% od njih zasluzi Dzenet) svakog petka ici na Dzenetsku pijacu i gdje ce se moci okupljati i pricati, pa se pitam kakva je to pijaca?

Kako ce se Allah ponijeti prema ljudima kojima nije objavljena posljednja Objava, ili prema onima koji nisu ostavili svoje religije, a opet su vjerovali i dobra dijela cinili?
Znaci da po tvom misljenju Bog nije svemoguc? ili? vidis ako je ne moze stvoriti nije svemoguc, ako je stvori a ne moze podici nije svemoguc, to kaze nasa logika, odnosno nase poimanje i to je razlog zasto mi ne mozemo shvatiti Boga.

Sto se tice objave, ljudi imaju nacina da saznaju,procitaju i odluce. Isto kao sto ti znas da mozes otici na predavanje (npr) i znas da je to dobro za tebe, ali ti se odlucis da ostanes kod kuce piti kafu :D
A ovo sto se ljudi ubijaju oko vjera, to je zato sto su ljudi, zato sto nam je valjda u prirodi da moramo biti bolji od komsije, pa ako vec nema dokaza pokusas ubiti komsiju.

I na kraju, pusti hadise, hadisi su nesto sto se prenosilo (pise i u knjigama prenio taj tom pa taj tom pa na kraju neko zapisao), a znas kako kad ljudi nesto prenose to se izmjeni, a onda i ljudi imaju tendenciju da izmisle cinjenice (neko htio dokazati da je uradio dobro sto se nije brijao 6 mjeseci pa rekao da pise u hadisu da je to dobro)
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#18 Re: BOG vs NAUKA

Post by chengaba »

Moonlight Shadow wrote:Pozdrav!
Ne izgleda mi logicno da Bog stvori Zemlju i ljude, zivotinje da hode na njoj, u istom vremenskom periodu, a naucnici tvrde da su jos prije postanka umnih ljudi na Zemlji po njoj hodili razni dinosaurusi,

Dinosauri, i još mnogo, mnogo oblika života. Smatra se da je 99% vrsta koje su kročile zemljom izumrlo, a danas ih ima po nekim procjenama 1 - 3 miliona, pa skontaj. ;-)
A nemaju naučnici šta tvrditi, možeš se u to sam i uvjeriti tako što npr. na Veležu na visini od hiljadu i kusur metara nađeš fosil školjke, ili na Trebeviću fosil ajkule, i to u stijenama starima par stotina miliona godina! ;-)


razni oblici predaka HOMO SAPIENSA,

Isto i ovo, od neandertalca i Homo erectusa, pa do australopiteka, ramapiteka i starijih...


i da se zivot na Zemlji razvio iz vode.. Ko je u pravu? Zasto bi nas naucnici lagali?

Ovo je hipoteza i nikada se neće znati 100% iz razloga koje valjda ne trebam navoditi, osim ako ne izmisle time machine. :D
A naučnici nas ne lažu, nego na osnovu informacija koje imaju daju tezu koja najviše odgovara činjeničnom stanju i što je obično debeeelo potkrijepljeno dokazima. ;-)


Gledam na Nacionalnoj Geografiji dokumentarac koji nam kazuje neke stvari koje ce se desiti u dalekoj buducnosti.
I za divno cudo, nigdje se ne spominje Sudnji Dan, vec ljudi iznose podatke kako ce se Sunce uvecati od 250X svoje velicine i da ce sprziti Zemlju, rastopiti sve sto se na njoj nalazi i na kraju je usisati... Oceani ce se isusiti, i zivot na Zemlji vise nece biti moguc. To bi se prema nekim njihovim prognozama, trebalo desiti za 1.2-1.4 milijardi godina.

To je neminovnost, i uništit će ne samo zemlju, već završavajući svoj život, progutat će i cijeli sunčev sistem za sobom. A to se zna tako što se svaki dan ista stvar dešava nekoj drugoj zvijezdi u svemiru i dokumentuje se!
Moonlight Shadow
Posts: 70
Joined: 28/01/2011 19:53

#19 Re: BOG vs NAUKA

Post by Moonlight Shadow »

karbofix wrote:evo;
Image
ako uzmemo da su crne linije naš životni put, i sad, na svakoj raskrsnici se mislimo kuda poći. ali Bog zna kuda ćemo na kraju poći, ali zna i šta bi bilo da smo pošli lijevo ili desno umjesto pravo na mojoj skici. znači to je samo primjer, kojih ima mali milion.
Moonlight Shadow wrote: Pa jesam, ja sam se bas razvezao, i nisam se samo zadrzao na svojoj temi, jer sumnjam da mi niko dovoljno kompetentan ne moze odgovoriti na moja pitanja. Ono sto mogu izvuci iz tvoga posta je to da ti smatras da postoji vise vremenskih dimenzija, i da svaka nasa akcija takodjer sa sobom nosi uzrocno-posljedicnu vezu, i da sve sto radimo se reflektira na situaciju koja dolazi poslije nase akcije. Jesam li u pravu? Ali, gdje se sve to akumlira? Gdje se nalaze sve te dimenzije? Jer one vjerovatno postoje, jer inace gdje bi se nalazio raj ili pakao, nego u nekoj drugoj dimenziji?
da, upravu si. mislim da je sve to smješteno u "Stvoriteljevom kompjuteru" o kojem Kundera i govori. Pročitaj "Besmrtnost". Ima mnogo tih primjera tipa "uzročno-posljedična veza" i što mi se posebno sviđa, njegova "Teorija slučajnosti". :thumbup:
Zaboravio sam reci u uvodnom postu, ako bi postavili stvari onako kako to predstavlja vecina naucnika, trebalo bi cekati jos par stotina miliona godina da Sunce "dovoljno ostari" te da se pocne siriti i da proguta Zemlju, sto je malo vjerovatno.

Ako se je covjecanstvo za samo nekih stotinjak godina uspjelo razviti do danasnjih razmjera, cisto sumnjam da cemo moci opstati na planeti Zemlji jos stotinjak godina, a kamoli par hiljada ili miliona godina... Previse je faktora koji uticu na opstanak koliko-toliko normalnog zivota kakvog danas poznajemo. Za pedestak godina Zemlja ce brojiti 30 miliona ljudi, a ona je premala da "smjesti" tolike ljude na svojoj povrsini.. Da ne govorim o postotku gladnih ljudi u svijetu, broju nuklearki koje predstavljaju konkretnu opasnost za nas, brojni ratovi koji ce se dogoditi i koji se dogadjaju. Predvidjam da ce ovo stoljece biti mnogo krvavije nego predhodno.

Blizi sam vjerovanju da ce se dogoditi Sudnji Dan, samo mi je nejasno zasto se naucnici toliko trude da iskljuce Bozije djelovanje na nasu sudbinu? Ako pogledamo kroz vrijeme, dosta njih se trudilo da svijetu pokaze i dokaze da smo sasvim slucajno nastali, odnosno da nemamo neku konkretnu svrhu na ovom svijetu, tj. da nema Boga.

NE RAZUMIJEM zasto se svjetski mocnici ne boje Boga i zasto cine razne zlocine i nedjela, ugnjetavajuci one nad kojima vladaju. Pristup Knjizi Jasnoj im je omogucen, ne znam zasto ne vjeruju.. Glupi ni zaostali nisu sigurno..
Moonlight Shadow
Posts: 70
Joined: 28/01/2011 19:53

#20 Re: BOG vs NAUKA

Post by Moonlight Shadow »

chengaba wrote:
Moonlight Shadow wrote:Pozdrav!
Ne izgleda mi logicno da Bog stvori Zemlju i ljude, zivotinje da hode na njoj, u istom vremenskom periodu, a naucnici tvrde da su jos prije postanka umnih ljudi na Zemlji po njoj hodili razni dinosaurusi,

Dinosauri, i još mnogo, mnogo oblika života. Smatra se da je 99% vrsta koje su kročile zemljom izumrlo, a danas ih ima po nekim procjenama 1 - 3 miliona, pa skontaj. ;-)
A nemaju naučnici šta tvrditi, možeš se u to sam i uvjeriti tako što npr. na Veležu na visini od hiljadu i kusur metara nađeš fosil školjke, ili na Trebeviću fosil ajkule, i to u stijenama starima par stotina miliona godina! ;-)


razni oblici predaka HOMO SAPIENSA,

Isto i ovo, od neandertalca i Homo erectusa, pa do australopiteka, ramapiteka i starijih...


i da se zivot na Zemlji razvio iz vode.. Ko je u pravu? Zasto bi nas naucnici lagali?

Ovo je hipoteza i nikada se neće znati 100% iz razloga koje valjda ne trebam navoditi, osim ako ne izmisle time machine. :D
A naučnici nas ne lažu, nego na osnovu informacija koje imaju daju tezu koja najviše odgovara činjeničnom stanju i što je obično debeeelo potkrijepljeno dokazima. ;-)


Gledam na Nacionalnoj Geografiji dokumentarac koji nam kazuje neke stvari koje ce se desiti u dalekoj buducnosti.
I za divno cudo, nigdje se ne spominje Sudnji Dan, vec ljudi iznose podatke kako ce se Sunce uvecati od 250X svoje velicine i da ce sprziti Zemlju, rastopiti sve sto se na njoj nalazi i na kraju je usisati... Oceani ce se isusiti, i zivot na Zemlji vise nece biti moguc. To bi se prema nekim njihovim prognozama, trebalo desiti za 1.2-1.4 milijardi godina.

To je neminovnost, i uništit će ne samo zemlju, već završavajući svoj život, progutat će i cijeli sunčev sistem za sobom. A to se zna tako što se svaki dan ista stvar dešava nekoj drugoj zvijezdi u svemiru i dokumentuje se!
Gubi se smisao naseg postojanja. Ako bi sve ovo sto ti tvrdis bilo istino, izgubila bi se smisao naseg zivljenja. Evolucija- sta je to? UREDU, neka bude da je Zemlja stvorena od silne materije koja se je nalazila u odredjenom prostoru i koja je pod uticajem NECEGA, (ali sada dolazimo do pitanja Sta je to NESTO? Da li je to Bog, VIS VITALIS, ili neki inteligentni nivo zivota u svemiru?), se formirala i zapocela svoj ciklus zivota, tako da to nazovem u svemiru. Ali da je sve nastalo sasvim slucajno, u to koliko god da zelim, ne mogu povjerovati. A ko je donio zivot na Zemlju? To nije moglo nastati tek tako. Mene jedino sto buni kod religija je konkretno kazivanje, da su ljudi i zivotnije stvoreni u jednom vremenskom periodu, a sada nam nauka iznosi sasvim drugacija shvatanja, koja nam govore da su i prije postanka UMNOG COVJEKA postojali razliciti oblici koji su predhodili formiranju covjeka kojeg poznamo danas.

Neko laze: Da li nauka ili BOG?

Ja mislim da je ovo prvo.
Moonlight Shadow
Posts: 70
Joined: 28/01/2011 19:53

#21 Re: BOG vs NAUKA

Post by Moonlight Shadow »

nesquik wrote:
Moonlight Shadow wrote:
nesquik wrote:antropomorfno ili covjekoliko, sve skulpture i crtezi od "prvih" civilizacija na ovamo prikazuju bogove u ljudskom obliku.

a sto se tice ovih ajeta iz Kur'ana da je sve predodredeno, zasto bi onda postojao raj i pakao, razmisli ako nemas izbor nego radis ono sto moras, zar nije onda bespotrebna nagrada ili kazna. Mislim da je to tumacenje pogresno... Opet to su stvari koje covjek ne moze shvatiti. Ali eto bog zna sta ce biti, znaci zna tvoju odluku prije nego je ti doneses.
Meni je najdrazi primjer toga ovo pitanje :" Moze li Bog, koji je svemoguc, stvoriti stijenu koju ne moze podici?"
NE. Zasto bi je onda stvarao, ako je ne moze podici? Ne znam da li postoji raj ili pakao, citao sam da su vec formirani, i da samo cekaju Boziju odredbu da nastupi Sudnji Dan, i da se napune onima koji su ih zasluzili. Mada, ako vec nisam pobornik evolucije, ne prisezem ni za teorijom kreacionizma, zato jer mi ne djeluje dovoljno uvjerljivo iz razloga jer, po mom poimanju, ima dosta nelogicnosti i nedorecenosti. Tako to bar ja shvatam.

Zasto bi, ako je vec Kuran uputa za sve ljude, samo 1.5 milijardi ljudi slijedilo tu Objavu, ako je poslana citavom covjecanstvu? Ako je Kuran univerzalna uputa i istina, kako je moguce da je svi ljudi ne slijede? Svi mi imamo mozak i razum i mozemo razmisljati, zar ne?

Kako je moguce da Sije, u Iranu vjesaju Sunite, i pritom uzvikuju: "Allahu Ekber"
Da li je Allah naredio da se vjesaju ljudi, muslimani koji propovjedaju Islam?


http://www.youtube.com/watch?v=C_yhUxFO ... re=related

Kako je moguce da se u jednom hadisu navodi da ce sve Dzenetlije (a ljudi ima par milijardi, a recimo neka i 5% od njih zasluzi Dzenet) svakog petka ici na Dzenetsku pijacu i gdje ce se moci okupljati i pricati, pa se pitam kakva je to pijaca?

Kako ce se Allah ponijeti prema ljudima kojima nije objavljena posljednja Objava, ili prema onima koji nisu ostavili svoje religije, a opet su vjerovali i dobra dijela cinili?
Znaci da po tvom misljenju Bog nije svemoguc? ili? vidis ako je ne moze stvoriti nije svemoguc, ako je stvori a ne moze podici nije svemoguc, to kaze nasa logika, odnosno nase poimanje i to je razlog zasto mi ne mozemo shvatiti Boga.

Sto se tice objave, ljudi imaju nacina da saznaju,procitaju i odluce. Isto kao sto ti znas da mozes otici na predavanje (npr) i znas da je to dobro za tebe, ali ti se odlucis da ostanes kod kuce piti kafu :D
A ovo sto se ljudi ubijaju oko vjera, to je zato sto su ljudi, zato sto nam je valjda u prirodi da moramo biti bolji od komsije, pa ako vec nema dokaza pokusas ubiti komsiju.

I na kraju, pusti hadise, hadisi su nesto sto se prenosilo (pise i u knjigama prenio taj tom pa taj tom pa na kraju neko zapisao), a znas kako kad ljudi nesto prenose to se izmjeni, a onda i ljudi imaju tendenciju da izmisle cinjenice (neko htio dokazati da je uradio dobro sto se nije brijao 6 mjeseci pa rekao da pise u hadisu da je to dobro)
Bog jeste svemoguc, ali ti si na pogresan nacin postavio pitanje:

"Moze li Bog, koji je svemoguc, stvoriti stijenu koju ne moze podici?""

Ako bi uzeli ovu rijec "ne moze" i s njom pokusali okarakterizirati Boga, i njegova svojstva, odnosno moci, to bi znacilo da Bog nije svemoguc, vec da je ogranicen, sto se kosi sa vjerskim principima koja nam govore da Bog, uistinu Sveznajuci i Svevisnji. Onda ne bi bio Stvoritelj, da je ogranicen.. Mislim da si trebao pitati:

"Moze li Bog, koji je svemoguc, stvoriti stijenu koju nece htjeti podici? "

Mada opet ne shvatam na sto se tvoje pitanje konkretno odnosilo. :sax:
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#22 Re: BOG vs NAUKA

Post by chengaba »

Moonlight Shadow wrote:
Gubi se smisao naseg postojanja. Ako bi sve ovo sto ti tvrdis bilo istino, izgubila bi se smisao naseg zivljenja.

Ako ćemo iskreno, ja lično niti vidim, niti imam potrebu da moj život i naše postojanje ima neki smisao.
Da ja tebe pitam. Da li misliš da je cijeli svemir, čiju veličinu i starost naš mozak ne može zamisliti ni pojmiti, i Zemlja, jedna sitna, mala, krhka praška u svemu tomu, da li je to stvoreno/nastalo samo zbog nas?
Kako je nastalo je nebitno u ovom pitanju.


Evolucija- sta je to? UREDU, neka bude da je Zemlja stvorena od silne materije koja se je nalazila u odredjenom prostoru i koja je pod uticajem NECEGA, (ali sada dolazimo do pitanja Sta je to NESTO? Da li je to Bog, VIS VITALIS, ili neki inteligentni nivo zivota u svemiru?), se formirala i zapocela svoj ciklus zivota, tako da to nazovem u svemiru. Ali da je sve nastalo sasvim slucajno, u to koliko god da zelim, ne mogu povjerovati.

Eto uzmimo da sve o čemu govoriš ima kreatora. Koliko ti je ustvari bitno ko je to?


Mene jedino sto buni kod religija je konkretno kazivanje, da su ljudi i zivotnije stvoreni u jednom vremenskom periodu, a sada nam nauka iznosi sasvim drugacija shvatanja, koja nam govore da su i prije postanka UMNOG COVJEKA postojali razliciti oblici koji su predhodili formiranju covjeka kojeg poznamo danas.

Već ti rekoh gore, zna se da je prije čovjeka postoja ogroman broj vrsta na zemlji, i to je nepobitna činjenica. Ko danas sumnja u ovo, onda neka sumnja i u to da li je zemlja ravna i da li se sunce okreće oko nje.
BTW, npr. prema Bibliji, nije sav život stvoren istovremeno. Ptice su stvorene 5. dan, čovjek 6. i sl.


Neko laze: Da li nauka ili BOG?

Nije mi jasna logika kojom ideš da MORA biti ili jedno, ili drugo. Nauka ima svoj metod po kojem funkcioniše, svete knjige su nešto skroz drugo. Mogu li to možda biti samo različita tumačenja određene pojave?
[/quote]
User avatar
srklet
Posts: 157
Joined: 11/01/2011 18:20

#23 Re: BOG vs NAUKA

Post by srklet »

Moonlight Shadow wrote:
srklet wrote: Svidja mi se ovo poredjenje. Zaista sve govori da se o tako necemu radi, ovdje se odvija neki softver ali je krajnje glupo vjerovati da "programer" stalno zuri u ekran i prati svaki kod. Kojesta, njegovo je da s vremena na vrijeme, kad sistem zasteka, RESETUJE kompjuter.
A ovo je bogme zrelo za reseta.
:D
“Allah je - nema boga osim Njega - Živi i Vječni! Ne obuzima Ga ni drijemež ni san! Njegovo je ono što je na nebesima i ono što je na Zemji! Ko se može pred Njim zauzimati za nekoga bez dopuštenja Njegova?! On zna šta je bilo i prije njih i šta će biti poslije njih, a od onoga što On zna - drugi znaju samo onoliko koliko On želi. Moć Njegova obuhvata i nebesa i Zemlju i Njemu ne dojadi održavanje njihovo; On je Svevišnji, Veličanstveni!” (Al-Baqara:2)
“U Njega su ključevi svih tajni, samo ih On zna, i On jedini zna šta je na kopnu i šta je u moru, i nijedan list ne opadne, a da On za nj ne zna; i nema zrna u tminama Zemlje niti ičeg svježeg niti ičeg suhog, ničeg što nije u jasnoj Knjizi.” (Al-Anam:59)
Ovi ajeti mi, nedvojbeno govore da Allah bdje nad nama, ima jos ajete koji govore tome u korist, ali sada ne mogu da ih pronadjem.. Nema potrebe da se tema zakljucava, treba da diskutujemo i da razmijenjujemo misljenja..
Mada mene zanima, sasvim druga stvar.. Kako li Bog izgleda, ustvari s cim bi mogli poistovjetiti Boga? Da li postoji nesto sto bi odgovaralo opisu BOGA?
Tipicno vjersko precerivanje.

Ali nije to bitno, bitan je tvoj ton koji ukazuje da time sto nam objasnjavas STA ON SVE ZNA, zelis da nam zapravo posaljes poruku da TI ZNAS sta ON sve zna!

Ja ne zelim ponovo zapocinjati onu vjecnu raspravu - ima li GA ili GA nema.
Evo da se slozimo- IMA GA.
Slozimo se i oko toga da je ON SVE OVO KREIRAO i da ON SVE OVO MOZE ZAUSTAVITI.
Ali zasto bi taj kreator morao znati do u detalj PROCES koji je on inicirao? Takva jedna tvrdnja/vjerovanje nema nikakav osnov. Uostalom pogledaj u covjekove kreacije - Covjek je napravio avion, ali ne zna kad ce on pasti. Covjek je napravio kompjuterske igrice, ali ne zna ko ce u njima pobjediti (ako zna, to onda nije igrica!).
I tako dalje.
Uostalom, svako ko se u ovo razumije, zna za pojam generatora slucajnih brojeva. Bez toga nema nijedne simulacije prirodnih procesa, sto samo potvrdjuje da prirodni procesi, odnosno bozja kreacija u sebi upravo sadrzi taj MALI DIO koji nije pod direktnom kreatorovom kontrolom.
ALI IPAK JESTE - NA MAKRO PLANU.
U prirodi nema dva ista drveta, dva ista majmuna, dva ista covjeka...niti ima predvidivog njihanja drveta, skakanja majmuna, ponasanja covjeka.
Taman posla.
Odnos kreatora, prema svojoj kreaciji se MORA SVODITI NA MAKRO PLAN. Kreator ne intervenise na svaki detalj VEC NA PROCESE. Shodno tome - ne postoji mogucnost direktne relacije covjeka sa Bogom, ali je sasvim jasno da postoji odnos Boga prema ljudima.
I zato Bog PRECIZNO kaznjava ljude, ali VEOMA NEPRECIZNO covjeka!

I tako dalje, nadam se da si skontao sta hocu reci, mada sam ja davno skontao da vi ne zelite ovakve stvari ni slusati, mada bi se, shodno vasem vjerovanju, trebali zapitati - zasto je Bog ucinio da ja ovako govorim?!
:?
Moonlight Shadow
Posts: 70
Joined: 28/01/2011 19:53

#24 Re: BOG vs NAUKA

Post by Moonlight Shadow »

chengaba wrote:
Moonlight Shadow wrote:
Gubi se smisao naseg postojanja. Ako bi sve ovo sto ti tvrdis bilo istino, izgubila bi se smisao naseg zivljenja.

Ako ćemo iskreno, ja lično niti vidim, niti imam potrebu da moj život i naše postojanje ima neki smisao.
Da ja tebe pitam. Da li misliš da je cijeli svemir, čiju veličinu i starost naš mozak ne može zamisliti ni pojmiti, i Zemlja, jedna sitna, mala, krhka praška u svemu tomu, da li je to stvoreno/nastalo samo zbog nas?
Kako je nastalo je nebitno u ovom pitanju.


Evolucija- sta je to? UREDU, neka bude da je Zemlja stvorena od silne materije koja se je nalazila u odredjenom prostoru i koja je pod uticajem NECEGA, (ali sada dolazimo do pitanja Sta je to NESTO? Da li je to Bog, VIS VITALIS, ili neki inteligentni nivo zivota u svemiru?), se formirala i zapocela svoj ciklus zivota, tako da to nazovem u svemiru. Ali da je sve nastalo sasvim slucajno, u to koliko god da zelim, ne mogu povjerovati.

Eto uzmimo da sve o čemu govoriš ima kreatora. Koliko ti je ustvari bitno ko je to?


Mene jedino sto buni kod religija je konkretno kazivanje, da su ljudi i zivotnije stvoreni u jednom vremenskom periodu, a sada nam nauka iznosi sasvim drugacija shvatanja, koja nam govore da su i prije postanka UMNOG COVJEKA postojali razliciti oblici koji su predhodili formiranju covjeka kojeg poznamo danas.

Već ti rekoh gore, zna se da je prije čovjeka postoja ogroman broj vrsta na zemlji, i to je nepobitna činjenica. Ko danas sumnja u ovo, onda neka sumnja i u to da li je zemlja ravna i da li se sunce okreće oko nje.
BTW, npr. prema Bibliji, nije sav život stvoren istovremeno. Ptice su stvorene 5. dan, čovjek 6. i sl.


Neko laze: Da li nauka ili BOG?

Nije mi jasna logika kojom ideš da MORA biti ili jedno, ili drugo. Nauka ima svoj metod po kojem funkcioniše, svete knjige su nešto skroz drugo. Mogu li to možda biti samo različita tumačenja određene pojave?
[/quote]
1. Ako ćemo iskreno, ja lično niti vidim, niti imam potrebu da moj život i naše postojanje ima neki smisao.
Da ja tebe pitam. Da li misliš da je cijeli svemir, čiju veličinu i starost naš mozak ne može zamisliti ni pojmiti, i Zemlja, jedna sitna, mala, krhka praška u svemu tomu, da li je to stvoreno/nastalo samo zbog nas?
Kako je nastalo je nebitno u ovom pitanju.


Pogodio si u sridu, covjece. :D Upravo to je jako zacudjujuce. Zasto je stvoren toliki broj zvijezda i sazvijezdja, galaksija.. Ne vjerujem da je zbog toga da bi one uprazno plutale u svemiru. Odgovor nalazim u suri

El - Fatiha

"Tebe Allaha, Gospodara svjetova hvalimo
Svemilosnog, Milostivog
Vladaru Dana sudnjeg.
Samo Tebe obožavamoi samo od Tebe pomoć tražimo!
Uputi nas na pravi put;na put onih kojima si milost Svoju darovao,
a ne na put onih koji su protiv sebe srdžbu izazvali, niti onih koji su zalutali. "

Mozda se u svemiru jos nalaze vrste koje Allah stvorio i nastanio na udaljenim planetama i galaksijama. To bi bilo jedino logicno objasnjenje.


2. Eto uzmimo da sve o čemu govoriš ima kreatora. Koliko ti je ustvari bitno ko je to?


Bitno mi je da znam, zato sam i pokrenuo ovu temu. Jasno mi je da mi ni ti ne mozes odgovoriti na ova pitanja.
Malo su zbunjujuca, ali hele nejse.. Nebitno. Stvar je vjerovanja ili nevjerovanja u Boga. Treceg nema.


3. To je nepobitna činjenica. Ko danas sumnja u ovo, onda neka sumnja i u to da li je zemlja ravna i da li se sunce okreće oko nje.
BTW, npr. prema Bibliji, nije sav život stvoren istovremeno. Ptice su stvorene 5. dan, čovjek 6. i sl.

Kada bi ovo sto si navelo bilo tacno, da su prije postanka covjeka postaje vrste koje su evoluirale i dovele do izgleda danasnjeg covjeka, to bi znacilo da je Kuran djelo covjeka jer Bog jasno kazuje da je ljude i zivotinje stvorio u odredjenom vremenu, a covjeka je stvorio u savrsenom obliku, znaci nije bilo mijenjana njegovog oblika. Ako bi Kuran bilo djelo covjeka, znaci da Bog ne postoji i da su sve religije FALSIFIKAT.

4. Mogu li to možda biti samo različita tumačenja određene pojave?

Koje odredjene pojave? Jel to hoces da kazes da ti ne vjerujes ni u Boga, a ni u NAUKU? Pa u sto onda vjerujes? Ja vjerujem u Bozije stvaranje.. Ne vjerujem da je nesto drugo moglo stvoriti ovaj svijet.
Moonlight Shadow
Posts: 70
Joined: 28/01/2011 19:53

#25 Re: BOG vs NAUKA

Post by Moonlight Shadow »

srklet wrote:
Moonlight Shadow wrote:
srklet wrote: Svidja mi se ovo poredjenje. Zaista sve govori da se o tako necemu radi, ovdje se odvija neki softver ali je krajnje glupo vjerovati da "programer" stalno zuri u ekran i prati svaki kod. Kojesta, njegovo je da s vremena na vrijeme, kad sistem zasteka, RESETUJE kompjuter.
A ovo je bogme zrelo za reseta.
:D
“Allah je - nema boga osim Njega - Živi i Vječni! Ne obuzima Ga ni drijemež ni san! Njegovo je ono što je na nebesima i ono što je na Zemji! Ko se može pred Njim zauzimati za nekoga bez dopuštenja Njegova?! On zna šta je bilo i prije njih i šta će biti poslije njih, a od onoga što On zna - drugi znaju samo onoliko koliko On želi. Moć Njegova obuhvata i nebesa i Zemlju i Njemu ne dojadi održavanje njihovo; On je Svevišnji, Veličanstveni!” (Al-Baqara:2)
“U Njega su ključevi svih tajni, samo ih On zna, i On jedini zna šta je na kopnu i šta je u moru, i nijedan list ne opadne, a da On za nj ne zna; i nema zrna u tminama Zemlje niti ičeg svježeg niti ičeg suhog, ničeg što nije u jasnoj Knjizi.” (Al-Anam:59)
Ovi ajeti mi, nedvojbeno govore da Allah bdje nad nama, ima jos ajete koji govore tome u korist, ali sada ne mogu da ih pronadjem.. Nema potrebe da se tema zakljucava, treba da diskutujemo i da razmijenjujemo misljenja..
Mada mene zanima, sasvim druga stvar.. Kako li Bog izgleda, ustvari s cim bi mogli poistovjetiti Boga? Da li postoji nesto sto bi odgovaralo opisu BOGA?
Tipicno vjersko precerivanje.

Ali nije to bitno, bitan je tvoj ton koji ukazuje da time sto nam objasnjavas STA ON SVE ZNA, zelis da nam zapravo posaljes poruku da TI ZNAS sta ON sve zna!

Ja ne zelim ponovo zapocinjati onu vjecnu raspravu - ima li GA ili GA nema.
Evo da se slozimo- IMA GA.
Slozimo se i oko toga da je ON SVE OVO KREIRAO i da ON SVE OVO MOZE ZAUSTAVITI.
Ali zasto bi taj kreator morao znati do u detalj PROCES koji je on inicirao? Takva jedna tvrdnja/vjerovanje nema nikakav osnov. Uostalom pogledaj u covjekove kreacije - Covjek je napravio avion, ali ne zna kad ce on pasti. Covjek je napravio kompjuterske igrice, ali ne zna ko ce u njima pobjediti (ako zna, to onda nije igrica!).
I tako dalje.
Uostalom, svako ko se u ovo razumije, zna za pojam generatora slucajnih brojeva. Bez toga nema nijedne simulacije prirodnih procesa, sto samo potvrdjuje da prirodni procesi, odnosno bozja kreacija u sebi upravo sadrzi taj MALI DIO koji nije pod direktnom kreatorovom kontrolom.
ALI IPAK JESTE - NA MAKRO PLANU.
U prirodi nema dva ista drveta, dva ista majmuna, dva ista covjeka...niti ima predvidivog njihanja drveta, skakanja majmuna, ponasanja covjeka.
Taman posla.
Odnos kreatora, prema svojoj kreaciji se MORA SVODITI NA MAKRO PLAN. Kreator ne intervenise na svaki detalj VEC NA PROCESE. Shodno tome - ne postoji mogucnost direktne relacije covjeka sa Bogom, ali je sasvim jasno da postoji odnos Boga prema ljudima.
I zato Bog PRECIZNO kaznjava ljude, ali VEOMA NEPRECIZNO covjeka!

I tako dalje, nadam se da si skontao sta hocu reci, mada sam ja davno skontao da vi ne zelite ovakve stvari ni slusati, mada bi se, shodno vasem vjerovanju, trebali zapitati - zasto je Bog ucinio da ja ovako govorim?!
:?
Covjece, ja ti nisam htio ukazati da ja znam sta sve Bog zna, nego sam ti citirao ajet iz Kurana. Nisam ja to izmislio, vec to su Bozije rijeci. Ja, koliko znam, Allah u nebrojeno mnogo ajeta govori da on zna sve sto je na Nebesima i na Zemlji, i da niti list ne padne na Zemlju a da on ne zna za to, sto nam naravno sugerira na cinjenicu da sve sto se dogadja desava se sa Bozijom voljom i Bozijim odredjenjem, zar ne? To je jedan od stubova vjere.

Kako mozes tvrditi, da ne kaznjava covjeka, odnosno da ga kaznjava, ali vrlo nepricizno. Kakvo je to tumacenje?
Ne mogu sada da ti trazim ajete, cak i ako ti ih pronadjem, naci ces mane u njima... Ali samo da te pitam..

Smatras li ti da je Bog svemoguc?
Locked