Bog, religija & AI

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#76 Re: Bog, religija & AI

Post by kiligonzales »

TLR wrote:Ova tema bi mogla biti jedina tema u Univerzumu :lol: na nekom religijskom PDF, a koja se ne dotiče Boga (onako kako ga poimaju religije vjernici ili nevjernici) i koja se na jedan šaljivi i neobavezan način bavi savremenim ljudskim društvom, religijom i konceptom Boga, a da ne ulazi u dubiozu u koju upada većina religijskih tema - "ima li boga, kakav je i šta treba raditi da on bude zadovoljan..."

Za ovu temu pitanje ima li boga ili ne je irelevantno, osim ako neko ne odluči da Bogu da aktivnu ulogu u ovoj blentavoj temi.
Npr. Bog će se jednog dana ukazati Robotima i izdiktirati im 10 zapovijedi. Naravno oni će to sve pogrešno skontati ili će raditi kontra. Onda će puno godina narediti nekom e-Ibrahimu da svojeručno uradi shutdown vlastitog djeteta ... pa onda reći ...
Šta ti je! Šta se ba odmah ljutiš? Šalamala, ja to samo testiram tvoja elektronska kola i algoritme. Opusti se loma care. Popij malo ulja

Bolje da Velikog ne uključujemo, da nas glava ne zaboli.

Idemo dalje za iste pare.
Itekako se tema moze spojiti sa filozofijom o Bogu, onom koja je prožeta i izvedena iz religije i onom koja to nije. Bolje što se o temi bavimo na jedan šaljiv i neobavezan način, naravno može se o toj temi i dublje pričati jer se i logika koja se razvila iz filozofije, a potom dosegla ono što zovemo danas matematičkom ili računarskom logikom, dijelom bavi istinom njenim zaključivanjem i tome ko je stvarni nosilac istine, a time i znanja. U programerskoj ili bulovoj logici, ako je uslov tačan tj. istinit komanda ce izvrsiti odredjeni zadatak, ako nije nece se izvrsiti, osim, ako to nije uslovljeno jos kojim uslovom ili time da ako nijedan uslov ne zadovoljava istinu, zavrsice se sa onim zadnjim, ako nista nije tacno, onda izvrsi to i to (if/elseif/ else). Sve se svodi na istinu. A šta je istina za onog ko osječa? Šta je znanje, a šta privid znanja, šta je istina, ono što osječa ili ono što iskusi i razumije? E to je vec zeznuto za odgovoriti. :D

Ljudi su skeptici i teško im je vjerovati u ono što ne vide i ne čuju. Čovjek bi da bude svemu mjera. Zato se danas nehatni raspravljaju o bogu, a drugi pokušavaju razumjeti ono što tom bogu oni koji u njeg vjeruju pripisuju, a to je smisao stvaranja i življenja. Možda i otuda potreba čovjeka da pokuša sam da stvori život i izimitira put nastanka života, stvarajući mašinu koja sama o sebi brine, kako bi shvatio tu bit, a možda je to potreba čovjeka za besmtrnošču i želja da svoju svijest (dušu) premjesti u mašinu i živi u njoj, kao nastavak života poslje smrti u ovakvom tijelu i nastavak života u metalnom tijelu nekog robota (pogledati odlični film Chappie na ovu temu).

Ljudi već diktiraju svoje zapovijedi robotima, samo sada je to programerski dio koji još nije dosegnuo AI upotpunosti, pa samo može izimitirati pojedine funkcionalnosti mozga i nervnog sistema, te razumijeti način na koji naš mozak stvara algoritme i izvodi riješavanje zadataka prema svijetu koji osječa. Čovjek je jedina mašina koja pokušava upotpunosti razumjeti samoga sebe. Život čovjeka je suviše komplikovan da bi se razvio program i mašina koja bi ga upotpunosti mogla izimitirati. Što je jedinica i nula u informatici, to je neuron u covjekovom nervnom sistemu. Eto zanimljiva je tema kako covjek, a kako program prepoznaje slike i pretvara ih u kod, to je recimo tek jedan od elemenata razumijevanja nase stvarnosti, a koju ce i roboti morati prepoznati na osnovu svoga iskustva. Programi koji prepoznaju različite slike postoje. Interesantna je tema. :D

Već su u industriji roboti takvi da mogu upravljati akcijama drugih robota. Međutim oni sada rade po onome kako su isprogramirani. Zamisli kada oni budu mogli zakljucivati sa 50% kapaciteta čovjeka i reprogramirati sebe i generirati sve što sami žele, šta bi bila svrha jednog takvog robota i kako bi on svoju svrhu vidio? Sad bi mogli ovdje palamuditi sta bi jednom robotu bilo razlogom za pohlepu i ubijanje? :D

Uglavnom tema je prozeta zivotom, nastankom zivota, stvaranjem i imitacijom zivota. Sve sto jedna tema ovakvog podforuma treba da ima. :D

Pogledaj Chappiea, Chappie je tito. :D
http://www.imdb.com/title/tt1823672/

Možda stvorimo robote, koji će nas umjesto ubijati, živjeti za nas. A kad skontaju ko smo, mozda i pobjedi od nas. :lol:
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#77 Re: Bog, religija & AI

Post by kiligonzales »

Bloo wrote:
kiligonzales wrote: I dumajući se zapita se hoće li roboti raditi za ili protiv njega. Od muke se ubi da ga oni ne ubiju.“
Rise of the machines!
To je crnji scenarij ove teme, more biti i bolji. :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#78 Re: Bog, religija & AI

Post by Bloo »

kiligonzales wrote:
Bloo wrote:
kiligonzales wrote: I dumajući se zapita se hoće li roboti raditi za ili protiv njega. Od muke se ubi da ga oni ne ubiju.“
Rise of the machines!
To je crnji scenarij ove teme, more biti i bolji. :D
Ja sam pesimista. :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#79 Re: Bog, religija & AI

Post by Bloo »

MAda bih ja voljela da imam nekog companiona a la Bender iz Futurame :lol: :lol: :lol:
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#80 Re: Bog, religija & AI

Post by kiligonzales »

Bloo wrote:
kiligonzales wrote:
Bloo wrote: Rise of the machines!
To je crnji scenarij ove teme, more biti i bolji. :D
Ja sam pesimista. :D
Loše stvari privlace paznju, a i dobar su marketing. :D
Zato se o robotima prica kako ce da pokore ljude, a niko ne prica kako Azijati spremaju da ih podvrgnu sex trafficingu. :lol:




Hocemo prava za robote, ne ropstvo.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#81 Re: Bog, religija & AI

Post by Bloo »

Interesantno je to zapravo.
Umjesto da stvaramo upotrebljive, svima dostupne robote za pomoć u kući, sa invalidima etc...ljudski rod se fokusirao kako da napravi mehaničku vaginu dovoljno realističnu...

O tempora o mores!
Image
sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#82 Re: Bog, religija & AI

Post by sizifinho »

Bloo wrote:Interesantno je to zapravo.
Umjesto da stvaramo upotrebljive, svima dostupne robote za pomoć u kući, sa invalidima etc...ljudski rod se fokusirao kako da napravi mehaničku vaginu dovoljno realističnu...

O tempora o mores!
Image
Imamo mi svakakve robote
Al vagina nam je zavjeka opsesija
Pa je jedan mudonja kuci skontao da moze da ne umre nevin
Il je neka ribetina skontala da moze patentirati svoju pecinu pa na blueballs kultu obogatiti se
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#83 Re: Bog, religija & AI

Post by arzuhal »

Bloo wrote:Interesantno je to zapravo.
Umjesto da stvaramo upotrebljive, svima dostupne robote za pomoć u kući, sa invalidima etc...ljudski rod se fokusirao kako da napravi mehaničku vaginu dovoljno realističnu...

O tempora o mores!
Image
:thumbup:

Mutandis mutandis :-D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#84 Re: Bog, religija & AI

Post by Bloo »

Nešto dumam jutros, ako budemo imali svjesne mašine (a koje rade za nas), da li će misliti da smo mi bogovi? I da li će nas posmatrati kao omniscient and omnipotent?
Moj toster me apsolutno ne poštuje.
Mada neki najavljuju u budućnosti i dolazak robotskog Mesije...
Možda smo i mi božji roboti :D imamo funkciju, obavljamo zadatke....
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#85 Re: Bog, religija & AI

Post by Smrcak15 »

Bloo wrote:Nešto dumam jutros, ako budemo imali svjesne mašine (a koje rade za nas), da li će misliti da smo mi bogovi? I da li će nas posmatrati kao omniscient and omnipotent?
Moj toster me apsolutno ne poštuje.
Mada neki najavljuju u budućnosti i dolazak robotskog Mesije...
Možda smo i mi božji roboti :D imamo funkciju, obavljamo zadatke....
:D dodje zima i gripa, zaslinimo , kasljemo, zakuje nas za krevet, pravi neki bogovi, jaki i cvrsti , nema sta :lol:

pa kaze robot hajmo igrati saha, pa te rasturi na proste faktore, pa konta, pa mi roboti smo napredni od ovih nejakih ljudi :lol: i da pomisli da smo mi bogovi.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#86 Re: Bog, religija & AI

Post by arzuhal »

Smrcak15 wrote:
Bloo wrote:Nešto dumam jutros, ako budemo imali svjesne mašine (a koje rade za nas), da li će misliti da smo mi bogovi? I da li će nas posmatrati kao omniscient and omnipotent?
Moj toster me apsolutno ne poštuje.
Mada neki najavljuju u budućnosti i dolazak robotskog Mesije...
Možda smo i mi božji roboti :D imamo funkciju, obavljamo zadatke....
:D dodje zima i gripa, zaslinimo , kasljemo, zakuje nas za krevet, pravi neki bogovi, jaki i cvrsti , nema sta :lol:

pa kaze robot hajmo igrati saha, pa te rasturi na proste faktore, pa konta, pa mi roboti smo napredni od ovih nejakih ljudi :lol: i da pomisli da smo mi bogovi.
...onda se oni uzdignu, zavladaju svijetom i počnu maltretirati ljude, nametati im se kao bogovi. I vidiš, naki roboti stjerali u kut kiligonzalesa, bloo i ekipu, hoće da ih sasjeckaju ili seksualno iskoriste, glavni robot viče "Ja sam vaš bog najveći!", kad...


KA-BOOOM!

...i dok komadi robota lete kroz zrak, iza dimne zavjese se ukaza silueta mudžahida iz pokreta otpora džemata "Nanina šamija", Smrleta el-Kliksija, s redenicima, parabelom za pojasom i Sijačem u rukama:

-Nema boga osim Allaha, ćafirska konzervo! Allahu ekbeeer!

Tu Bloo izgovori šehadet, sva u šoku...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#87 Re: Bog, religija & AI

Post by Bloo »

Smrcak15 wrote:
Bloo wrote:Nešto dumam jutros, ako budemo imali svjesne mašine (a koje rade za nas), da li će misliti da smo mi bogovi? I da li će nas posmatrati kao omniscient and omnipotent?
Moj toster me apsolutno ne poštuje.
Mada neki najavljuju u budućnosti i dolazak robotskog Mesije...
Možda smo i mi božji roboti :D imamo funkciju, obavljamo zadatke....
:D dodje zima i gripa, zaslinimo , kasljemo, zakuje nas za krevet, pravi neki bogovi, jaki i cvrsti , nema sta :lol:

pa kaze robot hajmo igrati saha, pa te rasturi na proste faktore, pa konta, pa mi roboti smo napredni od ovih nejakih ljudi :lol: i da pomisli da smo mi bogovi.
Da, vidiš to ti je taj prelaz.
Prvo će misliti da smo bogovi, onda će skontati da nismo i postati ateisti. :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#88 Re: Bog, religija & AI

Post by Bloo »

arzuhal wrote:
...onda se oni uzdignu, zavladaju svijetom i počnu maltretirati ljude, nametati im se kao bogovi. I vidiš, naki roboti stjerali u kut kiligonzalesa, bloo i ekipu, hoće da ih sasjeckaju ili seksualno iskoriste, glavni robot viče "Ja sam vaš bog najveći!", kad...

KA-BOOOM!

...i dok komadi robota lete kroz zrak, iza dimne zavjese se ukaza silueta mudžahida iz pokreta otpora džemata "Nanina šamija", Smrleta el-Kliksija, s redenicima, parabelom za pojasom i Sijačem u rukama:

-Nema boga osim Allaha, ćafirska konzervo! Allahu ekbeeer!

Tu Bloo izgovori šehadet, sva u šoku...
:lol: :lol: :lol:
znači epizoda Futurame :lol: :lol: :lol:

U tvom svijetu ne vrijede ona 3 Asimova zakona :mrgreen:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#89 Re: Bog, religija & AI

Post by arzuhal »

Jutros sam skonto vic za temu...

Ka'e sjede tri robota: jedan s pozitronskim mozgom, drugi s neutronskim, a treći agnostik.


Image
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#90 Re: Bog, religija & AI

Post by broj dva »

Pravi AI je jos uvjek nedostizan san, ovo sto sada imamo je kao ovi "hoverboard" koje sada imamo, jedan obicni segway sa malo novijim dizajnom.
I vjerujem (bez da mogu tacno obrazloziti zasto) da ako kojim slucajem uspijemo napraviti pravi AI da necemo imati totalnu kontrolu nad "svojim" stvorenjem. A da li ce AI biti religiozni - nemamo osnova za zakljucak ali ako budu u tim vodama cisto sumnjam da ce se furati na djevicu Mariju ili Muhameda. Mozda ce biti St. Alan Turing i Prophet Steve Jobs. Mozda nece imati potrebe za tim pitanjima jer ce znati ko ih je stvorio, mozda cak i zasto. A jedna od osnovnih karakteristika pravog AI je valja sposobnost intelektualne evolucije. Ne mozes napraviti um pa ga onda ograniciti...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#91 Re: Bog, religija & AI

Post by Bloo »

broj dva wrote:Pravi AI je jos uvjek nedostizan san, ovo sto sada imamo je kao ovi "hoverboard" koje sada imamo, jedan obicni segway sa malo novijim dizajnom.
I vjerujem (bez da mogu tacno obrazloziti zasto) da ako kojim slucajem uspijemo napraviti pravi AI da necemo imati totalnu kontrolu nad "svojim" stvorenjem. A da li ce AI biti religiozni - nemamo osnova za zakljucak ali ako budu u tim vodama cisto sumnjam da ce se furati na djevicu Mariju ili Muhameda. Mozda ce biti St. Alan Turing i Prophet Steve Jobs. Mozda nece imati potrebe za tim pitanjima jer ce znati ko ih je stvorio, mozda cak i zasto. A jedna od osnovnih karakteristika pravog AI je valja sposobnost intelektualne evolucije. Ne mozes napraviti um pa ga onda ograniciti...
mislim da je Penti Haikonen na dobrom putu...
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#92 Re: Bog, religija & AI

Post by kiligonzales »

arzuhal wrote:
Smrcak15 wrote:
Bloo wrote:Nešto dumam jutros, ako budemo imali svjesne mašine (a koje rade za nas), da li će misliti da smo mi bogovi? I da li će nas posmatrati kao omniscient and omnipotent?
Moj toster me apsolutno ne poštuje.
Mada neki najavljuju u budućnosti i dolazak robotskog Mesije...
Možda smo i mi božji roboti :D imamo funkciju, obavljamo zadatke....
:D dodje zima i gripa, zaslinimo , kasljemo, zakuje nas za krevet, pravi neki bogovi, jaki i cvrsti , nema sta :lol:

pa kaze robot hajmo igrati saha, pa te rasturi na proste faktore, pa konta, pa mi roboti smo napredni od ovih nejakih ljudi :lol: i da pomisli da smo mi bogovi.
...onda se oni uzdignu, zavladaju svijetom i počnu maltretirati ljude, nametati im se kao bogovi. I vidiš, naki roboti stjerali u kut kiligonzalesa, bloo i ekipu, hoće da ih sasjeckaju ili seksualno iskoriste, glavni robot viče "Ja sam vaš bog najveći!", kad...


KA-BOOOM!

...i dok komadi robota lete kroz zrak, iza dimne zavjese se ukaza silueta mudžahida iz pokreta otpora džemata "Nanina šamija", Smrleta el-Kliksija, s redenicima, parabelom za pojasom i Sijačem u rukama:

-Nema boga osim Allaha, ćafirska konzervo! Allahu ekbeeer!

Tu Bloo izgovori šehadet, sva u šoku...
:lol: :lol: :lol:

:thumbup:
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#93 Re: Bog, religija & AI

Post by kiligonzales »

broj dva wrote:Pravi AI je jos uvjek nedostizan san, ovo sto sada imamo je kao ovi "hoverboard" koje sada imamo, jedan obicni segway sa malo novijim dizajnom.
I vjerujem (bez da mogu tacno obrazloziti zasto) da ako kojim slucajem uspijemo napraviti pravi AI da necemo imati totalnu kontrolu nad "svojim" stvorenjem. A da li ce AI biti religiozni - nemamo osnova za zakljucak ali ako budu u tim vodama cisto sumnjam da ce se furati na djevicu Mariju ili Muhameda. Mozda ce biti St. Alan Turing i Prophet Steve Jobs. Mozda nece imati potrebe za tim pitanjima jer ce znati ko ih je stvorio, mozda cak i zasto. A jedna od osnovnih karakteristika pravog AI je valja sposobnost intelektualne evolucije. Ne mozes napraviti um pa ga onda ograniciti...
Problem je sto je software ogranicen, a bome i hardware. Jedno drugo sputavaju, da bi razvio nesto sto bi bilo sto blize covjeku moras i jedno i drugo dovesti do savrsenstva. Pitanje ce biti kako ugnijezditi veliku kolicinu podataka u samome robotu, kojim ce on svakodnevno baratati, kako ce selektirati podatke, prepoznavati probleme, razvijati vlastite algoritme i rjesavati probleme. Sto covjek radi instiktivno, robot radi kroz software. AI postoji ali primjenjuje obrasce koji su prosti oblici ljudskog djelovanja, ali ipak dovoljno slozeni za razvoj. AI je prisutan u pojedinim aparatima tipa Siri Applea, gdje mu je svrha inteligentnog personalnog asistenta, gdje je tu Google AI, Bing i mnogih drugih koji razvijaju vlastiti kod za AI, do ovih koji godinama po svijetu prave robote sa razlicitim oblicima AI koji se za sad oslanjaju na baze i podatke koji su ugradili u sami hardware robota ili na baze koje su dostupne na internetu. Sve se razvija, sada i nemjerljivom brzinom u odnosu na prije. Ko zna koliko cemo revolucija industrijskih dozivjeti u ovome stoljecu. Mozda daleko vise nego do sada...

Covjeku su potrebna cula i mozak da memorira na terabajte informacija i opet se ne moze prisjetiti svega sto je zapamtio, jer covjek i sam pokusava da razumije nacin na koji pamti, covjek je sam sebi enigma, a bavio bi se poimanjem neceg sto se naziva bogom koji bez obzira da li postoji ili ne postoji za covjeka je superiornije bice. :D
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#94 Re: Bog, religija & AI

Post by kiligonzales »

Al zamislite robotu postavite uslov SDA ili SDP? :lol:
tlr
Posts: 665
Joined: 19/02/2015 11:06

#95 Re: Bog, religija & AI

Post by tlr »

kiligonzales wrote:Al zamislite robotu postavite uslov SDA ili SDP? :lol:
Haj to je lako. Šta ćemo za nacionalnost??

Što se mene tiče - ja sam širok u pm. Meni je svejedno koje su nacionalnosti roboti, sve dok je Bošnjaka robota više od 50%.
tlr
Posts: 665
Joined: 19/02/2015 11:06

#96 Re: Bog, religija & AI

Post by tlr »

arzuhal wrote:Jutros sam skonto vic za temu...

Ka'e sjede tri robota: jedan s pozitronskim mozgom, drugi s neutronskim, a treći agnostik.


Image
Dobar! :lol: Mada te trebam malo ispraviti, a ispade i da agnostici nemaju mozak, pa da se ne naljute...

Možda kombinacija pozitronski, elektronski i ovi treći - neutronski mozak.

... bezze. Ovo je opet previše precizno i nit smrdi-nit miriše. Ma tvoj je bolji. Nema vica dok nekog nešto zaboli... :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#97 Re: Bog, religija & AI

Post by Bloo »

Ja nisam htjela komentarisati :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#98 Re: Bog, religija & AI

Post by Bloo »

Nikako ovo sebi da zbacim
https://www.amazon.com/Cognitive-Approa ... 0907845428
Could a machine have an immaterial mind? The author argues that true conscious machines can be built, but rejects artificial intelligence and classical neural networks in favour of the emulation of the cognitive processes of the brain―the flow of inner speech, inner imagery and emotions. This results in a non-numeric meaning-processing machine with distributed information representation and system reactions. It is argued that this machine would be conscious; it would be aware of its own existence and its mental content and perceive this as immateria
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#99 Re: Bog, religija & AI

Post by triconja »

Bloo wrote:Nešto dumam jutros, ako budemo imali svjesne mašine (a koje rade za nas), da li će misliti da smo mi bogovi? I da li će nas posmatrati kao omniscient and omnipotent?
Moj toster me apsolutno ne poštuje.
Mada neki najavljuju u budućnosti i dolazak robotskog Mesije...
Možda smo i mi božji roboti :D imamo funkciju, obavljamo zadatke....
Nismo mi toliko pametni, mislice masine da su tesla i ajnstajn bogovi a mi nusprodukt genetike :lol: :lol: :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#100 Re: Bog, religija & AI

Post by Bloo »

triconja wrote:
Bloo wrote:Nešto dumam jutros, ako budemo imali svjesne mašine (a koje rade za nas), da li će misliti da smo mi bogovi? I da li će nas posmatrati kao omniscient and omnipotent?
Moj toster me apsolutno ne poštuje.
Mada neki najavljuju u budućnosti i dolazak robotskog Mesije...
Možda smo i mi božji roboti :D imamo funkciju, obavljamo zadatke....
Nismo mi toliko pametni, mislice masine da su tesla i ajnstajn bogovi a mi nusprodukt genetike :lol: :lol: :lol:
JA svejedno smatram da ćemo najebati :lol:
Ali prvo ćemo mi njih...jer je industrija sex robota u punom zamahu.
Post Reply