Bog, religija & AI

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

tlr
Posts: 665
Joined: 19/02/2015 11:06

#26 Re: Bog, religija & AI

Post by tlr »

Towelie wrote:Ima vec osnovana religija od bivseg uposlenika Googlea koja obozava AI. :D
Jest fakat. To je opet neka druga krajnost. Oni će AI naučiti da je Bog i štovati istog. :-x

Šta li scijentolozi promišljaju o pitanju "BR-AI"?

Ide jedan vic.

Žali se e-Mujo e-Sulji: jesi vidio one frke između gugilijevaca i mask tesladžija, baterije sve skuplje, očekuje se nestašica. Remont glupe PTX antene se čeka po tri e-hefte. Antene glupe! ...
- Jaštasam
- I, je li ovo Ono?
- Sudnji šatdaun?
- Znamne. Dajbože da je ribuuut.
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#27 Re: Bog, religija & AI

Post by lijepa u dusi »

:pisnula:
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#28 Re: Bog, religija & AI

Post by Towelie »

TLR wrote:
Towelie wrote:Ima vec osnovana religija od bivseg uposlenika Googlea koja obozava AI. :D
Jest fakat. To je opet neka druga krajnost. Oni će AI naučiti da je Bog i štovati istog. :-x

Šta li scijentolozi promišljaju o pitanju "BR-AI"?

Ide jedan vic.

Žali se e-Mujo e-Sulji: jesi vidio one frke između gugilijevaca i mask tesladžija, baterije sve skuplje, očekuje se nestašica. Remont glupe PTX antene se čeka po tri e-hefte. Antene glupe! ...
- Jaštasam
- I, je li ovo Ono?
- Sudnji šatdaun?
- Znamne. Dajbože da je ribuuut.
Ovo je jedan od onih poucnih viceva s poentom. :P
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#29 Re: Bog, religija & AI

Post by arzuhal »

Ovo sam već negdje mećo...Znat će Kliz, on je i tada reagovao :mrgreen: (Svetislav Basara, intervju iz neke 1982. možda, ne znam sad)

Image
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50567
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#30 Re: Bog, religija & AI

Post by Bloo »

Sam čin pisanja, svjedoći o nedostatku bića.

Jao kad medo ovo vidi.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#31 Re: Bog, religija & AI

Post by harač »

basara je gori filozof, nego što je komentator bivših ratnih zbivanja :lol:

čak i ako je moguće stvoriti svjesne robote (u smislu onoga što se označava kao "hard AI"), a što po svemu sudeći nije,* za očekivati je da bi njihov odnos prema čovjeku nadilazio onaj čovjeka prema svom biološkom roditelju. jer ovdje ne samo da je čovjek stvorio robota u nekom robusnom smislu (konstruisao ga iz ničega), već mu je upravo on uprogramirao (udahnuo, u prenesenom smislu) svijest, što nije istina za čovjeka kojem nisu roditelji dali svijet, već priroda [ili bog].

*dennetovi pokušaji pobijanja searlea i "kineske sobe" uvijek su mi bili neuvjerljivi

p.s. iako se ne sjećam da je doticao pitanje boga, spielbergov A.I. je vjerovatno najdalje otišao u promišljanju ovih stvari
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#32 Re: Bog, religija & AI

Post by insomnia78 »

Bloo wrote:
TLR wrote:
Ili će ljudi možda od AI tražiti i dobiti odgovor na pitanje svih pitanja ... okle mi ođe i ošta nam je sve ovo.
Odgovor već je dat

42 :oops:
Bolje rob(ot) nego grob(ot)
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#33 Re: Bog, religija & AI

Post by arzuhal »

To ti sad lafo Makedonac...
User avatar
irac300
Posts: 9042
Joined: 18/07/2009 18:36

#34 Re: Bog, religija & AI

Post by irac300 »

Ma Safija je daleko od UI, obična mašina koja ima napisan program. Ali je neminovnost da će se nekada stvoriti i pravi UI. A religija? Pa dovoljan je jedan @Smrle kao dobar uzorak kako prosječna religiozna osoba gleda na novotarije. Odmah sudnji dan.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#35 Re: Bog, religija & AI

Post by Smrcak15 »

irac300 wrote:Ma Safija je daleko od UI, obična mašina koja ima napisan program. Ali je neminovnost da će se nekada stvoriti i pravi UI. A religija? Pa dovoljan je jedan @Smrle kao dobar uzorak kako prosječna religiozna osoba gleda na novotarije. Odmah sudnji dan.
Nije svaki predznak sudnjeg dana losa stvar, predznaci sudnjeg dana su i dobre i lose stvari koje je poslanik nagovjestio.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50567
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#36 Re: Bog, religija & AI

Post by Bloo »

insomnia78 wrote: Bolje rob(ot) nego grob(ot)
Grobot :lol: :lol: :lol:
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#37 Re: Bog, religija & AI

Post by zijancer »

postoji nesto sto je samo arturu dentu moglo past na pamet :P i nikome drugom :gunjastajl:
previse glava i informacija, valjda
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50567
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#38 Re: Bog, religija & AI

Post by Bloo »

zijancer wrote:postoji nesto sto je samo arturu dentu moglo past na pamet :P i nikome drugom :gunjastajl:
previse glava i informacija, valjda
:lol:
User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#39 Re: Bog, religija & AI

Post by SamoVasGledam »

Jel to znači da je Sofija muslimanka pošto Saudijska Arabija daje državljanstvo samo muslimanima?
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#40 Re: Bog, religija & AI

Post by arzuhal »

SamoVasGledam wrote:Jel to znači da je Sofija muslimanka pošto Saudijska Arabija daje državljanstvo samo muslimanima?
Vlast u KSA je pukla, tako da, ne znam...Da je postala članica plemena Saud, to da. Napisat će Bijeg iz harema 2, ako je pismena...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50567
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#41 Re: Bog, religija & AI

Post by Bloo »

Smrcak15 wrote:
irac300 wrote:Ma Safija je daleko od UI, obična mašina koja ima napisan program. Ali je neminovnost da će se nekada stvoriti i pravi UI. A religija? Pa dovoljan je jedan @Smrle kao dobar uzorak kako prosječna religiozna osoba gleda na novotarije. Odmah sudnji dan.
Nije svaki predznak sudnjeg dana losa stvar, predznaci sudnjeg dana su i dobre i lose stvari koje je poslanik nagovjestio.
Ako Sudnji dan more sacekat do produ izbori, that would be just fine...
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#42 Re: Bog, religija & AI

Post by Smrcak15 »

Bloo wrote:
Smrcak15 wrote:
irac300 wrote:Ma Safija je daleko od UI, obična mašina koja ima napisan program. Ali je neminovnost da će se nekada stvoriti i pravi UI. A religija? Pa dovoljan je jedan @Smrle kao dobar uzorak kako prosječna religiozna osoba gleda na novotarije. Odmah sudnji dan.
Nije svaki predznak sudnjeg dana losa stvar, predznaci sudnjeg dana su i dobre i lose stvari koje je poslanik nagovjestio.
Ako Sudnji dan more sacekat do produ izbori, that would be just fine...
Sudnji dan dolazi neocekivano, imas duzi i imas kraci put, samo sto ovaj kracim put do sudnjeg dana moze doci sad dok citas ovo sto sam ti napisao.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#43 Re: Bog, religija & AI

Post by arzuhal »

Bloo wrote:
Smrcak15 wrote:
irac300 wrote:Ma Safija je daleko od UI, obična mašina koja ima napisan program. Ali je neminovnost da će se nekada stvoriti i pravi UI. A religija? Pa dovoljan je jedan @Smrle kao dobar uzorak kako prosječna religiozna osoba gleda na novotarije. Odmah sudnji dan.
Nije svaki predznak sudnjeg dana losa stvar, predznaci sudnjeg dana su i dobre i lose stvari koje je poslanik nagovjestio.
Ako Sudnji dan more sacekat do produ izbori, that would be just fine...
Naši izbori su jedan od manjih predznaka Sudnjeg dana, tako da nemoj da se brineš...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50567
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#44 Re: Bog, religija & AI

Post by Bloo »

ili why not both?
AI as God :D
https://www.wired.com/story/anthony-lev ... -religion/

“Part of it being smarter than us means it will decide how it evolves, but at least we can decide how we act around it,” he says. “I would love for the machine to see us as its beloved elders that it respects and takes care of. We would want this intelligence to say, ‘Humans should still have rights, even though I’m in charge.’”
“There are many ways people think of God, and thousands of flavors of Christianity, Judaism, Islam...but they’re always looking at something that’s not measurable or you can’t really see or control. This time it’s different. This time you will be able to talk to God, literally, and know that it’s listening.”
tlr
Posts: 665
Joined: 19/02/2015 11:06

#45 Re: Bog, religija & AI

Post by tlr »

U ovisnosti kakva se etička pravila i "nepobitne istine" ugrade u njega/nju:

- AI može postati "bezgriješni" vjernik (ako mu se zabetoniraju znanja), pa dakle produžena ruka religije, ali i politike, vojske...
- U slučaju nešto opuštenijih pravila, AI može prihvatiti priču o Bogu i čovjeku kao njegovom namjesniku, ali tom logikom može shvatiti da je i taj AI božanskog porijekla i u svakom slučaju savršeniji od kreatora. Možda onda zatraži da mu čovjek padne na sedždu robotu, a ako ne - onda se ljudski sa ljudima obračunati.
- Ako se AI da puna sloboda rezonovanja, a kao temeljna ponude isključivo znanja utemeljena u nauci, AI može shvatiti da zapravo ima posla sa poluidiotima, te će ih se čim prije se riješiti tako što bi ljudima pružio beskonačni osjećaj ispunjenosti i zadovoljstva, a koji mogu postići bez ikakvog truda.
- A možda se taj AI i sažali i odluči da pomogne ljudima da se dođu sebi.

Opcija u kojoj će AI bez nekog velikog belaja nestati iz budućnosti Zemlje ne postoji... osim u slučaju da nam nešto ne padne na glavu i na vrijeme uništi nas - ljude.
Image

Hoće li AI imati pozitivnu ili negativnu ulogu u razvoju ljudskog društva ... to je do spremnosti ljudi da shvate ozbljinost trenutaka u kojem žive.
Last edited by tlr on 23/01/2018 14:02, edited 2 times in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50567
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#46 Re: Bog, religija & AI

Post by Bloo »

TLR wrote: - Ako mu AI se da puna sloboda rezonovanja i ponude samo znanja utemeljena u nauci, AI može shvatiti da zapravo ima posla sa poluidiotima, te će ih se čim prije se riješiti tako što bi ljudima pružio beskonačni osjećaj ispunjenosti i zadovoljstva, a koji mogu postići bez ikakvog truda.
-
that means

freeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee drugs for allllllllllllllllllllllllllllllllllll
:sretan: :sretan: :sretan: :sretan: :sretan: :sretan:
tlr
Posts: 665
Joined: 19/02/2015 11:06

#47 Re: Bog, religija & AI

Post by tlr »

Bloo wrote:
TLR wrote: - Ako mu AI se da puna sloboda rezonovanja i ponude samo znanja utemeljena u nauci, AI može shvatiti da zapravo ima posla sa poluidiotima, te će ih se čim prije se riješiti tako što bi ljudima pružio beskonačni osjećaj ispunjenosti i zadovoljstva, a koji mogu postići bez ikakvog truda.
-
that means

freeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee drugs for allllllllllllllllllllllllllllllllllll
:sretan: :sretan: :sretan: :sretan: :sretan: :sretan:
To je najjeftinije. Nahraniš ljudima bobama i pustiš da zbog nekorištenja vlastitog mozga propadnu k'o kauč .
User avatar
Truba
Posts: 82664
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#48 Re: Bog, religija & AI

Post by Truba »

ista dzenifer lorens :lol:

po meni život je mozak+ srce

dakle razum i kolanje krvi po organizmu koje ima različite organe koji mogu zakazati

rođeno ili stvoreno biće ima pravo da živi pod određenim uvjetima ako mene pitate

po meni je prvi da ne živi vječno
drugi je da ne radi ništa protivzakonito

i to je to :mrgreen:

što se vjere tiče nek prouče sve i nek izaberu
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#49 Re: Bog, religija & AI

Post by arzuhal »

Kartki OT, pa idem: Ne znam tačno zašto, ali znam kako, naslov ove teme me ponukao da izvučem neki dan Gravesovu "Ja, Klaudije, car i bog" i bacim se na dobro štivo... :mrgreen:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50567
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#50 Re: Bog, religija & AI

Post by Bloo »

arzuhal wrote:Kartki OT, pa idem: Ne znam tačno zašto, ali znam kako, naslov ove teme me ponukao da izvučem neki dan Gravesovu "Ja, Klaudije, car i bog" i bacim se na dobro štivo... :mrgreen:
:lol: :lol: :lol:
Image
Post Reply