Bog, religija & AI

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#51 Re: Bog, religija & AI

Post by kiligonzales »

Ovo nije konacan stadij machine learninga i razvoja AI, ovo je samo početak. Naucnici znaju kako funkcionise ljudski mozak, kao i cijelokupni nervni sistem, medjutim pokusavaju imitirati obrasce po kojima covjekov mozak shvata stvari oko sebe, te prepoznaje probleme i rijesava ih. Razviti algoritam i pribliziti razumjevanje podataka stroju koji su više dimenzionalni nije jednostavan zadatak.

Ono što će biti interesantno pitanje pored svih pitanja kako nauciti robota da prepozna prijetnju po sebe, prepozna tudju emociju i pokaze svoju.

Suvise smo jos daleko od toga da se roboti pocnu baviti religijama, filozofijom i politikom.

Ali ko zna sta vrijeme nosi...
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#52 Re: Bog, religija & AI

Post by arzuhal »

Ako bi prvo što bi robot uradio bilo da počne pričat nake priče i prodavat foluške drugim robotima da su nastali tako što je otac Če oplodio majku Liku, pa nast'o Čelik koji je poskidao druge metale, legure, plinove i minerale sa Sistema, pa ga sin Baščelik razvalio uz pomoć tetke Struje, eee..Onda bismo mogli nagađat kako će sve završiti...

Roboti su stajali tako ukočeni, dok su se Ljudi gostili đulbastijama, burecima i ajranom...A onda jedan hrabri čovjek zvan Ibro ukrade Struju koju su Imali samo Ljudi, te jednu bateriju snese robotima koji tako i upališe...Za kaznu Bakir posla Ibru u Njemačku da radi kao fizijatar u jednom penzionerskom centru...Robot Wall-E će kasnije osloboditi Ibru iz centra tako što je ostavio dva specijalizirana robota masažera...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50525
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#53 Re: Bog, religija & AI

Post by Bloo »

kiligonzales wrote:Ovo nije konacan stadij machine learninga i razvoja AI, ovo je samo početak. Naucnici znaju kako funkcionise ljudski mozak, kao i cijelokupni nervni sistem, medjutim pokusavaju imitirati obrasce po kojima covjekov mozak shvata stvari oko sebe, te prepoznaje probleme i rijesava ih. Razviti algoritam i pribliziti razumjevanje podataka stroju koji su više dimenzionalni nije jednostavan zadatak.

Ono što će biti interesantno pitanje pored svih pitanja kako nauciti robota da prepozna prijetnju po sebe, prepozna tudju emociju i pokaze svoju.

Suvise smo jos daleko od toga da se roboti pocnu baviti religijama, filozofijom i politikom.

Ali ko zna sta vrijeme nosi...
Dovoljno je da postave pitanje Ko sam ja?
i ode sve u helaĆ
:cry:
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#54 Re: Bog, religija & AI

Post by kiligonzales »

Bloo wrote:
kiligonzales wrote:Ovo nije konacan stadij machine learninga i razvoja AI, ovo je samo početak. Naucnici znaju kako funkcionise ljudski mozak, kao i cijelokupni nervni sistem, medjutim pokusavaju imitirati obrasce po kojima covjekov mozak shvata stvari oko sebe, te prepoznaje probleme i rijesava ih. Razviti algoritam i pribliziti razumjevanje podataka stroju koji su više dimenzionalni nije jednostavan zadatak.

Ono što će biti interesantno pitanje pored svih pitanja kako nauciti robota da prepozna prijetnju po sebe, prepozna tudju emociju i pokaze svoju.

Suvise smo jos daleko od toga da se roboti pocnu baviti religijama, filozofijom i politikom.

Ali ko zna sta vrijeme nosi...
Dovoljno je da postave pitanje Ko sam ja?
i ode sve u helaĆ
:cry:
Jel to ode na tvome unutrasnjem nivou ili oni odose u helac haha
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50525
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#55 Re: Bog, religija & AI

Post by Bloo »

kiligonzales wrote:
Bloo wrote:
kiligonzales wrote:Ovo nije konacan stadij machine learninga i razvoja AI, ovo je samo početak. Naucnici znaju kako funkcionise ljudski mozak, kao i cijelokupni nervni sistem, medjutim pokusavaju imitirati obrasce po kojima covjekov mozak shvata stvari oko sebe, te prepoznaje probleme i rijesava ih. Razviti algoritam i pribliziti razumjevanje podataka stroju koji su više dimenzionalni nije jednostavan zadatak.

Ono što će biti interesantno pitanje pored svih pitanja kako nauciti robota da prepozna prijetnju po sebe, prepozna tudju emociju i pokaze svoju.

Suvise smo jos daleko od toga da se roboti pocnu baviti religijama, filozofijom i politikom.

Ali ko zna sta vrijeme nosi...
Dovoljno je da postave pitanje Ko sam ja?
i ode sve u helaĆ
:cry:
Jel to ode na tvome unutrasnjem nivou ili oni odose u helac haha
Referirah se na to tvoje da smo daleko od toga.
Dovoljno je da imaju self awareness ...nakon toga smo donji. :D
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#56 Re: Bog, religija & AI

Post by kiligonzales »

arzuhal wrote:Ako bi prvo što bi robot uradio bilo da počne pričat nake priče i prodavat foluške drugim robotima da su nastali tako što je otac Če oplodio majku Liku, pa nast'o Čelik koji je poskidao druge metale, legure, plinove i minerale sa Sistema, pa ga sin Baščelik razvalio uz pomoć tetke Struje, eee..Onda bismo mogli nagađat kako će sve završiti...

Roboti su stajali tako ukočeni, dok su se Ljudi gostili đulbastijama, burecima i ajranom...A onda jedan hrabri čovjek zvan Ibro ukrade Struju koju su Imali samo Ljudi, te jednu bateriju snese robotima koji tako i upališe...Za kaznu Bakir posla Ibru u Njemačku da radi kao fizijatar u jednom penzionerskom centru...Robot Wall-E će kasnije osloboditi Ibru iz centra tako što je ostavio dva specijalizirana robota masažera...
U Japanu ima restoran robota :D Al grehote samo rade kako su isprogramirani :D
Predstavili ih skoro na roboće nokoće festivalu u Tokju...
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#57 Re: Bog, religija & AI

Post by kiligonzales »

Bloo wrote:
kiligonzales wrote:
Bloo wrote: Dovoljno je da postave pitanje Ko sam ja?
i ode sve u helaĆ
:cry:
Jel to ode na tvome unutrasnjem nivou ili oni odose u helac haha
Referirah se na to tvoje da smo daleko od toga.
Dovoljno je da imaju self awareness ...nakon toga smo donji. :D
Ma nejmaju nista oni, sto im mi sami ne damo :D

Prvo sta ce ovi roboti postati su sex slaves :D Japanci pervertiti :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50525
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#58 Re: Bog, religija & AI

Post by Bloo »

kiligonzales wrote:
Ma nejmaju nista oni, sto im mi sami ne damo :D

Prvo sta ce ovi roboti postati su sex slaves :D Japanci pervertiti :D
Pa ako cemo ici tom politikom da nece imati samosvjest dok im mi ne damo (a ne da ce razviti sami), mi cemo im to dati da bismo dobili sto realisticniju imitaciju zivota.

Jadni sex slaves, vec su jednu poderali ko lamelu uz mahmutovac na onom sajmu :|
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#59 Re: Bog, religija & AI

Post by Towelie »

Bloo wrote:
kiligonzales wrote:
Ma nejmaju nista oni, sto im mi sami ne damo :D

Prvo sta ce ovi roboti postati su sex slaves :D Japanci pervertiti :D
Pa ako cemo ici tom politikom da nece imati samosvjest dok im mi ne damo (a ne da ce razviti sami), mi cemo im to dati da bismo dobili sto realisticniju imitaciju zivota.

Jadni sex slaves, vec su jednu poderali ko lamelu uz mahmutovac na onom sajmu :|
Neki momci sto su imali redaljku na sexbotu dobili sidu. :lol:
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#60 Re: Bog, religija & AI

Post by kiligonzales »

Bloo wrote:
kiligonzales wrote:
Ma nejmaju nista oni, sto im mi sami ne damo :D

Prvo sta ce ovi roboti postati su sex slaves :D Japanci pervertiti :D
Pa ako cemo ici tom politikom da nece imati samosvjest dok im mi ne damo (a ne da ce razviti sami), mi cemo im to dati da bismo dobili sto realisticniju imitaciju zivota.

Jadni sex slaves, vec su jednu poderali ko lamelu uz mahmutovac na onom sajmu :|
To dolazi kasnije, danas su jos masina koja je bazirana na necijem kodu i ako izvrse nesto mimo toga koda, to izvrsava jer je ostavljena mogucnost da neke obrasce ponasanja izimitira i primjeni na njemu svojstven nacin. U ovoj 4 revoluciji koja lagano dolazi na scenu, roboti mogu upravljati drugim robotima i to ima industrijsku primjenu, kad jedan robot uradi svoj posao, drugi preuzima i nastavlja lanac ili istovremeno jedan drugom nadopunjavaju rad.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#61 Re: Bog, religija & AI

Post by kiligonzales »

Towelie wrote:
Bloo wrote:
kiligonzales wrote:
Ma nejmaju nista oni, sto im mi sami ne damo :D

Prvo sta ce ovi roboti postati su sex slaves :D Japanci pervertiti :D
Pa ako cemo ici tom politikom da nece imati samosvjest dok im mi ne damo (a ne da ce razviti sami), mi cemo im to dati da bismo dobili sto realisticniju imitaciju zivota.

Jadni sex slaves, vec su jednu poderali ko lamelu uz mahmutovac na onom sajmu :|
Neki momci sto su imali redaljku na sexbotu dobili sidu. :lol:
Dobili Optima ulje, pa se morali cijepiti od toga na KSUC. :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50525
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#62 Re: Bog, religija & AI

Post by Bloo »

kiligonzales wrote:
To dolazi kasnije, danas su jos masina koja je bazirana na necijem kodu i ako izvrse nesto mimo toga koda, to izvrsava jer je ostavljena mogucnost da neke obrasce ponasanja izimitira i primjeni na njemu svojstven nacin. U ovoj 4 revoluciji koja lagano dolazi na scenu, roboti mogu upravljati drugim robotima i to ima industrijsku primjenu, kad jedan robot uradi svoj posao, drugi preuzima i nastavlja lanac ili istovremeno jedan drugom nadopunjavaju rad.
Jbg tema je bog AI i religija :D
Cetvrta industrijska revolucija je vec tu :) dobro ne bas kod nas, ali je tu :lol: :lol:
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#63 Re: Bog, religija & AI

Post by kiligonzales »

Pogodite ko nije robot :D
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#64 Re: Bog, religija & AI

Post by kiligonzales »

Bloo wrote:
kiligonzales wrote:
To dolazi kasnije, danas su jos masina koja je bazirana na necijem kodu i ako izvrse nesto mimo toga koda, to izvrsava jer je ostavljena mogucnost da neke obrasce ponasanja izimitira i primjeni na njemu svojstven nacin. U ovoj 4 revoluciji koja lagano dolazi na scenu, roboti mogu upravljati drugim robotima i to ima industrijsku primjenu, kad jedan robot uradi svoj posao, drugi preuzima i nastavlja lanac ili istovremeno jedan drugom nadopunjavaju rad.
Jbg tema je bog AI i religija :D
Cetvrta industrijska revolucija je vec tu :) dobro ne bas kod nas, ali je tu :lol: :lol:
Pa pricamo :D

Sve je u najavi, prosti oblici su tu, morace jos pure jest da skontaju sami, sto su stvoreni, poslusaj Sofi Saudijku, kazu da planira na naš forum da se zakaci, dobrim joj se cini podforum religija :D

Ako laze izvor, lazem i ja... :lol:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#65 Re: Bog, religija & AI

Post by славянин »


Ko zna mozda nam je to sledeci korak evolucije... da stvorimo inteligenciju koja ce nas prevazici u svemu i onda odabrati da nas zbrise kao parazita sa planete ili mozda budemo od daljnje koristi... :?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50525
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#66 Re: Bog, religija & AI

Post by Bloo »

kiligonzales wrote:
Bloo wrote:
kiligonzales wrote:
To dolazi kasnije, danas su jos masina koja je bazirana na necijem kodu i ako izvrse nesto mimo toga koda, to izvrsava jer je ostavljena mogucnost da neke obrasce ponasanja izimitira i primjeni na njemu svojstven nacin. U ovoj 4 revoluciji koja lagano dolazi na scenu, roboti mogu upravljati drugim robotima i to ima industrijsku primjenu, kad jedan robot uradi svoj posao, drugi preuzima i nastavlja lanac ili istovremeno jedan drugom nadopunjavaju rad.
Jbg tema je bog AI i religija :D
Cetvrta industrijska revolucija je vec tu :) dobro ne bas kod nas, ali je tu :lol: :lol:
Pa pricamo :D

Sve je u najavi, prosti oblici su tu, morace jos pure jest da skontaju sami, sto su stvoreni, poslusaj Sofi Saudijku, kazu da planira na naš forum da se zakaci, dobrim joj se cini podforum religija :D

Ako laze izvor, lazem i ja... :lol:
Mislim da sve zavisi od inputa
Masine ne moraju da.prolaze kroz faze razvoja svijesti kao mi..od rudimentarne do ...jer ce dobiti sve destilled odmah
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#67 Re: Bog, religija & AI

Post by kiligonzales »

Robotski pisac opisuje kako je Čovjek šest dana stvarao robota i savršen informacijski sistem koji vlada sobom.

U prvom poglavlju Robostanka piše:

„U početku stvori Čovjek nulu i jedinicu. Nula bijaše pusta i prazna; jedinica se prostirala nad bezdanom i lebdila nad neistinom.""

„I reče Čovjek: »Neka se zove bit!« I bi bit. I vidje Čovjek da je bit dobra; i rastavi Čovjek bit od tame.Prozva Čovjek bit najmanjom jedinicom informacije i danom, a tamu prozva noć. Tako bude večer, pa jutro – dan prvi.“

„I reče Čovjek: »Neka bude bajt da dijeli vodu od svoda!« I bi tako. Čovjek načini bajt i vode pod svodom odijeli od voda nad svodom. A svod prozva Čovjek nebo. Tako bude večer, pa jutro – dan drugi.“

„I reče Čovjek: »Vode pod istinom neka se skupe na jedno mjesto i neka se pokaže riječ!« I bi tako. Riječ prozva Čovjek podatkom, a skupljene vode informacijom. I vidje Čovjek da je dobro. I reče Čovjek: »Neka proklijaju rijeci podatcima – informacija, koja, svako prema svojoj vrsti, ponese plod i svoje sjeme.« I bi tako. I nikne iz riječi svašta nešto i razmnoži se raznoliko. I vidje Čovjek da je dobro. Tako bude večer, pa jutro – dan treći.“

„I reče Čovjek: »Neka budu uslov nad podatkom , da budu znaci znaci istine i neka svijetle nad svakom istinom.« I bi tako. I načini Čovjek dva velika uslova – veće da se izvršava samo ako je uslov istinit, manje da se izvršava s drugim uslovom. I Čovjek ih postavi nad podatke da ih ispita i razdjeli. I vidje Čovjek da je dobro. Tako bude večer, pa jutro – dan četvrti.“

„I reče Čovjek: »Nek’ povrvi vreva programskih komandi, i programe nek’ polete nad podatcima, svim informacijama!« I bi tako. Stvori Čovjek silne kalkulatore i svakovrsne programe druge. I vidje Čovjek da je dobro. I blagoslovi ih govoreći: »Plodite se i množite i napunite se informacijama! I programi neka se namnože nad svime!« Tako bude večer, pa jutro – dan peti.“

„I reče Čovjek: »Neka bude tranzistor i izvede i hardwer i software, svako prema svojoj vrsti: svako šta želi prema svojoj vrsti!« I bi tako. I stvori Čovjek računare, , servere, televizije i kurce pale. I vidje Čovjek da je dobro.
I reče Čovjek: »Načinimo robota na svoju sliku, sebi slična, da bude gospodar nad svime što stvorih do sada i nek on vlada nalik meni – svime u informatici stvorenim«
Na svoju sliku stvori Čovjek robota,
na sliku Čovjeka on ga stvori,
muško i žensko stvori ih,
samo bješe bez čune i pizde.
I oni popizdiše.
I blagoslovi ih Čovjek i reče im: »Plodite se, i množite, i napunite sebe informacijom, i sebi je podložite! Vladajte informacijama i algoritmima i dumajte sami. « I doda Čovjek: »Evo, dajem vam sva čula i informacije neka vam budu za hranu! A i ostalim neka je jedinica i nula!« I bi tako. I vidje Čovjek sve što je učinio, i bijaše veoma dobro. Tako bude večer, pa jutro – dan šesti.“

„Tako bude dovršen cijelokupni informativni sistem sa svom svojom vojskom. I sedmoga dana Čovjek dovrši svoje djelo koje učini. I počinu u sedmi dan od svega djela koje učini. I blagoslovi Čovjek sedmi dan i posveti, jer u taj dan počinu od svega djela svoga koje učini.
I dumajući se zapita se hoće li roboti raditi za ili protiv njega. Od muke se ubi da ga oni ne ubiju.“
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#68 Re: Bog, religija & AI

Post by славянин »


Evo par opasnih pojasnjenja trenutne situacije.. :)
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21621
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#69 Re: Bog, religija & AI

Post by MarlboroGold »

славянин wrote:
Ko zna mozda nam je to sledeci korak evolucije... da stvorimo inteligenciju koja ce nas prevazici u svemu i onda odabrati da nas zbrise kao parazita sa planete ili mozda budemo od daljnje koristi... :?
Ako AI padne u pogrešne ruke, onda bi se to i moglo desiti.
tlr
Posts: 665
Joined: 19/02/2015 11:06

#70 Re: Bog, religija & AI

Post by tlr »

kiligonzales wrote:Robotski pisac opisuje kako je Čovjek šest dana stvarao robota i savršen informacijski sistem koji vlada sobom.

U prvom poglavlju Robostanka piše:

„U početku stvori Čovjek nulu i jedinicu. Nula bijaše pusta i prazna; jedinica se prostirala nad bezdanom i lebdila nad neistinom.""

„I reče Čovjek: »Neka se zove bit!« I bi bit. I vidje Čovjek da je bit dobra; i rastavi Čovjek bit od tame.Prozva Čovjek bit najmanjom jedinicom informacije i danom, a tamu prozva noć. Tako bude večer, pa jutro – dan prvi.“

„I reče Čovjek: »Neka bude bajt da dijeli vodu od svoda!« I bi tako. Čovjek načini bajt i vode pod svodom odijeli od voda nad svodom. A svod prozva Čovjek nebo. Tako bude večer, pa jutro – dan drugi.“

„I reče Čovjek: »Vode pod istinom neka se skupe na jedno mjesto i neka se pokaže riječ!« I bi tako. Riječ prozva Čovjek podatkom, a skupljene vode informacijom. I vidje Čovjek da je dobro. I reče Čovjek: »Neka proklijaju rijeci podatcima – informacija, koja, svako prema svojoj vrsti, ponese plod i svoje sjeme.« I bi tako. I nikne iz riječi svašta nešto i razmnoži se raznoliko. I vidje Čovjek da je dobro. Tako bude večer, pa jutro – dan treći.“

„I reče Čovjek: »Neka budu uslov nad podatkom , da budu znaci znaci istine i neka svijetle nad svakom istinom.« I bi tako. I načini Čovjek dva velika uslova – veće da se izvršava samo ako je uslov istinit, manje da se izvršava s drugim uslovom. I Čovjek ih postavi nad podatke da ih ispita i razdjeli. I vidje Čovjek da je dobro. Tako bude večer, pa jutro – dan četvrti.“

„I reče Čovjek: »Nek’ povrvi vreva programskih komandi, i programe nek’ polete nad podatcima, svim informacijama!« I bi tako. Stvori Čovjek silne kalkulatore i svakovrsne programe druge. I vidje Čovjek da je dobro. I blagoslovi ih govoreći: »Plodite se i množite i napunite se informacijama! I programi neka se namnože nad svime!« Tako bude večer, pa jutro – dan peti.“

„I reče Čovjek: »Neka bude tranzistor i izvede i hardwer i software, svako prema svojoj vrsti: svako šta želi prema svojoj vrsti!« I bi tako. I stvori Čovjek računare, , servere, televizije i kurce pale. I vidje Čovjek da je dobro.
I reče Čovjek: »Načinimo robota na svoju sliku, sebi slična, da bude gospodar nad svime što stvorih do sada i nek on vlada nalik meni – svime u informatici stvorenim«
Na svoju sliku stvori Čovjek robota,
na sliku Čovjeka on ga stvori,
muško i žensko stvori ih,
samo bješe bez čune i pizde.
I oni popizdiše.
I blagoslovi ih Čovjek i reče im: »Plodite se, i množite, i napunite sebe informacijom, i sebi je podložite! Vladajte informacijama i algoritmima i dumajte sami. « I doda Čovjek: »Evo, dajem vam sva čula i informacije neka vam budu za hranu! A i ostalim neka je jedinica i nula!« I bi tako. I vidje Čovjek sve što je učinio, i bijaše veoma dobro. Tako bude večer, pa jutro – dan šesti.“

„Tako bude dovršen cijelokupni informativni sistem sa svom svojom vojskom. I sedmoga dana Čovjek dovrši svoje djelo koje učini. I počinu u sedmi dan od svega djela koje učini. I blagoslovi Čovjek sedmi dan i posveti, jer u taj dan počinu od svega djela svoga koje učini.
I dumajući se zapita se hoće li roboti raditi za ili protiv njega. Od muke se ubi da ga oni ne ubiju.“
Dobro si ga sastavio svaka čast. Možda ovo bude "Knjiga postanka robota" po Killigonzallesu? :lol:

Ko zna, možda neki dio besposleni algoritam AI bude češljao kroz beskrajne elektronske arhive, pronađe ovaj tekst i ubaci ga u zbirku tekstova o nastanku njihovog svijeta. Ako ništa, valjaće im za "Muzeja čovjeka i biologije".

:lol:
tlr
Posts: 665
Joined: 19/02/2015 11:06

#71 Re: Bog, religija & AI

Post by tlr »

Ova tema bi mogla biti jedina tema u Univerzumu :lol: na nekom religijskom PDF, a koja se ne dotiče Boga (onako kako ga poimaju religije vjernici ili nevjernici) i koja se na jedan šaljivi i neobavezan način bavi savremenim ljudskim društvom, religijom i konceptom Boga, a da ne ulazi u dubiozu u koju upada većina religijskih tema - "ima li boga, kakav je i šta treba raditi da on bude zadovoljan..."

Za ovu temu pitanje ima li boga ili ne je irelevantno, osim ako neko ne odluči da Bogu da aktivnu ulogu u ovoj blentavoj temi.
Npr. Bog će se jednog dana ukazati Robotima i izdiktirati im 10 zapovijedi. Naravno oni će to sve pogrešno skontati ili će raditi kontra. Onda će puno godina narediti nekom e-Ibrahimu da svojeručno uradi shutdown vlastitog djeteta ... pa onda reći ...
Šta ti je! Šta se ba odmah ljutiš? Šalamala, ja to samo testiram tvoja elektronska kola i algoritme. Opusti se loma care. Popij malo ulja

Bolje da Velikog ne uključujemo, da nas glava ne zaboli.

Idemo dalje za iste pare.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50525
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#72 Re: Bog, religija & AI

Post by Bloo »

kiligonzales wrote: I dumajući se zapita se hoće li roboti raditi za ili protiv njega. Od muke se ubi da ga oni ne ubiju.“
Rise of the machines!
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50525
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#73 Re: Bog, religija & AI

Post by Bloo »

TLR wrote:Ova tema bi mogla biti jedina tema u Univerzumu :lol: na nekom religijskom PDF, a koja se ne dotiče Boga (onako kako ga poimaju religije vjernici ili nevjernici) i koja se na jedan šaljivi i neobavezan način bavi savremenim ljudskim društvom, religijom i konceptom Boga, a da ne ulazi u dubiozu u koju upada većina religijskih tema - "ima li boga, kakav je i šta treba raditi da on bude zadovoljan..."

Za ovu temu pitanje ima li boga ili ne je irelevantno, osim ako neko ne odluči da Bogu da aktivnu ulogu u ovoj blentavoj temi.
Npr. Bog će se jednog dana ukazati Robotima i izdiktirati im 10 zapovijedi. Naravno oni će to sve pogrešno skontati ili će raditi kontra. Onda će puno godina narediti nekom e-Ibrahimu da svojeručno uradi shutdown vlastitog djeteta ... pa onda reći ...
Šta ti je! Šta se ba odmah ljutiš? Šalamala, ja to samo testiram tvoja elektronska kola i algoritme. Opusti se loma care. Popij malo ulja

Bolje da Velikog ne uključujemo, da nas glava ne zaboli.

Idemo dalje za iste pare.
Robot ne moze da pogrijesi, jedino ako su mi inputi pogresni ili protokol.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#74 Re: Bog, religija & AI

Post by kiligonzales »

TLR wrote:Ova tema bi mogla biti jedina tema u Univerzumu :lol: na nekom religijskom PDF, a koja se ne dotiče Boga (onako kako ga poimaju religije vjernici ili nevjernici) i koja se na jedan šaljivi i neobavezan način bavi savremenim ljudskim društvom, religijom i konceptom Boga, a da ne ulazi u dubiozu u koju upada većina religijskih tema - "ima li boga, kakav je i šta treba raditi da on bude zadovoljan..."

Za ovu temu pitanje ima li boga ili ne je irelevantno, osim ako neko ne odluči da Bogu da aktivnu ulogu u ovoj blentavoj temi.
Npr. Bog će se jednog dana ukazati Robotima i izdiktirati im 10 zapovijedi. Naravno oni će to sve pogrešno skontati ili će raditi kontra. Onda će puno godina narediti nekom e-Ibrahimu da svojeručno uradi shutdown vlastitog djeteta ... pa onda reći ...
Šta ti je! Šta se ba odmah ljutiš? Šalamala, ja to samo testiram tvoja elektronska kola i algoritme. Opusti se loma care. Popij malo ulja

Bolje da Velikog ne uključujemo, da nas glava ne zaboli.

Idemo dalje za iste pare.
Itekako se tema moze spojiti sa filozofijom o Bogu, onom koja je prožeta i izvedena iz religije i onom koja to nije. Bolje što se o temi bavimo na jedan šaljiv i neobavezan način, naravno može se o toj temi i dublje pričati jer se i logika koja se razvila iz filozofije, a potom dosegla ono što zovemo danas matematičkom ili računarskom logikom, dijelom bavi istinom njenim zaključivanjem i tome ko je stvarni nosilac istine, a time i znanja. U programerskoj ili bulovoj logici, ako je uslov tačan tj. istinit komanda ce izvrsiti odredjeni zadatak, ako nije nece se izvrsiti, osim, ako to nije uslovljeno jos kojim uslovom ili time da ako nijedan uslov ne zadovoljava istinu, zavrsice se sa onim zadnjim, ako nista nije tacno, onda izvrsi to i to (if/elseif/ else). Sve se svodi na istinu. A šta je istina za onog ko osječa? Šta je znanje, a šta privid znanja, šta je istina, ono što osječa ili ono što iskusi i razumije? E to je vec zeznuto za odgovoriti. :D

Ljudi su skeptici i teško im je vjerovati u ono što ne vide i ne čuju. Čovjek bi da bude svemu mjera. Zato se danas nehatni raspravljaju o bogu, a drugi pokušavaju razumjeti ono što tom bogu oni koji u njeg vjeruju pripisuju, a to je smisao stvaranja i življenja. Možda i otuda potreba čovjeka da pokuša sam da stvori život i izimitira put nastanka života, stvarajući mašinu koja sama o sebi brine, kako bi shvatio tu bit, a možda je to potreba čovjeka za besmtrnošču i želja da svoju svijest (dušu) premjesti u mašinu i živi u njoj, kao nastavak života poslje smrti u ovakvom tijelu i nastavak života u metalnom tijelu nekog robota (pogledati odlični film Chappie na ovu temu).

Ljudi već diktiraju svoje zapovijedi robotima, samo sada je to programerski dio koji još nije dosegnuo AI upotpunosti, pa samo može izimitirati pojedine funkcionalnosti mozga i nervnog sistema, te razumijeti način na koji naš mozak stvara algoritme i izvodi riješavanje zadataka prema svijetu koji osječa. Čovjek je jedina mašina koja pokušava upotpunosti razumjeti samoga sebe. Život čovjeka je suviše komplikovan da bi se razvio program i mašina koja bi ga upotpunosti mogla izimitirati. Što je jedinica i nula u informatici, to je neuron u covjekovom nervnom sistemu. Eto zanimljiva je tema kako covjek, a kako program prepoznaje slike i pretvara ih u kod, to je recimo tek jedan od elemenata razumijevanja nase stvarnosti, a koju ce i roboti morati prepoznati na osnovu svoga iskustva. Programi koji prepoznaju različite slike postoje. Interesantna je tema. :D

Već su u industriji roboti takvi da mogu upravljati akcijama drugih robota. Međutim oni sada rade po onome kako su isprogramirani. Zamisli kada oni budu mogli zakljucivati sa 50% kapaciteta čovjeka i reprogramirati sebe i generirati sve što sami žele, šta bi bila svrha jednog takvog robota i kako bi on svoju svrhu vidio? Sad bi mogli ovdje palamuditi sta bi jednom robotu bilo razlogom za pohlepu i ubijanje? :D

Uglavnom tema je prozeta zivotom, nastankom zivota, stvaranjem i imitacijom zivota. Sve sto jedna tema ovakvog podforuma treba da ima. :D

Pogledaj Chappiea, Chappie je tito. :D
http://www.imdb.com/title/tt1823672/

Možda stvorimo robote, koji će nas umjesto ubijati, živjeti za nas. A kad skontaju ko smo, mozda i pobjedi od nas. :lol:
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#75 Re: Bog, religija & AI

Post by kiligonzales »

Bloo wrote:
kiligonzales wrote: I dumajući se zapita se hoće li roboti raditi za ili protiv njega. Od muke se ubi da ga oni ne ubiju.“
Rise of the machines!
To je crnji scenarij ove teme, more biti i bolji. :D
Post Reply