Bog i smisao za humor

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#76 Re: Bog i smisao za humor

Post by kojeime »

pametna_glupost wrote:Aaaaa moze li bog biti zloban, zao, i sl? :D
Ne moze. Ako Bog, na primjer, malo se zaigra, a to izazove na zemlji cunami i ubije 100.000 ljudi, nije to Bog zao. On se malo igrao. Bog po definiciji nema osjecaje, tako da ne moze biti ni dobar ni zao, ni duhovit ni ozbiljan. Nemjerljiv je ljudskim mjerilima.

Zato nema svrhe moliti se bogu za pomoc jer on ne moze razumjeti sta to znaci, ne pati pa i ne moze razumjeti patnju, a onda ne moze razumjeti da nekome treba pomoc da patnju zaustavi i zato nece ni pomoci.

Takodje ne razumije strah jer se ne plasi, pa ne moze razumjeti zasto ga se ljudi plase. Ili zasto ga vole jer ne zna sta je ljubav, ljubav je ljudska osobina, ne bozija.

I zato vjerovati u Boga, plasiti ga se, voljeti ga, moliti ga nema smisla. Pa zato nema smisla ni njegovo postojanje.

Bog nema smisao za humor. U stvari, Bogu je sve svejedno.
6saturn6
Posts: 128
Joined: 16/05/2013 20:53

#77 Re: Bog i smisao za humor

Post by 6saturn6 »

kojeime wrote:
pametna_glupost wrote:Aaaaa moze li bog biti zloban, zao, i sl? :D
Ne moze. Ako Bog, na primjer, malo se zaigra, a to izazove na zemlji cunami i ubije 100.000 ljudi, nije to Bog zao. On se malo igrao. Bog po definiciji nema osjecaje, tako da ne moze biti ni dobar ni zao, ni duhovit ni ozbiljan. Nemjerljiv je ljudskim mjerilima.

Zato nema svrhe moliti se bogu za pomoc jer on ne moze razumjeti sta to znaci, ne pati pa i ne moze razumjeti patnju, a onda ne moze razumjeti da nekome treba pomoc da patnju zaustavi i zato nece ni pomoci.

Takodje ne razumije strah jer se ne plasi, pa ne moze razumjeti zasto ga se ljudi plase. Ili zasto ga vole jer ne zna sta je ljubav, ljubav je ljudska osobina, ne bozija.

I zato vjerovati u Boga, plasiti ga se, voljeti ga, moliti ga nema smisla. Pa zato nema smisla ni njegovo postojanje.

Bog nema smisao za humor. U stvari, Bogu je sve svejedno.
simple logic! :D

ali nepotrebno... trebamo neki ateisticki forum :D
User avatar
Hidden_Reminder
Posts: 45
Joined: 07/10/2012 11:22

#78 Re: Bog i smisao za humor

Post by Hidden_Reminder »

Ja mislim da se on ludo zabavlja, i mislim da kada mu se vratimo uvidjet cemo da je bilo suludo pridavati vaznost, kreditima, bracnim problemima, neimastini , nesretnim ljubavima, ocjenama u skoli..itd, jer sve se u principu ionako vrti u krug. Ako se desi da upadnes u bubanj ( rodis se ) jednostavno treba da to dozivis kao jednu avanturu, ono kao Don Kihot :D

Zivot i jeste labirint pun iznenadjenja
User avatar
Hidden_Reminder
Posts: 45
Joined: 07/10/2012 11:22

#79 Re: Bog i smisao za humor

Post by Hidden_Reminder »

eman wrote:
pametna_glupost wrote:
eman wrote:Pa u islamu se smatra da Bog nema ljudske osobine,znaci ne mozemo Ga porediti ni sa cim,a humor je ljudsko
To naprosto nije tacno, bez obzira sto se tvrdi tako. U uvodu sam naveo neke bozje karakteristike koje mu religije pripisuju a koje imaju i ljudi. I to neke karakteristike za koje je, hajmo to tako reci, potreban nizi nivo inteligencije od smisla za humor. Neko je spomenuo i narcisoidnost, ima toga jos. Bog zeli da ga volis, da mu se molis, da mislis na njega, da ga pratis i slusas, ako to ne budes radio bit ces kaznjen.
U krscanstvu recimo se kaze da je covjek napravljen po liku bozjem, znaci da mora da zna da se sali :D
U sve 3 religije je prikazan kao poprilicno mracan, ozbiljan i neveseo bog.
vrinda wrote:
Da, Vedski spisi daju detaljne informacije o Bogu. On je izvor svega, materijalnog i duhovnog. Opisano je da je materijalni svijet iskrivljeni odraz duhovnog svijeta, kao što se drvo odražava u vodi. Kako je Bog izvor svega, u Njemu postoji sve što nas okržuje, samo je u materijalnom svijetu iskrivljeni odraz. U duhovnom svijetu, Bog je vrhovni nitkov i zafrkant...i to se manifestuje i u materijalnom svijetu, samo nema pozitivan predznak-tj. mi to doživljavamo kao požudu, pohlepu, varanje i slično.

Ukratko, Bog je izvorno sve, ali On je transcendentalan i ne podliježe onome što mi smatramo dobrim i lošim. On je savršeno dobar i prijatelj je svih, ali ostavio nam je i našu slobdnu volju da se zaplićemo u zakon karme i ispaštamo posljedice svojih loših djela, On nema ništa s tim.

Nedavno sam se od srca smijala nečemu, što može biti samo Božja duhovitost.
Ima nekog smisla, monoizam. Bog je sve, i dobar i los.
Ja pricam o islamu,kakve veze ima islam s drugim vjerama? u Kuranu pise da nije slican ni kome niti bilo cemu

nije rodjen i rodio nije i niko mu ravan nije(dio sure Ihlas)
"Reci: 'On je Allah - Jedan!'" Znači On je Jedan i Jedini Koji nema Sebi ravna, Koji nema nikakva sudruga ni pomoćnika i Kome nije niko sličan.

Onda je Bog jako usamljen, a iz dosade i covjek smislja kako da to promjeni . Previse dramaticno se dozivljava Bog. Ako nas voli zasto da ga se bojimo?!?! Bog bi trebao biti oznaka samo za ljubav, mir i duhovno spokojstvo. A kada smo u takvom stanju , stanju mira, energija koja nas okruzuje upotpunjuje sliku blazenstva. Ljudsko uzvisenje je kad prihvatis Njegovu igru i pokusas da mu zametes trag. Ima tona onih filmova, kad ih bace na otok pa ko prezivi, i to je nesto slicno. :).............Nagradu poznajemo, zar ne ?! :D
User avatar
malsal
Posts: 772
Joined: 11/07/2012 14:50
Location: oko moje glave

#80 Re: Bog i smisao za humor

Post by malsal »

Izrazi lica koje pravimo tokom seksa su krunski dokaz da Bog ima smisao za humor.
pametna_glupost
Posts: 259
Joined: 18/05/2013 15:10

#81 Re: Bog i smisao za humor

Post by pametna_glupost »

malsal wrote:Izrazi lica koje pravimo tokom seksa su krunski dokaz da Bog ima smisao za humor.
:lol:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#82 Re: Bog i smisao za humor

Post by Great Cornholio »

kojeime wrote:
pametna_glupost wrote:Aaaaa moze li bog biti zloban, zao, i sl? :D
Ne moze. Ako Bog, na primjer, malo se zaigra, a to izazove na zemlji cunami i ubije 100.000 ljudi, nije to Bog zao. On se malo igrao. Bog po definiciji nema osjecaje, tako da ne moze biti ni dobar ni zao, ni duhovit ni ozbiljan. Nemjerljiv je ljudskim mjerilima.

Zato nema svrhe moliti se bogu za pomoc jer on ne moze razumjeti sta to znaci, ne pati pa i ne moze razumjeti patnju, a onda ne moze razumjeti da nekome treba pomoc da patnju zaustavi i zato nece ni pomoci.

Takodje ne razumije strah jer se ne plasi, pa ne moze razumjeti zasto ga se ljudi plase. Ili zasto ga vole jer ne zna sta je ljubav, ljubav je ljudska osobina, ne bozija.

I zato vjerovati u Boga, plasiti ga se, voljeti ga, moliti ga nema smisla. Pa zato nema smisla ni njegovo postojanje.

Bog nema smisao za humor. U stvari, Bogu je sve svejedno.
Pa valjda znamo kako cunami nastaje, nije valjda da vjeruješ da Bog nekog kažnjava prirodnim katastrofama :) Znam da ne misliš tako, ipak si ti čovjek koji je prosvjetljen po pitanju nastanka i odvijanja prirodnih pojava :)

Ne treba se moliti Bogu ako nisi spreman na saradnju sa njim, ako nisi npr.spreman odreći se nečega što smatraš dobrim, a Bog vidi da to nije dobro za tebe, jer zna te bolje nego što ti sebe poznaješ, zna šta ti budućnost može "donijet", na osnovu toga i može uspostaviti i tačne prognoze šta će ti se desiti ako nastaviš sa nekim ponašanjem. Ne treba se Bogu ni moliti ako nisi spreman potruditi se da iskoristiš priliku koju bi ti On pružio.

Bog bi npr. mogao pomoći Palestincima kad bi oni vjerovali u Njega a ne u svoje vođe, koji ih šalju u smrt, za rad, navodno, viših ciljeva, ali oni se ne žele promjeniti, ne žele djecu prestati odgajati tako da mrze Izrael, ne žele se odreći "borbe" za državu , ne žele staviti sreću čovjeka iznad države, ne žele poštovati Božiju naredbu " Ne ubij", pa ih zbog i ubijaju oni koji isto navodno vjeruju u Boga, a ne pridržavaju se naredbi koje važe za sve ljude.

Nije Bogu svejedno, ali kako da nam pomogne kad sami sebi ne želimo pomoći.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#83 Re: Bog i smisao za humor

Post by Great Cornholio »

Hidden_Reminder wrote:Ja mislim da se on ludo zabavlja, i mislim da kada mu se vratimo uvidjet cemo da je bilo suludo pridavati vaznost, kreditima, bracnim problemima, neimastini , nesretnim ljubavima, ocjenama u skoli..itd, jer sve se u principu ionako vrti u krug. Ako se desi da upadnes u bubanj ( rodis se ) jednostavno treba da to dozivis kao jednu avanturu, ono kao Don Kihot :D

Zivot i jeste labirint pun iznenadjenja
Ja ne mislim tako, ja mislim da i On žali zbog toga što mi sebi stvaramo probleme, vodeći se strastima a ne razumom.
Život je jako ozbiljna stvar, ali ne treba ga se plašiti, ili ga ne voljeti, već plašiti se onog lošeg što je dio njega, i voljeti ono dobro zbog čega se život i "održava" na životu.

Jeste, život je labirint pun iznenađenja, ali ne treba "izazivati sudbinu".
pametna_glupost
Posts: 259
Joined: 18/05/2013 15:10

#84 Re: Bog i smisao za humor

Post by pametna_glupost »

Great Cornholio wrote:
Hidden_Reminder wrote:Ja mislim da se on ludo zabavlja, i mislim da kada mu se vratimo uvidjet cemo da je bilo suludo pridavati vaznost, kreditima, bracnim problemima, neimastini , nesretnim ljubavima, ocjenama u skoli..itd, jer sve se u principu ionako vrti u krug. Ako se desi da upadnes u bubanj ( rodis se ) jednostavno treba da to dozivis kao jednu avanturu, ono kao Don Kihot :D

Zivot i jeste labirint pun iznenadjenja
Ja ne mislim tako, ja mislim da i On žali zbog toga što mi sebi stvaramo probleme, vodeći se strastima a ne razumom.
Život je jako ozbiljna stvar, ali ne treba ga se plašiti, ili ga ne voljeti, već plašiti se onog lošeg što je dio njega, i voljeti ono dobro zbog čega se život i "održava" na životu.

Jeste, život je labirint pun iznenađenja, ali ne treba "izazivati sudbinu".
Bog pa zali? Zanimljivo... Nemocan je da mjenja stvari?

U sustini ova tema nije samo o smislu za humor vec o svim drugim osobinama koje ljudi svjesno il nesvjesno pripusuju bozanstvu.
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#85 Re: Bog i smisao za humor

Post by odr0n »

Great Cornholio wrote:
kojeime wrote:
pametna_glupost wrote:Aaaaa moze li bog biti zloban, zao, i sl? :D
Ne moze. Ako Bog, na primjer, malo se zaigra, a to izazove na zemlji cunami i ubije 100.000 ljudi, nije to Bog zao. On se malo igrao. Bog po definiciji nema osjecaje, tako da ne moze biti ni dobar ni zao, ni duhovit ni ozbiljan. Nemjerljiv je ljudskim mjerilima.

Zato nema svrhe moliti se bogu za pomoc jer on ne moze razumjeti sta to znaci, ne pati pa i ne moze razumjeti patnju, a onda ne moze razumjeti da nekome treba pomoc da patnju zaustavi i zato nece ni pomoci.

Takodje ne razumije strah jer se ne plasi, pa ne moze razumjeti zasto ga se ljudi plase. Ili zasto ga vole jer ne zna sta je ljubav, ljubav je ljudska osobina, ne bozija.

I zato vjerovati u Boga, plasiti ga se, voljeti ga, moliti ga nema smisla. Pa zato nema smisla ni njegovo postojanje.

Bog nema smisao za humor. U stvari, Bogu je sve svejedno.
Pa valjda znamo kako cunami nastaje, nije valjda da vjeruješ da Bog nekog kažnjava prirodnim katastrofama :) Znam da ne misliš tako, ipak si ti čovjek koji je prosvjetljen po pitanju nastanka i odvijanja prirodnih pojava :)

Ne treba se moliti Bogu ako nisi spreman na saradnju sa njim, ako nisi npr.spreman odreći se nečega što smatraš dobrim, a Bog vidi da to nije dobro za tebe, jer zna te bolje nego što ti sebe poznaješ, zna šta ti budućnost može "donijet", na osnovu toga i može uspostaviti i tačne prognoze šta će ti se desiti ako nastaviš sa nekim ponašanjem. Ne treba se Bogu ni moliti ako nisi spreman potruditi se da iskoristiš priliku koju bi ti On pružio.

Bog bi npr. mogao pomoći Palestincima kad bi oni vjerovali u Njega a ne u svoje vođe, koji ih šalju u smrt, za rad, navodno, viših ciljeva, ali oni se ne žele promjeniti, ne žele djecu prestati odgajati tako da mrze Izrael, ne žele se odreći "borbe" za državu , ne žele staviti sreću čovjeka iznad države, ne žele poštovati Božiju naredbu " Ne ubij", pa ih zbog i ubijaju oni koji isto navodno vjeruju u Boga, a ne pridržavaju se naredbi koje važe za sve ljude.

Nije Bogu svejedno, ali kako da nam pomogne kad sami sebi ne želimo pomoći.
Dobar vic i prilog na temu. :lol:
pametna_glupost
Posts: 259
Joined: 18/05/2013 15:10

#86 Re: Bog i smisao za humor

Post by pametna_glupost »

Ljudi se mole bogu samo za nemoguce stvari, za moguce su im dovoljni ljudi :D
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#87 Re: Bog i smisao za humor

Post by Great Cornholio »

pametna_glupost wrote: Bog pa zali? Zanimljivo... Nemocan je da mjenja stvari?

U sustini ova tema nije samo o smislu za humor vec o svim drugim osobinama koje ljudi svjesno il nesvjesno pripusuju bozanstvu.
Bog, kojeg ja vjerujem, je plakao zbog boli drugoga, time je pokazao da saosjeća s nama, da nije hladan i sebičan.

Bog je svemoćan, ali ne želi da nam nanosi bol time što bi išao protiv naše volje, želi da sami otklonimo ono zbog čega patimo, dao nam je "recept" , svojim primjerom,kakvi trebamo biti da bi prestali patiti i sebe, a i druge.

Da, tema je Bogu, o njegovim "ljudskim" osobinama, o onome kakvi bi mi trebali biti, na koga bi se trebali ugledati, ako vjerujemo da nas je On stvorio po svom obličju.

Ne znam da li se Isus šalio, ali kad je plakao, ljutio se, radovao se sa sa drugima, sigurno se i šalio, jer ipak je On bio Bog, a kakav bi to Bog bio ako ne bi poznavao i ljudske "marifetluke" :D
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#88 Re: Bog i smisao za humor

Post by Great Cornholio »

pametna_glupost wrote:Ljudi se mole bogu samo za nemoguce stvari, za moguce su im dovoljni ljudi :D
Da, uglavnom se mole za pare, kola, kuće, stanove, IPOdove, rijetko kad za pamet, mudrost, strpljenje...
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#89 Re: Bog i smisao za humor

Post by Great Cornholio »

odr0n wrote: Dobar vic i prilog na temu. :lol:
Fakat ne znam šta je smiješno u onome što sam napisao :? :-?
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#90 Re: Bog i smisao za humor

Post by odr0n »

Great Cornholio wrote:
pametna_glupost wrote: Bog pa zali? Zanimljivo... Nemocan je da mjenja stvari?

U sustini ova tema nije samo o smislu za humor vec o svim drugim osobinama koje ljudi svjesno il nesvjesno pripusuju bozanstvu.
Bog, kojeg ja vjerujem, je plakao zbog boli drugoga, time je pokazao da saosjeća s nama, da nije hladan i sebičan.

Bog je svemoćan, ali ne želi da nam nanosi bol time što bi išao protiv naše volje, želi da sami otklonimo ono zbog čega patimo, dao nam je "recept" , svojim primjerom,kakvi trebamo biti da bi prestali patiti i sebe, a i druge.

Da, tema je Bogu, o njegovim "ljudskim" osobinama, o onome kakvi bi mi trebali biti, na koga bi se trebali ugledati, ako vjerujemo da nas je On stvorio po svom obličju.

Ne znam da li se Isus šalio, ali kad je plakao, ljutio se, radovao se sa sa drugima, sigurno se i šalio, jer ipak je On bio Bog, a kakav bi to Bog bio ako ne bi poznavao i ljudske "marifetluke" :D
GC ti ćeš baš da nagrabusiš u paklu za ove zafrkancije :lol:, jednan stepen gore od ateista u paklu će biti GC. :evil: :lol:
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#91 Re: Bog i smisao za humor

Post by miki.ba »

Great Cornholio wrote:
odr0n wrote: Dobar vic i prilog na temu. :lol:
Fakat ne znam šta je smiješno u onome što sam napisao :? :-?
LOL mu je odbrambeni mehanizam na svakoj temi.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#92 Re: Bog i smisao za humor

Post by Great Cornholio »

odr0n wrote:
GC ti ćeš baš da nagrabusiš u paklu za ove zafrkancije :lol:, jednan stepen gore od ateista u paklu će biti GC. :evil: :lol:
Neću ba, nego ću biti sam u Dženetu :evil: :D "Istina će vas osloboditi" 8-) :D Da se malo furam na Onoga kojeg jedino smatram vrijednim toga da mu kažem " Ti si učitelj, a ja đak, i zbog toga sigurno znaš bolje od mene".
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#93 Re: Bog i smisao za humor

Post by odr0n »

miki.ba wrote:
Great Cornholio wrote:
odr0n wrote: Dobar vic i prilog na temu. :lol:
Fakat ne znam šta je smiješno u onome što sam napisao :? :-?
LOL mu je odbrambeni mehanizam na svakoj temi.
Evo i Mikija starog luzera. :lol:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#94 Re: Bog i smisao za humor

Post by Great Cornholio »

miki.ba wrote:
Great Cornholio wrote:
odr0n wrote: Dobar vic i prilog na temu. :lol:
Fakat ne znam šta je smiješno u onome što sam napisao :? :-?
LOL mu je odbrambeni mehanizam na svakoj temi.
Poznaje izgleda psihološke tehnike ublažavanja straha :evil: :D Jer Psihologija nam savjetuje da se šalimo sa stvarima koje nas plaše, jer dokazano je da smijeh ublažava reakciju straha.
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#95 Re: Bog i smisao za humor

Post by odr0n »

Great Cornholio wrote:
odr0n wrote:
GC ti ćeš baš da nagrabusiš u paklu za ove zafrkancije :lol:, jednan stepen gore od ateista u paklu će biti GC. :evil: :lol:
Neću ba, nego ću biti sam u Dženetu :evil: :D "Istina će vas osloboditi" 8-) :D Da se malo furam na Onoga kojeg jedino smatram vrijednim toga da mu kažem " Ti si učitelj, a ja đak, i zbog toga sigurno znaš bolje od mene".
Puste želje, ti ćeš poželjet da uđeš u pakao gdje će tebe bog da smjesti :lol: , onda ćeš vikat "E Odrone da sam bar bio ateista ko ti, pa u paklu završio :oops: ". :lol:
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#96 Re: Bog i smisao za humor

Post by miki.ba »

odr0n wrote:
miki.ba wrote: LOL mu je odbrambeni mehanizam na svakoj temi.
Evo i Mikija starog luzera. :lol:
Ti da imaš obraza napravio bi mjesec dana pauze nekon onih gluposti na temi LGBT. :D
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#97 Re: Bog i smisao za humor

Post by odr0n »

miki.ba wrote:
odr0n wrote:
miki.ba wrote: LOL mu je odbrambeni mehanizam na svakoj temi.
Evo i Mikija starog luzera. :lol:
Ti da imaš obraza napravio bi mjesec dana pauze nekon onih gluposti na temi LGBT. :D
Kačavenda ti je došo glave na onoj temi, pa si pobjego vidim, kamol i za ostale stvari. :lol:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#98 Re: Bog i smisao za humor

Post by Great Cornholio »

Samo da kažem ovima koji vjeruju, da će završit' u Dženetu i da će tamo živjeti ko Sulejman Veličanstveni, ako budu slušali i plašili se "Boga ?" , da od toga nema ništa, biće tamo samo hurme i šerbe :evil: :lol:
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#99 Re: Bog i smisao za humor

Post by miki.ba »

odr0n wrote:
miki.ba wrote:
odr0n wrote:
Evo i Mikija starog luzera. :lol:
Ti da imaš obraza napravio bi mjesec dana pauze nekon onih gluposti na temi LGBT. :D
Kačavenda ti je došo glave na onoj temi, pa si pobjego vidim, kamol i za ostale stvari. :lol:
Klasika, kako god rasprava završi proglasiš se pobjednikom (kao ovi naši politicari na izborima) i na kraju nabaciš osmjeh. :lol: :D
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#100 Re: Bog i smisao za humor

Post by Great Cornholio »

miki.ba wrote: Kačavenda ti je došo glave na onoj temi, pa si pobjego vidim, kamol i za ostale stvari. :lol:
Klasika, kako god rasprava završi proglasiš se pobjednikom (kao ovi naši politicari na izborima) i na kraju nabaciš osmjeh. :lol: :D[/quote]

Biće mu ono " Ko se zadnji smije, najslađe se smije" :evil: :D
Post Reply