Bog i smisao za humor

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#101 Re: Bog i smisao za humor

Post by Great Cornholio »

Hidden_Reminder wrote:
Onda je Bog jako usamljen, a iz dosade i covjek smislja kako da to promjeni . Previse dramaticno se dozivljava Bog. Ako nas voli zasto da ga se bojimo?!?! Bog bi trebao biti oznaka samo za ljubav, mir i duhovno spokojstvo. A kada smo u takvom stanju , stanju mira, energija koja nas okruzuje upotpunjuje sliku blazenstva. Ljudsko uzvisenje je kad prihvatis Njegovu igru i pokusas da mu zametes trag. Ima tona onih filmova, kad ih bace na otok pa ko prezivi, i to je nesto slicno. :).............Nagradu poznajemo, zar ne ?! :D
Nema sumnje da nas Bog voli, Bog u kojeg ja vjerujem', nema sumnje da nam želi dobro, da nam savjetuje šta je dobro a šta ne, ali isto tako ne sumnjam da će nas dovijeka pustiti da činimo zlo, pa bi se zato onaj ko čini zlo ( ko krši neku od Božijih zapovjedi koje su pripadnici svih "Abrahamskih" religija prihvatili kao Božije, kao nešto u što se ne može sumnjati) trebao "zamisliti", jer On je obećao da će jednog dana prestati da poštuje našu slobodnu volju, i da će svakome "presuditi" pošteno.
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#102 Re: Bog i smisao za humor

Post by odr0n »

Great Cornholio wrote:
miki.ba wrote: Kačavenda ti je došo glave na onoj temi, pa si pobjego vidim, kamol i za ostale stvari. :lol:
Klasika, kako god rasprava završi proglasiš se pobjednikom (kao ovi naši politicari na izborima) i na kraju nabaciš osmjeh. :lol: :D
Biće mu ono " Ko se zadnji smije, najslađe se smije" :evil: :D[/quote]

Testiram kvalitet smajlija, šta vam je. :lol:
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#103 Re: Bog i smisao za humor

Post by odr0n »

Great Cornholio wrote:
Hidden_Reminder wrote:
Onda je Bog jako usamljen, a iz dosade i covjek smislja kako da to promjeni . Previse dramaticno se dozivljava Bog. Ako nas voli zasto da ga se bojimo?!?! Bog bi trebao biti oznaka samo za ljubav, mir i duhovno spokojstvo. A kada smo u takvom stanju , stanju mira, energija koja nas okruzuje upotpunjuje sliku blazenstva. Ljudsko uzvisenje je kad prihvatis Njegovu igru i pokusas da mu zametes trag. Ima tona onih filmova, kad ih bace na otok pa ko prezivi, i to je nesto slicno. :).............Nagradu poznajemo, zar ne ?! :D
Nema sumnje da nas Bog voli, Bog u kojeg ja vjerujem', nema sumnje da nam želi dobro, da nam savjetuje šta je dobro a šta ne, ali isto tako ne sumnjam da će nas dovijeka pustiti da činimo zlo, pa bi se zato onaj ko čini zlo ( ko krši neku od Božijih zapovjedi koje su pripadnici svih "Abrahamskih" religija prihvatili kao Božije, kao nešto u što se ne može sumnjati) trebao "zamisliti", jer On je obećao da će jednog dana prestati da poštuje našu slobodnu volju, i da će svakome "presuditi" pošteno.
"Bog u kojeg ja vjerujem'" - pa koliko tih bogova i Bogova više ima, zamanta mi se. :-)
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#104 Re: Bog i smisao za humor

Post by Great Cornholio »

odr0n wrote:
Great Cornholio wrote:
Hidden_Reminder wrote:
Onda je Bog jako usamljen, a iz dosade i covjek smislja kako da to promjeni . Previse dramaticno se dozivljava Bog. Ako nas voli zasto da ga se bojimo?!?! Bog bi trebao biti oznaka samo za ljubav, mir i duhovno spokojstvo. A kada smo u takvom stanju , stanju mira, energija koja nas okruzuje upotpunjuje sliku blazenstva. Ljudsko uzvisenje je kad prihvatis Njegovu igru i pokusas da mu zametes trag. Ima tona onih filmova, kad ih bace na otok pa ko prezivi, i to je nesto slicno. :).............Nagradu poznajemo, zar ne ?! :D
Nema sumnje da nas Bog voli, Bog u kojeg ja vjerujem', nema sumnje da nam želi dobro, da nam savjetuje šta je dobro a šta ne, ali isto tako ne sumnjam da će nas dovijeka pustiti da činimo zlo, pa bi se zato onaj ko čini zlo ( ko krši neku od Božijih zapovjedi koje su pripadnici svih "Abrahamskih" religija prihvatili kao Božije, kao nešto u što se ne može sumnjati) trebao "zamisliti", jer On je obećao da će jednog dana prestati da poštuje našu slobodnu volju, i da će svakome "presuditi" pošteno.
"Bog u kojeg ja vjerujem'" - pa koliko tih bogova i Bogova više ima, zamanta mi se. :-)
Jedan je! A manta ti se od toga što svi mi, koji vjerujemo u Njega vjerujemo da "posjedujemo" istinu o ISTINI. Isto i ti tako radiš :)
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#105 Re: Bog i smisao za humor

Post by odr0n »

Great Cornholio wrote:
odr0n wrote:
Great Cornholio wrote:
Nema sumnje da nas Bog voli, Bog u kojeg ja vjerujem', nema sumnje da nam želi dobro, da nam savjetuje šta je dobro a šta ne, ali isto tako ne sumnjam da će nas dovijeka pustiti da činimo zlo, pa bi se zato onaj ko čini zlo ( ko krši neku od Božijih zapovjedi koje su pripadnici svih "Abrahamskih" religija prihvatili kao Božije, kao nešto u što se ne može sumnjati) trebao "zamisliti", jer On je obećao da će jednog dana prestati da poštuje našu slobodnu volju, i da će svakome "presuditi" pošteno.
"Bog u kojeg ja vjerujem'" - pa koliko tih bogova i Bogova više ima, zamanta mi se. :-)
Jedan je! A manta ti se od toga što svi mi, koji vjerujemo u Njega vjerujemo da "posjedujemo" istinu o ISTINI. Isto i ti tako radiš :)
Pa to će svaki vjernik druge religije isto reći, a tonu ih. :-) Ne možeš izjednačavati naučni metod sa vašim rekla-kazala, istinama o istinama i Ćudima. :lol:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#106 Re: Bog i smisao za humor

Post by Great Cornholio »

odr0n wrote:
Pa to će svaki vjernik druge religije isto reći, a tonu ih. :-) Ne možeš izjednačavati naučni metod sa vašim rekla-kazala, istinama o istinama i Ćudima. :lol:
A ne možeš ni isključiti, ako vjeruješ u Boga, mogućnost da su se čuda dešavala, i da se možda i sada dešavaju, ali eto ti vjeruješ jedino nauci, a hoće ba i ona slagat', ima dosta režimskih naučnika, koji npr. pohlepu smatraju urođenom ljudskom osobinom.
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#107 Re: Bog i smisao za humor

Post by odr0n »

Great Cornholio wrote:
odr0n wrote:
Pa to će svaki vjernik druge religije isto reći, a tonu ih. :-) Ne možeš izjednačavati naučni metod sa vašim rekla-kazala, istinama o istinama i Ćudima. :lol:
A ne možeš ni isključiti, ako vjeruješ u Boga, mogućnost da su se čuda dešavala, i da se možda i sada dešavaju, ali eto ti vjeruješ jedino nauci, a hoće ba i ona slagat', ima dosta režimskih naučnika, koji npr. pohlepu smatraju urođenom ljudskom osobinom.
Ja ću vjerovat da su se ta Ćuda mogla desiti i dešavaju, ako neko nekada dokaže da 1+1 mogu biti 3, eto ti GC lake šanse da me konvertuješ u vjernika. :mrgreen:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#108 Re: Bog i smisao za humor

Post by Great Cornholio »

odr0n wrote:
Ja ću vjerovat da su se ta Ćuda mogla desiti i dešavaju, ako neko nekada dokaže da 1+1 mogu biti 3, eto ti GC lake šanse da me konvertuješ u vjernika. :mrgreen:
Ma ne "preokrenu" tebe ni Bog, odoh ja šta od koristi radit' :D
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#109 Re: Bog i smisao za humor

Post by NIN »

I, sta bi? Ima li?
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#110 Re: Bog i smisao za humor

Post by Great Cornholio »

NIN wrote:I, sta bi? Ima li?
Ako vjeruješ da je Čovjek stvoren po Božjem obličju, i ako Čovjek ima smisao za humor, onda bi mogao zaključiti da i Bog ima smisao za humor.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#111 Re: Bog i smisao za humor

Post by harač »

Great Cornholio wrote:
NIN wrote:I, sta bi? Ima li?
Ako vjeruješ da je Čovjek stvoren po Božjem obličju, i ako Čovjek ima smisao za humor, onda bi mogao zaključiti da i Bog ima smisao za humor.
čitajući mu bestseller, čini se da ima naročiti afinitet za crni humor :D
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#112 Re: Bog i smisao za humor

Post by Great Cornholio »

harač wrote:
Great Cornholio wrote:
NIN wrote:I, sta bi? Ima li?
Ako vjeruješ da je Čovjek stvoren po Božjem obličju, i ako Čovjek ima smisao za humor, onda bi mogao zaključiti da i Bog ima smisao za humor.
čitajući mu bestseller, čini se da ima naročiti afinitet za crni humor :D
Koji ti je dio smiješan?
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#113 Re: Bog i smisao za humor

Post by harač »

Great Cornholio wrote:
harač wrote:
čitajući mu bestseller, čini se da ima naročiti afinitet za crni humor :D
Koji ti je dio smiješan?
Image
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#114 Re: Bog i smisao za humor

Post by Great Cornholio »

harač wrote:
Great Cornholio wrote:
harač wrote:
čitajući mu bestseller, čini se da ima naročiti afinitet za crni humor :D
Koji ti je dio smiješan?
Image
Tumači kako misliš da treba biti tumačeno :twisted: :D

Image

Uploaded with ImageShack.us
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#115 Re: Bog i smisao za humor

Post by red evil »

Ne vjerujete da ima Dzenet i Dzehenem, dnosno pakao i raj? Neko ko cijeli zivot ne postuje Boga, psuje ga na svakom koraku, ubija sta sve ne radi i drugi covjek koji je vjernik, koji radi sve suprotno od tog covjeka. Je li posteno da se i taj prvi covjek i drugi na drugom svijetu nalaze na istom mjestu? Zar ne bi trebalo tog drugog civjeka nagradit, dat mu neku nagradu a ovog drugog kaznit? Ja koji sam vjernik da budem na istom mjestu pod ostim pravilima i okolnostima sa covjekom koji je psovao Boga kojeg ja Obozavam, kojem se klanjam, ne bi bilo posteno, ondas Bog ne bi bio pravedan a znamo da Bog najpravedniji, da je kod njega apsolutna pravda.

Da li Bog ima humor, ne bi' znao pa tak o tome necu nista pisat. :D
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#116 Re: Bog i smisao za humor

Post by miki.ba »

red evil wrote:Ne vjerujete da ima Dzenet i Dzehenem, dnosno pakao i raj? Neko ko cijeli zivot ne postuje Boga, psuje ga na svakom koraku, ubija sta sve ne radi i drugi covjek koji je vjernik, koji radi sve suprotno od tog covjeka. Je li posteno da se i taj prvi covjek i drugi na drugom svijetu nalaze na istom mjestu? Zar ne bi trebalo tog drugog civjeka nagradit, dat mu neku nagradu a ovog drugog kaznit? Ja koji sam vjernik da budem na istom mjestu pod ostim pravilima i okolnostima sa covjekom koji je psovao Boga kojeg ja Obozavam, kojem se klanjam, ne bi bilo posteno, ondas Bog ne bi bio pravedan a znamo da Bog najpravedniji, da je kod njega apsolutna pravda.

Da li Bog ima humor, ne bi' znao pa tak o tome necu nista pisat. :D
To je izmišljeno kako bi se nemoralni ljudi na neki nacin kontrolisali. Jednostavno postoje ljudi koji nemaju trunke morala.
Moj rođak neki dan izjavi da bi likvidirao sad 5-6 ljudi da se ne boji Boga (navodno ga ti ljudi nerviraju i volio bi da ih nema), ja ga pitam jel se zajebaje, kaže on mrtav ozbiljan "ne". :shock:
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#117 Re: Bog i smisao za humor

Post by nasa »

miki.ba.
Nije tema ali ja bih prije rekla da je religija u pogledu morala odgovor na one pojave i cinjenice spram kojih nas moralni stav ne igra nikakvu prakticnu ulogu odnosno postoji niz stvari na koje covjek nema utjecaj ili izlaze iz njegovog dometa ali upravo moralnim stavom spram istih covjek promislja religiozno !

Ujedno to je ono sto cini covjeka slobodnim!Kada bi mi prihvatili bez unutrasnjeg moralnog promisljanja bilo kakav kodex ponasanja,a ostali neutralni na ono sto izlazi iz sfere naseg utjecaja tu bi izgubili i slobodu!

U sustini to je najbitniji dio kojim pojedinac unutar religije zasluzuje nagradu ili kaznu na onom svijetu dok niz zakona koji se sprovode na ovom svijetu manje vise efikasno drze pod kontrolom i usmjeravaju nase djelovanje na isti nacin nagrade i kazne ali razlika je ocigledna!Religija daje smisao ljudskoj slobodi moralnog promisljanje ,daje joj znacaj na nacin da uzdizanje iznad vlastitog kruga interesa i djela zasluzuje nagradu na onom svijetu!

Tako tvoja osuda nemoralnih rijeci tvog prijatelja nema praktican znacaj na ovom svijetu ali tvoja moralni stav oko istog je religiozno promisljanje - sustina vjere!A naravno ti to ne moras nazvati tako ,samo ti objasnjavam iz religijskog ugla!
salvatore paradise
Posts: 1547
Joined: 27/05/2013 19:42
Location: Za zlo sam teski laik...

#118 Re: Bog i smisao za humor

Post by salvatore paradise »

Bog bi bio dobar stand up komicar, ali karijera mu je otisla u drugom smjeru...
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#119 Re: Bog i smisao za humor

Post by Great Cornholio »

miki.ba wrote:
red evil wrote:Ne vjerujete da ima Dzenet i Dzehenem, dnosno pakao i raj? Neko ko cijeli zivot ne postuje Boga, psuje ga na svakom koraku, ubija sta sve ne radi i drugi covjek koji je vjernik, koji radi sve suprotno od tog covjeka. Je li posteno da se i taj prvi covjek i drugi na drugom svijetu nalaze na istom mjestu? Zar ne bi trebalo tog drugog civjeka nagradit, dat mu neku nagradu a ovog drugog kaznit? Ja koji sam vjernik da budem na istom mjestu pod ostim pravilima i okolnostima sa covjekom koji je psovao Boga kojeg ja Obozavam, kojem se klanjam, ne bi bilo posteno, ondas Bog ne bi bio pravedan a znamo da Bog najpravedniji, da je kod njega apsolutna pravda.

Da li Bog ima humor, ne bi' znao pa tak o tome necu nista pisat. :D
To je izmišljeno kako bi se nemoralni ljudi na neki nacin kontrolisali. Jednostavno postoje ljudi koji nemaju trunke morala.
Moj rođak neki dan izjavi da bi likvidirao sad 5-6 ljudi da se ne boji Boga (navodno ga ti ljudi nerviraju i volio bi da ih nema), ja ga pitam jel se zajebaje, kaže on mrtav ozbiljan "ne". :shock:
Hoćeš da kažeš da ni ti ne vjeruješ da džehenem ( pakao) postoji?

Ja se slažem s Ničeom kad kaže " Ne postoje nikakvi moralni fenomeni, postoji samo moralno tumačenje fenomena", a bezbroj puta sam se uvjerio da je Isus u pravu kad nam kaže da ne sudimo, jer sudom kakvim sudimo takvim će nam se i suditi.
Ja ne cijenim nešto previše vjernike koji vjeruju u Boga samo zato što očekuju od njega nagradu na "onom" svijetu, više cijenim vjernike koji vjeruju da će nam ono što nam Bog savjetuje pomoći da dođemo do sreće i na ovom svijetu, da je to nešto univerzalno, dobro za sve "svjetove".
"Ne ubij!"- ja ne sumnjam da nam Bog to NAREĐUJE, ali ne zbog toga da bi On imao eksluzivno pravo da ubija, već zato što zna kako mi funkcionišemo, zato što nas je On kreirao.
Ja mislim da tvoj rođak nije neki loš čovjek, možda je samo previše tolerantan, možda samo previše trpi ponižavanja, ili napade, od strane drugih, pa onda tako ponekad "eksplodira", ali zar to ne činimo svi? Kad te neko konstantno napada, sprečava u ispunjenju nekih , za tebe jako važnih, motiva, ili te na neki drugi način ponižava, normalno je da ponekad poželiš da ga u tom spriječiš, ali pošto Bog NE DOZVOLJAVA da ubijamo jedni druge, onda moramo naći neke druge načine kako da zločinca spriječimo da čini zlodjela.
salvatore paradise
Posts: 1547
Joined: 27/05/2013 19:42
Location: Za zlo sam teski laik...

#120 Re: Bog i smisao za humor

Post by salvatore paradise »

red evil wrote:Ne vjerujete da ima Dzenet i Dzehenem, dnosno pakao i raj? Neko ko cijeli zivot ne postuje Boga, psuje ga na svakom koraku, ubija sta sve ne radi i drugi covjek koji je vjernik, koji radi sve suprotno od tog covjeka. Je li posteno da se i taj prvi covjek i drugi na drugom svijetu nalaze na istom mjestu? Zar ne bi trebalo tog drugog civjeka nagradit, dat mu neku nagradu a ovog drugog kaznit? Ja koji sam vjernik da budem na istom mjestu pod ostim pravilima i okolnostima sa covjekom koji je psovao Boga kojeg ja Obozavam, kojem se klanjam, ne bi bilo posteno, ondas Bog ne bi bio pravedan a znamo da Bog najpravedniji, da je kod njega apsolutna pravda.

Da li Bog ima humor, ne bi' znao pa tak o tome necu nista pisat. :D
Ne postuje boga, psuje ga i ubija... I tebi je to sve isto, a? :D
TI se klanjas bogu, sto ne znaci da si u pravu. Vidjecemo, sto se kaze. A mozda i necemo
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#121 Re: Bog i smisao za humor

Post by NIN »

red evil wrote:Ja koji sam vjernik da budem na istom mjestu pod ostim pravilima i okolnostima sa covjekom koji je psovao Boga kojeg ja Obozavam, kojem se klanjam, ne bi bilo posteno, ondas Bog ne bi bio pravedan a znamo da Bog najpravedniji, da je kod njega apsolutna pravda.
Posto nismo u mogucnosti spoznati Boga i njegov naum, karakter, nazovi kako hoces, s intelektom koji nam je podario, vrlo je moguce da je takav scenario itekako moguc! :D
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#122 Re: Bog i smisao za humor

Post by fatamorgana »

NIN wrote:
red evil wrote:Ja koji sam vjernik da budem na istom mjestu pod ostim pravilima i okolnostima sa covjekom koji je psovao Boga kojeg ja Obozavam, kojem se klanjam, ne bi bilo posteno, ondas Bog ne bi bio pravedan a znamo da Bog najpravedniji, da je kod njega apsolutna pravda.
Posto nismo u mogucnosti spoznati Boga i njegov naum, karakter, nazovi kako hoces, s intelektom koji nam je podario, vrlo je moguce da je takav scenario itekako moguc! :D
NIN-e pa kol'ko puta treba ponavljat', Bog se ne spoznaje intelektom već srcOm, :mrgreen:
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#123 Re: Bog i smisao za humor

Post by NIN »

fatamorgana wrote:
NIN wrote:
red evil wrote:Ja koji sam vjernik da budem na istom mjestu pod ostim pravilima i okolnostima sa covjekom koji je psovao Boga kojeg ja Obozavam, kojem se klanjam, ne bi bilo posteno, ondas Bog ne bi bio pravedan a znamo da Bog najpravedniji, da je kod njega apsolutna pravda.
Posto nismo u mogucnosti spoznati Boga i njegov naum, karakter, nazovi kako hoces, s intelektom koji nam je podario, vrlo je moguce da je takav scenario itekako moguc! :D
NIN-e pa kol'ko puta treba ponavljat', Bog se ne spoznaje intelektom već srcOm, :mrgreen:
To ti velis! :) Al neki Ga ipak pokusavaju spoznati razumom kao, recimo, Ajnstajn. Ako moze on onda mogu i mnogi drugi (ne mislim postici ono sto je on postigao nego pokusati razmisljati kao on, sto nije nimalo tesko). Sigurno! :)
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#124 Re: Bog i smisao za humor

Post by odr0n »

NIN wrote:
fatamorgana wrote:
NIN wrote: Posto nismo u mogucnosti spoznati Boga i njegov naum, karakter, nazovi kako hoces, s intelektom koji nam je podario, vrlo je moguce da je takav scenario itekako moguc! :D
NIN-e pa kol'ko puta treba ponavljat', Bog se ne spoznaje intelektom već srcOm, :mrgreen:
To ti velis! :) Al neki Ga ipak pokusavaju spoznati razumom kao, recimo, Ajnstajn. Ako moze on onda mogu i mnogi drugi (ne mislim postici ono sto je on postigao nego pokusati razmisljati kao on, sto nije nimalo tesko). Sigurno! :)
Nije validno porediti Ajnštajnov panteizam sa religijskim konceptima boga, što bi rekli "ko nebo i zemlja." :) S toga je Fata u pravu jer misli na Abrahamskog boga, kojeg i Ajnštajn također odbacuje.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#125 Re: Bog i smisao za humor

Post by fatamorgana »

odr0n wrote:

Nije validno porediti Ajnštajnov panteizam sa religijskim konceptima boga, što bi rekli "ko nebo i zemlja." :) S toga je Fata u pravu jer misli na Abrahamskog boga, kojeg i Ajnštajn također odbacuje.
Slazem se, pa nema dana da ja ne mislim na abrahamskog boga, pa ne bi inace ni visio na religiji, :lol:
Post Reply