Bog i smisao za humor

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
pametna_glupost
Posts: 259
Joined: 18/05/2013 15:10

#1 Bog i smisao za humor

Post by pametna_glupost »

Sta vi mislite ima li bog smisao za humor i da li se sali? Sta kazu monoteisticke religije o tom?
Sve uglavnom portretiraju boga kao jako ozbiljno bice. (cak su i proroci i poslanici bizji uglavnom portretirani kao smrtno ozbiljni ljudi sto mi je onako blago receno cudno)

Ako uzmemo u obzir to kako te popularne monoteisticke religije vide boga i kako mu pridodaju neke osobine kao sto je npr. ljutnja - odnosi se na kaznjavanje nas kad ga ne slavimo dovoljno il kad na neki nacin zgrijesimo, samilost i dobrota i slicne neke osobine ili cak i sujeta.

S druge strane kaze se da je smisao za humor odlika inteligentnih ljudi, bog je bezgranicno inteligentan, dakle to mu ide u prilog, jos jedna stvar koja mu ide u priloge jeste to da je svemoguc odnosno da ne moze pogrijesiti, dakle svaka sala mu je sigurna, ishod svake sale mu je unaprijed vidljiv, ne moze zabrljati. Plus humor i smijeh su pozitivne, dobre stvari. Eh jos mislim da se komotno svako od nas moze sjetiti trenutka u zivotu kad je mislio da se neko sali s njim, ne mislim na neke nesrece i sl. nego na situacije kad vam se nesto neobicno desi, kad mislite da ste mozda u skrivenoj kameri pa se i sami nasmijete nakon tog dogadjaja- Eh et, je li moguce da se bog ponekad sali ai ako se sali sto se sali?
OVo bi bilo psomatranje s stajalista popularnih monoteistickih religija, cisto da se zna, ne zastupam ni jednu :D
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#2 Re: Bog i smisao za humor

Post by Eborg »

Često se tu javlja i blagost i ljubav no često ta "ljutnja" i strogoća izlaze u prvi plan. Mislim da se u politeističkim religijama i može pronaći nešto takvo, u monoteističkim baš i ne upravo zbog te distance i strahopoštovanja.
pametna_glupost
Posts: 259
Joined: 18/05/2013 15:10

#3 Re: Bog i smisao za humor

Post by pametna_glupost »

Eborg wrote:Često se tu javlja i blagost i ljubav no često ta "ljutnja" i strogoća izlaze u prvi plan. Mislim da se u politeističkim religijama i može pronaći nešto takvo, u monoteističkim baš i ne upravo zbog te distance i strahopoštovanja.
Razmumijem da se ljudi boje i da se ne pitaju ovakve stvari upravo zbog straha ili strahopostovanja, ispada da bi pripisivanje ovakve jedne bezazlene osobine bogu ili nekom od njegovih poslanika-proroka bilo smrtni grijeh.
PItanje se najvise odnosi na religiozne ljude al vjerovatno zbog strahpostovanja niko od njih nece reci sta stvarno misli...
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#4 Re: Bog i smisao za humor

Post by Eborg »

Ne govorim o dogmatici već o samoj ozbiljnosti božije institucije. Da se šali, ljudi bi ga doživljavali manje ozbiljno tako da pretpostavljam da je to jedan od razloga manjka takve osobine. U politeizmu je to drugačije gdje imaš i sekundarne bogove sa negativnim osobinama tako da takve "psine" i nisu strane (npr. Loki u nordijskoj mitologiji i religiji).

Što se tiče božijih poslanika/proroka/vjerovjesnika, oni su ipak bili samo ljudi tako da su logično imali tu osobinu u većoj ili manjoj mjeri. Npr. Muhammed a.s. se često šalio na ovaj ili onaj način sa svojom porodicom.
pametna_glupost
Posts: 259
Joined: 18/05/2013 15:10

#5 Re: Bog i smisao za humor

Post by pametna_glupost »

Eborg wrote:Ne govorim o dogmatici već o samoj ozbiljnosti božije institucije. Da se šali, ljudi bi ga doživljavali manje ozbiljno tako da pretpostavljam da je to jedan od razloga manjka takve osobine. U politeizmu je to drugačije gdje imaš i sekundarne bogove sa negativnim osobinama tako da takve "psine" i nisu strane (npr. Loki u nordijskoj mitologiji i religiji).

Što se tiče božijih poslanika/proroka/vjerovjesnika, oni su ipak bili samo ljudi tako da su logično imali tu osobinu u većoj ili manjoj mjeri.
Da loki mi je odmah pao na pamet il recimo neki grcki bogovi. Al taj mi dio nije jasan, sasvim je OK pripisati bogu osobine koje ni kod covjeka nisu dobre i pozeljene, npr da je sujetan, da se rasrdi, da se osvecuje i kaznjava cijele narode medjutim nema sanse za ovo drugo kako kazes neozbiljno
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#6 Re: Bog i smisao za humor

Post by Ridjobrki »

Pa moraš imati ultimativni smisao za humor da bi kreirao ovaj smiješni svijet.
pametna_glupost
Posts: 259
Joined: 18/05/2013 15:10

#7 Re: Bog i smisao za humor

Post by pametna_glupost »

Ridjobrki wrote:Pa moraš imati ultimativni smisao za humor da bi kreirao ovaj smiješni svijet.
Pa da, moze se hladno ici do te krajnosti da kazes da je ovo neka sega, sto da ne :D
Tako izgleda.
pametna_glupost
Posts: 259
Joined: 18/05/2013 15:10

#8 Re: Bog i smisao za humor

Post by pametna_glupost »

Uglavnom sta sam ja zakljucio da su sve ove najjace monoteisticke religije zapravo jako mracne, nema tu mjesta zabavi, sali, smijanju, culnim uzitcima. Uglavnom se sve svodi na zatomljavanju svega ovog pa se valjda zbog tog ne smiej ni pomisliti da bi bog mogao imati smisao za humor.
Cak ima i ono uvjerenje u narodu da ces oplakati ako se puno smijes sto je meni bas onako idiotski...niko nikad ne kaze da ces se ismijati ako places.
A smijeh, humor, taj neki oblik zabave, sve su to stvari koje su dobre za covjeka.
vrinda
Posts: 27
Joined: 08/07/2008 13:04

#9 Re: Bog i smisao za humor

Post by vrinda »

Prema autoritetu Vedskih spisa, na čijem čelu je Bhagavad gita, da-Bog je izvorna Osoba i kao takav je izvorno duhovit.
Vaišnavizam, koji se zasniva na Vedama je najstariji monoteizam na svijetu.
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#10 Re: Bog i smisao za humor

Post by Ridjobrki »

vrinda wrote:Prema autoritetu Vedskih spisa, na čijem čelu je Bhagavad gita, da-Bog je izvorna Osoba i kao takav je izvorno duhovit.
Vaišnavizam, koji se zasniva na Vedama je najstariji monoteizam na svijetu.
Da ali po istim spisima je Bog i izvorna ništarija. Svaka čast svakome, možda malo idealiziram stvari ali imao bih problem prihvatiti da vjerujem u Vrhunskog Šupka.
mouton noir
Posts: 625
Joined: 18/04/2013 13:43
Location: selo

#11 Re: Bog i smisao za humor

Post by mouton noir »

Bar bog u kojeg ja vjerujem ima. Vrlo opusteno bice, ma laganini sve... :D e sad ako sam u krivu, jbg odoh u pakao, bolje i to nego tamo u raju bit s onim ustogljenim likovima, i sa bogom koji ne zna za salu, ekstremno pretenciozan i narcisoidan te hoce da ga se bojim i da mu se klanjam svakodnevno... taj raj ne zvuci kao neko pozitiva mjesto :D
User avatar
kako to
Posts: 420
Joined: 10/04/2013 08:12

#12 Re: Bog i smisao za humor

Post by kako to »

Ovdje ima ljudi, misle da su boga za muda povukli.
pametna_glupost
Posts: 259
Joined: 18/05/2013 15:10

#13 Re: Bog i smisao za humor

Post by pametna_glupost »

kako to wrote:Ovdje ima ljudi, misle da su boga za muda povukli.
Bog ima muda? :D

Salim se jel, nego ne kontam komentar.
vrinda
Posts: 27
Joined: 08/07/2008 13:04

#14 Re: Bog i smisao za humor

Post by vrinda »

Da ali po istim spisima je Bog i izvorna ništarija. Svaka čast svakome, možda malo idealiziram stvari ali imao bih problem prihvatiti da vjerujem u Vrhunskog Šupka.[/quote]

Da, Vedski spisi daju detaljne informacije o Bogu. On je izvor svega, materijalnog i duhovnog. Opisano je da je materijalni svijet iskrivljeni odraz duhovnog svijeta, kao što se drvo odražava u vodi. Kako je Bog izvor svega, u Njemu postoji sve što nas okržuje, samo je u materijalnom svijetu iskrivljeni odraz. U duhovnom svijetu, Bog je vrhovni nitkov i zafrkant...i to se manifestuje i u materijalnom svijetu, samo nema pozitivan predznak-tj. mi to doživljavamo kao požudu, pohlepu, varanje i slično.

Ukratko, Bog je izvorno sve, ali On je transcendentalan i ne podliježe onome što mi smatramo dobrim i lošim. On je savršeno dobar i prijatelj je svih, ali ostavio nam je i našu slobdnu volju da se zaplićemo u zakon karme i ispaštamo posljedice svojih loših djela, On nema ništa s tim.

Nedavno sam se od srca smijala nečemu, što može biti samo Božja duhovitost.
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2998
Joined: 21/01/2009 22:14

#15 Re: Bog i smisao za humor

Post by Optimus Prime »

Odlicna tema :-D

U svetim spisima sigurno postoje odredjene indicije koje idu u prilog ka tome da bog posjeduje odredjenu dozu humora, i to prije svega onog crnog. Meni uvjek prvo na pamet padne mit o Ibrahimu a.s i njegovom sinu.

Tu je zahebo i Monti Pythonovce i nadrealiste zajedno.
eman
Posts: 378
Joined: 04/02/2013 16:46

#16 Re: Bog i smisao za humor

Post by eman »

Pa u islamu se smatra da Bog nema ljudske osobine,znaci ne mozemo Ga porediti ni sa cim,a humor je ljudsko
eman
Posts: 378
Joined: 04/02/2013 16:46

#17 Re: Bog i smisao za humor

Post by eman »

pricam s jednim ovdje priznatm neuro hirurgom koji je dozivio nesto sto se ne moze objasniti osim kao "cudo".A covjek je specijalista za mozak i nase mozdane celije,ako on smatra da to nije djelo maste njegovog mozga onda necu ni ja :thumbup:
mouton noir
Posts: 625
Joined: 18/04/2013 13:43
Location: selo

#18 Re: Bog i smisao za humor

Post by mouton noir »

eman wrote:Pa u islamu se smatra da Bog nema ljudske osobine,znaci ne mozemo Ga porediti ni sa cim,a humor je ljudsko
dobro onda ako nema ljudske osobine, bar ih razumije, jer od nas trazi te neke odredjene osobine. pokornost, strahopostovanje itd. a bogami, evo konkretno taj tvoj islamski bog, gledajuci sta zahtijeva od vas, i nema bas neko razumijevanje prema humoru... nema labavo kod njega :D
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#19 Re: Bog i smisao za humor

Post by Ridjobrki »

Ma insan malo-malo pa naleti na neki dobar primjer Božanstvenog Humora!

Ima li boljeg recentnog primjera nego kad je šestog aprila (!!!) iz Banje Luke krenuo konvoj autobusa da pomognu deblokadu Sarajeva?

:lol: :lol: :lol:
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#20 Re: Bog i smisao za humor

Post by ćiribiribela »

Ridjobrki wrote:Pa moraš imati ultimativni smisao za humor da bi kreirao ovaj smiješni svijet.
:thumbup:
pametna_glupost
Posts: 259
Joined: 18/05/2013 15:10

#21 Re: Bog i smisao za humor

Post by pametna_glupost »

eman wrote:Pa u islamu se smatra da Bog nema ljudske osobine,znaci ne mozemo Ga porediti ni sa cim,a humor je ljudsko
To naprosto nije tacno, bez obzira sto se tvrdi tako. U uvodu sam naveo neke bozje karakteristike koje mu religije pripisuju a koje imaju i ljudi. I to neke karakteristike za koje je, hajmo to tako reci, potreban nizi nivo inteligencije od smisla za humor. Neko je spomenuo i narcisoidnost, ima toga jos. Bog zeli da ga volis, da mu se molis, da mislis na njega, da ga pratis i slusas, ako to ne budes radio bit ces kaznjen.
U krscanstvu recimo se kaze da je covjek napravljen po liku bozjem, znaci da mora da zna da se sali :D
U sve 3 religije je prikazan kao poprilicno mracan, ozbiljan i neveseo bog.
vrinda wrote:
Da, Vedski spisi daju detaljne informacije o Bogu. On je izvor svega, materijalnog i duhovnog. Opisano je da je materijalni svijet iskrivljeni odraz duhovnog svijeta, kao što se drvo odražava u vodi. Kako je Bog izvor svega, u Njemu postoji sve što nas okržuje, samo je u materijalnom svijetu iskrivljeni odraz. U duhovnom svijetu, Bog je vrhovni nitkov i zafrkant...i to se manifestuje i u materijalnom svijetu, samo nema pozitivan predznak-tj. mi to doživljavamo kao požudu, pohlepu, varanje i slično.

Ukratko, Bog je izvorno sve, ali On je transcendentalan i ne podliježe onome što mi smatramo dobrim i lošim. On je savršeno dobar i prijatelj je svih, ali ostavio nam je i našu slobdnu volju da se zaplićemo u zakon karme i ispaštamo posljedice svojih loših djela, On nema ništa s tim.

Nedavno sam se od srca smijala nečemu, što može biti samo Božja duhovitost.
Ima nekog smisla, monoizam. Bog je sve, i dobar i los.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27417
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#22 Re: Bog i smisao za humor

Post by JoseMujica »

znači bog je i u eurima, dolarima, funtama, zlatu, dobrim autima, silikonima, čak i na Pinku itd.
pametna_glupost
Posts: 259
Joined: 18/05/2013 15:10

#23 Re: Bog i smisao za humor

Post by pametna_glupost »

Po islamu sve je bozja volja i sve je po bozjem odredjenju.


Dakle SVE, cak i stradanje i patnja i nasilje. Ako se vec bog bavi takvim stvarima ne vidim razloga sto se ne bi bavio i humorom. Cak bi i pripadnicima nekih religija to bio dobar argument, ako je nesto u nekom spisu nelogicno ili besmisleno, mogli bi reci da se salio :D
Pa po tom i sam humor je bozja kreacija
JoseMujica wrote:znači bog je i u eurima, dolarima, funtama, zlatu, dobrim autima, silikonima, čak i na Pinku itd.

Pa po nekim religijama i uvjerenjima - da
User avatar
JoseMujica
Posts: 27417
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#24 Re: Bog i smisao za humor

Post by JoseMujica »

šo bi naš prost narod reko: od birača nema hebača

ako je bog totalitet svijeta, njegov duhovni i materijalni početak i kraj, onda sve ovo je bog, čak i gej vladike, i humor i vicevi o bogu, pa i negacija samog boga.

nemre to tako: đe teče med i mlijeko reći ovdje je sve božije, neđe reći evo ovdje ima 10dkg boga, a tamo đe sve u qorcu tu nema boga nego se to djeca igrala.

logika dogme religijsko(-političkih) organizacija je limitirana jer su one same suprotnost bajci koju propagiraju
eman
Posts: 378
Joined: 04/02/2013 16:46

#25 Re: Bog i smisao za humor

Post by eman »

pametna_glupost wrote:
eman wrote:Pa u islamu se smatra da Bog nema ljudske osobine,znaci ne mozemo Ga porediti ni sa cim,a humor je ljudsko
To naprosto nije tacno, bez obzira sto se tvrdi tako. U uvodu sam naveo neke bozje karakteristike koje mu religije pripisuju a koje imaju i ljudi. I to neke karakteristike za koje je, hajmo to tako reci, potreban nizi nivo inteligencije od smisla za humor. Neko je spomenuo i narcisoidnost, ima toga jos. Bog zeli da ga volis, da mu se molis, da mislis na njega, da ga pratis i slusas, ako to ne budes radio bit ces kaznjen.
U krscanstvu recimo se kaze da je covjek napravljen po liku bozjem, znaci da mora da zna da se sali :D
U sve 3 religije je prikazan kao poprilicno mracan, ozbiljan i neveseo bog.
vrinda wrote:
Da, Vedski spisi daju detaljne informacije o Bogu. On je izvor svega, materijalnog i duhovnog. Opisano je da je materijalni svijet iskrivljeni odraz duhovnog svijeta, kao što se drvo odražava u vodi. Kako je Bog izvor svega, u Njemu postoji sve što nas okržuje, samo je u materijalnom svijetu iskrivljeni odraz. U duhovnom svijetu, Bog je vrhovni nitkov i zafrkant...i to se manifestuje i u materijalnom svijetu, samo nema pozitivan predznak-tj. mi to doživljavamo kao požudu, pohlepu, varanje i slično.

Ukratko, Bog je izvorno sve, ali On je transcendentalan i ne podliježe onome što mi smatramo dobrim i lošim. On je savršeno dobar i prijatelj je svih, ali ostavio nam je i našu slobdnu volju da se zaplićemo u zakon karme i ispaštamo posljedice svojih loših djela, On nema ništa s tim.

Nedavno sam se od srca smijala nečemu, što može biti samo Božja duhovitost.
Ima nekog smisla, monoizam. Bog je sve, i dobar i los.
Ja pricam o islamu,kakve veze ima islam s drugim vjerama? u Kuranu pise da nije slican ni kome niti bilo cemu

nije rodjen i rodio nije i niko mu ravan nije(dio sure Ihlas)
"Reci: 'On je Allah - Jedan!'" Znači On je Jedan i Jedini Koji nema Sebi ravna, Koji nema nikakva sudruga ni pomoćnika i Kome nije niko sličan.
Post Reply