Bodovanje relevantnih predmeta UNSA

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
TotallyDifferent_Not
Posts: 109
Joined: 10/02/2021 21:18

#1 Bodovanje relevantnih predmeta UNSA

Post by TotallyDifferent_Not »

Kada se sabiraju relevantni predmeti na UNSA, da li se za godine u kojima kandidat nema neki od predmeta dodjeljuje 0, npr. matematiku ima samo prve 2 godine, i to => 5+5+0+0 = 10/4 = 2.5 ili se uzimaju u obzir samo godine kada je imao te predmete 5+5 = 10/2= 5. Na Konkursu za upis na ETF piše da je ovako kao u prvom slučaju, a od drugih izvora imam info da se računa onoliko koliko je kandidat imao, dakle ne utiče negativno na bodove nedostatak nekog predmeta, što mi i ima više logike jer što bi bio moje problem što je ministarstvo za obrazovanje u mom kantonu odlučilo da moja škola ima fiziku, hemiju ili neki deseti predmet samo 1 ili 2 godine umjesto sve 4... Da li neko zna kako to ide da riješim više ovu misteriju, da znam na čemu sam.
Idem u eleketrotehničku srednju školu, a potreban mi je neko ko je upisao stomatološki, medicinski ili zdravstvene studije, msm da su na svima isti predmeti za bodovanje.
Last edited by TotallyDifferent_Not on 11/02/2021 14:27, edited 4 times in total.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#2 Re: Bodovanje relevantnih predmeta UNSA

Post by studiorum_tuzlaensis »

Bježi ti dalje od etfa sinko. :mrgreen: :skoljka:
TotallyDifferent_Not
Posts: 109
Joined: 10/02/2021 21:18

#3 Re: Bodovanje relevantnih predmeta UNSA

Post by TotallyDifferent_Not »

Hahahahahahhah po čemu si zaključio da je to najbolje za mene :lol: ??? Inače etf mi je drugi izbor, dok zdravstvene studije/medicina su moja ljubav :D
Luminocity102
Posts: 76
Joined: 10/02/2021 21:53

#4 Re: Bodovanje relevantnih predmeta UNSA

Post by Luminocity102 »

Pa ako je na etfu tako a na nekom drugom nije vljd logično zavisi od fakulteta što znači da moraš pitati određeni fakultet to, kako će ti neko ovdje odgovoriti jedino ako radi tu za što su male sanse :-)
TotallyDifferent_Not
Posts: 109
Joined: 10/02/2021 21:18

#5 Re: Bodovanje relevantnih predmeta UNSA

Post by TotallyDifferent_Not »

Luminocity102 wrote: 10/02/2021 21:57 Pa ako je na etfu tako a na nekom drugom nije vljd logično zavisi od fakulteta što znači da moraš pitati određeni fakultet to, kako će ti neko ovdje odgovoriti jedino ako radi tu za što su male sanse :-)
Zašto bi morao da radi da mi odgovori? Možda je neko imao ličnog iskustva ili poznaje nekoga ko nije imao sve predmete pa zna koliko je dobio bodova i šta je bilo. Pitao sam Fakultet ali su rekli da se to radi automatski preko interneta te da oni ne znaju što mi je isuviše glupo, Fakultet ne zna kako im se boduje jer ne vrše oni bodovanje???
sabanss
Posts: 4574
Joined: 13/08/2006 11:20

#6 Re: Bodovanje relevantnih predmeta UNSA

Post by sabanss »

TotallyDifferent_Not wrote: 10/02/2021 21:29 Hahahahahahhah po čemu si zaključio da je to najbolje za mene :lol: ??? Inače etf mi je drugi izbor, dok zdravstvene studije/medicina su moja ljubav :D
:thumbup:

Pragmatično, gledaj od čega ima para

Ove društvene fakultete u BiH možeš komotno zaobići
TotallyDifferent_Not
Posts: 109
Joined: 10/02/2021 21:18

#7 Re: Bodovanje relevantnih predmeta UNSA

Post by TotallyDifferent_Not »

sabanss wrote: 11/02/2021 12:40
TotallyDifferent_Not wrote: 10/02/2021 21:29 Hahahahahahhah po čemu si zaključio da je to najbolje za mene :lol: ??? Inače etf mi je drugi izbor, dok zdravstvene studije/medicina su moja ljubav :D
:thumbup:

Pragmatično, gledaj od čega ima para

Ove društvene fakultete u BiH možeš komotno zaobići
Svakako, zbog toga sam i izabrao tehničke. Msm iako planiram da živim u inostranstvu, medicina i informatika su nešto što baš volim i eto ga, ugodno s korisnim.
Semsa Suljakovic
Posts: 100
Joined: 28/02/2017 22:22

#8 Re: Bodovanje relevantnih predmeta UNSA

Post by Semsa Suljakovic »

Zavisi od fakulteta do fakulteta. To da li je logicno ili nije ne mozes odredjivati na nacin na koji ti zamisljas situaciju.
Eto sam si naveo primjer ETF. Na ETF se boduju matematika i maternji jezik za 4 godine a fizika zadnje 2 godine na kojima si slusao fiziku(ako si imao samo u 1. i 2. razredu, prosjek za ta 2 razreda). Barem je tako bilo kad sam ja upisivao. Zasto je to tako? Zato sto nije isto kada neko upisuje ETF a da je zavrsio elektrotehnicku ili gimnaziju i imao 4 godine matematiku i radio skoro sve iz iste i dodje neko iz medicinske ili poljoprivredne koji je imao matematiku samo prva 2 razreda i najteze sto je radio je kvadratna jednacina. Logicno je da ce ovi drugi imati slabiju startnu poziciju.
Bodovanje je zbog toga i uvedeno da se izvrsi selekcija. Zato i imas razlicite srednje skole. Ne treba onom u poljoprivrednoj tehnickoj matematika 4 godine isto kao sto onom u elektrotehnickoj ne treba biologija nikako. Ali ce ti trebati za studij elektrotehnike matematika a za poljoprivredni fakultet ili sumarstvo biologija. A zbog onih koji promijene misljenje tokom srednje skole o tome cime bi se bavili je uveden i prijemni ispit da ne bi bili uskraceni. 40 bodova pa ako imas znanje iz oblasti koje su bitne za studij imas sansu da budes primljen prije onoga koji je zavrsio srodnu srednju skolu i na neki nacin vec ima podlogu za studij.
Ovako je bilo je na ETF. Na nekim fakultetima se gleda samo obicni prosjek(ako si slusao samo 2 godine, prosjek od 2 godine). Pisace na konkursu. To sto su ti rekli sa fakulteta se zove "skidanje sa one stvari" i na to se navikni u zivotu. Da ne znaju, vjerovatno ne znaju jer uglavnom ne rade najsposobniji u studentskim sluzbama nego oni sa najboljom stelom a isto tako se moze i promijeniti nesto oko upisa za sljedecu godinu ali ti mogu provjeriti kako je bilo ranije ili te uputiti gdje treba. Tako ti je uglavnom svugdje, kad pocnes studirati pa odes na konsultacije kod asistenta, uglavnom je "skidanje sa one stvari", kad odes u opstinu nesto da zavrsis "skidanje sa one stvari". Na tebi je kako ces se postaviti. Naravno, sve kulturno ali onaj koji je placen za nesto neka radi to za sta je placen ali to su vec neke druge teme.
Najbolje bi bilo da napises u koju srednju skolu ides i sta bi upisao pa se mozda neko i javi ko je bio u slicnoj situaciji i sa potrebnim informacijama, jer nije isto za svaki fakultet.
hd2000
Posts: 215
Joined: 29/10/2020 16:42
Location: Cijeli svijet zna da genocidna je.

#9 Re: Bodovanje relevantnih predmeta UNSA

Post by hd2000 »

Upis je centralizovan i bodovanje vrši jedinstveni sistem za cijeli UNSA. Koliko sam upućen, radi se na drugi način, znači 5+5=10/2=5.

Po meni, potpuno nepravedno bodovanje. Neko završi školu sa slabijom matematikom sa ocjenama 5 i 5 i ima prosjek 5. Neko završi gimnaziju sa 5,5,4,4 i ima prosjek 4.5.

To se donekle niveliše prijemnim ispitom, ali mnogi fakulteti ga nemaju. ETF ima prijemni.
TotallyDifferent_Not
Posts: 109
Joined: 10/02/2021 21:18

#10 Re: Bodovanje relevantnih predmeta UNSA

Post by TotallyDifferent_Not »

Semsa Suljakovic wrote: 11/02/2021 13:51 Zavisi od fakulteta do fakulteta. To da li je logicno ili nije ne mozes odredjivati na nacin na koji ti zamisljas situaciju.
Eto sam si naveo primjer ETF. Na ETF se boduju matematika i maternji jezik za 4 godine a fizika zadnje 2 godine na kojima si slusao fiziku(ako si imao samo u 1. i 2. razredu, prosjek za ta 2 razreda). Barem je tako bilo kad sam ja upisivao. Zasto je to tako? Zato sto nije isto kada neko upisuje ETF a da je zavrsio elektrotehnicku ili gimnaziju i imao 4 godine matematiku i radio skoro sve iz iste i dodje neko iz medicinske ili poljoprivredne koji je imao matematiku samo prva 2 razreda i najteze sto je radio je kvadratna jednacina. Logicno je da ce ovi drugi imati slabiju startnu poziciju.
Bodovanje je zbog toga i uvedeno da se izvrsi selekcija. Zato i imas razlicite srednje skole. Ne treba onom u poljoprivrednoj tehnickoj matematika 4 godine isto kao sto onom u elektrotehnickoj ne treba biologija nikako. Ali ce ti trebati za studij elektrotehnike matematika a za poljoprivredni fakultet ili sumarstvo biologija. A zbog onih koji promijene misljenje tokom srednje skole o tome cime bi se bavili je uveden i prijemni ispit da ne bi bili uskraceni. 40 bodova pa ako imas znanje iz oblasti koje su bitne za studij imas sansu da budes primljen prije onoga koji je zavrsio srodnu srednju skolu i na neki nacin vec ima podlogu za studij.
Ovako je bilo je na ETF. Na nekim fakultetima se gleda samo obicni prosjek(ako si slusao samo 2 godine, prosjek od 2 godine). Pisace na konkursu. To sto su ti rekli sa fakulteta se zove "skidanje sa one stvari" i na to se navikni u zivotu. Da ne znaju, vjerovatno ne znaju jer uglavnom ne rade najsposobniji u studentskim sluzbama nego oni sa najboljom stelom a isto tako se moze i promijeniti nesto oko upisa za sljedecu godinu ali ti mogu provjeriti kako je bilo ranije ili te uputiti gdje treba. Tako ti je uglavnom svugdje, kad pocnes studirati pa odes na konsultacije kod asistenta, uglavnom je "skidanje sa one stvari", kad odes u opstinu nesto da zavrsis "skidanje sa one stvari". Na tebi je kako ces se postaviti. Naravno, sve kulturno ali onaj koji je placen za nesto neka radi to za sta je placen ali to su vec neke druge teme.
Najbolje bi bilo da napises u koju srednju skolu ides i sta bi upisao pa se mozda neko i javi ko je bio u slicnoj situaciji i sa potrebnim informacijama, jer nije isto za svaki fakultet.
Hvala na opširnom odgovoru, slažem se da su htjeli da me skinu jer sam takav utisak dobio i nakon postavljanja još nekih pitanja preko emaila, pitam npr. nešto za rang listu, odgovaraju mi citiram "za upis na Fakultet potrebno je prijaviti se na Konkurs koji će biti objavljen u junu mjesecu od strane Univerziteta u Sarajevu." Ono jesi realan, pa ne živim ispod mosta, znam i ja to... Kao da na bilo kakvo specifično pitanje ne žele da odgovaraju, ne žele da se zamaraju. Edit ću i staviti srednju školu i faks u pravu si.
TotallyDifferent_Not
Posts: 109
Joined: 10/02/2021 21:18

#11 Re: Bodovanje relevantnih predmeta UNSA

Post by TotallyDifferent_Not »

hd2000 wrote: 11/02/2021 13:53 Upis je centralizovan i bodovanje vrši jedinstveni sistem za cijeli UNSA. Koliko sam upućen, radi se na drugi način, znači 5+5=10/2=5.

Po meni, potpuno nepravedno bodovanje. Neko završi školu sa slabijom matematikom sa ocjenama 5 i 5 i ima prosjek 5. Neko završi gimnaziju sa 5,5,4,4 i ima prosjek 4.5.

To se donekle niveliše prijemnim ispitom, ali mnogi fakulteti ga nemaju. ETF ima prijemni.
Naravno da i nije fer na neki način, mnogo stvari ima i pozitivne i negativne aspekte ali eto, ugl. izgleda da nije svugdje tako, na etfu npr. nije, lijepo je objasnio @Semsa Suljakovic
hd2000
Posts: 215
Joined: 29/10/2020 16:42
Location: Cijeli svijet zna da genocidna je.

#12 Re: Bodovanje relevantnih predmeta UNSA

Post by hd2000 »

TotallyDifferent_Not wrote: 11/02/2021 14:24
hd2000 wrote: 11/02/2021 13:53 Upis je centralizovan i bodovanje vrši jedinstveni sistem za cijeli UNSA. Koliko sam upućen, radi se na drugi način, znači 5+5=10/2=5.

Po meni, potpuno nepravedno bodovanje. Neko završi školu sa slabijom matematikom sa ocjenama 5 i 5 i ima prosjek 5. Neko završi gimnaziju sa 5,5,4,4 i ima prosjek 4.5.

To se donekle niveliše prijemnim ispitom, ali mnogi fakulteti ga nemaju. ETF ima prijemni.
Naravno da i nije fer na neki način, mnogo stvari ima i pozitivne i negativne aspekte ali eto, ugl. izgleda da nije svugdje tako, na etfu npr. nije, lijepo je objasnio @Semsa Suljakovic
Od prošle godine je centralizovan upis i bodovanje ne varira od fakulteta do fakulteta. Jedino što varira su relevantni predmeti i prijemni ispiti. Znači, ne pita se više ETF kako će bodovati. Sada se to radi preko sistema UTIC-a. Na ETF-u samo definišu koji su predmeti relevantni.

Jedini bodovi na koje fakulteti mogu uticati je prijemni ispit, ako ga imaju.
Last edited by hd2000 on 11/02/2021 14:31, edited 1 time in total.
TotallyDifferent_Not
Posts: 109
Joined: 10/02/2021 21:18

#13 Re: Bodovanje relevantnih predmeta UNSA

Post by TotallyDifferent_Not »

hd2000 wrote: 11/02/2021 14:28
TotallyDifferent_Not wrote: 11/02/2021 14:24
hd2000 wrote: 11/02/2021 13:53 Upis je centralizovan i bodovanje vrši jedinstveni sistem za cijeli UNSA. Koliko sam upućen, radi se na drugi način, znači 5+5=10/2=5.

Po meni, potpuno nepravedno bodovanje. Neko završi školu sa slabijom matematikom sa ocjenama 5 i 5 i ima prosjek 5. Neko završi gimnaziju sa 5,5,4,4 i ima prosjek 4.5.

To se donekle niveliše prijemnim ispitom, ali mnogi fakulteti ga nemaju. ETF ima prijemni.
Naravno da i nije fer na neki način, mnogo stvari ima i pozitivne i negativne aspekte ali eto, ugl. izgleda da nije svugdje tako, na etfu npr. nije, lijepo je objasnio @Semsa Suljakovic
Od prošle godine je centralizovan upis i bodovanje ne varira od fakulteta do fakulteta. Jedino što varira su relevantni predmeti i prijemni ispiti. Znači, ne pita se više ETF kako će bodovati. Sada se to radi preko sistema UTIC-a. Na ETF-u samo definišu koji su predmeti relevantni.
Ozbiljno? Kako onda, ja kao da sam vidio na rang listi od ove godine na etfu da neko ima 20 bodova + manje od 40 bodova + bodovi iz prijemnog + 5 bodova za 5.0 prosjek što znači da su stavljali 0 kada je neko fiziku imao npr. samo 1 godinu a ne 2. Vjrv možda je neka davna rang lista u pitanju nisam siguran.
hd2000
Posts: 215
Joined: 29/10/2020 16:42
Location: Cijeli svijet zna da genocidna je.

#14 Re: Bodovanje relevantnih predmeta UNSA

Post by hd2000 »

Ne bi trebalo, osim ako nije u pitanju neka tehnička greška.
Semsa Suljakovic
Posts: 100
Joined: 28/02/2017 22:22

#15 Re: Bodovanje relevantnih predmeta UNSA

Post by Semsa Suljakovic »

Ja sam davno upisivao, prije vise od 10 godina pa sam i napisao da se mozda nesto promijenilo.
Generalno je obrazovanje i skolstvo otislo u onu stvar. Upises Bachelor na UNSA, ne ide ti, prebacise se u Travnik, zavrsis Bachelor tamo i upises Master na UNSA. A drugi obnavljaju godine :lol:
A ni UNSA nije neka sreca, radi ko sta hoce, ali eto, nemamo bolje.
TotallyDifferent_Not
Posts: 109
Joined: 10/02/2021 21:18

#16 Re: Bodovanje relevantnih predmeta UNSA

Post by TotallyDifferent_Not »

hd2000 wrote: 11/02/2021 14:34 Ne bi trebalo, osim ako nije u pitanju neka tehnička greška.
Pogledati ću baš još jednom listu, sigurno sam ja pomiješao.
Semsa Suljakovic wrote: 11/02/2021 14:35 Ja sam davno upisivao, prije vise od 10 godina pa sam i napisao da se mozda nesto promijenilo.
Generalno je obrazovanje i skolstvo otislo u onu stvar. Upises Bachelor na UNSA, ne ide ti, prebacise se u Travnik, zavrsis Bachelor tamo i upises Master na UNSA. A drugi obnavljaju godine :lol:
A ni UNSA nije neka sreca, radi ko sta hoce, ali eto, nemamo bolje.
Zvuči baš žalosno što se može tako hahahah, meni je jedina mogućnost Mostar ili Sarajevo ali unsa je sigurno bolji.
TotallyDifferent_Not
Posts: 109
Joined: 10/02/2021 21:18

#17 Re: Bodovanje relevantnih predmeta UNSA

Post by TotallyDifferent_Not »

A da li možda znaš kako ide ako uopšte nemaš taj predmet, je li onda računaju sa nulom npr 4+4+4+0=12/4= 3.0?
@hd2000
hd2000
Posts: 215
Joined: 29/10/2020 16:42
Location: Cijeli svijet zna da genocidna je.

#18 Re: Bodovanje relevantnih predmeta UNSA

Post by hd2000 »

TotallyDifferent_Not wrote: 11/02/2021 14:48 A da li možda znaš kako ide ako uopšte nemaš taj predmet, je li onda računaju sa nulom npr 4+4+4+0=12/4= 3.0?
@hd2000
Misliš, ako uopšte nemaš predmet četiri godine: 0+0+0+0=0/4=0. Nisam upoznat šta u toj situaciji - dobro pitanje.

Ako si mislio to što si napisao, onda sam već odgovorio. Prilično sam siguran da ide 4+4+4=12/3=4.

Vezano za upis master- na unsa, nakon Travnika. Problem zakonske regulative. Ako je student završio fakultet koji je akreditovan, onda nema zakonske osnove da se tek tako odbije, čak i ako je završio u Travniku. Javni fakulteti nemaju autonomiju da biraju studente po svom nahođenju. Ovdje bi mogao biti lijek prijemni na masteru, ali to bi bio pretežak prijemni.
Last edited by hd2000 on 11/02/2021 14:56, edited 1 time in total.
Luminocity102
Posts: 76
Joined: 10/02/2021 21:53

#19 Re: Bodovanje relevantnih predmeta UNSA

Post by Luminocity102 »

TotallyDifferent_Not wrote: 11/02/2021 14:48 A da li možda znaš kako ide ako uopšte nemaš taj predmet, je li onda računaju sa nulom npr 4+4+4+0=12/4= 3.0?
@hd2000
a sto vise smaras sa pitanjima na koje mozes logikom doci do odgovora, pa ako nemas neki predmet zar nije logicno da ne dobijes nijedan bod tu, a koji broj nije jedan? hint pocinje sa n zavrsava sa ula. razmisli malo tom glavom, ko sve i upisuje fakultet danas covjece
hd2000
Posts: 215
Joined: 29/10/2020 16:42
Location: Cijeli svijet zna da genocidna je.

#20 Re: Bodovanje relevantnih predmeta UNSA

Post by hd2000 »

Luminocity102 wrote: 11/02/2021 14:56
TotallyDifferent_Not wrote: 11/02/2021 14:48 A da li možda znaš kako ide ako uopšte nemaš taj predmet, je li onda računaju sa nulom npr 4+4+4+0=12/4= 3.0?
@hd2000
a sto vise smaras sa pitanjima na koje mozes logikom doci do odgovora, pa ako nemas neki predmet zar nije logicno da ne dobijes nijedan bod tu, a koji broj nije jedan? hint pocinje sa n zavrsava sa ula. razmisli malo tom glavom, ko sve i upisuje fakultet danas covjece
Ne radi se o bodovanju predmeta, već o srednjoj ocjeni. Po pravilima koje određuje Ministarstvo, gleda se srednja ocjena iz relevantih predmeta. Ako nisi imao predmet jednu godinu, a ostale tri si imao ocjenu 4, onda je srednja ocjena 4+4+4=12/3=4.

Opet, po meni nepravedno, ali sam prilično siguran da se ovako računa.
TotallyDifferent_Not
Posts: 109
Joined: 10/02/2021 21:18

#21 Re: Bodovanje relevantnih predmeta UNSA

Post by TotallyDifferent_Not »

...
Last edited by TotallyDifferent_Not on 11/02/2021 15:01, edited 1 time in total.
hd2000
Posts: 215
Joined: 29/10/2020 16:42
Location: Cijeli svijet zna da genocidna je.

#22 Re: Bodovanje relevantnih predmeta UNSA

Post by hd2000 »

Nemoj da se sikiraš kako boduju. Tvoje je da apliciraš online, da poredaš fakultete po preferenci (koji ti je prvi izbor, koji drugi itd) i da polažeš prijemni, tamo gdje ga bude. Sistem će sam izbodovati. Možda promijene kriterije slijedeće godine.

U redovne, koje finansira vlada, možeš uletiti samo ako imaš dobre ocjene.

Eto.
TotallyDifferent_Not
Posts: 109
Joined: 10/02/2021 21:18

#23 Re: Bodovanje relevantnih predmeta UNSA

Post by TotallyDifferent_Not »

hd2000 wrote: 11/02/2021 15:01 Nemoj da se sikiraš kako boduju. Tvoje je da apliciraš online, da poredaš fakultete po preferenci (koji ti je prvi izbor, koji drugi itd) i da polažeš prijemni, tamo gdje ga bude. Sistem će sam izbodovati. Možda promijene kriterije slijedeće godine.

U redovne, koje finansira vlada, možeš uletiti samo ako imaš dobre ocjene.

Eto.
Ubagalo nešto, ugl mislio sam na 0+0+0+0.. A znam da se ne bih trebao brinuti ali dzaba problem je ako uopste ne upadnem ni na samofinansirajuce jer ako rade po principu dodavanja nule za srednju ocjenu relevantnih predmeta imat cu 60 bodova + 19.84 uspjeh + 1 jadni bod iz fizike sa takmičenja :lol: što čini ukupno 80.84 boda a prošle godine se prijavilo 100+ osoba od kojih je oko 70 čini mi se imalo više bodova od mene a primaju samo 45 osoba, s tim da ih je dosta odustalo/bilo primjeno na njihove prve izbore pa su automatski bili ispod liste.
TotallyDifferent_Not
Posts: 109
Joined: 10/02/2021 21:18

#24 Re: Bodovanje relevantnih predmeta UNSA

Post by TotallyDifferent_Not »

Luminocity102 wrote: 11/02/2021 14:56
TotallyDifferent_Not wrote: 11/02/2021 14:48 A da li možda znaš kako ide ako uopšte nemaš taj predmet, je li onda računaju sa nulom npr 4+4+4+0=12/4= 3.0?
@hd2000
a sto vise smaras sa pitanjima na koje mozes logikom doci do odgovora, pa ako nemas neki predmet zar nije logicno da ne dobijes nijedan bod tu, a koji broj nije jedan? hint pocinje sa n zavrsava sa ula. razmisli malo tom glavom, ko sve i upisuje fakultet danas covjece
A što ti moraš svakom loncu biti poklopac? Ako ti smeta ignoriši, moj problem nije tvoj.
Luminocity102
Posts: 76
Joined: 10/02/2021 21:53

#25 Re: Bodovanje relevantnih predmeta UNSA

Post by Luminocity102 »

hd2000 wrote: 11/02/2021 14:58
Luminocity102 wrote: 11/02/2021 14:56
TotallyDifferent_Not wrote: 11/02/2021 14:48 A da li možda znaš kako ide ako uopšte nemaš taj predmet, je li onda računaju sa nulom npr 4+4+4+0=12/4= 3.0?
@hd2000
a sto vise smaras sa pitanjima na koje mozes logikom doci do odgovora, pa ako nemas neki predmet zar nije logicno da ne dobijes nijedan bod tu, a koji broj nije jedan? hint pocinje sa n zavrsava sa ula. razmisli malo tom glavom, ko sve i upisuje fakultet danas covjece
Ne radi se o bodovanju predmeta, već o srednjoj ocjeni. Po pravilima koje određuje Ministarstvo, gleda se srednja ocjena iz relevantih predmeta. Ako nisi imao predmet jednu godinu, a ostale tri si imao ocjenu 4, onda je srednja ocjena 4+4+4=12/3=4.

Opet, po meni nepravedno, ali sam prilično siguran da se ovako računa.
pa znam da se ne boduje predmet, nego logicno je da ako nemas neki predmet stavi se 0 pri racunanju srednje ocjene sa onim predmetima koje imas i onda dijeli sa brojem predmeta, pa mora se znati neka procedura i mora za sve biti isto, ako si imao ocjenu 3 ide ti 3 iz tog predmeta ako ga nisi imao uopste 0 i gotova prica, nema tu filozofije, ne znam sto se trudis objasnjavat ista ovom liku, previse mu je i ovo
Post Reply