BMW Blog BiH

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#1151 Re: BMW Blog BiH

Post by ado-šampion »

jefferson wrote:
ado-šampion wrote:Ko sisa fanove, kupice ga Svabo koji je siguran da ce mu cijena posle par godina narasti. Toyota je svakako sto se tice takvog tipa auta toliko daleko dogurala s tim fanovima da mora platiti razvoj drugoj firmi (i dati jos stosta) da bi dobili know-how kako se takvo auto danas pravi, sto je zalosno.
Toyota je to otvoreno rekla. Oni su sa Subaruom pokusali preko razvoja BRZ ali su skontali da sa Subarum, koji je jos gori kada je konfekcija u pitanju, nisu nigdje stigli.
Rekli su da su se sa BMW-om udruzili jer su izgubili skroz know-how u razvoju ovih automobila. BMW s druge strane je dobio Toyotinu hibridnu tehnologiju.
Hibridna tehnologija u BMWu je komplet BMWova. Kompletna tehnologija vozila na struju, jal bio hibrid, jal bio elektricni, zapravo. Hibrid je hem jednostavan hem odavno sazvakana tehnologija, u Evropi je bilo samo pitanje isplativosti u odnosu na dizele.

Toyota je dala jednu drugu tehnologiju, cija je namjena slicna hibridnoj, i koja je puno komplikovanija, eto da ne budem previse direktan, mada je i ovako mislim jasno o kojoj tehnologiji se radi. :D
User avatar
mk ultra
Posts: 19518
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#1153 Re: BMW Blog BiH

Post by mk ultra »

Seawolf
Posts: 7726
Joined: 14/06/2012 22:59

#1154 Re: BMW Blog BiH

Post by Seawolf »

Bullet Tooth Tony wrote:Jedno konkretno pitanje momci ... sta bi odabrali:D :D mecka 4 milje skuplja .. ... znaci izmedju ova dva i samo ova dva :D ... ni Volvo niti Audi novi nit ista :D :D

Image

Image
Šta bi od ovoga?

I još jedno pitanje: Da li je rezonski kupiti polovnog 4-er GC, ili 3-er GT, sa motorom B58 (240 kW) i xDrive, sa do 50.000 km i na šta treba pripaziti?

Npr. ovakav:

https://www.autoscout24.de/angebote/bmw ... ?cldtidx=2
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20511
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#1155 Re: BMW Blog BiH

Post by Bullet Tooth Tony »

Seawolf wrote:
I još jedno pitanje: Da li je rezonski kupiti polovnog 4-er GC, ili 3-er GT, sa motorom B58 (240 kW) i xDrive, sa do 50.000 km i na šta treba pripaziti?

Npr. ovakav:

https://www.autoscout24.de/angebote/bmw ... ?cldtidx=2

Ma srce mene vuce na 340ku... Ali je AMG bas bolji... Moderniji je u untrasnjosti i vani.. Ima prelijep zvuk.. Ovaj na konfiguratoru ima i performance sjedista ma ko lutka.. Ali eto.. Cekam novu tricu da vidim kakva ce biti... Svakako bih gledao sta drugo u februaru ali se eto.. Ko pripremam :D

Prije 3 sedmice vozio sam se u GC.. Nov bio, sa M paketom opreme, kozom unutra itd.. Automatik.. Meni se bas bas svidio.. Mjenjac strasan.. Brz i na vrhu zadatka :).. Mislio sam takodjer da ima manje mjesta na zadnjoj klupi ali to nije istina.. Barem u mom slucaju jer ja nisam bas nesto visok.. Na sta obratiti paznju ne znam.. Osim klasike gledanja gdje kupujes, odrzavanje itd...

Sto se tice 3 GT.. Ako nije M paket.. Nije bas nesto izgledom.. Nekako je.. Ne znam.. Cudan jbt.. Meni nije legao.. Mada je unutrasnjost lijepa :) znam da sam gledao gdje se onaj spojler izvlaci haahha.. Ali ovaj na linku dobro izgleda.. Ok je kupiti, zasto da ne.. Mala kilometraza, dobro stanje.. Ma kad kupujes iz dobre garaze ili polovno od ovlastenog dilera najbitnije je sta ces od njih izvuci (koliko godina garancije, na sta, gume nove..)

Kucam sa mobitela pa halali ako ima gresaka
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#1156 Re: BMW Blog BiH

Post by jefferson »

Seawolf wrote:
Bullet Tooth Tony wrote:Jedno konkretno pitanje momci ... sta bi odabrali:D :D mecka 4 milje skuplja .. ... znaci izmedju ova dva i samo ova dva :D ... ni Volvo niti Audi novi nit ista :D :D

Image

Image
Šta bi od ovoga?

I još jedno pitanje: Da li je rezonski kupiti polovnog 4-er GC, ili 3-er GT, sa motorom B58 (240 kW) i xDrive, sa do 50.000 km i na šta treba pripaziti?

Npr. ovakav:

https://www.autoscout24.de/angebote/bmw ... ?cldtidx=2
B58 je jos uvijek previse mlad motor da bi se znalo sigurno za neke ozbiljnije probleme.
Ono sto mene kod B58 privlaci je sto su vratili normalnu vodenu pumpu i sto je zatvorena glava motora sto znaci da moze isdrzati daleko vecu snagu nego sto razvija, vjerovatno vec predvidjen S58.
Mana je sto ako bilo sto na VANOS-u ode mora motor vani ici.
Seawolf
Posts: 7726
Joined: 14/06/2012 22:59

#1157 Re: BMW Blog BiH

Post by Seawolf »

Bullet Tooth Tony wrote: Ma srce mene vuce na 340ku... Ali je AMG bas bolji... Moderniji je u untrasnjosti i vani.. Ima prelijep zvuk.. Ovaj na konfiguratoru ima i performance sjedista ma ko lutka.. Ali eto.. Cekam novu tricu da vidim kakva ce biti... Svakako bih gledao sta drugo u februaru ali se eto.. Ko pripremam :D

Prije 3 sedmice vozio sam se u GC.. Nov bio, sa M paketom opreme, kozom unutra itd.. Automatik.. Meni se bas bas svidio.. Mjenjac strasan.. Brz i na vrhu zadatka :).. Mislio sam takodjer da ima manje mjesta na zadnjoj klupi ali to nije istina.. Barem u mom slucaju jer ja nisam bas nesto visok.. Na sta obratiti paznju ne znam.. Osim klasike gledanja gdje kupujes, odrzavanje itd...

Sto se tice 3 GT.. Ako nije M paket.. Nije bas nesto izgledom.. Nekako je.. Ne znam.. Cudan jbt.. Meni nije legao.. Mada je unutrasnjost lijepa :) znam da sam gledao gdje se onaj spojler izvlaci haahha.. Ali ovaj na linku dobro izgleda.. Ok je kupiti, zasto da ne.. Mala kilometraza, dobro stanje.. Ma kad kupujes iz dobre garaze ili polovno od ovlastenog dilera najbitnije je sta ces od njih izvuci (koliko godina garancije, na sta, gume nove..)

Kucam sa mobitela pa halali ako ima gresaka
Sve je uredu, hvala ti.

Zbog čega si se ti odlučio za karoserijsku varijantu Touring / T-Modell, a ne neku od ove druge dvije petovrate izvedbe (Gran Coupé, ili Gran Turismo) koje BMW ima u tom segmentu, a koje su, nekako, više BMW-ovske?
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#1158 Re: BMW Blog BiH

Post by ado-šampion »

Ako imas djecu Gran Coupe je katastrofa. Ima peta vrata sto je dobro s apekta iskoristivosti gepeka, ali je pozadi u visinu pravo tijesno i tu ugurivati dijete u sjedalicu mogu misliti na sta bi to licilo. Mada ta kupe-limuzina forma izgleda pravo primamljivo i meni licno izgleda odlicno.

Gran Tourismo je po meni manje BMW od karavana (ako se to moze tako okarakterisati), neka MPV forma, kad sjedis unutra glava ti po metra od krova.

Plus karavani kod BMWa su prelijepi (3 i 5), mozda najljepsi na trzistu, posebno s vecim felgama.

Ko nema porodicu uz 4 GC ne dobiva puno u odnosu na obicni kupe, pa onda u kalkulaciju ulazi i kabriolet, pa onda je tu i 2er kabriolet koji je dosta jeftiniji, itd, itd. Ja sam se tu pogubio u izboru (ocigledno jel :D ). Imam osjecaj da sva ta auta osim GT serije, karavana i X imaju smisla ako u kuci imas jos jedno upotrebljivo auto.

Naravno ne u BiH, ali vamo zapadnije vidjam pravo puno 4 GC na cesti ali nikad nisam vidio da se neko dijete vozi u njemu pozadi u sjedalici, niti sjedalice u parkiranim. Doduse to je rijetkost i u tricama limuzinama. S druge strane, vecinama karavana ili X unutra ima sjedalicu.
lavic
Posts: 3085
Joined: 14/04/2011 15:03

#1159 Re: BMW Blog BiH

Post by lavic »

Ma u 4 GC moze sve stati, auto je mrak. Porodicni a uzivas u izgledu i performansama.
Ja da sam u takvoj prilici ne bih imao nikakvih dilema.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#1160 Re: BMW Blog BiH

Post by ado-šampion »

Eh eto ja kad prvi put vidim da se vozi porodica u 4 GC rijesicu sve svoje dileme. :D A auto jest mrak, slazem se. Od varijanti s fiksnim krovom najljepsi BMW trenutno. :)
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#1161 Re: BMW Blog BiH

Post by mali_milojica »

Ne vidim problem da u GC nazad sjede djeca do nekih 18g i visine do 180cm. A većina je takvih, osim ako nisu kosarkasi :D
Dakle, da sam u dilemi kao neki, samo GC isključivo zbog izgleda.
Seawolf
Posts: 7726
Joined: 14/06/2012 22:59

#1162 Re: BMW Blog BiH

Post by Seawolf »

Izgled mi nije toliko važan, koliko praktičnost i svestranost vozila, a ta svestranost je kod karoserijske izvedbe Gran Turismo značajno narušena velikom dužinom vozila.

3-er Gran Turismo je osamnaest i pol centimetara duži od 4-er Gran Coupé.

Inače, karoserijske izvedbe 4-er Gran Coupé (F36) i 3-er Gran Turismo (F34) imaju zajedničku jednu stvar, koja vrijedi samo za njih i niti za jednu treću izvedbu 3-er i 4-er. Znate li koju?
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#1163 Re: BMW Blog BiH

Post by mali_milojica »

Vala bi ja prije karavana vozio nego GT. GT mi je ruzan za povratiti. Opet ostajem pri svojoj da bi najprije GC, ali znam da je i skup :D
Ne znam koja je stvar u pitanju :?
vauvau
Posts: 1375
Joined: 05/06/2014 09:03

#1164 Re: BMW Blog BiH

Post by vauvau »

MOR?
il dottore
Posts: 1472
Joined: 12/04/2014 20:35

#1165 Re: BMW Blog BiH

Post by il dottore »

Gdje se dijele ti GT-ovi sto ih vi necete, zrtvovat cu se za vas
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#1166 Re: BMW Blog BiH

Post by mali_milojica »

Uzeo bih i ja ako ima jedan GT na poklon, odmah ga prodao i uzeo GC :D
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20511
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#1167 Re: BMW Blog BiH

Post by Bullet Tooth Tony »

Seawolf wrote:Izgled mi nije toliko važan, koliko praktičnost i svestranost vozila, a ta svestranost je kod karoserijske izvedbe Gran Turismo značajno narušena velikom dužinom vozila.

3-er Gran Turismo je osamnaest i pol centimetara duži od 4-er Gran Coupé.

Inače, karoserijske izvedbe 4-er Gran Coupé (F36) i 3-er Gran Turismo (F34) imaju zajedničku jednu stvar, koja vrijedi samo za njih i niti za jednu treću izvedbu 3-er i 4-er. Znate li koju?
Nemam pojma.. Prvo sto mi pada napamet je gepek koji se otvara zajedno sa staklom.. Citav :)

A sto se tice tvog pitanja prije.. Ne znma.. Nisam jos odabrao.. Mislio sam karavana zbog prostora a onda sam se vozio u GC i bas mi se svidio

Jedino sto sigurno znam je da, aBd, ne planiram uzimati nista ispod 3.0 benzinskog motora... Znaci zelim jak automobil 440 bi dobar izbor bio.. Zato sam ukljucio 45 AMGa
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#1168 Re: BMW Blog BiH

Post by jefferson »

ado-šampion wrote:Eh eto ja kad prvi put vidim da se vozi porodica u 4 GC rijesicu sve svoje dileme. :D A auto jest mrak, slazem se. Od varijanti s fiksnim krovom najljepsi BMW trenutno. :)
Nema nista bez monovolumena ala Sharan ili Galaxy. Ja sam svog X5 rjesio i kupio monovolumena i rjesio problem prostora za sljedecih 15 godina.
Seawolf
Posts: 7726
Joined: 14/06/2012 22:59

#1169 Re: BMW Blog BiH

Post by Seawolf »

Bullet Tooth Tony wrote: Nemam pojma.. Prvo sto mi pada napamet je gepek koji se otvara zajedno sa staklom.. Citav :)
...
mali_milojica wrote: ...
Ne znam koja je stvar u pitanju :?
vauvau wrote: MOR?
Jok. Međuosovinski razmak 3-er GT (F34) je za 11 cm veći od međuosovinskog razmaka 4-er GC (F36). 4-er GC ima isti međuosovinski razmak kao većina ostalih izvedbi 3-er i 4-er (F30, F31, F32, F33 i F80), a 3-er GT ima međuosovinski razmak kao produžena izvedba 3-er Sedan (F35), koja se radi za kinesko tržište.

3-er GT (F34) i 4-er GC (F36) su jedine dvije izvedbe iz serija 3-er i 4-er, koje se proizvode u BMW-ovoj tvornici u Dingolfing-u ( https://www.bmwgroup-plants.com/dingolfing/en.html ), u kojoj se proizvode i većina, ili sve izvedbe serija 5-er, 6-er, 7-er i 8-er.
User avatar
konektovan
Posts: 40611
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#1170 Re: BMW Blog BiH

Post by konektovan »

3 gt je nešto najruznije sto postoji u svijetu automobilizma. I bmw skontao napokon, i ukida proizvodnju iste.
lavic
Posts: 3085
Joined: 14/04/2011 15:03

#1171 Re: BMW Blog BiH

Post by lavic »

Bullet Tooth Tony wrote:
Seawolf wrote:Izgled mi nije toliko važan, koliko praktičnost i svestranost vozila, a ta svestranost je kod karoserijske izvedbe Gran Turismo značajno narušena velikom dužinom vozila.

3-er Gran Turismo je osamnaest i pol centimetara duži od 4-er Gran Coupé.

Inače, karoserijske izvedbe 4-er Gran Coupé (F36) i 3-er Gran Turismo (F34) imaju zajedničku jednu stvar, koja vrijedi samo za njih i niti za jednu treću izvedbu 3-er i 4-er. Znate li koju?
Nemam pojma.. Prvo sto mi pada napamet je gepek koji se otvara zajedno sa staklom.. Citav :)

A sto se tice tvog pitanja prije.. Ne znma.. Nisam jos odabrao.. Mislio sam karavana zbog prostora a onda sam se vozio u GC i bas mi se svidio

Jedino sto sigurno znam je da, aBd, ne planiram uzimati nista ispod 3.0 benzinskog motora... Znaci zelim jak automobil 440 bi dobar izbor bio.. Zato sam ukljucio 45 AMGa
Pametan izbor motora, vozio sam prije par dana 540, uffff avion, 530 xd je biciklo za njega.
vauvau
Posts: 1375
Joined: 05/06/2014 09:03

#1172 Re: BMW Blog BiH

Post by vauvau »

Seawolf wrote:
Bullet Tooth Tony wrote: Nemam pojma.. Prvo sto mi pada napamet je gepek koji se otvara zajedno sa staklom.. Citav :)
...
mali_milojica wrote: ...
Ne znam koja je stvar u pitanju :?
vauvau wrote: MOR?
Jok. Međuosovinski razmak 3-er GT (F34) je za 11 cm veći od međuosovinskog razmaka 4-er GC (F36). 4-er GC ima isti međuosovinski razmak kao većina ostalih izvedbi 3-er i 4-er (F30, F31, F32, F33 i F80), a 3-er GT ima međuosovinski razmak kao produžena izvedba 3-er Sedan (F35), koja se radi za kinesko tržište.

3-er GT (F34) i 4-er GC (F36) su jedine dvije izvedbe iz serija 3-er i 4-er, koje se proizvode u BMW-ovoj tvornici u Dingolfing-u ( https://www.bmwgroup-plants.com/dingolfing/en.html ), u kojoj se proizvode i većina, ili sve izvedbe serija 5-er, 6-er, 7-er i 8-er.
A što je sad to posebna tvornica u Dingolfingu?
Seawolf
Posts: 7726
Joined: 14/06/2012 22:59

#1173 Re: BMW Blog BiH

Post by Seawolf »

konektovan wrote:3 gt je nešto najruznije sto postoji u svijetu automobilizma. I bmw skontao napokon, i ukida proizvodnju iste.
A ovaj:

Image
Seawolf
Posts: 7726
Joined: 14/06/2012 22:59

#1174 Re: BMW Blog BiH

Post by Seawolf »

vauvau wrote: A što je sad to posebna tvornica u Dingolfingu?
Meni se sviđa, a čini se i BMW-u, obzirom na to koji se modeli tamo proizvode.
vauvau
Posts: 1375
Joined: 05/06/2014 09:03

#1175 Re: BMW Blog BiH

Post by vauvau »

Seawolf wrote:
vauvau wrote: A što je sad to posebna tvornica u Dingolfingu?
Meni se sviđa, a čini se i BMW-u, obzirom na to koji se modeli tamo proizvode.
I misliš sad da s obzirom na te modele da je nešto kvalitet bolji ili što?
Post Reply