BMW 118

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#1 BMW 118

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Ima li ko kakva iskustva sa BMW 118 (2008-2010 godište)? Mane, boljke, generalno kako se pokazao?

Hvala.
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#2 Re: BMW 118

Post by Keiko »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Ima li ko kakva iskustva sa BMW 118 (2008-2010 godište)? Mane, boljke, generalno kako se pokazao?

Hvala.
Ja sam imala 2007, novog kupila. Jedini problem koji sam imala je bio sa plasticnom cjevcicom za zadnji brisac koja se zaledila par puta i skliznula s' prskalice. Super je bio autic, pravo mi se svidjao i preporucila bih ga svakome ko nece da se puno petlja s' autom. Zamijenila sam ga samo zato sto auto mijenjam svake tri godine.

Moja kolegica ima 2009 godiste i nema nikakvih problema s' autom.
staradis
Posts: 1872
Joined: 03/04/2012 17:40

#3 Re: BMW 118

Post by staradis »

Čisto da znam čime se baviš?
lavic
Posts: 3085
Joined: 14/04/2011 15:03

#4 Re: BMW 118

Post by lavic »

To je generalno dobar auto, bez onih glupih mana za nove modele.

Jedina stvar na koju treba obratit paznju je eventualno zvuk koji pravi lanac na vecoj kilometrazi.

Ako se cuje lanac, onda ga treba promjenit, a to trazi i vremena i novca jer je lanac sa zadnje strane motora.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#5 Re: BMW 118

Post by ado-šampion »

118i ili 118d? Ako je 118d treba obratiti paznju na lanac. Dosta se ljudi zalilo na lanac, odnosno na mehanizam lanca, koji je doradjivan vise puta od strane BMWa (cini mi se tri puta), a prva dorada je bila 2009. godine. Zabiljezeno je i dosta slucajeva havarije motora uzrokovane spadanjem lanca. Tim su pogodjeni svi 4-cilindarski dizelasi posle redizajna, ondosno N47 motori. Prije redizajna s lancem su imali problema benzinci. To je jedino na sta upozoravaju. Taj motor se uradjuje dan danas u serije 1 i 3.

I ja gledam to auto vec neko vrijeme pa sam se raspitao i istrazio o nekim stvarima.
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#6 Re: BMW 118

Post by Keiko »

ado-šampion wrote:118i ili 118d? Ako je 118d treba obratiti paznju na lanac. Dosta se ljudi zalilo na lanac, odnosno na mehanizam lanca, koji je doradjivan vise puta od strane BMWa (cini mi se tri puta), a prva dorada je bila 2009. godine. Zabiljezeno je i dosta slucajeva havarije motora uzrokovane spadanjem lanca. Tim su pogodjeni svi 4-cilindarski dizelasi posle redizajna, ondosno N47 motori. Prije redizajna s lancem su imali problema benzinci. To je jedino na sta upozoravaju. Taj motor se uradjuje dan danas u serije 1 i 3.

I ja gledam to auto vec neko vrijeme pa sam se raspitao i istrazio o nekim stvarima.
Za ovo ne znam jer je moj 'otisao' sa predjenih nekih 60,000km tako da ne mogu nista tvrditi. U medjuvremenu sam se sjetila da je bio BMW recall za nekakav zatezac koji su besplatno zamijenili u manje od pola sata.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#7 Re: BMW 118

Post by 530i »

Pravo malo prostora nazad i općenito mala i neudobna zadnja klupa...može poslužiti za djecu do 15 godina max. Ostalo sve ok, standardno bmw-ovski. Vozio sam kratko vrijeme 118d sa 160.000 km, ali nisam upućen u to oko lanca i zatezača...ovaj je imao problem sa senzorom pritiska u gumama jer su mu umjesto run-flat fabričkih guma stavljene obične, zimske, pa je signalizirao to na instrument tabli.
romeomoraprezivjeti
Posts: 1632
Joined: 15/09/2012 14:06
Location: SARAJEVO

#8 Re: BMW 118

Post by romeomoraprezivjeti »

Ruglo od auta,kad je izgled u pitanju.
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#9 Re: BMW 118

Post by Keiko »

romeomoraprezivjeti wrote:Ruglo od auta,kad je izgled u pitanju.
:shock: :shock: :shock: Ova malo starija verzija je meni daleko ljepsa od nove a BMW1XX je daleko ljepsi auto od vjerovatno svih drugih u svojoj klasi.

Ljepsi je od A3 definitivno, a o Golfovima, Renaultima, Peugeotima i raznoraznom koreanskom smecu da ne govorimo.

@Drvosjeca, jesi se odlucio?

Kod mene su ova auta pravo popularna, ima ih od 2004 godista pa na dalje. Pretpostavljam da im je to 'seal of approval' jer je ovdje popravljat' auto strahovito skupo tako da onaj ko nema namjeru redovno mijenjat' kupuje bolja, skuplja i manje problematicna auta. Ako me sjecanje dobro sluzi, jos ni jednog nisam vidjela na slep sluzbi :-D .

Ako se odlucis za kupovinu, obavezno se 'stupasi' u ovlastenom servisu i trazi da te registruju kao vlasnika. Time automatski dobijes obavijesti o mogucim 'recall'-ima (izvini, ne znam nasu rijec), i u slucaju problema koji se ne bi trebali desiti bez obzira sto je istekla garancija, barem ovdje uvijek izadju u susret. Citala sam da su na nekom drugom modelu masovno crkavale ABS pumpe koje su uredno zamijenjene besplatno bez obzira na garanciju.
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#10 Re: BMW 118

Post by ranger »

ulazni model u BMW svijet, u principu solidan auto.
mana kod 4-cilindrasa lanac i zatezac, to pazi i nemas brige.
118d je mjera za tu sasiju 140 i kusur konja, zadnja vuca, dobre gume i Bog te veselio :thumbup:
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#11 Re: BMW 118

Post by sema911s »

kako su ono govorili 90% vlasnika BMW serije 1 misli da je njihovo auto ff
User avatar
zmajadaH
Posts: 370
Joined: 01/03/2013 01:05
Location: U zmajevom gnijezdu na jajima.

#12 Re: BMW 118

Post by zmajadaH »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Ima li ko kakva iskustva sa BMW 118 (2008-2010 godište)? Mane, boljke, generalno kako se pokazao?

Hvala.
Dva poznanika su kupili benzince.
Oba su uvezena iz Njemacke.Oba su sa 100 + kilometražom.
Oba su bila sa manama.Jedan izubijan od grada a drugi zaparan sa bočne strane i manji karambol odzada.
Oba se voze cca tri godine bez ikakvih problema.
Na oba su urađeni kozmetički zahvati :mrgreen:
Dosad ih dobro služe.
Nisu porodični tipovi, hoću reći nema kolica, fasungi, metar torbi i slično pa su im komforni.
Predpostavljam da pitaš za ''rabljene'' sa 100 + kilometražom.
To bi bilo to.

I da ''recall'' je opoziv. Kao da je maternji jezik latinski .....izumro....
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#13 Re: BMW 118

Post by zrakomlat »

sema911s wrote:kako su ono govorili 90% vlasnika BMW serije 1 misli da je njihovo auto ff
Šta znači ovo ff?
romeomoraprezivjeti
Posts: 1632
Joined: 15/09/2012 14:06
Location: SARAJEVO

#14 Re: BMW 118

Post by romeomoraprezivjeti »

zrakomlat wrote:
sema911s wrote:kako su ono govorili 90% vlasnika BMW serije 1 misli da je njihovo auto ff
Šta znači ovo ff?
Mislio mozda na fwd( front wheel drive)
User avatar
klaki
Posts: 2303
Joined: 15/02/2013 17:49
Location: 榛名山峠

#15 Re: BMW 118

Post by klaki »

zrakomlat wrote:
sema911s wrote:kako su ono govorili 90% vlasnika BMW serije 1 misli da je njihovo auto ff
Šta znači ovo ff?
Front-engine Front-wheel-drive layout
mefistofilis
Posts: 1584
Joined: 09/04/2013 18:11

#16 Re: BMW 118

Post by mefistofilis »

staradis wrote:Čisto da znam čime se baviš?

cisto ne zivi u ovoj ovdje rupi
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#17 Re: BMW 118

Post by ado-šampion »

To sto vecina kupaca BMW keca misli da je prednji pogon (ako je tako) je uspjeh BMWa. Tj. prodali su proizvod a ne ime i tradiciju. Cilj je bio uzeti dio kolaca u najbrojnijoj klasi, i u tome su sigurno uspjeli (skoro 2 miliona prodatih keceva), a plus su zadzali sve sto se od BMWa ocekuje (uduzno postavljen motor, zadnji pogon, ...).

Bez namjere da kvarim covjeku temu, i izvinjavam se unaprijed ako to radim, ali mene vise zanima kakav je kec kao auto, tj. kad se usporedi sa starijom (E46) i novijom (E90) tricom. Ja sam vozio E46, meni je E46 perfektno auto za vozaca. Jedino sto mi smeta je sto svaki saht osjetis na bubrezima (doduse oba sto sam ja probao su bili sa sportskim ovjesom i niskoprofilnim gumama), ostalo sve je perfektno. Zadnja klupa me trenutno ne zanima, a kad smo kod toga ni u E46 ni u E90 nije neka sreca.

Moje skromno misljenje, kec je pravo skup za svoju klasu, i bitnije je sta s njim dobivas, nego koliko je pouzdan. Ako hocu pouzdan auto a ne smeta mi sto je dosadan, ima izbora i u vecoj klasi za te pare (Insignija npr.).
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#18 Re: BMW 118

Post by emko1234 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Ima li ko kakva iskustva sa BMW 118 (2008-2010 godište)? Mane, boljke, generalno kako se pokazao?

Hvala.
Meni je to iskreno sranje od auta. Ako ne nadjes model s odlicnom opremom, unutra izgleda gol ko pistolj. Vozio sam onaj 120d sa 163ks. Ide dobro, po gradu bez bismile s automatikom popije 9-10 litara. Jest da ide, sto se tice unutrasnjosti, neko napisao da je ljepsi od A3, tesko bas. Model bez navigacije koji ima obicni cd radio, ima displej kosto su ga imali panasonic kasetofoni iz 90ih. Jos kad se na taj takav radio uzme auto bez digitalne klime, onda je to bas boze pomozi ruzna varijanta. U tim osnovinim modelima, sicevi su katastrofa. Vise se profilirana sjedista kod dacie nego kod bmw.


Image

sto se tice, motora, mjenjaca i osjecaja u voznji. tipicno bmveovski, bez mane. Ako se mozes pruzit, moj savjet je 118d facelift sa 143ks. Bolje i jace od toga ne treba.
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#19 Re: BMW 118

Post by Keiko »

ado-šampion wrote:Bez namjere da kvarim covjeku temu, i izvinjavam se unaprijed ako to radim, ali mene vise zanima kakav je kec kao auto, tj. kad se usporedi sa starijom (E46) i novijom (E90) tricom. Ja sam vozio E46, meni je E46 perfektno auto za vozaca. Jedino sto mi smeta je sto svaki saht osjetis na bubrezima (doduse oba sto sam ja probao su bili sa sportskim ovjesom i niskoprofilnim gumama), ostalo sve je perfektno. Zadnja klupa me trenutno ne zanima, a kad smo kod toga ni u E46 ni u E90 nije neka sreca.
Meni je od kamare auta, 118 bio jedan od udobnijih i ljepsih za vozit'. Napomenut' cu da uglavnom vozim po auto putevima i dobrim cestama tako da ne mogu nista reci o bubrezima ali zato ide 160km/h na pola gasa i jednostavno se lijepi za cestu. Sto se mene tice, 'ultimate driving machine' je istina.

Poslije 118 sam imala X1 koji je mislim radjen na sasiji od serije 3. Auto je imao daleko vise igracaka i tantavica koje su fine za imat' (automatske brisace i svjetla, grijane retrovizore, ...) ali ne i esencijalne (barem meni) ali mi nije isto 'sjedio' na cesti. 118 je bio daleko ljepsi za vozit'. Mislim da 118 2010-to godiste ima istu standardnu operemu kao i X1 i kabina mu definitivno nije kao na slici koju je neko postavio.
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#20 Re: BMW 118

Post by emko1234 »

Auto na slici je osnovni model koji je najčešće dolazio s motorima 116i i 118i pa čak i sa 118d.
Mislim da je facelift u osnovi imao automatsku klimu. Sve u svemu meni izrazito siromašan i minimalistički interijer koji je totalno neprivlačan.
AdnanSA
Posts: 1404
Joined: 31/01/2007 20:45
Location: City

#21 Re: BMW 118

Post by AdnanSA »

Meni je ovaj enterijer recimo super. Nema 1000 dugmadi i glupe ekrane od 10 incha razbacane posvuda.
Auto mi služi za prevoz i uživanje u vožnji. Od BMW-a vjerovatno nema boljeg.
Kada hoću da se igram multimedije i sličnih sranja sjedem za kompjuter. U autu mi trebaju dobar volan, mjenjač,kočnice motor i sjedište. Sve ostalo je nebitno.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#22 Re: BMW 118

Post by madner »

Ma daj, izgleda auto smjesno kada sjednes u ovu verziju. Imas osjecaj da si u '95.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#23 Re: BMW 118

Post by 530i »

Ovo jeste neka najjeftinija oprema, ali takav auto gledaj da zaobiđeš u svakom slučaju. Ne znam koju je opremu imao ovaj kojeg sam aj vozio, automatska klima, senzori pritiska guma, automatski brisači i sl....ali sjedišta i sam položaj je tipično bmw-ovski, po mom vlastitom mišljenju - najbolji od svih auta. No, nekome se to ne dopada, mom ocu je bolji Duster )što se tiče sjedenja i položaja), ali nismo svi isti :lol:
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#24 Re: BMW 118

Post by ado-šampion »

Ovaj sto je Emko postavio je zapravo s boljim CD plejerom (professional) koji se doplacivao. Osnovni (business) nema displeja nikako. Klima je ovdje manuelna, koja se isto doplacivala, oko 1000 eura, a automaska je bila oko 1500 eura, dvozonska. Zato su rucne klime rijetke.

Takodjer, ovaj radio s displejem ide iznad klime, a onaj bez displeja ispod klime. Ovako:

Image

Sportska sjedista kojim se moze podesavati sirina naslona i izvlaciti tj. produzivati sjedeca povrsina su obavezna i uglavnom su ih svi narucivali, tj. rijetki nisu.

Sto se tice A3, imao sam priliku voziti za razliku od keca, ima ljepsu unutrasnjost od keca mora se priznati, zapravo nema konkurenta u klasi sto se toga tice, ali meni je to auto iskreno... onako, Golf + ljepsa unutrasnost. Dosadan auto koji ima iznadprosjecno dobre materijale, lijep izgled unutrasnjosti i zavrsnu obradu. Doziljaj voznje nula bodova, vozacka pozicija onako, volan nikakav, mjenjac dobar ali zapinje (to me posebno iznenadilo)... Iskreno ne vrijedi para, makar meni.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#25 Re: BMW 118

Post by 530i »

Dobro si, bmw-ov ručni mjenjač je možda i najbolji od svih, govorim o samom procesu šaltanja brzina, a vw tj. audi neka uzmu kakav obični clio pa nek malo proučavaju kako se šalta i ulaze brzine...
Post Reply