Blok 7 TE Tuzla - generacijski projekt ili propast EP BiH.

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
neki
Posts: 6692
Joined: 17/02/2005 07:57

#151 Re: Blok 7 TE Tuzla - generacijski projekt ili propast EP BiH.

Post by neki »

Zmaj_od_Panonije wrote: 29/12/2019 17:43 Njemačka koja ima jednu od najjačih industrija na svijetu, koja ima preko 80 miliona stanovnika i ogromne gradove možda i ima potrebu za tolikom energijom.

Pitanje je, zašto BiH trebaju tolike termoelektrane (i hidroelektrane) a imamo svega 3 i po miliončića stanovnika i minimalno razvijenu industriju? Imaćemo više elektrana nego prije rata a 5 puta manje industrije. Aluminij koji je bio najveći potrošač el. energije u BiH se upravo ugasio. Gdje je ta potreba za novim elektranama?

Solarne i vjetroelektrane nisu nikakva šprdancija, pa čak i Njemačka bazira veliki procenat energije na vjetru. Mi da smo pametni, iskoristili bi taj potencijal kojeg imamo u Hercegovini (Podveležje gdje niko ne živi a vjetar dere nonstop) i bez zagađenja imali veliki udio obnovljive energije u ukupnom zbiru.

Ovako pravimo elektrane samo da bi rudari imali gdje kopat ugalj, da bi sačuvali socijalni mir i lahku zaradu od prljavog uglja koji kancerom ubija tih 3.5 miliona ljudi.
Tako kratak post a tako pun besmislica...
Nećemo imati više elektrana nego prije rata...blok 7 je zamjenski blok za blokove koji se moraju ugasiti u narednih 5-10 godina a zbirno imaju više instalisane snage nego planirani blok 7...pored toga i u Kaknju se planira gašenje bar jednog bloka..
Domaćinstva u BiH danas troše 2-3 puta energije više nego prije rata...nažalost aluminij se vjerovatno više nikad neće aktivirati, ali ostala industrija u BiH danas mnogo više zavisi od el.energije nego ona prijeratna..
Obnovljiva energija iz vjetro i solarnih elektrana je jako skupa, porast udjela takve energije u ukupnoj će neminovno dovesti do višestrukog povećanja cijena za potrošače..
BiH ima vrlo velik udio obnovljive energije u ukupnom zbiru, veći nego prosjek EU...čak šta više EP Mostar 100% proizvodi energiju iz obnovljivih izvora..
Da, termo elektrane stvaraju zagađenja ali ni blizu kataklizme koja bi se dogodila ako bi ugasili sve blokove u Tuzli i Kaknju...bez grijanja bi ostali komplet Tuzla, Lukavac i Kakanj, logično je na koji bi se način stanovništvo zagrijavalo bez toplovoda..
User avatar
Zmaj_od_Panonije
Posts: 128
Joined: 16/12/2019 18:05
Location: Planeta Zemlja

#152 Re: Blok 7 TE Tuzla - generacijski projekt ili propast EP BiH.

Post by Zmaj_od_Panonije »

neki wrote: 29/12/2019 18:20
Zmaj_od_Panonije wrote: 29/12/2019 17:43 Njemačka koja ima jednu od najjačih industrija na svijetu, koja ima preko 80 miliona stanovnika i ogromne gradove možda i ima potrebu za tolikom energijom.

Pitanje je, zašto BiH trebaju tolike termoelektrane (i hidroelektrane) a imamo svega 3 i po miliončića stanovnika i minimalno razvijenu industriju? Imaćemo više elektrana nego prije rata a 5 puta manje industrije. Aluminij koji je bio najveći potrošač el. energije u BiH se upravo ugasio. Gdje je ta potreba za novim elektranama?

Solarne i vjetroelektrane nisu nikakva šprdancija, pa čak i Njemačka bazira veliki procenat energije na vjetru. Mi da smo pametni, iskoristili bi taj potencijal kojeg imamo u Hercegovini (Podveležje gdje niko ne živi a vjetar dere nonstop) i bez zagađenja imali veliki udio obnovljive energije u ukupnom zbiru.

Ovako pravimo elektrane samo da bi rudari imali gdje kopat ugalj, da bi sačuvali socijalni mir i lahku zaradu od prljavog uglja koji kancerom ubija tih 3.5 miliona ljudi.
Da, termo elektrane stvaraju zagađenja ali ni blizu kataklizme koja bi se dogodila ako bi ugasili sve blokove u Tuzli i Kaknju...bez grijanja bi ostali komplet Tuzla, Lukavac i Kakanj, logično je na koji bi se način stanovništvo zagrijavalo bez toplovoda..
Trenutno su Tuzla i Lukavac među najzagađenijim gradovima u Evropi. Ako je toplovod prevencija od zagađenja, onda se baš čudim otkud da im je tolika koncentracija nedozvoljenih čestica u zraku... :wink:
neki
Posts: 6692
Joined: 17/02/2005 07:57

#153 Re: Blok 7 TE Tuzla - generacijski projekt ili propast EP BiH.

Post by neki »

Zmaj_od_Panonije wrote: 29/12/2019 18:23
neki wrote: 29/12/2019 18:20
Zmaj_od_Panonije wrote: 29/12/2019 17:43 Njemačka koja ima jednu od najjačih industrija na svijetu, koja ima preko 80 miliona stanovnika i ogromne gradove možda i ima potrebu za tolikom energijom.

Pitanje je, zašto BiH trebaju tolike termoelektrane (i hidroelektrane) a imamo svega 3 i po miliončića stanovnika i minimalno razvijenu industriju? Imaćemo više elektrana nego prije rata a 5 puta manje industrije. Aluminij koji je bio najveći potrošač el. energije u BiH se upravo ugasio. Gdje je ta potreba za novim elektranama?

Solarne i vjetroelektrane nisu nikakva šprdancija, pa čak i Njemačka bazira veliki procenat energije na vjetru. Mi da smo pametni, iskoristili bi taj potencijal kojeg imamo u Hercegovini (Podveležje gdje niko ne živi a vjetar dere nonstop) i bez zagađenja imali veliki udio obnovljive energije u ukupnom zbiru.

Ovako pravimo elektrane samo da bi rudari imali gdje kopat ugalj, da bi sačuvali socijalni mir i lahku zaradu od prljavog uglja koji kancerom ubija tih 3.5 miliona ljudi.
Da, termo elektrane stvaraju zagađenja ali ni blizu kataklizme koja bi se dogodila ako bi ugasili sve blokove u Tuzli i Kaknju...bez grijanja bi ostali komplet Tuzla, Lukavac i Kakanj, logično je na koji bi se način stanovništvo zagrijavalo bez toplovoda..
Trenutno su Tuzla i Lukavac među najzagađenijim gradovima u Evropi. Ako je toplovod prevencija od zagađenja, onda se baš čudim otkud da im je tolika koncentracija nedozvoljenih čestica u zraku... :wink:
Od Koksare u Lukavcu
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#154 Re: Blok 7 TE Tuzla - generacijski projekt ili propast EP BiH.

Post by Ci-Nick »

Gašenjem jedne termoelektrane Elektroprivreda bi od izvoznika postala uvoznik.
To što termoelektrana Stanari radi za izvoz ne znači da bi nam prodali po nekoj diskontnoj cijeni.
Ako želimo da i dalje imamo prihvatljivu cijenu el. energije onda moramo biti neovisni.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#155 Re: Blok 7 TE Tuzla - generacijski projekt ili propast EP BiH.

Post by Sanjarko »

Hame_ wrote: 29/12/2019 17:28
studeni76 wrote: 29/12/2019 10:18
Hame_ wrote: 29/12/2019 00:44 Čuj tipa "rudar begerista" ima više od rudara bez bagera.

Pali mi se "uhljeb" lampica :skoljka:
Pa ima vise skole zavrsene! Najteze poslove su uvijek obavljali ljudi sa manjim obrazovanjem, takvi poslovi su najmanje placeni. Zna se kako funkcionise sistematizacija i bodovanje radnih mjesta
Sanjar reče - kopač u jami oko 600, uhljeb iz Hotel Tuzla kaže - bagerista na kopu duplo više.

Imal' logike, ako pratiš raspravu?

Uhljeb kontrira da rudarima plate uopšte nisu loše =1.200,00 KM :smeker:
Nije *Alfons* uhljeb kako znam. Ovo je nekad bilo kako znam. Ja i ovaj poznanik smo tad imali oko 20-tak godina. To je bilo prije 2008 godine. Mozda prije oko 12-13 godina a ne 15. Tad on meni nabrajao za ove s visih pozicija, u vezi razlike u primanjima.

Clan porodice mi je kratko u rudniku radio. Kako znam sad su im bolje plate ali ne znam koliko. Ali u dubiozi su ovdje rudnici skroz. Zatvaranje im predstoji izgleda. Ja priznajem laik sam i nisam uopste upucen samo kazem sta narod i pojedinci su nabrajali i sta nabrajaju i danas.

Vecinom se pokazalo istinitim.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#156 Re: Blok 7 TE Tuzla - generacijski projekt ili propast EP BiH.

Post by Alfons Kauders »

Hame_ wrote: 29/12/2019 17:28
studeni76 wrote: 29/12/2019 10:18
Hame_ wrote: 29/12/2019 00:44 Čuj tipa "rudar begerista" ima više od rudara bez bagera.

Pali mi se "uhljeb" lampica :skoljka:
Pa ima vise skole zavrsene! Najteze poslove su uvijek obavljali ljudi sa manjim obrazovanjem, takvi poslovi su najmanje placeni. Zna se kako funkcionise sistematizacija i bodovanje radnih mjesta
Sanjar reče - kopač u jami oko 600, uhljeb iz Hotel Tuzla kaže - bagerista na kopu duplo više.

Imal' logike, ako pratiš raspravu?

Uhljeb kontrira da rudarima plate uopšte nisu loše =1.200,00 KM :smeker:
Koji je tebi kurac? I ti fulo terapiju ko dileja?
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#157 Re: Blok 7 TE Tuzla - generacijski projekt ili propast EP BiH.

Post by Alfons Kauders »

Zmaj_od_Panonije wrote: 29/12/2019 17:43
Ci-Nick wrote: 27/12/2019 09:31 Evo za one koji ne vjeruju da se i u EU još uvijek grade termoelektrane.
https://jazudatteln4.de/index.php/techn ... -datteln-4
Termoblok Datteln 4 u Njemačkoj će uskoro proraditi. Ložit će se kameni ugalj, dijelom iz Rusije.
Snaga 1100 MW plus 380 MW toplotne za daljinsko grijanje.
Od ovih 1100 MW za Deutsche Bahn ide 413 MW.
Cijena investicije oko 1,5 milijarda eura. Dakle nešto povoljnije po MW od Bloka 7
I onda postoji reklama Deutsche Bahna da "voze zeleno". A zapravo istina je drugačija.
Evo kako izgleda omjer električne energije koju koriste i tek od 2050 godine bi trebali voziti zeleno.
Image
Njemačka koja ima jednu od najjačih industrija na svijetu, koja ima preko 80 miliona stanovnika i ogromne gradove možda i ima potrebu za tolikom energijom.

Pitanje je, zašto BiH trebaju tolike termoelektrane (i hidroelektrane) a imamo svega 3 i po miliončića stanovnika i minimalno razvijenu industriju? Imaćemo više elektrana nego prije rata a 5 puta manje industrije. Aluminij koji je bio najveći potrošač el. energije u BiH se upravo ugasio. Gdje je ta potreba za novim elektranama?

Solarne i vjetroelektrane nisu nikakva šprdancija, pa čak i Njemačka bazira veliki procenat energije na vjetru. Mi da smo pametni, iskoristili bi taj potencijal kojeg imamo u Hercegovini (Podveležje gdje niko ne živi a vjetar dere nonstop) i bez zagađenja imali veliki udio obnovljive energije u ukupnom zbiru.

Ovako pravimo elektrane samo da bi rudari imali gdje kopat ugalj, da bi sačuvali socijalni mir i lahku zaradu od prljavog uglja koji kancerom ubija tih 3.5 miliona ljudi.
Bukvalno veze nemaš šta pričaš, nema rečenice u kojoj se nisi provalio...
User avatar
JOINT_1921
Posts: 2113
Joined: 22/06/2012 16:03
Location: Grbavica

#158 Re: Blok 7 TE Tuzla - generacijski projekt ili propast EP BiH.

Post by JOINT_1921 »

Hahhah, da, zalosno je da takvi kreiraju makar i dio javnog misljenja.
User avatar
Hame_
Posts: 5522
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#159 Re: Blok 7 TE Tuzla - generacijski projekt ili propast EP BiH.

Post by Hame_ »

Alfons Kauders wrote: 29/12/2019 20:19Koji je tebi kurac? I ti fulo terapiju ko dileja?
Nije problem ba, nema veze.
Alfons Kauders wrote: 27/12/2019 08:09
studeni76 wrote: 26/12/2019 17:07
Sanjarko wrote: 26/12/2019 10:40 Znaci rjesenje podici cijenu struje. A kako sam shvatio to nas ceka i kad bi doslo do otpustanja viska radnika u rudnicima.

PS. Ono meni za inzinjere nikad nije bilo jasno ni posteno. Ovamo u jami za 600 km mozda tad radili a inzinjeri za oko 20.000-25.000 km.

Ali sto sta meni nije jasno ni posteno.
Koji ba inzinjer ima platu 20-25K mjesecno, sta ba lupas!? :-)
Rudar bagerista ima 1200-1300 maraka, lik iz moje ulice. Inzinjer ima 2 i kusur, znaci 25k godisnje. :)

Dakle lik jednu cifru prepolovio, a drugu napuhao 10 puta. Malo je reci da je ovo postala smijesna diskusija.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#160 Re: Blok 7 TE Tuzla - generacijski projekt ili propast EP BiH.

Post by Sanjarko »

Ma ja sam preletio s ciframa. Jer sam pobrkao iz Mittal-a jedne s ovim u rudniku sto je se desavalo. Kazem davno bilo, a nije tema.

Otisli smo zbog mene van teme pravo.
User avatar
Zmaj_od_Panonije
Posts: 128
Joined: 16/12/2019 18:05
Location: Planeta Zemlja

#161 Re: Blok 7 TE Tuzla - generacijski projekt ili propast EP BiH.

Post by Zmaj_od_Panonije »

Alfons Kauders wrote: 29/12/2019 20:20
Zmaj_od_Panonije wrote: 29/12/2019 17:43
Ci-Nick wrote: 27/12/2019 09:31 Evo za one koji ne vjeruju da se i u EU još uvijek grade termoelektrane.
https://jazudatteln4.de/index.php/techn ... -datteln-4
Termoblok Datteln 4 u Njemačkoj će uskoro proraditi. Ložit će se kameni ugalj, dijelom iz Rusije.
Snaga 1100 MW plus 380 MW toplotne za daljinsko grijanje.
Od ovih 1100 MW za Deutsche Bahn ide 413 MW.
Cijena investicije oko 1,5 milijarda eura. Dakle nešto povoljnije po MW od Bloka 7
I onda postoji reklama Deutsche Bahna da "voze zeleno". A zapravo istina je drugačija.
Evo kako izgleda omjer električne energije koju koriste i tek od 2050 godine bi trebali voziti zeleno.
Image
Njemačka koja ima jednu od najjačih industrija na svijetu, koja ima preko 80 miliona stanovnika i ogromne gradove možda i ima potrebu za tolikom energijom.

Pitanje je, zašto BiH trebaju tolike termoelektrane (i hidroelektrane) a imamo svega 3 i po miliončića stanovnika i minimalno razvijenu industriju? Imaćemo više elektrana nego prije rata a 5 puta manje industrije. Aluminij koji je bio najveći potrošač el. energije u BiH se upravo ugasio. Gdje je ta potreba za novim elektranama?

Solarne i vjetroelektrane nisu nikakva šprdancija, pa čak i Njemačka bazira veliki procenat energije na vjetru. Mi da smo pametni, iskoristili bi taj potencijal kojeg imamo u Hercegovini (Podveležje gdje niko ne živi a vjetar dere nonstop) i bez zagađenja imali veliki udio obnovljive energije u ukupnom zbiru.

Ovako pravimo elektrane samo da bi rudari imali gdje kopat ugalj, da bi sačuvali socijalni mir i lahku zaradu od prljavog uglja koji kancerom ubija tih 3.5 miliona ljudi.
Bukvalno veze nemaš šta pričaš, nema rečenice u kojoj se nisi provalio...
Osim što se praviš pametniji na osnovu ispraznog odgovora, daj ispravi moje navode nekim činjenicama pa dokaži da nisam u pravu.
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#162 Re: Blok 7 TE Tuzla - generacijski projekt ili propast EP BiH.

Post by drndalo »

Pa evo za pocetak da ja upitam, kako znas koliko ce vjetar u Podvelezju "vazda duvajuci" proizvesti struje nocas? Hoce li duvati 80-90-100-110-120% od plana? Bude li duvao 80%, kojih 20% potrosaca ces iskljuciti? Bude li duvao 130%, kojim potrosacima ces narediti da pale nepotrebne potrosace, da se sistem ne raspadne od viska struje?

Mnogo sam ovo pojednostavio, ali ugrubo je to osnovni problem...

Ili suncevi kolektori x 1000000000000000 kom...? Nocu ne rade, sta mijenja tu struju? Danju, kad je suncano prave x MwH struje... Kad je oblacno, prave i dalje, ali 1/2x MwH struje... Cime cemo "dosuti" struju u sistem, i odakle? Hidroelektrane nekad imaju vise vode od ocekivanog prosjeka, ali nekad i manje... Sta ako susa bude 3 god.za redom? Cime cemo nadoknaditi to? Okretanjem pedala na kucnom biciklu cija je dinama spojena u sistem?

https://www.drax.com/technology/great-b ... id-stable/
User avatar
mk ultra
Posts: 19516
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#163 Re: Blok 7 TE Tuzla - generacijski projekt ili propast EP BiH.

Post by mk ultra »

Zato mora postojati rezerva... :izet: zakupljena :mrgreen:

Nije to sve tako jednostavno, stavi VE i evo struje... kome? Kako? Šta 15min smiri vjetar a ti pod opterećenjem :skoljka:
User avatar
atmel
Posts: 1656
Joined: 02/02/2005 20:05
Location: planet zemlja

#164 Re: Blok 7 TE Tuzla - generacijski projekt ili propast EP BiH.

Post by atmel »

mk ultra wrote: 30/12/2019 07:10 Zato mora postojati rezerva... :izet: zakupljena :mrgreen:

Nije to sve tako jednostavno, stavi VE i evo struje... kome? Kako? Šta 15min smiri vjetar a ti pod opterećenjem :skoljka:

Ugasiš VE, pa je upališ i tako regulšeš struju ha ja. Ima bremza, kočnica. Samo švabo se još nije sjetio.
https://www.youtube.com/watch?v=x0SQHhNjnJ0
User avatar
Zmaj_od_Panonije
Posts: 128
Joined: 16/12/2019 18:05
Location: Planeta Zemlja

#165 Re: Blok 7 TE Tuzla - generacijski projekt ili propast EP BiH.

Post by Zmaj_od_Panonije »

drndalo wrote: 30/12/2019 00:14 Pa evo za pocetak da ja upitam, kako znas koliko ce vjetar u Podvelezju "vazda duvajuci" proizvesti struje nocas? Hoce li duvati 80-90-100-110-120% od plana? Bude li duvao 80%, kojih 20% potrosaca ces iskljuciti? Bude li duvao 130%, kojim potrosacima ces narediti da pale nepotrebne potrosace, da se sistem ne raspadne od viska struje?

Mnogo sam ovo pojednostavio, ali ugrubo je to osnovni problem...

Ili suncevi kolektori x 1000000000000000 kom...? Nocu ne rade, sta mijenja tu struju? Danju, kad je suncano prave x MwH struje... Kad je oblacno, prave i dalje, ali 1/2x MwH struje... Cime cemo "dosuti" struju u sistem, i odakle? Hidroelektrane nekad imaju vise vode od ocekivanog prosjeka, ali nekad i manje... Sta ako susa bude 3 god.za redom? Cime cemo nadoknaditi to? Okretanjem pedala na kucnom biciklu cija je dinama spojena u sistem?

https://www.drax.com/technology/great-b ... id-stable/
Dobro "stručnjak" nisam znao da ova tri miliončića stanovnika u BiH i ovo malo jada od industrije što imamo zahtijeva više električne energije nego Danska.

Image

Al šta će Danska, oni su zemlja trećeg svijeta, ljudi nemaju 2 sijalice u kući, zato i mogu 47% energije proizvesti od vjetra. Mi Bošnje znamo najbolje, nema tu fajde dok ono ne naloži ćumura.
zigzag
Posts: 5744
Joined: 18/04/2014 11:26

#166 Re: Blok 7 TE Tuzla - generacijski projekt ili propast EP BiH.

Post by zigzag »

Coal power provided 48.0% of the electricity and 22.0% of the heat in district heating in Denmark in 2008; and in total provided 21.6% of total energy consumption (187 PJ out of 864 PJ).[38] The coal is mainly imported from outside Europe.[39] Consumption of coal was more than halved over the 10 years between 2004-2014.[4][5] Coal constituted 41% of the mass fuels (not wind and sun) in 2015, and is expected to decrease to 14% in 2025, mostly replaced by biofuels.[40][41]
Zato što ljudi uvoze ugalj. Za razliku od nas. A i generalno uvoze struju zato što je nemaju dovoljno.
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#167 Re: Blok 7 TE Tuzla - generacijski projekt ili propast EP BiH.

Post by drndalo »

Zmaj_od_Panonije wrote: 02/01/2020 18:33
drndalo wrote: 30/12/2019 00:14 Pa evo za pocetak da ja upitam, kako znas koliko ce vjetar u Podvelezju "vazda duvajuci" proizvesti struje nocas? Hoce li duvati 80-90-100-110-120% od plana? Bude li duvao 80%, kojih 20% potrosaca ces iskljuciti? Bude li duvao 130%, kojim potrosacima ces narediti da pale nepotrebne potrosace, da se sistem ne raspadne od viska struje?

Mnogo sam ovo pojednostavio, ali ugrubo je to osnovni problem...

Ili suncevi kolektori x 1000000000000000 kom...? Nocu ne rade, sta mijenja tu struju? Danju, kad je suncano prave x MwH struje... Kad je oblacno, prave i dalje, ali 1/2x MwH struje... Cime cemo "dosuti" struju u sistem, i odakle? Hidroelektrane nekad imaju vise vode od ocekivanog prosjeka, ali nekad i manje... Sta ako susa bude 3 god.za redom? Cime cemo nadoknaditi to? Okretanjem pedala na kucnom biciklu cija je dinama spojena u sistem?

https://www.drax.com/technology/great-b ... id-stable/
Dobro "stručnjak" nisam znao da ova tri miliončića stanovnika u BiH i ovo malo jada od industrije što imamo zahtijeva više električne energije nego Danska.

Image

Al šta će Danska, oni su zemlja trećeg svijeta, ljudi nemaju 2 sijalice u kući, zato i mogu 47% energije proizvesti od vjetra. Mi Bošnje znamo najbolje, nema tu fajde dok ono ne naloži ćumura.
Vidim da ovdje imamo slucaj gdje je dansko govno sladje od nase baklave... A ja budala pokusao napisati nesto o problemima koje obnovljivi izvori mogu imati u konstantnosti proizvedene struje... A konstantnost je osnova za stabilnost sistema... Ali sta znam ja strucnjak naspram nakih Danaca koji se umjesto da se griju domacom kravljom balegom, uvoze truhli ugalj iz J.Amerike... Pored onolikih vjetrenjaca... Pa sto se ne griju na propelere?
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#168 Re: Blok 7 TE Tuzla - generacijski projekt ili propast EP BiH.

Post by Ci-Nick »

Ne vrijedi uopšte upoređivati Dansku i BiH jer nismo ni u sličnoj poziciji.
Ni ekonomskoj a ni klimatskoj.
Image
To bi bilo kao da kažeš Hrvatska ima prihod od turizma 10 milijardi eura a mi samo milijardu,..
Mi nemamo uslove za turizam kao Hrvatska a nemamo uslove ni za vjetroelektrane kao Danska, imamo uslove za hidroelektrane ali se lokalne zajednice bore protiv hidroelektrana. Pa i to ide dosta traljavo.
User avatar
Zmaj_od_Panonije
Posts: 128
Joined: 16/12/2019 18:05
Location: Planeta Zemlja

#169 Re: Blok 7 TE Tuzla - generacijski projekt ili propast EP BiH.

Post by Zmaj_od_Panonije »

Ma ja jedino šta mogu vidjet na ovoj temi je rudarski lobi. Pola vas ovdje ima nekog uhljebljenog u EP ili nekom rudniku pa ste se prepali što se o ovim stvarima uopšte raspravlja jer vas tjera na razmišljanje "šta ako počnu zatvarat naša precijenjena radna mjesta". Nećemo se mi nikad složit jer imamo suprotna mišljenja, a vi "stručnjaci" možete pričat do mile volje. Evropska energetska strategija je uvođenje obnovljivih izvora energije u svakodnevnicu. Za nekih 20 godina kad BIH bude i po tome kaskala za svijetom, onda će vam roknut taksu na uvoz "prljave" el. energije pa ćete onda prodavat struju ribarima da krkaju ribu po jezeru.
User avatar
parappa
Posts: 3312
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#170 Re: Blok 7 TE Tuzla - generacijski projekt ili propast EP BiH.

Post by parappa »

Zmaj_od_Panonije wrote: 07/01/2020 19:18 Ma ja jedino šta mogu vidjet na ovoj temi je rudarski lobi. Pola vas ovdje ima nekog uhljebljenog u EP ili nekom rudniku pa ste se prepali što se o ovim stvarima uopšte raspravlja jer vas tjera na razmišljanje "šta ako počnu zatvarat naša precijenjena radna mjesta". Nećemo se mi nikad složit jer imamo suprotna mišljenja, a vi "stručnjaci" možete pričat do mile volje. Evropska energetska strategija je uvođenje obnovljivih izvora energije u svakodnevnicu. Za nekih 20 godina kad BIH bude i po tome kaskala za svijetom, onda će vam roknut taksu na uvoz "prljave" el. energije pa ćete onda prodavat struju ribarima da krkaju ribu po jezeru.
rudarski lobi :-D e da i to procitam...
podjeca me na...

https://youtu.be/zutdXFcu904?t=306
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#171 Re: Blok 7 TE Tuzla - generacijski projekt ili propast EP BiH.

Post by drndalo »

https://m.youtube.com/watch?v=RPOx8Dau5Eg

Dno dna... Uvijek ima neko ispod...

Strategija uvodjenja obnovljivih izvora? Super...

Samo jos da izume da vjetrenjace prave struju bez vjetra, ili da solarni paneli prave struju nocu i po oblacnom vremenu...

Ne rece ti nama kako obezbijediti stabilnost strujnog sistema bez termoelektrana? I na ugalj, i na atome, i na plin... To ako si rijesio, na konju si, milijarde te cekaju, jer to jos ni Danci nisu skontali...
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#172 Re: Blok 7 TE Tuzla - generacijski projekt ili propast EP BiH.

Post by Guadalajara »

drndalo wrote: 07/01/2020 20:55 https://m.youtube.com/watch?v=RPOx8Dau5Eg

Dno dna... Uvijek ima neko ispod...

Strategija uvodjenja obnovljivih izvora? Super...

Samo jos da izume da vjetrenjace prave struju bez vjetra, ili da solarni paneli prave struju nocu i po oblacnom vremenu...

Ne rece ti nama kako obezbijediti stabilnost strujnog sistema bez termoelektrana? I na ugalj, i na atome, i na plin... To ako si rijesio, na konju si, milijarde te cekaju, jer to jos ni Danci nisu skontali...
Pusti ba to...vidis kako fensi i kul izgledaju vjetro i solarne elektrane... :D
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#173 Re: Blok 7 TE Tuzla - generacijski projekt ili propast EP BiH.

Post by drndalo »

Guadalajara wrote: 07/01/2020 21:00
drndalo wrote: 07/01/2020 20:55 https://m.youtube.com/watch?v=RPOx8Dau5Eg

Dno dna... Uvijek ima neko ispod...

Strategija uvodjenja obnovljivih izvora? Super...

Samo jos da izume da vjetrenjace prave struju bez vjetra, ili da solarni paneli prave struju nocu i po oblacnom vremenu...

Ne rece ti nama kako obezbijediti stabilnost strujnog sistema bez termoelektrana? I na ugalj, i na atome, i na plin... To ako si rijesio, na konju si, milijarde te cekaju, jer to jos ni Danci nisu skontali...
Pusti ba to...vidis kako fensi i kul izgledaju vjetro i solarne elektrane... :D
I izgledaju, sam vec neko vrijeme razmisljam o solarnim panelima na svom krovu, ali sam svjestan da mi to ne moze pokriti sve potrebe...
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#174 Re: Blok 7 TE Tuzla - generacijski projekt ili propast EP BiH.

Post by Guadalajara »

drndalo wrote: 07/01/2020 21:06 I izgledaju, sam vec neko vrijeme razmisljam o solarnim panelima na svom krovu, ali sam svjestan da mi to ne moze pokriti sve potrebe...
Problem je sta sa ves masinom...morat ces sve uredjaje promijeniti da bude efikasno... :D
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#175 Re: Blok 7 TE Tuzla - generacijski projekt ili propast EP BiH.

Post by drndalo »

Guadalajara wrote: 07/01/2020 21:10
drndalo wrote: 07/01/2020 21:06 I izgledaju, sam vec neko vrijeme razmisljam o solarnim panelima na svom krovu, ali sam svjestan da mi to ne moze pokriti sve potrebe...
Problem je sta sa ves masinom...morat ces sve uredjaje promijeniti da bude efikasno... :D
Osim ako je vikendica bez mreze u pitanju, nista osim kopcanja na mrezu koja ce preuzimati moju struju nema smisla...

Pa el.sat racuna koliko sam struje dao u sistem, koliko uzeo i naplati mi tu razliku...
Post Reply