Blaškić: Opraštam onima koji su skrivali dokumente

kame
Posts: 965
Joined: 15/02/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#1 Blaškić: Opraštam onima koji su skrivali dokumente

Post by kame »

Image

Iako je u Haagu napravio razne pretrage, Blaškić još ne zna od čega je obolio. Čim dobije potrebne dokumente, sutra ili prekosutra, Blaškić s obitelji namjerava otputovati u Kiseljak, a želja mu je posjetiti cijelu Lašvansku dolinu te odati počast žrtvama u Ahmićima.



ZAGREB - "Ja svima opraštam, ja želim da čuju moju poruku, vjerujem da će snaga opraštanja izbrisati bilo kakve tenzije, s moje strane one ne postoje." - poručio je u izjavi za HTV Tihomir Blaškić osobama koje su skrivale dokumente koji su se pokazali ključnima za njegovo oslobađanje.

Bila je to prva izjava umirovljenog generala Blaškića, koji se u ponedjeljak nakon osam godina i četiri mjeseca vratio u Hrvatsku.
Blaškić smatra da svi svoju nevinost trebaju dokazati pred sudom u Haagu. "Pravda je spora, ali je dostižna"- rekao je.

Informacije po kojima će njegova obrana otežati položaj Darija Kordića i Paška Ljubičića Blaškić smatra neutemeljenima. Dodao je da će Sudsko vijeće presuditi na osnovu činjenica.
Nakon što ga je Stjepan Mesić prije nekoliko dana umirovio, Blaškić ne zna što će raditi. Sve što za sada želi je biti dobar otac i suprug, jer svih ovih godina, kao je rekao, niti jednom svoju djecu nije odveo u vrtić i školu.

Izjavio je da se osjeća dosta dobro i da očekuju konačnu dijagnozu za svoju bolest. Iako je u Haagu napravio razne pretrage, Blaškić još ne zna od čega je obolio.

Čim dobije potrebne dokumente, sutra ili prekosutra, Blaškić s obitelji namjerava otputovati u Kiseljak, a želja mu je posjetiti cijelu Lašvansku dolinu te odati počast žrtvama u Ahmićima.
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#2

Post by manijak1 »

Meni se čini da je žena u njega :D :D dobra koka :D vatrena :D do beskraja :D .
User avatar
Truba
Posts: 81803
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3

Post by Truba »

ma uprpo se da ga ne skebaju

mislim i mene bi bilo strah :D

da imam takvu ženu

vatrenu :D
micika
Posts: 3439
Joined: 27/02/2004 00:00
Location: ankara

#4

Post by micika »

Ma nemate vi :D pojma :D sta je vatra :D
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#5

Post by Soul_Sista »

hehehhe..jelde je Gazz plava... :D :D :D

(sorry Gazz morala sam se malo nasaliti) :D
User avatar
Truba
Posts: 81803
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6

Post by Truba »

Soul_Sista wrote:hehehhe..jelde je Gazz plava... :D :D :D

(sorry Gazz morala sam se malo nasaliti) :D
više volimo crvenke :D vatrene :oops:

Blaškić je kukavica imam osjećaj :D
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#7

Post by manijak1 »

:D :D Svaka insinuacija na Gazz isključena :D nego pored ove cuncufa :D što je složila vidio sam na snimku i kako hoda dotična persona :D i izveo nepobitne zaključke :D kako je izdržao 9 godina u Den Haggu :D Tihomir :D jer kćerkica :D ima pet do šest kuka tako mi se nameće pitanje da li je rođena u Den Haggu ili Zagrebu :D a isto tako je u svakom slučaju začeta u Nizozemskoj Holandiji :D :D onako razmišljam da ni murija nije loša kao što pričaju, barem u inozemnom inostranstvu + još ko je finansirao boravak jedne od porodica obitelji :D tih haških uhićenika zarobljenika :D..........nikad neću saznati :D sem ako mi to ne priopći i saopšti iz svog uglenog kuta Tanja Torbarina :D ona što priča za Feral :D a piše za Sax posredstvom Poštenog Života :D o uticajima običnih stvari koje remete probitačnu svakodnevnicu.
dariosa
Posts: 512
Joined: 03/05/2003 00:00

#8

Post by dariosa »

Prvo, zena mu je bez veze. Klasicna seljanka.

Drugo, mislim da bi bilo OGROMNO da ode u Ahmice i da se pokloni zrtvama i zatrazi njihov oprost. Mislim da bi bilo dobro i da ostane u kontaku s njima, da bude kao neki most pomirenja medju ljudima.

Trece, mislim da je od svega najbitnije da koliko je moguce utice na katolicki narod u Srednjoj Bosni, da im izbije kult Tudjmana iz glava. Da im izbije najpogubniju ideju u povijesti srednjobosanskih Hrvata, ideju "velike hrvatske" koja ih je kostala jako puno i zbog koje su zaratili sa komsijama sa kojima nikada u povijesti nisu ratovali.
Zvijezda bez razloga
Posts: 3
Joined: 24/05/2004 12:59

#9

Post by Zvijezda bez razloga »

Poznata je stvar da se dokumenti ne mogu koristit kao dokaz za dokazivanje nekoga dogadjaja ili da se vrlo ograniceno mogu koristit. Svako moze da napise dokument, kako je on dobar i lijep. TO je sve namjesteno, a on je samo jedan katolik, kao sto su bili i svi drugi iz njegove sorte od 41 pa naovamo.

On nema sta da trazi u Ahmicima, jedino ako hoce da ga objese.
Last edited by Zvijezda bez razloga on 07/08/2004 16:34, edited 1 time in total.
Zvijezda bez razloga
Posts: 3
Joined: 24/05/2004 12:59

#10

Post by Zvijezda bez razloga »

Samo da pojasnim, postoje dvije vrste (privatnih) dokumenata:

1. Dokument o nekom dogadjaju u kome se opisuju dogadjaji, koji su se prije desili, ne ovisno o pravnoj i stvarnoj utemeljenosti takve tvrdnje, i

2. Dokument o nekoj izjavi, koji dokazuje da je u pravnom ili cinjenicnom smislu nesto tvrdjeno.

Ovi prvi dokumeni ne dokazuju u principu nista ili se mora njihova vjerodostojnost ispitivat. Naravno da su mu dostavljeni vjerodostojni dokumenti, kada je procitana prvobitna presuda i kada je bilo jasno na kojim mjestima se presuda moze napasti. To je i rekla jedna sutkinja iz Argentine, koje je rekla pseto treba 45 godina da lezi.

Samo ovi drugi dokazi donose pun dokaz, ali su pismeni dokazi u principu u potpunosti zabranjeni (makar u Njemackoj) u krivicnom procesu. Cak iako izjavis da si nekoga ubio i povuces tu izjavu, ta prvobitna izjava ne vrijedi kao puni dokaz. Eh, kako je sad moguce, da je nejgova nevinost dokazana dokumentima?? Oni su je morali iskazima dokazivati, ali nisu imali nikoga ko bi bio vjerodostojan, pa su mu napisali hvalospjev... zato i kaaze "opsta svima, koji su skrivali dokumene" ... A, sto bi oni skrivali dokumennte???! Koja glupost!
Ma, to je vjerovatno tako bilo, makar po onome sto se prica po stampi i tako dalje, to je vrlo mala vjerovatnoca da je on stvarno nevin, mada naravno ne moze da se presudi o tome bez da se vidi cijela pozicija odbrane, ali je glupo reci da neko posije 13 godina svoju nevinost dokazao jednim papirom, koji se pojavio nakom 11 godina. To je nonsens.
BigusDickus
Posts: 3832
Joined: 09/07/2004 09:49
Location: Sarajevo
Contact:

#11

Post by BigusDickus »

Samo neka mi neko, onako "odoka" kaze, koliko ih ima koji nece ni vidjeti Haag, a radili su iste stvari kao i Blaskic?
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#12

Post by horns&drums »

manijak1 wrote:Meni se čini da je žena u njega :D :D dobra koka :D vatrena :D do beskraja :D .
Ne znam Brazzo,mozda je samo - fotogenicna :D. No ona Djindjiceva je vec druga prica...
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#13

Post by Fair Life »

Blaškić: Opraštam onima koji su skrivali dokumente
Pametan potez kad ne postoji druga opcija. Sta bi uopste znacilo "ne oprostiti". Apsolutno nista !!
kame
Posts: 965
Joined: 15/02/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#14

Post by kame »

dariosa wrote:Prvo, zena mu je bez veze. Klasicna seljanka.

Drugo, mislim da bi bilo OGROMNO da ode u Ahmice i da se pokloni zrtvama i zatrazi njihov oprost. Mislim da bi bilo dobro i da ostane u kontaku s njima, da bude kao neki most pomirenja medju ljudima.

Trece, mislim da je od svega najbitnije da koliko je moguce utice na katolicki narod u Srednjoj Bosni, da im izbije kult Tudjmana iz glava. Da im izbije najpogubniju ideju u povijesti srednjobosanskih Hrvata, ideju "velike hrvatske" koja ih je kostala jako puno i zbog koje su zaratili sa komsijama sa kojima nikada u povijesti nisu ratovali.
Onim sto je Blaskic izjavio na doceku u Kiseljaku dao je poruku suprotnu od one koju bi po tvom misljenju trebao poslati.

Jer u toj poruci istakao je da je njegov narod (narod kojem pripada) nevin i neduzan a da kao takav ispasta.

Nakon svega licno bih dolazak Blaskica u Ahmice dozivio kao veliku uvredu i provokaciju.

Jer to sto je oslobodjen ne znaci da nije kriv. Stvar je da su Haaske kazne i kriteriji preblagi.

Blaskic je shodno onome sto jeste ucinio i poziciji koju je obnasao morao odlezati minimalno 20 godina.

Usput receno, Docek Blaskica u Kiseljaku nije prikazan ni objavljen na FTV i BHTV1.
Edit
Posts: 706
Joined: 15/02/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#15

Post by Edit »

Mislim da ste veoma nisko pali spekuliranjem o Blaskicevoj supruzi.

O Blaskicu inace najbolje govori intervju koji je dao Vecernjem listu:
http://www.vecernji-list.hr/newsroom/ne ... 2/index.do

Jedan citalac web izdanja Vecernjeg lista, komentirajuci njegovo pojavljivanje na Sinjskoj Alci, ovako ga je opisao:
sizif 09.08.2004 08:48 wrote:
Blaskic
I prije Alke mislim da je vecini bilo jasno: BLASKIC NIJE ZLOCINAC. Poslije ove Alke mislim da mora vecini biti jasno: BLASKIC JE NAIVAC. Definitivno. Osoba koja je neiskvarena i postena ali naivna do boli. "Mali" obicni covjek kojem je vihor rata namijenio preveliku ulogu kojoj on nije dorastao. Ni tada u ratnim zbivanjima a ni danas kad se docepao apsolutno zasluzene slobode. Pa bilo bi sasvim normalno da je nakon haske "osmoljetke" naucio da je bio zrtva MANIPULATORA te da stoga od njih bjezi kao od vragova. Umjesto toga nas General ponovo dopusta da njime manipuliraju. Valjda ga je malo ponijela ta slava, ti svecani prijemi... Steta. Ocekivao sam malo vise dostojanstva... Iskoristit ce ga ponovo. Na zalost! No svejedno mi je drago da je doma. Nas simpaticni naivac...
U sridu.
kame
Posts: 965
Joined: 15/02/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#16

Post by kame »

Edit wrote:Mislim da ste veoma nisko pali spekuliranjem o Blaskicevoj supruzi.

O Blaskicu inace najbolje govori intervju koji je dao Vecernjem listu:
http://www.vecernji-list.hr/newsroom/ne ... 2/index.do

Jedan citalac web izdanja Vecernjeg lista, komentirajuci njegovo pojavljivanje na Sinjskoj Alci, ovako ga je opisao:
sizif 09.08.2004 08:48 wrote:
Blaskic
I prije Alke mislim da je vecini bilo jasno: BLASKIC NIJE ZLOCINAC. Poslije ove Alke mislim da mora vecini biti jasno: BLASKIC JE NAIVAC. Definitivno. Osoba koja je neiskvarena i postena ali naivna do boli. "Mali" obicni covjek kojem je vihor rata namijenio preveliku ulogu kojoj on nije dorastao. Ni tada u ratnim zbivanjima a ni danas kad se docepao apsolutno zasluzene slobode. Pa bilo bi sasvim normalno da je nakon haske "osmoljetke" naucio da je bio zrtva MANIPULATORA te da stoga od njih bjezi kao od vragova. Umjesto toga nas General ponovo dopusta da njime manipuliraju. Valjda ga je malo ponijela ta slava, ti svecani prijemi... Steta. Ocekivao sam malo vise dostojanstva... Iskoristit ce ga ponovo. Na zalost! No svejedno mi je drago da je doma. Nas simpaticni naivac...
U sridu.
Jao :lol: Jao :lol: :D :D :D

Naiiiiivac. :-) Daj ne seri Edit! 8-)
BigusDickus
Posts: 3832
Joined: 09/07/2004 09:49
Location: Sarajevo
Contact:

#17

Post by BigusDickus »

I ti kame lupetas. Kako bi to izgledalo, BHTV1 prenosi svecani docek generala Blaskica, nakon sto je odlezao skoro 9 godina i osudjen zbog okrutnog postupanja prema ratnim zarobljenicima. Stvarno nije tip osobe koja zasluzuje da se prenosi njegov docek. Oni sto su ga docekali, smatraju ga za heroja, a to se ne moze promjeniti.
Ne vidim nista lose u tome sto on zali za zrtvama u Ahmicima, jer je vjerovatno mogao vise uraditi da se taj zlocin sprijeci.
Sasvim je u pravu kada kaze da Hrvati ne trebaju ispastati za zlocine pojedinaca. Svako ko misli drugacije, vrlo je blizak nacinu razmisljanja onih koji su cinili zlocine.
E sad, sto bi vjerovatno, u Blaskicevoj pratnji (pri posjeti Ahmicima) bila i grupa kretena sa saharama, je druga stvar i to bi se stvarno moglo (i trebalo) protumaciti kao provokacija. Iz tog razloga njegova posjeta Ahmicima nije pametan potez, u ovom trenutku.
User avatar
CiCiban
Posts: 2075
Joined: 17/02/2002 00:00

#18

Post by CiCiban »

izvini. najsramnija rijec sa 6 slova
nije lopovu zao sto je krao, vec sto je uhvacen
User avatar
CiCiban
Posts: 2075
Joined: 17/02/2002 00:00

#19

Post by CiCiban »

tako da bi trebao razmisliti o drugom nacinu da izrazi to sto vec zeli reci...
kame
Posts: 965
Joined: 15/02/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#20

Post by kame »

BigusDickus wrote:I ti kame lupetas. Kako bi to izgledalo, BHTV1 prenosi svecani docek generala Blaskica, nakon sto je odlezao skoro 9 godina i osudjen zbog okrutnog postupanja prema ratnim zarobljenicima. Stvarno nije tip osobe koja zasluzuje da se prenosi njegov docek. Oni sto su ga docekali, smatraju ga za heroja, a to se ne moze promjeniti.
Ne vidim nista lose u tome sto on zali za zrtvama u Ahmicima, jer je vjerovatno mogao vise uraditi da se taj zlocin sprijeci.
Sasvim je u pravu kada kaze da Hrvati ne trebaju ispastati za zlocine pojedinaca. Svako ko misli drugacije, vrlo je blizak nacinu razmisljanja onih koji su cinili zlocine.
E sad, sto bi vjerovatno, u Blaskicevoj pratnji (pri posjeti Ahmicima) bila i grupa kretena sa saharama, je druga stvar i to bi se stvarno moglo (i trebalo) protumaciti kao provokacija. Iz tog razloga njegova posjeta Ahmicima nije pametan potez, u ovom trenutku.
Mozda to tebi izgleda kao lupetanje ali to je nesto sto se moralo prikazati. Neprikazivanje te vijesti koja nas se itekako tice je cista cenzura.

Ista cenzura koju je primijenio i OBN kada je 07.05.2001 zbivanja u Banja Luci objavio kao trecu vijest dana (citaj->trecerazrednu) i samo se ovlas dotakao svega sto se desilo.

Dakle, neko je ocigledno smatrao da stvar treba zataskati ili u najmanju ruku umiti toplom vodom i upakovati.

I to usred Sarajeva. Sto samo pokazuje u kakvoj drzavi zivimo.

U drzavi u kojoj su na kraju ispali krivi oni koji su organizovali postavljanje kamen temeljca jer su navodno citavu stvar ispolitizirali.
BigusDickus
Posts: 3832
Joined: 09/07/2004 09:49
Location: Sarajevo
Contact:

#21

Post by BigusDickus »

Pa na dnevniku je bila vijest da je Blaskicu priredjen docek u Kiseljaku. Ja mislim da je to sasvim dovoljno i da bi prenos takve jedne manifestacije, u najmanju ruku bio neprimjeren.
Sto se tice OBN-a, o njima i onako nemam neko visoko misljenje, niti su mi oni jedini izvor informiranja, tako da me oni tesko mogu drzati u neznanju. Kao primjer biserne emisije na OBN-u, moram navesti GRAND PRIX, koji vodi onaj, blago receno, netalentirani Mirza Vilic. Njihove informativne emisije nikad i ne gledam.
kame
Posts: 965
Joined: 15/02/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#22

Post by kame »

Ne gledam ni ja. Ali sam 07.05.2001 pratio i dobro upamtio. Ne radi se o tome jesu li jedini izvor informacija.

Ja mislim da nije dovoljno. Dovoljno ce biti kada se bude prikazivalo sve sto se desava. Kada se vijesti ne budu frizirale.

Kada budu objavljivali ono sto ljudi zaista misle i govore. Konkretno, Tihomoir Blaskic, Predrag Lazarevic i sl.
BigusDickus
Posts: 3832
Joined: 09/07/2004 09:49
Location: Sarajevo
Contact:

#23

Post by BigusDickus »

Slozices se da misljenja i price nekih ljudi nisu od prevelike vaznosti. Meni je bitnija istina od bilo cije price ili misljenja. S druge strane, objavljivanje svacijih prica (npr. onaj debil Damir, kojem bi draze bilo da je Most u Mostaru ostao srusen "jer je muslimanski"), nece donijeti nista dobro. Ipak je u BIH i poslije ovoliko godina nakon rata, situacija nestabilna, puna nepovjerenja i ljudi se lako povedu za raznim nedobronamjernim i ratnohuskackim pricama.
kame
Posts: 965
Joined: 15/02/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#24

Post by kame »

Ali ni prikrivanje realnog stanja asvijesti u narodu takodjer nece donijet nista dobro.

Kao sto rekoh na drugoj temi to moze biti samo kontraproduktivno.

Ja mislim da upravo takve stvari ne treba kriti. Kao ni gostovanje i receno od strane Senada Avdica na KISS. Ili ono sto je rekao biskup mostarsko-duvanjski monsinjor dr. Ratko Peric.

Ili neku izjavu bosnjackog ekstrema. To ne treba kriti i zataskavati, umivati toplom vodom. Treba da se zna ko sta misli i govori.
BigusDickus
Posts: 3832
Joined: 09/07/2004 09:49
Location: Sarajevo
Contact:

#25

Post by BigusDickus »

Stvar je u tome sto izjave kojekakvih ekstrema, ne odrazavaju realno razmisljanje vecine gradjana. Vecina gradjana ove zemlje se ne slaze sa tim ekstremima. Kad bi bilo drugacije, onda ovi ne bi ni bili ekstremi, vec bi se njihovo misljenje smatralo normalnim. Umjesto da im se pridaje nezasluzena medijska paznja, treba ih staviti gdje im je mjesto. Na marginu drustvenog zivota i ograditi se od njihovih stavova i razmisljanja. Cilj im i jeste da privuku paznju, izazovu pretjerane emocije i bijes kod obicnih ljudi. S obzirom da smo jednom bili svjedoci sta se desi kada takva praksa uzme maha, mislim da im vise nikad ne treba dopustiti da nam to urade.
Losa karakteristika naseg svijeta je sto uglavnom suti i trpi takve maloumnike. Pa im se jos da mjesta u dnevnoj stampi, na televiziji, radiju, pa poslije nekog vremena oni postanu relevantan faktor u drustvenom zivotu. Za takve stvari postoji zuta stampa, trecerazredne televizije (npr. 99) i slicni mediji, koji nemaju i ne treba da imaju nikakav autoritet u drustvu.
Post Reply