BLAGAJ

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
Post Reply

U Blagaju sam bio...

nikada
27
14%
jedanput
20
11%
više puta
109
58%
Ne brojim jer stanujem blizu.
24
13%
Živim u Blagaju.
8
4%
 
Total votes: 188

User avatar
zimzelen
Posts: 577
Joined: 27/03/2008 09:22

#101 Re: BLAGAJ

Post by zimzelen »

adara wrote:Kolega ispred mene sa slikom je upravu obnavlja se Tekija treba naglasit da je Početak radova 24.01.2010. a završetak 24.01.2011. i u tom periodu tekija je zatvorena,ali Tekija za posjetu ce biti otvorena 15 dana do Mevluda i 2 dana nakon Mevluda znaci od 1.Maja do 16. Maja.
Od 1.6. do 1.9. postoji mogućnost da Tekija bude otvorena vikendom za posjetu.
Svaki dan sam na Tekiji jer i pored zabrane uđem pomalo i mogu Vam reći da radovi napraeduju ali po riječima radnika i riječima struke najvjerovatnije da će radovi trajati i duze zbog posla koji tek slijedi ispred njih jer treba sve dovesti u autentičan oblik (kao na slici u postu ispred)!!
Ziv bio, ako ti nije sta, reci nam, posto je vec mjesec prosao od datuma kad je sve trebalob iti gotovo, hoce li bar do maja biti gotovi radovi? Blagaj je prelijep, ali bez otvorenog dvorista tekije, i silaska niz stepeniste do vode, krnjavo mi. Hvala.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#102 Re: BLAGAJ

Post by seldzuk »

zimzelen wrote:
adara wrote:Kolega ispred mene sa slikom je upravu obnavlja se Tekija treba naglasit da je Početak radova 24.01.2010. a završetak 24.01.2011. i u tom periodu tekija je zatvorena,ali Tekija za posjetu ce biti otvorena 15 dana do Mevluda i 2 dana nakon Mevluda znaci od 1.Maja do 16. Maja.
Od 1.6. do 1.9. postoji mogućnost da Tekija bude otvorena vikendom za posjetu.
Svaki dan sam na Tekiji jer i pored zabrane uđem pomalo i mogu Vam reći da radovi napraeduju ali po riječima radnika i riječima struke najvjerovatnije da će radovi trajati i duze zbog posla koji tek slijedi ispred njih jer treba sve dovesti u autentičan oblik (kao na slici u postu ispred)!!
Ziv bio, ako ti nije sta, reci nam, posto je vec mjesec prosao od datuma kad je sve trebalob iti gotovo, hoce li bar do maja biti gotovi radovi? Blagaj je prelijep, ali bez otvorenog dvorista tekije, i silaska niz stepeniste do vode, krnjavo mi. Hvala.
Greška u koracima. Početak radova je u 2011., a kraj u 2012.
adara
Posts: 25
Joined: 24/12/2010 00:43

#103 Re: BLAGAJ

Post by adara »

Pardon jest greska sa datumom oprostite ovih dana sam presao "milion kilometara" pa mi se sve počelo mutit.

Neće biti gotovo do Maja ove godine ali po riječima radnika bit ce gotovo prije roka samo što će se onda pričekat datum koji je ozvaničen kao završetak radova a to je 24.01.sljedeće godine da se otvori za posjetioce.
Kao jedan od rijetkih ulazio sam u Tekiju i nisu nesto puno uradili jer nisu svi majstori ni stigli jer ovo je bio pripremni period za iskopavanja neka jos i za par dana počinje zidanje starih objekata u novom ruhu...
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#104 Re: BLAGAJ

Post by seldzuk »

U Blagaju danas bilo vedro i toplo.
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#105 Re: BLAGAJ

Post by Toto »

jesul' bajami probeharali
adara
Posts: 25
Joined: 24/12/2010 00:43

#106 Re: BLAGAJ

Post by adara »

Toto wrote:jesul' bajami probeharali

da
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#107 Re: BLAGAJ

Post by seldzuk »

Opis Blagaja u Sejahatnami(Putopisu) Evlije Čelebije:
http://www.camo.ch/blagaj_ec.htm
adara
Posts: 25
Joined: 24/12/2010 00:43

#108 Re: BLAGAJ

Post by adara »

Danas u Blagaju snimljeni posljednji kadrovi emisije "Blaga prirode sa Anom Buntić" koja će se emitovat u nedelju(13.03.) u 13:10 na TV1 dok će emisija na Radio Televiziji Mostar biti prikazana u srijedu(16.03.) u večernjim satima.
U emisiji možete pogledat predstavljanje Blagajske tekije,Vrela rijeke Bune,Eko centra,Starih Blagajskih Vinograda,Ribogojilišta,Kule herceg Stjepana,Blagaja kao turističe destinacije,Velagića komplex,Uzgoj konja te Kulturno umjetničko društvo.
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#109 Re: BLAGAJ

Post by Toto »

Cuj uzgoj konja, zar blagajci nisu znameniti po drugoj vrsti kopitara??
adara
Posts: 25
Joined: 24/12/2010 00:43

#110 Re: BLAGAJ

Post by adara »

Toto wrote:Cuj uzgoj konja, zar blagajci nisu znameniti po drugoj vrsti kopitara??
Da ali u sklopu Eko Centra ima predstavljanje Magaraca a i uzgoj konja na vom podrčju je veoma dug
User avatar
vaučer
Posts: 8898
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#111 Re: BLAGAJ

Post by vaučer »

Hoće li rušiti onu privatnu ćupriju do kafane?
Samo kod nas... Ccc
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#112 Re: BLAGAJ

Post by seldzuk »

Blagajska tekija će zablistati u novom ruhu
http://www.sarajevo-x.com/bih/clanak/110330095
User avatar
Traktor`
Posts: 1774
Joined: 03/08/2010 23:36
Location: Sarajevo

#113 Re: BLAGAJ

Post by Traktor` »

meni je vikendica u Blgaju, a inace sam iz poznate begovske porodice...hocel' se koja udat za mene?? :D
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#114 Re: BLAGAJ

Post by Tranquilizer »

vaučer wrote:Hoće li rušiti onu privatnu ćupriju do kafane?
Samo kod nas... Ccc

moguce, ali tek kad krv padne ili nekoga upucaju prvo :roll:
User avatar
zovemsecrveni
Posts: 243
Joined: 30/09/2009 08:07
Location: Platforma

#115 Blagaj - kataklizma BH kulturno historijskog naslijeđa

Post by zovemsecrveni »

:sax:
Last edited by zovemsecrveni on 10/11/2011 00:03, edited 1 time in total.
User avatar
al_akhisari
Posts: 1887
Joined: 25/07/2008 10:28

#116 Re: Blagaj - kataklizma BH kulturno historijskog naslijeđa

Post by al_akhisari »

...hm, nisam ove godine ( jos uvijek ), bio u blagaju, tako da ne znam kakvo je trenutno stanje; posljednji puta kad sam ga pohodio ( septembar 2010. ), mislim da sam vidio sve ovo o cemu ti pises; moram priznati da nisam bio ovoliko ogorcen na ono sto sam vidio; eh, sad...da li se u medjuvremenu nesto dogodilo - ne znam; da li su moja ocekivanja bila realnija od tvojih - ne znam; hocu kazati, u bih ne postoji niti jedno mjesto ( iz oblasti historijske bastine ), koje je imuno na ove sindrome seoskog varosista ( divlji objekti, standovi za prodavanje svega i svacega,...) :sad:
...odgovor na tvoje pitanje, ne nuzno za blagaj, nego za sve - MI, SVI i nas odnos prema vrijednostima ( historijskim, ekoloskim, zajenickim dobrima,...) :sad:
User avatar
zovemsecrveni
Posts: 243
Joined: 30/09/2009 08:07
Location: Platforma

#117 Re: Blagaj - kataklizma BH kulturno historijskog naslijeđa

Post by zovemsecrveni »

:sax:
Last edited by zovemsecrveni on 10/11/2011 00:04, edited 3 times in total.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#118 Re: Blagaj - kataklizma BH kulturno historijskog naslijeđa

Post by poznanik »

zovemsecrveni wrote:... KO JE UNIŠTIO BLAGAJ?
Predlažem da slično pitanje uputiš i svim predstavnicima lokalne zajednice Blagaja, pa i višim nivoima...ipak su oni relevantniji, ali i odgovorniji.
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11992
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#119 Re: Blagaj - kataklizma BH kulturno historijskog naslijeđa

Post by Ma.Le.Na »

hm koliko sam upoznata tekija je u fazi rekonstrukcije..cime je i prilaz naravno onemogucen zbog izvodjackih radova..

mislis na to ili?

a restorani okolo bi mogli malo smanjiti dozivljaj i pokusati se uklopiti u ambijent..
jedno po jedno..valjda i to dodje na red :)
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#120 Re: Blagaj - kataklizma BH kulturno historijskog naslijeđa

Post by karanana »

zale se i seru kuda ce autoput proci a onaj ciganluk niko ne primjeti.
jos sada kako je tekija zatvorena, bas bezveze izgleda. na zalost ovu citavu sezonu pristup tekiji nece biti moguc. radovi planirani do 2012. godine. turci su to uzeli. sumnjam da ce unistiti, mislim da ce oni to lijepo napraviti, mada je meni bila i ranije fina. i ne znam ko prodade i to turcima.
User avatar
Ostri_Mac
Posts: 447
Joined: 24/10/2005 13:21
Location: Sarajevo

#121 Re: Blagaj - kataklizma BH kulturno historijskog naslijeđa

Post by Ostri_Mac »

uh, slazem se sa svim sto ste napisali...

a evo i ovo za neupucene, mene fraz kad nije strefio
Islamska zajednica u BiH, odnosno Vakufska direkcija izdala je Blagajsku tekiju turskoj turističkoj agenciji Fidan Turizm na 32 godine.

Vrijednost ugovora je milion maraka, pa ispada da je tekija iznajmljena za 2.500 maraka mjesečno. Turska agencija se obavezala da taj novac uloži u renoviranje objekta, piše San.

Blagajska tekija izgrađena je 1446. godine i proglašena je nacionalnim spomenikom najvišeg ranga. Podignuta je na vrelu Bune, a iznad nje se nalazi stijena na kojoj je Stari grad Herceg Stjepana Kosače.

Izvor vode kod Blagajske tekije smatra se jednim od najvećih u Evropi - iz utrobe zemlje izlaze 43 kubika vode u sekundi.

Radi se o pitkoj vodi najvišeg kvaliteta.

Agencija Fidan u Bosnu i Hercegovinu svake godine dovede oko 10.000 posjetilaca, koji se najviše zanimaju za kulturni, historijski te vjerski turizam.



link: http://www.bizon.ba/turizam/11347-blaga ... odine.html

I onda se pitamo sta nam se to deshava... :run:
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11992
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#122 Re: Blagaj - kataklizma BH kulturno historijskog naslijeđa

Post by Ma.Le.Na »

a jbg...da smo tekiju ostavili nama...propala bi :roll: od naseg ulaganja
inace nam je briga o kulturno historijskim spomenicima na -100 ...na ljestvici od 0-10..

ne kazem da mi je drago sto je dato ikome...ali jbg...draze mi je da opstane nego da propadne..pa ko god da je cuva..
dibidus
Posts: 266
Joined: 15/02/2011 11:06

#123 Re: Blagaj - kataklizma BH kulturno historijskog naslijeđa

Post by dibidus »

Ma ne samo Blagaj ...

nema nijedne prirodne ljepote u Bosni, a na cijelom dunjaluku nema ovakvih ljepota, da nije upropaštena i pretvorena u ciganluk. I to se nazalost desava uglavnom i najvise u mjestima pod bosnjackom upravom.

A onda na sve to neko kaze - sansa naseg turizma je u Piramidi!

Jebem ti pamet !
User avatar
vozač
Posts: 1731
Joined: 19/02/2010 11:46

#124 Re: Blagaj - kataklizma BH kulturno historijskog naslijeđa

Post by vozač »

zovemsecrveni wrote:Prije par dana sam svratio u Blagaj, htio sam prijateljima pokazati vrelo Bune i tekiju i ubjeđivao sam ih da je to neponovljivo i prelijepo mjesto koje nikad neće zaboraviti. Bili smo kratko i otišli. Nadam se da će to vrijeme provedeno u Blagaju što prije izbrisati iz sjećanja. Od one ljepote ostale su samo gomile smeća i prljavštine, prilazni put zakrčen automobilima tako da je pješacima skoro nemoguće kretati se, divlje izgrađeni kojekakvih "plutajući" restorani koji se šire kao maligni tumor, sve bez ikakvog plana, arhitektonske i vizuelne usklađenosti sa prirodnim okruženjem i sa samom tekijom. Na one zapuštene gigantske betonske ribnjake iz prošlosti ne vrijedi trošiti riječi. A tu je i nedavno izgrađeni kvazi-historicistički most čija je jedina funkcija da poveže divlje i nakaradno izgrađeni restoran na drugoj strani rijeke.
Na kraju svega ostala je gorčina u srcu i duši. I pitanje: KO JE UNIŠTIO BLAGAJ?
predlažem ti da odeš nakon blagaja malo do vodopada kravice, najbolje je dok još malo otopli i "odpočme" sezona kupanja, e to kad vidiš shvatićeš da je blagaj još i dobar :x
User avatar
Ostri_Mac
Posts: 447
Joined: 24/10/2005 13:21
Location: Sarajevo

#125 Re: Blagaj - kataklizma BH kulturno historijskog naslijeđa

Post by Ostri_Mac »

vozač wrote:
zovemsecrveni wrote:Prije par dana sam svratio u Blagaj, htio sam prijateljima pokazati vrelo Bune i tekiju i ubjeđivao sam ih da je to neponovljivo i prelijepo mjesto koje nikad neće zaboraviti. Bili smo kratko i otišli. Nadam se da će to vrijeme provedeno u Blagaju što prije izbrisati iz sjećanja. Od one ljepote ostale su samo gomile smeća i prljavštine, prilazni put zakrčen automobilima tako da je pješacima skoro nemoguće kretati se, divlje izgrađeni kojekakvih "plutajući" restorani koji se šire kao maligni tumor, sve bez ikakvog plana, arhitektonske i vizuelne usklađenosti sa prirodnim okruženjem i sa samom tekijom. Na one zapuštene gigantske betonske ribnjake iz prošlosti ne vrijedi trošiti riječi. A tu je i nedavno izgrađeni kvazi-historicistički most čija je jedina funkcija da poveže divlje i nakaradno izgrađeni restoran na drugoj strani rijeke.
Na kraju svega ostala je gorčina u srcu i duši. I pitanje: KO JE UNIŠTIO BLAGAJ?
predlažem ti da odeš nakon blagaja malo do vodopada kravice, najbolje je dok još malo otopli i "odpočme" sezona kupanja, e to kad vidiš shvatićeš da je blagaj još i dobar :x

Auf??? Pa ja sam na Kravicama zadnji put bio prije nekih 5god i bio sam odusevljen :) sve je bilo xtra, fino cisto, prohodno...cak su i imali onih restorana zavucenih naokolo/ bili smo u jednom poslovno cijeli dan...bas mi se svidjelo, ljudi bili xtra usluzni... znaci i to propada? :?
Post Reply