BL priče - novosti

Vijesti i zbivanja u Banjoj Luci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru, Bos. Gradišci, Prnjavoru, Tesliću, Derventi, Bos. Brodu...

Moderator: banjaluka078

Post Reply
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#76 Re: BL priče - novosti

Post by kuli1961 »

banjaluka078 wrote: 17/04/2023 22:36 Baš tako, trebalo bi da.
Pa zašto se onda ne poštuje? "Pokorna" molba ne može otkloniti nepisanu obavezu, proisteklu iz potrebe, tj. "trebanja"
Ako se prihvata da bi trebalo, tada suprotno ponašanje jednostavno nije korektno.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#77 Re: BL priče - novosti

Post by Benjaminsky »

banjaluka078 wrote: 17/04/2023 22:35Sjetićeš se da smo na Cyberbulevaru imali i temu o prezimenima i o svim promijenjenim nazivima. Mislim da sam baš ja prekucala većinu iz nekog priručnika kojeg su izdale ovdašnje pošte da se poštari mogu snaći u svim tim promjenama. Ako uhvatim vremena poslije Bajrama, možda potražim imam li ga još uvijek. Možda ti imaš potpun spisak sa onog foruma, kad već imaš spisak sa protjeranim prezimenima?
Sjećam se toga, ali nažalost nemam. Imam samo popis proganih iz Banjaluke.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#78 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

kuli1961 wrote: 17/04/2023 22:50 Sa praktičnog aspekta, forumas @Benjaminsky dobro zapaža pismo na kome su ispisani nazivi ulica. Strancu je zaista katastrofalno teško snaći se sa ćiriličnim nazivima. Medjutim, lokalne javne vlasti se u tome ponašaju onako kako i mogu- prema Ustavu, u zvaničnoj upotrebi su i ćirilica i latinica, pri čemu Ustav ne daje primat nijednom od ova dva pisma.
Problem, a rekao bih i "začkoljica za iskorištavanje" je upravo u takvoj neutralnoj ustavnoj odredbi, jer prema njoj, vlasti mogu a i ne moraju da koriste jedno od ta dva pisma, pa su se eto, gle čuda, odlučili samo za jedno i to ono koje je na Balkanu pa prema zapadu, osim Bugarske i Srbije, nepoznato.
Zakon koji bi uredio pitanje upotrebe oba ravnopravna pisma- ne postoji.
Osim redovnih sudova, vjerovatno i javnih tužilaštava, te Ustavnog suda, koliko mi se čini, svi ostali segmenti javne vlasti pišu isključivo ćirilicom. Mislim da je to nautemeljena favorizacija ćirilice.
Sa mog stanovišta, ćirilica jeste prekrasno pismo i smatram bogatstvom imati mogućnost pisati jezik na dva pisma, ali u stanju u kakvom se nalazimo i obzirom na odnose u društvu, ćirilica se previše forsira. Možda dolazimo u situaciju da za nekih 20 ili više godina latinica bude potpuno istisnuta?
Što se tiče stranaca...u mojim putovanjima po Zapadu nekad mi je bilo teško snaći se, ali zabolE jednog Francuza što ja ne divanim njegov lijepi jezik. Oznake su samo na francuskom i to je to. Čak i na mjestima koja bukvalno zarađuju od posjeta stranaca, Louvre na primjer, sve je na fancuskom i ako nemaš audio-vodić ili dobro znanje, nemaš pojma u šta gledaš. Sad u doba pametnih telefona, besplatnog javnog wifi i google prevodioca, vjerovatno nije velik problem...ali ja sam antika kao ona u koju sam gledala. :D
Po njemačkoj ista stvar.
U Italiji sam zazivala nebesa u pomoć, jer na sjeveru će još i znati engleski, na jugu i na Siciliji smo za 7 dana pronašli dva čovjeka s kojima smo mogli komunicirati, da nam bar malo pomogne u snalaženju. Čak ni jelovnici nisu imali dvojezičnu opciju, nego kako te sreća posluži.

Ali da, činjenica jeste da se pismo i jezik ovdje politizuju zadnjih 30 godina i mlađarija tu baš prednjači. Sumnjam da će se latinica izgubiti, vidiš po nazivima lokala, brendova...
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#79 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

kuli1961 wrote: 17/04/2023 22:54 Pa zašto se onda ne poštuje? "Pokorna" molba ne može otkloniti nepisanu obavezu, proisteklu iz potrebe, tj. "trebanja"
Ako se prihvata da bi trebalo, tada suprotno ponašanje jednostavno nije korektno.
Napisala sam već...teatar. Nekim dramama bolje ne davati na pažnju. Same ispušu. Kao oni "tantrumi" kod trogodišnjaka.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#80 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

Benjaminsky wrote: 18/04/2023 10:21 Sjećam se toga, ali nažalost nemam. Imam samo popis proganih iz Banjaluke.
Vidjeću nekad imam li to možda. Ne obećavam.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#81 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

Evo nove kafane, taman da stranci koji su ovih dana u BL zbog tenisa pohrle. Nemam riječi za ovo.

kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#82 Re: BL priče - novosti

Post by kuli1961 »

banjaluka078 wrote: 18/04/2023 20:31
kuli1961 wrote: 17/04/2023 22:50 Sa praktičnog aspekta, forumas @Benjaminsky dobro zapaža pismo na kome su ispisani nazivi ulica. Strancu je zaista katastrofalno teško snaći se sa ćiriličnim nazivima. Medjutim, lokalne javne vlasti se u tome ponašaju onako kako i mogu- prema Ustavu, u zvaničnoj upotrebi su i ćirilica i latinica, pri čemu Ustav ne daje primat nijednom od ova dva pisma.
Problem, a rekao bih i "začkoljica za iskorištavanje" je upravo u takvoj neutralnoj ustavnoj odredbi, jer prema njoj, vlasti mogu a i ne moraju da koriste jedno od ta dva pisma, pa su se eto, gle čuda, odlučili samo za jedno i to ono koje je na Balkanu pa prema zapadu, osim Bugarske i Srbije, nepoznato.
Zakon koji bi uredio pitanje upotrebe oba ravnopravna pisma- ne postoji.
Osim redovnih sudova, vjerovatno i javnih tužilaštava, te Ustavnog suda, koliko mi se čini, svi ostali segmenti javne vlasti pišu isključivo ćirilicom. Mislim da je to nautemeljena favorizacija ćirilice.
Sa mog stanovišta, ćirilica jeste prekrasno pismo i smatram bogatstvom imati mogućnost pisati jezik na dva pisma, ali u stanju u kakvom se nalazimo i obzirom na odnose u društvu, ćirilica se previše forsira. Možda dolazimo u situaciju da za nekih 20 ili više godina latinica bude potpuno istisnuta?
Što se tiče stranaca...u mojim putovanjima po Zapadu nekad mi je bilo teško snaći se, ali zabolE jednog Francuza što ja ne divanim njegov lijepi jezik. Oznake su samo na francuskom i to je to. Čak i na mjestima koja bukvalno zarađuju od posjeta stranaca, Louvre na primjer, sve je na fancuskom i ako nemaš audio-vodić ili dobro znanje, nemaš pojma u šta gledaš. Sad u doba pametnih telefona, besplatnog javnog wifi i google prevodioca, vjerovatno nije velik problem...ali ja sam antika kao ona u koju sam gledala. :D
Po njemačkoj ista stvar.
U Italiji sam zazivala nebesa u pomoć, jer na sjeveru će još i znati engleski, na jugu i na Siciliji smo za 7 dana pronašli dva čovjeka s kojima smo mogli komunicirati, da nam bar malo pomogne u snalaženju. Čak ni jelovnici nisu imali dvojezičnu opciju, nego kako te sreća posluži.

Ali da, činjenica jeste da se pismo i jezik ovdje politizuju zadnjih 30 godina i mlađarija tu baš prednjači. Sumnjam da će se latinica izgubiti, vidiš po nazivima lokala, brendova...
Mislim da govorimo o različitim stvarima, jezik nije sporan, već pismo.
Poveznica nam je favorizacija jednog pisma, koje se strancima svake vrste ukazuje nepraktičnim i zbunjujućim+ po mom mišljenju, korištenja svake moguće prilike za favorizaciju, a rekao bih i odredjenije-nametanje samo jednog pisma. Nije dobro kada javna vlast- lokalna, entitetska na mišiće gura jedno pismo i time istiskuje drugo. Istina, nije lako, a i skupo je praviti balans tako da se npr. table sa nazivima ulica prave na oba pisma. Mozda se taj balans moze praviti ovako: ulice-jedno pismo, a zvanicni dokumenti organa jave vlasti- skupstina, vlada, izvrsni organi, organi grada/opstine- jedan mjesec jedno, drugi mjesec drugo pismo.
Meni lično, smeta kada se insistira na upotrebi samo jednog pisma, bez obzira koje je. Moguće je da stvar u FBiH u "ogledalu" tj da se ćirilica zanemaruje, iako su, shodno članu 6 Ustava FBiH oba pisma u sluzbenoj upotrebi.
Kada javna vlast forsira jedno pismo, lokali, bendovi i ostale stvari iz svakodnevnog zivota nisu dovoljni sa (samo)odrzanje drugog, potisnutog pisma.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#83 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

kuli1961 wrote: 18/04/2023 22:08
Mislim da govorimo o različitim stvarima, jezik nije sporan, već pismo.
Poveznica nam je favorizacija jednog pisma, koje se strancima svake vrste ukazuje nepraktičnim i zbunjujućim+ po mom mišljenju, korištenja svake moguće prilike za favorizaciju, a rekao bih i odredjenije-nametanje samo jednog pisma. Nije dobro kada javna vlast- lokalna, entitetska na mišiće gura jedno pismo i time istiskuje drugo. Istina, nije lako, a i skupo je praviti balans tako da se npr. table sa nazivima ulica prave na oba pisma. Mozda se taj balans moze praviti ovako: ulice-jedno pismo, a zvanicni dokumenti organa jave vlasti- skupstina, vlada, izvrsni organi, organi grada/opstine- jedan mjesec jedno, drugi mjesec drugo pismo.
Meni lično, smeta kada se insistira na upotrebi samo jednog pisma, bez obzira koje je. Moguće je da stvar u FBiH u "ogledalu" tj da se ćirilica zanemaruje, iako su, shodno članu 6 Ustava FBiH oba pisma u sluzbenoj upotrebi.
Kada javna vlast forsira jedno pismo, lokali, bendovi i ostale stvari iz svakodnevnog zivota nisu dovoljni sa (samo)odrzanje drugog, potisnutog pisma.
Jajn, što bi rekle Švabe, i ja i nein. :)

Benjaminsky je napisao "Da ne spominjemo muku stranaca koji dođu u grad i traže na latinici naziv ulice.", a kako si i ti spomenuo strance, ja sam napisala moje iskustvo kao stranca vani. OK, kud sam išla, bila je latinica, ali vjerujem da je u zemljama koje koriste druga pisma (Bugarska, Grčka, a tek Azija) situacija ista.
Nepraktično jeste i bilo bi mi kao u skeču s crnskim i gorskim ili natpisom "pušenje ubija" na tri jezika i dva pisma na cigaretama. Dupli trošak.

Opet kažem, od pitanja običnog pisma, to je postalo političko, način obilježavanja teritorije, isticanje razlike. Posmatraj samo saobraćajne table kad voziš po Bosni, a naročito Hercegovini. Jedno pismo je redovno prešarano. Kako je ovdje malo latinice, tako je u Federaciji, koliko sam ja upratila, nikoliko ćirilice.

Institucija u kojoj ja radim nema nikakvo pravilo, koje pismo koristiš, njime i pišeš i interno i prema drugim institucijama. Nama svi dokumenti koji stižu od ministarstava stižu na ćirilici. Ne znam kako je u kabinetima nesrpskih ministara. Nadam se da neće doći do toga da me neko prisiljava na samo jedno pismo, moraću tužiti, nema mi druge.

Ovdje je to sad već postao projekat od nacionalnog značaja, otišlo je u škole i teško da se može nešto napraviti. https://www.rpz-rs.org/941/Predmeti-od- ... og-znacaja
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#84 Re: BL priče - novosti

Post by kuli1961 »

U vezi datog linka- vrlo lako se moze desiti da bude zaista nepotrebnih problema, u vise dimenzija:
- naziv jezika- Ustav RS kaze "jezik..naroda" a ne B,H ili S jezik. S tim u vezi, koliko god se u javnom/sluzbenom zivotu uzima zdravo za gotovo da je jezik kojim se sluzi srpski zivalj u BiH-srpski jezik, isto toliko se i npr. Bošnjacima mora dati pravo da "svoj" jezik nazovu bosanskim, a to im se otvoreno onemogućava, sputava. Postoji odluka Ustavnog suda BiH, kojoj je upravo ovo navedeno osnova- ako svoj jezik zoves kako hoces, tada i drugom narodu moras dati isto pravo da on svoj jezik zove kako hoce.
- srpski jezik kao predmet od nacionalnog znacaja- moze biti samo od jednonacionalnog znacaja, sto ce reci da nisu svi ucenici duzni da ga izucavaju kao predmet od nacionalnog znacaja...
Poticanje od strane javnih vlasti RS-a (isto je i u FBiH) svega neceg, utrpavanjem u nacionalni znacaj, dalje podjele/podizanje i odrzavanje tenzija na materiji nacije, jezika, narocito religije vidim kao sjajnu osnovu i platformu za dobijanje glasova na (svakim) narednim izborima, nista vise.
Takve teme su odlican paravan za skretanje paznje od egzistencijalnih tema. Siromastvo, besparica, oskudica, glad, nemastina nemaju, niti poznaju naciju ili religiju.
No, da ne odem predaleko, mada u nekoj mjeri vec jesam.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#85 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

Oboje smo otišli dalje od naslova teme. Ispravljaćemo. :)
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#86 Re: BL priče - novosti

Post by kuli1961 »

Da se vratim na naslov teme- daj boze lijepog vremena da se teniski turnir zaista zavrsi 23.4. -ne mogu vise da podnesem saobraćajnu guzvu u Novoj Varosi i cijelom gradu, općenito :-D
User avatar
muha_sa
Posts: 128661
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#87 Re: BL priče - novosti

Post by muha_sa »

kuli1961 wrote: 20/04/2023 11:53 Da se vratim na naslov teme- daj boze lijepog vremena da se teniski turnir zaista zavrsi 23.4. -ne mogu vise da podnesem saobraćajnu guzvu u Novoj Varosi i cijelom gradu, općenito :-D
Idi prošetaj do kuce u kojoj sam haman godinu dana stanovo :D

Ušo u prizemni gologuz stan--sutradan odem u "Bosku"--ovjerim formulare za krwedit i za par dana napunio stan--od kauca, kuhinje do usisivaca i televizora--jest crnobjeli al meni bio ko sad ovaj najnoviji :lol:
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#88 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

kuli1961 wrote: 20/04/2023 11:53 Da se vratim na naslov teme- daj boze lijepog vremena da se teniski turnir zaista zavrsi 23.4. -ne mogu vise da podnesem saobraćajnu guzvu u Novoj Varosi i cijelom gradu, općenito :-D
Ja sam baš u blizini parka i patim li se patim kad moram autom.
Proći će i ovo.
A onda će već neki maraton ili trka da opet sve zatvore.

Juče na svu gužvu još izvezli onaj turistički autobus, Mitkove oldtajmere za razgledanje, kontam, još samo ste mi vi falili...
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#89 Re: BL priče - novosti

Post by kuli1961 »

Nešto baš i ne pratim, no mi se čini da nam preko vikenda slijedi dodatna blokada- bucuklisticka trka BG-BL
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#90 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

kuli1961 wrote: 20/04/2023 19:56 Nešto baš i ne pratim, no mi se čini da nam preko vikenda slijedi dodatna blokada- bucuklisticka trka BG-BL
Ja ne pratim tenis, samo pratim šta će mi sve zakrčiti naselje.

Izgleda će nas dodatno zatvaranje zbog biciklista ipak promašiti.
https://mondo.ba/Sport/Ostali-sportovi/ ... aluke.html
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#91 Re: BL priče - novosti

Post by kuli1961 »

banjaluka078 wrote: 20/04/2023 20:23
kuli1961 wrote: 20/04/2023 19:56 Nešto baš i ne pratim, no mi se čini da nam preko vikenda slijedi dodatna blokada- bucuklisticka trka BG-BL
Ja ne pratim tenis, samo pratim šta će mi sve zakrčiti naselje.

Izgleda će nas dodatno zatvaranje zbog biciklista ipak promašiti.
https://mondo.ba/Sport/Ostali-sportovi/ ... aluke.html
Uh, dobro je- od dva saobraćajna zla, zapalo nas je manje :D
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#92 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

:-D
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#93 Re: BL priče - novosti

Post by kuli1961 »

Evo čitam Nezavisne novine.. Barbika se ustoličila u fotelju v.d. direktora Aerodroma BL... koji se naredni letovi ukidaju?
Tugo...
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#94 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

Evo, dobili smo ponovo let za Berlin.

A za "gospođu istakela" nemam drugi komentar osim da zaista nije bitno biti sposoban, samo podoban.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#96 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

Banjaluka za 15 dana počinje graditi najveći i najluksuzniji hotel koji otvara potpuno nove perspektive.

Poručio je ovo gradonačelnik, Draško Stanivuković otvarajući "Dunav biznis forum" koji se održava u Banjaluci.

„Za 15 dana krećemo da gradimo najveću, najluksuzniju investiciju. Do sada sam govorio da je ova investicija vrijedna 70 miliona KM, ali ipak se radi o eurima i više od toga. Tako sam informisan na zadnjem sastanku“, rekao je Stanivuković.

U svojim ranijim izjavama, rekao je da će hotel biti visok oko 110 metara, te da će stvoriti nova radna mjesta- biće zaposleno oko 500 ljudi.

Prema njegovim riječima gradska administracija već vidjela projekt za hotel Palace, ali da će projekt biti prezentiran javnosti od strane investitor, kompanije Zepter.

Podsjetimo, 28. februara završen je projekt rušenja starog dijela hotela.
Koliko misli zaraditi ako mu samo za minimalce za 500 radnika treba oko 600 hiljada maraka mjesečno?
dzolix
Posts: 2139
Joined: 16/02/2021 12:20

#97 Re: BL priče - novosti

Post by dzolix »

banjaluka078 wrote: 29/04/2023 13:46
Banjaluka za 15 dana počinje graditi najveći i najluksuzniji hotel koji otvara potpuno nove perspektive.

Poručio je ovo gradonačelnik, Draško Stanivuković otvarajući "Dunav biznis forum" koji se održava u Banjaluci.

„Za 15 dana krećemo da gradimo najveću, najluksuzniju investiciju. Do sada sam govorio da je ova investicija vrijedna 70 miliona KM, ali ipak se radi o eurima i više od toga. Tako sam informisan na zadnjem sastanku“, rekao je Stanivuković.

U svojim ranijim izjavama, rekao je da će hotel biti visok oko 110 metara, te da će stvoriti nova radna mjesta- biće zaposleno oko 500 ljudi.

Prema njegovim riječima gradska administracija već vidjela projekt za hotel Palace, ali da će projekt biti prezentiran javnosti od strane investitor, kompanije Zepter.

Podsjetimo, 28. februara završen je projekt rušenja starog dijela hotela.
Koliko misli zaraditi ako mu samo za minimalce za 500 radnika treba oko 600 hiljada maraka mjesečno?
,, minimalac je 700 km, 500 X 700 =350000. Nece biti zaposleno 500 radnika u gotovom hotelu vec to racuna i na graditelje hotela i na one koji su nekako povezani . Ne gradi hotel Drasko i banjaluka vec privatnik i vlasnik iz Zeptera. Banjaluka moze dati saglasnost.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#98 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

dzolix wrote: 01/05/2023 19:26
,, minimalac je 700 km, 500 X 700 =350000. Nece biti zaposleno 500 radnika u gotovom hotelu vec to racuna i na graditelje hotela i na one koji su nekako povezani . Ne gradi hotel Drasko i banjaluka vec privatnik i vlasnik iz Zeptera. Banjaluka moze dati saglasnost.
Niko nigdje nije napisao da ga Draško ili grad grade.

Ja koliko se razumijem u plate, a trebalo bi da se razumijem, jer mi je to struka, na platu idu porezi i doprinosi, topli obrok, prevoz, na minimalac od prošle godine se obračunava minuli rad, tako da se ne radi o iznosu od 700 KM po radniku mjesečno.

Hoteli u BL, osim sponzora turnira, za vrijeme Srpska Open su bili prilično prazni i stvarnosti je daleko od priče da nije bilo slobodnog kreveta. Čak ni privatni smještaj nije bio popunjen. Čime i kime misle da će napuniti i taj novi hotel, ako se ikad izgradi, a jeftin neće biti i u njemu neće odsjedati Slovenci vikendaši, ne znam. Kamo sreće da griješim.
dzolix
Posts: 2139
Joined: 16/02/2021 12:20

#99 Re: BL priče - novosti

Post by dzolix »

banjaluka078 wrote: 01/05/2023 20:47 Niko nigdje nije napisao da ga Draško ili grad grade.
Sta je ovo :
„Za 15 dana krećemo da gradimo najveću, najluksuzniju investiciju. Do sada sam govorio da je ova investicija vrijedna 70 miliona KM, ali ipak se radi o eurima i više od toga. Tako sam informisan na zadnjem sastanku“, rekao je Stanivuković.
Hoteli u BL, osim sponzora turnira, za vrijeme Srpska Open su bili prilično prazni i stvarnosti je daleko od priče da nije bilo slobodnog kreveta. Čak ni privatni smještaj nije bio popunjen. Čime i kime misle da će napuniti i taj novi hotel, ako se ikad izgradi, a jeftin neće biti i u njemu neće odsjedati Slovenci vikendaši, ne znam. Kamo sreće da griješim.
Ne mora hotel biti pun moze bit i prazan, bitno je za privatnike da se ulozi novac u nekretninu. U taj hotel ce sigurno odsjedati gosti jer je na najboljoj lokaciji. Ako bude prazan, spustice cijene.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#100 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

Pa to je Draškov citat ne moj.

Za privatnika je bitno da na uloženom novcu zaradi što više i što prije vrati uloženo. Prazan hotel neće platiti ni radnike ni dobavljače. I propašće.
Post Reply