BL priče - novosti

Vijesti i zbivanja u Banjoj Luci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru, Bos. Gradišci, Prnjavoru, Tesliću, Derventi, Bos. Brodu...

Moderator: banjaluka078

Post Reply
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#1 BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

Najčešće se začata tema sa slikama, pa evo prostora za "ćakule", neke bitnije vijesti iz BL, tako to.

Izvolite!

:)
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#2 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

Danas aktuelno. Nisu građani baš "pozvani da odlučju...", jedva su se izborili da se produži rok za davanje mišljenja i da se održi javna prezentacija, jer se pokušalo hinjiski, ispod tezge, opet.

https://www.nezavisne.com/novosti/banja ... uke/720039



vezano:

https://czzs.org/kako-investitorske-pol ... banjaluka/

https://6yka.com/bih/izmjenom-regulacio ... aja-za-bih
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#3 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »


Zlatna rafting četvorka dolazi iz Borika: Bio je red da osvojimo svjetsku titulu na našoj stazi!


Master tim BiH, sačinjen od Banjalučana iz jednog naselja, osvojio je zlato prvog takmičarskog dana na prvenstvu svijeta u raftingu.

Master tim BiH u sastavu Andrej Zamolo-Nebojša Gajić-Dragan Bijelić-Igor Kuzmanović (rezerva Goran Pašić) okitio se zlatnom medaljom u disciplini sprint, ostavivši iza sebe još devet selekcija.

“Ovo se rijetko događa. Već smo prošli dosta svjetskih prvenstava i na njima dokazali kvalitet, ali nikad nismo došli do medalje. Baš je bio red da se i to desi i to na našoj stazi. Trebalo nam je ovo u prvoj disciplini da se rasteretimo i da u nastavak takmičenja uđemo dosta smireniji. Staza je lutrija i za čas možeš da izgubiš mnogo vremena, znali smo da smo najbolji u sprintu, ali sve zavisi od toga kako ćeš odvesti trku. Sve zavisi od tih 10 metara Bijelog buka, voda napravi čudo i za čas te odnese na obalu. Davno je bio red da osvojimo medalju i eto konačno se to ostvarilo”, istakao je nakon takmičenja Kuzmanović, koji naglašava da su sada porasli apetiti bh. reprezentacije.

“Imamo i velike šanse u hed-tu-hedu, gdje smo možda i još veći favoriti. U slalomu vidjećemo šta će biti i onda spust na Tari gdje smo ponovo favoriti.“

Interesantno je da kompletna postava tima dolazi iz jednog banjalučkog naselja – Borika.

“Divno smo se uklopili, svaki zaveslaj je legao kako treba, nije bilo promašaja od starta do cilja i zasluženo smo osvojili prvo mjesto”, rekao je Kuzmanović.

(Mondo.ba)
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#4 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

Neke stvari dolaze na svoje.
Banjalučka policija podnijela je Okružnom javnom tužilaštvu izvještaj protiv Almira Hodžića iz Čelinca i Osmana Kozlića iz Banje Luke zbog sumnje da su počinili krivična djela zloupotreba položaja odgovornog lica, te Muhedina Spahića iz Zenice zbog sumnje da je počinio krivično djelo zaključenje štetnog ugovora.

Kozlić je ranije bio banjalučki muftija. Nakon te funkcije .Osman ef. Kozlić imenovan je za muftiju Islamske zajednice Bošnjaka u Evropi sa sjedištem u Njemačkoj

Osumnjičeni su da su navedena krivična djela počinili u toku 2016. godine obavljajući poslove predstavnika i odgovornih lica u Islamskoj vjerskoj organizaciji u Banjoj Luci.

– Medžlisu IZ Banja Luka pričinili su materijalnu štetu u iznosu od oko 1.500.000 КM – saopćeno je iz policije.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#5 Re: BL priče - novosti

Post by hadzinicasa »

Neki dan u Banjaluci oko 12 sati i parkiram ispod Ferhadije i dodjem do parkomata kad cujem neko doziva - seko, seko!
Okrenem se kad ciko iz auta mase papiricem (dnevna parking karta) evo veli meni ne treba pa uzmi ti da ne placas!

Znaci solidarnost :) - nesto sto ne dozivjeh odavno u Sarajevu. Bas mi nesto bi milo oko srca.

I moram pohvaliti saobracajnu kulturu stajanja pjesacima na pjesackim

:srce: :srce: :srce:
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#6 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

hadzinicasa wrote: 29/05/2022 16:26 Neki dan u Banjaluci oko 12 sati i parkiram ispod Ferhadije i dodjem do parkomata kad cujem neko doziva - seko, seko!
Okrenem se kad ciko iz auta mase papiricem (dnevna parking karta) evo veli meni ne treba pa uzmi ti da ne placas!

Znaci solidarnost :) - nesto sto ne dozivjeh odavno u Sarajevu. Bas mi nesto bi milo oko srca.

I moram pohvaliti saobracajnu kulturu stajanja pjesacima na pjesackim

:srce: :srce: :srce:
:srce:

Počesta pojava na parkinzima, da se proslijedi karta, kad se ne plati mobitelom.

Da, to za pješačke sam već čula od moje mlađarije iz SA kad su prvi put došli, kažu "mi kontamo neko poznat u autu, pa nam staje, a ono vozač nam stao da pređemo".
A ja rondam da nam je divlji zapad na cestama, dok ne odem nekud.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#7 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

Treća medalja za naš tim danas.

User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#8 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#9 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

Šeranića kuća se sasvim urušila. Nacionalni spomenik... :(





User avatar
escobar__
Posts: 8854
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#10 Re: BL priče - novosti

Post by escobar__ »

To je svakako u interesu entitetskih "vlasti", taman da ne moraju oni minirat kulturno-historijsko naslijeđe Bosne i Hercegovine i bošnjačke populacije.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#11 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

Naravno da Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika neće tužiti RS što nisu poduzeli bilo šta za šta su odlukom KONS obavezani.
Vlada Republike Srpske dužna je da obezbijedii pravne, naučne, tehničke, administrativne i finansijske mjere za zaštitu, konzervaciju, prezentaciju i rehabilitaciju nacionalnog spomenika.

Vlada Republike Srpske dužna je da obezbijedi sredstva za izradu i sprovođenje potrebne tehničke dokumentacije za konzervaciju i restauraciju nacionalnog spomenika. 

Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika (u daljem tekstu: Komisija) utvrdiće uslove i obezbijediti sredstva za izradu i postavljanje informacione table sa osnovnim podacima o spomeniku i odluci o proglašenju dobra nacionalnim spomenikom.

Nacionalni spomenik biće konzervisan, restaurisan, a nedostajući dijelovi rekonstruisani u izvornom obliku, iste veličine, od istog ili istovrsnog materijala, primjenom istih tehnoloških pristupa u najvećoj mogućoj mjeri, na osnovu dokumentacije o izvornom obliku iz 1989. godine, a uz odobrenje ministarstva nadležnog za prostorno uređenje u Republici Srpskoj i stručno nadziranje nadležne službe za zaštitu naslijeđa na nivou Republike Srpske.

Uvrđuju se dvije etape izvođenja radova. I etapa obuhvata hitne mjere zaštite:

- izvršiti ispitivanje i statičku analizu konstruktivnih dijelova objekta;

- izvršiti statičku konsolidaciju objekta i sanaciju konstruktivnih dijelova uz upotrebu tradicionalnih materijala i istih tehnoloških postupaka, u najvećoj mogućoj mjeri;

- zaštititi objekat od negativnih spoljnih uticaja.


II etapa obuhvata konzervatorsko-restauratorske radove:

- ukloniti naknadno dozidani ulaz na muškom dijelu kuće, te unutrašnje zidove koji su naknadno postavljeni kao i dvostruko stepenište, a u cilju vraćanja autentične dispozicije kuće;

- sve elemente u unutrašnjosti objekta (sećije, musandara i ostali namještaj) sanirati i obnoviti koristeći istorijsku dokumentaciju;

- obezbijediti komunikaciju sa baštom drvenim stepeništem;

- rekonstruisati ognjište u “kući” – kuhinji;

- obezbijediti veći prostor oko kuće uklanjanjem betonske rampe (izgrađene podizanjem nivoa ulice, zbog čega je objekat došao u niži položaj). Objekat ograditi drvenom ogradom sa kapijom. Izvršiti uređenje ženske avlije i ružičnjaka.

Kuća može da se koristi za stanovanje, ili za neku drugu funkciju koja neće dovesti do oštećenja konstrukcije.

http://old.kons.gov.ba/main.php?id_stru ... ew&id=1825
Kad nas za dvije generacije potpuno nestane odavde, a vrijeme pojede preostale građevine koje podsjećaju na nas, biće ama baš kao da nas nikad nije ni bilo.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#12 Re: BL priče - novosti

Post by Ommadawn »

Tuga, kad vidim.

A pod samom kućom tzv. Vrućica, izvor tople vode, pa čak i banja gdje su prije ljudi išli.
Kako mi je rođak pričao, nekakvi kreteni su bombom raznijeli vrata banje, srećom makar kada nije oštećena.

Neka, najbolje izbrisati te svjedoke vremena pa baš kao da tu nikada ništa nije bilo…

Malo nam bio zemljotres, pa rat nego daj da se upotpuni i sa ovim…
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#13 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

Ommadawn wrote: 24/12/2022 18:35 Tuga, kad vidim.

A pod samom kućom tzv. Vrućica, izvor tople vode, pa čak i banja gdje su prije ljudi išli.
Kako mi je rođak pričao, nekakvi kreteni su bombom raznijeli vrata banje, srećom makar kada nije oštećena.

Neka, najbolje izbrisati te svjedoke vremena pa baš kao da tu nikada ništa nije bilo…

Malo nam bio zemljotres, pa rat nego daj da se upotpuni i sa ovim…
Vrućica? Ja s tim nazivom znam samo plažu nizvodno. Ali je tačno da je Šeranića kuća, kao i još puno kuća u komšiluku imala svoj "izvor", banju, u kući.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#14 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

Opis dobra

Šeranića kuća ima prizemlje i sprat, koji je doksatno izvučen. Dimenzije prizemlja su 8,95 X 11,59 m, a dimenzije sprata su 9,25 X 12,65 m. Nekad je bila u bašti, odvojena od ulice visokim zidom i kapijom, koja je bila na sjevernoj strani, na mjestu današnjeg motela. Kamen za lakše uzjahivanje konja stajao je uz ulaznu kapiju. Kroz kapiju se ulazilo u mušku avliju u koju je imao pristup svako i u kojoj su bile štale za krave i konje, hambari za žito i ostali pomoćni objekti. Iz muške avlije kroz malu kapiju ulazilo se u žensku avliju koja je bila obogaćena voćnjakom i cvjetnjakom, te ilidžom, banjom. Iz prve avlije ulazilo se u prostorije za muške posjetioce, koje su bile potpuno odvojene od ostalih soba prizemlja. U muškom dijelu kuće su dvije sobe – jedna za poslugu i druga, “muška soba” (halvat) sa prozorima na “mihrab”. Ova soba je na jednom zidu (prema ostavi) imala musandru (okolicu), kroz koju je bilo omogućeno primanje hrane iz drugog dijela kuće. U toj sobi je bio i “kahveodžak” (ognjište za spremanje kafe), a konstrukcija autentičnog dimnjaka još postoji. Muška soba sa sećijama, musandrom i kahveodžakom, svojevrsna je osobitost ovih kuća. U ovom dijelu prizemlja izgrađeno je još jedno stepenište početkom XX vijeka, prilikom podjele objekta na dva suvlasnika. Glavna ulazna vrata su iz ženske avlije, okrenuta ulici, jednostavne obrade u drvetu. Iz hajata popločanog kamenim pločama ulazi se u magazu, koja je služila za ostavljanje alatki i drva. U magazi su na jednom zidu dva mala otvora u obliku puškarnica koje su služile za odbranu u slučaju napada. Uz magazu je hudžera-ostava, gdje se na jednom zidu nalazi otvor kroz koji je vršeno posluživanje. U hajatu su se ostavljale cipele i oblačile papuče (papučluk), te jednokrakim drvenim stepeništem išlo na dihvanhanu. Danas je taj prostor drvenom pregradom podijeljen na dva hajata. Iz divanhane se ulazilo u sobe.

Prostorija sa ognjištem, «kuća» ili kuhinja, imala je bađu u krovu kroz koju je dim izlazio napolje. Ognjište je srušeno, iako njegovo mjesto još postoji. Pod je popločan opekom.

Vodnica, na kojoj je bio nužnik i držala se u posudama voda, više ne postoji. Kod svih tipološki slićnih kuća vodnica je bila spojena jednokrakim stepeništem sa baštom, što je i ovdje bio slučaj. Ona je bila od drveta, konzolno istaknuta. “Kuća” je imala otvor sa ćefenkom i vrata, što je omogućavalo brzu ventilaciju kuhinje.

U ovom dijelu kuće, koji je malim hodnikom bio odijeljen od prostorije koja se naziva divanhana, a koji su ukućani zvali ćulhan, krilo se prilikom dolaska vojske i ratnih prilika. Tu su još dvije sobe i mala odžaklija. Sobe su imale hamamdžik (banjicu), čiji ostaci još postoje, te musandru sa dušeklukom, sećije i rafe. Odžaklija je mala kamerija sa kahveodžakom. Specifičnost objekta je što se kamerija nalazi u ovom dijelu kuće, a ne kao nastavak divanhane (što je pravilo). Kamerija je postavljena u prostoriji odžaklije zbog vizura.

Drugi dio sprata, danas odijeljen, bio je ranije dostupan iz divanhane. Tu su dvije sobe, mali sobadžik, te velika soba za posjete. Velika soba je još uvijek sačuvana, iako smanjena, sa sećijama, musandrom, hamamdžikom (banjicom). Vrata musandre i svi zidovi sobe su ukrašeni drvenim letvicama, sistemom «riblje kosti» i muhlijama. Mali sobadžik i velika soba zajednički su koristile banjicu.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#15 Re: BL priče - novosti

Post by Ommadawn »

banjaluka078 wrote: 24/12/2022 18:39
Ommadawn wrote: 24/12/2022 18:35 Tuga, kad vidim.

A pod samom kućom tzv. Vrućica, izvor tople vode, pa čak i banja gdje su prije ljudi išli.
Kako mi je rođak pričao, nekakvi kreteni su bombom raznijeli vrata banje, srećom makar kada nije oštećena.

Neka, najbolje izbrisati te svjedoke vremena pa baš kao da tu nikada ništa nije bilo…

Malo nam bio zemljotres, pa rat nego daj da se upotpuni i sa ovim…
Vrućica? Ja s tim nazivom znam samo plažu nizvodno. Ali je tačno da je Šeranića kuća, kao i još puno kuća u komšiluku imala svoj "izvor", banju, u kući.
Kako mi je mama pričala (pošto je Šeherčanka) prije zemljotresa 1969 su bili neki planovi da se topla voda razvede u domaćinsta u Gornjem Šeheru. Da li je to bilo izvodljivo i da li je kapacitet bio toliki da to sve pokrije je već za mene veliko pitanje.

“Vrućica” su zvali plažu nizvodno, to stoji. Međutim rođaci koji su živjeli u Šeheru su zvali i ovo pod Šeranića kućom Vrućica, pa sad šta je tačno, ne znam.
Prije rata sam dolazio tu pa legnem u onaj topli potok… ah miline.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#16 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

Ommadawn wrote: 24/12/2022 18:50 Kako mi je mama pričala (pošto je Šeherčanka) prije zemljotresa 1969 su bili neki planovi da se topla voda razvede u domaćinsta u Gornjem Šeheru. Da li je to bilo izvodljivo i da li je kapacitet bio toliki da to sve pokrije je već za mene veliko pitanje.

“Vrućica” su zvali plažu nizvodno, to stoji. Međutim rođaci koji su živjeli u Šeheru su zvali i ovo pod Šeranića kućom Vrućica, pa sad šta je tačno, ne znam.
Prije rata sam dolazio tu pa legnem u onaj topli potok… ah miline.
Svi smo se "zavaljivali" u toplu vodu gore. :)
Topla voda još nije presušila, ima je na plaži i na mjestima uzvodno od Vrućice, kuće uz bivši objekat bazena je imaju, a koristiće se i za novi kompleks na mjestu bazena. Znači da je sasvim moguće da bi npr. i grijanje funkcionisalo.
User avatar
escobar__
Posts: 8854
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#17 Re: BL priče - novosti

Post by escobar__ »

banjaluka078 wrote: 24/12/2022 16:56 biće ama baš kao da nas nikad nije ni bilo.
Sjajno (iz perspektive divljaka koji su Banja Luku naselili tokom i nakon agresije).
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#18 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

escobar__ wrote: 24/12/2022 19:11
Sjajno (iz perspektive divljaka koji su Banja Luku naselili tokom i nakon agresije).
Ma da, neće morati trošiti resurse i plaćati "ruke".
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#20 Re: BL priče - novosti

Post by Benjaminsky »

I ovdje pišu slično:
https://n1info.ba/vijesti/banjalucki-ce ... aje-brend/

Međutim, banjalučki ćevap je bio brend samo to se nije tako tada zvalo još od doba kad je Mujo radio u "Lovcu"...
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#21 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

Mislim da je pametno raditi na tome.
https://6yka.com/kolumne/hoce-li-nam-ne ... anjski-sir
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#22 Re: BL priče - novosti

Post by Benjaminsky »

Livanjski sir bi mogli ukrasti Hrvatska, a za baklavu se ne bojim jer Turska neće ući prije BiH u EU.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#23 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

Benjaminsky wrote: 08/04/2023 21:45 Livanjski sir bi mogli ukrasti Hrvatska, a za baklavu se ne bojim jer Turska neće ući prije BiH u EU.
Pa kad je u uređenoj EU Danska pokušala maznuti fetu od Grka, ne bi čudilo da nas komšije opljačkaju i po ovom pitanju. Zato sam za brendiranje i registraciju proizvoda s geografskim porijeklom.
User avatar
Zeleni most
Posts: 754
Joined: 01/11/2013 21:18

#25 Re: BL priče - novosti

Post by Zeleni most »

9. april 1993. - 9. april 2023. godine.
Prije 30 godina je srušena prva džamija u Banjaluci.
Na Sefer-begovu džamiju je ispaljena zolja, potom je minirana i spaljena, da bi onda njeni ostaci bili odvezeni na smetljište.

Image
Post Reply