Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post Reply
TRUESLAVIC
Posts: 22
Joined: 21/04/2013 00:02

#1 Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by TRUESLAVIC »

Pozdrav narode, imam neki osjecaj da smo o ovoj zemlji dosta neinformisani, a to sve preko zapadnjacke propagande i medija, zato lagano zavalite se i citajte temu :thumbup:

ZASTAVA

Image

GRB

Image

Što vam prvo padne na pamet ako vam spomenemo Bjelorusiju? Lukašenkova diktatura? Policijska država?
Odagnajte konotacije jer vrlo je izvjesno kako neznate gotovo ništa o današnjoj Bjelorusiji.

Bjelorusija je država od nekih 9,5 milijuna stanovnika. Graniči s Rusijom, Ukrajinom, Poljskom, Litvom i Latvijom.
Rusi i Bjelorusi nisu uopće toliko slični koliko bi ime moglo sugerirati. Činjenica je da Rusi gotovo uopće ne razumiju Bjeloruski, dok je većina Bjelorusa bilingvalno i dobro poznaje ruski – naročito starije generacije (Poznato? Slovenija).

Šta znamo o Bjelorusiji?

Znamo kako je Bjelorusija bila dio Sovjetskog Saveza. Izuzetno industrijalizirana država funkcionirala je besprijekorno kao bitan kotačić u sovjetskom stroju. Materijali i sirovine bi stizali iz udaljenih krajeva, mahom Sibira, a Bjelorusija je bila zadnja faza proizvodnje. Gotovo svi proizvodi sastavljali su se upravo u Bjelorusiji.

Image

Pretpostavit ćemo kako o Sovjetskom modelu znamo dosta - maksimalno napredna proizvodnja, centralno planiranje, nepostojeća nezaposlenost itd.
Također dobro znamo i što se desilo nakon "demokratskih" promjena i pada SSSR-a. Milijuni ljudi koji jedva preživljavaju (ili gore), kolosalna disproporcija između bogatih i siromašnih, gradovi duhovi, sveprisutni kriminal, oligarsi i njihovi karteli.

Bjelorusija danas

Jednu te istu sudbinu doživjele su sve bivše članice Saveza Sovjetskih Socijalističkih Republika, s jednom iznimkom – Bjelorusijom.
Upravo tako. Nakon pada socijalizma u SSSR-u, ekonomski model je ostao nedirnut u Bjelorusiji. Dok se u drugim državama standard toliko pogoršao da je drastično počeo opadati i prosječni životni vijek, Bjelorusija je napredovala.

Nije došlo do deindustrijalizacije, svi pogoni nastavili su s radom i proizvodnjom. U Bjelorusiji su kolkhozi* i danas najveći poljoprivredni sektor. * Kolhoz – kolektivno poljoprivredno gospodarstvo kojim upravlja država – dijametralno suprotno od privatnih i obiteljskih gospodarstava. Privatni sektor čini oko 30% ekonomije, no privatne kompanije čine većinom srednja poduzeća. Sve tvornice, proizvodni pogoni, transport i ostali bitni elementi su u vlasništvu države.

U ova teška vremena kada se svi bojimo za vlastitu egzistenciju, što mislite kolika je nezaposlenost danas u Bjelorusiji? Oko 1%
Životne potrebe su mahom pokrivene, a umirovljenici bez straha žive svoje posljednje godine.
Država nimalo ne kaska za ostatkom svijeta, internet je raširen, svi novi gadgeti poput iPhone-a i sličnih su dostupni. Mladi gledaju najnovije filmove i igraju nove računalne igre.
No u čemu je onda problem? Zašto zapadni mediji već godinama (posljednjih mjeseci s pojačanim intenzitetom) prozivaju i napadaju Bjelorusiju pozivajući na svrgavanje njihovog "režima"?
Zato što je u Bjeloruski grb ukomponirana crvena zvijezda i nitko s time nema problema? Zato što je jedna od najvećih proslava obljetnica Oktobarske revolucije? Možda ipak ponajviše zato što država nije ni približno eksploatirana od strane stranog kapitala kao što je to slučaj u ostalim post-socijalističkim republikama (Bosna i Hercegovina je jedan od boljih primjera).

Koliko zapravo ima istine u optužbama koje idu na račun predsjednika Lukašenka i općeg stanja u Bjelorusiji? Poprilično.
Mediji su strogo cenzurirani po pitanju politike. Na TV-u nikada nećete gledati raspravu o političkim alternativama, no sav zabavni sadržaj je uvijek u toku – najnovije serije iz SAD-a redovno se emitiraju.
Ne postoji tolerancije za političku oporbu.
Policija za koju će većina Bjelorusa reći kako je izrazito susretljiva i uvijek spremna pomoći u potrebi, političke prosvjede će slomiti na najžešći mogući način.
Sve dok ne počnete razmišljati o svrgavanju tržišnog socijalizma koji je preuzet iz sovjetskih vremena, možete se osjećati mirno i uživati u životu bez previše briga.

Stan ili kuću možete kupiti svojim novcem, no ukoliko vam se ne žuri potrebno je samo – strpljenje. Zato jer država brine o vama i dodijelit će vam kuću ili stan nakon nekoliko godina radnog staža.
Velika većina stanovnika Bjelorusije živi u državnim stanovima.
Plaće i penzije nikada ne kasne, a posao će za vas pronaći država.
Velika većina stanovnika jako je dobro upoznata sa općom degradacijom koja je zahvatila njihovo susjedstvo, stoga ni ne čudi kako je potpora za ovaj ekonomski model izuzetno visoka.

Bjelorusija i danas koristi mnoga obilježja iz doba marksizma-lenjinizma kao što su srp i čekić, crvena zvijezda itd. No svakako treba napomenuti kako se obilježja koriste više u povijesne svrhe. Bjelorusija više nije država opterećena propagandom i ideologijom.
Činjenica je upravo ta da većina stanovnika ne mari previše da li će se sistem zvati socijalistički, tržišno-socijalni ili nekako treće – ono što je svima bitno je da ostane upravo takav kakav je.

Izvoz zapadnjačke demokratije i nesvrstani heretici

Ipak, u današnje doba kada se zapadnjački vid demokracije (čitaj: većina siromašna, manjina prebogata) izvozi "milom ili silom", koliko dugo može Bjeloruski model opstati?

Možda ćemo odgovor dobiti ako detaljnije razmotrimo slijedeću situaciju.
Što mislite koji ekonomski model nudi:
- besplatno studiranje
- ukoliko student nakon diplome nemože pronaći posao, država mu isplaćuje mjesečnu plaću za njezinu/njegovu profesiju do pronalaska posla
- po stupanju u brak država vas dariva stanom ili kućom (manji stan dobivate već nakon 18-e godine)
- troškovi koji se NE naplaćuju – struja, telefon, voda itd
- besplatno zdravstvo. Ukoliko se nalazite negdje u inozemstvu, država će vam pokriti sve zdravstvene troškove
-mogućnost akademskog usavršavanja bilo gdje u svijetu – sve plaća država
- 0 dolara vanjskog duga
Poznato?

Pogodili ste? Da, radi se upravo o onom modelu koji je u vrijeme ovog pisanja nemilosrdno bombardiran iz zraka sve u svrhu uvoza "demokracije".
Pukovnik Muamar Gadaffi imao je viziju zemlje u kojoj ljudi žive dostojno, zbog toga je zapad odlučio da mora platiti glavom.
Može li Alexander Lukašenko ili bilo koji drugi "nesvrstani heretik" izbjeći ovakvu sudbinu ukoliko dođe na nišan zapadnjačke propagande?
Samoopredjeljenje i nesvrstanost postale su "opasne" ideologije koje zapad neće tolerirati.
Srećom mi se takvih scenarija više nemamo što bojati..

Vidjeo sam da nema teme o Bjelorusiji koja je prikazana u potpuno drugacijem svijetlu, e pa narode nadam se da ste uzivali citajuci kao sto narod Bjelorusije uziva u svome zivotu! Dosta informacija su kopirane sa nekih hrvatskih sajtova, tako da nemojte da se zalite ako naletite na neke rijeci i ako bude nepravilno napisanih rijeci tipa (neznam, naj bolje etc..), meni to ne smeta ali ne znam kakvi su ovi nasi ekstremisti :run:
Last edited by TRUESLAVIC on 22/08/2013 23:26, edited 1 time in total.
ulciscorr
Posts: 339
Joined: 17/08/2013 11:09

#2 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by ulciscorr »

TRUESLAVIC wrote:Pogodili ste? Da, radi se upravo o onom modelu koji je u vrijeme ovog pisanja nemilosrdno bombardiran iz zraka sve u svrhu uvoza "demokracije".
Pukovnik Muamar Gadaffi imao je viziju zemlje u kojoj ljudi žive dostojno, zbog toga je zapad odlučio da mora platiti glavom.
Može li Alexander Lukašenko ili bilo koji drugi "nesvrstani heretik" izbjeći ovakvu sudbinu ukoliko dođe na nišan zapadnjačke propagande?
Samoopredjeljenje i nesvrstanost postale su "opasne" ideologije koje zapad neće tolerirati.
Srećom mi se takvih scenarija više nemamo što bojati...
Je li ti zao sto su socijalistu i humanistu Slobodana Milosevica bombardovali 90-ih?
TRUESLAVIC
Posts: 22
Joined: 21/04/2013 00:02

#3 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by TRUESLAVIC »

ulciscorr wrote:
TRUESLAVIC wrote:Pogodili ste? Da, radi se upravo o onom modelu koji je u vrijeme ovog pisanja nemilosrdno bombardiran iz zraka sve u svrhu uvoza "demokracije".
Pukovnik Muamar Gadaffi imao je viziju zemlje u kojoj ljudi žive dostojno, zbog toga je zapad odlučio da mora platiti glavom.
Može li Alexander Lukašenko ili bilo koji drugi "nesvrstani heretik" izbjeći ovakvu sudbinu ukoliko dođe na nišan zapadnjačke propagande?
Samoopredjeljenje i nesvrstanost postale su "opasne" ideologije koje zapad neće tolerirati.
Srećom mi se takvih scenarija više nemamo što bojati...
Je li ti zao sto su socijalistu i humanistu Slobodana Milosevica bombardovali 90-ih?
Srbi su nebeski narod (druga rasa) ides na offtopic, pricamo o Bjelorusiji 8)
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55471
Joined: 15/12/2008 16:53

#4 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by ultima_palabra »

Kad vidiš "antiimperijaliste", imperijalizam ti se odjednom ne čini tako loš...
User avatar
Šveđanin
Posts: 5648
Joined: 13/06/2013 00:19

#5 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by Šveđanin »

A tek da znate koliko su piva i tete koje te oraspolože jeftini u Bjelorusiji..

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 4
TRUESLAVIC
Posts: 22
Joined: 21/04/2013 00:02

#6 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by TRUESLAVIC »

Šveđanin wrote:A tek da znate koliko su piva i tete koje te oraspolože jeftini u Bjelorusiji..

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 4
Pa dobro i to su prednosti za nekoga :lol:
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#7 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by kox »

Ne znam kako je danas, ali '97 sam na jednom takmičenju dijelio sobu sa momkom iz Bjelorusije. Sudeći prema njihovoj ekipi, tada su za nas bili teška sirotinja (dakle samo 2 godine iza rata u BiH).
TRUESLAVIC
Posts: 22
Joined: 21/04/2013 00:02

#8 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by TRUESLAVIC »

kox wrote:Ne znam kako je danas, ali '97 sam na jednom takmičenju dijelio sobu sa momkom iz Bjelorusije. Sudeći prema njihovoj ekipi, tada su za nas bili teška sirotinja (dakle samo 2 godine iza rata u BiH).
Kakvo je takmicenje bilo u bocanju :lol:
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#9 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by kox »

TRUESLAVIC wrote:
kox wrote:Ne znam kako je danas, ali '97 sam na jednom takmičenju dijelio sobu sa momkom iz Bjelorusije. Sudeći prema njihovoj ekipi, tada su za nas bili teška sirotinja (dakle samo 2 godine iza rata u BiH).
Kakvo je takmicenje bilo u bocanju :lol:
Titovim stazama revolucije.
User avatar
Šveđanin
Posts: 5648
Joined: 13/06/2013 00:19

#10 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by Šveđanin »

Sad da budemo malo ozbiljni. :) Bio sam u Bjelorusiji više puta.

Konrektno ovdje gdje sam ja ta zemlja slovi kao mjesto gdje možeš jeftino da piješ, jedeš, da nađeš sebi ženu (jer Bjeloruskinje lete za zapadnim Evropljanima). Bjelorusija za svakodnevni život? Haha, ne zajebavajte se. :lol:
Imaju poprilično nizak standard, da tako kažem. Ali i sa takvim standardom jako je malo onih koji gladuju. Tačno i da je zaposlenost izuzetno visoka.


Tu priču o prosječnoj plati 500 dolara okačite mačku o rep, jer je javna tajna da koriste metode da platu povećaju, a stvarnost ipak malo drugačija. Ljudi sa kojima sam pričao, svi redom imaju plate u rasponu 220 - 300 dolara, neki i manje..



Uvijek valja poslušati i drugu stranu, ne kažem da je tačno, evo jednog teksta koji predstavlja stvari malo drugačije:

Belarus - How to Survive on $200 Dollars a Month
http://belarusdigest.com/story/how-surv ... month-7591
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#11 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by kox »

Što se tiče takmičenja i 'cimera' iz Bjelorusije, sasvim sam ozbiljan. A pošto su ovo takmičenje sponzorisale NVO (Fond otvoreno društvo i sl.) imali su problem i sa dolaskom, neka im je zezancija bila sa dobijanjem pasoša - haman su se 'prošvercali' iz Bjelorusije. Ali o tome zaista ne znam dovoljno, pa ne bih da lupam.
User avatar
nOrMaLaC
Posts: 1151
Joined: 27/07/2011 15:17
Location: BelaruS

#12 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by nOrMaLaC »

Jako mi je drago da je otvorena ova tema :)

Bjekorusija je jedna prelijepa slavenska država, koja je uspjela nedavno izaći iz recesije. Posebno je važno reći da je obrazovanje u Bjelorusiji jako napredovalo, te da djeca imaju osnocno i srednje obrazovanje besplatno.

Danas je Bjelorusija zadnja država u Evropi u kojoj imperijalizam nije zavladao!

Živjela Republika Bjelorusija! :bih:
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#13 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by Alfons Kauders »

ultima_palabra wrote:Kad vidiš "antiimperijaliste", imperijalizam ti se odjednom ne čini tako loš...
kurac los, odlican :D
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55471
Joined: 15/12/2008 16:53

#14 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by ultima_palabra »

Alfons Kauders wrote:
ultima_palabra wrote:Kad vidiš "antiimperijaliste", imperijalizam ti se odjednom ne čini tako loš...
kurac los, odlican :D
To je ona: deco, ko je vas poznavao ni pakao mu neće teško pasti :mrgreen:
TRUESLAVIC
Posts: 22
Joined: 21/04/2013 00:02

#15 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by TRUESLAVIC »

Šveđanin wrote:Sad da budemo malo ozbiljni. :) Bio sam u Bjelorusiji više puta.

Konrektno ovdje gdje sam ja ta zemlja slovi kao mjesto gdje možeš jeftino da piješ, jedeš, da nađeš sebi ženu (jer Bjeloruskinje lete za zapadnim Evropljanima). Bjelorusija za svakodnevni život? Haha, ne zajebavajte se. :lol:
Imaju poprilično nizak standard, da tako kažem. Ali i sa takvim standardom jako je malo onih koji gladuju. Tačno i da je zaposlenost izuzetno visoka.


Tu priču o prosječnoj plati 500 dolara okačite mačku o rep, jer je javna tajna da koriste metode da platu povećaju, a stvarnost ipak malo drugačija. Ljudi sa kojima sam pričao, svi redom imaju plate u rasponu 220 - 300 dolara, neki i manje..



Uvijek valja poslušati i drugu stranu, ne kažem da je tačno, evo jednog teksta koji predstavlja stvari malo drugačije:

Belarus - How to Survive on $200 Dollars a Month
http://belarusdigest.com/story/how-surv ... month-7591
Pa realno koliko mi imamo plate? 300$ ti je 450 KM sto je jedna prosjecna plata u nas :lol: Bitno je da nemaju duga a mi koliko imamo, ima da nam vracaju i unuci MMFu. Ne placaju vodu, struju i imaju besplatno zdravstvo i daju ti jos 450 KM dok se kod nas narod bori da plati racune, da kupi lijekove te da otplate ratu kredita i to sve sa 450 maraka i opet zivimo solidno za neke zemlje, ne u Evropi ali Afriku bi mogli uzeti za primjer :lol: . Sa 450 maraka da nista ne placas mozes dobro da se zivis ali ne kod nas nego u Bjelorusiji.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#16 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by Alfons Kauders »

ultima_palabra wrote:
Alfons Kauders wrote:
ultima_palabra wrote:Kad vidiš "antiimperijaliste", imperijalizam ti se odjednom ne čini tako loš...
kurac los, odlican :D
To je ona: deco, ko je vas poznavao ni pakao mu neće teško pasti :mrgreen:
odlicna

a kad vidim kako navijaju na onoj temi o siriji i svrsavaju nakon ove zadnje gadosti... strah me bude i pomisliti da mozda nekog od tih maloumnika vidim na ulici...

jebem ti zivot u po bosne ima ljudi koji navijaju za ubijanje civila bojnim otrovima... i jos pride govore kako se to oni sami ubijaju

i onda kad skontam koliko raje kod nas u ratu zijani, dobrih ljudi... (isto sami se rokali)... jebem ti kozmicku pravdu, sto ovim strvinarima nije u stan uletila koja 155ica?
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#17 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by udrch »

Bjelorusija je zemlja u kojoj svi rade i imaju šta jesti..
ali samo jako rijetki sretnici imaju iznad toga..
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4780
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#18 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by Tvrtko II Kotromanić »

udrch wrote:Bjelorusija je zemlja u kojoj svi rade i imaju šta jesti..
ali samo jako rijetki sretnici imaju iznad toga..
to bi bilo to :thumbup:

p.s
ovaj forum je definitivno otisao u neku stvar
prvo tema na kojoj se hvali Hodzina Albanija :shock: , pa onda i ova sad

sta je slijedece?
tema o tome kako je puno obicnog naroda bilo sretno, nahranjeno i zaposleno u Hitlerovoj Njemackoj?

ili o tome kako su Crveni Kmeri bili istiniski borci protiv americko-izraelsko-zapadnog kapitalizma :run:
:sax:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#19 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by jefferson »

Tvrtko II Kotromanić wrote:
udrch wrote:Bjelorusija je zemlja u kojoj svi rade i imaju šta jesti..
ali samo jako rijetki sretnici imaju iznad toga..
to bi bilo to :thumbup:

p.s
ovaj forum je definitivno otisao u neku stvar
prvo tema na kojoj se hvali Hodzina Albanija :shock: , pa onda i ova sad

sta je slijedece?
tema o tome kako je puno obicnog naroda bilo sretno, nahranjeno i zaposleno u Hitlerovoj Njemackoj?

ili o tome kako su Crveni Kmeri bili istiniski borci protiv americko-izraelsko-zapadnog kapitalizma :run:
:sax:
Pa vecinu tema otvaraju neki tinejdzeri koji su malo nesto saznali na googleu ili wikipediji.
Sjedi ispred kompjutera, pa po drinu pa na kafu, i kontaj kako je Enver bio OK, ili kako Asad se bori protiv imperijalizma, ili eto kao i Bjelorusija je kao dobra.
Da ne znam neke ljudi iz bjelorusije pa hajd, ali brate....
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#20 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by Alfons Kauders »

Tvrtko II Kotromanić wrote:
udrch wrote:Bjelorusija je zemlja u kojoj svi rade i imaju šta jesti..
ali samo jako rijetki sretnici imaju iznad toga..
to bi bilo to :thumbup:

p.s
ovaj forum je definitivno otisao u neku stvar
prvo tema na kojoj se hvali Hodzina Albanija :shock: , pa onda i ova sad

sta je slijedece?
tema o tome kako je puno obicnog naroda bilo sretno, nahranjeno i zaposleno u Hitlerovoj Njemackoj?

ili o tome kako su Crveni Kmeri bili istiniski borci protiv americko-izraelsko-zapadnog kapitalizma :run:
:sax:
haman si fulo teme na kojim se hvalila sjeverna koreja?

jadnici, zli amerikanci ih napali bez ikakvog, pa im uveli sankcije, a da nisu sad bi u najmanju ruku bili jaci od juzne koreje, tajvana i japana zajedno

sve je rekao ultima - kad vidis ko su zapravo ti "anti-imperijalisti"...
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#21 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by Alfons Kauders »

jefferson wrote:
Tvrtko II Kotromanić wrote:
udrch wrote:Bjelorusija je zemlja u kojoj svi rade i imaju šta jesti..
ali samo jako rijetki sretnici imaju iznad toga..
to bi bilo to :thumbup:

p.s
ovaj forum je definitivno otisao u neku stvar
prvo tema na kojoj se hvali Hodzina Albanija :shock: , pa onda i ova sad

sta je slijedece?
tema o tome kako je puno obicnog naroda bilo sretno, nahranjeno i zaposleno u Hitlerovoj Njemackoj?

ili o tome kako su Crveni Kmeri bili istiniski borci protiv americko-izraelsko-zapadnog kapitalizma :run:
:sax:
Pa vecinu tema otvaraju neki tinejdzeri koji su malo nesto saznali na googleu ili wikipediji.
Sjedi ispred kompjutera, pa po drinu pa na kafu, i kontaj kako je Enver bio OK, ili kako Asad se bori protiv imperijalizma, ili eto kao i Bjelorusija je kao dobra.
Da ne znam neke ljudi iz bjelorusije pa hajd, ali brate....
ma jesu to djecurlija, nema govora... ali pobogu puno ih je...

jebote sta cemo kad pocnu glasat... za slobodarske opcije poput lukasenka, hoxhe ili onog malog debelog iz koreje
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4780
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#22 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by Tvrtko II Kotromanić »

cekam temu na kojoj ce se hvaliti slobodarski narod(i) Transnistrije i njen kreator i ponos Igor Smirnov koji je naravno veliki borac protiv rumunsko-moldavskog imperijalizma
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#23 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by jefferson »

Pa ja sam uvijek govorio da je ova zemlja najebala tek kada dodje generacija koja se ne sjeca zadnjeg rata!
Sve internet ratnici, svi bi nesto ubijali, gazili tenkovima.
Kad se samo sjetim onog sa floride sto rece: nema revolucije dok se pod tenkove ne pocnu bacat, onako odokativno, sa kauca u Miami Beach, i hamburgeromu ruci.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#24 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by Alfons Kauders »

Tvrtko II Kotromanić wrote:cekam temu na kojoj ce se hvaliti slobodarski narod(i) Transnistrije i njen kreator i ponos Igor Smirnov koji je naravno veliki borac protiv rumunsko-moldavskog imperijalizma
dje se njih sjeti, svaka ti dala... :lol: gledao sam davno dokumentarac o njima... majko mila, sve mi se vrte slike iz naseg rata i nadrealista, s vise kokaina, kurvaluka i kriminala...
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55471
Joined: 15/12/2008 16:53

#25 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by ultima_palabra »

Tvrtko II Kotromanić wrote:cekam temu na kojoj ce se hvaliti slobodarski narod(i) Transnistrije i njen kreator i ponos Igor Smirnov koji je naravno veliki borac protiv rumunsko-moldavskog imperijalizma
Ako je pobio bar šestocifreni broj ljudi, nema problema, ide tema...
Post Reply