Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Tvrtko II Kotromanić

#51 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by Tvrtko II Kotromanić » 23/08/2013 18:42

agnostic_front wrote:
Tvrtko II Kotromanić wrote:
udrch wrote:Bjelorusija je zemlja u kojoj svi rade i imaju šta jesti..
ali samo jako rijetki sretnici imaju iznad toga..
to bi bilo to :thumbup:

p.s
ovaj forum je definitivno otisao u neku stvar
prvo tema na kojoj se hvali Hodzina Albanija :shock: , pa onda i ova sad

sta je slijedece?
tema o tome kako je puno obicnog naroda bilo sretno, nahranjeno i zaposleno u Hitlerovoj Njemackoj?

ili o tome kako su Crveni Kmeri bili istiniski borci protiv americko-izraelsko-zapadnog kapitalizma :run:
:sax:

Neće pisati da je hitler bio dobar, jer po komunjarama i hitler pripada tom kapitalizmu. Ustvari, kapitalizam je fašizam, tako da je hitler logično kapitalista. Komunjare su moralni ljudi, ne bi mrava zgazili, ovo što se zgazi i nisu ljudi, to su protivnici sistema, dakle neljudi, amebe koje treba očistiti od presvetog komunizma (koji btw. nikad nije postojao).

Da su ovi ljudi kojim slučajem pisali iz neke druge zemlje 90-ih, nazivali bi ARBiH terorističkom, plaćeničkom sektom imperijalista, koja hoće da razbije uzvišenu socijalističku zemlju kakva je Jugoslavija bila, gdje su svi radili (iako se inflacija mjerila i u četverocifrenim brojevima, nije to toliko bitno, moglo se u parku spavati).
ih, pa bilo je koliko hoces tih antiimperijalista i slicnih govana koji su podrzavali Milosevica

nesto slicno ko ovi sto brane Assada i slicne njemu

Tvrtko II Kotromanić

#52 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by Tvrtko II Kotromanić » 23/08/2013 18:47

on topic
divni Lukasenko, osim toga sto je ruski namjesnik u Bjelorusiji, aktivno promice upotrebu ruskog jezika, koji je sada jedan od sluzbenih u Blr, bjeloruski jezik se sve manje upotrebljava u javnosti

i ova zastava iz prvog posta je modifikovana zastava iz perioda SSSR-a
tradicionalna bijelo-crveno-bijela zastava Bjelorusije je zabranjena, jer je pripisana odvratnim kapitalistima i slugama naci rezima :lol:

nju koristi (ilegalna) opozicija i bjeloruska Rada (parlament) u izbjeglistvu (u kojem se nalazi vec 70-tak godina)

sto se tice muslimana u Bjelorusiji, radi se uglavnom o par hiljada Lipka Tatara koji su tu dosli prije nekoliko stotina godina (sto je zanimljivo, borili su se sa Poljacima, Rusima i Litvancima protiv Osmanlija)
njih jos ima desetak hiljada u Poljskoj i Litvaniji

Hodidid

#53 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by Hodidid » 23/08/2013 18:57

Ja sam mislio da Saranovica ima samo u Banjaluci kad ne lezi vraze pardon sejtane ima njih i po Bjelorusiji.

Tvrtko II Kotromanić

#54 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by Tvrtko II Kotromanić » 23/08/2013 19:00

Hodidid wrote:Ja sam mislio da Saranovica ima samo u Banjaluci kad ne lezi vraze pardon sejtane ima njih i po Bjelorusiji.
koliko sam vidio mislim da je ipak rijec o Sabanovicima

(Murate, Sabane... :D )

nosara

#55 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by nosara » 23/08/2013 19:12

"Alfonsi", u cijem glavnom gradu su aktuelne redukcije vode, a skoro nijedna javna sluzba ili institucija ne funkcionise, nalaze mane nekoj drzavi... :D

sinuhe

#56 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by sinuhe » 23/08/2013 19:27

'ta ce Minsk :lol:

Prpa.ba

#57 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by Prpa.ba » 23/08/2013 20:13

Klavikula wrote:kad bjeloruske banke budu u rukama zapadnog kapitala Bjelorusija ce biti slobodarska zemlja, do tad diktatura a Lukasenko posljednji evropski diktator.
naravno neizbjezna je stopa nezaposlenosti od bar 25%, privatizacija svega i svacega, potpuno otvaranje trzista, osuda svega sto je kontra atlantizma i sl.
"Sloboda je druze, kada nista nemas".

:mrgreen:

Alfons Kauders

#58 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by Alfons Kauders » 23/08/2013 20:17

nosara wrote:"Alfonsi", u cijem glavnom gradu su aktuelne redukcije vode, a skoro nijedna javna sluzba ili institucija ne funkcionise, nalaze mane nekoj drzavi... :D
Alfonsima nije lose jer znaju da je nekad bilo puno gore. A tebi ako je lose, bujrum u S. Koreju ili Bjelorusiju. Jazuk samo sto ti nema Hodzine Albanije, super bi se uklopio dole.

Usput, mi u Tuzli odavno nemamo redukcije, iz Modraca se uzima voda i obradjuje, istog onog Modraca u kojem ni felge ne bi prao. Vi u Sarajevu imate vrelo Bosne, tri rijeke, olimpijske planine i opet nemate vode. Cak ste i vrelo Bosne uspjeli sjebat - dobro, ipak je trebalo dosta da se skonta da su kanalizacione cijevi koje pice s Bjelasnice do Hadzica suhe (a trebalo vam je samo cetiri godine).

Ili drugim rijecima - ko vam je kriv kad iz godine u godinu na izborima birate najvece moguce degenerike. Globalizam i neoliberalni kapitalizam? Ja ba... :D

Alfons Kauders

#59 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by Alfons Kauders » 23/08/2013 20:20

Prpa.ba wrote:
Klavikula wrote:kad bjeloruske banke budu u rukama zapadnog kapitala Bjelorusija ce biti slobodarska zemlja, do tad diktatura a Lukasenko posljednji evropski diktator.
naravno neizbjezna je stopa nezaposlenosti od bar 25%, privatizacija svega i svacega, potpuno otvaranje trzista, osuda svega sto je kontra atlantizma i sl.
"Sloboda je druze, kada nista nemas".

:D

E ba

Otkud tebi ta lokacija? Jbt pa mi smo komsije!

Prpa.ba

#60 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by Prpa.ba » 23/08/2013 20:28

Alfons Kauders wrote:Otkud tebi ta lokacija? Jbt pa mi smo komsije!
Ih, pa kod tebe je bolja situacija, budzetska sisa jos postoji. Sadakistan ovisi o kanaderima, lunch paketima i EU konzervama. :mrgreen:

Alfons Kauders

#61 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by Alfons Kauders » 23/08/2013 20:31

Prpa.ba wrote:
Alfons Kauders wrote:Otkud tebi ta lokacija? Jbt pa mi smo komsije!
Ih, pa kod tebe je bolja situacija, budzetska sisa jos postoji. Sadakistan ovisi o kanaderima, lunch paketima i EU konzervama. :mrgreen:
Zaboravio si nasu divnu dijasporu. :D

nosara

#62 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by nosara » 23/08/2013 20:33

Alfons Kauders wrote:
nosara wrote:"Alfonsi", u cijem glavnom gradu su aktuelne redukcije vode, a skoro nijedna javna sluzba ili institucija ne funkcionise, nalaze mane nekoj drzavi... :D
Alfonsima nije lose jer znaju da je nekad bilo puno gore. A tebi ako je lose, bujrum u S. Koreju ili Bjelorusiju. Jazuk samo sto ti nema Hodzine Albanije, super bi se uklopio dole.

Usput, mi u Tuzli odavno nemamo redukcije, iz Modraca se uzima voda i obradjuje, istog onog Modraca u kojem ni felge ne bi prao. Vi u Sarajevu imate vrelo Bosne, tri rijeke, olimpijske planine i opet nemate vode. Cak ste i vrelo Bosne uspjeli sjebat - dobro, ipak je trebalo dosta da se skonta da su kanalizacione cijevi koje pice s Bjelasnice do Hadzica suhe (a trebalo vam je samo cetiri godine).

Ili drugim rijecima - ko vam je kriv kad iz godine u godinu na izborima birate najvece moguce degenerike. Globalizam i neoliberalni kapitalizam? Ja ba... :D
Kad je bilo gore...?

Tuzla je za Sarajevo uvijek bila zapad... :D

muzicar_iz_parka

#63 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by muzicar_iz_parka » 23/08/2013 20:45

Ne trolujte i ovu temu bez potrebe. :D

jeza u ledja

#64 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by jeza u ledja » 23/08/2013 21:15

nOrMaLaC wrote:Kome smeta Bjelorusija, neka promjeni temu i gotova stvar... :wink:
:lol:

Znaci tema je namjenjena samo lijepim postovima o Bjelorusiji.

Imali smo teme redom o S. Koreji, Albaniji u vrijeme Hodze, Venecueli, Kini, Rusiji, Kubi, Iranu...ne znam jesam li zaboravio jos koju slobodarsku zemlju u borbi protiv imperijalizma?

PS: I sega mi kad neko uzme postavljat ove slike uredjenih socrealistickih parkova, zgrada i trgova. Spomenika od betona i nedefinisanih geometrijskih oblika, trolejbusa, vozova, industrije....i ono ko evo vidite kako im je tamo lijepo! Pravi komunisti old-style! :-D

nosara

#65 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by nosara » 23/08/2013 21:41

jeza u ledja wrote:
nOrMaLaC wrote:Kome smeta Bjelorusija, neka promjeni temu i gotova stvar... :wink:

Znaci tema je namjenjena samo lijepim postovima o Bjelorusiji.

Imali smo teme redom o S. Koreji, Albaniji u vrijeme Hodze, Venecueli, Kini, Rusiji, Kubi, Iranu...ne znam jesam li zaboravio jos koju slobodarsku zemlju u borbi protiv imperijalizma?

PS: I sega mi kad neko uzme postavljat ove slike uredjenih socrealistickih parkova, zgrada i trgova. Spomenika od betona i nedefinisanih geometrijskih oblika, trolejbusa, vozova, industrije....i ono ko evo vidite kako im je tamo lijepo! Pravi komunisti old-style! :-D
Pa lijepo je, uredno... Vjerovatno i funkcionalno... Pada mi na pamet gras... :-)

Ali, zato cemo mi u evroatlanske integracije... :oops: A to se jede, jel' da...!? :-?

jeza u ledja

#66 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by jeza u ledja » 23/08/2013 22:57

Ruzno je. Jako je ruzno.

Nesto sto je drzavno moze biti funkcionalno samo ako imas: 1) ljude koji su strucni; 2) ljude koji su dobro placeni; 3) ljude koji imaju svijest o pripadnosti zajednici; 4) drzavu koja tu svijest ne namece; 5) privatni sektor koji porezom podrzava cijeli ovaj sistem; 6) sistem odgovornosti koji sve to moze da kontrolise.

Ako imas drzavu u kojoj gradjani gledaju kako istu zakinuti, te kako pomoci sebi, a ne drugima, u kojoj imas nisku stopu obrazovanja, u kojoj imas apaticne ljude koji ne shvataju sta znaci sistem koji im je ponudjen, utefteren i kontrolisan od strane onih koji su svoju zemlju uredili na taj nacin, u kojoj imas ljude koji smatraju da im je neko nesto duzan, da im je neko drugi kriv za njihovo stanje, da im neko drugi kroji sudbinu, pa samim tim i ne osjecaju nikakvu odgovornost da istu promjene, onda ces i dobiti jedan nefunkcionalno, raspadajuce, nehumano i ucmalo stanje koje podstice ljude da budu jos gori, tuplji i zajedljiviji, nesposobni da takvo stanje pokrenu nabolje.
Onda takvi ljudi pozele da im opet dodje kakva VLAST s vrha, da ih osine kandzijom, kaze im da treba da se slazu, da rade za opste dobro, da se odricu, da prave lijepe gradove, trgove, parkove, trolejbuse, vozove, da onda ta vlast moze da se slika i da im pokaze kako dobro zive, na povrsini, a ispod povrsine jos veca tupost, zajedljivost, zaglupljenost i jednostavno nesposobnost da se kao pojedinac uhvatis u kostac sa zivotom kao normalan insan.

TheMule

#67 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by TheMule » 23/08/2013 23:42

jeza u ledja wrote:Ruzno je. Jako je ruzno.

Nesto sto je drzavno moze biti funkcionalno samo ako imas: 1) ljude koji su strucni; 2) ljude koji su dobro placeni; 3) ljude koji imaju svijest o pripadnosti zajednici; 4) drzavu koja tu svijest ne namece; 5) privatni sektor koji porezom podrzava cijeli ovaj sistem; 6) sistem odgovornosti koji sve to moze da kontrolise.

Ako imas drzavu u kojoj gradjani gledaju kako istu zakinuti, te kako pomoci sebi, a ne drugima, u kojoj imas nisku stopu obrazovanja, u kojoj imas apaticne ljude koji ne shvataju sta znaci sistem koji im je ponudjen, utefteren i kontrolisan od strane onih koji su svoju zemlju uredili na taj nacin, u kojoj imas ljude koji smatraju da im je neko nesto duzan, da im je neko drugi kriv za njihovo stanje, da im neko drugi kroji sudbinu, pa samim tim i ne osjecaju nikakvu odgovornost da istu promjene, onda ces i dobiti jedan nefunkcionalno, raspadajuce, nehumano i ucmalo stanje koje podstice ljude da budu jos gori, tuplji i zajedljiviji, nesposobni da takvo stanje pokrenu nabolje.
Onda takvi ljudi pozele da im opet dodje kakva VLAST s vrha, da ih osine kandzijom, kaze im da treba da se slazu, da rade za opste dobro, da se odricu, da prave lijepe gradove, trgove, parkove, trolejbuse, vozove, da onda ta vlast moze da se slika i da im pokaze kako dobro zive, na povrsini, a ispod povrsine jos veca tupost, zajedljivost, zaglupljenost i jednostavno nesposobnost da se kao pojedinac uhvatis u kostac sa zivotom kao normalan insan.
A sta ako imas drzavu gdje privatnici gledaju kako zakinuti i zajednicu i radnike kako bi sebi kupili najnoviji helikopter, a niko ih ne regulise? Sta s tom drzavom? Licno nevolim ni otvoreni kapitalizam ni komunizam, ali ovi sto su 100% za jedno ili drugo....ma daj budite realni, zar ne mislite da ste malo izmanipulirani propagandom?

Inace, imperijalisti su prije radili potpuno otvoreno, pogotovo u vrijeme...imperijalizma :) Sada to ide malo vise hinjski, heh.

Elem, i ja vidjeh Sabanovice :D , a svidja mi se i osvjezavajuci topik. Dosta ljudi, pogotovo danasnje omladine, nemaju pojma sta se nalazi izvan njihove opstine.

jeza u ledja

#68 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by jeza u ledja » 24/08/2013 00:06

TheMule wrote: A sta ako imas drzavu gdje privatnici gledaju kako zakinuti i zajednicu i radnike kako bi sebi kupili najnoviji helikopter, a niko ih ne regulise? Sta s tom drzavom? Licno nevolim ni otvoreni kapitalizam ni komunizam, ali ovi sto su 100% za jedno ili drugo....ma daj budite realni, zar ne mislite da ste malo izmanipulirani propagandom?
.
Pa ja ti i govorim o drzavi koja nije u stanju da to kontrolise. To znaci da u instituciji koja treba da regulise te privatnike trebaju raditi sposobni i obrazovani ljudi, svjesni svoje uloge u toj instituciji i u drustvu uopste. Povezi direktno poreze od tih privatnika sa visinom place tih admistrativaca pa da vidis kako fercera.
Od strane privatnika, ako imaju svjesnost pripadanja drzavi koja je u stanju regulisati ne samo njih, vec i njihovu konkurenciju, te ako imaju strah od eventualnih posljedica onoga sto rade - oni to nece raditi, ili ce raditi manje.

A sve ukupno polazi od onoga koji tu vlast bira, i koja postavlja iste te sluzbenike u iste te institucije , koja regulise iste te privatnike, njihove firme i poreze. Odgovornost je prije svega na njima.

Ono o cemu sam ja konkretno govorio , je kako uopste nesto sto je drzavno, ne privatno, moze jedino da funkcionise, jer se ovdje cesto provlaci teza o tome kako u liberalnoj ekonomiji drzavni aparat ne funkcionise kako treba. Pa ne moze ni funkcionisati ako je sam sebi svrha i ako nad njima nema kontrole onih koje taj aparat treba da sluzi.

I na kraju zasto kod nas taj kapitalizam nije urodio plodom - zato sto ga nema dovoljno. Imamo ogroman drzavni aparat, ogromne poreze, prenapucene agencije, te prenapuhan socijalni sistem koji funkcionise dok ne pocne pucati po savovima, sto se u stvari vec desava. GRAS, vodovod, zeljeznice, putevi, svaki od tih problema je iskljucivo povezan sa nespremnosti drzavnog aparata da regulise ekonomiju na osnovama liberalnog trzista.

Nedavno poskupljenje vode je mizerno. Nece nista postici. I dalje ce se zavrtati pipa. Da je poskupljene bilo 200% umjesto, koliko ono, 3 marke? u prosjeku, mi bi dobili kredit za pumpe na Alipasinom ili gdje vec sto bi saniralo cijeli sistem. Ovako se , problem odgadja do sljedece vlasti, i tako dalje. Slican je problem s grasom. Ali jebiga, ne valja se zamjeriti glasackom tijelu.

Za ono sto se neki ovdje zalazu, je daj jos vise drzavnom aparatu u ruke, daj im kontrolu nad svim, i svi ce imati pomalo, a niko nece biti sretan. Vec vidjeno.

nosara

#69 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by nosara » 24/08/2013 06:01

jeza u ledja wrote:
TheMule wrote: A sta ako imas drzavu gdje privatnici gledaju kako zakinuti i zajednicu i radnike kako bi sebi kupili najnoviji helikopter, a niko ih ne regulise? Sta s tom drzavom? Licno nevolim ni otvoreni kapitalizam ni komunizam, ali ovi sto su 100% za jedno ili drugo....ma daj budite realni, zar ne mislite da ste malo izmanipulirani propagandom?
.
Pa ja ti i govorim o drzavi koja nije u stanju da to kontrolise. To znaci da u instituciji koja treba da regulise te privatnike trebaju raditi sposobni i obrazovani ljudi, svjesni svoje uloge u toj instituciji i u drustvu uopste. Povezi direktno poreze od tih privatnika sa visinom place tih admistrativaca pa da vidis kako fercera.
Od strane privatnika, ako imaju svjesnost pripadanja drzavi koja je u stanju regulisati ne samo njih, vec i njihovu konkurenciju, te ako imaju strah od eventualnih posljedica onoga sto rade - oni to nece raditi, ili ce raditi manje.

A sve ukupno polazi od onoga koji tu vlast bira, i koja postavlja iste te sluzbenike u iste te institucije , koja regulise iste te privatnike, njihove firme i poreze. Odgovornost je prije svega na njima.

Ono o cemu sam ja konkretno govorio , je kako uopste nesto sto je drzavno, ne privatno, moze jedino da funkcionise, jer se ovdje cesto provlaci teza o tome kako u liberalnoj ekonomiji drzavni aparat ne funkcionise kako treba. Pa ne moze ni funkcionisati ako je sam sebi svrha i ako nad njima nema kontrole onih koje taj aparat treba da sluzi.

I na kraju zasto kod nas taj kapitalizam nije urodio plodom - zato sto ga nema dovoljno. Imamo ogroman drzavni aparat, ogromne poreze, prenapucene agencije, te prenapuhan socijalni sistem koji funkcionise dok ne pocne pucati po savovima, sto se u stvari vec desava. GRAS, vodovod, zeljeznice, putevi, svaki od tih problema je iskljucivo povezan sa nespremnosti drzavnog aparata da regulise ekonomiju na osnovama liberalnog trzista.

Nedavno poskupljenje vode je mizerno. Nece nista postici. I dalje ce se zavrtati pipa. Da je poskupljene bilo 200% umjesto, koliko ono, 3 marke? u prosjeku, mi bi dobili kredit za pumpe na Alipasinom ili gdje vec sto bi saniralo cijeli sistem. Ovako se , problem odgadja do sljedece vlasti, i tako dalje. Slican je problem s grasom. Ali jebiga, ne valja se zamjeriti glasackom tijelu.

Za ono sto se neki ovdje zalazu, je daj jos vise drzavnom aparatu u ruke, daj im kontrolu nad svim, i svi ce imati pomalo, a niko nece biti sretan. Vec vidjeno.

Drzi se ti americkog sandzaka...

TheMule

#70 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by TheMule » 24/08/2013 08:03

jeza u ledja wrote:
.

Znam sta govoris, ali misljenja sam da je tvoje vidjenje malo idealizirano u vezi liberalne ekonomije.

Mislim da se moze naci neka zlatna sredina ako se u odredjenim sektorima dozvoli privatnicima da konkurisu pojedinim drzavnim firmama. Onda ta drzavna firma mora naci nacina da sredi kadrove i plan rada... ali...

Misljenja sam da vrijedi drzati neke firme u drzavnim rukama, cak i ako posluju negativno non-stop, ako su u gubitku i dugovima i na grbaci gradjana. Ne moraju to biti stvari kao previse radnika, nestrucni kadrovi itd sto pogorsavaju situaciju...mozes imati optimalan broj radnika, najbolje kadrove i opet biti u dugovima do guse. Sto? Zato sto je ta firma servis gradjanima, i razlog za postojanje te firme uopste je da sluzi gradjanima, ne da stvara profit. Naravno taj minus mora biti pokriven parama iz budzeta i ne smije biti prevelik teret.

Konkretno, posto si pomeno Gras, recimo Gras se privatizuje. Vlasnik otpusti veliki broj vozaca, izbaci neke tramvaje van stroja jer su preskupi za odrzavanje, i nece da kupi druge dok ne prodje 5 godina. Da bi postigo neke ciljeve, karte poskupe troduplo, a tramvaj dolazi na stanicu svakih 2 sata u parnim satima. Sta sad? Kuku lele djete ne moze na fakultet? Kako cu na poso moram se probuditi sat ranije? Autobusi napuste neke linije, vise ne idu u pojedine djelove grada. Sad valja pjeske... Vozac radi 12 sati, 6 dana za redom, ima pad concentracije profuli crveno i pomete 10 pjesaka. Imas tragediju, imas tuzbe, histeriju, itd.

Ne govorim ti sad da je ovako u Grasu, ne znam njihovu tacnu situaciju, ali sam cuo i znam za previse horor prica sto se tice privatizacije. Ovo govorim samo da ilustriram tu pricu o liberalizaciji, nije to tako bajno kao sto izgleda na prvi pogled.

Neke kompanije se ne bi smjele privatizirati radi sigurnosti, voda npr. U drugim sektorima kao sto sustruja/posta/telekomunikacija, mislim da je u redu dozvoliti privatnim firmama da konkurisu, ali imati i drzavne firme ako posluju uspjesno itd itd.

EDIT:
Jos samo da se osvrnem na to pitanje o kapitalizmu u nas i zasto nije urodio. Mislim da je glavni problem u zakonima i sprovodjenju zakona s jedne strane. Sa druge strane, ocekivanja u BiH su velika, prevelika. Mi smo mala zemlja sa malim ljudskim kapacitetima (znanjem) ali i resursima. Ne treba se zavaravati i misliti ako stranci kupe BHAirlines, Gras, Elektroprivredu, sve ce procvatati....to je samo varka koju politicari pricaju po Srbiji i rs dok rasprodaju sve sto imaju. Dobiju nekoliko novih aviona, a svi profiti idu vani u tudje dzepove. Nije to nacin da raste ekonomija.
Ekonomija raste kad se otvaraju nove kompanije, prave nova radna mjesta. Ekonomija raste kad jedna kompanija koristi 10 drugih domacih kompanija. Mi nemamo dobru podlogu za to jer imamo male kapacitete.
Evo jos jedan konkretan primjer:
Imamo ove pozare svake godine. Zasto nema privatnika ili grupe njih koji ce osnovati vazdusnu vatrogasnu kompaniju i nek nude servise drzavi BiH svake godine jeftinije nego sto to radi Hrvatska? Neka kupe par kanadera ili helikoptera.
-Neka ih servisiraju gdje OSBIH servisiraju helikoptere -eto posla ovima u radionici, morace i novog mehanicara za avione naci
-Neka kupuju ulje iz Modrice jel ono bi? Jel proizvode aviaciono ulje?
-Neka zaposle bivse pilote ArBiH, OSBIH, eto jos zaposlenih ljudi
-Neka zaposle 10 momaka koji ce se brzo prebacivati helikpterom do nepristupacnih mjesta i krampama i sjekirama ogradjivati vatru na nekim lokacijama
-Koja ono kompanija pravi uniforme? Eto posla i njima
-Helikopteri se mogu koristiti i u druge svrhe kad nije ljetna sezona pozara, kao npr. hitna pomoc, brza posta, voznja obicnih gradjana za odredjenu cijenu, treniranje pilota, itd itd

Da li bi ovaka firma uspjela u BiH? Moza bi, mozda ne bi. Ali u nekoj drzavi sa vecim kapacitetima i bolje regulisanim zakonima? 100% bi uspjela. Covjece, nema konkurencije!

Samo tako raste ekonomija, nove firme, nove ideje. Privatizacija vec postojecih umornih, starih, i izglodjanih firmi je uglavnom dimna zavjesa politicara koji nemaju pojma o ekonomiji. Sta jedan "premijer" ili "ministar" ovih nasih drzavica zna o ekonomiji?
Last edited by TheMule on 24/08/2013 08:51, edited 1 time in total.

Alfons Kauders

#71 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by Alfons Kauders » 24/08/2013 08:34

nosara wrote:
Alfons Kauders wrote:

Kad je bilo gore...?

Tuzla je za Sarajevo uvijek bila zapad... :D
A kao sto svi znamo, zapad je zlo, jel tako gospon draze mi je rusko govno od americke torte? :D

pirmin

#72 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by pirmin » 24/08/2013 09:21

sinuhe

#73 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by sinuhe » 24/08/2013 09:36

Kriza je i u Ukrajini oduvijek. Spletke, trovanja, ali hajde nemaju tog oldschool diktatora. Bjelorusi, Ukrajinci i Rusi samo nisu rascistili sa proslim sistemom isto kao i mi pa otud to.

neki

#74 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by neki » 24/08/2013 09:41

Bjelorusija kakva god da je, ima duplo veci GDP po stanovniku od ove nase napredne BiH, negdje je na nivou Hrvatske...

pirmin

#75 Re: Bjelorusija - Zemlja koja se odupire imperijalizmu

Post by pirmin » 24/08/2013 09:44

neki wrote:Bjelorusija kakva god da je, ima duplo veci GDP po stanovniku od ove nase napredne BiH, negdje je na nivou Hrvatske...
Da al` nema dijasporu ko mi. 8-)

Post Reply