BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10291
Joined: 27/04/2021 22:52

#126 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by tramvajtrojka »

petunija wrote: 29/03/2023 08:10 @tramvajtrojka i @Ateista hvala :D :thumbup:
Image

evo jos dobrih vijesti prvobitnim nacrtom je bilo planirano samo 13 miliona iz budžeta za ovu godinu prema Bjelašnici, a sad se fino popelo na 38 miliona 8-) 8) idu žičare :mrgreen:
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#127 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by baja »

velikimiki wrote: 28/03/2023 20:29
tramvajtrojka wrote: 28/03/2023 17:07 Sredisnja uloga četverosjeda je da ljude zadrzi na sredini Bjelašnice koja je bila u potpunosti neiskorištena , i da se umanji guzva na babinom dolu , i jos kad je losija situacija sa snijegom na dnu Babinog dola da se guzve ne prave , i četverosjed ce u narednim sezonama tek doci do izražaja kad se ove staze oko njega prosire i spoje i ko bude skijao na tom dijelu nece imati potrebu nikako da silazi do dna
Hvala na objasnjenju. Mozda je do mene, ali ja nisam nesto uvjeren da razlozi stoje. Mozda kad se naprave ti spojevi staza 3 i 4 prema polaznoj, kao i spojevi sa 2 i 5 (cuo sam da ce i to raditi) pa kad vidim kako to bude izgledalo, mozda me to uvjeri da nema potrebe se spustati do dna.
A sto se tice snijega, pa nije bas tolika razlika u visini da se sa minimalnim osnjezavanjem ne moze osigurati da kad ima na pocetku Y snijega da ima i na pocetku X.
Y sa dna bi imao benefite za nocno (zamislite nocno na 1,3 i 4 od Y, pa samo bi na nocno isao) cesce je izlaz ispod magle od sestosjeda, ima spojeve na pocetak 1,3 i 4, a moze i na 2 i 5 da ima. A za produzenje sezone bi vise koristi imao veci kapacitet heliodroma.
Al hajd, da vidimo kako ce ispasti, valjda ljudi kojima je to posao bolje znaju od mene amatera :)
Sve bi to bilo OK da ičemu valja onaj 4sjed. Ja se upravo tome ponadao kad tamo 4sjed koji udara (i može biti opasan) , svako malo ne radi i + sjeda po 2 ili 3 jer 4 osobe ne može povući. Svaka čast ovi što ga premjestiše navakat ali ovo kako je nabavljeno ničemu ne valja. Nažalost.

Da ima napretka - ima. Ali gužve su prevelike jer sve ovisi o jadnom 6sjedu.
User avatar
Ateista
Posts: 46230
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#128 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Ateista »

baja wrote: 29/03/2023 12:45
velikimiki wrote: 28/03/2023 20:29

Hvala na objasnjenju. Mozda je do mene, ali ja nisam nesto uvjeren da razlozi stoje. Mozda kad se naprave ti spojevi staza 3 i 4 prema polaznoj, kao i spojevi sa 2 i 5 (cuo sam da ce i to raditi) pa kad vidim kako to bude izgledalo, mozda me to uvjeri da nema potrebe se spustati do dna.
A sto se tice snijega, pa nije bas tolika razlika u visini da se sa minimalnim osnjezavanjem ne moze osigurati da kad ima na pocetku Y snijega da ima i na pocetku X.
Y sa dna bi imao benefite za nocno (zamislite nocno na 1,3 i 4 od Y, pa samo bi na nocno isao) cesce je izlaz ispod magle od sestosjeda, ima spojeve na pocetak 1,3 i 4, a moze i na 2 i 5 da ima. A za produzenje sezone bi vise koristi imao veci kapacitet heliodroma.
Al hajd, da vidimo kako ce ispasti, valjda ljudi kojima je to posao bolje znaju od mene amatera :)
Sve bi to bilo OK da ičemu valja onaj 4sjed. Ja se upravo tome ponadao kad tamo 4sjed koji udara (i može biti opasan) , svako malo ne radi i + sjeda po 2 ili 3 jer 4 osobe ne može povući. Svaka čast ovi što ga premjestiše navakat ali ovo kako je nabavljeno ničemu ne valja. Nažalost.

Da ima napretka - ima. Ali gužve su prevelike jer sve ovisi o jadnom 6sjedu.
Ne udara bas jer ima traka, ali svejedno se slazem da ne valja, prespor je i mali kapacitet, predugo cekanje izmedju dvije korpe. Cini mi se da voznja traje kao i na sestosjedu, a ipak primjetno manja udaljenost.
Mozda bi bolje bilo umjesto da su taj pomjerali da su skroz novi sestosjed stavili.
team87
Posts: 309
Joined: 03/05/2010 14:31

#129 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by team87 »

tramvajtrojka wrote: 29/03/2023 12:21
petunija wrote: 29/03/2023 08:10 @tramvajtrojka i @Ateista hvala :D :thumbup:
Image

evo jos dobrih vijesti prvobitnim nacrtom je bilo planirano samo 13 miliona iz budžeta za ovu godinu prema Bjelašnici, a sad se fino popelo na 38 miliona 8-) 8) idu žičare :mrgreen:
gdje nalazis ove tabele za budzet?
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10291
Joined: 27/04/2021 22:52

#130 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by tramvajtrojka »

team87 wrote: 29/03/2023 13:16
tramvajtrojka wrote: 29/03/2023 12:21

Image

evo jos dobrih vijesti prvobitnim nacrtom je bilo planirano samo 13 miliona iz budžeta za ovu godinu prema Bjelašnici, a sad se fino popelo na 38 miliona 8-) 8) idu žičare :mrgreen:
gdje nalazis ove tabele za budzet?
https://skupstina.ks.gov.ba/prijedlog-b ... 2023godinu

ma ovom linku imas spisak citavog budzeta na 600 stranica
team87
Posts: 309
Joined: 03/05/2010 14:31

#131 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by team87 »

sve je to ulaganje super, ali cinjenica je da globalno zatpoljenje sve vise i vise utice na nase planine, pa evo zadnje 2 sezone na Bjelasnici su skroz tanke, postalo je normalno da u 4 godine imas jednu vrhunsku sezonu, ostalo bezveze, nazalost na to ne mozemo utjecati

moje zelje sto se tice infrastrukture su osvjetljenje glavne i petice sa cetverosjeda, sestosjed umjesto dvosjeda i nista mi vise ne treba :D
User avatar
_Reds_
Posts: 9317
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#132 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by _Reds_ »

Zadnjih par godina bas ima snijega. Nije ga bilo pocetkom januara. Ali nije tada ni na Alpama bilo. Poslije jedete. I evo do aprila se skija.. Bilo je sezona u zadnjih par godina haman do maja.

Prosla je bila bas rekordna po broju dana pod snijegom.
User avatar
petunija
Posts: 3017
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#133 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by petunija »

_Reds_ wrote: 29/03/2023 14:16 Ali nije tada ni na Alpama bilo
Možda u nekim dijelovima, tamo gdje sam ja bila, (januar) bilo ga je baš dosta
team87
Posts: 309
Joined: 03/05/2010 14:31

#134 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by team87 »

_Reds_ wrote: 29/03/2023 14:16 Zadnjih par godina bas ima snijega. Nije ga bilo pocetkom januara. Ali nije tada ni na Alpama bilo. Poslije jedete. I evo do aprila se skija.. Bilo je sezona u zadnjih par godina haman do maja.

Prosla je bila bas rekordna po broju dana pod snijegom.
Nemam takav dojam, ove godine stao na skije tek krajem januara (sto je katastrofa), a prosle godine sam uzeo 10 dana godisnjeg oko nove godine i skijao sam mozda 2 dana, to sto oni broje kad radi K1 kao skijaski dan to je glupost, realnost je da su ova i prosla sezona lose, poredeci recimo sa pretproslom kad je u februaru bilo metar snijega u babinom dolu. Ove godine nije 3 puta snijeg kako treba pao.

Cak citam nedavno clanak da su banke po evropi prestale davat kredite skijaskim centrima bas zbog globalnog zatopljenja i mogucnosti padanja prometa na skijalistima.

Ali eto vidjecemo, sto se mene tice, dabogda 2 metra svake sezone palo
sabanss
Posts: 4541
Joined: 13/08/2006 11:20

#135 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by sabanss »

Prethodne dvije sezone je bilo snijega u izobilju. Ova je podbacila.
team87
Posts: 309
Joined: 03/05/2010 14:31

#136 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by team87 »

Image

Image

evo slike s pocetka januara 2021., jedva se skijalo

helem nejse, na ZOI-u je da poprave ono na sta mogu utjecati
sabanss
Posts: 4541
Joined: 13/08/2006 11:20

#137 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by sabanss »

Tako je... Početak januara je bio loš par dana ali ne spominješ da se skijalo od početka decembra te sezone? Ove godine je prvi dan mislim bio oko 20. januara.
User avatar
Ateista
Posts: 46230
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#138 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Ateista »

Jeste, ove sezone je tek krajem januara pocela sezona. Ja planirao na vlasic oko nove godine, propala mi sedmica godisnjeg bezveze...
User avatar
petunija
Posts: 3017
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#139 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by petunija »

Gledam ovih dana WebCam i vidim da se 6osjedi puštaju nešto ranije. Jel to pomjereno radno vrijeme?
sabanss
Posts: 4541
Joined: 13/08/2006 11:20

#140 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by sabanss »

petunija wrote: 30/03/2023 08:41 Gledam ovih dana WebCam i vidim da se 6osjedi puštaju nešto ranije. Jel to pomjereno radno vrijeme?
Koliko znam jeste zbog visokih temperatura. 7:30 - 15 je radno vrijeme
User avatar
Ateista
Posts: 46230
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#141 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Ateista »

petunija wrote: 30/03/2023 08:41 Gledam ovih dana WebCam i vidim da se 6osjedi puštaju nešto ranije. Jel to pomjereno radno vrijeme?
Bio je clanak prije koji dan da su pomjerili radno vrijeme sat vremena ranije, zbog temperatura valjda, bolji uslovi budu ujutru.
Ja kad gledam kamere, nekad radi a nekad ne radi, pa nisam siguran kakvi su uopste uslovi za skijanje, a volio bih jos jednom otici da zatvorim sezonu.
User avatar
petunija
Posts: 3017
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#142 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by petunija »

@sabanss hvala :thumbup:
@Ateista isto i ja, :D planirala "oproštaj" za ovu sezonu , ako se bude moglo. A ovo što malo radi, malo ne radi, pretpostavljam da je to jer nema dovoljno raje radnim danom pa da ne vrte džabe šestosjede
gold'n'brown
Posts: 1611
Joined: 20/02/2007 16:20

#143 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by gold'n'brown »

team87 wrote: 29/03/2023 17:09 Image

Image

evo slike s pocetka januara 2021., jedva se skijalo

helem nejse, na ZOI-u je da poprave ono na sta mogu utjecati
Ovo je osuncana staza, orjentisana prema jugu koja prosle godine nije imala vjestacko osnjezenje. Ove godine je ova staza 5a pored snow parka i 6 na koju se spaja pokrivena topovima i bila otvorena maltene cijelo vrijeme kada je i ostatak skijalista radio.
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#144 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by baja »

Ateista wrote: 29/03/2023 13:06
baja wrote: 29/03/2023 12:45

Sve bi to bilo OK da ičemu valja onaj 4sjed. Ja se upravo tome ponadao kad tamo 4sjed koji udara (i može biti opasan) , svako malo ne radi i + sjeda po 2 ili 3 jer 4 osobe ne može povući. Svaka čast ovi što ga premjestiše navakat ali ovo kako je nabavljeno ničemu ne valja. Nažalost.

Da ima napretka - ima. Ali gužve su prevelike jer sve ovisi o jadnom 6sjedu.
Ne udara bas jer ima traka, ali svejedno se slazem da ne valja, prespor je i mali kapacitet, predugo cekanje izmedju dvije korpe. Cini mi se da voznja traje kao i na sestosjedu, a ipak primjetno manja udaljenost.
Mozda bi bolje bilo umjesto da su taj pomjerali da su skroz novi sestosjed stavili.
Ma izlaz mi nekako opasniji.

Generalno na Bjelašnici je problem što nema koordinacije među projektima pa je sve na ho-ruk. Općina jedno, kanton drugo, vlasnici apartmana treće a gosti se i ne pitaju.

Da razvoj Igmana kao porodične oaze ne spominjem. ekser ne znam je li zakucan u zadnjih 10 godina.
User avatar
Ateista
Posts: 46230
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#145 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Ateista »

petunija wrote: 30/03/2023 09:44 @sabanss hvala :thumbup:
@Ateista isto i ja, :D planirala "oproštaj" za ovu sezonu , ako se bude moglo. A ovo što malo radi, malo ne radi, pretpostavljam da je to jer nema dovoljno raje radnim danom pa da ne vrte džabe šestosjede
Moguce da je to. Ja cu ovaj vikend tesko jer radim subotu a nedjelju moram malo odmoriti jer sam premoren i nenaspavan, do iduceg vikenda ko zna kakva ce situacija biti. :D
User avatar
Ateista
Posts: 46230
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#146 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Ateista »

baja wrote: 30/03/2023 10:00
Ateista wrote: 29/03/2023 13:06

Ne udara bas jer ima traka, ali svejedno se slazem da ne valja, prespor je i mali kapacitet, predugo cekanje izmedju dvije korpe. Cini mi se da voznja traje kao i na sestosjedu, a ipak primjetno manja udaljenost.
Mozda bi bolje bilo umjesto da su taj pomjerali da su skroz novi sestosjed stavili.
Ma izlaz mi nekako opasniji.

Generalno na Bjelašnici je problem što nema koordinacije među projektima pa je sve na ho-ruk. Općina jedno, kanton drugo, vlasnici apartmana treće a gosti se i ne pitaju.

Da razvoj Igmana kao porodične oaze ne spominjem. ekser ne znam je li zakucan u zadnjih 10 godina.
Da, na izlaz sam zaboravio, on jeste tezi i opasniji kako zicara ne usporava.
Igman je bas zapusten, nadam se da ce se nesto pokrenuti kako je onaj hotel kupljen, da ce ga obnoviti i poceti i tamo investicije neke.
sabanss
Posts: 4541
Joined: 13/08/2006 11:20

#147 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by sabanss »

Ateista wrote: 30/03/2023 10:25 Da, na izlaz sam zaboravio, on jeste tezi i opasniji kako zicara ne usporava.
Igman je bas zapusten, nadam se da ce se nesto pokrenuti kako je onaj hotel kupljen, da ce ga obnoviti i poceti i tamo investicije neke.
Igman baš volim za skijati jer je staza baš za uživati. Nažalost lift i njegova brzina i udobonost me odgovore najčešće :sad:
User avatar
_Reds_
Posts: 9317
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#148 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by _Reds_ »

Četvorosjed ide 5 minuta, što jeste sporo obzirom na njegovu dužinu, ali je problem što one nije isklopna žičara i što ne usporava na izlazu, pa da ide brže vjerovatno bi bio to problem.

Šestosjed ide oko 8 minuta, ako ne puše i on je isklopna žičara i zato je izlaz prilično jednostavan.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10291
Joined: 27/04/2021 22:52

#149 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by tramvajtrojka »

Ateista wrote: 30/03/2023 10:25
baja wrote: 30/03/2023 10:00

Ma izlaz mi nekako opasniji.

Generalno na Bjelašnici je problem što nema koordinacije među projektima pa je sve na ho-ruk. Općina jedno, kanton drugo, vlasnici apartmana treće a gosti se i ne pitaju.

Da razvoj Igmana kao porodične oaze ne spominjem. ekser ne znam je li zakucan u zadnjih 10 godina.
Da, na izlaz sam zaboravio, on jeste tezi i opasniji kako zicara ne usporava.
Igman je bas zapusten, nadam se da ce se nesto pokrenuti kako je onaj hotel kupljen, da ce ga obnoviti i poceti i tamo investicije neke.
Sto se tice četverosjeda sa novim motorom ce se popraviti stvari jer stari motor nikako inzinjeri iz firme bartholet nisu mogli uskladiti sa pokretnom trakom da idu sihronizovano , kad se to zamijeni bice i on normala

Image
Image
Image
Image
Image

A i na Igmanu se radi tj radilo se ove sezone, potroseno je cetiri miliona maraka u ponovno probijanje i uredjenje citave staze za biatlon , postavljen je opticki kabal duž citave staze za mjerenje vremena, napravljeno novo streliste, nabavljena oprema za upucavanje meta i nove puske , nabavljena oprema za mjerenje vremena, nabavljen novi pisten bully za tu stazu i jos jedna masina namjenski za biatlon

Al ovo niko ne objavljuje jer ljude i portale ne zanimaju pozitivne vijesti, niko nije prenio vijesti sa ovog takmičenja a ovo takmičenje sto je bilo jedan je od uslova da se odrzi svjetski kup u biatlonu u narednim godinama, sto ce se i odrzati sad kad imamo svu najmoderniju infrastrukturu za to
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#150 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by baja »

tramvajtrojka wrote: 30/03/2023 11:31
Ateista wrote: 30/03/2023 10:25

Da, na izlaz sam zaboravio, on jeste tezi i opasniji kako zicara ne usporava.
Igman je bas zapusten, nadam se da ce se nesto pokrenuti kako je onaj hotel kupljen, da ce ga obnoviti i poceti i tamo investicije neke.
Sto se tice četverosjeda sa novim motorom ce se popraviti stvari jer stari motor nikako inzinjeri iz firme bartholet nisu mogli uskladiti sa pokretnom trakom da idu sihronizovano , kad se to zamijeni bice i on normala

Image
Image
Image
Image
Image

A i na Igmanu se radi tj radilo se ove sezone, potroseno je cetiri miliona maraka u ponovno probijanje i uredjenje citave staze za biatlon , postavljen je opticki kabal duž citave staze za mjerenje vremena, napravljeno novo streliste, nabavljena oprema za upucavanje meta i nove puske , nabavljena oprema za mjerenje vremena, nabavljen novi pisten bully za tu stazu i jos jedna masina namjenski za biatlon

Al ovo niko ne objavljuje jer ljude i portale ne zanimaju pozitivne vijesti, niko nije prenio vijesti sa ovog takmičenja a ovo takmičenje sto je bilo jedan je od uslova da se odrzi svjetski kup u biatlonu u narednim godinama, sto ce se i odrzati sad kad imamo svu najmoderniju infrastrukturu za to
Sve OK za biatlon ali koga on interesuje? Mene i sve oko mene koje znam sigurno NE! A vjerujem i većinu građana tako...Bijatlon je pozitivan i čestitam, ali ja lično ne vidim korist za prosječne potrebe porodice sa djecom iz KS ai šire. Takmičenje 1 ili 2 u sezoni super ali šta dalje...

Šta je za skijanje, bebi liftovi, nove staze, tubing više ne radi neg što radi itd. Da ne pričam o zamjeni 2sjeda i probijanju novih staza. Pa patnja sa sankalištem a mogli bi ubiti pare na liftu za sankaše. Pa kafe nemaš gdje popiti kad je guzva a ni hale na Vpolju :D
Post Reply