BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

laik1981
Posts: 13016
Joined: 05/12/2012 13:04

#451 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by laik1981 »

Ateista wrote: 16/01/2024 07:29
laik1981 wrote: 15/01/2024 17:56 Sta ovo vise ne daju da se skija bez kacige :-)
Ko ne da? Jeli u ski skolama ili ne daju ni onako rekreativcima?
Nikom. Pise policija kazne :lol:
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#452 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Ateista »

laik1981 wrote: 16/01/2024 08:36
Ateista wrote: 16/01/2024 07:29
laik1981 wrote: 15/01/2024 17:56 Sta ovo vise ne daju da se skija bez kacige :-)
Ko ne da? Jeli u ski skolama ili ne daju ni onako rekreativcima?
Nikom. Pise policija kazne :lol:
Po kojem clanu zakona? :D :lol:
akcija007
Posts: 2858
Joined: 17/05/2008 23:50

#453 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by akcija007 »

Nisam skijas. Ovo cu reci na osbovu svojih zapazanja:
Britanci dolaze 1x sedmucno i to nedjeljom s TUI Airwaysom iz London Gatwick-a za Sarajevo i tako nazad. 90% tih turista iz tog aviona ide na Jahorinu a 10 tak % ide na Bjelasnicu. Turisticka zajednica KS subvrecionira tu avio liniju a 90% tih turista ide na Jahorinu .

Ja nisam skijas. Bio sam na Jahorini za vikend 23.12 na 24.12. Fantasticno bilo. 2 Gondole radile za skijanje s vjestackim snijegom vise . Dok tu subotu 23 12 na Bjelasnici nikako bije bilo snijega.
U hotelu Vucko smo bili. 180 KM po osobi polupansion je bio. Hrana i smjestaj vrhunski. Parking besplatan u sklopu hotela za goste. Ko nije bio gost hotela hotelski parking je 10 KM/h .
Setali smo po toj poljani gdje su hoteli Vucko i Termag i po dolini gdje su drugi hoteli i druga staza (Praca) . Vozili smo se panoramski s gondolom do gore i nazad 15 KM po osobi.
Sve su stranci bili, 70% auta su srb, hr i slo a ostalo nasi. Na Jahorini se vise para trosi u odnosu na Bejalsnicu sadrzanija je. Gondole su za skijase . ..
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#454 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Ateista »

akcija007 wrote: 16/01/2024 09:35 Nisam skijas. Ovo cu reci na osbovu svojih zapazanja:
Britanci dolaze 1x sedmucno i to nedjeljom s TUI Airwaysom iz London Gatwick-a za Sarajevo i tako nazad. 90% tih turista iz tog aviona ide na Jahorinu a 10 tak % ide na Bjelasnicu. Turisticka zajednica KS subvrecionira tu avio liniju a 90% tih turista ide na Jahorinu .

Ja nisam skijas. Bio sam na Jahorini za vikend 23.12 na 24.12. Fantasticno bilo. 2 Gondole radile za skijanje s vjestackim snijegom vise . Dok tu subotu 23 12 na Bjelasnici nikako bije bilo snijega.
U hotelu Vucko smo bili. 180 KM po osobi polupansion je bio. Hrana i smjestaj vrhunski. Parking besplatan u sklopu hotela za goste. Ko nije bio gost hotela hotelski parking je 10 KM/h .
Setali smo po toj poljani gdje su hoteli Vucko i Termag i po dolini gdje su drugi hoteli i druga staza (Praca) . Vozili smo se panoramski s gondolom do gore i nazad 15 KM po osobi.
Sve su stranci bili, 70% auta su srb, hr i slo a ostalo nasi. Na Jahorini se vise para trosi u odnosu na Bejalsnicu sadrzanija je. Gondole su za skijase . ..
Dugo nisam bio na Jahorini, ali prema onome sto sam cuo, tamo je stvarno puno novca ulozeno u vertikalni transport, pa samim tim su sigurno puno manje guzve,dok na bjelasnici zna bas biti veliki red na sestosjedu u sezoni, pogotovo vikendom. Pored toga, Jahorina ima vise sirine i vise staza, staze za prosjecne rekreativce su lakse i manje zahtjevne, te ima generalno vise sadrzaja i desavanja, za one sto vole nocni zivot i muziku uzivo.
Glavna prednost Bjelasnice je trenutno niza cijena karti, te za one koji vole adrenalin sto ima zahtjevnijih staza i nesto veca duzina staze. Ima i politike, te onih koji ne zele da im pare udu RS pa zato idu na Bjelasnicu. Iz ugla jednog stranca iz EU, njemu ne znaci puno ta razlika u cijeni, politika ga isto tako previse ne zanima, tako da ce vecina stranaca izabrati Jahorinu ispred Bjelasnice.
Bjelasnica ina veliki potencijal, samo treba uloziti dosta para. Bilo je price da para ne fali vec da nacelnik Trnova koci napredak...
User avatar
SmokingMan
Posts: 18715
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#455 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by SmokingMan »

Svakako je ne treba pretvoriti u ruglo od Jahorine, ljudi napravili stambenu zgrdu koju nazivaju hotelom, pri samom vrhu se može vidjeti iz gondole.
Jedino je lijepo na vrhu, kada ti se iz vidokruga izgubi betonska distopija Jahorine.
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#456 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by petunija »

Na Bjelašnici treba još staza napraviti
A vertikalni transport treba pratiti te staze
User avatar
druzeljubiva
Posts: 285
Joined: 19/03/2008 13:03
Location: Sarajevo

#457 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by druzeljubiva »

akcija007 wrote: 16/01/2024 09:35 Nisam skijas. Ovo cu reci na osbovu svojih zapazanja:
Britanci dolaze 1x sedmucno i to nedjeljom s TUI Airwaysom iz London Gatwick-a za Sarajevo i tako nazad. 90% tih turista iz tog aviona ide na Jahorinu a 10 tak % ide na Bjelasnicu. Turisticka zajednica KS subvrecionira tu avio liniju a 90% tih turista ide na Jahorinu .

Ja nisam skijas. Bio sam na Jahorini za vikend 23.12 na 24.12. Fantasticno bilo. 2 Gondole radile za skijanje s vjestackim snijegom vise . Dok tu subotu 23 12 na Bjelasnici nikako bije bilo snijega.
U hotelu Vucko smo bili. 180 KM po osobi polupansion je bio. Hrana i smjestaj vrhunski. Parking besplatan u sklopu hotela za goste. Ko nije bio gost hotela hotelski parking je 10 KM/h .
Setali smo po toj poljani gdje su hoteli Vucko i Termag i po dolini gdje su drugi hoteli i druga staza (Praca) . Vozili smo se panoramski s gondolom do gore i nazad 15 KM po osobi.
Sve su stranci bili, 70% auta su srb, hr i slo a ostalo nasi. Na Jahorini se vise para trosi u odnosu na Bejalsnicu sadrzanija je. Gondole su za skijase . ..
Po ovome ispada da samo skijasi dolaze i onda se rasporede 90% - 10% / Jahorina - Bjelašnica :-)
Sto bi Britanac skijas uopste dolazio u Sarajevo na skijanje kad mu je bliza Francuska sa skijalistima od kojih boli glava??
Ti britanci sto su dosli avionom su ostali u Sarajevu i mozda napravili samo jednodnevni izlet na jahorinu ili bjelasnicu
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#458 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by petunija »

Britanci u glavnom dolaze da loču, kako ovdje tako i u druge zemlje.
Ovdje jeftino i eto im veselja...
splinter
Posts: 7447
Joined: 08/10/2011 12:28

#459 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by splinter »

petunija wrote: 16/01/2024 12:28 Britanci u glavnom dolaze da loču, kako ovdje tako i u druge zemlje.
Ovdje jeftino i eto im veselja...
:lol:
Al bukvalno.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#460 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Ateista »

Inace vecina "skijasa" vise vremena provede u kafani nego na stazi. :D
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#461 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by petunija »

Ne znam za "većinu" :D ali znam jednu koja skija od-do, nema vremena ni za stajanje u redu već ganja liftove gdje nema niko. :D
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#462 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Ateista »

petunija wrote: 16/01/2024 13:26 Ne znam za "većinu" :D ali znam jednu koja skija od-do, nema vremena ni za stajanje u redu već ganja liftove gdje nema niko. :D
:thumbup:
Malo karikiram, samo mi se cini da je previse "skijasa" po kafanama. I ja sam jedan od tih sto skija od do. Neko se skoro zezao sa termosicom i sendvicem, ja to nosim upravo zato da ne gubim vrijeme, ono na zicari mi je i vise nego dovoljno odmora i vremena za jelo i pice pa ne zelim nikakve dodatne bespotrebne pauze. :D
Jedino kad moram skinuti skije je ako moram u WC, to vec ne mogu sa zicare, odnosno mogao bih ali ne ide. :lol: :lol:
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#463 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by petunija »

Da, ima i toga :D
Inače, kad skijam, za divno čudo nisam ni gladna ni žedna, ništa mi ne treba.
Kad počnem padati bez razloga ili mi se skije počnu ukrštati onda skontam da noge ne mogu više i da je vrijeme za :run: kući :lol:
Last edited by petunija on 16/01/2024 14:14, edited 1 time in total.
User avatar
oldtajmer
Posts: 5060
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#464 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by oldtajmer »

Ateista wrote: 16/01/2024 14:07
petunija wrote: 16/01/2024 13:26 Ne znam za "većinu" :D ali znam jednu koja skija od-do, nema vremena ni za stajanje u redu već ganja liftove gdje nema niko. :D
:thumbup:
Malo karikiram, samo mi se cini da je previse "skijasa" po kafanama. I ja sam jedan od tih sto skija od do. Neko se skoro zezao sa termosicom i sendvicem, ja to nosim upravo zato da ne gubim vrijeme, ono na zicari mi je i vise nego dovoljno odmora i vremena za jelo i pice pa ne zelim nikakve dodatne bespotrebne pauze. :D
Jedino kad moram skinuti skije je ako moram u WC, to vec ne mogu sa zicare, odnosno mogao bih ali ne ide. :lol: :lol:
imas pelene za odrasle jazuk da gubis vrijeme i na to :D
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#465 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by petunija »

:lol: dobra ideja :thumbup: :lol:
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#466 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Ateista »

petunija wrote: 16/01/2024 14:11 Da, ima i toga :D
Inače, kad skijam, za divno čudo nisam ni gladna ni žedna, ništa mi ne treba.
Kad počnem padati bez razloga ili mi se skije počnu ukrštati onda skontam da noge ne mogu više i da je vrijeme za :run: kući :lol:
Dobro pa mozes bez hrane, ni ja ne budem cesto zedan, ali ne mogu bez hrane funkcionisati. :D
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#467 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Ateista »

oldtajmer wrote: 16/01/2024 14:13
Ateista wrote: 16/01/2024 14:07
petunija wrote: 16/01/2024 13:26 Ne znam za "većinu" :D ali znam jednu koja skija od-do, nema vremena ni za stajanje u redu već ganja liftove gdje nema niko. :D
:thumbup:
Malo karikiram, samo mi se cini da je previse "skijasa" po kafanama. I ja sam jedan od tih sto skija od do. Neko se skoro zezao sa termosicom i sendvicem, ja to nosim upravo zato da ne gubim vrijeme, ono na zicari mi je i vise nego dovoljno odmora i vremena za jelo i pice pa ne zelim nikakve dodatne bespotrebne pauze. :D
Jedino kad moram skinuti skije je ako moram u WC, to vec ne mogu sa zicare, odnosno mogao bih ali ne ide. :lol: :lol:
imas pelene za odrasle jazuk da gubis vrijeme i na to :D
:thumbup: Odlicno,nisam se prije toga sjetio, moram nabaviti iduci put. :D :lol:
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#468 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by petunija »

Ateista wrote: 16/01/2024 14:23 Dobro pa mozes bez hrane, ni ja ne budem cesto zedan, ali ne mogu bez hrane funkcionisati.
Meni opet teže bez vode/čaja, hrane se i ne sjetim :lol: noge me podsjete :lol:
User avatar
duminjo
Posts: 20133
Joined: 03/09/2011 12:43
Location: Sarajevo

#469 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by duminjo »

PM72 wrote: 10/12/2023 09:29
duminjo wrote: 06/12/2023 02:49 Bjelasnica ko stadion Kosevo.
Sve neki sminkerski radovi i farbanja, lafo neko nesto radio a nista haman konkretno.

Šteta
Ne,od Bjelašnice su napravili nove Ciglane i Breku,mjesto za foliranje FGR i liječenje kompleksa
Kakve Ciglane i Breka, ovo je ko na stocnoj pijaci i to poslije podne kada se izgaza livada pa ostane blato. Valjanje u blatu, nova olimpijska disciplina.
U 10h staza gotova. Više leda, zemlje i kamenja nego snijega. Fino sjebah nove skije nakon sto se dva puta spustih. Tacno bih vrišto od muke.
Ima topova, nema vode. Ima vode, nema topova, ima ovoga, nema onoga, ima onoga nema ovoga. Zatvori sve staze i otvori jednu pa sve naguraj na tu jednu.
I onda neko kaze Bjelasnica jeftina. Nista ovdje nije jeftino jer nije više skijalište vec obicno izletište.
Dnevna karta feslija da se sudaraš sa ljudima i djecom po ledu i kamenjaru.

Koji javasluk, lopovluk, nesposobnost, nebriga.. Ma sve. Da bog sacuva.

Jedino rade kafane i poso cvjeta.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#470 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by DaysleepeR »

Pa slikaju se raja za instagram u full skijaškoj opremi i sa kacigama na glavama.

I to je nešto.
User avatar
duminjo
Posts: 20133
Joined: 03/09/2011 12:43
Location: Sarajevo

#471 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by duminjo »

DaysleepeR wrote: 24/01/2024 11:24 Pa slikaju se raja za instagram u full skijaškoj opremi i sa kacigama na glavama.

I to je nešto.
Ma jebo ti nas.

Evo pola 12, nikoga skoro na stazi. Ljudi odustali.
splinter
Posts: 7447
Joined: 08/10/2011 12:28

#472 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by splinter »

duminjo wrote: 24/01/2024 11:26
DaysleepeR wrote: 24/01/2024 11:24 Pa slikaju se raja za instagram u full skijaškoj opremi i sa kacigama na glavama.

I to je nešto.
Ma jebo ti nas.

Evo pola 12, nikoga skoro na stazi. Ljudi odustali.
Čekaju poludnevne
User avatar
duminjo
Posts: 20133
Joined: 03/09/2011 12:43
Location: Sarajevo

#473 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by duminjo »

splinter wrote: 24/01/2024 11:37
duminjo wrote: 24/01/2024 11:26
DaysleepeR wrote: 24/01/2024 11:24 Pa slikaju se raja za instagram u full skijaškoj opremi i sa kacigama na glavama.

I to je nešto.
Ma jebo ti nas.

Evo pola 12, nikoga skoro na stazi. Ljudi odustali.
Čekaju poludnevne
Sumnjam. Bio sam i jucer. Doso oko 14:00. Kontam ljepota, nema guzve.. spustio se jednom i otišo kuci.
Sid the sloth
Posts: 2827
Joined: 30/01/2013 15:56

#474 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Sid the sloth »

Kad gledas iskljucivo cijene Bjelasnica jeste jeftinija, ali kad skontas koliko vremena izgubis cekajuci lift ustvari je to tu negdje s Jahorinom.
Meni je zao sto se ne ulaze u Bjelasnicu barem 50% kao sto ulazu u Jahorinu ali se trenutno ne mogu porediti, nazalost. Jos veca zalost je sto u Jahorinu vecinom ulazu Miletovi kriminalci i narkomani pa se normalnom insanu ne daju pare koje idu u dzep doticnim. Ja sam prestao ici na Jahorinu prije 6 godina upravo zbog Miletovih djilkosa, ali mi se i Bjelasnica ogadila zbog svega nabrojanog u prethodnim postovima. Nadam se boljim vremenima za Bjelasnicu :bih:
User avatar
duminjo
Posts: 20133
Joined: 03/09/2011 12:43
Location: Sarajevo

#475 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by duminjo »

Kada nakon jednog spusta sjebeš nove skije zbog kvaliteta staze, skupo je i da je dzaba.

Neka urade makar staze kako bog zapovijeda i neka izjednace cijene sa Jahorinom, nije problem. Ovo ovakvo stanje jeste problem i skupo je kolko je god.
Post Reply