BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

User avatar
duminjo
Posts: 20133
Joined: 03/09/2011 12:43
Location: Sarajevo

#476 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by duminjo »

Evo sa parkinga da ne bude kako izmisljam.
Nakon dva lagana spuštanja.

Ko da je pikaso zmireci crto i zajebavo se.
Nego, imal gdje kakav servis u Sarajevu da se ovo ispegla i popravi? :lol:

Image
Sid the sloth
Posts: 2826
Joined: 30/01/2013 15:56

#477 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Sid the sloth »

duminjo wrote: 24/01/2024 12:22 Evo sa parkinga da ne bude kako izmisljam.
Nakon dva lagana spuštanja.

Ko da je pikaso zmireci crto i zajebavo se.
Nego, imal gdje kakav servis u Sarajevu da se ovo ispegla i popravi? :lol:

Image
MBike rade servisiranje skija https://www.m-bikeshop.com/19592-2/
User avatar
duminjo
Posts: 20133
Joined: 03/09/2011 12:43
Location: Sarajevo

#478 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by duminjo »

Hvala
splinter
Posts: 7447
Joined: 08/10/2011 12:28

#479 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by splinter »

Sid the sloth wrote: 24/01/2024 12:26
duminjo wrote: 24/01/2024 12:22 Evo sa parkinga da ne bude kako izmisljam.
Nakon dva lagana spuštanja.

Ko da je pikaso zmireci crto i zajebavo se.
Nego, imal gdje kakav servis u Sarajevu da se ovo ispegla i popravi? :lol:

Image
MBike rade servisiranje skija https://www.m-bikeshop.com/19592-2/
Tako je.
30 markica i bude goovo za par dana. Trenutno najpovoljnije.
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#480 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by _Reds_ »

Sid the sloth wrote: 24/01/2024 11:51 Kad gledas iskljucivo cijene Bjelasnica jeste jeftinija, ali kad skontas koliko vremena izgubis cekajuci lift ustvari je to tu negdje s Jahorinom.
Meni je zao sto se ne ulaze u Bjelasnicu barem 50% kao sto ulazu u Jahorinu ali se trenutno ne mogu porediti, nazalost. Jos veca zalost je sto u Jahorinu vecinom ulazu Miletovi kriminalci i narkomani pa se normalnom insanu ne daju pare koje idu u dzep doticnim. Ja sam prestao ici na Jahorinu prije 6 godina upravo zbog Miletovih djilkosa, ali mi se i Bjelasnica ogadila zbog svega nabrojanog u prethodnim postovima. Nadam se boljim vremenima za Bjelasnicu :bih:
Ne moze se ulagati, jer je 100 procdeuralnih problema. Sta god fa se radi nekome nešto smeta.

Na Jahorini je isječeno 5-6 puta više šume, zgradu neke i po 10tak spratova. Na Bjelašnici dva drveta, idu neki protetski. Problem prostornih planova i 100 neki komija se pita u KS. I sve to ide tromo i sporo, posebno zakon o šumama i državna imovina.

U RS-u niko ne j.... zivu silu, i zato se i napravilo. Na Bjelasnici se napravilo samo ono što je bilo u prostornom planui iz 82 čini mi se. Ovi se tek sjetili da sada pokušaju taj plan da mijenjaju.
Sid the sloth
Posts: 2826
Joined: 30/01/2013 15:56

#481 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Sid the sloth »

_Reds_ wrote: 24/01/2024 15:19
Sid the sloth wrote: 24/01/2024 11:51 Kad gledas iskljucivo cijene Bjelasnica jeste jeftinija, ali kad skontas koliko vremena izgubis cekajuci lift ustvari je to tu negdje s Jahorinom.
Meni je zao sto se ne ulaze u Bjelasnicu barem 50% kao sto ulazu u Jahorinu ali se trenutno ne mogu porediti, nazalost. Jos veca zalost je sto u Jahorinu vecinom ulazu Miletovi kriminalci i narkomani pa se normalnom insanu ne daju pare koje idu u dzep doticnim. Ja sam prestao ici na Jahorinu prije 6 godina upravo zbog Miletovih djilkosa, ali mi se i Bjelasnica ogadila zbog svega nabrojanog u prethodnim postovima. Nadam se boljim vremenima za Bjelasnicu :bih:
Ne moze se ulagati, jer je 100 procdeuralnih problema. Sta god fa se radi nekome nešto smeta.

Na Jahorini je isječeno 5-6 puta više šume, zgradu neke i po 10tak spratova. Na Bjelašnici dva drveta, idu neki protetski. Problem prostornih planova i 100 neki komija se pita u KS. I sve to ide tromo i sporo, posebno zakon o šumama i državna imovina.

U RS-u niko ne j.... zivu silu, i zato se i napravilo. Na Bjelasnici se napravilo samo ono što je bilo u prostornom planui iz 82 čini mi se. Ovi se tek sjetili da sada pokušaju taj plan da mijenjaju.
Meni najvise i smeta upravo to sto govoris, drzi se nekih planova iz 82 a nikome nije palo na pamet da bi to trebalo promijeniti. S tim da je to kod nas mac s dvije ostrice, niko ne kontrolise kako se gradi, gdje idu otpadne vode, itd itd pa onda imamo problem da nam kanalizacija sa Bjelasnice dodje u vodu s cesme. Pogan smo narod, preovladavaju lopovi medju narodom i politicarima i koci nas to u svemu sto radimo.
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#482 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by _Reds_ »

Sid the sloth wrote: 24/01/2024 15:24
_Reds_ wrote: 24/01/2024 15:19
Sid the sloth wrote: 24/01/2024 11:51 Kad gledas iskljucivo cijene Bjelasnica jeste jeftinija, ali kad skontas koliko vremena izgubis cekajuci lift ustvari je to tu negdje s Jahorinom.
Meni je zao sto se ne ulaze u Bjelasnicu barem 50% kao sto ulazu u Jahorinu ali se trenutno ne mogu porediti, nazalost. Jos veca zalost je sto u Jahorinu vecinom ulazu Miletovi kriminalci i narkomani pa se normalnom insanu ne daju pare koje idu u dzep doticnim. Ja sam prestao ici na Jahorinu prije 6 godina upravo zbog Miletovih djilkosa, ali mi se i Bjelasnica ogadila zbog svega nabrojanog u prethodnim postovima. Nadam se boljim vremenima za Bjelasnicu :bih:
Ne moze se ulagati, jer je 100 procdeuralnih problema. Sta god fa se radi nekome nešto smeta.

Na Jahorini je isječeno 5-6 puta više šume, zgradu neke i po 10tak spratova. Na Bjelašnici dva drveta, idu neki protetski. Problem prostornih planova i 100 neki komija se pita u KS. I sve to ide tromo i sporo, posebno zakon o šumama i državna imovina.

U RS-u niko ne j.... zivu silu, i zato se i napravilo. Na Bjelasnici se napravilo samo ono što je bilo u prostornom planui iz 82 čini mi se. Ovi se tek sjetili da sada pokušaju taj plan da mijenjaju.
Meni najvise i smeta upravo to sto govoris, drzi se nekih planova iz 82 a nikome nije palo na pamet da bi to trebalo promijeniti. S tim da je to kod nas mac s dvije ostrice, niko ne kontrolise kako se gradi, gdje idu otpadne vode, itd itd pa onda imamo problem da nam kanalizacija sa Bjelasnice dodje u vodu s cesme. Pogan smo narod, preovladavaju lopovi medju narodom i politicarima i koci nas to u svemu sto radimo.
Puni se mi drzimo mahalske, i svako se danas pita za sve.
I ovo za vodu je šuplja. Znaš li da Sarajevo kupuje vodu sa jahorinskih izvora, i niko oko otga nista ne pita.
¸Na Bjelašnici postoji kanalizacija, ako je promelatična, onda treba definisati gdje, a ne priča rekla kazala. Na Bjelašnici se izgradio veliki kolektor vrijedan milione maraka.
Drugo priču o vodi treba jednom za sva vremena riješiti studijom.
Do sada su rađene dvije studije, i niti jedna nije pokazala da vode sa prostora Babinog Dola uopce završavaju na vodocrilištima i Vrelu Bosne.
Kod nas ljudi vole više ublehe i terije zavjere, nego se hljeba najesti. Zato nam je vrhunac svega Meki Torbi.

Vode koje idu na Vrelo Bosne, imaju veze sa Bjelašnicom, ali potpuno drugi dijelovi Bjelašnice i Igmana.
Na Igmanu skoro da ništa ne postoji, sve šuma, dnevno nećeš naći 10 ljudi da hoda po njemu.

Drugo imaš kritičnu masu koja smeta šta god da se pravi radi. Ta masa bi da se sve ostavi kako jeste, i zaustavi u vremenu. Masa koje je protiv betonizacije, a istovremeno beton Skenderije bi proglašavala spomenikom.
preludezalude
Posts: 5642
Joined: 07/03/2012 00:09

#483 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by preludezalude »

Najsvjezija informacija veceras dobijena od covjeka koji je trenutno na Bjelasnici.. Pripazite vi koji idete na Bjelasnicu. Pojavili se vukovi. Veceras zavijaju kao da se radi o coporu. Spustaju se do zgrada. Neki dan cak i medvjed bio usao u neki apartman.
Zasto se javnost ne upozori na ovo???
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#485 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Ateista »

duminjo wrote: 24/01/2024 12:22 Evo sa parkinga da ne bude kako izmisljam.
Nakon dva lagana spuštanja.

Ko da je pikaso zmireci crto i zajebavo se.
Nego, imal gdje kakav servis u Sarajevu da se ovo ispegla i popravi? :lol:

Image
Sad sam bio nekoliko dana na bjelasnici, i morao sam isto tako svoje skije na servis. :D
Sreca bar nisam kupio nove pa mi nije tako zao, za nase planine nisu nove skije nikako.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#486 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Ateista »

Image

Image
Messier
Posts: 586
Joined: 06/10/2011 23:39

#487 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Messier »

Mala pomoc oko skole skijanja mi treba.

Vidim na piku, vode ih na Igman i Bjelu.

Unisport, 40 eura dan po djetetu..jel to ok cijena za instruktora na petero djece?
radijator
Posts: 382
Joined: 25/01/2003 00:00

#488 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by radijator »

Messier wrote: 04/02/2024 11:54 Mala pomoc oko skole skijanja mi treba.

Vidim na piku, vode ih na Igman i Bjelu.

Unisport, 40 eura dan po djetetu..jel to ok cijena za instruktora na petero djece?
Individualni casovi su 25-30 eura po satu, tako da cijeli dan skijanja (u prevodu neka 2-3 sata efektivno) za 40 eur u maloj grupi je realna cijena. A tu su uključeni i prevoz, ski pass, jelo, sok...
Last edited by radijator on 04/02/2024 18:09, edited 1 time in total.
Messier
Posts: 586
Joined: 06/10/2011 23:39

#490 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Messier »

radijator wrote: 04/02/2024 18:06
Messier wrote: 04/02/2024 11:54 Mala pomoc oko skole skijanja mi treba.

Vidim na piku, vode ih na Igman i Bjelu.

Unisport, 40 eura dan po djetetu..jel to ok cijena za instruktora na petero djece?
Individualni casovi su 25-30 eura po satu, tako da cijeli dan skijanja (u prevodu neka 2-3 sata efektivno) za 40 eur u maloj grupi je realna cijena. A tu su uključeni i prevoz, ski pass, jelo, sok...
Messier
Posts: 586
Joined: 06/10/2011 23:39

#491 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Messier »

Ovdje se nesto cudno dogadja
Messier
Posts: 586
Joined: 06/10/2011 23:39

#492 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Messier »

Znaci, pokupe ih, caj i fol rucak sa passovima i sve i vrate ih na adresu u kotlinu?
Savrseno
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#493 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Ateista »

Messier wrote: 04/02/2024 19:08 Znaci, pokupe ih, caj i fol rucak sa passovima i sve i vrate ih na adresu u kotlinu?
Savrseno
Tako je, pokupe i vrate, imaju rucak, ski pass ako treba,zavisi od nivoa, pocetnike neki ne vode odmah na liftove.
Cijena je OK, mi kad smo gledali od 400KM se kretalo za jednu sedmicu, odnosno 5 dana, tako da je to ta cijena, ima skupljih ali tesko jeftinijih.
Dobro je ako ce sad kad nije raspust, ono je strasno koja je guzva bila na liftovima tokom raspusta od ski skola, jadna djeca vise cekaju u redu nego sto skijaju...
User avatar
konektovan
Posts: 40659
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#494 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by konektovan »

Messier wrote: 04/02/2024 19:08 Znaci, pokupe ih, caj i fol rucak sa passovima i sve i vrate ih na adresu u kotlinu?
Savrseno
To je to..
splinter
Posts: 7447
Joined: 08/10/2011 12:28

#495 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by splinter »

preludezalude wrote: 26/01/2024 02:35 Najsvjezija informacija veceras dobijena od covjeka koji je trenutno na Bjelasnici.. Pripazite vi koji idete na Bjelasnicu. Pojavili se vukovi. Veceras zavijaju kao da se radi o coporu. Spustaju se do zgrada. Neki dan cak i medvjed bio usao u neki apartman.
Zasto se javnost ne upozori na ovo???
Nisu to nikakvi vukovi nego se brude napuše pa počnu zavijati, valjda im to neka furka.
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#496 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by petunija »

splinter wrote: 05/02/2024 07:58 Nisu to nikakvi vukovi nego se brude napuše pa počnu zavijati, valjda im to neka furka.
:lol:

@Ateista kakve su staze, ovo sa slike mi djeluje :(
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#497 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Ateista »

petunija wrote: 05/02/2024 09:19
splinter wrote: 05/02/2024 07:58 Nisu to nikakvi vukovi nego se brude napuše pa počnu zavijati, valjda im to neka furka.
:lol:

@Ateista kakve su staze, ovo sa slike mi djeluje :(
Lose pravo. Bile su odlicne u pocetku, dosao sam rano i sam, te na zici bio vec u 8:29 i tada je bila odlicna staza, ali mozda 3-4 zice, poslije toga se pocela kvariti, do 12 vec katastrofa, pretoplo je i snijeg tezak, na nekim mjestima leda i kamenja. Donji dio kolijevke je najgori, ono je strasno koliko se unisti ta staza, a jos uvijek se sa sestosjeda ne moze nigdje drugo.
Jedino je dobro sto nije bilo guzve, valjda kako je prosao raspust, uspio sam napraviti 29 zica i skoro 80km sam presao na skijama, da nisam morao u wc 2 puta i da nije bilo povremenog stajanja zicare mislim da bih uspio i 30. :D
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#498 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by petunija »

Ateista wrote: 05/02/2024 09:44 Lose pravo. Bile su odlicne u pocetku, dosao sam rano i sam, te na zici bio vec u 8:29 i tada je bila odlicna staza, ali mozda 3-4 zice, poslije toga se pocela kvariti, do 12 vec katastrofa, pretoplo je i snijeg tezak, na nekim mjestima leda i kamenja. Donji dio kolijevke je najgori, ono je strasno koliko se unisti ta staza, a jos uvijek se sa sestosjeda ne moze nigdje drugo.
Jedino je dobro sto nije bilo guzve, valjda kako je prosao raspust, uspio sam napraviti 29 zica i skoro 80km sam presao na skijama, da nisam morao u wc 2 puta i da nije bilo povremenog stajanja zicare mislim da bih uspio i 30.
Hvala za info :thumbup: drago mi je da si se uspio iskijati.
Izgleda da je svuda loša situacija sa snijegom :(
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#499 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Ateista »

petunija wrote: 05/02/2024 10:05
Ateista wrote: 05/02/2024 09:44 Lose pravo. Bile su odlicne u pocetku, dosao sam rano i sam, te na zici bio vec u 8:29 i tada je bila odlicna staza, ali mozda 3-4 zice, poslije toga se pocela kvariti, do 12 vec katastrofa, pretoplo je i snijeg tezak, na nekim mjestima leda i kamenja. Donji dio kolijevke je najgori, ono je strasno koliko se unisti ta staza, a jos uvijek se sa sestosjeda ne moze nigdje drugo.
Jedino je dobro sto nije bilo guzve, valjda kako je prosao raspust, uspio sam napraviti 29 zica i skoro 80km sam presao na skijama, da nisam morao u wc 2 puta i da nije bilo povremenog stajanja zicare mislim da bih uspio i 30.
Hvala za info :thumbup: drago mi je da si se uspio iskijati.
Izgleda da je svuda loša situacija sa snijegom :(
Ma katastrofa je ova godina, zato sam juce i gledao da iskoristim maksimalno jer pitanje je sta ce ostati do iduceg vikenda...
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#500 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by petunija »

Ateista wrote: 05/02/2024 10:24 pitanje je sta ce ostati do iduceg vikenda...
Toga je i mene strah, zato sam i ja ovaj vikend baš iskoristila
Nego, nadala sam se da je bar na Bjelašnici bolja situacija, pa rekoh, da bar imam alternatiivu... :D
Post Reply