BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
gold'n'brown
Posts: 1615
Joined: 20/02/2007 16:20

#401 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by gold'n'brown »

PM72 wrote: 04/01/2024 15:05 Kanalizacija sa Bjelašnice nije obnovljena niti rađena od olimpijade 1984 kad je na toj odvodnoj cijevi bilo pet hotela...samo zamislite silu objekata izgrađenih u zadnjih 20 godina i...vrelo Bosne više nije za piće
Ali to je vrlo lako rjesiva stvar, novca za to mora biti i vise nego dovoljno, sto od poreza na nekretnine, sto od gradjevinskih renti i prodaje parcela.
goredole
Posts: 413
Joined: 07/01/2021 19:18

#402 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by goredole »

tramvajtrojka wrote: 04/01/2024 13:09
Karikaturist wrote: 04/01/2024 13:06 Gradili bi oni oni i gore visocije ne bi ja rekao da je to u pitanju ali ocito nema uslova.
nema ima rp po kojem se gradi i tjt, jedina pozitivna stvar kod ove gradnje na Bjelašnici je sto se sve gradi prema RPu, i da nije kao sto se desava na Jahorini, uvijek mi je bila ova kuknjava prema Bjelašnici sta se na njoj radi a svi sute kao zaliveni za slucaj Vlašić i Jahorine gdje svi grade kako im se nadigne, na Jahorini nemas nikakvu infrastrukturu nemas cesta, trotoara, kontenjera za smece ama bas nista za normalno kretanje ljudi jok al nek se Bjelašnica konstantno pljuje
:lol: :lol: :lol: e sto se nasmija na ovo da ima RP. btw ne spominjes problem kanalizacije objekata koji su u depresiji babinog dola
goredole
Posts: 413
Joined: 07/01/2021 19:18

#403 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by goredole »

Ateista wrote: 04/01/2024 16:02
Naslovnica wrote: 04/01/2024 15:27 A u čemu je konkretno tolika razlika između Bjelašnice i poznatih evropskih skijališta, šta je to kod nas toliko neplanski, a kod njih planski?

Image
Courchevel

Image
Val d'Isère

Image
Chamonix

Image
St.moritz
Meni licno nema neke velike razlike, eventualno prva slika da je malo vise prilagodjena planini i prirodi, ostalo u 5 deka, nakrcali puno zgrada u malo prostora. Ne mislim da je po tom pitanju Bjelasnica gora od tih velikih centara, ali to ne znaci ni da je to dobro i da tako treba.
Govorim urbanisticki cisto, ne govorim o arhitekturi pojedinacnih objekata ili kvalitetu gradnje.
porediti npr. val d'isere sa bjelasnicom je otprilike ko porediti francusku sa bosnom. nemam tacan podatak ali kada bi se poredio broj lezajnih kapaciteta i vertikalnog transporta sa povrsinom skijalista sta mislis na koju stranu bi broj otisao?
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10798
Joined: 27/04/2021 22:52

#404 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by tramvajtrojka »

goredole wrote: 04/01/2024 22:43
tramvajtrojka wrote: 04/01/2024 13:09
Karikaturist wrote: 04/01/2024 13:06 Gradili bi oni oni i gore visocije ne bi ja rekao da je to u pitanju ali ocito nema uslova.
nema ima rp po kojem se gradi i tjt, jedina pozitivna stvar kod ove gradnje na Bjelašnici je sto se sve gradi prema RPu, i da nije kao sto se desava na Jahorini, uvijek mi je bila ova kuknjava prema Bjelašnici sta se na njoj radi a svi sute kao zaliveni za slucaj Vlašić i Jahorine gdje svi grade kako im se nadigne, na Jahorini nemas nikakvu infrastrukturu nemas cesta, trotoara, kontenjera za smece ama bas nista za normalno kretanje ljudi jok al nek se Bjelašnica konstantno pljuje
:lol: :lol: :lol: e sto se nasmija na ovo da ima RP. btw ne spominjes problem kanalizacije objekata koji su u depresiji babinog dola
Image
Image
Image

Logicno da ima i zove se razvojni plan Bjelašnica 1 i Bjelašnica 2, izgradnja keca je krenula prije dvadesetak godina kad su krenuli tadasnji projekti da se grade na njoj, i sada sa bjelasnica dva dijelom
goredole
Posts: 413
Joined: 07/01/2021 19:18

#405 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by goredole »

tramvajtrojka wrote: 04/01/2024 22:52
goredole wrote: 04/01/2024 22:43
tramvajtrojka wrote: 04/01/2024 13:09

nema ima rp po kojem se gradi i tjt, jedina pozitivna stvar kod ove gradnje na Bjelašnici je sto se sve gradi prema RPu, i da nije kao sto se desava na Jahorini, uvijek mi je bila ova kuknjava prema Bjelašnici sta se na njoj radi a svi sute kao zaliveni za slucaj Vlašić i Jahorine gdje svi grade kako im se nadigne, na Jahorini nemas nikakvu infrastrukturu nemas cesta, trotoara, kontenjera za smece ama bas nista za normalno kretanje ljudi jok al nek se Bjelašnica konstantno pljuje
:lol: :lol: :lol: e sto se nasmija na ovo da ima RP. btw ne spominjes problem kanalizacije objekata koji su u depresiji babinog dola
Image
Image
Image

Logicno da ima i zove se razvojni plan Bjelašnica 1 i Bjelašnica 2, izgradnja keca je krenula prije dvadesetak godina kad su krenuli tadasnji projekti da se grade na njoj, i sada sa bjelasnica dva dijelom
nisam ja rekao da RP ne postoji. kako se on crta je druga prica.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10798
Joined: 27/04/2021 22:52

#406 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by tramvajtrojka »

goredole wrote: 04/01/2024 22:54
tramvajtrojka wrote: 04/01/2024 22:52
goredole wrote: 04/01/2024 22:43

:lol: :lol: :lol: e sto se nasmija na ovo da ima RP. btw ne spominjes problem kanalizacije objekata koji su u depresiji babinog dola
Image
Image
Image

Logicno da ima i zove se razvojni plan Bjelašnica 1 i Bjelašnica 2, izgradnja keca je krenula prije dvadesetak godina kad su krenuli tadasnji projekti da se grade na njoj, i sada sa bjelasnica dva dijelom
nisam ja rekao da RP ne postoji. kako se on crta je druga prica.
e jbg sad kako se kuka da se nelagalno gradi onda napises da se gradi po RP, kad te upitaju po kom RP pokazes i onda je pitanje pa gradi se al se lose crta.

Fakat ne kontam sta hocete reci :? :?
goredole
Posts: 413
Joined: 07/01/2021 19:18

#407 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by goredole »

tramvajtrojka wrote: 04/01/2024 22:57
goredole wrote: 04/01/2024 22:54
tramvajtrojka wrote: 04/01/2024 22:52

Image
Image
Image

Logicno da ima i zove se razvojni plan Bjelašnica 1 i Bjelašnica 2, izgradnja keca je krenula prije dvadesetak godina kad su krenuli tadasnji projekti da se grade na njoj, i sada sa bjelasnica dva dijelom
nisam ja rekao da RP ne postoji. kako se on crta je druga prica.
e jbg sad kako se kuka da se nelagalno gradi onda napises da se gradi po RP, kad te upitaju po kom RP pokazes i onda je pitanje pa gradi se al se lose crta.

Fakat ne kontam sta hocete reci :? :?
hocu da kazem da je promasena urbanisticka politika sto se prave toliki apartmani umjesto hotela sto ce reci da politika nije usmjerena na razvoj turizma vec u gradnju i prodaju kvazi-vikendica.
HelaS
Posts: 5670
Joined: 22/09/2018 13:21

#408 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by HelaS »

goredole wrote: 04/01/2024 23:02
tramvajtrojka wrote: 04/01/2024 22:57
goredole wrote: 04/01/2024 22:54

nisam ja rekao da RP ne postoji. kako se on crta je druga prica.
e jbg sad kako se kuka da se nelagalno gradi onda napises da se gradi po RP, kad te upitaju po kom RP pokazes i onda je pitanje pa gradi se al se lose crta.

Fakat ne kontam sta hocete reci :? :?
hocu da kazem da je promasena urbanisticka politika sto se prave toliki apartmani umjesto hotela sto ce reci da politika nije usmjerena na razvoj turizma vec u gradnju i prodaju kvazi-vikendica.
:thumbup: :thumbup:
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#409 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by _Reds_ »

HelaS wrote: 04/01/2024 23:04
goredole wrote: 04/01/2024 23:02
tramvajtrojka wrote: 04/01/2024 22:57

e jbg sad kako se kuka da se nelagalno gradi onda napises da se gradi po RP, kad te upitaju po kom RP pokazes i onda je pitanje pa gradi se al se lose crta.

Fakat ne kontam sta hocete reci :? :?
hocu da kazem da je promasena urbanisticka politika sto se prave toliki apartmani umjesto hotela sto ce reci da politika nije usmjerena na razvoj turizma vec u gradnju i prodaju kvazi-vikendica.
:thumbup: :thumbup:
Stručnjaci, nadjite zainteresovane investitore za hotele. Eto na tom gore UP stoji HOTEL, eno ga prodaje Unioninvest, nadjite samo investitora za hotel.
Nadjite kupca i za Maršal usput. Takodjer imate markicu od Arapa onog što je vlasnik Capital zgrade, isto hotel, i on prodaje.

Ti apartmani se takodjer izdaju, tako da ta tvoja suplja prica ne stoji, vise od 50% apartmana se izdaje. Vidim i na drugim skijalista idu hoteli samo tako. Razlgabanje na temi i poznavanje teme na nivou vec pomenutog Podica, mada vjerovartno i sam ucestvuje u ovoj raspravi. ROI kod hotela je postao skoro neisplativ, i slabo ko hoce da ulaze u hotele. Ako imate takve, eto imate adrese, postoje ucrtani kroz planove.
HelaS
Posts: 5670
Joined: 22/09/2018 13:21

#410 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by HelaS »

_Reds_ wrote: 04/01/2024 23:29
HelaS wrote: 04/01/2024 23:04
goredole wrote: 04/01/2024 23:02

hocu da kazem da je promasena urbanisticka politika sto se prave toliki apartmani umjesto hotela sto ce reci da politika nije usmjerena na razvoj turizma vec u gradnju i prodaju kvazi-vikendica.
:thumbup: :thumbup:
Stručnjaci, nadjite zainteresovane investitore za hotele. Eto na tom gore UP stoji HOTEL, eno ga prodaje Unioninvest, nadjite samo investitora za hotel.
Nadjite kupca i za Maršal usput. Takodjer imate markicu od Arapa onog što je vlasnik Capital zgrade, isto hotel, i on prodaje.

Ti apartmani se takodjer izdaju, tako da ta tvoja suplja prica ne stoji, vise od 50% apartmana se izdaje. Vidim i na drugim skijalista idu hoteli samo tako. Razlgabanje na temi i poznavanje teme na nivou vec pomenutog Podica, mada vjerovartno i sam ucestvuje u ovoj raspravi. ROI kod hotela je postao skoro neisplativ, i slabo ko hoce da ulaze u hotele. Ako imate takve, eto imate adrese, postoje ucrtani kroz planove.
Što se pališ, neće ti sad niko više srušiti apartman, ne brini. A i dok je Berila i Berilaaa, bit će i apartmana :-)
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#411 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by _Reds_ »

Mani se suplje, apartman nemam, ali ga polaniram nekad kupit. Mahalsku pricu ostavi za tetku i teticne.
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#412 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Naslovnica »

Spoiler
Show
goredole wrote: 04/01/2024 22:49
Ateista wrote: 04/01/2024 16:02
Naslovnica wrote: 04/01/2024 15:27 A u čemu je konkretno tolika razlika između Bjelašnice i poznatih evropskih skijališta, šta je to kod nas toliko neplanski, a kod njih planski?

Image
Courchevel

Image
Val d'Isère

Image
Chamonix

Image
St.moritz
Meni licno nema neke velike razlike, eventualno prva slika da je malo vise prilagodjena planini i prirodi, ostalo u 5 deka, nakrcali puno zgrada u malo prostora. Ne mislim da je po tom pitanju Bjelasnica gora od tih velikih centara, ali to ne znaci ni da je to dobro i da tako treba.
Govorim urbanisticki cisto, ne govorim o arhitekturi pojedinacnih objekata ili kvalitetu gradnje.
porediti npr. val d'isere sa bjelasnicom je otprilike ko porediti francusku sa bosnom. nemam tacan podatak ali kada bi se poredio broj lezajnih kapaciteta i vertikalnog transporta sa povrsinom skijalista sta mislis na koju stranu bi broj otisao?
Uopšte nismo govorili ili upoređivali smještajne kapacitete, vertikalni transport i dužine staza.
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#413 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Naslovnica »

Spoiler
Show
HelaS wrote: 04/01/2024 23:34
_Reds_ wrote: 04/01/2024 23:29
HelaS wrote: 04/01/2024 23:04

:thumbup: :thumbup:
Stručnjaci, nadjite zainteresovane investitore za hotele. Eto na tom gore UP stoji HOTEL, eno ga prodaje Unioninvest, nadjite samo investitora za hotel.
Nadjite kupca i za Maršal usput. Takodjer imate markicu od Arapa onog što je vlasnik Capital zgrade, isto hotel, i on prodaje.

Ti apartmani se takodjer izdaju, tako da ta tvoja suplja prica ne stoji, vise od 50% apartmana se izdaje. Vidim i na drugim skijalista idu hoteli samo tako. Razlgabanje na temi i poznavanje teme na nivou vec pomenutog Podica, mada vjerovartno i sam ucestvuje u ovoj raspravi. ROI kod hotela je postao skoro neisplativ, i slabo ko hoce da ulaze u hotele. Ako imate takve, eto imate adrese, postoje ucrtani kroz planove.
Što se pališ, neće ti sad niko više srušiti apartman, ne brini. A i dok je Berila i Berilaaa, bit će i apartmana :-)
A biće i vatrometa! :thumbup: :lol:
User avatar
Ateista
Posts: 46592
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#414 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Ateista »

Naslovnica wrote: 04/01/2024 19:39 Image
:gunjastajl:
:lol:
Odlicno,svidja mi se ova ideja, na kraju ce i ovi sto imaju para se odluciti na ovo jer je jednostavnije a postignu isti cilj sa manje peglanja, da ostave nama pravim skijasima da skijamo na miru i prave manje guzve na stazi. :D
User avatar
Ateista
Posts: 46592
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#415 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Ateista »

goredole wrote: 04/01/2024 22:49
Ateista wrote: 04/01/2024 16:02
Naslovnica wrote: 04/01/2024 15:27 A u čemu je konkretno tolika razlika između Bjelašnice i poznatih evropskih skijališta, šta je to kod nas toliko neplanski, a kod njih planski?

Image
Courchevel

Image
Val d'Isère

Image
Chamonix

Image
St.moritz
Meni licno nema neke velike razlike, eventualno prva slika da je malo vise prilagodjena planini i prirodi, ostalo u 5 deka, nakrcali puno zgrada u malo prostora. Ne mislim da je po tom pitanju Bjelasnica gora od tih velikih centara, ali to ne znaci ni da je to dobro i da tako treba.
Govorim urbanisticki cisto, ne govorim o arhitekturi pojedinacnih objekata ili kvalitetu gradnje.
porediti npr. val d'isere sa bjelasnicom je otprilike ko porediti francusku sa bosnom. nemam tacan podatak ali kada bi se poredio broj lezajnih kapaciteta i vertikalnog transporta sa povrsinom skijalista sta mislis na koju stranu bi broj otisao?
Ja sam govorio o tome koliko pretjerana i nakrcana gradnja unisti izgled planine, to su sad neki drugi pokazatelji. Vjerujem da tu Bjelasnica znatno zaostaje po pitanju vert transporta. Ima nekih planova,nadam se da ce se uskoro realizovati.
User avatar
Ateista
Posts: 46592
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#416 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Ateista »

tramvajtrojka wrote: 04/01/2024 18:04
Naslovnica wrote: 04/01/2024 18:01 @HelaS

Kako se ono ti smiješ, jel' 2 ili 3 smajlija?

Image

Image

Image

Image
nemoj ovo je EU ekološki vatromet sa euro 9 standardom protiv buke i za zaštitu okoliša, bas me zanima sto ovi ne pišu o skorojevicima i eliti na Jahorini i Vlašiću nego samo po Bjelašnici
Ja kad govorim o eliti i skijanju mislim generalno, ne samo na Bjelasnicu. Vjerujem da je na Jahorini jos gore po tom pitanju, prvo zbog cijena jer se zna da tamo obicni ljudi tesko mogu sebi priustiti skijanje, a drugo zbog laksih staza, za slikanje i pokazivanje opreme nije neophodna zahtjevna staza,zasto da se muce.
User avatar
Ateista
Posts: 46592
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#417 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Ateista »

tramvajtrojka wrote: 04/01/2024 21:26
Naslovnica wrote: 04/01/2024 19:39 Image
:gunjastajl:
Image

Ovakvi debili nama kroje javno mnijenje jucer nije bilo snijega dns pada na Bjelašnici debil se usuti i sve tako :lol: :lol: :mrgreen:
Trebao bi debilu neko reci da se vec danima gore moze skijati... :-)
goredole
Posts: 413
Joined: 07/01/2021 19:18

#418 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by goredole »

_Reds_ wrote: 04/01/2024 23:29
HelaS wrote: 04/01/2024 23:04
goredole wrote: 04/01/2024 23:02

hocu da kazem da je promasena urbanisticka politika sto se prave toliki apartmani umjesto hotela sto ce reci da politika nije usmjerena na razvoj turizma vec u gradnju i prodaju kvazi-vikendica.
:thumbup: :thumbup:
Stručnjaci, nadjite zainteresovane investitore za hotele. Eto na tom gore UP stoji HOTEL, eno ga prodaje Unioninvest, nadjite samo investitora za hotel.
Nadjite kupca i za Maršal usput. Takodjer imate markicu od Arapa onog što je vlasnik Capital zgrade, isto hotel, i on prodaje.

Ti apartmani se takodjer izdaju, tako da ta tvoja suplja prica ne stoji, vise od 50% apartmana se izdaje. Vidim i na drugim skijalista idu hoteli samo tako. Razlgabanje na temi i poznavanje teme na nivou vec pomenutog Podica, mada vjerovartno i sam ucestvuje u ovoj raspravi. ROI kod hotela je postao skoro neisplativ, i slabo ko hoce da ulaze u hotele. Ako imate takve, eto imate adrese, postoje ucrtani kroz planove.
lako bi bilo naci investitore kada bi se imalo sta ponuditi ali cinjenica je da na bjeli od pravog vertikalnog transporta imas jedan sestosjed kojem svaki qrac smeta, malo jaci vjetar puhne i odmah se gasi. zasto je tako to je druga prica.

cinjenica je takodjer da od privatnih iznajmljivaca drzava malo ima jer sam siguran da ti sto iznajmljuju niti imaju registrovani obrt (dakle, ne placaju porez) niti turisticku taksu. npr. jesi li znao da postoje organizovane ture iz engleske za jahorinu i to je profil turista koji hoce da jede, pije i spava na istom mjestu i da pretjerano ne razmislja i spreman je da plati za taj ugodjaj i tu su pare. ali opet, da bi dosao na taj nivo trebas imati sta ponuditi i trebas imati plan i viziju razvoja, a realno plan i vizija ne postoje za mnogo ozbiljnije stvari, a kamoli za bjelu.

iskreno, nemam nista protiv apartamana i apartmanizacije (iako smatram da sto je 70-ih godina trend bio praviti vikendice, sada je to imati apartman) ali onda treba biti posten i reci da je to put kojim se zeli ici. ROI na apartmane jeste veci iz perspektive nekoga ko ulozi u razvoj nekretnine, napravi je i proda ali hotel ima daleko veci prinos kada se gleda na duge staze.
goredole
Posts: 413
Joined: 07/01/2021 19:18

#419 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by goredole »

Ateista wrote: 05/01/2024 08:15
goredole wrote: 04/01/2024 22:49 porediti npr. val d'isere sa bjelasnicom je otprilike ko porediti francusku sa bosnom. nemam tacan podatak ali kada bi se poredio broj lezajnih kapaciteta i vertikalnog transporta sa povrsinom skijalista sta mislis na koju stranu bi broj otisao?
Ja sam govorio o tome koliko pretjerana i nakrcana gradnja unisti izgled planine, to su sad neki drugi pokazatelji. Vjerujem da tu Bjelasnica znatno zaostaje po pitanju vert transporta. Ima nekih planova,nadam se da ce se uskoro realizovati.
e jbg, masovnog turizma bez razvoja i izgradnje nema i to je cijena koja se mora platiti.
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#420 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by PM72 »

Kakav masovni turizam u ski centrima koji imaju dva mjeseca snjega?
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#421 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Naslovnica »

PM72 wrote: 05/01/2024 09:29 Kakav masovni turizam u ski centrima koji imaju dva mjeseca snjega?
Zato treba raditi na ulaganjima u sadržaje kako bi se i ljeti privukli turisti, sportisti, posjetioci...
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#422 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by PM72 »

Tako je
goredole
Posts: 413
Joined: 07/01/2021 19:18

#423 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by goredole »

PM72 wrote: 05/01/2024 09:29 Kakav masovni turizam u ski centrima koji imaju dva mjeseca snjega?
nisam se referirao na bjelasnicu. sa druge strane, alpe i dolomiti su puni i ljeti koliko i zimi pa izvuci zakljucak kako zelis.
User avatar
Ateista
Posts: 46592
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#424 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Ateista »

goredole wrote: 05/01/2024 09:26
Ateista wrote: 05/01/2024 08:15
goredole wrote: 04/01/2024 22:49 porediti npr. val d'isere sa bjelasnicom je otprilike ko porediti francusku sa bosnom. nemam tacan podatak ali kada bi se poredio broj lezajnih kapaciteta i vertikalnog transporta sa povrsinom skijalista sta mislis na koju stranu bi broj otisao?
Ja sam govorio o tome koliko pretjerana i nakrcana gradnja unisti izgled planine, to su sad neki drugi pokazatelji. Vjerujem da tu Bjelasnica znatno zaostaje po pitanju vert transporta. Ima nekih planova,nadam se da ce se uskoro realizovati.
e jbg, masovnog turizma bez razvoja i izgradnje nema i to je cijena koja se mora platiti.
Naravno, nisam protiv izgradnje ali sam za izgradnju koja je vise prikladna planini i prirodi.
Razumijem ja da svako hoce sto blize da bude stazi, i ja sam rezervisao apartman za zimovanje gdje cu izaci pravo na stazu, ali do vlasti je da to sve malo ogranici koliko objekata i koje spratnosti mogu ici na odredjenoj povrsini, da ne dozvoli da se ono napravi od planine.
Opet, da ne bude zabune ne govorim samo o Bjelasnici jer vidim da se to radi u mnogim ski centrima. Jaborina je tu malo bolja ali cinjenica jeste i da Jahorina ima vise prostora za to.
User avatar
Ateista
Posts: 46592
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#425 Re: BJELASNICA Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Ateista »

PM72 wrote: 05/01/2024 09:29 Kakav masovni turizam u ski centrima koji imaju dva mjeseca snjega?
Vjerovatno je to dodatni razlog zasto treba vise smjestajnih kapaciteta i vise vert transporta i staza, da se tih par mjeseci sto bolje iskoristi.
Post Reply