Bjelasnica, Lukomir - Putopis

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

weltschmertz
Posts: 660
Joined: 30/01/2009 20:07

#51 Re: Bjelasnica, Lukomir - Putopis

Post by weltschmertz »

Planiram sutra na Bjelašnicu pa me zanima dokle se može autom i kakav je put? Obzirom da nisam iz Sarajeva, trebao bih malo detaljnije pojašnjenje kako doći iz Sarajeva na Bjelašnicu.

Hvala :thumbup:
enesmu
Posts: 2
Joined: 06/06/2011 21:43

#52 Re: Bjelasnica, Lukomir - Putopis

Post by enesmu »

Evo ja sam bio u subotu (24. 09. 2016.) u Lukomiru.
Na ovom forumu ima dosta nejasnih i zbunjujućih informacija pa da malo pojasnim.
Ako idete autom, Umoljani nemaju nikakve veze sa Lukomirom. Ta dva sela su udaljena 2-3 sata hoda i NISU SPOJENA cestom po kojoj se mogu kretati automobili.
Iz Sarajeva dođeš u Babin Dol, (gdje su svi apartmani novopečenih tajkuna) i do Hotela Maršal (koji je bio tu i prije rata).
Pored Hotela Maršal nastaviš prema šabićima - ca 10 km.
PRIJE ŠABIĆA vidjećeš drvenu tablu sa putokazom DESNO za Lukomir. Ako dodješ u Šabiće - vrati se, promašio si.
Od tog skretanja za Lukomir ima tačno 16 km, od toga su prva tri asfalta, a ostalih 13 makadam.
Kada skreneš, voziš samo pravo (nemoj skrenuti za Kramare) i na trećem kilometru ćeš naići na neko selo. Tu prestaje asfalt.
Produži samo pravo i samo na jednom mjestu nakon par kilometara, imaš raskrsnicu gdje ćeš skrenuti lijevo.
Nakon toga voziš kroz Dugo Polje koje je prilično ravno sve do Lukomira - ne možeš promašiti.
Znači, nema nekih vrleti i uspona, osim na početku.
Put je makadam, ali solidan. Ja sam vozio Peugeot 407 koji je prilično nizak, ali nisam imao problema.
Ponesi sve sa sobom - hranu i piće. U Lukomiru ima jedan restoran koji je zatvoren i vidi se da odavno ne radi.
Sve u svemu od hotela Maršal je sat vremena vožnje. Moram reći da se isplati. Prelijepa priroda i jedinstven krajolik.
Nedostatak je malo putokaza. Jedan planinar mi je pričao da su pješačke staze obilježene, ali ja u Lukomiru nisam vidio ni jedan jedini putokaz kako se to inače radi sa destinacijom i satima hoda. Takođe nisam mogao naći ni jednu detaljnu i jasnu mapu sa pješačkim stazama na internetu.
Mole se planinari koji su to sve prošli da isto nacrtaju i objave - za nas amatere.
U Lukomiru se vidi jedna staza koja ide obodom planine i navodno, ta staza vodi do Umoljana, ali nigjde ne stoji putokaz. Treba otprilike 2-3 sata hoda pored kanjona Rakitnice. Kažu da je to nešto impresivno.
Možda je najbolje organizovati prevoz do Lukomira i onda u grupi krenuti tom stazom do Umoljana i da vas tamo dočeka prevoz da se ne morate vraćati.
Sretno
User avatar
asMir11
Posts: 105
Joined: 31/08/2009 09:20
Grijem se na: Gree Hansol 12
Contact:

#53 Re: Bjelasnica, Lukomir - Putopis

Post by asMir11 »

weltschmertz wrote:Planiram sutra na Bjelašnicu pa me zanima dokle se može autom i kakav je put? Obzirom da nisam iz Sarajeva, trebao bih malo detaljnije pojašnjenje kako doći iz Sarajeva na Bjelašnicu.

Hvala :thumbup:
Kasnim godinu dana, ali bolje ikad nego nikad :P

giovanni008
Posts: 539
Joined: 20/05/2008 12:20

#54 Re: Bjelasnica, Lukomir - Putopis

Post by giovanni008 »

Mozel se iz Umoljana voziti autom direktno za Lukomir, ili se mora skrenuti prije Sabica desno za Lukomir?
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#55 Re: Bjelasnica, Lukomir - Putopis

Post by high_volume »

giovanni008 wrote: 15/07/2021 01:35 Mozel se iz Umoljana voziti autom direktno za Lukomir, ili se mora skrenuti prije Sabica desno za Lukomir?
Iz Umoljana malim autom ne može, terenskim da, jako teško, jer je cesta poprilično oštećena iznad "Kolibe", prije Gradine

Izvinjavam se na pitanju, kakav je ugođaj doći u Lukomir autom?
giovanni008
Posts: 539
Joined: 20/05/2008 12:20

#56 Re: Bjelasnica, Lukomir - Putopis

Post by giovanni008 »

Hvala na odgovoru.

Ugodjaj doci autom u Lukomir je nikakav, ali sam primoran posto imam upalu zgloba (jedva brzine mjenjam) a i vozim starije roditelje koji ne mogu previse hodati.

Inace bi rado bajkom iz Sa.

Zna li neko gdje se ima iznajmiti MTB u SA i koliko kosta dan? ili imali neka agencija sa organizovanom MTB turom za gore?
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#57 Re: Bjelasnica, Lukomir - Putopis

Post by _Reds_ »

giovanni008 wrote: 15/07/2021 14:51 Hvala na odgovoru.

Ugodjaj doci autom u Lukomir je nikakav, ali sam primoran posto imam upalu zgloba (jedva brzine mjenjam) a i vozim starije roditelje koji ne mogu previse hodati.

Inace bi rado bajkom iz Sa.

Zna li neko gdje se ima iznajmiti MTB u SA i koliko kosta dan? ili imali neka agencija sa organizovanom MTB turom za gore?
Mislim da bike možeš iznajmiti u hotelu Han, bar je prije moglo.
giovanni008
Posts: 539
Joined: 20/05/2008 12:20

#58 Re: Bjelasnica, Lukomir - Putopis

Post by giovanni008 »

Hvala, kontaktiracu Hotel Han
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2802
Joined: 14/01/2019 04:56

#59 Re: Bjelasnica, Lukomir - Putopis

Post by Porodice Foht »

Pobjeze Jahorina Bjelasnici, hoce li ista ostati Babinom dolu? :-?
Post Reply